Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να μην βρεθείς μπλεγμένος, αγωγή θα κάνεις κατα του ιδιοκτήτη ο οποίος είναι και ο μοναδικός υπόχρεως για την πληρωμή των κοινοχρήστων και όχι κατά του ενοικιαστή..

 

ο ιδιοκτητης θα πληρωσει τα οφειλομενα κοινοχρηστα του ενοικιαστη? δλδ αλλος μαμαει αλλος πληρωνει? εκτος αν ειναι σε νεα συμβολαια να ενσωματωσουμε μεσα και κοινοχρηστα δεη οτε νερο κλπ, ετσι μονο. ωραιοι νομοι και ωραιο κρατος που προστατευει τους πολιτες του.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Να ρωτήσω ρε παιδιά, επιτρέπεται μέσα στην πόλη να έχεις κόκορα στην αυλή σου; κι αν όχι τι μπορώ να κάνω γι'αυτό;

Μένω σε πολυκατοικία και δίπλα υπάρχει μονοκατοικία στην οποία ο ιδιοκτήτης τις τελευταίες ημέρες έχει φέρει κόκορα στην αυλή του και μας ξυπνάει από τις 5μιση το πρωί.

Όσο και να φαίνεται αστείο έχει καταντήσει κουραστικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ο μηχανισμός που μπαίνει στην εξώπορτα μιας πολυκατοικίας ετσι ώστε να μην χτυπάει η πόρτα στα συνεχή ''άνοιξε-κλείσε'', ποιανού έξοδο είναι;

Των ιδιοκτητών; και πρέπει να χρεωθεί με την αξία του μηχανισμού δια τα διαμερίσματα;

ή των ενοικιαστών και πρέπει να χρεωθεί στα κοινόχρηστα;

Εχουμε έναν ''έξυπνο διαχειριστή'' ο οποίος έχει 4 διαμερίσματα δικά του, και τα χρέωσε στα κοινόχρηστα (δηλ στους ενοίκους), για να μην πληρώσει μία!!!:lol:

Παρακαλώ τα φώτα σας!:)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, αυτο που λες μπαινει στα κοινοχρηστα της πολυκατοικιας οποτε ολοι πληρωνουν, λογικα οι ιδιοκτητες ομως.

Για αυτο δεν μου εχει τυχει πραγματα αλλα ομως σε διαμερισμα που εχω αδειο τα πληρωνω εγω πχ βαψιματα πορτας που ειχαν κανει, αλλαγη χερουλιου κεντρικης πορτας, διακοσμητικα στην εισοδο κτλ.

Δλδ τα πληρωνει ο νοικαρης οταν ειχα ετσι εκανε, και μετα μου τα κραταγε απο το νοικι που μου εδινε τον συγκεκριμενο μηνα.

Αν δεν εχω νοικαρη οπως τωρα πληρωνω εγω κανονικα τα κοινοχρηστα οποτε ολα πανε σε εμενα.

Ο ιδιοκτητης ναι τα βαζει στα κοινοχρηστα κανονικα εφοσον ειναι διαχειριστης, αλλα αν εχει νοικαρηδες απο το νοικι θα του κρατησουν τα αναλογα χρηματα.

Τωρα ο καθε ιδιοτροπος μπορει να θεωρει οτι και καλα επειδη ειναι απο χρηση πρεπει να τα πληρωσουν οι νοικαρηδες αν εχει, αλλα οπως ξερω οτι ειναι της πολυκατοικιας και οχι μεσα στο διαμερισμα χρεωνεται ΜΟΝΟ στους ιδιοκτητες!

για περισσοτερα δειτε τι λεει το καταστατικο σας.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ο μηχανισμός που μπαίνει στην εξώπορτα μιας πολυκατοικίας ετσι ώστε να μην χτυπάει η πόρτα στα συνεχή ''άνοιξε-κλείσε'', ποιανού έξοδο είναι;

Των ιδιοκτητών; και πρέπει να χρεωθεί με την αξία του μηχανισμού δια τα διαμερίσματα;

ή των ενοικιαστών και πρέπει να χρεωθεί στα κοινόχρηστα;

Εχουμε έναν ''έξυπνο διαχειριστή'' ο οποίος έχει 4 διαμερίσματα δικά του, και τα χρέωσε στα κοινόχρηστα (δηλ στους ενοίκους), για να μην πληρώσει μία!!!:lol:

Παρακαλώ τα φώτα σας!:)

 

Το έξοδο αφορά τους ιδιοκτήτες. Μπορεί να περαστεί στα κοινόχρηστα (αφού σαν έξοδο είναι κοινόχρηστο) , αλλά θα πληρωθεί από τους ιδιοκτήτες, όχι τους ενοικιαστές. Εκτός και αν υπάρχει διαφορετική συμφωνία μεταξύ ιδιοκτήτη και ενοικιαστή.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, αυτο που λες μπαινει στα κοινοχρηστα της πολυκατοικιας οποτε ολοι πληρωνουν, λογικα οι ιδιοκτητες ομως.

Για αυτο δεν μου εχει τυχει πραγματα αλλα ομως σε διαμερισμα που εχω αδειο τα πληρωνω εγω πχ βαψιματα πορτας που ειχαν κανει, αλλαγη χερουλιου κεντρικης πορτας, διακοσμητικα στην εισοδο κτλ.

Δλδ τα πληρωνει ο νοικαρης οταν ειχα ετσι εκανε, και μετα μου τα κραταγε απο το νοικι που μου εδινε τον συγκεκριμενο μηνα.

Αν δεν εχω νοικαρη οπως τωρα πληρωνω εγω κανονικα τα κοινοχρηστα οποτε ολα πανε σε εμενα.

Ο ιδιοκτητης ναι τα βαζει στα κοινοχρηστα κανονικα εφοσον ειναι διαχειριστης, αλλα αν εχει νοικαρηδες απο το νοικι θα του κρατησουν τα αναλογα χρηματα.

Τωρα ο καθε ιδιοτροπος μπορει να θεωρει οτι και καλα επειδη ειναι απο χρηση πρεπει να τα πληρωσουν οι νοικαρηδες αν εχει, αλλα οπως ξερω οτι ειναι της πολυκατοικιας και οχι μεσα στο διαμερισμα χρεωνεται ΜΟΝΟ στους ιδιοκτητες!

για περισσοτερα δειτε τι λεει το καταστατικο σας.

 

Το έξοδο αφορά τους ιδιοκτήτες. Μπορεί να περαστεί στα κοινόχρηστα (αφού σαν έξοδο είναι κοινόχρηστο) , αλλά θα πληρωθεί από τους ιδιοκτήτες, όχι τους ενοικιαστές. Εκτός και αν υπάρχει διαφορετική συμφωνία μεταξύ ιδιοκτήτη και ενοικιαστή.

 

Παιδιά ευχαριστώ για τις γρήγορες και σαφείς απαντήσεις σας!!!

 

Ο διαχειριστής απλά πάει να γλυτώσει 45 ευρω:lol:

Αλλα θα μπεί στην ''θέση του'' και αυτός σήμερα, γιατί νομίζει οτι έχει να κάνει με ''χαζούς'':)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις γρήγορες και σαφείς απαντήσεις σας!!!

Ο διαχειριστής απλά πάει να γλυτώσει 45 ευρω:lol:

Αλλα θα μπεί στην ''θέση του'' και αυτός σήμερα, γιατί νομίζει οτι έχει να κάνει με ''χαζούς'':)

 

μπορεις να δεις και το καταστατικο της πολυκατοικιας τι λεει αλλα γενικα ετσι ειναι!

που να δεις εγω το διαμερισμα που εχω ειναι ερειπιο απο τον τελευταιο νοικαρη που του εκανα εξωση και χαλασε ποσα πραγματα και πληρωνω κανονικα κοινοχρηστα και ολο κατι φτιαχνουν! την εισοδο και το ασανσερ καινουρια τα εχουν κανει!!! ακομα και μουσικη μεσα στο ασανσερ και λεει και τον οροφο!!! :lol::lol::lol:

το μονο που εχω καταφερει ειναι να πληρωνω το 30% απο την δαπανη πετρελαιου (παλιο 2σωληνιο συστημα) και με το νομο αυτο. Μιας και το διαμερισμα ειναι κλειστο και με κομμενο το ηλεκτρικο ρευμα.

Επισης κατοπιν συμφωνιας με τον διαχειριστη δεν πληρωνω ανα μηνα αλλα οποτε σχετικα θελω οχι μετα απο χρονια αλλα καθε λιγους μηνες οποτε σκαω καθε φορα γυρω στα 120-150 ευρω αναλογα τους μηνες και τις δαπανες. Και αυτο επειδη τα θελει μετρητα και δεν εχω χρονο και ωρα να τρεχω εκει.

 

Αληθεια τι γινεται με τις πληρωμες κοινοχρηστων μπορει ο διαχειριστης να εχει λογαριασμο για καταθεσεις? αν ναι πρεπει να ειναι σε πιανου το ονομα? με τι ΑΦΜ και ΔΟΥ? ξερει καποιος?

αυτος που λεω θελει μονο μετρητα γιαυτο ρωταω. Εχει η πολυκατοικια εταιρια που τα βγαζει αλλα ο διαχειριστης ασχολειτε με τα χρηματα.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να δεις και το καταστατικο της πολυκατοικιας τι λεει αλλα γενικα ετσι ειναι!

που να δεις εγω το διαμερισμα που εχω ειναι ερειπιο απο τον τελευταιο νοικαρη που του εκανα εξωση και χαλασε ποσα πραγματα και πληρωνω κανονικα κοινοχρηστα και ολο κατι φτιαχνουν! την εισοδο και το ασανσερ καινουρια τα εχουν κανει!!! ακομα και μουσικη μεσα στο ασανσερ και λεει και τον οροφο!!! :lol::lol::lol:

το μονο που εχω καταφερει ειναι να πληρωνω το 30% απο την δαπανη πετρελαιου (παλιο 2σωληνιο συστημα) και με το νομο αυτο. Μιας και το διαμερισμα ειναι κλειστο και με κομμενο το ηλεκτρικο ρευμα.

Επισης κατοπιν συμφωνιας με τον διαχειριστη δεν πληρωνω ανα μηνα αλλα οποτε σχετικα θελω οχι μετα απο χρονια αλλα καθε λιγους μηνες οποτε σκαω καθε φορα γυρω στα 120-150 ευρω αναλογα τους μηνες και τις δαπανες. Και αυτο επειδη τα θελει μετρητα και δεν εχω χρονο και ωρα να τρεχω εκει.

 

Αληθεια τι γινεται με τις πληρωμες κοινοχρηστων μπορει ο διαχειριστης να εχει λογαριασμο για καταθεσεις? αν ναι πρεπει να ειναι σε πιανου το ονομα? με τι ΑΦΜ και ΔΟΥ? ξερει καποιος?

αυτος που λεω θελει μονο μετρητα γιαυτο ρωταω. Εχει η πολυκατοικια εταιρια που τα βγαζει αλλα ο διαχειριστης ασχολειτε με τα χρηματα.

Οι πολυκατοικιες μπορουν να εχουν δικο τους ΑΦΜ και ΔΟΥ. Και τραπεζικες καταθεσεις. Βεβαια, στην παρουσα φαση, λογω CC δεν νομιζω πως επιτρεπεται ανοιγμα λογαριασμου, παρα μονο για ειδικες περιπτωσεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οι πολυκατοικιες μπορουν να εχουν δικο τους ΑΦΜ και ΔΟΥ. Και τραπεζικες καταθεσεις. Βεβαια, στην παρουσα φαση, λογω CC δεν νομιζω πως επιτρεπεται ανοιγμα λογαριασμου, παρα μονο για ειδικες περιπτωσεις.

 

Καλημέρα! δηλαδη σε τι ονομα ομως? θα λεγεται πχ κοινοχρηστο? ή θα είναι στο ονομα του διαχειριστη αλλα με διαφορετικο ΑΦΜ και ΔΟΥ απο τον προσωπικο του λογαριασμο?

λογικα λογω C.C δεν θα μπορει τωρα να ανοιχτει λογαριασμος και εγω ετσι ξερω. απλα απο περιεργεια ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Μην μπλέκετε με ΑΦΜ πολυκατοικιών και λοιπά συναφή γιατί μετά θα πρέπει να έχετε και έναν λογιστή μόνιμα..(συγκεντρωτικές καταστάσεις πελατών προμηθευτών κ.λ.π.) Καλύτερο είναι να ανοίγει ένας λογαριασμός στο όνομα του διαχειριστού με τα στοιχεία του και να αλλάζει όποτε εκλέγεται νέος διαχειριστής..
Link to comment
Share on other sites

Μην μπλέκετε με ΑΦΜ πολυκατοικιών και λοιπά συναφή γιατί μετά θα πρέπει να έχετε και έναν λογιστή μόνιμα..(συγκεντρωτικές καταστάσεις πελατών προμηθευτών κ.λ.π.) Καλύτερο είναι να ανοίγει ένας λογαριασμός στο όνομα του διαχειριστού με τα στοιχεία του και να αλλάζει όποτε εκλέγεται νέος διαχειριστής..

 

καλησπέρα, μπορει αυτο που λεςνα ειναι βολικο αλλα ποιος διαχειριστης θα το δεχτει?

και αυτος που λει δεν θελει τον εχω ρωτησει. Και πως θα δειξει αμα γινει ελεγχος κατι οτι ειναι διαχειριστης και αυτα ειναι κοινοχρηστου?

δλδ θα εχει ΑΦΜ και ΔΟΥ δικα του? :blink::blink::blink:

το σωστο ειναι να εχει της πολυκατοικιας με ονομα κοινοχρηστο και οποιος ειναι διαχειριστης αναλαμβανει και τον κοινοχρηστο λογαριασμο.

Πως η ΔΕΗ πχ αναφερεται ως κοινοχρηστο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Νοίκιασα ένα κατάστημα σε ισόγειο πολυκατοικίας. Έβαψα την πρόσοψη αλλά και το μπαλκόνι της από πάνω μου και αυτή άρχισε την γκρίνια. Για να μην τσακωθώ ακόμα δεν ήρθα, της το ξανά έβαψα λευκό. Τι λέει ο νόμος για αυτά τα θέματα ξέρει κανείς? Υπάρχει κάποιο φεκ? Γιατί μου φαίνεται ότι και με την τέντα που θέλω να βάλω, θα έχω γκρίνια.

το πουλάω το σπίτι: http://gr.grepolis.com/invite-321828-gr10
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα, μια ερώτηση σε ένα θέμα που προέκυψε.

Ο πατέρας μου νοικιάζει ένα σπίτι εδώ και χρόνια σε έναν άνθρωπο. Τον τελευταίο χρόνο είχε γίνει και ανανέωση του συμβολαίου του για 3 χρόνια. Το πρόβλημα ξεκινά από το γεγονός ότι εγώ πλέον χρειάζομαι το σπίτι αυτό για δίκη μου χρήση, μιας και δεν μπορώ να μένω σε νοίκι με το εισόδημα που εχω. Ενώ ενημέρωσαμε τον άνθρωπο για την κατάσταση και ότι θελουμε το σπίτι για ίδια χρήση και ενώ στην αρχή φαινόταν θετικός αρκεί να του δίναμε λίγο χρόνο (έχουν περάσει 2 μήνες), τώρα αρχίζει τα δεν μπορώ να βρω σπίτι κλπ.. Και μιλάμε για Αθηνα... Σε αυτή τη περίπτωση τι μπορεί να γίνει, γιατί σύντομα θα αρχίσω να χρωστάω ενοίκια μην μπορώντας να ανταπεξέλθω οικονομικά; Ο ενοικιαστής δεν χρωστάει ενοίκια και υπενθυμίζω εχει συμβόλαιο για αλλά 2 χρόνια.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το να παιρνεις το νοικι και να το δινεις σε αλλον δε παιζει σαν ενδεχομενο?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ενοίκιο που λαμβάνει ο πατέρας μου ανέρχεται στα 180 ευρώ. Το σπίτι ειναι 30 τμ, γκαρσονιέρα. Το ενοίκιο που πληρώνω τώρα ειναι 300.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η καταγγελία για ιδιοκατοίκηση του ιδιοκτήτου ή των τέκνων του δεν συνιστά εδώ και αρκετά χρόνια νόμιμο λόγο έξωσης, παρά μόνον η ιδιόχρηση για εμπορική δραστηριότητα...

 

crond: η αλλαγή της πρόσοψης πολυκατοικίας, όπως ο ελαιοχρωματισμός με άλλο χρώμα απαγορεύεται συνήθως εκ του κανονισμού.Αναφορικώς με τις τέντες ρώτησε εάν έχει παρθεί απόφαση γενικής συνελεύσεως και εάν όχι , τάξε προθεσμία στον διαχειριστή να το πράξει και να ληφθεί απόφαση σχετικώς με το χρώμα..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η καταγγελία για ιδιοκατοίκηση του ιδιοκτήτου ή των τέκνων του δεν συνιστά εδώ και αρκετά χρόνια νόμιμο λόγο έξωσης, παρά μόνον η ιδιόχρηση για εμπορική δραστηριότητα...

 

crond: η αλλαγή της πρόσοψης πολυκατοικίας, όπως ο ελαιοχρωματισμός με άλλο χρώμα απαγορεύεται συνήθως εκ του κανονισμού.Αναφορικώς με τις τέντες ρώτησε εάν έχει παρθεί απόφαση γενικής συνελεύσεως και εάν όχι , τάξε προθεσμία στον διαχειριστή να το πράξει και να ληφθεί απόφαση σχετικώς με το χρώμα..

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σε περίπτωση που κάποιος νοικιάσει ενα σπίτι, θα κάνει κάποιο συμβόλαιο υπάρχει ελάχιστο? Αν θελήσει να φύγει συντομότερα γίνεται? Χάνει κάτι? Πρέπει να ενημερώσει φαντάζομαι?
Link to comment
Share on other sites

άρθρο 1 παρ.5 Ν. 2235/1994 :

''Η μίσθωση ακινήτου για κατοικία ισχύει τουλάχιστον για τρία (3) έτη, κι αν ακόμη έχει συμφωνηθεί για βραχύτερο χρονικό διάστημα ή για αόριστο χρόνο. Η διάταξη αυτή ισχύει και μετά την 1.7.1997. Σύντμηση της τριετίας επιτρέπεται με νεότερη συμφωνία απέχουσα από την έναρξη της μισθωτικής σύμβασης τουλάχιστον έξι (6) μήνες μετά την κατάρτισή της και αποδεικνυόμενη με συμβολαιογραφικό έγγραφο.''

 

Σε περίπτωση πρόωρης αδικαιολογήτου αποχώρησης και για όσο χρονικό διάστημα το μίσθιο παραμένει κενό άνευ υπαιτιότητος του εκμισθωτού,υποχρεούσαι σε καταβολή όλων των μισθωμάτων μέχρις λήξεως της μισθώσεως ...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν πχ ενημερώσω οτι θα φύγω σε κάποιους μήνες επειδή πχ αγόρασα σπίτι ή βρήκα φθηνότερο ή δε μπορώ να πληρώνω, δεσμεύομαι με τη 3ετία?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ρε παιδιά, επιτρέπεται μέσα στην πόλη να έχεις κόκορα στην αυλή σου; κι αν όχι τι μπορώ να κάνω γι'αυτό;

Μένω σε πολυκατοικία και δίπλα υπάρχει μονοκατοικία στην οποία ο ιδιοκτήτης τις τελευταίες ημέρες έχει φέρει κόκορα στην αυλή του και μας ξυπνάει από τις 5μιση το πρωί.

Όσο και να φαίνεται αστείο έχει καταντήσει κουραστικό.

 

Πόσες κότες επιτρέπονται στη πόλη; Όλη η νομοθεσία για τα οικόσιτα ζώα και πτηνά

 

Ο ανώτατος αριθμός των οικόσιτων ζώων και πτηνών καθορίζεται ανάλογα με την ακριβή θέση της κατοικίας των πολιτών. Αναλυτικά τι ισχύει για πουλερικά, κουνέλια, αιγοπρόβατα, μοσχάρια κτλ.

 

Το µέγιστο αριθµό των οικοσίτων ζώων και πτηνών ανά είδος, που µπορεί να διατηρεί κάθε οικογένεια (κατοικία) στην Αιτωλοακαρνανία έχει καθορίσει η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδος με απόφασή της.

 

Σύμφωνα με αυτή, απαραίτητη προϋπόθεση διατήρησης οικόσιτων ζώων-πτηνών είναι η ύπαρξη κατάλληλων αγροτοκτηνοτροφικών εγκαταστάσεων, σε απόσταση τουλάχιστον τριάντα (30) µέτρων από χώρους προστασίας, δηλαδή, διπλανή νόµιµη κύρια η δευτερεύουσα κατοικία, καταστήµατα υγειονοµικού ενδιαφέροντος, Ιερούς Ναούς και Μοναστήρια, Σχολεία όλων των βαθµίδων, διάφορα Εκπαιδευτήρια, Ξενοδοχειακές Επιχειρήσεις και συγκροτήµατα, Αρχαιολογικούς και τουριστικούς χώρους, Μουσεία, οργανωµένους κατασκηνωτικούς χώρους, Στρατιωτικές εγκαταστάσεις και Στρατόπεδα, Βιοτεχνίες και Βιοµηχανίες, που παράγουν προϊόντα υγειονοµικής σηµασίας (τρόφιµα κ.λ.π.), Αθλητικά Κέντρα και αθλητικές εγκαταστάσεις, δηµόσιες υπηρεσίες, υπηρεσίες ΟΤΑ Α΄ και Β΄ βαθµού, πάσης φύσεως Ιδρύµατα και ακτές κολύµβησης, σε κατάλληλες συνθήκες καθαριότητας και υγιεινής, περιορισµένα και περιφραγµένα κατάλληλα και οπωσδήποτε πλησιέστερα στην κατοικία του ιδιοκτήτη τους, στους Δήµους και τα δηµοτικά διαµερίσµατα του Νοµού Αιτωλ/νίας χωρίς την απαιτούµενη άδεια.

 

Πιο αναλυτικά, σε κατοικηµένους τόπους (πόλεις, κωµοπόλεις, χωριά και οικισµοί) µε πληθυσμό ανάλογα µε την τελευταία ισχύουσα απογραφή της χώρας, ισχύουν τα εξής:

 

α) Χωριά και οικισµοί µέχρι 500 κατοίκους

Επιτρέπεται η διατήρηση δύο (2) µεγάλων ζώων (άλογο, αγελάδα, µοσχάρι κ.λ.π.), δέκα (10) µικρών ζώων(πρόβατα, γίδια) µε τα παράγωγά τους, όχι πάνω από δέκα οκτώ (18) συνολικά, σαράντα (40) ορνιθοειδή και τριάντα (30) κουνέλια η πενήντα (50) ορνιθοειδή και είκοσι (20) κουνέλια. Επίσης επιτρέπεται η διατήρηση, σε απόσταση τουλάχιστον εβδοµήντα (70) µέτρων από διπλανή κατοικία η χώρους προστασίας, χοιρινών µέχρι τελικής πάχυνσης, όχι πάνω από πέντε (5)

 

β) Χωριά και οικισµοί από 500-1000 κατοίκους

Επιτρέπεται η διατήρηση ενός (1) µεγάλου ζώου (άλογο, αγελάδα, µοσχάρι κ.λ.π.) έξη (6) µικρών ζώων (πρόβατα, γίδια) µε τα παράγωγά τους, όχι πάνω από δέκα (10) συνολικά, τριάντα (30) ορνιθοειδή και είκοσι (20) κουνέλια, η σαράντα (40) ορνιθοειδή και δέκα (10) κουνέλια. Επίσης επιτρέπεται η διατήρηση, σε απόσταση τουλάχιστον ογδόντα (80) µέτρων από διπλανή κατοικία η χώρους προστασίας, δύο (2) χοιρινών µέχρι τελικής πάχυνσης.

 

γ) Κωµοπόλεις χωριά και οικισµοί από 1000-2000 κατοίκους

Επιτρέπεται η διατήρηση τριών (3) µικρών ζώων (πρόβατα, γίδια) µε τα παράγωγά τους, όχι πάνω από έξη (6), είκοσι πέντε (25) ορνιθοειδή και είκοσι (20) κουνέλια η τριάντα πέντε (35) ορνιθοειδή και δέκα (10) κουνέλια. Επίσης επιτρέπεται η διατήρηση, σε απόσταση τουλάχιστον εκατό πενήντα (150) µέτρων από διπλανή κατοικία, η χώρους προστασίας, ενός χοιρινού µέχρι τελικής πάχυνσης.

 

δ) Κωµοπόλεις και πόλεις από 2000-5000 κατοίκους

 

Επιτρέπεται η διατήρηση δύο (2) µικρών ζώων (πρόβατα, γίδια) µε τα παράγωγά τους, όχι πάνω από τέσσερα (4), είκοσι (20) ορνιθοειδή και είκοσι (20) κουνέλια η τριάντα (30)ορνιθοειδή και δέκα (10) κουνέλια. Επίσης επιτρέπεται η διατήρηση, στις παρυφές και σε αραιοκατοικηµένη περιοχή και σε απόσταση τουλάχιστον διακοσίων (200) µέτρων από χώρους προστασίας, ενός (1) χοιρινού µέχρι τελικής πάχυνσης.

 

ε) Πόλεις από 5000-20000 κατοίκους

 

Επιτρέπεται η διατήρηση είκοσι (20)ορνιθοειδών και είκοσι (20) κουνελιών η τριάντα (30) ορνιθοειδών και δέκα (10)κουνελιών. Στις παρυφές των πόλεων αυτών, σε αραιοκατοικηµένη περιοχή και σε οικόπεδο τουλάχιστον πεντακοσίων (500) τ.µ. τη κατοικία του επιτρέπεται και η διατήρηση συνολικά τριών (3) µικρών ζώων (πρόβατα, γίδια)

 

στ) Πόλεις πάνω από 20000 κατοίκους

 

Επιτρέπεται η διατήρηση είκοσι (20)ορνιθοειδών η δέκα (10) ορνιθοειδών και δέκα (10) κουνελιών, στις παρυφές δε των πόλεων αυτών στη περιµετρική ζώνη και σε αραιοκατοικηµένες περιοχές επιτρέπεται η διατήρηση είκοσι (20) ορνιθοειδών και δέκα (10) κουνελιών η τριάντα (30)ορνιθοειδών.

 

Οι παραπάνω πτηνο-κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις-δοµές θα πληρούν τους επιβαλλόµενους όρους υγιεινής και προστασίας του Περιβάλλοντος πάντα στην απόσταση των τριάντα (30) µέτρων από χώρους προστασίας, η απόσταση δε αυτή µπορεί να αυξοµειωθεί κατά 25% ανάλογα µε τις επικρατούσες τοπικές συνθήκες και πάντα κατά την κρίση των αρµοδίων υγειονοµικών οργάνων.

 

Στον όρο ορνιθοειδή υπάγονται, οι ωοτόκες όρνιθες, τα κοτόπουλα πάχυνσης, οι πάπιες, οι χήνες, οι ινδιάνοι (γαλοπούλες), φραγκόκοτες, φασιανοί, πέρδικες, ορτύκια, στρουθοκάµηλοι.

 

Ο πληθυσµός των οικισµών, χωριών, κωµοπόλεων και πόλεων ορίζονται µε την τελευταία απογραφή της επικράτειας.

 

πηγή: http://www.e-ea.gr

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol: ......:lol:

Εσύ την γλύτωσες! Έλα όμως που και γω έχω δίπλα μου έναν γείτονα και έχει 3 κότες!

Δεν έχω πρόβλημα με τον ήχο, έχω πρόβλημα με την μυρωδιά όταν φυσάει προς εμένα και με κάτι περίεργα κουνούπια που δεν είχα πριν! Κάνω υπομονή μπας και έρθει βαρύς χειμώνας φέτος και πάνε στο καλό ή έστω να του κάνει κάποιος άλλος καταγγελία από τους τριγύρω μιας και σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να μάθει πως ήμουν εγώ και μετά να βλέπω ξινισμένα μούτρα δίπλα μου!

Δεν υπάρχει παιδεία στο Ελλαδιστάν! Ότι θέλει κάνει ο καθένας!

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol: ......:lol:

Εσύ την γλύτωσες! Έλα όμως που και γω έχω δίπλα μου έναν γείτονα και έχει 3 κότες!

Δεν έχω πρόβλημα με τον ήχο, έχω πρόβλημα με την μυρωδιά όταν φυσάει προς εμένα και με κάτι περίεργα κουνούπια που δεν είχα πριν! Κάνω υπομονή μπας και έρθει βαρύς χειμώνας φέτος και πάνε στο καλό ή έστω να του κάνει κάποιος άλλος καταγγελία από τους τριγύρω μιας και σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να μάθει πως ήμουν εγώ και μετά να βλέπω ξινισμένα μούτρα δίπλα μου!

Δεν υπάρχει παιδεία στο Ελλαδιστάν! Ότι θέλει κάνει ο καθένας!

 

Μπορείς να του προτείνεις να βάλεις εσύ το κριθαράκι και εκείνος τα πουλερικά.

Θα κάνετε ένα τσιμπούσι, άλλο πράγμα! :lol::lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

:lol: ..... πάλι καλά τουλάχιστον που έχουμε κρατήσει το χιούμορ μας, γιατί στο τέλος θα είχαμε τρελαθεί στο μπάχαλο αυτό!

Γνωρίζει κάποιος αν στις παραπάνω περιπτώσεις μπορούμε να κάνουμε ανώνυμη καταγγελία κάπου?

Εννοώ για παράδειγμα στο υγειονομικό ή τέλος πάντων σε κάποιο αρμόδιο τμήμα.

Αν γνωρίζει κάποιος ας ενημερώσει...;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...