Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:lol::lol: ......:lol:

Εσύ την γλύτωσες! Έλα όμως που και γω έχω δίπλα μου έναν γείτονα και έχει 3 κότες!

Δεν έχω πρόβλημα με τον ήχο, έχω πρόβλημα με την μυρωδιά όταν φυσάει προς εμένα και με κάτι περίεργα κουνούπια που δεν είχα πριν! Κάνω υπομονή μπας και έρθει βαρύς χειμώνας φέτος και πάνε στο καλό ή έστω να του κάνει κάποιος άλλος καταγγελία από τους τριγύρω μιας και σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να μάθει πως ήμουν εγώ και μετά να βλέπω ξινισμένα μούτρα δίπλα μου!

Δεν υπάρχει παιδεία στο Ελλαδιστάν! Ότι θέλει κάνει ο καθένας!

 

Πραγματικά γλύτωσα και δεν ξέρω πως :D

Εγώ θα σου έλεγα να του πετάξεις 2-3 διαφημιστικά από ψησταριές γράφοντας πάνω, αν θες βοήθεια στο να τα φας εδώ είμαι :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μπορεί κάποιος επειδή έχει το 51% στην πολυκατοικία να κάνει ότι έργασία θέλει χωρίς να ενημερώσει τον διαχειριστή και μετα να ζητάει χρήματα για τη δουλειά; Την δουλειά την έκανε ο ίδιος οπότε έχει και επιπλεόν συμφέρον. Επίσης δεν έχουν θέμα άλλοι ιδιοκτήτες αν περαστεί χωρίς απόδειξη, εγω έχω. Υπάρχουν σωλήνες από φυσικό αέριο που δεν χρησιμοποιούνται και τις κλέβουν και έτσι αποφάσισε να βάλει κάτι σίδερα για να μην βγαίνουν εύκολα. Ωραίο ακόυγεται αλλά υπήρχε και η λύση να βγούν εντελώς ή να τις πουλήσουμε (δεν πρόκειται να βάλουμε ποτέ αέριο δεν συμφέρει δεν έχει δίκτυο, πλατεία, οικόπεδα δεν έχει και κανεναν αλλο να μοιραστείς κόστος). Όποιος έχει το 51% μπορεί να κάνει ότι θέλει, όποτε θέλει χωρίς δίνει λογαριασμό σε κανέναν;
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, οπως ξερω φυσικα και οχι!!! ειναι αυτο δυνατον? αλλο να γινει γενικη συνελευση και να αποφασισει το 51% κατι θετικο με ολους παροντες πχ εξαιρεση ενος διαμερισματος απο την κεντρικη θερμανση που ισχυει το παραπανω. Και αλλο ενα ατομο μονο του χωρις να ενημερωσει κανεναν!!!! που ξανακουστηκε αυτο?

τι ειναι αυτος ιδιοκτητης πολλων διαμερισματων? ο κατασκευαστης μηπως? πως εχει 51%?

καταρχην μονο στο γεγονος οτι δεν ενημερωνει τον διαχειριστη ειναι ακυρος, πως θα ζητησει οτιδηποτε χρηματα μετα?

Link to comment
Share on other sites

Ποσοστο συνιδιοκτησιας 51% , αν κάνουμε συνέλευση και είναι παρόν πάλι δεν θα αποφασίσει μόνος του; Όχι μόνο συνέλευση δεν έγινε αλλά ούτε να ενημερώσει, εγω που δεν τον ξέρω δηλαδή φατσικά αν απλά τον έβλεπα να σκαλίζει τους σωλήνες θα τον άρχιζα στις φάπες (ή εστω πιο ευγενικά θα φώναζα αστυνομία). Η βλακεία είναι ότι δεν στεναχωριούνται και ιδιαίτερα οι υπόλοιποι να πουν οκ έκανες ότι έκανες δεν πληρώνουμε όμως μπράβο σου που έβαλες προσταυτετικά στους σωλήνες. Υπάρχουν σαφώς και άλλες λύσεις με το θέμα αυτό, όπως να αφαιρεθούν , να τους πουλήσουμε κλπ. Είναι κάτι που πρέπει να συζητηθεί σε μια συνέλευση. Edited by ela002
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4797145#post4797145

 

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να έχει προηγηθεί απόφαση Γενικής Συνέλευσης..

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4797145#post4797145

 

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να έχει προηγηθεί απόφαση Γενικής Συνέλευσης..

 

Κάτι που δεν έγινε, αυτό καθιστά την πράξη του άκυρη για να ζητήσει οτιδήποτε αν αρνηθεί κάποιος; Επίσης αν αποκτήσω το 51% με αυτη τη λογική στην κατηγορία "αναγκαίο" μπορώ να χρεώνω τα υλικά και να τα πέρνω απο τον εαυτό μου, από τον φίλο μου και να έχω και κάποιο επιπλέον όφελος; Υπάρχουν αρκετά στην κατηγορία αναγκαίες δαπάνες. Ο συγκεκριμένος έκανε ο ίδιος την δουλειά και εβαλέ δικό του αλουμινά να προστατέψει τους σωλήνες. Έχει πιθανόν όφελος και ο ίδιος απο την επιλογή του μάστορα.

 

Και το κυριότερο, θα περαστεί χωρίς απόδειξη και κανένας δεν έχει πρόβλήμα...

Link to comment
Share on other sites

Τις αναγκαίες δαπάνες μπορεί να τις καταβάλλει οιοσδήποτε εκ των συνιδιοκτητών και να απαιτήσει το αναλογούν ενί εκάστω ποσοστό συμμετοχής των υπολοίπων. Όμως θα πρέπει να τάξει εύλογη προθεσμία προς τον διαχειριστή και να αιτιολογήσει και το αναγκαίο της εργασίας.

 

Σε κάθε περίπτωση ο διαχειριστής έχει υποχρέωση ετησίας λογοδοσίας, οπότε ουδείς λόγος περί δαπανών άνευ αποδείξεων...

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

Θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται στην περιπτωση που ο διαχειριστης δεν βγαζει τα κοινοχρηστα ανα μηνα...τα μαζευει και τα βγαζει ανα τρεις μηνες..

Για παραδειγμα τελος σεπτεμβρη εχει βγαλει του ιουνιου ιουλιου αυγουστου...

Αυτη τη φορα ειναι 225 ευρω..αλλη φορα ηταν 400 ευρω ενα τριμηνο..

Το κακο ειναι οτι εκει που περιμενεις κοινοχρηστα υψους 35 40 ευρω προκυπτουν βλαβες και φτανουν 70 και 80 και δεν υπαρχει ενημερωση για αυτα.

Εχω κανει παραπονα.. απλα δεν τον νοιαζει

Εχω σκεφτει να του τα πληρωνω ανα μηνα και οχι μαζεμενα. Τωρα τον πρωτο μηνα, τον επομενο το δευτερο, τον μεθεπομενο τον τριτο.

Μπορει να κανει κατι?

Σημειωτεον δεν εχω καμια καθυστερημενη οφειλη...σε τιποτα και κανεναν...αλλα δεν γινεται να μην ξερω τι με περιμενει σε 3 μηνες..

 

Ευχαριστω

I beg to dream and differ from the hollow lies....
Link to comment
Share on other sites

Γι αρχή δες εάν προβλέπει κάτι ο κανονισμός της πολυκατοικίας...επιπλέον μπορείς να κάνεις μερικές καταβολές μηνιαίως σύμφωνα με τις συνήθεις δαπάνες και να εξοφλείς στο τέλος του τριμήνου την διαφορά..
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω γαιντην απαντηση...εχω ρωτησει τον προηγουμενο διαχειριστη και δεν υπαρχει κατι ..ουτε γραπτο ουτε προφορικο. Εγω το μονο που θελω ειναι να του πληρωνω τον καθε μηνα κανονικα οσο βγαινει...αλλα καθε μηνα..οχι οποτε θυμηθει αυτος να τα βγαζει...

 

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

I beg to dream and differ from the hollow lies....
Link to comment
Share on other sites

για να βαλω ατομικο λεβητα/καυστηρα πετρελαίου στην ταρατσα(κατοικω στον τελευταιο οροφο) πρεπει να παρω αδεια απο τους υπολοιπους ενοικους?

ομόφωνη αποφαση ή αρκεί το 51% να πει το ναι?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψή μου, δεν αρκεί απλώς πλειοψηφική απόφαση της γενικής συνελεύσεως των συνιδιοκτητών, αλλά ομόφωνη μετατροπή του κανονισμού της πολυκατοικίας με συμβολαιογραφικό έγγραφο και μεταγραφή του, αφού η τοποθέτηση καυστήρα, λέβητα και δεξαμενής στο δώμα, συνιστά ανεπίτρεπτη μεταβολή κοινοχρήστου χώρου και της χρήσης για την οποία προορίζεται..εξ άλλου σίγουρα θα έχεις και πολεοδομικό θέμα (ρώτησε έναν μηχανικό για περισσότερα..)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο πληροφορίες σχετικά με ένα θέμα που με απασχολεί βρέθηκα εδώ.. Για να μην μακρηγορώ συμβαίνει το παρακάτω: (Όποιος μπορεί ας βοηθήσει)

 

Διαμερίσματα σε 5όροφη πολυκατοικία. 2 διαμερίσματα/όροφο, τα μπροστινά μπαλκόνια χωρίζονται με τοιχίο, στο οποίο έχει επικοινωνία με μια πόρτα η κουζίνα και με μια πόρτα το σαλόνι κάθε διαμερίσματος. Επάνω από το τοιχίο αυτό βρίσκεται η εξαγωγή του απορροφητήρα της κουζίνας και σε ύψος που ξεπερνάει το τοιχίο με αποτέλεσμα εδώ και 15 χρόνια ο ένας να δέχεται τις μυρωδιές του άλλου χωρίς όμως ποτέ να έχει υπάρξει πρόβλημα. Εδώ και 2 χρόνια η μητέρα μου γνωρίζοντας ότι έτσι κι αλλιώς λόγω κατασκευής του κτιρίου υπάρχει το ως άνω αποτέλεσμα, χρησιμοποιούσε μια εστία (ηλεκτρικό μάτι) και μαγείρευε μερικές φορές την εβδομάδα κάτω από το ίδιο σημείο που βρίσκεται η εξαγωγή του απορροφητήρα. Ξαφνικά αυτό ξεκίνησε να τους ενοχλεί όταν κατάλαβαν ότι υπήρχε πλέον σκύλος στο διαμέρισμά μας (έβριζαν συνεχώς και φοβούμενος εγώ για την υγεία του κατοικίδιου αναγκάστηκα να το δώσω για υιοθεσία σε άλλη οικογένεια ). Τελικώς πριν από 2 μήνες η μητέρα μου σταμάτησε να χρησιμοποιεί την εν λόγω εστία διότι δεν ήθελε να δώσει συνέχεια στο θέμα. Δεν την μετακίνησε όμως. Νομίζοντας οι διπλανοί ότι υπάρχει συνέχεια (διότι συνεχίζουν οι μυρωδιές φαγητού λόγω της εσωτερικής κουζίνας) διαδίδουν σε όλη την πολυκατοικία ψευδή γεγονότα. Πως μπορώ να αντιμετωπίσω και τι ισχύει τελικά εκ του νόμου για την περίπτωσή μου; (σημειωτέον ότι οι εν λόγω γείτονες καπνίζουν μανιωδώς και κάνουν φασαρία καθ όλη την διάρκεια της ημέρας με ότι αποτέλεσμα μπορεί να έχει και για εμάς αυτό χωρίς ποτέ να τους έχει γίνει παρατήρηση). Παρακαλώ για τα φώτα σας από νομικής κυρίως πλευράς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο πληροφορίες σχετικά με ένα θέμα που με απασχολεί βρέθηκα εδώ.. Για να μην μακρηγορώ συμβαίνει το παρακάτω: (Όποιος μπορεί ας βοηθήσει)

 

Διαμερίσματα σε 5όροφη πολυκατοικία. 2 διαμερίσματα/όροφο, τα μπροστινά μπαλκόνια χωρίζονται με τοιχίο, στο οποίο έχει επικοινωνία με μια πόρτα η κουζίνα και με μια πόρτα το σαλόνι κάθε διαμερίσματος. Επάνω από το τοιχίο αυτό βρίσκεται η εξαγωγή του απορροφητήρα της κουζίνας και σε ύψος που ξεπερνάει το τοιχίο με αποτέλεσμα εδώ και 15 χρόνια ο ένας να δέχεται τις μυρωδιές του άλλου χωρίς όμως ποτέ να έχει υπάρξει πρόβλημα. Εδώ και 2 χρόνια η μητέρα μου γνωρίζοντας ότι έτσι κι αλλιώς λόγω κατασκευής του κτιρίου υπάρχει το ως άνω αποτέλεσμα, χρησιμοποιούσε μια εστία (ηλεκτρικό μάτι) και μαγείρευε μερικές φορές την εβδομάδα κάτω από το ίδιο σημείο που βρίσκεται η εξαγωγή του απορροφητήρα. Ξαφνικά αυτό ξεκίνησε να τους ενοχλεί όταν κατάλαβαν ότι υπήρχε πλέον σκύλος στο διαμέρισμά μας (έβριζαν συνεχώς και φοβούμενος εγώ για την υγεία του κατοικίδιου αναγκάστηκα να το δώσω για υιοθεσία σε άλλη οικογένεια ). Τελικώς πριν από 2 μήνες η μητέρα μου σταμάτησε να χρησιμοποιεί την εν λόγω εστία διότι δεν ήθελε να δώσει συνέχεια στο θέμα. Δεν την μετακίνησε όμως. Νομίζοντας οι διπλανοί ότι υπάρχει συνέχεια (διότι συνεχίζουν οι μυρωδιές φαγητού λόγω της εσωτερικής κουζίνας) διαδίδουν σε όλη την πολυκατοικία ψευδή γεγονότα. Πως μπορώ να αντιμετωπίσω και τι ισχύει τελικά εκ του νόμου για την περίπτωσή μου; (σημειωτέον ότι οι εν λόγω γείτονες καπνίζουν μανιωδώς και κάνουν φασαρία καθ όλη την διάρκεια της ημέρας με ότι αποτέλεσμα μπορεί να έχει και για εμάς αυτό χωρίς ποτέ να τους έχει γίνει παρατήρηση). Παρακαλώ για τα φώτα σας από νομικής κυρίως πλευράς.

 

Μηνυση για συκοφαντικη δυσφημηση μπορεις να κανεις.Μιλησε με καποιον δικηγορο και μαθε τι μπορεις να κανεις.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω και εγώ που η κουζίνα της από κάτω είναι συνδεδεμένη με τον αεραγωγο στο μπάνιο μου.

;)

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά θα συμβουλευτώ και δικηγόρους.. ευτυχώς συνεργαζόμαστε με αρκετούς στο γραφείο και δεν θα μου κοστίσει ο κούκος αηδόνι! :P

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@sakis88888 Στην δική μου περίπτωση με τα δικά σου δεδομένα θα άκουγα παράπονα και για το ποσο συχνά θα πήγαινα τουαλέτα! χαχα :P

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω και εγώ που η κουζίνα της από κάτω είναι συνδεδεμένη με τον αεραγωγο στο μπάνιο μου.

;)

 

καλημερα! τα ιδια και σε εμενα! παρανομως εκαναν υπογεια διαμερισματα!!!! και εχουν κουζινα αντι για το μπανιο και ο φωταγωγος παιζει τον ρολο εξαερισμου και οτι τηγανιζουν μυριζει στο μπανιο! αν αφησω δλδ ανοιχτα μυριζω κεφτεδακια, κρεμυδακια και ολα τα καλα και ωραια. Αλλα ποτε δεν καναμε παρατηρηση γιαυτο. :p

 

και μια ερωτηση αλλη τωρα, εχει η μανα μου ενα διαμερισμα και απο τα χαλασμενα υδραυλικα αλλων χαλασε το ταβανι στο μπανιο και στο σαλονι. Επειδη ειναι αδειο δεν παω συχνα να δω τι γινεται. Οταν ειδοποιησα τον απο πανω και αφου του εδειξα με ολα κλειστα οτι το ρολοι του εγραφε πολυ γρηγορα εκανε εξωτερικο δικτυο σωληνωσεων με κοστος 600 ευρω!!!

οι ζημιες που εγιναν σε εμενα πρεπει να πληρωσει και αυτος? τι γινεται σε αυτη την περιπτωση? δεν λεω οτι φταιει αυτος 100% επειδη δεν φαινοταν κατι μεσα στο διαμερισμα του οποτε αν δεν το ελεγα εγω αυτος πως να το ηξερε? και ως γνωστο οι λογαριασμοι αργουν να ερχονται!!!

μετα απο αυτο εχω αλλο προβλημα με νερα να ερχονται μεσα στην ντουλαπα υπνοδωματιου!!!!! μιλαμε λιμνη μεσα!

τωρα ψαχνομαι με την διπλα πολυκατοικια μαλλον διαρροες απο τον 1ο οροφο, αυριο εχω συναντηση με την νοικαρισα του 1ου να δουμε με μερικα τεστς.

Παλι καλα που η δουλεια μου εχει να κανει με υδραυλικα. Ελπιζω ολα να πανε καλα ηδη εχω πεδευτει παρα πολυ να καταληξω απο που πρεπει να ειναι και παλι πρεπει να κανουμε δοκιμες για σιγουρια.

Μεχρι μηχανημα που βλεπει τι ειναι απο πισω δλδ εντοπιζει σημεια (βαζεις το ενα απο την μια και το αλλο απο πισω) θα χρησιμοποιησω, ανιχνευτη μεταλλων εβαλα ηδη κτλ.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! τα ιδια και σε εμενα! παρανομως εκαναν υπογεια διαμερισματα!!!! και εχουν κουζινα αντι για το μπανιο και ο φωταγωγος παιζει τον ρολο εξαερισμου και οτι τηγανιζουν μυριζει στο μπανιο! αν αφησω δλδ ανοιχτα μυριζω κεφτεδακια, κρεμυδακια και ολα τα καλα και ωραια. Αλλα ποτε δεν καναμε παρατηρηση γιαυτο. :p

 

και μια ερωτηση αλλη τωρα, εχει η μανα μου ενα διαμερισμα και απο τα χαλασμενα υδραυλικα αλλων χαλασε το ταβανι στο μπανιο και στο σαλονι. Επειδη ειναι αδειο δεν παω συχνα να δω τι γινεται. Οταν ειδοποιησα τον απο πανω και αφου του εδειξα με ολα κλειστα οτι το ρολοι του εγραφε πολυ γρηγορα εκανε εξωτερικο δικτυο σωληνωσεων με κοστος 600 ευρω!!!

οι ζημιες που εγιναν σε εμενα πρεπει να πληρωσει και αυτος? τι γινεται σε αυτη την περιπτωση? δεν λεω οτι φταιει αυτος 100% επειδη δεν φαινοταν κατι μεσα στο διαμερισμα του οποτε αν δεν το ελεγα εγω αυτος πως να το ηξερε? και ως γνωστο οι λογαριασμοι αργουν να ερχονται!!!

μετα απο αυτο εχω αλλο προβλημα με νερα να ερχονται μεσα στην ντουλαπα υπνοδωματιου!!!!! μιλαμε λιμνη μεσα!

τωρα ψαχνομαι με την διπλα πολυκατοικια μαλλον διαρροες απο τον 1ο οροφο, αυριο εχω συναντηση με την νοικαρισα του 1ου να δουμε με μερικα τεστς.

Παλι καλα που η δουλεια μου εχει να κανει με υδραυλικα. Ελπιζω ολα να πανε καλα ηδη εχω πεδευτει παρα πολυ να καταληξω απο που πρεπει να ειναι και παλι πρεπει να κανουμε δοκιμες για σιγουρια.

Μεχρι μηχανημα που βλεπει τι ειναι απο πισω δλδ εντοπιζει σημεια (βαζεις το ενα απο την μια και το αλλο απο πισω) θα χρησιμοποιησω, ανιχνευτη μεταλλων εβαλα ηδη κτλ.

Καλημέρα. Ο από πάνω σου, είτε γνώριζε για τη διαρροή, είτε όχι, ευθύνεται πλήρως και θα πρέπει να σου αποζημιώσει τις προκληθείσες ζημιές. Σε ότι αφορά την όμορη πολυκατοικία, ισχύει το ίδιο, αλλά συνήθως είναι δυσκολότερο να εντοπιστεί από εσένα η βλάβη. Αυτή την περίοδο χειρίζομαι παρόμοια υπόθεση και δυστυχώς ο διαχειριστής της όμορης δεν είναι καθόλου συνεργάσιμος.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ο από πάνω σου, είτε γνώριζε για τη διαρροή, είτε όχι, ευθύνεται πλήρως και θα πρέπει να σου αποζημιώσει τις προκληθείσες ζημιές. Σε ότι αφορά την όμορη πολυκατοικία, ισχύει το ίδιο, αλλά συνήθως είναι δυσκολότερο να εντοπιστεί από εσένα η βλάβη. Αυτή την περίοδο χειρίζομαι παρόμοια υπόθεση και δυστυχώς ο διαχειριστής της όμορης δεν είναι καθόλου συνεργάσιμος.

 

καλησπέρα, για να λεμε την αληθεια παντα, ειχαμε εναν νοικαρη μαλιστα ΕΛΛΗΝΑ και ποτε δεν πληρωσε τπτ εκτος απο 2 νοικια μπροστα!!!! τι τραβηξαμε δεν λεγεται.....και λεω Ελληνα γιατι ειχαμε πριν ενα ζευγαρι Αλβανων και ηταν απιστευτοι ανθρωποι! 10 χρονια τα πληρωναν ολα κανονικα!!!! δεν ειχαμε ποτε προβλημα. Το λεω για να βλεπουμε οτι δεν πρεπει να κρινουμε απο Εθνικοτητες τους ανθρωπους αλλα απο τι ειναι ο καθενας.

Αυτος λοιπον μου αφησε και σπασμενο τζαμι μπαλκονοπορτας αλλα το κυριοτερο οτι αφησε τον θερμοσιφωνα να τρεχει χωρις να πει κατι. Ετσι τα νερα στο παταρι χαλασαν το ταβανι του μπανιου (το παταρι ειναι απο πανω) καθως και την ξυλινη πορτα και κασα.

Ο απο πανω ξερει γιαυτα οπως και ο διαχειριστης μας. Ετσι ειναι λιγο δυσκολο να τον κατηγορησουμε για ολα εκτος αμα πουμε πχ να πληρωσει οσα ειναι πανω πανω καθαρα ωστε να γινει διαχωρισμος.

Και παλι ομως εγω τον λυπαμαι γιατι ειναι ενας παπους και δεν εχει λεφτα ο καημενος τον εχουν ρημαξει και αυτον και δεν εχουμε και σκοπο να κανουμε επισκευες στο σπιτι, δεν μενει κανεις μεσα, δεν πουλιεται ετσι που ειναι και θελει ΠΛΗΡΗ ανακαινιση.

Αμα κανουμε κατι απο αυτα θα τα κανουμε μονοι μας οποτε τι να πληρωσει? Μεχρι και τα πλακακια στην μπανιερα εσπασε μετα για να δει μην χανει η βαλβιδα της μπανιερας για την αλλη την διαρροη που ειναι ασχετη! περιττο να πω πως ειναι πολυ ευγενικος και συνενοησιμος! μακαρι να ηταν ολοι ετσι!

Ευτυχως οι διαχειριστες των 2 πολυκατοικιων ειναι πολυ συνεργασιμοι και δεν εχουμε προβληματα.

Απλα συνενοουμε εγω απευθειας με την μανα αυτου που το νοικιαζει επειδη ειναι καπετανιος και λειπει εξωτερικο, και για να μπορω να κανονισω ραντεβου να ψαξουμε εφοσον εχω τις απαραιτητες γνωσεις φυσικα.

 

Για τη νεα διαρροη θα δουμε αυριο τι θα βρουμε.

Το κλασικο ειναι κλεινεις ολες τις βανες, βρυσες κτλ και με ανοιχτο γενικο βλεπεις αμα γραφει το ρολοι, ετσι επεισα τον απο πανω.

Αν γραφει με ολα κλειστα κατι χανει τοτε και υπαρχει διαρροη.

Αν εχει διαρροη συνεχομενη στο σπιτι μου και θελω να ειμαι ποιο σιγουρος ακομα, κλεινω το ρολοι νερου του διπλα και βλεπω αμα σταματησει.

Αυτες ειναι οι δοκιμες που θα κανουμε αυριο.

Αν θελει κανεις να ελεγξει και τον γενικο κλεινει και αυτον και κοιταει το ρολοι, αν παλι γραφει δεν κλεινει καλα ή απλα δεν τον εχουμε κλεισει καλα.

Τελος αν το προβλημα ειναι σε σωληνες αποχετευσης, ριχνουμε χρωμα (υδροδιαλυτο πχ λουλάκι) σε νερο σε κουβα και ριχνουμε αρκετους σε μπανιερα πχ, ή νεροχυτη κτλ ωστε να δουμε αν στο σημειο που ψαχνουμε θα βγει χρωμα.

Στην περιπτωση την δικια μου το νερο ειναι αοσμο και καθαρο, επειδη ομως ηταν λιμναζων καιρο γεμισε η ντουλαπα μαυρα σκουλικακια!!!! μπλιαχ!!!!! :cry::cry::cry::cry:

σε περιπτωση που δεν ειναι απο διπλα την βαψαμε, κομπρεσερ ή σφυροκαλεμο και σκαψιμο στην ντουλαπα....

ο ανιχνευτης μεταλλων δειχνει μεταλλα στα σημεια νερου, αμα βρω σεντουκι με χρυσες λιρες δεν θα με χαλασουν καθολου....;):lol::lol::lol:

 

ΑΑΑ! και το λεω σαν γνωστης των υδραυλικων αυτο. Τα σημεια συνηθως που χανουν σε παλιες πολυκατοικιες και μπορει ο ιδιος να μην βλεπει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα, ειναι το ζεστο νερο μπαταριας νεροχυτη ή μπανιερας, δλδ μεσα στον τοιχο στα παλια σπιτια ειναι σιδηροσωληνα και σκουριαζει και τρυπαει.

Σε αυτη την περιπτωση μπαινει εξωτερικο δικτυο με χαλκο ζεστο-κρυο κοστος χοντρικα 500-800 ευρω περιπου αναλογα την περιπτωση. Αλλα ησυχαζεις για ΠΑΝΤΑ!

Μετα μπορει να χανει η μπανιερα στην βαλβιδα που ειναι μεσα στα πλακακια και δεν βλεπουμε τιποτα, εκει σπας πλακακια και την αλλαζεις ειναι ποιο ευκολο.

Μπορει να χανουν ενωσεις ή το σιφωνι δαπεδου αμα ειναι με μολυβι που βαζανε παλια, τοτε σπας δαπεδο μπανιου εχει μεγαλο κοστος αυτο. Δεν ξερω τιμες εδω.

Σε ολες τις παραπανω περιπτωσεις αυτος που εχει διαρροη δεν βλεπει απολυτως τιποτα!!! βγαινουν απο κατω ή απο διπλα σε αλλα διαμερισματα!!!

τα παραπανω μου εχουν τυχει αρκετες φορες!!!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας ηθελα την βοηθεια σας μενω σε μια πολυκατοικια που εχει υπογειο παρκινγκ.εγω δεν εχω προσβαση ουτε θεση παρκνγκ χαλασε η γκαραζοπορτα και μου την χρεωσαν και σε μενα το κοστος ειναι σωστο που δεν εχω προσβαση δεν εχω τηλεχειριστηριο να ανοιγω να κανω φθορα σας ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας ηθελα την βοηθεια σας μενω σε μια πολυκατοικια που εχει υπογειο παρκινγκ.εγω δεν εχω προσβαση ουτε θεση παρκνγκ χαλασε η γκαραζοπορτα και μου την χρεωσαν και σε μενα το κοστος ειναι σωστο που δεν εχω προσβαση δεν εχω τηλεχειριστηριο να ανοιγω να κανω φθορα σας ευχαριστω.

 

καλησπέρα, το καταστατικο τι λεει?

γιατι και το ασανσερ πχ σε ισογειο διαμερισμα που εχουμε αυτο που αναφερω ποιο πανω, πληρωνουμε τα παντα για ασανσερ ενω ποτε δεν το χρησιμοποιουμε! + οτι η ταρατσα ειναι κλειδωμενη απο τον διαχειριστη....

συμφωνα ομως με το νομο και το καταστατικο πληρωνει και το ισογειο γιατι υποτιθεται οτι μπορει να πας σε αλλον οροφο πχ στον διαχειριστη στον 3ο ή στην ταρατσα.

Στην περιπτωση σου τι ρολο ακριβως εξηπηρετει η πορτα αυτη, δλδ οσοι εχουν θεση κατω την δουλευουν μονο?

οταν λες δεν εχεις προσβαση δλδ στο υπογειο δεν μπορεις καν να κατεβεις?

θεωρω οτι ειναι αδικο, αλλα πρεπει πρωτα να δεις τι προβλεπεται απο το καταστατικο της πολυκατοικιας σου.

Και αν επιτρεπεται για τι κοστος μιλαμε?

Link to comment
Share on other sites

Η δαπάνη για την γκαραζόπορτα θα επιμερισθεί μόνο στους ιδιοκτήτες που εξυπηρετούνται από αυτήν..π.χ. εάν βάσει συστάσεως έχεις υπόγεια θέση σταθμεύσεως ή αποθήκη..όσοι έχετε αποκλεισθεί από χρήση χώρου που έχει καθορισθεί ως κοινόχρηστος καλά θα κάνετε να απαιτήσετε πρόσβαση με πλήρη δικαιώματα..
Link to comment
Share on other sites

Η δαπάνη για την γκαραζόπορτα θα επιμερισθεί μόνο στους ιδιοκτήτες που εξυπηρετούνται από αυτήν..π.χ. εάν βάσει συστάσεως έχεις υπόγεια θέση σταθμεύσεως ή αποθήκη..όσοι έχετε αποκλεισθεί από χρήση χώρου που έχει καθορισθεί ως κοινόχρηστος καλά θα κάνετε να απαιτήσετε πρόσβαση με πλήρη δικαιώματα..

 

καλημερα, αν δεν εχουν αγορασει αποθηκη ή χωρο σταθμευσης τι δικαιωματα να απαιτησουν? να κοβουν βολτες εκει κατω?

δεν πρεπει να πληρωνουν απλα. Οσοι εχουν κατι εκει θα πληρωνουν και φυσικα που εχουν και την διαχειριση της γκαραζοπορτας οι αλλοι γιατι?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, αν δεν εχουν αγορασει αποθηκη ή χωρο σταθμευσης τι δικαιωματα να απαιτησουν? να κοβουν βολτες εκει κατω?

δεν πρεπει να πληρωνουν απλα. Οσοι εχουν κατι εκει θα πληρωνουν και φυσικα που εχουν και την διαχειριση της γκαραζοπορτας οι αλλοι γιατι?

 

Καλημέρα.

Το ίδιο λέτε, αν κατάλαβα σωστά. Τη γκαραζόπορτα την πληρώνουν όσοι εξυπηρετούνται από αυτήν aka όσοι έχουν θέσεις στάθμευσης, αποθήκες κλπ

Οι υπόλοιποι, που δεν έχουν θέσεις στάθμευσης, δεν πληρώνουν την γκαραζόπορτα.

Πέραν αυτού όμως, έχουν το δικαίωμα πρόσβασης στους κοινόχρηστους χώρους του υπογείου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο λεμε, αλλα το καταστατικο τι λεει? οριζει κατι γιαυτο?

πως ετσι αυθερετα δλδ ο διαχειριστης βγαζει να πληρωσουν ολοι?

ετσι βολευει τον διαχωρισμο κοινοχρηστων μηπως? εννοω την κατανομη κοινοχρηστων δαπανων.

Το να εξαιρεσει καποια διαμερισματα θελει ιστοριες εννοω στο προγραμμα, υπολογισμους κτλ.

Οπως και να εχει δεν ειναι λογικο να πληρωσει καποιος που δεν εχει αποθηκη, θεση σταθμευσης και γενικα δεν χρησιμοποιει καν την γκαραζοπορτα! ας πουμε παρκαρει απεξω ΠΑΝΤΑ το αμαξι του εφοσον δεν εχει θεση στο υπογειο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...