Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nikifoross : πριν κάνεις κι εσύ και ο διαχειριστής οτιδήποτε, θα πρέπει να βεβαιωθείς (όσο τούτο είναι δυνατόν) από πού προέρχεται η βλάβη...πολλές φορές, πρέπει να πας ψάχνοντας και είναι φυσικό μιας και οι βλάβες υδραυλικών στο κυνήγι της διαρροής τα έχουν αυτά..επομένως καλό θα ήταν να ξεκινήσεις με έναν μηχανικό και μία γνωμάτευση του..

 

Εάν συμφωνήσεις για τον υδραυλικό του διαχειριστή, κάθε ζημία στο διαμέρισμά σου θα πρέπει να την αποζημιώσουν οι λοιποί συνιδιοκτήτες-και υπό τον όρο βεβαίως ότι η βλάβη αφορά κοινόχρηστο κομμάτι των σωληνώσεων και όχι δικό σου...

 

Κατά τα λοιπά , ο εισαγγελέας δεν έχει εν προκειμένω αρμοδιότητα, αλλά μπορεί ο κάθε θιγόμενος να προσφύγει με ασφαλιστικά μέτρα και να απαιτήσει την προσωρινή ρύθμιση της κατάστασης με αιτιολογικό την αντιμετώπιση άμεσου κινδύνου..εν συνεχεία τακτική αγωγή για τις αποζημιώσεις λόγω ζημιών ή για το κόστος της άρσης της ζημίας σε όσους αρνούνται να καταβάλλουν την συμμετοχή τους..

 

aptaliko: ακόμη κι εάν δεν υπάρχει πρόβλεψη δαπανών, ο Ν. 3741/1929 προβλέπει :

 

Άρθρο 5:

 

Εν ελλείψει πάσης μεταξύ των συνιδιοκτητών συμφωνίας ως προς τα δικαιώματα και τας υποχρεώσεις αυτών περί των κοινών πραγμάτων κρατούσι τα εξής :

α) Εκαστος των συνιδιοκτητών δικαιούται να ποιήται απόλυτον χρήσιν των κοινών πραγμάτων, και να προβαίνη εις την επισκευήν και ανανέωσιν αυτών, υπό τον όρον να μη βλάπτη τα δικαιώματα των λοιπών συνιδιοκτητών μηδέ να μεταβάλη τον συνήθη προορισμόν αυτών.

β) Εκαστος των συνιδιοκτητών υποχρεούται να συνεισφέρη εις τα κοινά βάρη επί τη βάσει της αξίας του ορόφου ή διαμερίσματος ου είναι κύριος.

γ) Κοινά βάρη θεωρούνται η συντήρησις και επισκευή των εν άρθ. 2 παρ. 1 του παρόντος μερών του ακινήτου, εφ’ ων καθορίζεται αναγκαστική μεταξύ των κατ’ ιδίαν συνιδιοκτητών συνιδιοκτησία και οι παντός είδους φόροι οι βαρύνοντες την κοινήν οικοδομήν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει, οι επισκευές παγίων στοιχείων του κτηρίου, αφορούν τον ιδιοκτήτη ή τον ενοικιαστή. Για παράδειγμα η επισκευή ασανσέρ και επισκευή σκελετού υπογείου βαρύνουν τον ενοικιαστή ή τον ιδιοκτήτη?Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει, οι επισκευές παγίων στοιχείων του κτηρίου, αφορούν τον ιδιοκτήτη ή τον ενοικιαστή. Για παράδειγμα η επισκευή ασανσέρ και επισκευή σκελετού υπογείου βαρύνουν τον ενοικιαστή ή τον ιδιοκτήτη?Ευχαριστώ πολύ :)

 

καλησπέρα, οπως γνωριζω και εχω πληρωσει πολλες φορες οτι ειναι αυτο που "μενει" και αφορα την πολυκατοικια πληρωνει ο ιδιοκτητης και μονο, δλδ επισκευες που αφορουν την πολυκατοικια οπως κατι που αφορα την δομηση της, πορτες, βαψιματα, επισκευη ασανσερ κτλ.

Οχι ομως συντηρησεις πχ μηνιαια συντηρηση ασανσερ, θερμανσης κτλ αυτα πληρωνει ο νοικαρης που μενει εκει.

Αν το διαμερισμα ειναι κλειστο τοτε πληρωνει ο ιδιοκτητης εννοειτε!

 

Nikifoross : πριν κάνεις κι εσύ και ο διαχειριστής οτιδήποτε, θα πρέπει να βεβαιωθείς (όσο τούτο είναι δυνατόν) από πού προέρχεται η βλάβη...πολλές φορές, πρέπει να πας ψάχνοντας και είναι φυσικό μιας και οι βλάβες υδραυλικών στο κυνήγι της διαρροής τα έχουν αυτά..επομένως καλό θα ήταν να ξεκινήσεις με έναν μηχανικό και μία γνωμάτευση του..

 

Εάν συμφωνήσεις για τον υδραυλικό του διαχειριστή, κάθε ζημία στο διαμέρισμά σου θα πρέπει να την αποζημιώσουν οι λοιποί συνιδιοκτήτες-και υπό τον όρο βεβαίως ότι η βλάβη αφορά κοινόχρηστο κομμάτι των σωληνώσεων και όχι δικό σου...

 

Κατά τα λοιπά , ο εισαγγελέας δεν έχει εν προκειμένω αρμοδιότητα, αλλά μπορεί ο κάθε θιγόμενος να προσφύγει με ασφαλιστικά μέτρα και να απαιτήσει την προσωρινή ρύθμιση της κατάστασης με αιτιολογικό την αντιμετώπιση άμεσου κινδύνου..εν συνεχεία τακτική αγωγή για τις αποζημιώσεις λόγω ζημιών ή για το κόστος της άρσης της ζημίας σε όσους αρνούνται να καταβάλλουν την συμμετοχή τους..

 

aptaliko: ακόμη κι εάν δεν υπάρχει πρόβλεψη δαπανών, ο Ν. 3741/1929 προβλέπει :

 

Άρθρο 5:

 

Εν ελλείψει πάσης μεταξύ των συνιδιοκτητών συμφωνίας ως προς τα δικαιώματα και τας υποχρεώσεις αυτών περί των κοινών πραγμάτων κρατούσι τα εξής :

α) Εκαστος των συνιδιοκτητών δικαιούται να ποιήται απόλυτον χρήσιν των κοινών πραγμάτων, και να προβαίνη εις την επισκευήν και ανανέωσιν αυτών, υπό τον όρον να μη βλάπτη τα δικαιώματα των λοιπών συνιδιοκτητών μηδέ να μεταβάλη τον συνήθη προορισμόν αυτών.

β) Εκαστος των συνιδιοκτητών υποχρεούται να συνεισφέρη εις τα κοινά βάρη επί τη βάσει της αξίας του ορόφου ή διαμερίσματος ου είναι κύριος.

γ) Κοινά βάρη θεωρούνται η συντήρησις και επισκευή των εν άρθ. 2 παρ. 1 του παρόντος μερών του ακινήτου, εφ’ ων καθορίζεται αναγκαστική μεταξύ των κατ’ ιδίαν συνιδιοκτητών συνιδιοκτησία και οι παντός είδους φόροι οι βαρύνοντες την κοινήν οικοδομήν.

 

τελικα κατι καναμε σημερα αν και δεν βρηκαμε το προβλημα.

Δλδ δεν εχει σχεση το τοιχιο με το προβλημα καθως δεν εχουν κενα οι πολυκατοικιες αναμεσα οπως νομιζα ειναι ολα κλειστα, δεν ειχα δει καλα εγω!, πηγαμε ταρατσα, ηρθε και υδραυλικος της πολυκατοικιας και ο διαχειριστης, δεν ειδαμε κατι απο εκει. Στο λεβητοστασιο τα νερα ηταν απο το δικο μου διαμερισμα γιατι τα νερα της ντουλαπας περασαν κατω απο το πατωμα!!!! για να μην σαπισουν οι σωληνες και επειδη επεφταν στα ηλεκτρικα του λεβητα καναμε τρυπες στο πατωμα στην ακρη και βγαινουν απο αλλου!!!

τσεκαραμε ρολογια σε 3 οροφους και κανενα δεν γραφει, υπαρχει πολλες μερες συνεχης διαρροη που σημαινει οτι ειναι σιγουρα απο υδρευση.

Ο υδραυλικος ειπε οτι ειναι απο διπλα και πρεπει να δουν τα ρολογια των οροφων εκει καθως και το συστημα θερμανσης (εχουν μονοσωληνιο γιατι μπορει να ειναι απο εκει), ηρθε ο διαχειριστης τους και θα το κανει ειπε. Αντε να δουμε!!!

 

Το τελικο ερωτημα τωρα, ποιος τα πληρωνει ολα αυτα?

εκτος απο αυτα στην ντουλαπα που καταστραφηκαν τα ραφια της μεσα, το πατωμα πλεον εχει κανει ανηφορες και κατηφορες απο απο κατω του περνανε νερα! το κανανε σουρωτηρι για το καλο της θερμανσης (λεβητα-καυστηρα) και γενικα για να εχει θερμανση η πολυκατοικια, και επισης απο ζημια του απο πανω του 1ου δλδ οροφου εχει χαλασει το παταρι, το ταβανι της τουαλετας, στην ακρη το ταβανι του σαλονιου, η πορτα της τουαλετας και η κασα, και ολος ο τοιχος απεξω απο αυτην. Οταν λεω εχει χαλασει εννοω οτι ολοι οι σοβαδες φουσκωσαν και επεσαν και εχουν διαλυθει ολα!!!

αμα το δει κανεις θα νομιζει οτι επεσε βομβα τιποτα!

ο απο πανω ειναι ενας ηλικιωμενος μαλλον ψιλοφτωχος και τον λυπαμαι κιολας και ειναι πολυ ευγενικος και καλος. Τι να κανουμε ρε γμτ?

μου φαινεται μονοι μας θα τα φτιαξουμε οπως οπως.

επειδη ειναι ΑΔΕΙΟ το διαμερισμα δεν με ενδιαφερει επισκευη τωρα σε οτιδηποτε μονο κατι 100% αναγκαιο γιατι λεφτα δεν περισσευουν!

εννοειτε οτι να σκεφτει καποιος να κανει επισκευες (θελει και ανακαινιση σε ειδη υγιεινης, κουζινα κτλ) για να το νοικιασει ειναι απλα ΑΝΕΚΔΟΤΟ!

μαλιστα οταν η καλη μας!!! η κυβερνηση σκιζει σε φορους οσους νοικιαζουν σπιτια σε αλλους! λες και τα παιρνουν ποτε!!!!

 

αυτο με το νομο δεν το καταλαβα, δλδ ποιος πληρωνει? ολοι πληρωνουν οταν φταιει ενα αλλο διαμερισμα, ή οταν ειναι ενα κοινοχρηστο προβλημα? πχ σπασιμο αποχετευσης κεντρικης κτλ?

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Εξυπακουεται ότι όταν η βλάβη υπάρχει στο κοινόχρηστο κομμάτι του δικτύου σωληνώσεων καταβάλλουν άπαντες εν αντιθέσει όταν αφορά βλάβη εντός του διαμερίσματός σου...
Link to comment
Share on other sites

Εξυπακουεται ότι όταν η βλάβη υπάρχει στο κοινόχρηστο κομμάτι του δικτύου σωληνώσεων καταβάλλουν άπαντες εν αντιθέσει όταν αφορά βλάβη εντός του διαμερίσματός σου...

 

καλημερα, αυτο ναι το ξερω και το ειπαν και οι 2 διαχειριστες, οταν ομως η βλάβη ειναι απο ενα αλλο διαμερισμα και ακομα χειροτερα απο γειτονικη πολυκατοικια εκει τι γινεται? πως να βρεις το δικιο σου?

στα κοινοχρηστα ειναι ποιο ευκολο να πληρωσουν ολοι γιατι το ποσο μοιραζεται.

Ενα ομως διαμερισμα πρεπει να φτιαξει το δικο του προβλημα και δεν υπαρχει περιπτωση να πληρωσει για το αλλο απο την καλη του την καρδια!

ο απο πανω πχ για εξωτερικο δικτυο σωληνωσεων υδρευσης πηγε 650 ευρω.

και επειδη νομιζε οτι χανει απο την βαλβιδα της μπανιερας εσπασε και τα πλακακια γυρω απο αυτην και τα εχει αφησει ετσι προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές μου έφερε ο ιδιοκτήτης τη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και κόντεψε να με πιάσει εγκεφαλικό. Το συμβόλαιο ορίζει 4 ορόφους όπου εγώ που νοικιάζω τον 1ο όροφο έχω τα 270 χιλιοστά δηλ. κάτι παραπάνω από 1/4 απ'οτι θα περίμενα και παρότι το διαμέρισμα είναι ίδιο με τον 2ο και τον 4ο. Ο 3ος όροφος αποτελείται από 2 διαμερίσματα όπου μετέπειτα άνοιξαν εσωτερική σκάλα και το ένα ενώθηκε με το 2ο και το άλλο με τον 4ο και έγιναν μεζονέτες.

 

Μετά τη σύσταση ιδιοκτησίας ο ιδιοκτήτης της πολυκατοικίας τον ισόγειο χώρο όπου προβλέπεται 2 θέσεις παρκινκ τον έκλεισε και τον προέκτεινε προς τα πίσω και έξω από την πολυκατοικία προς τον ακάλυπτο χώρο όπου ένα μέρος της ταράτσας αυτού του ισογείου διαμερίσματος έγινε ένα μεγάλο μπαλκόνι στο πίσω μέρος του διαμερίσματος μου. Επίσης και πάλι μετά τα σύσταση της οριζόντιας ιδιοκτησίας έφτιαξε στην ταράτσα του 4ου ορόφου ένα δώμα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ενώ αλλάζουν τα χιλιοστά της ιδιοκτησίας στο συμβόλαιο να φαίνεται μόνο οι 4 όροφοι και εγώ με τα 270 χιλιοστά του 1ο.

 

Πέραν τούτου ο ιδιοκτήτης μου εμφάνισε από τον μηχανικό που καταμέτρησε την οικοδομή στο τελικό στάδιο μία φωτοτυπία σε στυλ excel αλλά με νούμερα γραμμένα στο χέρι και ξέχωρα από το συμβόλαιο όπου εκεί μου εμφανίζει τα ακόλουθα νούμερα

 

Διαμέρισμα - ei - fi

Ισόγειο - 0,1040 - 0,2900

1ος - 0,2030 - 0,2900

2ος - 0,1630 - 0,2900

3ος (που ενώνεται με τον 2ο) - 0,1010 - 0,3100

3ος (που ενώνεται με τον 4ο) - 0,0920 - 0,3100

4ος - 0,1740 - 0,2900

5ος (Δώμα-Ταράτσα) - 0,1630 - 0,2900

 

 

Αυτό που μου κάνει πραγματικά εντύπωση είναι ότι έχω το μεγαλύτερο ei (0.2030) από όλους όπου θα έπρεπε κανονικά να μεγαλώνει καθώς ανεβαίνεις προς τα επάνω και για τα ίδια πάντα διαμερίσματα.

 

Κάνοντας μερικούς πειραματισμούς στον τύπο που υπολογίζει το πετρέλαιο βγάζω σε κάθε περίπτωση εξαιρετικά μεγαλύτερη κατανάλωση από όλους τους ενοίκους ακόμα και από τον 4 όροφο.

 

Παρακαλώ τι βοήθεια σας, τι μπορεί να είναι λάθος και τι μπορώ να κάνω; μήπως με κάποιο τρόπο ρίξανε τα "βάρη-οφειλές-υποχρεώσεις" των ορόφων 2,3,4,5(δώμα) στον 1ο όροφο που είναι ο όροφος που έχουν σκοπό να νοικιάζουν;

 

Επίσης για την συντήρηση του ασανσέρ μου είπε ο ιδιοκτήτης ότι ο μηχανικός του είχε πει προφορικά ότι για τον 1ο όροφο είναι το 15% αλλά όπως του απάντησα ότι από τα 7 διαμερίσματα που έχει η πολυκατοικία από το ισόγειο μέχρι και τον 5ο όροφο και αν το διαιρέσουμε ισόποσα που βγαίνει 14% εγώ θα πληρώνω το ίδιο με τον 2ο,3ο,4ο,5ο. Αμέσως κατάλαβε ότι δεν τον παίρνει και μου πρότεινε να δώσω αυτό που νομίζω εγώ. Τι νομίζεται εσείς ότι είναι ένα δίκαιο ποσοστό; Δεν θέλω να τον κοροϊδέψω (αν και θα του άξιζε) αλλά δεν θέλω και να ζημιωθώ.

 

Επίσης και για το θέμα της ΔΕΗ και της καθαρίστριας επειδή όπως καταλαβαίνεται δεν υπάρχουν ούτε τα χιλιοστά των κοινόχρηστων εξόδων πως νομίζεται ότι πρέπει να το χειριστώ.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, τι είναι το ei -fi ?

Κατά δεύτερον , δεν λέει τι συμμετοχή έχει στις κοινόχρηστες δαπάνες το δικό σου διαμέρισμα και τι συμμετοχή στη συντήρηση του ανελκυστήρα? Αυτά συνήθως είναι στάνταρ στις συστάσεις.-

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή, μπορώ να σου πω ότι όλοι αυτοί οι συντελεστές υπολογίζονται με βάση κάποιους γενικώς παραδεδεγμένους κανόνες του Τεχνικού Επιμελητηρίου οι οποίοι προτάθηκαν και τελικώς έγιναν νόμος (Π.Δ. 27-9 (7-11-85), ΦΕΚ-631 Δ' ) και οι οποίοι δεν έχουν σχέση με τις γενικές δαπάνες και τα ποσοστά τους, αλλά ακολουθούν ξεχωριστή μελέτη θέρμανσης...

 

Εν συνεχεία, αφού προσδιορισθούν οι συντελεστές Εi και Fi με βάση την μελέτη του Μηχανολόγου Μηχανικού πού έχει σχεδιάσει το σύστημα κεντρικής θέρμανσης της πολυκατοικίας ακολουθούμε τον εξής τύπο :

 

Κ = Π * [ fi * εi + (( Ωδ * εi ) / ( Σ Ωδ * εi ))* ( 1 - Σ fi * εi)]

Όπου:

Κ = η ζητούμενη κατανάλωση του διαμερίσματος σε Ευρώ.

Π = η συνολική κατανάλωση πετρελαίου της πολυκατοικίας σε Ευρώ.

εi = ο συντελεστής επιβάρυνσης του διαμερίσματος.

fi = ο συντελεστής παραμένουσας επιβάρυνσης του διαμερίσματος.

Ωδ = ή μέτρηση του διαμερίσματος το διάστημα πού μας ενδιαφέρει.

Σεi * Ωδ = Το άθροισμα των γινωμένων των ωρών επί συντελεστές επιβάρυνσης όλων των διαμερισμάτων.

 

Εάν τώρα οι συντελεστές είναι ευνοϊκοί για κάποιο διαμέρισμα, δυστυχώς αυτό θα πρέπει να στο απαντήσει κάποιος μηχανολόγος-μηχανικός...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, τι είναι το ei -fi ?

Κατά δεύτερον , δεν λέει τι συμμετοχή έχει στις κοινόχρηστες δαπάνες το δικό σου διαμέρισμα και τι συμμετοχή στη συντήρηση του ανελκυστήρα? Αυτά συνήθως είναι στάνταρ στις συστάσεις.-

 

Σας μπέρδεψα, είναι τα ei & fi απλά έβαλα την παύλα αναμεσά τους για να ξεχωρίσω τις στήλες με τα νούμερα που ακολουθούν

 

ei

0,1040 (για το ισόγειο)

0,2030 (για τον 1ο όροφο που είμαι εγώ)

0,1630 (για τον 2ο όροφο)

0,1010 (για το 3ο όροφο και το διαμέρισμα που ενώνεται με τον 2ο όροφο)

0,0920 (για τον 3ο όροφο και το διαμέρισμα που ενώνεται με τον 4ο όροφο

0,1740 (για το 4ο όροφο)

0,1630 (για το δώμα της ταράτσας)

 

και αντίστοιχα για το

fi

0,2900

0,2900

0,2900

0,3100

0,3100

0,2900

0,2900

 

Για τις κοινόχρηστες δαπάνες και του ασανσέρ δεν έχει πινακάκι ο ιδιοκτήτης να μου δώσει και γι'αυτό με ρωτάει εμένα πως θα ήθελα να το μοιράσουμε. Γενικά επειδή έχω ανακαλύψει αρκετές παρατυπίες-παρανομίες έχει τη διάθεση να συνεργαστεί αλλά δεν ξέρω τι να προτείνω, δεν μπορώ να βγάλω νούμερα αυθαίρετα από το μυαλό μου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για αρχή, μπορώ να σου πω ότι όλοι αυτοί οι συντελεστές υπολογίζονται με βάση κάποιους γενικώς παραδεδεγμένους κανόνες του Τεχνικού Επιμελητηρίου οι οποίοι προτάθηκαν και τελικώς έγιναν νόμος (Π.Δ. 27-9 (7-11-85), ΦΕΚ-631 Δ' ) και οι οποίοι δεν έχουν σχέση με τις γενικές δαπάνες και τα ποσοστά τους, αλλά ακολουθούν ξεχωριστή μελέτη θέρμανσης...

 

Εν συνεχεία, αφού προσδιορισθούν οι συντελεστές Εi και Fi με βάση την μελέτη του Μηχανολόγου Μηχανικού πού έχει σχεδιάσει το σύστημα κεντρικής θέρμανσης της πολυκατοικίας ακολουθούμε τον εξής τύπο :

 

Κ = Π * [ fi * εi + (( Ωδ * εi ) / ( Σ Ωδ * εi ))* ( 1 - Σ fi * εi)]

Όπου:

Κ = η ζητούμενη κατανάλωση του διαμερίσματος σε Ευρώ.

Π = η συνολική κατανάλωση πετρελαίου της πολυκατοικίας σε Ευρώ.

εi = ο συντελεστής επιβάρυνσης του διαμερίσματος.

fi = ο συντελεστής παραμένουσας επιβάρυνσης του διαμερίσματος.

Ωδ = ή μέτρηση του διαμερίσματος το διάστημα πού μας ενδιαφέρει.

Σεi * Ωδ = Το άθροισμα των γινωμένων των ωρών επί συντελεστές επιβάρυνσης όλων των διαμερισμάτων.

 

Εάν τώρα οι συντελεστές είναι ευνοϊκοί για κάποιο διαμέρισμα, δυστυχώς αυτό θα πρέπει να στο απαντήσει κάποιος μηχανολόγος-μηχανικός...

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, τον τύπο σε γενικές γραμμές τον έχω καταλάβει, η ένστασή μου έχει να κάνει με το δικό μου ei που είναι το μεγαλύτερο από όλα τα άλλα διαμερίσματα ειδικά συγκρινόμενο με του 2ου και του 4ου ορόφου που είναι είναι ακριβώς τα ίδια και από την άλλη όσο μεγαλύτερο είναι το ei παράγει και μεγαλύτερο αποτέλεσμα στον τύπου υπολογισμού του πετρελαίου.

 

Επίσης θα έπρεπε όσο ανεβαίνουμε όροφο η κατανάλωση να είναι μεγαλύτερη. Έκανα διάφορες ασκήσεις στην κατανομή ωρών και κλειστών διαμερισμάτων και είδα ότι όταν το δικό μου διαμέρισμα δεν έχει καταναλώσει πετρέλαιο (δηλ. 0 ώρες στον τύπο) αποδίδει ένα κόστος περί τα 55€ όταν όλα τα άλλα που είναι και πιο πάνω από έμενα ακόμα και το δώμα της ταράτσας του 5 ορόφου φέρνουν πάγιο έξοδο από 25€ μέχρι 45€ :mad:.

 

 

ei

0,1040 (για το ισόγειο)

0,2030 (για τον 1ο όροφο που είμαι εγώ)

0,1630 (για τον 2ο όροφο)

0,1010 (για το 3ο όροφο και το διαμέρισμα που ενώνεται με τον 2ο όροφο)

0,0920 (για τον 3ο όροφο και το διαμέρισμα που ενώνεται με τον 4ο όροφο

0,1740 (για το 4ο όροφο)

0,1630 (για το δώμα της ταράτσας)

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Για το ''ei'' αν θυμάμαι καλά είναι ένας συντελεστής που λαμβάνει υπ'όψην του και τις απώλειες ενός διαμερίσματος, εσένα λογικά που είναι σαντουιτς έχει τις λιγότερες απώλεις, αρα χρειάζεσαι και λιγότερες ώρες το καλοριφέρ.

Πρακτικά μου έχει τύχει σε παρόμοια περίπτωση να καίω με μωρά, 5 ώρες το μήνα καλοριφέρ στον 2ο όροφο!!!(στην Ορεστιάδα!!!), και οι υπόλοιποι να καίνε 50 με 55 ώρες σε τρίτο και τέταρτο!!!

Και ψάχνανε μπας και είχα κάνει καμιά λαδιά!

Τα κοινόχρηστα δε ήταν 70-80 για εμένα και 180-200 για τους άλλους!

Και επειδή τα έχω φυλαγμένα για 115 μ2 στο 2ο ''ei'' 0,2139, και οι υπόλοιποι με 125 μ2 σε 3ο & 4ο,5ο ''ei'' 0,1895 στον 1ο ήταν 2 μικρα απο 0,1088 και στο ισόγειο τίποτα ήταν πυλωτή παρκιν.

Edited by samarithan
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς..π.χ. τα διαμερίσματα της πυλωτής και του τελευταίου ορόφου, έχουν μειωτικούς συντελεστές δαπανών λόγω θερμιδικών απωλειών...το ίδιο για όσα είναι ανοικτά πανταχόθεν εν σχέσει με γειτνιάζοντα με όμορα συνεχούς δόμησης...θα πρέπει , παρά ταύτα, να απευθυνθείς σε μηχανολόγο για τα περαιτέρω..
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, γνωριζει κανεις τι προβλεπει ο νομος για αποζημιωσεις σε ζημιες σε διαμερισμα απο διαρροες (αυτα που εγραψα σε αλλο ποστ μου) και διαμερισμα ειτε απο πανω, ειτε απο την διπλανη πολυκατοικια που εχουμε μεσοτοιχεία?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει κάτι..ισχύει ό,τι προβλέπει ο Αστικός Κώδικας περί αποζημιώσεων...ο υπαιτίως ζημιώσας τρίτον υποχρεούται σε αποζημίωση..
Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει κάτι..ισχύει ό,τι προβλέπει ο Αστικός Κώδικας περί αποζημιώσεων...ο υπαιτίως ζημιώσας τρίτον υποχρεούται σε αποζημίωση..

 

και αμα αυτος που φταιει το διαμερισμα του για τις ζημιες σε αλλων λογω διαρροων, δεν το εβλεπε επειδη δεν ηταν ορατη η διαρροη και ο αλλος δεν τον ειδοποιησε εγκαιρως επειδη δεν πηγαινε εκει? ηταν δλδ κλειστο το διαμερισμα.

Ετσι εγινε σε εμενα και τον απο πανω, εκει δεν φαινοταν τπτ, οι λογαριασμοι του νερου ειναι μηνες πισω οποτε δεν μπορεις να κρινεις απο εκει αν εχεις διαρροη και εγω για μηνες δεν πηγαινα με αποτελεσμα να μην δω εγκαιρως τι γινεται.

Επισης το μπανιο ειχε ηδη παθει ζημιες απο τον θερμοσιφωνα στο παταρι που αφησε ο νοικαρης να τρεχει αγνωστο για ποσο καιρο!!! και δεν ειπε απολυτως τιποτα επειδη δεν πληρωνε και τιποτα!!!!

παντως στο θεμα των εξωσεων οπως ηταν τοτε ο νομος παρα πολυ αδικος.....ετσι μπορει καποιος να πηγαινει οπου θελει να μην πληρωνει τπτ, να τον διωχνουν μετα απο παρα πολυ καιρο και να καθεται χρονια πληρωνοντας μονο το νοικι που δινουν μπροστα!!!! :mad::mad::mad:

φυσικα αφησε και ενα καρο ζημιες που ακομα δεν εχουμε φτιαξει και μετα εκτος τον απο πανω (διαρροη που την εφτιαξε αφου εβαλε εξωτερικο δικτυο σωληνωσεων), ετυχε και η πλαγια διαρροη (αυτη μεσα στην ντουλαπα της κρεβατοκαμαρας) που ακομα την ψαχνουμε!!! :(:(:(:wacko::wacko::wacko:

αμα δεν την βρουμε συντομα βλεπω να προσγειωνεται το δαπεδο της κρεβατοκαμαρας μαζι με το πατωμα στο υπογειο στο λεβητοστασιο.....οπως σε μια ταινια αλλα εκει ειχε προσγειωθει η μπανιερα στο σαλονι του κατω οροφου!!!!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς..π.χ. τα διαμερίσματα της πυλωτής και του τελευταίου ορόφου, έχουν μειωτικούς συντελεστές δαπανών λόγω θερμιδικών απωλειών...το ίδιο για όσα είναι ανοικτά πανταχόθεν εν σχέσει με γειτνιάζοντα με όμορα συνεχούς δόμησης...θα πρέπει , παρά ταύτα, να απευθυνθείς σε μηχανολόγο για τα περαιτέρω..

 

Που φαίνεται αυτός ο μειωτικός συντελεστής για τα διαμερίσματα της πυλωτής και του τελευταίου ορόφου στον τύπο; Να σου θυμίσω ότι εγώ έχω το μεγαλύτερο ei από όλους παρότι διαμέρισμα πυλωτής και άρα το μεγαλύτερο αποτέλεσμα στον τύπο.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω, τα έξοδα για αντικατάσταση βρύσης που έχει διαρροή τα επωμίζεται ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω, τα έξοδα για αντικατάσταση βρύσης που έχει διαρροή τα επωμίζεται ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Κανονικά ο ιδιοκτήτης

http://www.spitogatos.gr/gr/articles/symvoules_protaseis/misthosi-katoikias-kai-sychna-erotimata/1

δες την 7 & 8 παράγραφο.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ο ιδιοκτήτης

http://www.spitogatos.gr/gr/articles/symvoules_protaseis/misthosi-katoikias-kai-sychna-erotimata/1

δες την 7 & 8 παράγραφο.

 

καλημερα, αναλογα νομιζω, αν πριν ηταν οκ και την χαλασε ο νοικαρης απο χρηση?

βεβαια επειδη μετα προφανως θα μεινει πρεπει ο ιδιοκτητης γιαυτο και βαζουν οτι βρουν δλδ κινεζιες και μετα σπανε....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω, τα έξοδα για αντικατάσταση βρύσης που έχει διαρροή τα επωμίζεται ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Τις εκ συνήθους χρήσεως προερχόμενες ζημίες, τις επωμίζεται ο ιδιοκτήτης, αλλά...την μισθωτική σύμβαση την...ρώτησες..;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! επανερχομαι στο θεμα διαρροων σε πολυκατοικια.

Οπως ειχα πει σε αλλο ποστ μου εχουμε διαρροη μεσα σε ντουλαπα υπνοδωματιου σε αδειο διαμερισμα.

Τωρα λοιπον τα νερα προχωρησαν εχουν βγει σε αποθηκη κατω απο το δικο μας, περασαν κατω απο το πατωμα!!! μου το εκαναν ραφλες και περασαν απο τις σωληνες καλοριφερ και στο λεβητοστασιο!!!!

ο υδραυλικος της πολυκατοικιας λεει ειναι απο διπλα....

ανοιξε 2 τρυπες στο πατωμα να πανε ποιο περα γιατι επεφταν πανω στα οργανα του λεβητα!

επισης εγινε ζημια στους τοιχους και στο ταβανι του λεβητοστασιου.

Ο διαχειριστης της διπλα λεει οτι ειναι απο εμας!!! ή απο τον απο πανω που τα εχει φτιαξει ολα!!!

εκτος απο εμενα που ασχολουμε με υδραυλικα, εχουμε φερει αλλους 3 ακομα και ολοι λενε ειναι απο διπλα!

εχω τσεκαρει προσωπικα το διπλα διαμερισμα και δεν βρηκα κατι αλλα μπορει να ειναι απο τον απο πανω της πχ.

Με λιγα λογια κανουν τον κινεζο! επισης εχω τσεκαρει ο ιδιος και το απο πανω διαμερισμα και εστειλα δικο μου υδραυλικο και εβαλε εξωτερικο δικτυο σωληνωσεων κρυου-ζεστου νερου.

Το διαμερισμα εχει γινει χαλια πλεον, καταστραφηκαν οι ντουλαπες και το πατωμα και ολοι τον κινεζο!

τι λετε να κανω? εχετε καποια προταση εκτος να αρχισω απειλες, καντιλια και να ριχνω μπουνιες και φαπες? :O

κλεισανε επισης τα νερα για μερικες ωρες απο τους μετρητες, στην δικια μας η διαρροη δεν αλλαξε, ενω με τους διπλα μειωθηκε σχεδον σταματησε, αλλα γκρινιαζανε καποιοι και τα ανοιξαν στην 1,5 ωρα μονο.

Φυσικα και παλι ΔΕΝ το παραδεχονται με αποτελεσμα να μην κανουν τους απαραιτητους ελεγχους!!!

Επειδη το νερο εχει συνεχη και ασταματητη ροη πιστευουμε οτι ειναι απο καποια υδρευση.

αμα περιμενω να τους ερθει η ΕΥΔΑΠ να δουμε ποσο θα παει σε καποιον, αμα το μαθουμε ποτε, θα γινει το διαμερισμα και οχι μονο Βενετια!

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ο ιδιοκτήτης

http://www.spitogatos.gr/gr/articles/symvoules_protaseis/misthosi-katoikias-kai-sychna-erotimata/1

δες την 7 & 8 παράγραφο.

 

καλημερα, αναλογα νομιζω, αν πριν ηταν οκ και την χαλασε ο νοικαρης απο χρηση?

βεβαια επειδη μετα προφανως θα μεινει πρεπει ο ιδιοκτητης γιαυτο και βαζουν οτι βρουν δλδ κινεζιες και μετα σπανε....:lol:

 

Τις εκ συνήθους χρήσεως προερχόμενες ζημίες, τις επωμίζεται ο ιδιοκτήτης, αλλά...την μισθωτική σύμβαση την...ρώτησες..;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Από όσο κατάλαβα μάλλον ο ιδιοκτήτης πληρώνει. Το μισθωτήριο είναι το στάνταρ που κυκλοφορεί, δεν έχει μπει κάποιος επιπλέον σχετικός όρος, θα το διαβάσω να δω αν γραφει κάτι σχετικό. Θα μιλήσω και με τον ιδιοκτήτη να φέρει τον υδραυλικό του να εκτιμήσει τι επιδιορθώσεις χρειάζονται.

 

@nikiforos ελπίζω να βγάλεις άκρη γιατί είναι κρίμα να περνάει ο χρόνος και να καταστρέφεται το διαμέρισμα. Όταν εμπλέκονται πολλοί και δεν τους επηρεάζει το πρόβλημα δυστυχώς αυτά συμβαίνουν. Κάποια στιγμή όμως θα αναγκαστούν να δώσουν λύση γιατί αν είναι έτσι όπως τα περιγράφεις θα υπάρξουν προβλήματα και σε άλλους.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! επανερχομαι στο θεμα διαρροων σε πολυκατοικια.

Οπως ειχα πει σε αλλο ποστ μου εχουμε διαρροη μεσα σε ντουλαπα υπνοδωματιου σε αδειο διαμερισμα.

Τωρα λοιπον τα νερα προχωρησαν εχουν βγει σε αποθηκη κατω απο το δικο μας, περασαν κατω απο το πατωμα!!! μου το εκαναν ραφλες και περασαν απο τις σωληνες καλοριφερ και στο λεβητοστασιο!!!!

ο υδραυλικος της πολυκατοικιας λεει ειναι απο διπλα....

ανοιξε 2 τρυπες στο πατωμα να πανε ποιο περα γιατι επεφταν πανω στα οργανα του λεβητα!

επισης εγινε ζημια στους τοιχους και στο ταβανι του λεβητοστασιου.

Ο διαχειριστης της διπλα λεει οτι ειναι απο εμας!!! ή απο τον απο πανω που τα εχει φτιαξει ολα!!!

εκτος απο εμενα που ασχολουμε με υδραυλικα, εχουμε φερει αλλους 3 ακομα και ολοι λενε ειναι απο διπλα!

εχω τσεκαρει προσωπικα το διπλα διαμερισμα και δεν βρηκα κατι αλλα μπορει να ειναι απο τον απο πανω της πχ.

Με λιγα λογια κανουν τον κινεζο! επισης εχω τσεκαρει ο ιδιος και το απο πανω διαμερισμα και εστειλα δικο μου υδραυλικο και εβαλε εξωτερικο δικτυο σωληνωσεων κρυου-ζεστου νερου.

Το διαμερισμα εχει γινει χαλια πλεον, καταστραφηκαν οι ντουλαπες και το πατωμα και ολοι τον κινεζο!

τι λετε να κανω? εχετε καποια προταση εκτος να αρχισω απειλες, καντιλια και να ριχνω μπουνιες και φαπες? :O

κλεισανε επισης τα νερα για μερικες ωρες απο τους μετρητες, στην δικια μας η διαρροη δεν αλλαξε, ενω με τους διπλα μειωθηκε σχεδον σταματησε, αλλα γκρινιαζανε καποιοι και τα ανοιξαν στην 1,5 ωρα μονο.

Φυσικα και παλι ΔΕΝ το παραδεχονται με αποτελεσμα να μην κανουν τους απαραιτητους ελεγχους!!!

Επειδη το νερο εχει συνεχη και ασταματητη ροη πιστευουμε οτι ειναι απο καποια υδρευση.

αμα περιμενω να τους ερθει η ΕΥΔΑΠ να δουμε ποσο θα παει σε καποιον, αμα το μαθουμε ποτε, θα γινει το διαμερισμα και οχι μονο Βενετια!

Μονο με μηχανικό θα βρεις ακρη πιστευω οπου θα συναψει μια εκθεση και κατοπιν σε δικηγορο οπου θα αναλαβουν ολες τις ευθυνες αποκατάστασης.ειναι πιστευω ο μοναδικος τροπος αφου δεν υπάρχει θεληση συνεργασιας.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Μονο με μηχανικό θα βρεις ακρη πιστευω οπου θα συναψει μια εκθεση και κατοπιν σε δικηγορο οπου θα αναλαβουν ολες τις ευθυνες αποκατάστασης.ειναι πιστευω ο μοναδικος τροπος αφου δεν υπάρχει θεληση συνεργασιας.

 

και θα πληρωσω ενα καρο χρηματα και μετα να περιμενω χρονια για δικαστηριο, μεχρι τοτε θα πεσουν και οι τοιχοι!

πηγα σημερα και μπαζει νερα συνεχεια! ποση ωρα τα μαζευα με σφουγγαριστρα και επειδη ειναι λιμναζοντα μεσα στον τοιχο που σημειωτεον ειναι πετροτοιχος!!!! οχι τουβλα και τσιμεντα! εχει βγαλει χωματα και μαυρα σκουλικια! μια ομορφια λεμε! :(

και ο δικος μας διαχειριστης ελεγε οτι δεν μπορει να βοηθησει και ιστοριες μεχρι που βγηκαν στο λεβητοστασιο και ηθελε να αναψει θερμανση και ετρεχε και δεν εφτανε!

τωρα αμα σταματησω να πληρωνω κοινοχρηστα εγω θα φταιω? :mad:

Link to comment
Share on other sites

και θα πληρωσω ενα καρο χρηματα και μετα να περιμενω χρονια για δικαστηριο, μεχρι τοτε θα πεσουν και οι τοιχοι!

πηγα σημερα και μπαζει νερα συνεχεια! ποση ωρα τα μαζευα με σφουγγαριστρα και επειδη ειναι λιμναζοντα μεσα στον τοιχο που σημειωτεον ειναι πετροτοιχος!!!! οχι τουβλα και τσιμεντα! εχει βγαλει χωματα και μαυρα σκουλικια! μια ομορφια λεμε! :(

και ο δικος μας διαχειριστης ελεγε οτι δεν μπορει να βοηθησει και ιστοριες μεχρι που βγηκαν στο λεβητοστασιο και ηθελε να αναψει θερμανση και ετρεχε και δεν εφτανε!

τωρα αμα σταματησω να πληρωνω κοινοχρηστα εγω θα φταιω? :mad:

Στην πολεοδομία πήγες;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία πήγες;

 

οχι δεν το σκεφτηκα αυτο!

βασικα μιλησα τωρα με τον αλλον διαχειριστη απο διπλα και ηταν μια χαρα, ειπε να κανονισουμε με 2 υδραυλικους 1 δικο μας και εναν δικο τους να συναντηθουμε μαζι και μαζι με οσους μενουν στα πρωτα διαμερισματα να κανουμε ελεγχο σε ολα, λεει για αυτο το Σαββατοκυριακο, αντε να δουμε θα ριξω μερικα τηλ και εγω ελπιζω να τα καταφερουμε.

Επισης εκαναν μαζι με τον δικο μου διαχειριστη ελεγχο σε ολα τα ρολογια κατοπιν συνενοησης με τους ενοικους και κανενα δεν εγραφε, ουτε δικα μας ουτε και δικα τους, μπορει να ειναι αποχετευση ομως ή το καλοριφερ.

Αυριο θα τους δωσω λουκακι (μαυρη σκονη εντοπισμου διαρροων) να βαλουν σε λεκανη, νιπτηρα, νεροχυτη και μπανιερα να δουμε αν θα δω μαυρο νερο.

Εχω κανει ελεγχο τετοιο στο 1ο οροφο διπλα και δεν εγινε τιποτα!

περιεργα πραγματα και να θελει κανεις να βοηθησει ειναι πολυ δυσκολο να βρεις τι φταιει!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...