Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε εμας επειδη οι γκαραζοπορτες εξυπηρετούν διαφορετικά διαμερίσματα δεν ειναι μονο μια, όταν χαλασε πλήρωσαν μονο αυτοι που εξυπηρετούνται απο τη συγκεγκριμένη.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σε εμας επειδη οι γκαραζοπορτες εξυπηρετούν διαφορετικά διαμερίσματα δεν ειναι μονο μια, όταν χαλασε πλήρωσαν μονο αυτοι που εξυπηρετούνται απο τη συγκεγκριμένη.

 

Και σε εμάς ακριβώς το ίδιο.

Όποιος την χρησιμοποιεί, πληρώνει.

Την πρώτη φορά βέβαια που χάλασε η μία ο λογαριασμός μπήκε στα κοινόχρηστα όλων, έγινε θέμα και διορθώθηκε. Τώρα που χάλασε και η δεύτερη χρεωθηκαν μόνο αυτοί που μπαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής απορία: ο χώρος έξω από τα κλειστά γκαράζ, τι θεωρείται; Χώρος των γκαράζ ή κοινόχρηστος χώρος;

 

Μιλάω συγκεκριμένα για εδώ:

 

http://i1370.photobucket.com/albums/ag253/baspav/garage_zpsldi84wpf.jpg

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την χρήση..κανονικά ο χώρος που λειτουργεί ως απαραίτητος για την εξυπηρέτηση των θέσεων σταθμεύσεως, αποτελεί δουλεία διόδου συμπεφωνημένη εκ των προτέρων.. δηλ. ναι μεν είναι κοινόχρηστος αλλά υποχρεούνται άπαντες να παραχωρούν την χρήση του στην εξυπηρετούμενη ιδιοκτησία..κατά τα λοιπά μπορείς π.χ. να βάλλεις ένα τραπέζι με καφέ, αλλά θα το σηκώνεις κάθε φορά που πρόκειται να διέλθει όχημα...
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την χρήση..κανονικά ο χώρος που λειτουργεί ως απαραίτητος για την εξυπηρέτηση των θέσεων σταθμεύσεως, αποτελεί δουλεία διόδου συμπεφωνημένη εκ των προτέρων.. δηλ. ναι μεν είναι κοινόχρηστος αλλά υποχρεούνται άπαντες να παραχωρούν την χρήση του στην εξυπηρετούμενη ιδιοκτησία..κατά τα λοιπά μπορείς π.χ. να βάλλεις ένα τραπέζι με καφέ, αλλά θα το σηκώνεις κάθε φορά που πρόκειται να διέλθει όχημα...

 

Ωραία, κατάλαβα τι εννοείς. Φυσικά και πρέπει να παραχωρείται ο χώρος κατά την διέλευση του οχήματος.

Το θέμα είναι το εξής: είναι 3 τα γκαράζ (το τρίτο είναι αριστερά της φωτό και δεν φαίνεται, είναι όμως ίδιος χώρος), τα 2 έχουν γίνει αποθήκη από το ιδιοκτήτη τους και παρκάρει τα αυτοκίνητα απ' έξω στον κοινόχρηστο αυτό χώρο. Τα αυτοκίνητα μένουν ώρες φυσικά εκεί και με τα χρόνια έχουν γίνει "θέσεις παρκινγκ" στην συνείδηση του ιδιοκτήτη τους. Θέλω όμως να μπορώ να χρησιμοποιήσω τον κοινόχρηστο χώρο πχ για να κάνει ποδήλατο ο μικρός ή να ψευτοκλωτσήσει μια μπάλα, να παίξει δηλαδή (χωρίς φυσικά τον κίνδυνο ζημιάς). Ακόμη και να μπορώ να κάνω αναστροφή το δικό μου αυτοκίνητο στο χώρο για να βγω με τη μούρη (το γκαράζ μου δεξιά από τα σκαλάκια στην άκρη της φωτό) είναι επικίνδυνα να βγεις με την όπισθεν) Τι πρέπει να κάνω για να απαιτήσω να μην παρκάρει απ' έξω στον "κοινόχρηστο"χώρο; Τι νόμιμες διαδικασίες εκτός από το να το πω στην συνέλευση; Τροχαία; Τι;

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλιστικά μέτρα περί προσβολής της συννομής σου επί του κοινοχρήστου χώρου (ή προσωρινής ρύθμισης καταστάσεως) , του οποίου χώρου τον συνήθη προορισμό έχει μεταβάλλει αυθαιρέτως ο συνιδιοκτήτης και σε έχει αποκλείσει παρανόμως εκ της χρήσεώς του..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μια ερώτηση εκ μέρους μιας φίλης. Μένει σε πολυκατοικία του '80, 8 διαμερισμάτων, με κεντρική θέρμανση φυσικού αερίου. Όπως στις περισσότερες πολυκατοικίες, δεν υπάρχει συνεννόσηση για τις ώρες που θα ανάβουν τα καλοριφέρ, έχει μιλήσει με κάποιους ενοίκους, μήπως πειστούν να αλλάξουν και να γίνει αυτόνομη. Ξέρει κάποιος περίπου πόσο θα κοστίσει; Έχει ζητήσει κάποιες προσφορές, αλλά δεν της έχουν απαντήσει ακόμα. Το Σάββατο έχουν συνέλευση κ θα ήθελε να τους πει έστω κατά προσέγγιση το κόστος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μια ερώτηση εκ μέρους μιας φίλης. Μένει σε πολυκατοικία του '80, 8 διαμερισμάτων, με κεντρική θέρμανση φυσικού αερίου. Όπως στις περισσότερες πολυκατοικίες, δεν υπάρχει συνεννόσηση για τις ώρες που θα ανάβουν τα καλοριφέρ, έχει μιλήσει με κάποιους ενοίκους, μήπως πειστούν να αλλάξουν και να γίνει αυτόνομη. Ξέρει κάποιος περίπου πόσο θα κοστίσει; Έχει ζητήσει κάποιες προσφορές, αλλά δεν της έχουν απαντήσει ακόμα. Το Σάββατο έχουν συνέλευση κ θα ήθελε να τους πει έστω κατά προσέγγιση το κόστος.

 

καλησπέρα, επειδη δουλευω σε τετοια πραγματα, εχω να πω πως δεν γινεται να σου πει κανεις οχι μονο στην τυχη αλλα ουτε κατα προσεγγιση! πρεπει να δωσει επισημη προσφορα απο καποιο καταστημα που κανει και εγκαταστασεις για να πει σιγουρα. Και για να βγει μια σωστη προσφορα πρεπει καποιος μηχανολογος να παει εκει να τα δει να τα μελετησει.

Το κοστος παει ανα διαμερισμα γιατι πρεπει ο καθενας να βαλει στο μπαλκονι του εναν επιτοιχο λεβητα φυσικου αεριου συμπυκνωσης.

Επειδη το εχουμε κανει σε πελατες δεν θυμαμαι κοστος, αλλα πρεπει να υπολογιστουν υψη, διαδρομες, μηκη σωληνωσεων, υλικο σωληνωσεων, τι θα χρειαστει που δεν ειναι υποχρεωτικο πχ βαλβιδες ηλεκτρομαγνητικες, βαλβιδες σεισμικης προστασιας, μπουτον αεριου διακοπης για ωρα αναγκης, ανιχνευτης αεριου κτλ.

Δλδ πρεπει να μιλησει ο καθενας με αυτον που θα βγαλει την προσφορα για να δουν τι θελει ο καθενας στο διαμερισμα του!

τιμη στην τυχη και στο κουτουρου δεν μπορει να βγει δυστυχως.

Επισης η επιλογη του καθε λεβητα ειναι αναλογα τι τετραγωνικα θελουμε να καλυψουμε, θερμιδες των σωματων που εχουμε, αν θελουμε συμπυκνωσης ή απλο, αν θελουμε να εχει ΖΝΧ (ζεστο νερο χρησης με εναλλακτη μεσα) ή οχι, και παντα τι μαρκα! εχει απο 300-400 ευρω μαπε και εχει καλους που πανε πανω απο 1200 ευρω!!! ΣΚΕΤΟΣ ο λεβητας για καθε διαμερισμα.

Γιαυτο τα λεω. :O

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, απλά σκεφτήκαμε μήπως έστω στο περίπου μπορούμε να μάθουμε πχ οτι για κάθε διαμέρισμα ένα μεσο κόστος είναι στα 800€. Θα ενημερώσω τη φίλη να τους καταφέρει να καλέσουν κάποιο ειδικό να τους πει.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και παλι, κοιτα να δεις ενας απλος λεβητας οχι συμπυκνωσης στο skrouz και οχι καλης μαρκας εχει 350-400 ευρω χοντρικα.

Τωρα μαζι με εργασιες και υλικα επειδη και ο χαλκος αεριου ειναι ακριβος το κοβω εκει που λες το λιγοτερο αν γινει με σιδηροσωληνες γαλβανισμενες. Εχει απειρες παραμετρους. Απο την εμπειρια μου θα ελεγα οτι το κοστος ανα διαμερισμα δε νομιζω να ειναι κατω απο 800 ευρω. Ομως λογω οτι υπαρχουν πολλοι παραμετροι και επιλογες και υλικων και μαρκών κτλ μπορει να παει και 2000 ευρω ανα διαμερισμα, γιαυτο σου λεω αμα δεν γινει μελετη απο ειδικο να ερθει εκει, προσφορα ετσι δεν μπορει κανεις να δωσει.

Αν η φιλη σου την ζηταει απο το τηλ δεν θα δωσει κανεις.

Φαντασου οτι καλες μαρκες λεβητων συμπυκνωσης μπορει να κανουν πανω απο 1000 ευρω μονοι τους! και αναλογα και για ποσα τετραγωνικα μιλαμε το σπιτι.

Με λιγα λογια να υποθεσω οτι το κοστος ειναι 800 ευρω ανα διαμερισμα ποιος θα τα δωσει? γιατι για να γινει αυτο πρεπει ΟΛΑ τα διαμερισματα να το κανουν!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω γραπτώς έχει ζητήσει, λεπτομέρειες θα σε γελάσω. Αν το ελάχιστο είναι στα 800€,δε νομίζω πως θα δεχτεί κανείς και θα συνεχίσουν να πληρώνουν όλοι, για να ζεσταίνονται 2 διαμερίσματα. Στα υπόλοιπα απ όσο ξέρω οι ένοικοι απουσιάζουν σχεδόν πάντα τις ώρες που ανάβουν τα καλοριφέρ κ αυτοί στα δυο διαμερίσματα αρνούνται να αλλάξουν οι ώρες...
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω γραπτώς έχει ζητήσει, λεπτομέρειες θα σε γελάσω. Αν το ελάχιστο είναι στα 800€,δε νομίζω πως θα δεχτεί κανείς και θα συνεχίσουν να πληρώνουν όλοι, για να ζεσταίνονται 2 διαμερίσματα. Στα υπόλοιπα απ όσο ξέρω οι ένοικοι απουσιάζουν σχεδόν πάντα τις ώρες που ανάβουν τα καλοριφέρ κ αυτοί στα δυο διαμερίσματα αρνούνται να αλλάξουν οι ώρες...

 

καλημερα! αστα να πανε πονεμενη ιστορια αυτη της θερμανσης!

στην πολυκατοικια που μενω τα κοινοχρηστα πλεον ειναι μονο το φως για τις σκαλες και παλι οι μισοι δεν πληρωνουν!

για θερμανση ουτε λογος φυσικα!!! τα περισσοτερα διαμερισματα ειναι αδεια προς πωληση ή ενοικιαση.

Ειμαι με μια σομπα της kerosun και την πιανω απο το χερακι και την παω σε οποιο δωματιο ειμαι. :lol::lol::lol:

και εχει η μανα μου ενα διαμερισμα αδειο που ειναι ρημαγμενο απο διαρροες απο αλλους και εκει πληρωνω κανονικα κοινοχρηστα αλλα και θερμανση επειδη βαζουν πετρελαιο!!! ειδα και επαθα να βρω νομιμους νομους να γλιτωσω κατι, τελικα βρηκα και πληρωνω το 30% απο το ποσο θερμανσης που αντιστοιχει στο διαμερισμα, αλλα εχουμε κλεισει τα σωματα με παρουσια διαχειριστη, υδραυλικου, δικια μου και εγραφη δηλωση.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω γραπτώς έχει ζητήσει, λεπτομέρειες θα σε γελάσω. Αν το ελάχιστο είναι στα 800€,δε νομίζω πως θα δεχτεί κανείς και θα συνεχίσουν να πληρώνουν όλοι, για να ζεσταίνονται 2 διαμερίσματα. Στα υπόλοιπα απ όσο ξέρω οι ένοικοι απουσιάζουν σχεδόν πάντα τις ώρες που ανάβουν τα καλοριφέρ κ αυτοί στα δυο διαμερίσματα αρνούνται να αλλάξουν οι ώρες...

 

Δεν είμαι δικηγόρος αλλά το καταστατικό της πολυκατοικίας γράφει συγκεκριμένες ώρες?

 

Αν όχι θα πρέπει φαντάζομαι να βγαίνει από την συνέλευση...

 

Πχ στην δικιά μας μαζευόμαστε όλοι κάθε Οκτώμβρη-Νοέμβρη να αποφασίσουμε λίγο τις ώρες... Συνήθως βέβαια συμφωνούμε σε ένα δίωρο το απόγευμα 7-9 τις καθημερινές, ενώ τα ΣΚ θα ανάβει και το μεσημεράκι λίγο... Επειδή στην πολυκατοικία είμαστε ή φοιτητές ή εργαζόμενοι (όταν ήρθα ήμουν το πρώτο, τώρα το δεύτερο :p ) μας βολευει γιατί το πρωί ή κοιμούνται όλοι ή λείπουν σε δουλειά...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι δικηγόρος αλλά το καταστατικό της πολυκατοικίας γράφει συγκεκριμένες ώρες?

 

Αν όχι θα πρέπει φαντάζομαι να βγαίνει από την συνέλευση...

Πχ στην δικιά μας μαζευόμαστε όλοι κάθε Οκτώμβρη-Νοέμβρη να αποφασίσουμε λίγο τις ώρες... Συνήθως βέβαια συμφωνούμε σε ένα δίωρο το απόγευμα 7-9 τις καθημερινές, ενώ τα ΣΚ θα ανάβει και το μεσημεράκι λίγο... Επειδή στην πολυκατοικία είμαστε ή φοιτητές ή εργαζόμενοι (όταν ήρθα ήμουν το πρώτο, τώρα το δεύτερο :p ) μας βολευει γιατί το πρωί ή κοιμούνται όλοι ή λείπουν σε δουλειά...

 

καλημερα, δυστυχως δεν συμφωνουν ολοι σε πολλες περιπτωσεις, ετσι η μειοψηφια κανει νουμερα.

Πχ εμενα ενας νοικαρης σε ενα διαμερισμα που εχει η μανα μου δεν πληρωνε ΠΟΤΕ κοινοχρηστα και για αιτιολογια ελεγε οτι δεν συμφωνει με τις ωρες! αυτος ηθελε πρωι που οι περισσοτεροι δουλευαν και ελειπαν ενω ειχαν αποφασισει απογευμα.

Επισης ελεγε για το ασανσερ επειδη ηταν ισογειο αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα (αυτο το ελεγε για να μην πληρωνει κοινοχρηστα και τις αλλες εποχες) λες και με 2 ευρω πχ θα ειχε θεμα....απλα ηταν λαμογιο και κακοπληρωτης! :mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω θα λάβουν υπόψη οτι κ να λέει το καταστατικο. Λίγο παρτάκιδες είναι απ όσο έχω καταλάβει πιυ δε σκέφτονται τους άλλους. Όσο για τις ώρες, η φίλη μου ζητάει να μένει μέχρι λίγο πιο αργά αναμμένο (αρκετοί ένοικοι επιστρέφουν γύρω στις 10 το βράδυ) κ να μην ανάβει σε άχρηστες ώρες, το πρωί πχ που σχεδολ όλοι λοίπουν.

Εδώ που μένω εγώ, δεν ανάβουμε καλοριφέρ 5-6 χρόνια τώρα, αλλά αυτό είναι το μικρότερο πρόβλημα της πολυκατοικίας.

Σε μια άλλη που έμενα παλια, είχαμε διακόπτη σε κοινόχρηστο χώρο που άναβε το καλοριφέρ. Όποιος κρύωνε το άναβε όποτε να ναι. Είχαμε κάποιες ώρες συμφωνημένες, αλλά αν,πχ γυρνώντας κάποιος 1-2 το μεσημέρι είχε αρκετό κρύο το άναβε. Όπως κ πολλά βράδια ή το ξεχνάγαμε αναμμένο ή το αφήναμε κ 2-3 μέρες σερί. Αλλά κανείς δε παραπονιόταν κ όλοι πληρώναμε... Ωραίες εποχές...

Link to comment
Share on other sites

νοικιαζω ενα διαμερισμα.μπορω να αλλαξω την κλειδαρια για δικη μου ασφαλεια χωρις την συμφωνη γνωμη του ιδιοκτητη?
Link to comment
Share on other sites

νοικιαζω ενα διαμερισμα.μπορω να αλλαξω την κλειδαρια για δικη μου ασφαλεια χωρις την συμφωνη γνωμη του ιδιοκτητη?

Εννοείτε ότι μπορείς και δεν χρειάζεται να ενημερώσεις κανέναν και εγώ το πρώτο πράγμα που κάνω είναι αυτό,την αλλάζω και όταν είναι να φύγω βάζω πάλη την παλιά.

Link to comment
Share on other sites

νοικιαζω ενα διαμερισμα.μπορω να αλλαξω την κλειδαρια για δικη μου ασφαλεια χωρις την συμφωνη γνωμη του ιδιοκτητη?

 

καλησπέρα, φυσικα και εχεις καθε δικαιωμα και εννοειτε οτι δεν ρωτας καν!!!

απλα οταν φυγεις πρεπει να εισαι ενταξει και να βαλεις την παλια ή αν την αφησεις να του δωσεις κλειδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα σταθερά κοινόχρηστα φώτα μιας πολυκατοικίας μέσα και έξω από την είσοδο είναι απαραίτητο να ανάβουν την νύχτα;

Εννοώ αν το επιβάλλει κάποιος νόμος ή κανονισμός. Έχουμε έναν τύπο που τα ανάβει συνέχεια (προφανώς γιατί δίπλα έχει παρκάρει το σκουτεράκι του αλλά δεν είναι χώρος πάρκινγκ, είναι πεζοδρόμιο).

Στην συνέλευση που κάναμε πρόσφατα συμφωνήσαμε (όσοι είμασταν, κάθε χρόνο οι ίδιοι μαζευόμαστε) να μην ανάβουν.

Σημειώνω πως υπάρχει κολώνα λίγο πιο δίπλα ανοιχτή.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πιο ευκολο να μπει λάμπα led με αισθητήρα που αναβει όταν νυκτώνει και σβηνει όταν έχει φυσικο φως.

 

Η καλύτερα με αισθητήρα κινήσεως,που ανάβει όταν πλησιάζει άνθρωπος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τις γνωρίζω τις λύσεις, ίσως γίνει στο μέλλον.

Η ερώτηση μου είναι αν είναι υποχρεωτικό να μένουν ανοιχτά τα φώτα.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Τιποτε δεν είναι υποχρεωτικο ,οτι έχει συμφωνηθει, εκτός αν αναφερεται σχετικά σε κανονισμο .Πολλες πολυκατοικιες δεν αναβουν φώτα κλιμακοστασίου ,ούτε για λόγους ασφαλείας,λογω κρίσης ,για να πληρώνουν μόνο τα πάγια .Φυσικά ξεχνανε και το θέμα θερμανσης εννοείται..
Link to comment
Share on other sites

Δύο θεματάκια.

1. Πουλήθηκε το οροφοδιαμέρισμα του 5ου σε Κινέζους,αλλά δεν ενημερώθηκα εγώ ως διαχειριστής,και ενώ υπήρχε μεγάλο χρέος του πρώην ιδιοκτήτου στην πολυκατοικία.

Εχει καμία υποχρέωση ο νέος ιδιοκτήτης για το χρέος αυτό,ή πρέπει να τα ζητήσω από τον πρώην;

2. Εβαλε κάποιος άνευ ειδοποιήσεως ηλιακό,και συγκεκριμένα πάνω στο καμαράκι της ταράτσας που εκεί πάνω υπάρχει επίσης και η στήριξη του ασανσέρ,και ανεξάρτητα από το ότι υπήρχε απόφαση της Γεν.Συνέλευσης να μην βάλουμε για λόγους παλαιότητος του κτιρίου,(κατασκ.1962),και στατικότητος αυτού.

Τι γίνεται σ' αυτή την περίπτωση;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Aπό ότι γνωρίζω : 1) Oλες οι υποχρεώσεις μεταβιβαζονται στον νεο ιδιοκτήτη ,οφείλει να ενημερωθει πριν τα συμβολαια

2) Οτι αναφέρει η αποφαση ΓΣ .Ομως υπάρχει και μια εξαιρεση για ηλιακα σε νόμο ,για κάποιες περιπτώσεις που μπορει να επικαλεστει καποιος .

Πρέπει να ρώτησεις σχετικά ,όπως και μηχανικο αν πειραζει στατικότητα με καποιο επίσημο χαρτι .Ειναι σοβαρος λογος για πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...