Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έφυγα από την wind για τις αποσυνδέσεις.

Το γύρισα και σε vdsl μήπως διορθωθεί το πρόβλημα αλλά τπτ και με το τούρκικο zyxel που μου δώσαν από τη wind ως νέο router.

Ίσως φανεί χρήσιμο για όσους έχουν zyxel αλλά μου κατεβάζει συνεχώς ταχύτητα. Τις περισσότερες ώρες της ημέρας δουλεύει με 2 Mbps.

Ο τεχνικός της VODA μου είπε ότι χάλασε και ότι συμβαίνει αρκετές φορές να μην καίγεται κατευθείαν αλλά πρώτα να κατεβάζει ταχύτητα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Link to comment
Share on other sites

Στο 13800 μου είπαν πως δεν μπορούν να μου πουν υπεύθυνα εάν υπάρχει πέναλτι η όχι διότι άλλο τμήμα ασχολείται με αυτά και δεν γνωρίζουν ποιο .

Σε κατάστημα που πήγα δεν έχουν επίσημη ενημέρωση στο σύστημά τους για αύξηση και συνεπώς δεν γνωρίζουν εάν αυτή θα περιλαμβάνει και το συμβόλαιό μου.

Ακολουθούν αυτήν την τακτική για να σε αποθαρρύνουν

Προχώρα και πήγαινε όπου σε βολεύει.

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έφυγα από την wind για τις αποσυνδέσεις.

Το γύρισα και σε vdsl μήπως διορθωθεί το πρόβλημα αλλά τπτ και με το τούρκικο zyxel που μου δώσαν από τη wind ως νέο router.

Ίσως φανεί χρήσιμο για όσους έχουν zyxel αλλά μου κατεβάζει συνεχώς ταχύτητα. Τις περισσότερες ώρες της ημέρας δουλεύει με 2 Mbps.

Ο τεχνικός της VODA μου είπε ότι χάλασε και ότι συμβαίνει αρκετές φορές να μην καίγεται κατευθείαν αλλά πρώτα να κατεβάζει ταχύτητα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κινέζικο είναι το Zyxel, όπως και σχεδόν όλα τα ρούτερ της αγοράς... Το πως το βρήκες εσύ Τούρκικο, κανείς δεν ξέρει. :p

 

Όσο για τις αποσυνδέσεις, έχεις τσεκάρει ποτέ την καλωδίωση στο σπίτι σου;

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις για το zyxel. Taiwan είναι. Μπερδεύτηκα γιατί όταν μπαίνεις στο interface του , ξεκινά με τουρκικα και μετά γυρνά αυτόματα σε αγγλικά.

Όσο για τις αποσυνδέσεις έχει ελεγχθεί η καλωδίωση λεπτομερώς. Αυτό άλλωστε φαινότανε. Με τη αλλαγή σε voda οι αποσυνδέσεις ελαχιστοποιήθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθούν αυτήν την τακτική για να σε αποθαρρύνουν

Προχώρα και πήγαινε όπου σε βολεύει.

 

Ευχαριστώ , πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια ενημέρωσής τους σε κατάστημα wind , ή κατευθείαν αίτηση φορητότητας σε άλλη εταιρία με την αιτιολογία 'καταγγελία σύμβασης" ?

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που ίσως ενδιαφέρει κάποιους, τρέχει για τον Αύγουστο προσφορά στο wind vision με ανανέωση η αναβάθμιση ταχύτητας (δεν θυμάμαι τι από τα 2), με +4ε ανά μήνα.

Πιο συγκεκριμένα, έληγε η σύμβαση μου (50αρα, 27ευρω κ κατι ψιλά), κ μου έδωσαν 100αρα στα 32ε, κ wind vision με +4ε, τα οποία κ αποδεχθηκα τελικά (προσφορά για 50αρα δεν υπήρχε καν).

Edited by TgE
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν αυξάνουν το πάγιο σου ούτε το λογαριασμό σου αλλά αυξάνουν τις χρεώσεις τηλεφώνου πχ από 0,2€/λεπτό η κλήση γίνεται 0,3€. Εσύ όταν υπογράφεις συμβόλαιο έχεις υπογράψει για 0,2€/λεπτό οπότε αυτό θεωρείται παραβίαση όρων. Βασικά επειδή μ.....ζεται το site της wind δεν μπορώ να δω στον τελευταίο μου εάν γράφει ότι μπορώ αζημίως να σπάσω το συμβόλαιο (που βάσει νόμου πρέπει να το γράφει).

 

στις κλησεις περα απο την ενσωματομενη χρηση του προγραμματος σου, γινονται οι αυξησεις, αν προσεξεις και μεινεις σε αυτα που εχεις στο προγραμμα σου δεν επηρεαζεσαι

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα, μόλις μου έκανε προσφορά η wind για 50 vdsl στα 26 ευρώ με 3 μήνες δώρο.

 

ησουν forthnet?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μια ερωτηση να κανω.Εχω vdsl 50 εδω και καιρο και το συμβολαιο μου ληγει του χρονου.Απο την αρχη που εκανα vdsl δηλωσα βλαβη γιατι επιανα μεχρι 27.Ηρθε ο τεχνικος και με ειπε οτι μεχρθ κατω ερχεται 32 και μετα τα γνωστα φταει η καλωδιωση.Ηθελα να πω οτι παιρνω απο αστικο κεντρο τωρα γινονται καφαο στην πολη μου.Μετα απο αλλαγη ρουερ που εκανα τελοςπαντων πιανω γυρω στο 30.Που θελω να καταληξω επειδη με κουρασε η κατασταση μπορω να ζητησω να φυγω η να γινει τιποτα αλλο?Στις αρχες που συνεχεια τους ενοχλουσα η wind ισχυριστηκε οτι το vdsl ειναι απο 30 εως 50 mbs το προγραμμα που προσφερουν.

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μια ερωτηση να κανω.Εχω vdsl 50 εδω και καιρο και το συμβολαιο μου ληγει του χρονου.Απο την αρχη που εκανα vdsl δηλωσα βλαβη γιατι επιανα μεχρι 27.Ηρθε ο τεχνικος και με ειπε οτι μεχρθ κατω ερχεται 32 και μετα τα γνωστα φταει η καλωδιωση.Ηθελα να πω οτι παιρνω απο αστικο κεντρο τωρα γινονται καφαο στην πολη μου.Μετα απο αλλαγη ρουερ που εκανα τελοςπαντων πιανω γυρω στο 30.Που θελω να καταληξω επειδη με κουρασε η κατασταση μπορω να ζητησω να φυγω η να γινει τιποτα αλλο?Στις αρχες που συνεχεια τους ενοχλουσα η wind ισχυριστηκε οτι το vdsl ειναι απο 30 εως 50 mbs το προγραμμα που προσφερουν.

 

Αφού παίρνεις από το ΑΚ, σημαίνει ότι είσαι σε απόσταση μεγαλύτερη από 800μ. και δεν θα αλλάξει τίποτε με οποιονδήποτε άλλον πάροχο.

Μόνον όταν εγκατασταθούν νέα KV στην περιοχή σου, θα μπορείς να πάρεις από ένα απ' αυτά και να βελτιωθεί το vdsl έως τα 50.

Εάν φύγεις τώρα θα πληρώσεις penalty.

Link to comment
Share on other sites

Αφού παίρνεις από το ΑΚ, σημαίνει ότι είσαι σε απόσταση μεγαλύτερη από 800μ. και δεν θα αλλάξει τίποτε με οποιονδήποτε άλλον πάροχο.

Μόνον όταν εγκατασταθούν νέα KV στην περιοχή σου, θα μπορείς να πάρεις από ένα απ' αυτά και να βελτιωθεί το vdsl έως τα 50.

Εάν φύγεις τώρα θα πληρώσεις penalty.

 

καταλαβα καθομαι εδω που ειμαι και περιμενω νεα kv.Eυχσριστω για την απαντηση

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

επειδη με κουρασε η κατασταση μπορω να ζητησω να φυγω η να γινει τιποτα αλλο?.

Δεν ξέρω αν θα αλλάξει τίποτα με άλλη εταιρία, αλλά αφού δεν έχουν περάσει 2 μήνες από τις τελευταίες αυξήσεις , έχεις δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης χωρίς να πληρώσεις ποινή. Ισχύει μέχρι 17/9 και το γράφει και κάτω-κάτω στο λινκ των αυξήσεων ( https://www.wind.gr/gr/anakoinosi/1526313752327/ )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα να κάνω καταγγελία της σύμβασης λόγω αυξήσεων αλλά στην υπάλληλο το σύστημα έβγαζε πέναλτι διακοπής. Πήρε στα κεντρικά μας το εκλεισαν 3 φορές αφού το είχαν σηκώσει. Την τέταρτη φορά μας είπαν να υπογράψω και ότι θα γίνει πίστωση... ή αν θέλω να στείλω πρώτα email στην φόρμα επικοινωνίας και να έχω μια απάντηση και από εκεί. Τέλος πάντων έστειλα email με το τι έγινε και αναμένω. Edited by JOHN_ONLY
Link to comment
Share on other sites

Γραπτά τους έστειλα ότι είμαι ο τάδε, (επισυναψα την ταυτότητα) και λόγω των αυξήσεων θέλω να κάνω φορητότητα σε άλλο δικτυο. Μου απάντησαν με SMS ότι κάνω διακοπή κανονικά (στην περίπτωση μου φορητότητα) και με την έκδοση του λογαριασμού να επικοινωνήσω για την πίστωση. Μίλησα μαζί τους ξανά με την φόρμα επικοινωνίας, έγραψα και ότι αν δεν γίνει θα κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ και σε 1 εβδομάδα μου έστειλαν ότι έγινε η πίστωση του τέλους διακοπής.
Link to comment
Share on other sites

Tους εστειλα απο εχθες email αλλα δεν απαντανε...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Nα θελουν αραγε να το τρεναρουν;

Link to comment
Share on other sites

Αργούνε λιγο, αυτό που έκανα εγώ ήταν να πάρω τον κωδικό αιτήματος και να τους απειλησω λίγο στο fb ότι αν δεν λάβω απάντηση θα μιλήσω με την ΕΕΤΤ.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, θελω να φυγω απο κοσμοτε γιατι η εως 24 γραμμη πιανει 7-8 το πολυ...και βιντεο μουσικη κτλπ κανουν κολληματα...ξερει καποιος πως μπορω με ασφαλεια να μαθω αν βαζοντας vdsl 50 στην wind θα ειναι οντως τοσο...δηλαδη αν θα παιρνω ιντερνετ απο το ΑΚ ή απο κουτι κατευθειαν της wind;στη περιοχη υπαρχουν κουτια τους αλλα αυτο δε σημαινει οτι και εγω θα παιρνω απο εκει....επισης ξερετε μηπως υπαρχει τρόπος να γλιτωσω το κοστος για τη διακοπη συμβολαιου με την κοσμοτε λογω των χαμηλων ταχυτητων ιντερνετ;ευχαριστω

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, θελω να φυγω απο κοσμοτε γιατι η εως 24 γραμμη πιανει 7-8 το πολυ...και βιντεο μουσικη κτλπ κανουν κολληματα...ξερει καποιος πως μπορω με ασφαλεια να μαθω αν βαζοντας vdsl 50 στην wind θα ειναι οντως τοσο...δηλαδη αν θα παιρνω ιντερνετ απο το ΑΚ ή απο κουτι κατευθειαν της wind;στη περιοχη υπαρχουν κουτια τους αλλα αυτο δε σημαινει οτι και εγω θα παιρνω απο εκει....επισης ξερετε μηπως υπαρχει τρόπος να γλιτωσω το κοστος για τη διακοπη συμβολαιου με την κοσμοτε λογω των χαμηλων ταχυτητων ιντερνετ;ευχαριστω

 

Αν υπάρχει ενεργή καμπίνα κοντά στο σπίτι σου, δεν υπάρχει λόγος να πάρεις VDSL από Αστικό κέντρο. Άσε που αν το ADSL πιάνει 7 Mbps, τότε το VDSL δε θα παίζει καν από το Α/Κ.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ενεργή καμπίνα κοντά στο σπίτι σου, δεν υπάρχει λόγος να πάρεις VDSL από Αστικό κέντρο. Άσε που αν το ADSL πιάνει 7 Mbps, τότε το VDSL δε θα παίζει καν από το Α/Κ.
τι σημαινει αυτο; οτι δεν υπαρχει πριπτωση αναβαθμισης ακομα και με αλλαγη παροχου; γυρω απο το σπιτι βλεπω καμοινες της εταιρειας αλλα δε ξεω αν απο εκει θα με συνδεσουν...αυτο ρωταω πως μπορω να ξερω τι θα συμβει ΑΝ.... στο τηλεφωνο μου ειπαν οτι στην περιοχη μου δινουν 50αρα vdsl... αλλα μπορω να εχω υσηχο το κεφαλι μου οτι ειναι σιγουρα τα 50; ή θα είναι και αυτα΄΄ΕΩΣ.....50;

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

τι σημαινει αυτο; οτι δεν υπαρχει πριπτωση αναβαθμισης ακομα και με αλλαγη παροχου; γυρω απο το σπιτι βλεπω καμοινες της εταιρειας αλλα δε ξεω αν απο εκει θα με συνδεσουν...αυτο ρωταω πως μπορω να ξερω τι θα συμβει ΑΝ.... στο τηλεφωνο μου ειπαν οτι στην περιοχη μου δινουν 50αρα vdsl... αλλα μπορω να εχω υσηχο το κεφαλι μου οτι ειναι σιγουρα τα 50; ή θα είναι και αυτα΄΄ΕΩΣ.....50;

 

Αδου έχεις καμπίνες που ηλεκτροδοτουνται στην περιοχή σου τότε θα σε συνδέσουν σε αυτές. Πλέον σε συνδέουν στο α/κ μόνο άμα είσαι πολύ κοντά σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αδου έχεις καμπίνες που ηλεκτροδοτουνται στην περιοχή σου τότε θα σε συνδέσουν σε αυτές. Πλέον σε συνδέουν στο α/κ μόνο άμα είσαι πολύ κοντά σε αυτό.

πολυ ωραια...αρα η ερωτηση ειναι, πως μπορω να ειμαι σιγουρος τι θα συμβει απο τα δυο;υπαρχει περιπτωση να ειναι και η vdsl ΕΩΣ 50 και να εχω παλι τα ιδια;επισης λογω χαμηλης ταχυτητας μποω να φυγω ατελως απο κοσμοτε;ή επειδη ειναι εως...τους καλυπτει;;;;;

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote είναι απόλυτα καλυμμένη όπως και κάθε εταιρεία που διαθέτει έως 24.

Από κει και πέρα κάνεις τις επιλογές σου .

Αν σου δώσουν 50άρι θα έχεις πράγματι 50 σε οποιαδήποτε εταιρεία . ( με μια επιφύλαξη για την εσωτερική σου καλοδίωση)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, θελω να φυγω απο κοσμοτε γιατι η εως 24 γραμμη πιανει 7-8 το πολυ...και βιντεο μουσικη κτλπ κανουν κολληματα...ξερει καποιος πως μπορω με ασφαλεια να μαθω αν βαζοντας vdsl 50 στην wind θα ειναι οντως τοσο...δηλαδη αν θα παιρνω ιντερνετ απο το ΑΚ ή απο κουτι κατευθειαν της wind;στη περιοχη υπαρχουν κουτια τους αλλα αυτο δε σημαινει οτι και εγω θα παιρνω απο εκει....επισης ξερετε μηπως υπαρχει τρόπος να γλιτωσω το κοστος για τη διακοπη συμβολαιου με την κοσμοτε λογω των χαμηλων ταχυτητων ιντερνετ;ευχαριστω

 

Είσαι σίγουρος οτι στην περιοχή σου έχει βάλει η Wind Vdsl καμπίνες δικές της; Αλλά και δικές της να μην είναι, στην περιοχή σου έχουν αλλαχθεί οι παλιές καμπίνες σε 3φυλλες καμπίνες Vdsl; Εαν ναι τότε μπορείς να βάλεις Vdsl εφόσον η καμπίνα που σε εξυπηρετεί είναι Vdsl. Στην είσοδο της οικίας σου στο κουτί του Οτε αναγράφεται και η καμπίνα που συνδέεσαι. Αν είναι όντως Vdsl τότε το προχωράς.

Στο site της Wind μπορείς να βάλεις τον αριθμό σου και να δεις αν υπάρχει διαθεσιμότητα Vdsl.

Αν όντως υπάρχει καμπίνα Vdsl τότε το πιο πίθανο είναι να κλειδώνεις στο μέγιστο της ταχύτητας. Εκτός και αν η καλωδίωση της οικίας σου έχει προβλήματα και θέλει αλλαγή καλωδίων.

Πρίν είχα 50αρα Vdsl της Wind και τώρα εχω 100άρα.

Για προωρη διακοπή δεν υπάρχει περίπτωση να γλυτώσεις το πρόστιμο εφόσον δεν είναι προβληματική η σύνδεση σου αλλά λόγω απόστασης κλειδώνεις στα 7. Πρίν βάλω την 50αρα για αρκετά χρόνια ήμουν στα 3-4 Mbps και δεν μπορούσα να κάνω κάτι.Οπου και να πήγαινα λόγω απόστασης απο το Α/Κ αυτές τις ταχύτητες θα είχα πάλι.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι στην περιοχή σου έχει βάλει η Wind Vdsl καμπίνες δικές της; Αλλά και δικές της να μην είναι, στην περιοχή σου έχουν αλλαχθεί οι παλιές καμπίνες σε 3φυλλες καμπίνες Vdsl; Εαν ναι τότε μπορείς να βάλεις Vdsl εφόσον η καμπίνα που σε εξυπηρετεί είναι Vdsl. Στην είσοδο της οικίας σου στο κουτί του Οτε αναγράφεται και η καμπίνα που συνδέεσαι. Αν είναι όντως Vdsl τότε το προχωράς.

Στο site της Wind μπορείς να βάλεις τον αριθμό σου και να δεις αν υπάρχει διαθεσιμότητα Vdsl.

Αν όντως υπάρχει καμπίνα Vdsl τότε το πιο πίθανο είναι να κλειδώνεις στο μέγιστο της ταχύτητας. Εκτός και αν η καλωδίωση της οικίας σου έχει προβλήματα και θέλει αλλαγή καλωδίων.

Πρίν είχα 50αρα Vdsl της Wind και τώρα εχω 100άρα.

Για προωρη διακοπή δεν υπάρχει περίπτωση να γλυτώσεις το πρόστιμο εφόσον δεν είναι προβληματική η σύνδεση σου αλλά λόγω απόστασης κλειδώνεις στα 7. Πρίν βάλω την 50αρα για αρκετά χρόνια ήμουν στα 3-4 Mbps και δεν μπορούσα να κάνω κάτι.Οπου και να πήγαινα λόγω απόστασης απο το Α/Κ αυτές τις ταχύτητες θα είχα πάλι.

ευχαριστω φιλε μου, θα δω το νουμερο στο κουτι...και μετα θα ψαξω την περιοχη για να βρω το κουτι..που τωρα λογικα θα ειναι της κοσμοτε ...μετα την αλλαγη θα με πανε σε αλλο κουτι που θα ειναι wind; θυμαμαι οτι εχει αριθμους στυλ....123/12 κατι τετοιο πρεπει να εχει πανω στο κουτι στη πολυκατοικια.ξερεις τι ειναι το πριν και το μετα την / ; Ευχαριστω και παλι

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...