Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πριν: αριθμός καμπίνας

Το μετά: αριθμός ρεγκλέτας

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου, θα δω το νουμερο στο κουτι...και μετα θα ψαξω την περιοχη για να βρω το κουτι..που τωρα λογικα θα ειναι της κοσμοτε ...μετα την αλλαγη θα με πανε σε αλλο κουτι που θα ειναι wind; θυμαμαι οτι εχει αριθμους στυλ....123/12 κατι τετοιο πρεπει να εχει πανω στο κουτι στη πολυκατοικια.ξερεις τι ειναι το πριν και το μετα την / ; Ευχαριστω και παλι
Γιατί ενδιαφέρεσαι αν θα είναι καμπίνα της Wind ή της Cosmote; Και στις δύο περιπτώσεις αυτό που σε νοιάζει είναι η διαθεσιμότητα. Με εξαίρεση ελάχιστες περιοχές όλοι οι πάροχοι νοικιάζουν γραμμές από τον Οτε.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Edited by stilskin
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια...αρα η ερωτηση ειναι, πως μπορω να ειμαι σιγουρος τι θα συμβει απο τα δυο;υπαρχει περιπτωση να ειναι και η vdsl ΕΩΣ 50 και να εχω παλι τα ιδια;επισης λογω χαμηλης ταχυτητας μποω να φυγω ατελως απο κοσμοτε;ή επειδη ειναι εως...τους καλυπτει;;;;;

 

Όχι, δε μπορείς να φύγεις ατελώς λόγω χαμηλής ταχύτητας. Πρέπει είτε να πληρώσεις το πρόστιμο σε επόμενο λογαριασμό (160€) ή να περιμένεις μήπως η Cosmote κάνει καμιά τιμολογιακή αλλαγή (αύξηση) που σ' επηρεάζει και τότε θα μπορείς να φύγεις ατελώς (έχει μια διαδικασία όμως).

Link to comment
Share on other sites

Με βοήθησε ένα παλικάρι από άλλο φόρουμ : Στον λογαριασμό Ιουνίου είχε και για τα 3 νούμερα ενημέρωση, οπότε επικοινώνησα με την wind μέσω του site (υπόψιν, η μόνη επιλογή που λειτουργεί είναι νέο συμβόλαιο, αν διαλέξετε Αμφισβήτηση δεν πάει ποτέ το μήνυμα) και με ενημέρωσαν ότι μπορώ να κάνω φορητότητα κανονικά και με την έκδοση του λογαριασμού να μιλήσω μαζί τους για πίστωση.

 

Το έκανα και σε τρεις ημέρες μου απάντησαν : Σε συνέχεια της επικοινωνίας σας με κωδικό ##########, σας ενημερώνουμε ότι λόγω τιμολογιακών αλλαγών, έχετε το δικαίωμα να κάνετε φορητότητα των αριθμών σας ********** και ********** έως τις 17/09/2019 και μόλις ολοκληρωθεί να μας ενημερώσετε εκ νέου ώστε να γίνει πίστωση των τελών διακοπής.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξαναπηγα για να κανω καταγγελια λογω αυξησεων σε αλλο καταστημα αυτην την φορα. Μολις του ειπα για καταγγελια γουρλωσε. Του δειχνω τον λογαριασμο και λεει χωρις να το κοιταξει αφου πηρε ενα υφος γ@μ@ω και δερνω οτι αν το παμε νομικα εχει παρελθει ο ενας μηνας απο την ενημερωση. Του λεω δυο μηνες ειναι και με κοβει και μου λεει και παλι εληξε η προθεσμια. Του λεω ειναι δυο μηνες απο την εφαρμογη. Τοτε μου λεει οτι δεν εχουν γινει αυξησεις και που το ακουσα και να μην μου φουσκωνουν τα μυαλα. Δεν ασχοληθηκα γιατι εχει το ακαταλογιστο. Πηγα στο επομενο καταστημα και τα παιδια εκει με εξυπηρετησαν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα παω να παρω απο εκει τον προπληρωμενο λογαριασμο:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου έκαναν προσφορά για vdsl 50 μαζί με σταθερά και κάποια κινητά στα 26ευρω το μήνα. Τώρα εχω το έως 24 μαζί με σταθερά και λίγα κινητά. Είμαι στο Περιστέρι και στο ρούτερ βλέπω ότι κλειδώνει κάπου στα 14.

 

Έχετε άποψη αν θα είναι κοντά στα 50 η σύνδεση;

 

Σαν τιμή είναι καλή;

 

Επίσης Νομίζω ότι μου είπαν για 31ευρω την 100ρα

Link to comment
Share on other sites

Από όσα γνωρίζω στο Περιστέρι έχει επεκταθεί το νέο δίκτυο με καμπίνες αλλά για να σιγουρευτείς πρέπει να κάνεις μια βόλτα στο τετράγωνο που είναι το σπίτι σου και να δεις αν υπάρχει νέα γκρι καμπίνα, έστω και με γκράφιτι.

Εάν υπάρχει, τότε θα συνδεθείς σε vdsl και θα πιάνεις 50/5. Η προσφορά είναι λογική, αλλά δίνουν και καλλίτερες.

Link to comment
Share on other sites

Δίκτυο με καμπίνες της wind ή γενικά καμπίνες; Γιατί έχω μια στην γωνία αλλά πρέπει να είναι ΟΤΕ
Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα μου που είναι γύρω στα 80 θέλει να διακόψει το σταθερό Wind που έχει. Η διακοπή θα γίνει με τη λήξη του 24/ μηνου που λήγει 1 Νοέμβρη. Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να γίνει η διακοπή εκείνη την ημερομηνία χωρίς παρατράγουδα; Δεν θα πάει σε άλλον παροχο
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και τώρα με καταγγελία σύμβασης, μέχρι 17/09.

 

Αν δεν θελει να μπει σε αυτη τη διαδικασια με καταγγελια συμβασης και θελει απλα να μην γινει αναναιωση του συμβολαιου, τι πρεπει να κανει;

Αν το αφησουμε σιωπηρα θα συνεχισει να λειτουργει το τηλεφωνο και ο πρωτος λογαριασμος που θα εκδοθει μετα θα ειναι χωρις τις εκπτωσεις, δηλαδη διπλασιος. Αυτο θελω να αποφυγω

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου έκαναν προσφορά για vdsl 50 μαζί με σταθερά και κάποια κινητά στα 26ευρω το μήνα. Τώρα εχω το έως 24 μαζί με σταθερά και λίγα κινητά. Είμαι στο Περιστέρι και στο ρούτερ βλέπω ότι κλειδώνει κάπου στα 14.

 

Έχετε άποψη αν θα είναι κοντά στα 50 η σύνδεση;

 

Σαν τιμή είναι καλή;

 

Επίσης Νομίζω ότι μου είπαν για 31ευρω την 100ρα

 

Στα 26 τα 50 Mbps με ομιλία είναι πολύ καλή τιμή.

Νομίζω η 50άρα γραμμή για ένα νοικοκυριό είναι μια χαρά ταχύτητα.

Επίσης καλή τιμή και το παραπάνω στα 31.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θελει να μπει σε αυτη τη διαδικασια με καταγγελια συμβασης και θελει απλα να μην γινει αναναιωση του συμβολαιου, τι πρεπει να κανει;

 

Αν το αφησουμε σιωπηρα θα συνεχισει να λειτουργει το τηλεφωνο και ο πρωτος λογαριασμος που θα εκδοθει μετα θα ειναι χωρις τις εκπτωσεις, δηλαδη διπλασιος. Αυτο θελω να αποφυγω

Το ίδιο που θα έκανες και στην καταγγελία, αλλά θα πας ένα μήνα πριν την λήξη του συμβολαίου. Με φαξ από κατάστημα θα ενημερώσεις την εταιρία ότι κάνεις διακοπή του σταθερού και θα πάρεις αποδεικτικό αποστολής.
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο που θα έκανες και στην καταγγελία, αλλά θα πας ένα μήνα πριν την λήξη του συμβολαίου. Με φαξ από κατάστημα θα ενημερώσεις την εταιρία ότι κάνεις διακοπή του σταθερού και θα πάρεις αποδεικτικό αποστολής.

 

Ευχαριστω. Θα παω εγω με εξουσιοδοτιση τις πρωτες μερες του Οκτωβρη

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Δίκτυο με καμπίνες της wind ή γενικά καμπίνες; Γιατί έχω μια στην γωνία αλλά πρέπει να είναι ΟΤΕ

 

Στο Περιστέρι έχει επεκτείνει το δίκτυο ο ΟΤΕ και σε δική του καμπίνα συνδέεσαι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

ελεγξα την καμπινα που συνδεεται η πολυκατοικια και ειδα οτι ειναι αρχαια καμπινα ΟΤΕ...ΑΝ κανω φορητοτητα σε άλλο παροχο...για VDSL50 θα παρω 50....ή μπουρδες;;;; η WIND μου ειπε οτι μπορει να μου δωσει 50αρα...ενω ο ΟΤΕ οχι.. τι λετε1;

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

ελεγξα την καμπινα που συνδεεται η πολυκατοικια και ειδα οτι ειναι αρχαια καμπινα ΟΤΕ...ΑΝ κανω φορητοτητα σε άλλο παροχο...για VDSL50 θα παρω 50....ή μπουρδες;;;; η WIND μου ειπε οτι μπορει να μου δωσει 50αρα...ενω ο ΟΤΕ οχι.. τι λετε1;

 

Στο Αιγάλεω έχει αναπτύξει δίκτυο η Wind.

Δες στο χάρτη ποια καμπίνα είναι κοντά σ' εσένα και, αν είσαι κοντά σε κάποια απ' αυτές, τότε σωστά σου λένε στην wind ότι μπορείς να πάρεις vdsl50.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει αυτο , αλλα το οτι περνούν οπτικες και εχω κοντα μου κουτια wind αλλα πως θα παρω απο εκει αφου η πολυκατοικια παιρνει χαλκο απο συγκεκριμενη οτε παλια καμπινα...

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Όταν συνδεθείς στην Wind, αυτή θα πάρει τη γραμμή σου από τον ΟΤΕ και μέσω της καμπίνας που είναι κοντά σου θα συνδεθεί με το σπίτι σου.
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω οτι το νουμερο θα δρομολογειται απο το κεντρο της γουιντ αλλα η ερωτηση ειναι πρακτικη το καλωδιο υπογειο ερχεται απο το κουτι οτε... οποτε η ερωτηση ειναι πως το καλωδιο θα σταματησει να τερματιζει στη καμπινα του οτε και θα παει στη wind ;;;;φοβαμαι οτι θα μου τη φερουν και η ταχυτητα θα ειναι αντε γεια αν το καλωδιο αρχισει να κανει βολτες γυρω γυρω!!!!

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Μα, είναι δυνατόν να σκέφτεσαι ότι το καλώδιο θα γυρίζει γύρω γύρω όταν οι νέες καμπίνες βρίσκονται σε θέσεις που καλύπτουν χωρίς απώλειες όλα τα ενδιάμεσα κτίρια;

Αλλά, μάλλον, θέλεις να μείνεις με τους φόβους σου ...

Link to comment
Share on other sites

Όταν συνδεθείς στην Wind, αυτή θα πάρει τη γραμμή σου από τον ΟΤΕ και μέσω της καμπίνας που είναι κοντά σου θα συνδεθεί με το σπίτι σου.

Να σου κανω μια ερωτηση και εγω, ειμαι φορθνετ και πιανω 7 , ημουν ΟΤΕ παλαιοτερα και επιανα 11 με το ζορι , σε 24αρα παντα μιλαω.

ο ΟΤΕ μου ελεγε τοτε οτι βαση θορυβου γραμμης ειμαι αρκετα χιλιομετρα απο το κεντρο γι αυτο και αυτη η ταχυτητα , για την φορθνετ καλυτερα να μην μιλησουμε.

Βαση του χαρτη εχει wind καμπινα vdsl στα 450 μετρα απο το σπιτι μου , και καμπινα ΟΤΕ για adsl στα 130 μετρα απο εμενα.

 

Που προτείνεις να πάω ? δηλαδη αν ξαναπαω ΟΤΕ θα με βαλουν στην κοντινη καμπινα ? θα με πεταξουν παλι σε αυτη που ειναι σε αλλη περιοχη εντελως ? ή τα λέω λάθος ?

Εβαλα τον αριθμο στην wind και μου λεει οτι δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα στην περιοχη μου για vdsl , εσυ λες οτι θα με πανε στην κοντινη καμπινα της wind και θα έχω vdsl ?

Link to comment
Share on other sites

Να σου κανω μια ερωτηση και εγω, ειμαι φορθνετ και πιανω 7 , ημουν ΟΤΕ παλαιοτερα και επιανα 11 με το ζορι , σε 24αρα παντα μιλαω.

ο ΟΤΕ μου ελεγε τοτε οτι βαση θορυβου γραμμης ειμαι αρκετα χιλιομετρα απο το κεντρο γι αυτο και αυτη η ταχυτητα , για την φορθνετ καλυτερα να μην μιλησουμε.

Βαση του χαρτη εχει wind καμπινα vdsl στα 450 μετρα απο το σπιτι μου , και καμπινα ΟΤΕ για adsl στα 130 μετρα απο εμενα.

 

Που προτείνεις να πάω ? δηλαδη αν ξαναπαω ΟΤΕ θα με βαλουν στην κοντινη καμπινα ? θα με πεταξουν παλι σε αυτη που ειναι σε αλλη περιοχη εντελως ? ή τα λέω λάθος ?

Εβαλα τον αριθμο στην wind και μου λεει οτι δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα στην περιοχη μου για vdsl , εσυ λες οτι θα με πανε στην κοντινη καμπινα της wind και θα έχω vdsl ?

 

Αν βρίσκεσαι μακριά από το ΑΚ και δεν έχει επεκταθεί το νέο δίκτυο στην περιοχή σου, με βάση αυτά που γράφεις, δεν θα έχεις αποτέλεσμα σε όποιον πάροχο και να πας.

Πρέπει να περιμένεις να επεκταθεί το νέο δίκτυο, από οποιονδήποτε πάροχο έχει αναθέσει η ΕΕΤΤ, ώστε οι νέες καμπίνες να βρίσκονται γύρω από το σπίτι σου και σε απόσταση 200μ. το πολύ, για να πας σε vdsl.

Link to comment
Share on other sites

Αν βρίσκεσαι μακριά από το ΑΚ και δεν έχει επεκταθεί το νέο δίκτυο στην περιοχή σου, με βάση αυτά που γράφεις, δεν θα έχεις αποτέλεσμα σε όποιον πάροχο και να πας.

Πρέπει να περιμένεις να επεκταθεί το νέο δίκτυο, από οποιονδήποτε πάροχο έχει αναθέσει η ΕΕΤΤ, ώστε οι νέες καμπίνες να βρίσκονται γύρω από το σπίτι σου και σε απόσταση 200μ. το πολύ, για να πας σε vdsl.

 

Ακουστε με , ο ΟΤΕ δεν δινει 50αρα η γουιντ ομως λεει οτι δινει κανονικα βαση διευθυνσης...και νουμερου...η ερωτηση μου λοιπον ειναι βασιμη και οχι ΦΟΒΟΣ..αφου στη πολυκατοικια ερχεται καλωδιο απο αρχαια καμπινα του ΟΤΕ ΠΩΣ θα παρω 50αρα απο αλλο παροχο;;;;;καλα τοσο χαζη ειναι η ερωτηση μου δε το καταλαβαινω...

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...