Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα

Πως το βλέπεις αυτό?

Ευχαριστώ πολύ

Με τη τελευταία αναβάθμιση του My Vodafone App, πλέον εμφανίζει τα υπόλοιπα του χρόνου ομιλίας από το σταθερό σας προς κινητά/σταθερά. Άρχισαν να προσθέτουν features μετά τις συστημικές αναβαθμίσεις τους!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από το my vodafone app πατώντας πάνω στον κύκλο που λεει το όνομα του προγράμματος. Δεν είναι real time, ανά 12 ωρες περίπου ενημερώνεται.
Link to comment
Share on other sites

σε εμενα παντως δεν εμφανιζει κατι...

Και μια ερωτηση. Μετά το γενικο black out της εταιρειας πριν κανα μηνα νομιζω οτι γενικα το δικτυο τους ειναι λιγο πιο αργο και κανει καποιες μικρες αλλα συχνες διακοπες για λιγα δευτερα και μετα επανερχεται. Το παρατηρησε κανεις αλλος??

Link to comment
Share on other sites

σε εμενα παντως δεν εμφανιζει κατι...

Και μια ερωτηση. Μετά το γενικο black out της εταιρειας πριν κανα μηνα νομιζω οτι γενικα το δικτυο τους ειναι λιγο πιο αργο και κανει καποιες μικρες αλλα συχνες διακοπες για λιγα δευτερα και μετα επανερχεται. Το παρατηρησε κανεις αλλος??

 

Τόσο οι μετρήσεις μου, όσο και η αίσθηση χρήσης λένε πως όχι. Βέβαια το τι συμβαίνει σε μία περιοχή ή συνδρομητή, δεν γενικεύεται για άλλους.

Link to comment
Share on other sites

σε εμενα παντως δεν εμφανιζει κατι...

Και μια ερωτηση. Μετά το γενικο black out της εταιρειας πριν κανα μηνα νομιζω οτι γενικα το δικτυο τους ειναι λιγο πιο αργο και κανει καποιες μικρες αλλα συχνες διακοπες για λιγα δευτερα και μετα επανερχεται. Το παρατηρησε κανεις αλλος??

 

Και εγω εχω παρατηρησει θεμα με το δικτυο καθως και με την tv

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισαν και τα Πανεπιστήμια και δεν ξέρω πως θα την παλέψουμε online, ειδικά όσοι έχουμε σταθερή Vodafone. :p Ο Γενάρης αργεί ακόμα (για να φύγω).

 

Μετά από τόσα προβλήματα, δεν τους εμπιστεύομαι πλέον... Απλά φανταστείτε να δίνω ένα τεστ ή εξέταση και να πέσει το δίκτυο ξανά. Και να παίζει μόνο η κινητή, στην περιοχή μου το 4G+ της Vodafone τις ώρες αιχμής πιάνει μετά βίας 1 Mbps. :lol: Τι μάθημα να παρακολουθήσω...

Link to comment
Share on other sites

Τη περίοδο της καραντίνας, το δίκτυο της σταθερής στεκόταν αρκετά καλα, ενώ wind και nova που γενικά δεν μας έχουν συνηθίσει σε downtimes είχαν αρκετά σκαλώματα.

Μετά το κόψιμο των ινών θα δείξει, είναι 10η (; ) μερα τηλεργασίας και ηδη τις 2 μέρες είχα θέμα :p

Link to comment
Share on other sites

Τη περίοδο της καραντίνας, το δίκτυο της σταθερής στεκόταν αρκετά καλα, ενώ wind και nova που γενικά δεν μας έχουν συνηθίσει σε downtimes είχαν αρκετά σκαλώματα.

Μετά το κόψιμο των ινών θα δείξει, είναι 10η (; ) μερα τηλεργασίας και ηδη τις 2 μέρες είχα θέμα :p

 

Στην καραντίνα η Vodafone είχε μειώσει (σε περιοχές με κίνηση) την ταχύτητα στα 2-4 Mbps για συνδέσεις ADSL και στα 8 για VDSL.

 

Εγώ πάντως τις τελευταίες μέρες, παρατηρώ μια καθυστέρηση στο άνοιγμα σελίδων σε κινητό και υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Βαρέθηκα να περιμένω και τους έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ με κοινοποίηση στο customercare.gr@vodafone.com. Μου ήρθε βέβαια τυποποιημένη απάντηση να πάω στο chat, τους τα έβαλα κι εκεί, και ήρθε sms ότι θα μου απαντήσουν στις 30/10. Ο Θεός του διαδικτύου να με φυλάει... :(

 

Οι - όποιες - απαντήσεις που έλαβα, ήταν τύπου "δεν ξέρουμε", "είναι συστημικό"... Στο τέλος μου πρότειναν να... ξανακάνω αίτηση ανανέωσης φτού κι απ' την αρχή - αφού δεν μπορούσαν να διορθώσουν την (μη) υφιστάμενη σύνδεση! Το κατάπια κι αυτό, αλλά αφού... ξέχασαν (!!!) να μου στείλουν το mail για την αποδοχή, η κατάληξη μετά από 13 μέρες χωρίς internet ήταν να κάνω δωρεάν φορητότητα προς cosmote. Έτσι κι αλλιώς τα χρήματα για 50άρα είναι σχεδόν τα ίδια (29,90 - 31,90). Το mail ήρθε την επόμενη μέρα, αφού είχα ολοκληρώσει. Μετά με πήραν και τηλέφωνο, απορώντας γιατί έφυγα - η ευγενέστατη κυρία, δεν ήξερε τίποτα για τον φόνο!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να πάτε στην Cosmote για να ξεμπουκώσει το δικτυο να περναμε καλά εμεις που θα μείνουμε... :lol:

Αφού έχετε θέματα ....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Έκανα αναβάθμιση γραμμής από vdsl 50 σε απλό (fttc )fiber 100 Mbps στη Vodafone.

 

Ξέρετε ποιό ρούτερ δίνουν για εξοπλισμό?

carpe diem
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Έκανα αναβάθμιση γραμμής από vdsl 50 σε απλό (fttc )fiber 100 Mbps στη Vodafone.

 

Ξέρετε ποιό ρούτερ δίνουν για εξοπλισμό?

 

Το h300s δίνουν σε όλα.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα ένα τέτοιο στο σπίτι συγγενούς, όλα στον αυτόματο. Εμβέλεια wifi πιάνει μια χαρά σε όλο το σπίτι ~110τ.μ.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει πρόβλημα το adsl στον Βόλο σήμερα;

Είναι αποσυνδεμένο αρκετές ώρες σήμερα.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει πρόβλημα το adsl στον Βόλο σήμερα;

Είναι αποσυνδεμένο αρκετές ώρες σήμερα.

Είδα και παραδίπλα παράπονα για δίκτυο Vodafone, δεν είσαι μόνος :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως η εμπειρία χρήσης από το δίκτυο της Vodafone είναι άκρως θετική. Έχω 100αρι με 32€ εδώ και ενάμιση χρόνο και δεν με έχει κρεμάσει παρά μόνο τις ώρες που είχε κοπεί το καλώδιο. Για την προηγούμενη καραντίνα έχω να πω τα καλύτερα από εμπειρία χρήσης. Τρία άτομα ταυτόχρονα σε τηλεκπαίδευση μέσω zoom, ένα άτομο την ίδια ώρα με replay tv και δεν κόλλησε ούτε μια φορά. Στην τωρινή καραντίνα, εδώ και μια βδομάδα (Θεσσαλονίκη) στο ίδιο μοτίβο, χωρίς κανένα πρόβλημα. Με cosmote που ήμουν 10 χρόνια, εκτός του ότι ήταν πιο ακριβή με λιγότερες παροχές σε κινητά, είχα προβλήματα με αποσυνδέσεις.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως η εμπειρία χρήσης από το δίκτυο της Vodafone είναι άκρως θετική. Έχω 100αρι με 32€ εδώ και ενάμιση χρόνο και δεν με έχει κρεμάσει παρά μόνο τις ώρες που είχε κοπεί το καλώδιο. Για την προηγούμενη καραντίνα έχω να πω τα καλύτερα από εμπειρία χρήσης. Τρία άτομα ταυτόχρονα σε τηλεκπαίδευση μέσω zoom, ένα άτομο την ίδια ώρα με replay tv και δεν κόλλησε ούτε μια φορά. Στην τωρινή καραντίνα, εδώ και μια βδομάδα (Θεσσαλονίκη) στο ίδιο μοτίβο, χωρίς κανένα πρόβλημα. Με cosmote που ήμουν 10 χρόνια, εκτός του ότι ήταν πιο ακριβή με λιγότερες παροχές σε κινητά, είχα προβλήματα με αποσυνδέσεις.

 

στον οτε που ησουνε ητανε σε adsl ; και τωρα εισαι σε vdsl ; επισης μηπως η vdsl καμπινα ειναι της vodafone που παιρνεις; και οχι του οτε ; επισης μηπως εχεις αλλαξει καλωδιωση στο σπιτι σου; και εχεις διορθωσει το προβλημα; . Οσο ειχες παει στην vodafone ησουνα με adsl ; ειδες αμα εχεις την ιδια αποσταση ή τελος παντων αμα τα στατιστικα του ρουτερ σου ητανε ιδια ή οχι με του οτε; οσον αφορα το snr ; . και την αποσταση απο το αστικο κεντρο; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

στον οτε που ησουνε ητανε σε adsl ; και τωρα εισαι σε vdsl ; επισης μηπως η vdsl καμπινα ειναι της vodafone που παιρνεις; και οχι του οτε ; επισης μηπως εχεις αλλαξει καλωδιωση στο σπιτι σου; και εχεις διορθωσει το προβλημα; . Οσο ειχες παει στην vodafone ησουνα με adsl ; ειδες αμα εχεις την ιδια αποσταση ή τελος παντων αμα τα στατιστικα του ρουτερ σου ητανε ιδια ή οχι με του οτε; οσον αφορα το snr ; . και την αποσταση απο το αστικο κεντρο; .

 

1. Στον ΟΤΕ αρχικά ήμουν adsl και μετά vdsl μέχρι και την ημέρα που έφυγα.

2. Ναι, η vdsl καμπίνα είναι της Vodafone και η απόστασή της από το σπίτι μου είναι 480 μέτρα.

3. Η καμπίνα του ΟΤΕ ήταν 860 μέτρα.

4. Το ρουτερ του ΟΤΕ μάζευε περισσότερα λάθη από αυτά που μαζεύει της Vodafone, αν και εδώ και έξι μήνες το έχω μέσω έξυπνης πρίζας να κάνει επανεκκίνηση κάθε τρεις μέρες στις 6 το πρωί.

5. Όχι, καλώδια δεν έχω αλλάξει γιατί η πολυκατοικία είναι καινούργια και δουλεύουν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην περιοχη μου η vodafone πιανει μονο 24αρι μπορω να κανω αιτηση να μου φέρει vdsl ή fiber στο σπιτι μου να κανει εργασίες καταλαβαινετε τι εννοω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην περιοχη μου η vodafone πιανει μονο 24αρι μπορω να κανω αιτηση να μου φέρει vdsl ή fiber στο σπιτι μου να κανει εργασίες καταλαβαινετε τι εννοω

 

Με ιδιωτική γραμμή, όχι. Εξαρτάσαι από την υποδομή της περιοχής σου. Πρέπει να αναβαθμιστούν οι καμπίνες της περιοχής για να μπορέσεις να πάρεις ταχύτερη γραμμή.

Εάν θέλεις μισθωμένη γραμμή γίνεται, αλλά το κόστος είναι σημαντικά μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με κάλεσαν για να μου προτείνουν την μετατροπή της γραμμής μου από 50αρα σε 100αρα με τα 360 λεπτά προς κινητά και εξωτερικό με αύξηση της τιμής από 26,60 σε 29,50. Δεν μπορώ να πω πως έχω απόλυτη ανάγκη την αναβάθμιση αλλά θεωρώ ότι είναι καλή προσφορά. Πως το βλέπετε;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με κάλεσαν για να μου προτείνουν την μετατροπή της γραμμής μου από 50αρα σε 100αρα με τα 360 λεπτά προς κινητά και εξωτερικό με αύξηση της τιμής από 26,60 σε 29,50. Δεν μπορώ να πω πως έχω απόλυτη ανάγκη την αναβάθμιση αλλά θεωρώ ότι είναι καλή προσφορά. Πως το βλέπετε;

 

Συνήθως ζητάνε 33€ για αυτα... αρα μια χαρά είναι. Εγώ θα σου έλεγα να πας αν δεν σου είναι υπερβολικο το έξτρα κόστος. Γιατί θα έχεις και παραπάνω upload που θα είναι πιο χρήσιμο απο το extra download speed.

Link to comment
Share on other sites

Η βασική μου απορία είναι η εξής: εκτός από το προφανές κέρδος της ταχύτητας που θα έχω θα υπάρξει και κάποιο προφανές κέρδος σε ότι αφορά την ποιότητα της σύνδεσής μου; Θα είναι πιο σταθερή η γραμμή; Θα αλλάξει κάτι σε σχέση με την τεχνολογία της σύνδεσής μου; Θα πάω σε κάτι πιο καινούργιο, πιο αξιόπιστο;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...