Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα πάντως με μύνημα στο site με κάλεσαν αμέσως, κάναμε το αίτημα φορητοτητας και σε 3 μέρες θα μου στείλουν την κάρτα με courier... Το πρωί βέβαια που είχα περάσει από το κατάστημα, μου είπαν πως δεν υπάρχουν διαθέσιμες sim και να ρωτήσω την επόμενη βδομάδα... Με ένα τηλεφώνημα όπως είπαν και στην αρχή λύθηκαν όλα στο τσακα τσακα, τόσο απλα

 

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με μύνημα στο site με κάλεσαν αμέσως, κάναμε το αίτημα φορητοτητας και σε 3 μέρες θα μου στείλουν την κάρτα με courier... Το πρωί βέβαια που είχα περάσει από το κατάστημα, μου είπαν πως δεν υπάρχουν διαθέσιμες sim και να ρωτήσω την επόμενη βδομάδα... Με ένα τηλεφώνημα όπως είπαν και στην αρχή λύθηκαν όλα στο τσακα τσακα, τόσο απλα

 

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φορητότητα σε καρτοκινητό ή συμβόλαιο;
Link to comment
Share on other sites

Φορητότητα σε καρτοκινητό ή συμβόλαιο;

 

Εγω για καρτοκινητο ρωτησα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Στο πάρε-δώσε εγώ δίνω από αυτά που έχω αγοράσει σε κάποιον άλλον. Αυτό που παίρνω εγώ αφαιρείται από το δικό του αγορασμένο πακέτο?
Link to comment
Share on other sites

Στο πάρε-δώσε εγώ δίνω από αυτά που έχω αγοράσει σε κάποιον άλλον. Αυτό που παίρνω εγώ αφαιρείται από το δικό του αγορασμένο πακέτο?
Έτσι είναι υποτίθεται. Εκτός από τον διπλασιασμό που είναι σε προσφορά τον τελευταίο καιρό. Αν παίρνεις δλδ 40 λεπτά προς όλους δίνοντας 100 mb, ο άλλος παίρνει 200 mb δίνοντας 20 λεπτά. Αν και δε νομίζω να έχει σημασία για σένα μιας και δεν μπορείς να επιλέξεις με ποιον θα κάνεις ανταλλαγή. Γίνεται αυτόματα από το σύστημα.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι υποτίθεται. Εκτός από τον διπλασιασμό που είναι σε προσφορά τον τελευταίο καιρό. Αν παίρνεις δλδ 40 λεπτά προς όλους δίνοντας 100 mb, ο άλλος παίρνει 200 mb δίνοντας 20 λεπτά. Αν και δε νομίζω να έχει σημασία για σένα μιας και δεν μπορείς να επιλέξεις με ποιον θα κάνεις ανταλλαγή. Γίνεται αυτόματα από το σύστημα.

 

Δεν υπάρχει καμία ανταλλαγή στο παρε δώσε με κανέναν. Είναι ένα ωραίο κολπάκι για να σου τρώνε κάτι που έχεις για ένα μήνα για να σου δώσουν κάτι που θα έχεις για 2 μέρες. Απλά ποντάρουν στην ανάγκη που δημιουργείται καθώς κανένα πακέτο δεν καλυβει 100% της ανάγκες όλων. Χρήσιμο μεν σε ώρα ανάγκης αλλά δεν συμφέρει. Ευτυχώς τουλάχιστον που δεν το χρεώνουν και 0.20€

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά συμφέρει το πάρε δώσε για όποιον δεν χρησιμοποιεί μηνύματα πχ. Στην πράξη σου κάνει δώρο 120' προς όλους ή 600mb ανταλλάσσοντας sms που σημαίνει πως την τελευταία εβδομάδα του πακέτου σου μπορείς να χρησιμοποιείς τα δώρα αντί για του πακέτου και να τα κάνεις rollover (του πακετου) για τον επόμενο μήνα για ώρα ανάγκης. Τα οποία sms δεν κάνουν rollover και στην πράξη τους τα χαρίζεις αν δεν τα ανταλλάξεις για να πάρεις κάτι άλλο που χρησιμοποιείς ούτως ή αλλως
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία ανταλλαγή στο παρε δώσε με κανέναν. Είναι ένα ωραίο κολπάκι για να σου τρώνε κάτι που έχεις για ένα μήνα για να σου δώσουν κάτι που θα έχεις για 2 μέρες. Απλά ποντάρουν στην ανάγκη που δημιουργείται καθώς κανένα πακέτο δεν καλυβει 100% της ανάγκες όλων. Χρήσιμο μεν σε ώρα ανάγκης αλλά δεν συμφέρει. Ευτυχώς τουλάχιστον που δεν το χρεώνουν και 0.20€
Μπορεί και να ισχύει αυτό που λες φίλε μου. Πάντως υπόθεση κάνεις. Κατά τ αλλά δε διαφωνούμε. Είναι χρήσιμο εργαλείο αν θες να ξεφορτωθείς ότι δε χρησιμοποιείς για κάτι που δεν έχεις ή δε σε φτάνει. Η διάρκεια θα μπορούσε να οντως να ήταν λίγο πιο μεγάλη. 2 μέρες είναι γελοίο. Πάντως εμένα με βολεύει αρκετά μιας και επειδή είναι φοιτητικό με τα 600 προς whatsup κάθε μήνα δε βάζω πακέτο ομιλίας και χρησιμοποιώ voip για εκτός whatsup. Επειδή έχω όμως ένα σωρό mb μαζεμένα κάνω και 3 ανταλλαγές για λεπτά προς όλους.
Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα μπηκα κι εγω στους χρηστες του WHAT'S UP

Σε ενα μηνα ενεργοποιειται και η συνδεση μου Cosmote σταθερό double play

Με ενδιαφερει να ενεργοποιησω το Cosmote one με ενα σταθερο και δυο κινητα.

Η απορια μου ομως ειναι οτι αλλου διαβαζω για "κινητα της οικογενειας" και αλλου για κινητα που ειναι στο ιδιο ΑΦΜ με το σταθερο.

Δηλαδη αν το σταθερο ειναι σε ενα ονομα μπαινει μονο το δικο του κινητο στο one και οχι και του ή της συζυγου και των παιδιων ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Φορητότητα σε καρτοκινητό ή συμβόλαιο;
Και στα 2. Από συμβόλαιο για μένα και καρτοκινητο για την γυναίκα μου

 

Στάλθηκε από το VTR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα μπηκα κι εγω στους χρηστες του WHAT'S UP

 

Σε ενα μηνα ενεργοποιειται και η συνδεση μου Cosmote σταθερό double play

 

Με ενδιαφερει να ενεργοποιησω το Cosmote one με ενα σταθερο και δυο κινητα.

 

Η απορια μου ομως ειναι οτι αλλου διαβαζω για "κινητα της οικογενειας" και αλλου για κινητα που ειναι στο ιδιο ΑΦΜ με το σταθερο.

 

Δηλαδη αν το σταθερο ειναι σε ενα ονομα μπαινει μονο το δικο του κινητο στο one και οχι και του ή της συζυγου και των παιδιων ;

Στο σταθερό θαμπει το δικό του wbhats up και μετά θα προσθέσει τα άλλα.

Τι σταθερό έβαλες? Ενδιαφέρομαι και γω. Θέλω καινούρια γραμμη

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα μπηκα κι εγω στους χρηστες του WHAT'S UP

 

Σε ενα μηνα ενεργοποιειται και η συνδεση μου Cosmote σταθερό double play

 

Με ενδιαφερει να ενεργοποιησω το Cosmote one με ενα σταθερο και δυο κινητα.

 

Η απορια μου ομως ειναι οτι αλλου διαβαζω για "κινητα της οικογενειας" και αλλου για κινητα που ειναι στο ιδιο ΑΦΜ με το σταθερο.

 

Δηλαδη αν το σταθερο ειναι σε ενα ονομα μπαινει μονο το δικο του κινητο στο one και οχι και του ή της συζυγου και των παιδιων ;

 

Αν είναι όλα στο ίδιο ΑΦΜ η ενεργοποίηση του one γίνεται αμέσως. Αν είναι σε διαφορετικά ΑΦΜ πρέπει να αποδείξουν με κάποιο χαρτί (λογαριασμό, εκκαθαριστικό κλπ.) ότι μένουν στην ίδια διεύθυνση.

Άρα γίνεται, απλά είναι λίγο πιο περίπλοκο.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Τι σταθερό έβαλες? Ενδιαφέρομαι και γω. Θέλω καινούρια γραμμη

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σου έστειλα προσωπικό μηνυμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν είναι όλα στο ίδιο ΑΦΜ η ενεργοποίηση του one γίνεται αμέσως. Αν είναι σε διαφορετικά ΑΦΜ πρέπει να αποδείξουν με κάποιο χαρτί (λογαριασμό, εκκαθαριστικό κλπ.) ότι μένουν στην ίδια διεύθυνση.

Άρα γίνεται, απλά είναι λίγο πιο περίπλοκο.

Θα τους πάω το εκκαθαριστικό από το Taxis

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

 

Έχει δοκιμάσει κανείς να το πάρει με What's Up ή είναι μόνο για Cosmokarta; Εγώ μπαίνω MyCosmote app και όταν πάω να δω στα MB (εκεί που είναι να αγοράσεις πακέτο, για να δω αν έχει καμία προσφορά), με πετάει έξω και κάνει επανεκκίνηση την εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να το πάρει με What's Up ή είναι μόνο για Cosmokarta; Εγώ μπαίνω MyCosmote app και όταν πάω να δω στα MB (εκεί που είναι να αγοράσεις πακέτο, για να δω αν έχει καμία προσφορά), με πετάει έξω και κάνει επανεκκίνηση την εφαρμογή.
Μπα, σε μένα τίποτα
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος με φοιτητικό what's up να ανταλλάξουμε τα 5 GB της προσφοράς?

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά, τα σύμβολα είναι το πρόβλημα κι όχι τα λοιπά ακαταλαβίστικα αρχαΐζοντα...

 

Το ότι το γυρίσαμε στη δημοτική δε σημαίνει ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΗΚΑΝ οι λέξεις της αρχαίας. Όποιος δεν καταλαβαίνει απλά ας το προσπερνάει όπως κάνω εγώ στο 90% των μνμ του.

Link to comment
Share on other sites

MΠOPEIΣ NA ENHMEPΩΘEIΣ ΓIA THN EΠEΞEPΓAΣIA TΩN ΔEΔOMENΩN ΣOY AΠO THN COSMOTE XΩPIΣ XPEΩΣH AΠO ΣTAΘEPO COSMOTE ΣTO 8001197979 H AΠO KINHTO COSMOTE ΣTO 2144440898

 

Τι είναι πάλι αυτό; Σορι αν έχει αναφερθεί πάλι.

 

Sent from my S10+

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Προσπαθώ να κάνω online ανανέωση σε whatsup και δεν μπορώ. Μου λέει κάτι δεν πήγε καλά. Τι στο καλό, και το whatsup έχει αυτό το πρόβλημα?
Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Προσπαθώ να κάνω online ανανέωση σε whatsup και δεν μπορώ. Μου λέει κάτι δεν πήγε καλά. Τι στο καλό, και το whatsup έχει αυτό το πρόβλημα?

 

Προσπαθείς με PayPal η απλά με κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

MΠOPEIΣ NA ENHMEPΩΘEIΣ ΓIA THN EΠEΞEPΓAΣIA TΩN ΔEΔOMENΩN ΣOY AΠO THN COSMOTE XΩPIΣ XPEΩΣH AΠO ΣTAΘEPO COSMOTE ΣTO 8001197979 H AΠO KINHTO COSMOTE ΣTO 2144440898

 

Τι είναι πάλι αυτό; Σορι αν έχει αναφερθεί πάλι.

 

Sent from my S10+

 

Τυπικό μήνυμα που λάβαμε όλοι για κάποια αλλαγή που εφαρμόστηκε στους "όρους χρήσης" και τα παρόμοια.

Link to comment
Share on other sites

 

Πρωτη φορα το παθαινω αυτο με την Cosmote (κατοχος Cosmocarta). Mπαινω 12/10 στην εφαρμογη και βλεπω το δωρο. Και ξεκιναω την συνηθισμενη διαδικασια. Μπαινω στο κουτακι, παταω οτι το θελω, μου ζηταει επιβεβαιωση, λεω οκ και μου λεει οτι θα σας ερθει μυνημα για την ενεργοποιηση. Ε ακομα το περιμενω. Και την ειδοποιηση και το δωρο.

 

Μιλαω με την Cosmote στο messenger ξεροντας οτι θα φαω πορτα μιας και δεν πρεπει λεει να τους λεμε το νουμερο μας (αυτο τους μαρανε). Τους λεω τι εγινε μπας και τους ξυπνησω μηπως ειναι γενικο το προβλημα και καταληγουμε στο γνωστο κατεβατο να μπω σε ενα chat και να αρχιζω να γραφω ΑΦΜ ταυτοτητες κτλ. Που χρονος για ολα αυτα.

 

Δεν με πειραξε τοσο πολυ και ολο αυτο γιατι ηταν δωρο. Το ειχα; Οχι. Αλλα η ολη διαδικαδια του περιμενε και περιμενε με χαλασε.

 

Παμε παρακατω.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην Cosmote και συγκεκριμενα στο What's up απο την περασμενη Παρασκευη, τέταρτη μερα σημερα

Αγόρασα νέο αριθμό και τον ενεργοποιησα. Πληρωσα 12€ για χρονο και αφου αφαιρεθηκε ο φορος εμειναν στην καρτα 10,86€ (αν θυμαμαι καλα για τα λεπτα, εκει γυρω παντως). Αγορασα πακετο με 10€ και εμειναν στην καρτα 0,86€

Απο την ενεργοποιηση, την αναναιωση το πακετο και το reload που εκανα, μαζεψα 400 λεπτα ομιλιας προς wu, 400 sms προς wp, 300 λεπτσ ομιλιας προς ολους , 200 sms προς ολους και 1400 mb

Απο προχθες μεχρι σημερα καταναλωσα 20 λεπτα ομιλιας προς wu, 10 sms προς wp, 10 λεπτσ ομιλιας προς ολους , 10 sms προς ολους και 100 mb.

Σημερα προσπαθησα να στειλω ενα sms και δεν εστελνε. Το παλεψα αρκετη ωρα. Απο την αλλη sim του κινητου εστελνε. Αφου εφαγα μια ωρα και παραπανω ψαχνοντας τις ρυθμισεις ανακαλυψα οτι τα 0,86€ ειχαν γινει -0,08€ !!!

Καταλαβα οτι γι αυτο δεν στελνει, εκανα online αναναιωση και φυσικα αρχισε και παλι να στελνει.

Κατηγορηματικα δηλωνω οτι ουτε κλήση , ουτε sms εστειλα σε πεναψηφιο ή σε αριθμο απο 800 ή 801. Ουτε εστειλα , ουτε ελαβα sms απο αγνωστο αριθμο παρα μονο απο τις επαφες μου

Τι μπορει να συνεβει και χαθηκαν τα χρηματα ; Τωρα που εχει μεσα 8,84€ υπαρχει κυνδυνος να χαθουν κι αυτα ;

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην Cosmote και συγκεκριμενα στο What's up απο την περασμενη Παρασκευη, τέταρτη μερα σημερα

Αγόρασα νέο αριθμό και τον ενεργοποιησα. Πληρωσα 12€ για χρονο και αφου αφαιρεθηκε ο φορος εμειναν στην καρτα 10,86€ (αν θυμαμαι καλα για τα λεπτα, εκει γυρω παντως). Αγορασα πακετο με 10€ και εμειναν στην καρτα 0,86€

Απο την ενεργοποιηση, την αναναιωση το πακετο και το reload που εκανα, μαζεψα 400 λεπτα ομιλιας προς wu, 400 sms προς wp, 300 λεπτσ ομιλιας προς ολους , 200 sms προς ολους και 1400 mb

Απο προχθες μεχρι σημερα καταναλωσα 20 λεπτα ομιλιας προς wu, 10 sms προς wp, 10 λεπτσ ομιλιας προς ολους , 10 sms προς ολους και 100 mb.

Σημερα προσπαθησα να στειλω ενα sms και δεν εστελνε. Το παλεψα αρκετη ωρα. Απο την αλλη sim του κινητου εστελνε. Αφου εφαγα μια ωρα και παραπανω ψαχνοντας τις ρυθμισεις ανακαλυψα οτι τα 0,86€ ειχαν γινει -0,08€ !!!

Καταλαβα οτι γι αυτο δεν στελνει, εκανα online αναναιωση και φυσικα αρχισε και παλι να στελνει.

Κατηγορηματικα δηλωνω οτι ουτε κλήση , ουτε sms εστειλα σε πεναψηφιο ή σε αριθμο απο 800 ή 801. Ουτε εστειλα , ουτε ελαβα sms απο αγνωστο αριθμο παρα μονο απο τις επαφες μου

Τι μπορει να συνεβει και χαθηκαν τα χρηματα ; Τωρα που εχει μεσα 8,84€ υπαρχει κυνδυνος να χαθουν κι αυτα ;

 

Τα SMS που έστειλες, στα έχει αφαιρέσει σωστά από τα προς όλους / WU? Μήπως κάποιο από αυτά χρεώθηκε ως εκτός προγράμματος;

Για τα λεπτά ομιλίας δεν ρωτάω, είναι αρκετά χρονοβόρο να αθροίζεις λεπτά από το ιστορικό κλήσεων για να τα αντιστοιχίσεις στα λεπτά που σου λείπουν...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...