Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα Ευχαριστώ για την απάντηση μια διευκρίνιση τη εννοείς όταν λες πληρώνω τα 15 ευρω όταν λήξη το συμβόλαιο; Δηλαδή αν η αλλαγή γίνει έως 9/1 πληρώνω τα 15 ευρώ; και απο τις 10/1 πληρώνω το συμβόλαιο αναλογικά; και πάλι ευχαριστώ

 

Αν γινει εως 9/1 δινεις 15€.Αλλιως αν γινει απο τις 10/1 και μετα θα δωσεις 15€ +παγιο χωρις εκπτωσεις και προσφορες,δηλαδη τιμη τιμοκαταλογου και παει αναλογικα με τις μερες που εμεινες σε συμβολαιο.Επισπευσε το και πανε σε καταστημα ωστε να παρεις κωδικους διακοπης και ζητα 9/1 να γινει το συμβολαιο σε κοσμοκαρτα καρτοκινητο(δεν γινεται whats up κατευθειαν αν μεταφερθεις απο συμβολαιο σε καρτοκινητο και αμεσως στελνεις ΑΛΠΑΚ στο 1314 πριν κανεις την πρωτη ανανεωση χρονου ομιλιας,στελνεις μηνυμα να γινει Whats Up και μετα κανεις ανανεωση κανονικα.Το μηνυμα ειναι δωρεαν,μετα θα χρεωνεσαι 3€ για αλλαγη και παραμενουν λεπτα προς ολους και mb κατα την μεταφορα μαζι με το χρηματικο υπολοιπο.

Αν εχεις συμβολαιο και χρησιμοποιεις το MyCosmote App στο κινητο λειτουργει και σε κοσμοκαρτα,ετσι βλεπω μια κοσμοκαρτα που εχει η γιαγια μου.Ανανεωση χρονου και ελεγχος υπολοιπου γινεται κανονικα,για πακετα στο 1330 παιρνεις τηλεφωνο.

Στο Whats Up,βλεπεις το νουμερο σου αλλα η Cosmote εχει το WhatsUp App οπου κανεις τα παντα.Δεν χρειαζεται λογαριασμο σε κανενα απο τα 2,με ταυτοποιηση του αριθμου σου μεσω sms μπαινεις στο whats up και στο MyCosmote.Αλλα το 2ο επειδη ειναι για οσους εχουν συμβολαιο κινητης ή σταθερης δινει δυνατοτητα να κανεις λογαριασμο.

Οσο για το κοστος καθε μηνα κατω απο 20€ το μηνα δεν πεφτεις εκτος αν πας σε αλλη εταιρεια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση εχω το προγραμμα 1500 με 1,5gb ποιο καταναλωνει πρωτα το reloaid η το 1,5gb?

αυτό που λήγει νωρίτερα

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λήγει νωρίτερα

 

Που κ που ΜΠΟΡΕΙ και να συμβεί τπτ άλλο:

 

Πολλά περίεργα στην καρτοκινητή της C-Ote, πάντως:

 

wp_ss_20180102_0001.png

 

Και δε το αναλύω περισσότερο.

 

Υ.Γ.> Ξέρω-ξέρω: "Πάρτους τηλέφωνο": ...ΟΚ...Είδαμε απάντηση κ στο φίλο παραπάνω....Μη λέμε ό,τι να'ναι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, επειδη θα αλλαξω κινητο και αντι micro sim θα εχει nano, την κοβουν σε Γερμανο ή καταστημα ΟΤΕ, γινεται κιολας? ή πρεπει να παρω νεες sim? ξερει καποιος? υποψην εχω twin sim W.U και πρεπει να παρω 2 αρα μιλαμε για 10 ευρω κοστος...επειδη το εχω ξανακανει που ηθελα την μια μεγαλη!!!

επισης ανταπτορα απο nano sim to micro sim βρισκουμε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, επειδη θα αλλαξω κινητο και αντι micro sim θα εχει nano, την κοβουν σε Γερμανο ή καταστημα ΟΤΕ, γινεται κιολας? ή πρεπει να παρω νεες sim? ξερει καποιος? υποψην εχω twin sim W.U και πρεπει να παρω 2 αρα μιλαμε για 10 ευρω κοστος...επειδη το εχω ξανακανει που ηθελα την μια μεγαλη!!!

επισης ανταπτορα απο nano sim to micro sim βρισκουμε?

 

Συνήθως δεν τις κόβουν, σου λένε να πάρεις νέες (ή να το κάνεις μόνος σου). Σημειωτέον, η μονή κάρτα χρεώνεται πλέον ~8€ και οι δύο ~15€.

Link to comment
Share on other sites

στο Γερμανο πρεπει να τις κοβουν με μικρη χρεωση ή δωρεάν. Η αντικατασταση με νεα απλη ή twin χρεωνεται 8 και 15 αντιστοιχα.Οι νεες ειναι multisim (εφοσον υπαρχει σχετικό αποθεμα) με εγκοπες δηλαδή,για να τις κοψεις στο μεγεθος που θες.
Link to comment
Share on other sites

Είναι η 2η φορά μεσα σε λίγες μέρες που χρειάζομαι την εξυπηρέτηση μέσω Facebook και δεν απαντάνε γρήγορα (εως και 1 μερα καθυστέρηση) ενω πριν λίγους μήνες απαντούσαν σε μισή ώρα.Αντιθέτως την προηγούμενη βδομάδα που έστειλα στο Facebook της Wind μου απάντησαν σε 10' ενω πάντα περίμενα 2-3 μέρες...τι ανάποδα πράγματα είναι αυτά;;Ηθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο ωράριο για να στείλω φαξ γιατί δεν μπορω να βρω κάπου
Link to comment
Share on other sites

@myCosmote τουλάχιστον, προσθέτεις κάθε χωριστό -βάσει ΑΦΜ- λογαριασμό μέσω «προσθήκης σύνδεσης» σε οποιονδήποτε άλλον· ελέγχοντας έτσι@εμφανιζόμενες "συνδέσεις σου" όλους από 1, επί παραδείγματι —παρεμπιπτόντως, δεν χρειάζεται οι υπόλοιποι να βλέπουν τον δικό σου ή εαυτούς & αλλήλους, αρκεί να δημιουργηθούν κι απλώς να υπάρχουν…:geek:

Ευχαριστώ! τους πρόσθεσα από το mycosmote (αν και το αφμ δεν το 'έβλεπε' και ζήτησε τον τηλ.αριθμό, στον οποίο μετά ήρθε pin) και πλέον τους έχω και στο app ως έξτρα συνδέσεις στο ακάουντ μου μαζί με τα υπόλοιπα δικά μου :)

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δεν τις κόβουν, σου λένε να πάρεις νέες (ή να το κάνεις μόνος σου). Σημειωτέον, η μονή κάρτα χρεώνεται πλέον ~8€ και οι δύο ~15€.

 

Καλημέρα, τοσο πολύ ακριβυναν???? ειχα βγαλει νεες αλλα τελικα εκανα λαθος σε αυτό που ειπα, δεν ηταν φετος το καλοκαιρι, φετος εκανα παγια συνδεση Internet on the go και ειχες τις νεες που γινονται 3 σε 1. Οποτε τον Aυγουστο 2016 το ειχα κανει και τοτε ειχαν 10 ευρω οι 2.

ειχα την εντυπωση ότι δεν το παιρνει το τσιπακι. Γιατι ενταξει 15 ευρω είναι πεταμενα χρηματα τσαμπα εντελως!

βασικα ειχα κανει twin sim επειδή ειχα και ένα στικ δεδομενων, αλλα επειδή τωρα εμεινε καπου μονιμα με παγια συνδεση μαλλον δεν χρειαζομαι πλεον την twin sim. Eδώ παντως ακομα 10 ευρω το ζευγαρι λεει https://www.whatsup.gr/el/twinsim

βρηκα και αυτό http://www.gosoftworks.com/GoSoftWorks/NanoSIM_files/nanosima4.pdf και

http://www.technokrata.hu/iHackintoshNanoSIM.pdf οποτε θα κοψω μια από τις 2, εχω μια κανονικη και μια micro sim.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει μήπως κάποιος να μου πει τι γίνεται με το χρόνο ομιλίας και το ιντερνετ αν επισκεφτούμε την Τουρκία;

 

Θα πάω για μια βδομάδα. Θα μπορώ να κάνω κλήσεις και να έχω ιντερνέτ;

 

Έχω δύο SIM cosmote. Η μία είναι what's up και η άλλη μόνο για ιντερνέτ το internet on the go.

Ισχύει κάποιο πακέτο περιαγωγής ή όχι επειδή δε θα είμαι σε ευρωπαϊκή χώρα;

 

 

 

Sent from my MI 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει μήπως κάποιος να μου πει τι γίνεται με το χρόνο ομιλίας και το ιντερνετ αν επισκεφτούμε την Τουρκία;

 

Θα πάω για μια βδομάδα. Θα μπορώ να κάνω κλήσεις και να έχω ιντερνέτ;

 

Έχω δύο SIM cosmote. Η μία είναι what's up και η άλλη μόνο για ιντερνέτ το internet on the go.

Ισχύει κάποιο πακέτο περιαγωγής ή όχι επειδή δε θα είμαι σε ευρωπαϊκή χώρα;

 

 

 

Sent from my MI 6 using Tapatalk

Θα χρεώνεσαι τρελά λεφτά στην Τουρκία, μίλα με το customer support και διευκρίνησε.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω έλευσης 2ης sim πήρα στο 13838 να ρωτήσω αν μπορώ να έχω την υπηρεσία 2in1 στο iPhone 7.

Μετά από μικρή αναμονή μου απάντησε ότι η συσκευή μου δεν το υποστηρίζει.

Έπεσα σε άσχετο ή όντως τα iPhone δεν την υποστηρίζουν ;

Ευχαριστώ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο πακέτο που υπάρχει αυτή τη στιγμή μακράν. Σήμερα έληξε το προηγούμενο είχα περίσσευμα 250 προς what's up και 80 προς όλους. Για MB με το πάρε μοίρασε έχω να βάλω πακέτο πάνω από χρόνο. Απορώ πως κάποτε έδινα 55 το μήνα για 2 συμβόλαια με 2 ώρες προς όλους το καθένα.

 

93ef28728473fc83970d0043a5d10436.jpg

c683bba1f03cd4300e5bdc84afc85263.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καποιο promo που το στελνει σε καποιους συνδρομητες με μηνυμα,δεν ειναι για όλους δηλαδή.
Link to comment
Share on other sites

Ποιο πακέτο είναι αυτό;

 

Στάλθηκε από το Le X626 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Promo 4 λέγεται με 4 ευρώ σου δίνει 600 προς whats up και 200 προς όλους για 1 μηνα. Μου είχε έρθει πριν 2 3 χρόνια και από τότε το ενεργοποιω κανονικά. Βολεύει πάρα πολύ.

 

Στάλθηκε από το SM-N930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο πακέτο που υπάρχει αυτή τη στιγμή μακράν. Σήμερα έληξε το προηγούμενο είχα περίσσευμα 250 προς what's up και 80 προς όλους. Για MB με το πάρε μοίρασε έχω να βάλω πακέτο πάνω από χρόνο. Απορώ πως κάποτε έδινα 55 το μήνα για 2 συμβόλαια με 2 ώρες προς όλους το καθένα.

 

93ef28728473fc83970d0043a5d10436.jpg

c683bba1f03cd4300e5bdc84afc85263.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλησπέρα King,

 

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Και το είχα απορία, αν ενεργοποείται και με το νέο έτος. Τώρα το επιβαβαίωσες. Θα το δοκίμαζα στης 7 Ιανουαρίου να δω αν ίσχυε, αλλά με πρόλαβες.

 

Εξαιρετική προσφορά. Μου την είχανε στείλει όταν είχα για βασικό το CU (τυχαίο; δεν ξέρω). Το promo4, είναι ένας σημαντικός λόγος που κρατάω το What's Up ως δεύτερο.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα King,

 

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Και το είχα απορία, αν ενεργοποείται και με το νέο έτος. Τώρα το επιβαβαίωσες. Θα το δοκίμαζα στης 7 Ιανουαρίου να δω αν ίσχυε, αλλά με πρόλαβες.

 

Εξαιρετική προσφορά. Μου την είχανε στείλει όταν είχα για βασικό το CU (τυχαίο; δεν ξέρω). Το promo4, είναι ένας σημαντικός λόγος που κρατάω το What's Up ως δεύτερο.

Τίποτα φίλε μου ελπίζω να το έχουμε για πάντα. Όπως και το πάρε μοίρασε. Με 4 ευρώ το μήνα τη βγάζουμε άνετα και έχουμε και λεπτά και MB και SMS με το πάρε δώσε.

 

Στάλθηκε από το SM-N930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους.εχω συμβόλαιο cosmote xl (1500 Ομιλία, 1500 sms k 3gb) επειδή πληρώνω αρκετά 55€ σκέφτομαι να το αλλάξω σε καρτοκινητό. Θα ήθελα ρη συμβουλή σας.Να προσανατολιστώ σε what's up; να κοιτάξω κ cu; εινσι κάτι που πρέπει να προσέξω? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους.εχω συμβόλαιο cosmote xl (1500 Ομιλία, 1500 sms k 3gb) επειδή πληρώνω αρκετά 55€ σκέφτομαι να το αλλάξω σε καρτοκινητό. Θα ήθελα ρη συμβουλή σας.Να προσανατολιστώ σε what's up; να κοιτάξω κ cu; εινσι κάτι που πρέπει να προσέξω? Ευχαριστώ

 

WU και CU είναι πολύ κοντά, δεν έχεις σοβαρό λόγο να προτιμήσεις το ένα ή το άλλο.

Εάν δεις το θέμα, ο περισσότερος κόσμος βρέθηκε στην ίδια θέση το τελευταίο διάστημα και έκανε τη μετάβαση...

Το βασικό που έχει νόημα να προσέξεις είναι να έχει λήξει η δέσμευσή σου, ή να έχεις επηρεαστεί από τις αυξήσεις που ανακοίνωσαν, ώστε να μην χρεωθείς την πρόωρη διακοπή.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι τι καταναλώνεις πραγματικά από αυτά που σου δίνει το συμβόλαιο.Σιγουρα πάντως θα σου έρθει φθηνότερα το καρτοκινητό
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα φίλε μου ελπίζω να το έχουμε για πάντα. Όπως και το πάρε μοίρασε. Με 4 ευρώ το μήνα τη βγάζουμε άνετα και έχουμε και λεπτά και MB και SMS με το πάρε δώσε.

 

Στάλθηκε από το SM-N930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και εγώ το ελπίζω φίλε King. Μακάρι! Σωστός, έχω μαζέψει και εγώ 2GB σχεδόν από το πάρε μοίρασε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλή χρονιά σε όλους.εχω συμβόλαιο cosmote xl (1500 Ομιλία, 1500 sms k 3gb) επειδή πληρώνω αρκετά 55€ σκέφτομαι να το αλλάξω σε καρτοκινητό. Θα ήθελα ρη συμβουλή σας.Να προσανατολιστώ σε what's up; να κοιτάξω κ cu; εινσι κάτι που πρέπει να προσέξω? Ευχαριστώ

 

Καλή χρονιά,

 

Εξαρτάται από το τι παροχές χρειάζεσαι. Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα σε CU, διότι η διάρκεια του Reload It, θα μειωθεί από τον Μάρτιο στις 15 ημέρες, από τον ένα μήνα που είναι αυτή τη στιγμή.

 

Πρέπει να σιγουρευτείς ωστόσο, για το εαν έχει καλό σήμα στην περιοχή που κινήσε η Vodafone. Κάθε ανανέωση δίνει 500MB για ένα μήνα και αν γίνει με χρεωστική κάρτα, 500mb επιπλέον για 15 ημέρες. Αν η ανανέωση είναι αξίας 20 ευρώ, τότε θα πάρεις 1GB για ένα μήνα + το δεύτερο μπόνους εάν γίνει με χρεωστική κάρτα. Έπειτα υπάρχει το CU Around με 1+1 προσφορές (Mikel, Odeon κτλπ).

 

Τα πακέτα του Vodafone CU είναι αρκετά καλά για λεπτά προς όλους.

 

Εδώ μπορείς να δεις αναλυτικά τα πακέτα του Vodafone CU: https://www.vodafonecu.gr/paketa/

Εδώ θα βρείς την υπηρεσία Πάρε Να 'Χεις, που δίνει MB επιπλέον για εσένα και τρεις φίλους:https://www.vodafonecu.gr/upiresies-cu/cu-pare-na-heis/

Πληροφορίες για τα 1+1 του CU Around και άλλες, εδώ: https://www.vodafonecu.gr/cu-around/

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Έληξε το συμβόλαιο οπότε μπορώ να κάνω την αλλαγή τώρα. Η χρήση μου μηνιαία ειναι περίπου 1000 Ομιλία προς ολα τα δίκτυα, ελάχιστα sms κ 2 GB .οπότε λεω να το τολμήσω προς wu .
Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου, σε καρτοκινητό δεν θα βρεις εύκολα αυτά που θέλεις. Μόνο και μόνο το τρίλεπτο της καρτοκινητής σε σχέση με το ενός λεπτού της σύνδεσης είναι τεράστια διαφορά και μπορεί να χρειάζεσαι πάνω από χίλια "χρεώσιμα" λεπτά.

Κατ εμέ, κοίτα προς cyta που έχει ένα πρόγραμμα με 1000 λεπτά προς όλους με κάνα 20αρικο και πάρε 2η κάρτα μόνο για ίντερνετ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βασικά τώρα που το κοίταξα, η cyta έχει με 18 ευρώ, 1500 λεπτά προς όλους.

Πάρε και μια κάρτα f2go και με 8,5 ευρώ έχεις 2.5 gb (εκ των οποίων τα πρώτα 500 mb είναι για 15 μέρες ως δώρο) τα οποία μεταφέρονται στον επόμενο μήνα και με τα log n win έχεις 20 μηνύματα την εβδομάδα, αρκεί να μπαίνεις στην εφαρμογή και να τα παίρνεις.

Μην ασχολείσαι με whats up ή cosmoκαρτα. Με τα μισά χρήματα θα καλύπτεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...