Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο τη στιγμή που υπάρχει καρτοκινητή στην κοσμοτέ είναι υποχρεωμένοι να παρέχουν την υπηρεσία και οτι σχετίζεται με αυτή π.χ. sim καρτες για κάθε περίπτωση,φορητότητα,νεα συνδεση,αλλαγή λόγω απώλειας. Η εεττ καλό θα ήταν να υποχρεώνει τις εταιρίες να αναφερουν τυχον προβλήματα αντιμετωπιζουν στην παροχή των υπηρεσιων για να μην σκαρφιζονται οτι δικαιολογία θελουν. Αν και κανονικα απο την στιγμή που εποπτευουν στην εεττ μια διαδικασια θα πρέπει οι εταιρίες να εξασφαλιζουν την απροσκοπτη λειτουργία των υπηρεσιων. Δεν είναι μαγαζακια λιανικου εμποριου,κανονικα παρεχουν υπηρεσιες κοινης ωφελειας.

Τώρα για το παραπανω αφηγημα της "παρεας" που για την πλακα (λενε οτι) πηγανε σε μια μερα μεσα σε 50 καταστήματα (Θεσσαλονικη μερια?) και ηχογραφουσαν υπαλλήλους και απειλουσαν με μηνυσεις και προσφυγες στην ΕΕΤΤ τι αλλο να σχολιασω? Ουτε εντεταλμενοι ανταγωνιστων δεν θα εκαναν τετοια χοντρά πραγματα. Αν οντως συνεβει αυτό,προφανώς και δεν θα κατσει η εεττ να ασχοληθει με προιοντα παρανομων ενεργιών (παρανομη ηχογραφηση συνομιλιών) ποσο μαλλον αν δεν υπηρχε προθεση φορητότητας κλπ

Και φυσικα δεν νομιζω οτι μπορουμε μεσα απο το φορουμ εμμεσως ή αμεσως να επικροτούμε τέτοιους "ακτιβισμους" - τρολαρισματα...

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ηταν ο φιλος να στειλει ενα e-mail στην Κοσμοτε, με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ και τη Γενικη Γραμματεία Καταναλωτή και να γραψει την εμπειρία του στα 50 μαγαζιά (χωρίς να αναφέρει την ηχογράφηση).
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάποιοι δεν έχουν καταλάβει καλά... 1ον έχει και βίντεο αλλά δε φαινόμαστε έχει πέσει στο 240p 2ον η φωνή μας είναι αλλιωμενη 3ον βρίσκεις άνετα ίντερνετ για upload και στην άλλη άκρη της Ελλάδας ανώνυμα... Μην αγχώνεστε καθόλου... Το πολύ πολύ αυτές οι κουβέντες σε μερικές ώρες η μέρες να αυτοκαταστραφουν... Αυτοί θα καταλάβουν τι γίνεται πάντως στο βίντεο αλλά δε θα μάθουν ποτέ ποια άτομα... Καλή σας μέρα...
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναιρειται το παρανομο του πραγματος και δεν γινεται δεκτο και απο τις αρχες...τελος παντων βγαινουμε εκτος θέματος...
Link to comment
Share on other sites

H ΕΕΤΕ τι ακριβώς θα ελέγξει? την εμπορική πολιτική της κάθε εταιρείας? Ειδες πουθενά στον κανονισμό της ΕΕΤΕ να λέει ότι οι εταιρείες είναι υποχρεωμένες να παρέχουν καρτοκινητό?

 

Η Ε.Ε.Τ.Τ. δεν ελέγχει την εμπορική πολιτική των εταιριών, αλλά ενδιαφέρετε για την διαδικασία της φορητότητας.

Δεν πρόκειται για εμπορική πολιτική αλλά για άρνηση ολοκλήρωσής της φορητότητας. Από την άλλη κανείς δεν έχει το δικαίωμα να αρνείται παροχή υπηρεσιών και αυτό επίσης προβλέπετε από νόμο. Δεν μπορώ δηλαδή να επιλέγω πελάτες στους οποίους δίνω μια υπηρεσία και άλλους στου οποίους δεν δίνω.

 

Ακόμα και αν δεν έχει κάρτες SIM οφείλει να δεχτεί την αίτηση μου και να την δρομολογήσει κάποια στιγμή προς ολοκλήρωση, πράγμα το οποίο δεν κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ότι λέει ο φίλος από πάνω.

Και αυτοί παράνομοι είναι με το να αρνούνται υπηρεσία.

Ο φίλος που έκανε όλα αυτά...καλως έκανε!!

Και στην ΕΕΤΤ να αναφέρει ότι έχει ηχογραφημενες συνομιλίες (προσοχή! χωρις όμως να τις παρουσιάσει) τι έγινε?

Τι θα του κάνουν? Θα του πουν είσαι παράνομος? Ε θα πει..."τελικά δεν έχω και σας έλεγα ψέματα"

Το δικό του ψέμα δηλαδή είναι πολύ καλό.....

Τα ψέματα που άκουγε όμως σε κάθε κατάστημα cosmote και γερμανο είναι οκ??

Εκεί δεν πειράζουν?

 

 

Sent from Lenovo Vibe P1

Link to comment
Share on other sites

H ΕΕΤΕ τι ακριβώς θα ελέγξει? την εμπορική πολιτική της κάθε εταιρείας? Ειδες πουθενά στον κανονισμό της ΕΕΤΕ να λέει ότι οι εταιρείες είναι υποχρεωμένες να παρέχουν καρτοκινητό?

 

Δεν είναι θέμα εμπορικής πολιτικής. Έχει να κάνει με την παροχή (ή μη) υπηρεσίας.

Όσο παράλογο είναι να σου πουν ότι δεν έχουν SIM για φτηνό συμβόλαιο, αλλά έχουν για ακριβό, άλλο τόσο είναι να σου πουν ότι έχουν για συμβόλαιο, αλλά όχι για καρτοκινητό. Γι' αυτό και ο φίλος που επικαλέστηκε την ΕΕΤΤ πήρε την κάρτα του την επόμενη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ότι λέει ο φίλος από πάνω.

Και αυτοί παράνομοι είναι με το να αρνούνται υπηρεσία.

Ο φίλος που έκανε όλα αυτά...καλως έκανε!!

Και στην ΕΕΤΤ να αναφέρει ότι έχει ηχογραφημενες συνομιλίες (προσοχή! χωρις όμως να τις παρουσιάσει) τι έγινε?

Τι θα του κάνουν? Θα του πουν είσαι παράνομος? Ε θα πει..."τελικά δεν έχω και σας έλεγα ψέματα"

Το δικό του ψέμα δηλαδή είναι πολύ καλό.....

Τα ψέματα που άκουγε όμως σε κάθε κατάστημα cosmote και γερμανο είναι οκ??

Εκεί δεν πειράζουν?

 

 

Sent from Lenovo Vibe P1

 

Πειραζουν, και αυτοι παρανομα (δεν) ενεργουν. Αυτο δεν με νομιμοποιει να κανω οτι θελω. Παρανομοι γινομαστε και οι 2. Υπάρχει ανεξαρτητη αρχη επιφορτισμενη με το καθηκον να τους ελεγξει. Εαν μια καταγγελια γινει σωστα έχουν υποχρεωση να την ελεγξουν. Ας καταγγελθει εγγραφως το γεγονος να δουμε τις απαντησεις. Το να βγαινουμε εδω και να λεμε με καμαρι οτι βιντεοσκοπησαμε παρανομως 30 υπαλληλους χωρις να το ξερουν (κι ας είναι αλλιωμενο/ανωνυμο) και τους απειλησαμε με μηνυσεις κλπ,δεν μας δικαιωνει και προφανως δεν νομιζω οτι το φορουμ εδω επικροτει τετοιες δρασεις...

Υ.Γ. καποιοι εχουν εμπάθεια και με τους υπαλληλους...λες και οι υπαλληλοι που σημερα εργαζονται και αυριο ειναι στο δρομο,τα βγαζουν και τα λενε απο το μυαλο τους.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο λένε και για το καρτοιντερνετ αν θες μόνο την sim και λένε να το πάρεις το πακέτο υποχρεωτικά με router η με stick πάλι καλά που δεν είπαν για συμβόλαιο... Και κάτι άλλο... Που είναι τα frog? Δεν υπάρχει πουθενά frog σε κανένα κατάστημα... Μόνο whats up και κοσμοκαρτα... Όταν τους ρωτάω πότε θα φέρουν frog αυτοί λένε ότι δε ξέρουν... Μια μέρα όμως πέτυχα να βγαίνουν μετανάστες με το frog στο χέρι τον περασμένο μήνα κι αυτό 2 φορές μάλιστα!!! Κάπου τα κρύβουν δεν εξηγείται αλλιώς... Κι επίτηδες το έβαλαν 10 ευρώ για την αλλαγή πακέτου επειδή ο κόσμος ξύπνησε με τα GB...

Αυτό πρέπει να τελειώσει... Και με την cosmote και με τις άλλες... Προσεχώς θα έχω νέα...

Link to comment
Share on other sites

Ο αγαπητός συμφορουμίτης kmpatra, με κάλυψε πλήρως.

 

Να προσθέσω ωστόσο, πως ναι μεν το παραμύθι με την έλλειψη Sim είναι απαράδεκτο και ίσως θα έπρεπε έχουν γίνει καταγγελίες γι'αυτό, ωστόσο ευθύνη έχει η κεφαλή του/της καταστήματος/εταιρίας και όχι οι απλοί υπάλληλοι του εκάστοτε καταστήματος. Αυτά τα παιδιά, ακολουθούν τις οδηγίες των προϊσταμένων τους. Δεν μπορούν να δράσουν αυτοβούλως σε τέτοιες περιπτώσεις, όσο εξοργιστικό και αν μας φαίνεται.

 

Όσοι λοιπόν αντιμετωπίζετε ανάλογο θέμα, με φορητότητα προς καρτοκινητό Cosmote, καλό θα είναι να απευθυνθείτε μαζικά σε έναν νομικό, για να αρχίσουν να σφίγγουν τα γάλατα.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Για να πάρω την προσφορά μετα 500mb για 3μερες ΔΩΡΕΑΝ που δίνει η cosmote στα φοιτητικά καρτοσυμβολαια που στέλνω μνμ
http://ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΤΟ SITE ΜΟΥ!!
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα έναν αριθμό whats up και ενω εβαλα την σιμ μου ήρθανε ρυθμίσεις για το ίντερνετ. τις πέρασα και μετά έστειλα και μήνυμα για ενεργοποίηση του 4G . με την ενεργοποίηση του 4G όμως μάλλον ενεργοποιήθηκε και κάποια αλλη υπηρεσία και με χρέωνε...ετσι έστειλα μήνυμα και απενεργοποίησα το 4G. τωρα θέλω όμως να το ξαναενεργοποιησω αλλα δε πιάνει παρα μόνο Η+

έβαλα τις ρυθμίσεις αυτόματα αλλα και χειροκίνητα αλλα τίποτα. πηρα τηλέφωνο στη κοσμοτε και μου λενε πως φαίνεται ενεργοποιήμενο. κάλυψη 4G έχω στη περιοχή μου

καποια βοήθεια για τι αλλο μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα έναν αριθμό whats up και ενω εβαλα την σιμ μου ήρθανε ρυθμίσεις για το ίντερνετ. τις πέρασα και μετά έστειλα και μήνυμα για ενεργοποίηση του 4G . με την ενεργοποίηση του 4G όμως μάλλον ενεργοποιήθηκε και κάποια αλλη υπηρεσία και με χρέωνε...ετσι έστειλα μήνυμα και απενεργοποίησα το 4G. τωρα θέλω όμως να το ξαναενεργοποιησω αλλα δε πιάνει παρα μόνο Η+

έβαλα τις ρυθμίσεις αυτόματα αλλα και χειροκίνητα αλλα τίποτα. πηρα τηλέφωνο στη κοσμοτε και μου λενε πως φαίνεται ενεργοποιήμενο. κάλυψη 4G έχω στη περιοχή μου

καποια βοήθεια για τι αλλο μπορώ να κάνω;

 

Τα ίδια και εγώ με ένα άσχετο αριθμό που είχα. Με τίποτα 4G. Σε έγραψε σε μια υπηρεσία με χρέωση 3€ τη βδομάδα;

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και εγώ με ένα άσχετο αριθμό που είχα. Με τίποτα 4G. Σε έγραψε σε μια υπηρεσία με χρέωση 3€ τη βδομάδα;

 

δεν έγραφε για κάποια χρέωση αλλα όντως χρέωνε 3 ευρώ...τωρα όμως το 4g δεν ενεργοποιείται με τίποτα

Link to comment
Share on other sites

δεν έγραφε για κάποια χρέωση αλλα όντως χρέωνε 3 ευρώ...τωρα όμως το 4g δεν ενεργοποιείται με τίποτα

 

Σε πέντε συσκευές έβαλα τον αριθμό, 4G με τίποτα. Από την κοσμοτε το ίδιο τροπάριο, είναι ενεργοποιημένο το 4G. Την πέταξα την σιμ

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Τι υπηρεσια ειναι αυτη που χρεωνε 3€? Πως την λεγανε τι εγραφε το μήνυμα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε πέντε συσκευές έβαλα τον αριθμό, 4G με τίποτα. Από την κοσμοτε το ίδιο τροπάριο, είναι ενεργοποιημένο το 4G. Την πέταξα την σιμ

Απ'οτι διαβαζα στο θεμα της καλυψης υπαρχει θεμα με το 4g και με τηλεφωνο στο cc πρεπει να το διορθώνουν σε όποιον το ζητήσει...τωρα αναλογα και που επεσες...

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που κάποιοι εδώ μέσα κάθονται και λένε ότι είναι παράνομο που ηχογραφήθηκε η συνομιλία, όταν είναι κατάφωρα παράνομο αυτό που κάνει η Cosmote με τα καρτοκινητά και τις κάρτες SIM. Ηχογράφηση επιτρέπεται σε περιπτώσεις που αποκαλύπτεται μία παρανομία.

Επίσης αναφερόμαστε σε συζητήσεις με εκπροσώπους της εταιρίας σε χώρους ιδιοκτήτης αλυσίδας οπότε είναι σαν μία επίσημη απάντησή τους.

 

Ήμασταν, είμαστε και θα είμαστε μπανανία όσο έχουμε τέτοια μυαλά.

Δεν πρόκειται να αλλάξουμε ποτέ.

Edited by elephant
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που κάποιοι εδώ μέσα κάθονται και λένε ότι είναι παράνομο που ηχογραφήθηκε η συνομιλία, όταν είναι κατάφωρα παράνομο αυτό που κάνει η Cosmote με τα καρτοκινητά και τις κάρτες SIM. Ηχογράφηση επιτρέπεται σε περιπτώσεις που αποκαλύπτεται μία παρανομία.

Επίσης αναφερόμαστε σε συζητήσεις με εκπροσώπους της εταιρίας σε χώρους ιδιοκτήτης αλυσίδας οπότε είναι σαν μία επίσημη απάντησή τους.

 

Ήμασταν, είμαστε και θα είμαστε μπανανία όσο έχουμε τέτοια μυαλά.

Δεν πρόκειται να αλλάξουμε ποτέ.

 

Δεν νομίζω ότι το πρόβλημα με τα μυαλά μας είναι η έλλειψη παιχνιδιάρικων τεχνικών επαναστατικής έξαρσης.

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρω την προσφορά μετα 500mb για 3μερες ΔΩΡΕΑΝ που δίνει η cosmote στα φοιτητικά καρτοσυμβολαια που στέλνω μνμ???
http://ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΤΟ SITE ΜΟΥ!!
Link to comment
Share on other sites

Τι υπηρεσια ειναι αυτη που χρεωνε 3€? Πως την λεγανε τι εγραφε το μήνυμα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απ'οτι διαβαζα στο θεμα της καλυψης υπαρχει θεμα με το 4g και με τηλεφωνο στο cc πρεπει να το διορθώνουν σε όποιον το ζητήσει...τωρα αναλογα και που επεσες...

 

Θυμάμαι ότι έπρεπε να στείλω στοπ στο 1256 για να σταματήσει η χρέωση. Δε θυμάμαι τώρα το μήνυμα. Βασικά ήταν μια σιμ που θα έληγε σύντομα κάτι ευρώ που είχα μέσα και ήθελα να την βάλω σε ένα mifi μέσα να κάνω τα ευρώ ίντερνετ. Έστειλα στοπ αλλά ουδέποτε σταμάτησε η χρέωση. Δε ξέρω τι γινόταν. Την πέταξα την σιμ.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της έλλειψης καρτών σιμ για κοσμοκαρτα, είχα κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ αρχές Οκτωβρίου.

 

Προχθές έλαβα το ακόλουθο εμαιλ από την ΕΕΤΤ:

 

 

 

"Σας ενημερώνουμε ότι λάβαμε την καταγγελία σας με Αρ. Πρωτ. Χχχχχ και ημερομηνία χχ-10-2018.

Η καταγγελία σας με αριθμό ΧΧΧΧΧ έχει αποσταλεί στην/στις εταιρία/εταιρίες

 

ΟΤΕ ΑΕ

Η προθεσμία για την απάντηση της καταγγελίας σας είναι 09-11-2018.

 

Το παρόν μήνυμα είναι αυτοματοποιημένο. Παρακαλούμε μην απαντήσετε.

 

Τομέας Εξυπηρέτησης Καταναλωτών

Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ)"

 

 

 

Για να δούμε τι θα δούμε...... Διότι μας κοροιδεύουν χοντρά....

Link to comment
Share on other sites

οπως απαντησε ο φιλος πριν μερικες σελιδες η αλλαγη απο συμβολαιο σε καρτοκινητο ειναι πλεον δωρεαν απο 1/10.

 

Το εχει χρησιμοποιησει κανεις για πολυ καιρο σε περιαγωγη σε ΕΕ?

Το συμβολαιο μου εκανε κολπα ενω δεν με χρεωναν την περιαγωγη μετα καποιους μηνες ηρθε μηνυμα οτι θα χρεωνεται αλλα στην εξυπηρετηση δεν ηξεραν πως μηδενιζει παλι αυτο να μην χρεωνεται (οπως και εγινε, αλλα μου ελεγαν δηλ. κι αλλο εγινε τελικα)

Θα μπορω να χρησιμοποιησω τα λεπτα προς ολους αλλα οχι τα λεπτα προς το σταθερο αν εχω το cosmote one ?

 

Ποιο λετε ειναι το καλυτερο (πιο φτηνο προγραμμα) με λεπτα 'η/και sms προς ολους.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχε πει κάποτε κάποιος... Αφρικανική χώρα με λευκούς κατοίκους... Ούτε σε χώρες του τρίτου κόσμου δεν υπάρχει τέτοια λαμογιά και παραλυσία. Δεν έχουμε κάρτες σιμ. Και το λένε και πιστευτά. Edited by Vasileios
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

οπως απαντησε ο φιλος πριν μερικες σελιδες η αλλαγη απο συμβολαιο σε καρτοκινητο ειναι πλεον δωρεαν απο 1/10.

 

Το εχει χρησιμοποιησει κανεις για πολυ καιρο σε περιαγωγη σε ΕΕ?

Το συμβολαιο μου εκανε κολπα ενω δεν με χρεωναν την περιαγωγη μετα καποιους μηνες ηρθε μηνυμα οτι θα χρεωνεται αλλα στην εξυπηρετηση δεν ηξεραν πως μηδενιζει παλι αυτο να μην χρεωνεται (οπως και εγινε, αλλα μου ελεγαν δηλ. κι αλλο εγινε τελικα)

Θα μπορω να χρησιμοποιησω τα λεπτα προς ολους αλλα οχι τα λεπτα προς το σταθερο αν εχω το cosmote one ?

 

Ποιο λετε ειναι το καλυτερο (πιο φτηνο προγραμμα) με λεπτα 'η/και sms προς ολους.

 

Αυτο με την περιαγωγη εφαρμοζεται μετα απο 4 μηνες συνεχους παρουσιας εκτος Ελλάδος. Δεν ξερω αν υπάρχει τροπος να "μηδενισει" εκτος απο το να ξαναβρεθεις εντος Ελλάδος...συμφωνα με οσα ισχυουν πιστευω οτι τα 1000' προς το σταθερό δεν θα παιζουν σε περιαγωγη.

Το πιο φτηνο με λεπτα προς ολους ειναι αυτο με τα 200' (300' αν ενεργοποιηθει online) με 7.5€.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...