Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας.

 

Φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο με 3GB internet και το student mobile 20 GB

 

Σε Σερβία Σκόπια και Κροατία. Τι δουλεύει και που; γνωρίζουμε; ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το Mobile Internet αν δεν κάνω λάθος δεν λειτουργεί στο εξωτερικό. Το καρτοσυμβολαιο σου επειδή είναι συμβόλαιο (και όχι προσφορά καρτοκινητου) θα παιζει κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο με 3GB internet και το student mobile 20 GB

 

Σε Σερβία Σκόπια και Κροατία. Τι δουλεύει και που; γνωρίζουμε; ευχαριστώ

Το Mobile Internet αν δεν κάνω λάθος δεν λειτουργεί στο εξωτερικό. Το καρτοσυμβολαιο σου επειδή είναι συμβόλαιο (και όχι προσφορά καρτοκινητου) θα παιζει κανονικά.
Ρίξτε μία ματιά γιατί η Σερβία το Μαυροβούνιο και τα Σκόπια δεν είναι στην Ευρωπαϊκή Ένωση και μπορεί να υπάρχουν διαφορετικές συμφωνίες.
Link to comment
Share on other sites

Σε όσες χώρες είναι εκτός της Ε.Ε. (ή του ΕΟΧ), δηλαδή αυτές που ανέφερες, δεν είναι δωρεάν το Roaming. Εγώ αναφερομουν στην δωρεάν περιαγωγή, η οποία δεν είναι διαθέσιμη σε όλα τα φοιτητικά.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς εμπειρία από χρέωση "Υπηρεσιών Προστιθέμενης Αξίας"; Έμαθα με πόνο ότι σε αυτή την κατηγορία υπάγεται το 182838 της Πειραιώς. 20€ για 18', χωρίς να έχω ιδέα.

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Σε όλες τις τράπεζες υπάρχουν αριθμοί από 210.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι κλήσεις που ειναι δωρεάν με το πάγιο μας είτε από σταθερό είτε από κινητό ξεκινουν από 2 ειτε από 6 είτε από 800 .

Οτιδήποτε άλλο χρεώνεται.

Το ότι οι πάροχοι χρεώνουν με 0,81 ευρώ το λεπτό τις κλήσεις εκτός παγίου είναι μία συζήτηση που κάπια στιγμή πρέπει να ανοίξει στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς εμπειρία από χρέωση "Υπηρεσιών Προστιθέμενης Αξίας"; Έμαθα με πόνο ότι σε αυτή την κατηγορία υπάγεται το 182838 της Πειραιώς. 20€ για 18', χωρίς να έχω ιδέα.

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

 

[Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών (24x7) Από σταθερό ή κινητό τηλέφωνο:18 28 38)

Όλο το 24ωρο από σταθερό ή κινητό, με χρέωση ως κλήση προς σταθερό ή αναλόγως της τιμολογιακής πολιτικής του τηλεπικοινωνιακού παρόχου που χρησιμοποιείτε.

 

Κάλεσες από σταθερό ή κινητό, και από ποιον πάροχο?

LG G4
Link to comment
Share on other sites

H χρέωση είναι όντως ως χρέωση προς σταθερό , εκτός παγίου.

0,81 το λεπτό είναι η χρέωση από κινητό προς σταθερά όταν τελειώσουν τα δωρεάν λεπτά σου.

Link to comment
Share on other sites

[Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών (24x7) Από σταθερό ή κινητό τηλέφωνο:18 28 38)

Όλο το 24ωρο από σταθερό ή κινητό, με χρέωση ως κλήση προς σταθερό ή αναλόγως της τιμολογιακής πολιτικής του τηλεπικοινωνιακού παρόχου που χρησιμοποιείτε.

 

Κάλεσες από σταθερό ή κινητό, και από ποιον πάροχο?

Παιδιά έχω κάνει ήδη καταγγελία κατά της Πειραιώς και της Cosmote. Βασιζόμενος κυρίως στο γεγονός ότι δεν είναι σαφής η περιγραφή του τι χρεώνει με βάση το από πού καλείς.

 

Όσον αφορά τώρα την Cosmote, αυτή αναφέρει ότι στις Υπηρεσίες Προστιθέμενης Αξίας (ΥΠΑ) υπάγονται Σύντομοι Κωδικοί που έχουν "χαμηλή χρέωση"!!

 

Ωστόσο, όσο και να έψαξα δεν κατάφερα να βρω κάτι που να λέει ότι ων πχ η χρέωση για κλήση από το κινητό προς Σύντομους Κωδικους κοστίζει τόσο!

 

Πάντως το θεωρώ ΕΝΤΕΛΩΣ ΓΕΛΟΙΟ να χρεωθεί ο καταναλωτής 20€ λόγω της αναμονής στην γραμμή!! Είναι απαράδεκτο. Περίμενα 18 λεπτά στην γραμμή, απλά για να με συνδέσουν σε ενα τμήμα, όπου έκανα μια αίτηση για εκπρόσωπο, λόγω απενεργοποίησης της πιστωτικής μου χωρίς καμία ενημέρωση μου!!! Ο,τι να ναι δηλαδή, επειδή ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΕΩΡΗΣΕ (σύμφωνα με τα λεγόμενα τους) ότι έγιναν κάποιες επισφαλείς αγορές, μου ακύρωσε (προσωρινά) την πιστωτική χωρίς καμία ενημέρωση για μέρες!

 

Για να καταλάβουμε τι είναι οι 6-ψηφιοι και τι πληρώνουμε ΕΜΕΙΣ. Οι 6-ψηφιοι είναι τηλεφωνικά κέντρα άσχετα με την εκάστοτε Πειραιώς. Δεν είναι δηλαδή υπάλληλοι της Τράπεζας, απλά παρέχουν τηλεφωνικές υπηρεσίες. Μάλιστα η Πειραιώς έχει ένα εντελώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ σύστημα που σε ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ να ακούς 10 λεπτά μέχρι να βγάλεις άκρη τι θέλεις: "Αν θέλετε εξυπηρέτηση για τον λογαριασμό πείτε ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ" και κάτι τέτοιες μπούρδες. Και όλα αυτά δε τα πληρώνει η Πειραιώς. Όχι. Εμείς.

 

Λοιπόν έχω ήδη αποστείλει την αναφορά στο αρμόδιο όργανο του Συνηγόρου του Καταναλωτή και αναμένω.

 

Θεωρώ ότι το σωστό θα ήταν ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΧΡΕΩΣΗ να ακούγεται ένα ηχογραφημένο μήνυμα για τις χρεώσεις. Ενώ οι τράπεζες να λένε "Καλέστε το 210χχχχχ με χρέωση σταθερού από σταθερό και κινητό ή το 182838 με χρέωση σύμφωνα με την τιμολογιακή πολιτική του παρόχου σας". Οτιδήποτε άλλο για εμένα αποτελεί ΣΑΦΗ ΚΑΙ ΕΠΙ ΣΚΟΠΟΥ παραπλάνηση.

 

Επίσης να αναφέρω ότι ακόμη ψάχνω να δω πού λένε ότι οι Σύντομοι Κωδικοί δεν καταναλώνουν λεπτά από το πακέτο.

 

Με ένα μικρό ψάξιμο στο διαδίκτυο θα δείτε ότι υπάρχουν ΔΕΚΑΔΕΣ περιπτώσεις ανθρώπων που έχουν πληρώσει μέχρι και 100€ για κάτι τέτοιο. Μιλάμε για απάτη όχι αστεία

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Edited by Dihnekis300
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αφού σου έλεγε βάσει τιμοκαταλόγου του παρόχου σου, κάλεσες τον πάροχο να σε ενημερώσει για τη χρέωση; Η Πειραιώς θα σε ενημερώσει τι χρέωση έχει η cosmote για τους συντομους κωδικούς; που ειναι η απατη ακριβώς;

 

Όσον αφορά το άλλο, " Τα δωρεάν λεπτά και μηνύματα που συμπεριλαμβάνονται στη δωρεάν χρήση, καθώς και οι αντίστοιχες χρεώσεις μετά την κατανάλωσή τους, αφορούν μόνο σε κλήσεις (ομιλίας και video-κλήσεις) και αποστολή μηνυμάτων (SMS) προς όλα τα εθνικά δίκτυα σταθερής και κινητής τηλεφωνίας (γεωγραφικούς αριθμούς και αριθμούς κινητής τηλεφωνίας), εξαιρουμένων των κλήσεων προς μη γεωγραφικούς αριθμούς (εκτός των αριθμών κινητής τηλεφωνίας).", είναι αναρτημένο στον αναλυτικό τιμοκατάλογο κινητής στο cosmote gr

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αφού σου έλεγε βάσει τιμοκαταλόγου του παρόχου σου, κάλεσες τον πάροχο να σε ενημερώσει για τη χρέωση; Η Πειραιώς θα σε ενημερώσει τι χρέωση έχει η cosmote για τους συντομους κωδικούς; που ειναι η απατη ακριβώς;

 

 

 

Όσον αφορά το άλλο, " Τα δωρεάν λεπτά και μηνύματα που συμπεριλαμβάνονται στη δωρεάν χρήση, καθώς και οι αντίστοιχες χρεώσεις μετά την κατανάλωσή τους, αφορούν μόνο σε κλήσεις (ομιλίας και video-κλήσεις) και αποστολή μηνυμάτων (SMS) προς όλα τα εθνικά δίκτυα σταθερής και κινητής τηλεφωνίας (γεωγραφικούς αριθμούς και αριθμούς κινητής τηλεφωνίας), εξαιρουμένων των κλήσεων προς μη γεωγραφικούς αριθμούς (εκτός των αριθμών κινητής τηλεφωνίας).", είναι αναρτημένο στον αναλυτικό τιμοκατάλογο κινητής στο cosmote gr

 

Η Πειραιώς έχει ευθύνη φίλε μου γιατί πρώτον σε χρεώνει για μεγάλες αναμονές, κάτι που δεν θα έπρεπε να συμβαίνει, γιατί δεν είναι ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ.

 

Επίσης η πρόταση είναι τελείως λάθος στημένη, χωρίς να μπορείς να καταλάβεις το τι αναφέρεται που. Γρίφος.

 

Άρα εγώ σαν καταναλωτής οφείλω να ξέρω ότι ο 182838 (που σημειωτέον δεν είναι 5-ψηφιος) είναι ένας "μη γεωγραφικος αριθμός", ο οποίος υπάγεται σε κάποια ειδική χρέωση. Επομένως πρέπει εγώ να γνωρίζω ποιος είναι γεωγραφικος αριθμός και ποιος δεν είναι;

 

Επίσης, βρες μου σε παρακαλώ τις χρεώσεις. Σε τιμοκατάλογο. Γιατί εγώ δεν μπόρεσα.

 

Όσον αφορά τώρα την Τράπεζα. Έχει τεράστια ευθύνη, γιατί πρώτον σου πασάρει ΠΡΩΤΑ τον 6-ψηφιο, χωρίς να υπάρχει λόγος, ενώ η εξυπηρέτηση είναι πολύ χειρότερη. Ενώ λοιπόν πρόκειται για μια υπηρεσία που παρέχεται από τους παρόχους στην εκάστοτε επιχείρηση, το κόστος το χρεώνεται ο καταναλωτής. Έχει λογική αυτό;

 

Θέλω έναν λόγο για τον οποίο ο καταναλωτής πρέπει να προτιμήσει τον 6-ψηφιο. Πρώτον δε μιλάς με υπαλλήλους της τράπεζας ή της εκάστοτε επιχείρησης, αλλά με υπάλληλο ενός τηλεφωνικού κέντρου ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ. Έτσι σε ειδικό θέμα δύσκολα θα εξυπηρετηθεις. Δεύτερο, σε συνδέουν με τμήματα της Τράπεζας με την χρέωση να παραμένει δική σου. Και το βασικότερο, ότι δεν ενημερωνεσαι ποτέ για όλα αυτά. Αυτά είναι λογικά;

 

Παίρνεις λοιπόν για ένα πρόβλημα που σου δημιουργήθηκε (το ανέφερα έτσι; Απενεργοποίηση πιστωτικής από το σύστημα ΧΩΡΙΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ) και χρεώνεσαι για το γεγονός ότι εν άγνοια σου επέλεξες ένα τηλεφωνικό κέντρο με το οποίο συνεργάζεται και όχι το εσωτερικό της τηλεφωνικό κέντρο;

 

Τώρα για να τελειώνει η κουβέντα. Όπως είπα έχω ήδη υποβάλει αναφορά προς τον Συνήγορο του Καταναλωτή. Όταν αποφανθεί θα μιλήσουμε πάλι.

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Edited by Dihnekis300
Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως το θεωρώ ΕΝΤΕΛΩΣ ΓΕΛΟΙΟ να χρεωθεί ο καταναλωτής 20€ λόγω της αναμονής στην γραμμή!! Είναι απαράδεκτο. Περίμενα 18 λεπτά στην γραμμή, απλά για να με συνδέσουν σε ενα τμήμα, όπου έκανα μια αίτηση για εκπρόσωπο, λόγω απενεργοποίησης της πιστωτικής μου χωρίς καμία ενημέρωση μου!!!

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

 

Δυστυχώς σε όλη την Ευρώπη γίνεται αυτό.

Να φανταστείς ότι οι φίλοι και γνωστοί με παίρνουν τηλέφωνο από εξωτερικό για βλάβες του υπολογιστή τους που είναι μέσα στην εγγύηση, γιατί χρεώνονται μεγάλα ποσά για τη χρήση του τηλεφώνου.

Υπάρχει περίπτωση που πλήρωσε 300 € για βοήθεια εΝτός εγγύησης.

 

Χρησιμοποίησε αυτό.

 

Άρθρο 386 - Ποινικός Κώδικας - Απάτη

 

1. Όποιος με σκοπό να αποκομίσει ο ίδιος ή άλλος παράνομο περιουσιακό όφελος βλάπτει ξένη περιουσία πείθοντας κάποιον σε πράξη, παράλειψη ή ανοχή με την εν γνώσει παράσταση ψευδών γεγονότων σαν αληθινών ή την αθέμιτη απόκρυψη ή παρασιώπηση αληθινών γεγονότων τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών· και αν η ζημία που προξενήθηκε είναι ιδιαίτερα μεγάλη, με φυλάκιση τουλάχιστον δύο ετών.

2. Οι διατάξεις του άρθρου 72 για το κατάστημα εργασίας εφαρμόζονται και εδώ.

3. Επιβάλλεται κάθειρξη μέχρι δέκα ετών:

α) αν ο υπαίτιος διαπράττει απάτες κατ' επάγγελμα ή κατά συνήθεια και το συνολικό όφελος ή η συνολική ζημία υπερβαίνουν το ποσό των τριάντα χιλιάδων (30.000) ευρώ ή

β) αν το περιουσιακό όφελος ή η προξενηθείσα ζημία υπερβαίνει συνολικά το ποσό των εκατό είκοσι χιλιάδων (120.000) ευρώ.

 

Η μήνυση για απάτη δεν χρεώνεται στο αστυνομικό τμήμα και ζήτησε το όνομα ενός υπαλλήλου, ο οποίος σου προβάλλει δικαιολογίες και εξηγήσεις για να τον μηνύσεις προσωπικά τον ίδιο για συνέργεια στην απάτη.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε όλη την Ευρώπη γίνεται αυτό.

Να φανταστείς ότι οι φίλοι και γνωστοί με παίρνουν τηλέφωνο από εξωτερικό για βλάβες του υπολογιστή τους που είναι μέσα στην εγγύηση, γιατί χρεώνονται μεγάλα ποσά για τη χρήση του τηλεφώνου.

Υπάρχει περίπτωση που πλήρωσε 300 € για βοήθεια εΝτός εγγύησης.

 

Χρησιμοποίησε αυτό.

 

Άρθρο 386 - Ποινικός Κώδικας - Απάτη

 

1. Όποιος με σκοπό να αποκομίσει ο ίδιος ή άλλος παράνομο περιουσιακό όφελος βλάπτει ξένη περιουσία πείθοντας κάποιον σε πράξη, παράλειψη ή ανοχή με την εν γνώσει παράσταση ψευδών γεγονότων σαν αληθινών ή την αθέμιτη απόκρυψη ή παρασιώπηση αληθινών γεγονότων τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών· και αν η ζημία που προξενήθηκε είναι ιδιαίτερα μεγάλη, με φυλάκιση τουλάχιστον δύο ετών.

2. Οι διατάξεις του άρθρου 72 για το κατάστημα εργασίας εφαρμόζονται και εδώ.

3. Επιβάλλεται κάθειρξη μέχρι δέκα ετών:

α) αν ο υπαίτιος διαπράττει απάτες κατ' επάγγελμα ή κατά συνήθεια και το συνολικό όφελος ή η συνολική ζημία υπερβαίνουν το ποσό των τριάντα χιλιάδων (30.000) ευρώ ή

β) αν το περιουσιακό όφελος ή η προξενηθείσα ζημία υπερβαίνει συνολικά το ποσό των εκατό είκοσι χιλιάδων (120.000) ευρώ.

 

Η μήνυση για απάτη δεν χρεώνεται στο αστυνομικό τμήμα και ζήτησε το όνομα ενός υπαλλήλου, ο οποίος σου προβάλλει δικαιολογίες και εξηγήσεις για να τον μηνύσεις προσωπικά τον ίδιο για συνέργεια στην απάτη.

Περιμένω απάντηση από τον Συνήγορο του Καταναλωτή, ώστε κυρίως να αλλάξει έστω κάτι μικρό. Το ποσό για μένα είναι αστείο, που ίσως δεν το παρατηρούσα καθόλου αν η Cosmote δεν έκανε απανωτή μ##κια που με χρέωσε ένα πακέτο play now unlimited χωρίς να έχω ενεργοποιήσει τίποτα και ενώ θα έπρεπε να έχει γίνει αντιλογισμός παύσης πακέτου play now. Αντί δηλαδή να δω -15€ στον λογαριασμό μου είδα +35€!!! Και λέω τι παει στραβά.

 

Η πραγματική ουσία όμως είναι αυτή. Και καλό είναι όλοι μας να καταλάβουμε τι γεγονός αυτό. Ότι οι 6ψηφιοι είναι παροχή υπηρεσιών του παρόχου κινητής προς τις ΤΡΑΠΕΖΕΣ. ΟΧΙ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ. Επομένως η χρέωση και μάλιστα ιδιαίτερα υψηλή προς τον καταναλωτή είναι εντελώς παράνομη. Ποιος διασφαλίζει πως από πίσω δεν υπάρχει ολόκληρο σύστημα με ψεύτικες αναμονές για να τα παίρνουν από τον κοσμακη; Εγώ πχ περίμενα 18' για το απολύτως τίποτα. Για να μου πουν "θα σας καλέσει εκπρόσωπος". Γιατί λοιπόν το σύστημα αναμονής δεν είναι ετεροδρο μο; Δηλαδή να γίνεται καταγραφή της κλήσης σου και με προτεραιότητα να σε καλούν. Και ας χρεώνεσαι την διάρκεια κλήσης ΚΑΝΟΝΙΚΑ; Μα ασφαλώς γιατί κάποιοι τα αρπουν από τις αυξημένες αναμονές!

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν παίζει κάτι τέτοιο με ψεύτικες αναμονές. Μπορείς εύκολα να το διαπιστώσεις αν χρειαστεί να καλέσεις άλλη ώρα που με λιγότερο φόρτο δεν θα έχεις την ίδια ώρα αναμονή. Η χρέωση είναι υπερβολική, αλλά είναι κάτι γνωστό ότι χρεώνουν τα νούμερα με λίγα ψηφία. Όπως και όλα όσα λένε αστική χρέωση, δεν τρώνε από τα λεπτά του πακέτου ή του προγράμματος σου, αλλά σε χρεώνουν κανονικά και θα πλήρωνες σε ένα αντίστοιχο αστικό τηλεφώνημα αν δεν είχες το πακέτο. Δεν ξέρω πως θα τα καταφέρεις να τα βγάλεις παράνομα, καλή τύχη ωστόσο.

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

=

 

Άρα εγώ σαν καταναλωτής οφείλω να ξέρω ότι ο 182838 (που σημειωτέον δεν είναι 5-ψηφιος) είναι ένας "μη γεωγραφικος αριθμός", ο οποίος υπάγεται σε κάποια ειδική χρέωση. Επομένως πρέπει εγώ να γνωρίζω ποιος είναι γεωγραφικος αριθμός και ποιος δεν είναι;

 

Επίσης, βρες μου σε παρακαλώ τις χρεώσεις. Σε τιμοκατάλογο. Γιατί εγώ δεν μπόρεσα.

 

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/pricelist.html?mtbid=7ce557a6-45b0-5de4-e053-181f12ac3db5

 

H χρέωση κλήσης σε σύντομους κωδικούς των σειρών 10XX,11XX, 181XX έως 183XX, (εκτός των κωδικών των σειρών 116XXX και 118XX) και 801 ΧΧΧ ΧΧΧΧ, 70XXXX XXXX είναι ίση με τη χρέωση που αντιστοιχεί σε κλήση προς γεωγραφικό αριθμό ή προς αριθμό κινητής τηλεφωνίας αναλόγως με τον πάροχο του δικτύου που είναι εκδοχέας του αριθμού, με βάση το οικονομικό πρόγραμμα, στο οποίο είναι ενταγμένη η κάθε σύνδεση. H χρέωση κλήσης στους σύντομους κωδικούς των σειρών αυτών είναι ανεξάρτητη από την κατανάλωση της δωρεάν ενσωματωμένης χρήσης των προγραμμάτων ή άλλων πρόσθετων πακέτων.

 

 

Όσο αφορά την ερώτηση για το αν πρέπει να ξέρεις τι σημαίνει γεωγραφικός αριθμός η απάντησςη είναι ότι τα Ελληνικά δεν χρειάζονται μετάφραση. Γράφονται όπως είναι. Σε τίποτα δεν σε εξαπάτησε η Cosmote η οποία έχει αναρτημένο κατάλογο στο διαδίκτυο.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν ήξερες. Ενώ ο ορισμός της απάτης προϋποθέτει να σου έχουν πει ψέματα, και Όχι απλά να μην ξέρεις.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/pricelist.html?mtbid=7ce557a6-45b0-5de4-e053-181f12ac3db5

 

H χρέωση κλήσης σε σύντομους κωδικούς των σειρών 10XX,11XX, 181XX έως 183XX, (εκτός των κωδικών των σειρών 116XXX και 118XX) και 801 ΧΧΧ ΧΧΧΧ, 70XXXX XXXX είναι ίση με τη χρέωση που αντιστοιχεί σε κλήση προς γεωγραφικό αριθμό ή προς αριθμό κινητής τηλεφωνίας αναλόγως με τον πάροχο του δικτύου που είναι εκδοχέας του αριθμού, με βάση το οικονομικό πρόγραμμα, στο οποίο είναι ενταγμένη η κάθε σύνδεση. H χρέωση κλήσης στους σύντομους κωδικούς των σειρών αυτών είναι ανεξάρτητη από την κατανάλωση της δωρεάν ενσωματωμένης χρήσης των προγραμμάτων ή άλλων πρόσθετων πακέτων.

 

 

Όσο αφορά την ερώτηση για το αν πρέπει να ξέρεις τι σημαίνει γεωγραφικός αριθμός η απάντησςη είναι ότι τα Ελληνικά δεν χρειάζονται μετάφραση. Γράφονται όπως είναι. Σε τίποτα δεν σε εξαπάτησε η Cosmote η οποία έχει αναρτημένο κατάλογο στο διαδίκτυο.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν ήξερες. Ενώ ο ορισμός της απάτης προϋποθέτει να σου έχουν πει ψέματα, και Όχι απλά να μην ξέρεις.

Πιστεύω αντιλαμβάνεσαι και ο ίδιος ότι αναφέρει "3-ψηφιοι, 4, 5-ψηφιοι" και ότι pattern του 182838 δεν υπάρχει κάπου έτσι; Μήπως είμαι και τυφλός; Όπως και να έχει, ξαναειπα ότι η αναφορά έγινε. Πραγματικά οποιαδήποτε απάντηση θα την φέρω εδώ.

 

Επίσης η χρέωση στους 5ψηφιους είναι 0,0062 €/δευτ., για κατόχους συμβολαίου ΜΕ ΦΠΑ. Αν υπάγονταν εδώ ο 182838 θα είχα χρεωθεί περίπου 6,5€, όχι 18-20.

 

Εσείς λοιπόν που υποστηρίζετε αυτές τις τακτικές, στην λίστα με τις αναλυτικές χρεώσεις περίπου 500 αριθμων, βρείτε μου τον 182838 ή άλλων τραπεζών.

 

 

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δείτε εδώ

 

https://www.white-pages.gr/arithmos/182838

Μιλάμε ξανά παιδιά.. απλά καλό είναι να μην υποστηρίζουμε άκριτα (ακόμη και αν πρόκειται για το σπίτι μας) και να βλέπουμε τι γίνεται γύρω μας.9885b001326f7f13e9f6da8fd7ab4deb.jpg

 

Σε συνέχεια του θέματος. Για αντίστοιχο 6-ψηφιο αριθμό διαβάζουμε στις πικετοφορίες της Εθνικής Τράπεζας:

 

(*) Το κόστος κλήσης καθορίζεται από την ισχύουσα τιμολογιακή πολιτική του παρόχου σας, για το 181818 βάσει του τιμολογίου κλήσεων προς ειδικούς αριθμούς και για το 2104848484 βάσει του τιμολογίου για κλήσεις προς σταθερά.

 

Έχω άδικο λοιπόν φίλοι μου ε;

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Edited by Dihnekis300
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι ειμαι σε διλλημα, ληγει το συμβολαιο που εχω στο κινητο τον αλλο μηνα και δεν ξερω αν με συμφερει να ανανεωσω εκ νεου στο συμβολαιο που μου προτεινουν η να το γυρισω σε whats up.

Το συμβολαιο που εχω τωρα, περιλαμβανε 1500' προς κοσμοτε, 240'προς ολους 1500sms cosmote και 800mb ιντερνετ, με την ομιλια δεν εχω θεμα καθως πανω απο 200-300' τον μηνα δεν μιλαω, ομως ενιωθα υπερβολικα στριμωγμενος με τα data δεν μου φτανανε ποτε, νιωθω οτι θελω τουλαχιστον τα διπλα για να κανω ανετη χρηση χωρις να σκεφτομαι αν θα μεινω

 

Το νεο συμβολαιο που μου προτεινουν περιλαμμβανει, 2gb data, 1500'cosmote, 600'προς ολους και 600sms προς ολους στα 20 ευρω και 15 λεπτα. Επισης μου ειπανε πως με αυτο το προγραμμα αν κανω το cosmote one (υπαρχει και σταθερο στον οτε) θα παρω αλλο 1,5gb data οποτε παμε συνολο στα 3,5gb. Να προσθεω εδω οτι η τιμη των 20 ευρω βγαεινι κατοπιν επιπλεον εκτπωσης λογο καρτας αναργιας που εχω (10%).

 

Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν με συμεφερει πλεον μα δινω 20 ευρω το μηνα "παγια" εστω και με 3.5gb data, η αν μπορω να κανω την δουλεια μου πιο οικονομικα με whats up, οπως ειπα δεν με νοιαζει η ομιλια και με 200' προς ολους ειμαι οκ, το θεμα ειναι τα data που τα 2Gb τα χρειαζομαι.

Απλα με την βιδωνει γιατι ξεκινησα πριν χρονια με καρτοσυμβολαιο στα 15 ευρω, μολις εληγε μου κανουν προσφαρα για συμβολαιο στα 17 ευρω(αυτο που εχω τωρα) και τωρα που ληγει μου κανουνε προσφαρα να ανανεωσω στα 20 ευρω. δηλαδη η καθε τους προσφορα ειναι πιο ακριβη καθε φορα απο την προηγουμενη που ειχα.

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι ειμαι σε διλλημα, ληγει το συμβολαιο που εχω στο κινητο τον αλλο μηνα και δεν ξερω αν με συμφερει να ανανεωσω εκ νεου στο συμβολαιο που μου προτεινουν η να το γυρισω σε whats up.

Το συμβολαιο που εχω τωρα, περιλαμβανε 1500' προς κοσμοτε, 240'προς ολους 1500sms cosmote και 800mb ιντερνετ, με την ομιλια δεν εχω θεμα καθως πανω απο 200-300' τον μηνα δεν μιλαω, ομως ενιωθα υπερβολικα στριμωγμενος με τα data δεν μου φτανανε ποτε, νιωθω οτι θελω τουλαχιστον τα διπλα για να κανω ανετη χρηση χωρις να σκεφτομαι αν θα μεινω

 

Το νεο συμβολαιο που μου προτεινουν περιλαμμβανει, 2gb data, 1500'cosmote, 600'προς ολους και 600sms προς ολους στα 20 ευρω και 15 λεπτα. Επισης μου ειπανε πως με αυτο το προγραμμα αν κανω το cosmote one (υπαρχει και σταθερο στον οτε) θα παρω αλλο 1,5gb data οποτε παμε συνολο στα 3,5gb. Να προσθεω εδω οτι η τιμη των 20 ευρω βγαεινι κατοπιν επιπλεον εκτπωσης λογο καρτας αναργιας που εχω (10%).

 

Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν με συμεφερει πλεον μα δινω 20 ευρω το μηνα "παγια" εστω και με 3.5gb data, η αν μπορω να κανω την δουλεια μου πιο οικονομικα με whats up, οπως ειπα δεν με νοιαζει η ομιλια και με 200' προς ολους ειμαι οκ, το θεμα ειναι τα data που τα 2Gb τα χρειαζομαι.

Απλα με την βιδωνει γιατι ξεκινησα πριν χρονια με καρτοσυμβολαιο στα 15 ευρω, μολις εληγε μου κανουν προσφαρα για συμβολαιο στα 17 ευρω(αυτο που εχω τωρα) και τωρα που ληγει μου κανουνε προσφαρα να ανανεωσω στα 20 ευρω. δηλαδη η καθε τους προσφορα ειναι πιο ακριβη καθε φορα απο την προηγουμενη που ειχα.

Αρχικά θα σου πω ότι η προσφορά που σου κάνουν είναι πολύ καλή. Υπολόγισε το γεγονός ότι αν πληρώνεις τον λογαριασμό σου μέσω της εφαρμογής πηγαίνεις στα 4gb. Για μένα θεωρώ ότι ο βασικότερος λόγος που επιλέγει κανείς συμβόλαιο είναι η ομιλία. Επομένως αν αυτές οι παροχές που σου δίνουν δεν σε απασχολούν (λεπτά προς όλους και προς Cote), μπορείς εύκολα μεταπηδησεις σε καρτοκινητή. Αν όμως πχ χρειάζεσαι έστω τα 150' προς όλους και αντε 500' προς Cosmote, τότε ρισκάρεις.

 

Η προσωπική μου εμπειρία είναι η εξής. Από λάθος της Cosmote στην ανανέωση με έκαναν καρτοσυμβολαιο από συμβόλαιο. Όταν είχα συμβόλαιο μιλούσα περίπου 500-600' προς Cosmote και περίπου 90-150' προς όλους. Στην ανανέωση του συμβολαίου που έγινε 700' προς Cosmote και 200' προς όλους τα λεπτά δεν με έφταναν. Τελείωναν στις 2 με 3 εβδομάδες κι αυτό γιατί η ελάχιστη χρέωση στο καρτοσυμβολαιο είναι 3' ενώ στο συμβόλαιο 1'. Αυτή η μικρή "ασήμαντη" διαφορά ήταν καθοριστική. Επομένως έλεγξε πρώτα το θέμα της ομιλίας.

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει ανανεώσει κανένας πρόσφατα το cosmote tv cinema pack ; Ποια είναι η καλύτερη τιμή που παίζει τώρα;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει ανανεώσει κανένας πρόσφατα το cosmote tv cinema pack ; Ποια είναι η καλύτερη τιμή που παίζει τώρα;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

15€ με 500mb δώρο στον λογαριασμό και 20€ για ταινίες

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα 500ΜΒ στο κινητό τα παίρνεις κάθε φορά που πληρώνεις λογαριασμό μέσω του my cosmote.
Link to comment
Share on other sites

Τα 500ΜΒ στο κινητό τα παίρνεις κάθε φορά που πληρώνεις λογαριασμό μέσω του my cosmote.
Όχι άσχετα με αυτά.

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...