Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είπαμε τσάμπα δεν γίνεται τίποτα. Όπως στην καρτοκινητή δεν φαίνεται να αλλάξει τίποτα.

 

Το μόνο που αξίζει είναι το mobile broadband που είναι πλέον η φθηνότερη σε δεδομένα με τα 20 ευρώ τα 40gb και 35 ευρώ τα 80GB.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πόσους μήνες από την 24μηνη ανανέωση, μπορούμε να αλλάξουμε πρόγραμμα και να πάμε σε φθηνότερο?

 

Sent from OnePlus 7T Pro

Βασίλης

 

Panasonic G600, Samsung N100, Ericsson T65, Siemens SL10, SE T610, SE K700, SE K750, SE W850, Samsung U600, SE T650, SE G900, SE Vivaz, HTC Desire HD, HTC One X, HTC One (M7), HTC One (M8), Nexus 5x, Google Pixel XL, OnePlus 7T Pro, Samsung Galaxy S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς πρόστιμο μετ'α απο 24. Αλλιώς με πρόστιμο όποτε θες
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ψάχνοντας για σύνδεση με απεριόριστα βρήκα το cosmote mobile platinum όπου αναφέρει ότι όλα είναι απεριοριστα στα 150/μήνα. Ξέρει κάποιος αν τα δεδομένα έχουν περιορισμό/κοφτη;
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας για σύνδεση με απεριόριστα βρήκα το cosmote mobile platinum όπου αναφέρει ότι όλα είναι απεριοριστα στα 150/μήνα. Ξέρει κάποιος αν τα δεδομένα έχουν περιορισμό/κοφτη;
Θεωρητικά όχι. Παλιά είχε πτώση ταχύτητας στα 1.75 Mbps μετά από τα 20gb. Δεν ξέρω αν υποστηρίζει tethering για να δίνεις στο λάπτοπ και σε άλλες συσκευές internet.

 

Απλά είναι πανάκριβο το πακέτο επειδή έχουν την τάση να βάζουν και όλα τα πρόσθετα για κλήσεις εκτός Ελλάδος. Αν το είχαν μόνο για απεριόριστες κλήσεις και δεδομένα εντός Ελλάδος με χαμηλότερη τιμή θα άξιζε αλλά έτσι δεν λέει αν δεν είναι η δουλειά σου να ταξιδεύεις πολύ Ευρώπη και να μιλάς δωρεάν με κόσμο που είναι σε αυτές τις χώρες.

 

Απλά προσπάθησα πόσες φορές να μιλήσω μαζί τους και δεν κάλεσαν ποτέ πίσω από την φόρμα επικοινωνίας. Τελικά τους κάλεσα στην υποστήριξη αφού δεν επικοινωνούσαν αυτοί και κάθε ένας που απαντούσε έλεγε άλλα. Κατανοητό γιατί δεν είναι κάτι που πουλάνε κάθε μέρα. Ότι και να ζητήσεις να το ζητήσεις γραπτώς και αν το κάνεις το συμβόλαιο να διαβάσεις πολύ καλά τους όρους πριν υπογράψεις γιατί μιλάμε για ένα συμβόλαιο που κάνει 1800 ευρώ τον χρόνο.

 

Η τραγική ειρωνεία είναι ότι ένα τέτοιο συμβόλαιο στην Ευρώπη παίζει από 30 με 40 ευρώ και εδώ ζητάνε 150 ευρώ τον μήνα.

 

Αν απλά θέλεις δεδομένα για τα βασικά δες και το φθηνιαρικο απεριόριστο της άλλης που έχει πτώση στο 1 Mbps μετά τα 15 gb που συνδιατικα με σταθερή θα σου έρθει στο 30αρι σε προσφορά από τα 45 που έχει κανονική τιμή.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! Μια φαινομενικά χαζή ερώτηση γιατί θα τρελαθώ. Ένας φίλος μου έχει 3 νούμερα στη Cosmote και αν κατάλαβα καλά τα 2 είναι με κοινή δεξαμενή (το λέω σωστά;) και αυτός με την αδερφή του μοιράζονται τα λεπτά και τα MB. Αν θυμάμαι καλά έχουν 25 με 30 GB και 3000 λεπτά με πάγιο κοντά στα 80 και οι 3 αριθμοί. Ο τρίτος αριθμός Πρέπει να είναι καρτοσυμβολαιο . Χθες μου είπε ότι έχει επιδότηση 1500 ευρώ για 18μηνο συμβόλαιο. Υπάρχει περίπτωση να έχει τέτοια επιδότηση; Εγώ υπολογίζω κοντά στα 200 ευρώ. Η αλήθεια είναι ότι είναι και γιος του Αισώπου, λέει αρκετά ψέματα. Εγώ επέμενα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να έχει ούτε 300 ευρώ επιδότηση. Θέλω απλά να ξέρω χονδρικά πόσο μπορεί να έχει επιδότηση.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να του δώσανε μεγαλύτερη προσφορά, αλλά όχι για το καρτοσυμβολαιο. Τα family (στο πακέτο που είναι, υποθέτω ότι ξεπερνάνε και την χρήση) πάνω από 400€ πολύ δύσκολα.
Link to comment
Share on other sites

Και τα 400 πολλά δεν είναι; υπάρχει περίπτωση να δώσουν το 40% σε επιδότηση;
Link to comment
Share on other sites

Και τα 400 πολλά δεν είναι; υπάρχει περίπτωση να δώσουν το 40% σε επιδότηση;

Η επιδότηση παίζει κάπως με τον μέσο όρο των παγίων, ίσως αν κάνουν πχ 200€ κάθε μήνα και οι 3 γραμμές η επιδότηση τους να είναι 200€+ κάτι ακόμα; Είναι μπερδεμένο γενικά, ανά λίγο καιρό αλλάζουν και ποτέ ο κάθε πελάτης δεν είχε ίδια μεταχείριση.

Link to comment
Share on other sites

Η επιδότηση παίζει κάπως με τον μέσο όρο των παγίων, ίσως αν κάνουν πχ 200€ κάθε μήνα και οι 3 γραμμές η επιδότηση τους να είναι 200€+ κάτι ακόμα; Είναι μπερδεμένο γενικά, ανά λίγο καιρό αλλάζουν και ποτέ ο κάθε πελάτης δεν είχε ίδια μεταχείριση.

Κατάλαβα! Σ'ευχαριστώ πολύ Πάνο!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά όχι. Παλιά είχε πτώση ταχύτητας στα 1.75 Mbps μετά από τα 20gb. Δεν ξέρω αν υποστηρίζει tethering για να δίνεις στο λάπτοπ και σε άλλες συσκευές internet.

 

Απλά είναι πανάκριβο το πακέτο επειδή έχουν την τάση να βάζουν και όλα τα πρόσθετα για κλήσεις εκτός Ελλάδος. Αν το είχαν μόνο για απεριόριστες κλήσεις και δεδομένα εντός Ελλάδος με χαμηλότερη τιμή θα άξιζε αλλά έτσι δεν λέει αν δεν είναι η δουλειά σου να ταξιδεύεις πολύ Ευρώπη και να μιλάς δωρεάν με κόσμο που είναι σε αυτές τις χώρες.

 

Απλά προσπάθησα πόσες φορές να μιλήσω μαζί τους και δεν κάλεσαν ποτέ πίσω από την φόρμα επικοινωνίας. Τελικά τους κάλεσα στην υποστήριξη αφού δεν επικοινωνούσαν αυτοί και κάθε ένας που απαντούσε έλεγε άλλα. Κατανοητό γιατί δεν είναι κάτι που πουλάνε κάθε μέρα. Ότι και να ζητήσεις να το ζητήσεις γραπτώς και αν το κάνεις το συμβόλαιο να διαβάσεις πολύ καλά τους όρους πριν υπογράψεις γιατί μιλάμε για ένα συμβόλαιο που κάνει 1800 ευρώ τον χρόνο.

 

Η τραγική ειρωνεία είναι ότι ένα τέτοιο συμβόλαιο στην Ευρώπη παίζει από 30 με 40 ευρώ και εδώ ζητάνε 150 ευρώ τον μήνα.

 

Αν απλά θέλεις δεδομένα για τα βασικά δες και το φθηνιαρικο απεριόριστο της άλλης που έχει πτώση στο 1 Mbps μετά τα 15 gb που συνδιατικα με σταθερή θα σου έρθει στο 30αρι σε προσφορά από τα 45 που έχει κανονική τιμή.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μου απάντησαν ότι δεν υπάρχει κανένας περιορισμός ,υποστηρίζει tethering και ο μόνος περιορισμός που υπάρχει είναι η χρήση στο εξωτερικό όπου μπορείς να καταναλώσεις 57gb...

 

Μάλλον θα προχωρήσω μετά τις γιορτές

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Θα ήθελε να ρωτήσω παρακαλώ αν υπάρχει ακόμα η υπηρεσία της Cosmote, SIM Only, ή κάτι άλλο τέλος πάντων που να πληρώνεις μόνο τη SIM χώρος να σου δίνει παροχές σε τίποτα.

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νομίζω το βασικό με 5€ πάγιο και 200ΜΒ κάθε μήνα.

 

Edit: από το site της cosmote

COSMOTE MOBILE BASIC

Μηνιαίο Πάγιο

4,90 €

Εθνικές κλήσεις (ομιλία και Video Κλήσεις)

0,01233 €/δευτ.

Κλήσεις (ομιλία και Video Κλήσεις) προς Ευρωπαϊκή Ένωση

0,2356 €/λεπτό

Αποστολή γραπτών μηνυμάτων πρός Εθνικά Δίκτυα

0,25 €/SMS

Αποστολή γραπτών μηνυμάτων πρός Δίκτυα Ευρωπαϊκής Ένωσης

0,0744 €/SMS

Αποστολή γραπτών μηνυμάτων πρός Ξένα Δίκτυα

0,2218 €/SMS

Χρέωση για πλοήγηση στο Internet μέσω Mobile Internet DayPass Pack

1,30 € / ημέρα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι γιορτές και δε θέλω να ενοχλήσω το τηλεφωνικό κέντρο, μήπως γνωρίζει κάποιος πόσο περίπου είναι το πέναλτι για διακοπή ενός διετούς συμβολαίου κινητής που λήγει Μάιο του 2021?

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by MeddlingMageGR
Link to comment
Share on other sites

Το αναγράφει στο συμβόλαιο σου. Αν δεν κάνω λάθος είναι η υπολειπόμενη έκπτωση (πχ αν έχεις 7€ έκπτωση κάθε μήνα και μένουν ακόμα 14 μήνες, είναι 14χ7)
Link to comment
Share on other sites

Τί έγινε ρε παιδιά; Πέρασαν κι όλας οι 10 μέρες απεριόριστου ίντερνετ από την Cosmote? Για τσεκάρετε λίγο την εφαρμογή... Εμένα πάντως δεν αναγράφεται και μου ήρθε και μήνυμα ότι έχω καταναλώσει το 80% του χρόνου μου.

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα που το έβαλα στις 16 έχει λήξει από τις 26.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νομίζω το βασικό με 5€ πάγιο και 200ΜΒ κάθε μήνα.

 

Edit: από το site της cosmote

 

Πήρα στο 13888 και δεν έχουν ιδέα για το Mobile Basic Το έχει βάλει κανείς;

Μπορεί άραγε να συνδυαστεί με πρόσθετα πακέτα χρόνου, SMS και δεδομένων;

Link to comment
Share on other sites

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/pricelist.html?mtbid=7ce557a6-449b-5de4-e053-181f12ac3db5

 

Εδώ είναι ο τιμοκατάλογος. Λογικά θα μπορείς να προσθέσεις ό,τι πακέτο έχουν τα αλλα προγράμματα, όπως giga max κλπ.

Link to comment
Share on other sites

29 βράδυ έληγε σε εμένα, με έκοψαν από νωρίς και έφαγα 200mb άδικα.

 

Άλλη ώρα έληξε από αυτήν που είχε στην εφαρμογή;

Κυνήγα το τότε.

Εάν ισχύει θα την πατήσει πολύς κόσμος που δεν έχει ενεργοποιήσει το myinternet και φυσικά η εταιρία θα αρπάξει αρκετά ευρώ από τους ανυποψίαστους.

Αλλά οκ "λάθη" γίνονται...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...