Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά ερώτηση, στο πρόγραμμα Cosmote @ Home με κάρτα sim σου δίνουν σταθερό/γεωγραφικό νούμερο τηλεφώνου, δηλαδη της μορφής 210123456789; Σήμερα μια ηλικιωμένη κυρία μου ζήτησε να της αντικαταστήσω ένα ασύρματο τηλέφωνο που έχει στο σπίτι, το οποίο έπαψε να λειτουργεί. Πηγαίνοντας στο σπίτι της για να διαπιστώσω πρώτα ότι όντως δεν λειτουργεί, παρατηρώ ότι η βάση είναι συνδεδεμένη μόνο σε πρίζα ρεύματος και όχι σε τηλεφωνική πρίζα. Ανοίγοντας το καπάκι του ακουστικού και αφαιρόντας την μπαταρία, διαπιστώνω ότι έχει κάρτα sim της Cosmote. Μου φάνηκε πολύ περίεργο ότι έχει γεωγραφικό νούμερο με κάρτα sim αλλά αμέσως πήγε το μυαλό μου στο Cosmote @ Home, χωρίς να είμαι σίγουρος όμως.

 

Αν είναι έτσι να της παραγγείλω τηλέφωνο/κινητό τηλέφωνο gsm με κάρτα sim, απλώς θα πρέπει να βρω κάποιο μοντέλο μου να μοιάζει με ασύρματο τηλέφωνο και όχι με κινητό για να μην μπερδεύεται, αυτό κάνει δουλειά; Λιγάκι offtopic το 2ο σκέλος της ερώτησης, αλλά πάει μαζί με το 1ο για να σιγουρευτώ ότι όντως έχει το πρόγραμμα cosmote @ home.

Δεν το έχω ψάξει πως λειτουργεί στην Cosmote, αλλά παλαιότερα σε άλλη εταιρεία. Από ότι θυμάμαι σου δίνουν ένα νούμερο που μπορεί να είναι κινητού, αλλά μπορεί να είναι γεωγραφικό όπως λες αν πραγματοποιήσεις φορητότητα, και όταν σε καλούν είναι σαν να καλούν σταθερό αν βρίσκεσαι στη διεύθυνση που έχεις δηλώσει. Αν το βάλεις σε ένα κινητό(μπορεί να μπει κανονικά η SIM σε οποιαδήποτε συσκευή) και το πάρεις αλλού θα είναι σαν κανονικό νούμερο κινητού. Λογικά κάπως έτσι πρέπει να είναι και στην Cosmote.

 

Γνωρίζει κανείς αν όντως μπορώ να κάνω μετατροπή σε καρτοκινητό, διατηρώντας το ίδιο νούμερο;

Εμένα με ενδιαφέρει Wind f2g - το έψαξα λίγο και βλέπω πως με τα ισχύοντα πακέτα μπορώ να βολευτώ άνετα με 17 ευρώ το μήνα. Και είναι μεγάλη η διαφορά με τα 30,50 που δίνω τώρα (κι ας έχω περισσότερα "δωρεάν" sms, mb και κλήσεις - δεν τα χρησιμοποιώ όλα) και μάλιστα πριν από την επικείμενη αύξηση.

Το ποιο εύκολο είναι να κάνεις αίτημα για φορητότητα on line. Σε λίγες μέρες θα έχει γίνει και θα σου έρθει σπίτι η κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ποιο εύκολο είναι να κάνεις αίτημα για φορητότητα on line. Σε λίγες μέρες θα έχει γίνει και θα σου έρθει σπίτι η κάρτα.

 

Ακόμα και τώρα που το συμβόλαιό μου δεν έχει λήξει;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει ανακοινώσει η εταιρεία αυξήσεις, μπορείς να το εκμεταλλευτείς για να προχωρήσεις σε καταγγελία της σύμβασης ατελώς. Αν δεν έχεις πάρει επιδότηση συσκευής.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει ανακοινώσει η εταιρεία αυξήσεις, μπορείς να το εκμεταλλευτείς για να προχωρήσεις σε καταγγελία της σύμβασης ατελώς. Αν δεν έχεις πάρει επιδότηση συσκευής.

 

Μάλιστα... Πρέπει όμως πρώτα να πάρω την Cosmote για να ακυρώσω το συμβόλαιό μου ή προχωράω κατευθείαν στη φορητότητα;

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος επικοινωνήσει με Cosmote για το θέμα της αύξησης, είτε για ακύρωση συμβολαίου είτε για να ζητήσει να μην γίνει η συγκεκριμένη αύξηση στο λογαριασμό του ή για οτιδήποτε άλλο, ας μας ενημερώσει παρακαλώ.

Θα μας βοηθήσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

εχω καρτοκινητο στη wind και θελω να κανω φορητοτητα στο συμβολαιο COSMOTE Mobile Μηδενικό Πάγιο. ισχυει ακομα η έχει καταργηθει για νεους πελατες?
Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα τους υπάρχει κανονικά, και μάλιστα το πιάνει και αυτό η αύξηση στις χρεώσεις κλήσεων, οπότε λογικά δεν έχει καταργηθεί.

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/HCP/xml/Personal__contractplans__contractplan_zero_fee_prs/section/Postpaid_OtherPlans_Prs

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει ανακοινώσει η εταιρεία αυξήσεις, μπορείς να το εκμεταλλευτείς για να προχωρήσεις σε καταγγελία της σύμβασης ατελώς. Αν δεν έχεις πάρει επιδότηση συσκευής.

χμμ Σε μένα τελειώνει αυτόν το μήνα το συμβόλαιο 1500-20Π που αυξάνουν τα ανύπαρκτα 100ΜΒ σε 250 :lol: λες και είμαστε στις εποχές 2010 . Να το κόψω 1 μήνα νωρίτερα η οχι ?? είναι με επιδότηση

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο μήνα η επιδότηση θα έχει πέσει πολύ σε ποσοστό. Αλλά έτσι κι αλλιώς αφού λήγει, καλύτερα είναι αν θες να φύγεις να περιμένεις 1 μήνα και μετά να κάνεις φορητότητα. Έτσι πιστεύω.
Link to comment
Share on other sites

Πω πω πω τιμές φαρμακείο δεν μπορώ τα χάπια μου !!!

 

http://i68.tinypic.com/o9hcti.jpg

 

 

https://www.cosmote.gr/mobile/content/el/attached_files/Company/060317_new_MBB_RPs_final.pdf

 

Από το κακό στο χειρότερο πάμε και έχουμε και κρίση φανταστείτε να μην είχαμε...

 

Πω πω πω

 

 

http://i66.tinypic.com/28t9c0n.jpg

 

Και τα παλιά

 

Για σύγκρινε κόσμε

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

1) Οι τιμ€ς γίνονται χαμηλότερες σε "προσφορές": Τιμ€ς εκκίνησης είναι αυτές (και για όσους δε "ζητήσουν" ή απειλήσουν σκόντο)....

Κι όποιος θέλει , παίρνει, αλλιώς για "άλλες περδικαλιές"...

 

2) Ακόμα θυμάμαι το 1,0332€/ΜΒ πριν 1 χρόνο για ΜΒ "εκτός": Πάλι καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε το εξής μήνυμα:

 

ΣAΣ ENHMEPΩNOYME OTI TO YΠOΛOIΠO TOY ΛOΓAPIAΣMOY ΣAΣ KINHTHΣ EINAI 31.76 EYPΩ KAI ΠAPAMENEI ΣE EKKPEMOTHTA. ΣAΣ ΠAPAKAΛOYME ΓIA THN AMEΣH EΞOΦΛHΣH TOY ΓIA NA AΠOΦYΓETE TO ENΔEXOMENO THΣ ΠPOΣΩPINHΣ ΔIAKOΠHΣ TΩN ΠAPEXOMENΩN YΠHPEΣIΩN MAΣ KAI THN XPEΩΣH TEΛOYΣ EΠANAΣYNΔEΣHΣ. MΠOPEITE NA EΞOΦΛHΣETE EYKOΛA KAI AMEΣA ME XPEΩΣTIKH H ΠIΣTΩTIKH KAPTA ΣTO MY COSMOTE APP H ΣTO https://www.cosmote.gr/mobile/epaym..., ΣTO 13888 H ΣE ENA KATAΣTHMA COSMOTE-ΓEPMANOΣ. EYXAPIΣTOYME.

 

Ήταν να το πληρώσω μέχρι τις 28/2 και δεν το εχω κάνει. Θα το πληρώσω σίγουρα Δευτέρα 13/3, μπορεί και Σάββατο 11/3. Υπάρχει περίπτωση να διακοπεί προσωρινά και να τρέχω;

Να επικοινωνήσω δηλαδή μαζί τους ή δεν είναι ανάγκη; Όχι τίποτ' άλλο, δεν γουστάρω να τους δώσω επιπλέον κι αυτό το 0.30 €, ή κάπου τόσο, που είναι το κόστος του τηλεφώνου στην εξυπηρέτηση πελατών.

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τη γνώμη σας Cosmote 65 δίνω 39 ευρώ και σταθερό ΟΤΕ Cosmote dp M δίνω 36-37 ευρώ μόλις έληξε και για το κινητό μου το δίνουν στα 47 ευρώ τελική τιμή φυσικά δεν δέχομαι και κάνω αίτηση φορητότητας και για τα δύο στη Vodafone το συνδυαστικό κινητό και σταθερό 400λεπτα προς όλους 400sms 400mb και 24mps 60 mobile και απεριόριστα σταθερά . Με παίρνει τώρα το τμήμα ανανεώσεων της Vodafone (χωρίς ναξερουν ότι ήδη έχω κάνει αίτηση σε αυτούς το είπα στον υπάλληλο ) και μου δίνουν 24αρι 400 προς κινητά απεριόριστα σταθερά και μία cu με 120 λεπτά προς όλους κάθε μηνα στα 23 ευρώ .. εγώ τώρα θέλω να πιέσω την κόσμοτε να μου κάνει προσφορά για το κινητό το XL που έχω στα 25 ευρώ πάνω κάτω λέγοντας ότι δεν θέλω να αλλάξει κάτι στο συμβόλαιο του σταθερού αφού δεχτώ (αν γίνει η προσφορά ) της Cosmote θέλω στη συνέχεια να κάνω την κίνηση για το σταθερό στη βονταφον μπορώ λέτε η να τους πιέσω και για το σταθερό?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τη γνώμη σας Cosmote 65 δίνω 39 ευρώ και σταθερό ΟΤΕ Cosmote dp M δίνω 36-37 ευρώ μόλις έληξε και για το κινητό μου το δίνουν στα 47 ευρώ τελική τιμή φυσικά δεν δέχομαι και κάνω αίτηση φορητότητας και για τα δύο στη Vodafone το συνδυαστικό κινητό και σταθερό 400λεπτα προς όλους 400sms 400mb και 24mps 60 mobile και απεριόριστα σταθερά . Με παίρνει τώρα το τμήμα ανανεώσεων της Vodafone (χωρίς ναξερουν ότι ήδη έχω κάνει αίτηση σε αυτούς το είπα στον υπάλληλο ) και μου δίνουν 24αρι 400 προς κινητά απεριόριστα σταθερά και μία cu με 120 λεπτά προς όλους κάθε μηνα στα 23 ευρώ .. εγώ τώρα θέλω να πιέσω την κόσμοτε να μου κάνει προσφορά για το κινητό το XL που έχω στα 25 ευρώ πάνω κάτω λέγοντας ότι δεν θέλω να αλλάξει κάτι στο συμβόλαιο του σταθερού αφού δεχτώ (αν γίνει η προσφορά ) της Cosmote θέλω στη συνέχεια να κάνω την κίνηση για το σταθερό στη βονταφον μπορώ λέτε η να τους πιέσω και για το σταθερό?

 

Θα σε πάρουν ξεχωριστά για το σταθερό και το κινητό. Υπολόγιζε γύρω στα 6-7€ για το καθένα ξεχωριστά κάτω από αυτά που πληρώνεις, εκτός και αν είσαι τυχερός και πάρεις καλύτερη.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τη γνώμη σας Cosmote 65 δίνω 39 ευρώ και σταθερό ΟΤΕ Cosmote dp M δίνω 36-37 ευρώ μόλις έληξε και για το κινητό μου το δίνουν στα 47 ευρώ τελική τιμή φυσικά δεν δέχομαι και κάνω αίτηση φορητότητας και για τα δύο στη Vodafone το συνδυαστικό κινητό και σταθερό 400λεπτα προς όλους 400sms 400mb και 24mps 60 mobile και απεριόριστα σταθερά . Με παίρνει τώρα το τμήμα ανανεώσεων της Vodafone (χωρίς ναξερουν ότι ήδη έχω κάνει αίτηση σε αυτούς το είπα στον υπάλληλο ) και μου δίνουν 24αρι 400 προς κινητά απεριόριστα σταθερά και μία cu με 120 λεπτά προς όλους κάθε μηνα στα 23 ευρώ .. εγώ τώρα θέλω να πιέσω την κόσμοτε να μου κάνει προσφορά για το κινητό το XL που έχω στα 25 ευρώ πάνω κάτω λέγοντας ότι δεν θέλω να αλλάξει κάτι στο συμβόλαιο του σταθερού αφού δεχτώ (αν γίνει η προσφορά ) της Cosmote θέλω στη συνέχεια να κάνω την κίνηση για το σταθερό στη βονταφον μπορώ λέτε η να τους πιέσω και για το σταθερό?

 

το σταθερο μπορεις να το παρεις καπου στα 26 ευρω. Οταν θα σε παρει η cosmote πες τους την τιμη που σε εδωσαν και θα πηγενες στο red 1 με 28 ευρω μαζι και με σταθερο. και οτι για αυτο φευγεις και θα κανεις και το τηλεφωνο γιατι ειναι πολυ αυτο που δινεις και θα σε δωσει τιμη και για σταθερο καινουργια και για κινητο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, παιδιά, υπάρχει η εξής περίπτωση και θα ήθελα όποιος μπορεί να μας βοηθήσει:

 

Λίγο πριν τα Χριστούγεννα πήγε ένας γνωστός μου σε ένα κατάστημα Cosmote για να κάνει φορητότητα από τη Wind.

Ο υπάλληλος του προσέφερε το πρόγραμμα Cosmote 35, αν θυμάμαι καλά, μαζί με μια επιπλέον κάρτα sim που ήταν Cosmote internet 2GB (νομίζω έτσι λέγεται), ως χριστουγεννιάτικη προσφορά για να τη βάλει στο tablet, όλα μαζί στα 35 ευρώ μηνιαίο πάγιο. Του έφερε τα χαρτιά, υπέγραψε, όλα καλά.

 

Λίγες μέρες μετά τον παίρνει η Wind, του κάνει πολύ καλή προσφορά και γυρνάει πίσω σ' αυτήν. Ουσιαστικά, στην Cosmote έκατσε ακριβώς 11 μέρες και μετά πάλι πίσω στη Wind. Πάλι όλα καλά.

 

Και τώρα αρχίζει...

Του έρχεται λογαριασμός από Cosmote πριν λίγες μέρες, ξαφνικά, με πόσο γύρω στα 75 ευρώ, το οποίο αναλογεί σε 3 μηνών πάγια. Μάλιστα, τον παίρνει εισπρακτική και τον πιέζει να τα πληρώσει. Πάει σε κατάστημα, τους εξηγεί πως είναι συνδρομητής Wind και την κατάσταση που έχει προηγηθεί με τη φορητότητα και ρωτάει γιατί έρχεται αυτός ο λογαριασμός.

Απάντηση: κάνατε φορητότητα και όντως ο αριθμός σας ανήκει στη Wind, αλλά υπάρχει ξεχωριστό συμβόλαιο για την κάρτα sim Cosmote internet 2GB το οποίο ισχύει κανονικά.

 

Ρώτησε ο γνωστός μου: μα, αυτό δεν είναι μες στο πακέτο της προσφοράς που μου κάνατε (ως χριστουγεννιάτικη προσφορά, μάλιστα!) και από τη στιγμή που ακυρώθηκε η φορητότητα, καταργήθηκε και το όλο πακέτο;

Απάντηση: Όχι, είναι ξεχωριστά, έχετε υπογράψει ξεχωριστό συμβόλαιο.

 

Όντως, έχει υπογράψει ξεχωριστό συμβόλαιο, δυστυχώς το έκανε χωρίς να το προσέξει καν. Μάλιστα, στο δεύτερο συμβόλαιο, έχει κι έναν άλλον αριθμό τηλεφώνου, δεύτερο.

 

Ο γνωστός μου βασίστηκε σ' αυτό που του είπε ο υπάλληλος για χριστουγεννιάτικη προσφορά και κατάλαβε πως απλά του προσφέρει κι αυτή την κάρτα δωρεάν, για να μπαίνει στο ίντερνετ από το tablet. Και, επίσης, βασίστηκε στο γεγονός που συνηθίζεται, πως από τη στιγμή που ακυρώνεις τη φορητότητα, δεν έχεις άλλες δοσοληψίες με την εταιρεία, πέρα από τις μέρες που χρησιμοποίησες το συγκεκριμένο πάροχο.

 

Εντάξει, την πάτησε. Αλλά, με βάση τα παραπάνω δεδομένα, δεν μπορεί να κάνει κάτι για να μην πληρώνει τόσα λεφτά και επίσης σε περίπτωση ακύρωσης να μην πληρώνει φουσκωμένες ποινές;

Αλήθεια, δεν μπορεί να γίνει κάτι να μην πληρώσει καθόλου αυτήν την κάρτα που του την πλάσαραν ως προσφορά σε ένα πακέτο που, έτσι κι αλλιώς, ακυρώθηκε λίγες μέρες μετά; Ή έφαγε χοντρή κοροϊδία και τώρα θα τρέχει και δεν θα φτάνει;

 

Παιδιά, όποιος γνωρίζει πώς πρέπει να κινηθεί, ας μας βοηθήσει λίγο, γιατί ο άνθρωπος είναι, ειδικά τη συγκεκριμένη περίοδο, σε εξαιρετικά δύσκολη οικονομική κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/HCP/xml/Personal__contractplans__cosmote-mobile-internet-2.5Gb/section/IOTG_Plans_Prs

 

"Φοβού τους Δαναούς κ δώρα φέροντες".....

 

Πρακτικά:

Να διαβάσει τους όρους της σύμβασης που τρέχει ακόμα.

Να βρει κάποιο στοιχείο ότι όντως ήταν προσφορά.

 

 

ΝΑΙ: Έχει υπογράψει ξεχωριστό χαρτί/σύμβαση/συμβόλαιο και αυτό "τρέχει" ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, παιδιά, υπάρχει η εξής περίπτωση και θα ήθελα όποιος μπορεί να μας βοηθήσει:

 

Λίγο πριν τα Χριστούγεννα πήγε ένας γνωστός μου σε ένα κατάστημα Cosmote για να κάνει φορητότητα από τη Wind.

Ο υπάλληλος του προσέφερε το πρόγραμμα Cosmote 35, αν θυμάμαι καλά, μαζί με μια επιπλέον κάρτα sim που ήταν Cosmote internet 2GB (νομίζω έτσι λέγεται), ως χριστουγεννιάτικη προσφορά για να τη βάλει στο tablet, όλα μαζί στα 35 ευρώ μηνιαίο πάγιο. Του έφερε τα χαρτιά, υπέγραψε, όλα καλά.

 

Λίγες μέρες μετά τον παίρνει η Wind, του κάνει πολύ καλή προσφορά και γυρνάει πίσω σ' αυτήν. Ουσιαστικά, στην Cosmote έκατσε ακριβώς 11 μέρες και μετά πάλι πίσω στη Wind. Πάλι όλα καλά.

 

Και τώρα αρχίζει...

Του έρχεται λογαριασμός από Cosmote πριν λίγες μέρες, ξαφνικά, με πόσο γύρω στα 75 ευρώ, το οποίο αναλογεί σε 3 μηνών πάγια. Μάλιστα, τον παίρνει εισπρακτική και τον πιέζει να τα πληρώσει. Πάει σε κατάστημα, τους εξηγεί πως είναι συνδρομητής Wind και την κατάσταση που έχει προηγηθεί με τη φορητότητα και ρωτάει γιατί έρχεται αυτός ο λογαριασμός.

Απάντηση: κάνατε φορητότητα και όντως ο αριθμός σας ανήκει στη Wind, αλλά υπάρχει ξεχωριστό συμβόλαιο για την κάρτα sim Cosmote internet 2GB το οποίο ισχύει κανονικά.

 

Ρώτησε ο γνωστός μου: μα, αυτό δεν είναι μες στο πακέτο της προσφοράς που μου κάνατε (ως χριστουγεννιάτικη προσφορά, μάλιστα!) και από τη στιγμή που ακυρώθηκε η φορητότητα, καταργήθηκε και το όλο πακέτο;

Απάντηση: Όχι, είναι ξεχωριστά, έχετε υπογράψει ξεχωριστό συμβόλαιο.

 

Όντως, έχει υπογράψει ξεχωριστό συμβόλαιο, δυστυχώς το έκανε χωρίς να το προσέξει καν. Μάλιστα, στο δεύτερο συμβόλαιο, έχει κι έναν άλλον αριθμό τηλεφώνου, δεύτερο.

 

Ο γνωστός μου βασίστηκε σ' αυτό που του είπε ο υπάλληλος για χριστουγεννιάτικη προσφορά και κατάλαβε πως απλά του προσφέρει κι αυτή την κάρτα δωρεάν, για να μπαίνει στο ίντερνετ από το tablet. Και, επίσης, βασίστηκε στο γεγονός που συνηθίζεται, πως από τη στιγμή που ακυρώνεις τη φορητότητα, δεν έχεις άλλες δοσοληψίες με την εταιρεία, πέρα από τις μέρες που χρησιμοποίησες το συγκεκριμένο πάροχο.

 

Εντάξει, την πάτησε. Αλλά, με βάση τα παραπάνω δεδομένα, δεν μπορεί να κάνει κάτι για να μην πληρώνει τόσα λεφτά και επίσης σε περίπτωση ακύρωσης να μην πληρώνει φουσκωμένες ποινές;

Αλήθεια, δεν μπορεί να γίνει κάτι να μην πληρώσει καθόλου αυτήν την κάρτα που του την πλάσαραν ως προσφορά σε ένα πακέτο που, έτσι κι αλλιώς, ακυρώθηκε λίγες μέρες μετά; Ή έφαγε χοντρή κοροϊδία και τώρα θα τρέχει και δεν θα φτάνει;

 

Παιδιά, όποιος γνωρίζει πώς πρέπει να κινηθεί, ας μας βοηθήσει λίγο, γιατί ο άνθρωπος είναι, ειδικά τη συγκεκριμένη περίοδο, σε εξαιρετικά δύσκολη οικονομική κατάσταση.

 

Δεδομένου ότι έγινε σε κατάστημα, δυστυχώς δεν ισχύουν και οι ευνοϊκοί όροι της αγοράς από απόσταση. Αυτό που μπορεί να κάνει, είναι να ζητήσει μεσολάβηση από τον Συνήγορο του Καταναλωτή, εξηγώντας την παρανόηση που έγινε και ζητώντας να αποδεσμευτεί από το συμβόλαιο. Υποθέτω ότι θα του ζητήσουν να πληρώσει κάποιο τέλος πρόωρης διακοπής, για το οποίο μπορεί να ζητήσει διακανονισμό.

Link to comment
Share on other sites

Παρομοια κατασταση εγινε στη γιαγια μου με σταθερο στον οτε.Διαβαζετε προσεκτικα τι σας γραφουν.Δευτερον καλο κουραγιο για να ξεμπλεξει. Edited by Mark_K
Off topic

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι έγινε σε κατάστημα, δυστυχώς δεν ισχύουν και οι ευνοϊκοί όροι της αγοράς από απόσταση. Αυτό που μπορεί να κάνει, είναι να ζητήσει μεσολάβηση από τον Συνήγορο του Καταναλωτή, εξηγώντας την παρανόηση που έγινε και ζητώντας να αποδεσμευτεί από το συμβόλαιο. Υποθέτω ότι θα του ζητήσουν να πληρώσει κάποιο τέλος πρόωρης διακοπής, για το οποίο μπορεί να ζητήσει διακανονισμό.

 

Κι αυτό το τέλος πρόωρης διακοπής σε τι περίπου ποσό μπορεί να μεταφραστεί;

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό το τέλος πρόωρης διακοπής σε τι περίπου ποσό μπορεί να μεταφραστεί;

 

Να κοιτάξει τι λέει το συμβόλαιο που "τρέχει" ακόμα , λαμβάνοντας υπόψι του αυτό:

 

http://i67.tinypic.com/2cyfdz7.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://i63.tinypic.com/sp855v.jpg

 

Αλλαγή στο πρόγραμμα COSMOTE Business Mobile Απεριόριστα 195

 

https://www.cosmote.gr/mobile/content/el/attached_files/Company/anakoinosi_09_martiou.pdf

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

συμφορουμιτες και εγώ μόλις πριν λίγο πήρα χαμπάρι τις νέες αυξήσεις. έλαβα το κλασσικό μήνυμα για την έκδοση του λογαριασμού μου που εχω(οικογενειακό πακέτο το ένα mobile XL και το άλλο mobile 1500-45 τελική τιμή στα 39.50€) σε συμβόλαιο που ανανέωσα πριν 2 μήνες. διάβασα την ανακοίνωση για τις αυξήσεις και η αλήθεια είναι ότι ναι μεν δεν θέλω να τις δεχτώ και να καταγγείλω τη σύμβαση όπως αναφέρει και απ την άλλη δεν θέλω να φύγω απ την Cosmote. στο σύνολο του συμβολαίου μου και για τις 2 γραμμές η αύξηση είναι περί τα 5-6 ευρώ. οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη. ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

συμφορουμιτες και εγώ μόλις πριν λίγο πήρα χαμπάρι τις νέες αυξήσεις. έλαβα το κλασσικό μήνυμα για την έκδοση του λογαριασμού μου που εχω(οικογενειακό πακέτο το ένα mobile XL και το άλλο mobile 1500-45 τελική τιμή στα 39.50€) σε συμβόλαιο που ανανέωσα πριν 2 μήνες. διάβασα την ανακοίνωση για τις αυξήσεις και η αλήθεια είναι ότι ναι μεν δεν θέλω να τις δεχτώ και να καταγγείλω τη σύμβαση όπως αναφέρει και απ την άλλη δεν θέλω να φύγω απ την Cosmote. στο σύνολο του συμβολαίου μου και για τις 2 γραμμές η αύξηση είναι περί τα 5-6 ευρώ. οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη. ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πανε σε καρτοκινητο,δες Whats Up/CU/F2G.Υπ οψην αμα εχεις φοιτητικη ιδιοτητα,κανε ενα φοιτητικο.Πιο φτηνα θα σου βγαινει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάμε καλά. Από τον τελευταίο λογαριασμό

"Σημαντικό να γνωρίζετε:

Από 25/04/2017 αυξάνονται τα ενσωματωμένα ΜΒ του προγράμματός σας για πλοήγηση στο Ιnternet εντός Ελλάδος από 2548 σε 2898

ΜΒ και παράλληλα το ονομαστικό μηνιαίο σας πάγιο αυξάνεται από 70,57 σε 74,07 ευρώ. Τυχόν εκπτώσεις που έχετε διατηρούνται. "

 

δεύτερη αύξηση σε λιγότερο από ένα χρόνο.

 

 

και μία ερώτηση.

στην τελευταία παράγραφο λέει ότι μπορείς να κάνεις καταγγελία της σύμβασης αζημίως. Δηλαδή αν κάνω καταγγελία μέσω φορητότητας σε άλλη εταιρεία θα έχω penalty διακοπής συμβολαίου?

Edited by kostas1976
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...