Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα μηπως σας ηρθε καποιο μηνυμα για απεριοριστο ΣΚ;;;Γιατι σε εναν γνωστο το ξαναστειλαν ισχυει κ γιαυτο το ΣΚ;;;;
Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Επειδή συνήθως τα χώνω, απόψε θα πω και το καλό. Εδώ και καιρό ήμουν με κοσμοκάρτα. Για να κάνω σύνδεση μου ζήταγαν 150 ευρώ εγγύηση, ακόμα και για το πιο μικρό πάγιο. Δεν τα έδινα και έμενα με την κάρτα. Για να κάνω όμως την δουλειά μου, και πάλι με κάποιους περιορισμούς,έπρεπε να βάζω 20 ευρώ το μήνα. Κάποια στιγμή επειδή κουράστηκα με τις κάρτες, έτυχε και να ξεμείνω, είπα δεν τους στέλνω ένα email για την εγγύηση, τι έχω να χάσω; Τους εξήγησα την κατάσταση και μετά από 2 μέρες μου απήντησαν ότι ρίχνουν την εγγύηση στα 100 ευρώ. Δεν είναι μόνο το ποσό, που εντάξει κάτι κέρδισα, αλλά ότι ασχολήθηκαν, για μένα μετράει. Να μην τα πολυλογώ, έκανα αίτηση μέσω του site για μετατροπή του καρτοκινητού σε συμβόλαιο 45αρι, με τις εκπτώσεις όμως θα μου βγαίνει 27+τέλος, εντάξει μικρή διαφορά με τα 20 που έδινα στάνταρ και πολλαπλάσιες παροχές. Σε λιγους μήνες θα αποσβέσω τα 100 που έδωσα και όταν διακόψω θα τα πάρω πίσω αν δεν χρωστάω. Οφείλω να ομολογήσω ότι μου άρεσε σαν κίνηση αυτό που έκαναν. Λέτε να μέτρησε που τους είπα ότι γράφω στο myphone; :p
Link to comment
Share on other sites

Επειδή συνήθως τα χώνω, απόψε θα πω και το καλό. Εδώ και καιρό ήμουν με κοσμοκάρτα. Για να κάνω σύνδεση μου ζήταγαν 150 ευρώ εγγύηση, ακόμα και για το πιο μικρό πάγιο. Δεν τα έδινα και έμενα με την κάρτα. Για να κάνω όμως την δουλειά μου, και πάλι με κάποιους περιορισμούς,έπρεπε να βάζω 20 ευρώ το μήνα. Κάποια στιγμή επειδή κουράστηκα με τις κάρτες, έτυχε και να ξεμείνω, είπα δεν τους στέλνω ένα email για την εγγύηση, τι έχω να χάσω; Τους εξήγησα την κατάσταση και μετά από 2 μέρες μου απήντησαν ότι ρίχνουν την εγγύηση στα 100 ευρώ. Δεν είναι μόνο το ποσό, που εντάξει κάτι κέρδισα, αλλά ότι ασχολήθηκαν, για μένα μετράει. Να μην τα πολυλογώ, έκανα αίτηση μέσω του site για μετατροπή του καρτοκινητού σε συμβόλαιο 45αρι, με τις εκπτώσεις όμως θα μου βγαίνει 27+τέλος, εντάξει μικρή διαφορά με τα 20 που έδινα στάνταρ και πολλαπλάσιες παροχές. Σε λιγους μήνες θα αποσβέσω τα 100 που έδωσα και όταν διακόψω θα τα πάρω πίσω αν δεν χρωστάω. Οφείλω να ομολογήσω ότι μου άρεσε σαν κίνηση αυτό που έκαναν. Λέτε να μέτρησε που τους είπα ότι γράφω στο myphone; :p

 

Καλο θα ηταν να γραψεις πως το χειριστηκες γιατι πολυς κοσμος πασχει απο εγγυησεις και εχω ακουσει κατι 1000€ εγγυηση. Το να πετυχεις μια εκπτωση ειναι πολυ θετικο διοτι με επιπλεον επιχειρηματα ισως καποιος αλλος πετυχει αρκετη μειωση του ποσου εγγυησης. Πολλες φορες μαλιστα αδικα αλλαζουν δικτυο δυσαρεστημενοι γιατι απλα δεν δεχονται διακανονισμο για καποιο φουσκωμενο λογαριασμο και ζητουν αμεσα το ποσο.

Link to comment
Share on other sites

Τους έστειλα ένα μαιλ, που έλεγα το ιστορικό, ότι ήμουν καλός πελάτης, ότι τα έσκαγα στην ώρα τους, ότι έδινα σεβαστά ποσά κάθε μήνα στην ώρα τους, μέχρι που επειδή έχασα την δουλειά μου δεν μπορούσα να πληρώνω και μετά από λίγους μήνες ακυρώθηκαν οι 2 συνδέσεις που είχα. Μετά από 3-4 μήνες μου έστειλε εξώδικο δικηγόρος, τον πήρα τηλέφωνο, κάναμε ένα διακανονισμό, το ποσό ήταν 400 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Τήρησα τον διακανονισμό, βασικά δανείστηκα από ένα φίλο που τότε μπορούσε να βοηθήσει, και εξόφλησα το ποσό. Από τότε όμως μου ζήταγαν 150 ευρω εγγύηση μέχρι που έστειλα το email. Όσο για την έκπτωση, δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο, έκανα την αίτηση μέσω του site, όπου δίνει μεγαλύτερη έκπτωση παγίου αντί επιδότησης και το συνδύασα με την επιπλέον έκπτωση λόγω ανεργίας, συνολικά 40%. Να τονίσω ότι η εξόφληση λογαριασμώνν είναι μετρητοίς, αν είχα κάρτα ίσως δεν ζήταγαν εγγύηση. τώρα για ποσά 1000 ευρώ εγγύηση, πρέπει να είναι γραμμένοι στον τειρεσία, εκεί δεν μπορείς νομίζω να κάνεις πολλά.
Link to comment
Share on other sites

στην οικογενειακη επιχειρηση ειχα κανει ενα οικογενειακο πακετο οικιακο με τα προγραμματα Απεριοριστα πηγε ο θεις και το γυρισε σε εταιρικο business χωρις internet τους πηρα τηλεφωνο για να το γυιρσω σε οικιακο μου ειπαν οτι μου δινουν το Business Απεριοριστα 45 με internet με 14 % εκπτωση για παντα μου ειπαν οτι ειναι προσφορα μαλιστα ο ενας αριθμος ηταν στο 65 business χωρις internet και δεκτηκαν να μου βαλουν το 45αρι με ιντερνετ ετσι εβαλα και τους 4 αριθμους στο 45αρι με ιντερνετ παντως κανουν κρα να κρατησουν εταιρικους πελατες
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Παιδες μια απορια.. Αυτες τις μερες τελειωνει το συμβολαιο μου με την cosmote κ θα εχω διαθεσιμη την επιδοτηση.

Ξερετε εαν μπορω να την χρησιμοποιησω απο καποιο καταστημα Πλαισιου?

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Από οποιοδήποτε κατάστημα πλαίσιο μπορείς να την χρησιμοποιήσεις .
Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να βρω τον τιμοκαταλογο της cosmote για το iphone5 ανάλογα με το συμβόλαιο που επιλέγεις κ τον χρόνο συμβολαίου όπως ειχε κυκλοφορήσει πέρυσι για το 4s;;;
Ακομα μαθαίνω......
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν υπαρχει καποιος λογος να επιλεξει καποιος το προγραμμα business 200 plus αντι το business 200 γιατι προσπαθω να καταλαβω γιατι εχουν το ιδιο παγιο
Link to comment
Share on other sites

προσπαθουσα ολη μερα να στειλω φαξ στην cosmote για αλλαγη ταυτοτητα και την λαμβανα μαυρη δεν μπορω να καταλαβω τον λογο και μου κανανε την χαρη αντι για φαξ να στειλω e-mail παλι καλα αυτο το κολλημα με τα φαξ ειναι εξωφρενικο εν ετει 2ο12
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Αυτη την περιοδο σκεφτομαι να αλλαξω το προγραμμα μου.

 

Με ενδιαφερουν τρια πραγματα στο προγραμμα μου:χρονος προς αλλα δικτυα, χρονος προς cosmote και data.

 

Καταρχην να πω οτι ειμαι φοιτητης. Αρα συμφωνα με την νεα προσφορα της cosmote εχω 5gb με 8.5 ευρω για παντα! Το ερωτημα μου εδω ειναι τι διαφορα εχει το internet on the go student απτο ιντερνετ anyway... Δεν βρηκα καμια διαφορα νομιζω!

 

Κανοντας τωρα μερικους υπολογισμους:

 

Σε συμβολαιο cosmote economy χουμε:

100 λεπτα προς αλλα δικτυα(20e) + cosmote 600(8.5e) + data(8.5e)=37e

 

Σε cosmote απεριοριστα 35:

100 λεπτα προς αλλα δικτυα + cosmote 1500 + data(200 mb) + data(8.5e) =43.5e

Οπου τα 200mb επιπλεον ειναι αχρείαστα

 

Συμφωνα λοιπον με τα παραπανω πιστευω πως με συμφερει η πρωτη επιλογη , απλα δεν ειμαι τοσο σιγουρος για τπτ κρυφες διαφορες στις χρεωσεις... Μια ματια παντως που εριξα δεν ειδα κατι τετοιο...

Αν εχετε να προτείνετε κατι αλλο ευχαρίστως

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Αυτη την περιοδο σκεφτομαι να αλλαξω το προγραμμα μου.

 

Με ενδιαφερουν τρια πραγματα στο προγραμμα μου:χρονος προς αλλα δικτυα, χρονος προς cosmote και data.

 

Καταρχην να πω οτι ειμαι φοιτητης. Αρα συμφωνα με την νεα προσφορα της cosmote εχω 5gb με 8.5 ευρω για παντα! Το ερωτημα μου εδω ειναι τι διαφορα εχει το internet on the go student απτο ιντερνετ anyway... Δεν βρηκα καμια διαφορα νομιζω!

 

Κανοντας τωρα μερικους υπολογισμους:

 

Σε συμβολαιο cosmote economy χουμε:

100 λεπτα προς αλλα δικτυα(20e) + cosmote 600(8.5e) + data(8.5e)=37e

 

Σε cosmote απεριοριστα 35:

100 λεπτα προς αλλα δικτυα + cosmote 1500 + data(200 mb) + data(8.5e) =43.5e

Οπου τα 200mb επιπλεον ειναι αχρείαστα

 

Συμφωνα λοιπον με τα παραπανω πιστευω πως με συμφερει η πρωτη επιλογη , απλα δεν ειμαι τοσο σιγουρος για τπτ κρυφες διαφορες στις χρεωσεις... Μια ματια παντως που εριξα δεν ειδα κατι τετοιο...

Αν εχετε να προτείνετε κατι αλλο ευχαρίστως

 

Να φυγεις το χεις σκεφτει;; επειδη εισαι φοιτητης το λεω...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Αυτη την περιοδο σκεφτομαι να αλλαξω το προγραμμα μου.

 

Με ενδιαφερουν τρια πραγματα στο προγραμμα μου:χρονος προς αλλα δικτυα, χρονος προς cosmote και data.

 

Καταρχην να πω οτι ειμαι φοιτητης. Αρα συμφωνα με την νεα προσφορα της cosmote εχω 5gb με 8.5 ευρω για παντα! Το ερωτημα μου εδω ειναι τι διαφορα εχει το internet on the go student απτο ιντερνετ anyway... Δεν βρηκα καμια διαφορα νομιζω!

 

Κανοντας τωρα μερικους υπολογισμους:

 

Σε συμβολαιο cosmote economy χουμε:

100 λεπτα προς αλλα δικτυα(20e) + cosmote 600(8.5e) + data(8.5e)=37e

 

Σε cosmote απεριοριστα 35:

100 λεπτα προς αλλα δικτυα + cosmote 1500 + data(200 mb) + data(8.5e) =43.5e

Οπου τα 200mb επιπλεον ειναι αχρείαστα

 

Συμφωνα λοιπον με τα παραπανω πιστευω πως με συμφερει η πρωτη επιλογη , απλα δεν ειμαι τοσο σιγουρος για τπτ κρυφες διαφορες στις χρεωσεις... Μια ματια παντως που εριξα δεν ειδα κατι τετοιο...

Αν εχετε να προτείνετε κατι αλλο ευχαρίστως

 

Σε αυτα που εβαλες θα πρεπει λογικα να υπολογισεις και το φορο κινητης 12%. Ωστοσο μπορει να αντισταθμιστει απο την εκπτωση του smartplay,επειδη δηλ. συνδυαζεις κινητο και προγραμμα ιντερνετ,δεν ειμαι απολυτα σιγουρος. Εγω εχω απεριοριστα 20 και internet anyway 5gb και μου ηρθε λογαριασμος 27,9 ευρω.Ειχα και μια εκπτωση απο παλια επιδοτηση γυρω στα 2 ευρω αν θυμαμαι καλα.

 

Το internet on the go εχει διαφορα απο το anyway στο οτι τα 5gb θα μπορεις να τα χρησιμοποιησεις μονο στο ταμπλετ σου με sim καρτα δεδομενων. Στο anyway θα μπορεις να τα καταναλωσεις ΚΑΙ απο το smartphone σου,με το υπαρχον νουμερο σου,ακομη και ταυτοχρονα με το ταμπλετ σου. Και το στικακι στο δινουν δωρεαν και στις δυο περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια...

Τελικα στα ψιλα γραμματα λεει οτι το anyway θελει αναγκαστικα cosmote απεριοριστα.

 

Οποτε πρεπει να το συνδυάσω καπως αλλιως...

 

Ευχαριστω για το χρονο σας

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T09/section/Faq_InternetAnyWay#0_2

 

Μπορεις να το συνδυασεις και με αλλο προγραμμα φωνης ,οχι μονο απεριοριστα:

 

"....Με ποια προγράμματα Συμβολαίου Φωνής COSMOTE μπορώ να συνδυάσω τα προγράμματα COSMOTE Internet Any Way;

 

Τα προγράμματα COSMOTE Internet Any Way μπορούν να συνδυαστούν με τα ακόλουθα προγράμματα Συμβολαίου Φωνής COSMOTE:

COSMOTE ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ 20 έως 150,

COSMOTE ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ 25 ΠΑΛ έως 195 ΠΑΛ

COSMOTE ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ με Internet 25 ΠΑΛ έως 125 ΠΑΛ

COSMOTE i-20 έως i-135

COSMOTE My Way 20, έως 125

COSMOTE 120 έως 1000

COSMOTE 120-ΠΑΛ έως 1000-ΠΑΛ

COSMOTE 240

COSMOTE 120 Προνομιακό έως 1000 Προνομιακό

COSMOTE Απεριόριστα 1, 2, 3

COSMOTE MULTI..."

Link to comment
Share on other sites

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T09/section/Faq_InternetAnyWay#0_2

 

Μπορεις να το συνδυασεις και με αλλο προγραμμα φωνης ,οχι μονο απεριοριστα:

 

"....Με ποια προγράμματα Συμβολαίου Φωνής COSMOTE μπορώ να συνδυάσω τα προγράμματα COSMOTE Internet Any Way;

 

Τα προγράμματα COSMOTE Internet Any Way μπορούν να συνδυαστούν με τα ακόλουθα προγράμματα Συμβολαίου Φωνής COSMOTE:

COSMOTE ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ 20 έως 150,

COSMOTE ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ 25 ΠΑΛ έως 195 ΠΑΛ

COSMOTE ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ με Internet 25 ΠΑΛ έως 125 ΠΑΛ

COSMOTE i-20 έως i-135

COSMOTE My Way 20, έως 125

COSMOTE 120 έως 1000

COSMOTE 120-ΠΑΛ έως 1000-ΠΑΛ

COSMOTE 240

COSMOTE 120 Προνομιακό έως 1000 Προνομιακό

COSMOTE Απεριόριστα 1, 2, 3

COSMOTE MULTI..."

 

αν εξαιρεσεις τα "COSMOTE ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ 20 έως 150" τα υπολοιπα ειναι μη εμπορικα συμβολαια...Δηλαδη ισχυουν για αυτους που ειναι ηδη σε αυτα.

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Ποσο τραγικο ειναι το να μην υπαρχει η δυνατοτητα ενημερωσης υπολοιπου αν μπαινεις στο myaccount μεσω του site της cosmote, ενω παρεχεται κανονικα μεσω της android εφαρμογης ?
Link to comment
Share on other sites

Ποσο τραγικο ειναι το να μην υπαρχει η δυνατοτητα ενημερωσης υπολοιπου αν μπαινεις στο myaccount μεσω του site της cosmote, ενω παρεχεται κανονικα μεσω της android εφαρμογης ?

Στείλε 1 στο 1256 και θα σου έρθουν μηνύματα με τα υπολειπόμενα λεπτά, μηνύματα & MB .

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

εφοσον ενα κινητο δεν παρεχεται επισημα μεσω της cosmote

πως μπορει αυτη η εταιρια να τα πουλαει με συμβολαιο κοσμοτε με μειωμενη τιμη;;

Link to comment
Share on other sites

μην σου φένεται περίεργο

Η Cosmote δίνει επιδότηση στους αντιπροσώπους για κάθε νέα σύνδεση .

Αυτοί μπορεί να σου δώσουν οτιδήποτε , από κινητό μέχρι τηλεόραση ή φούρνο μικροκυμάτων...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εχω επιδοτηση απο την cosmote γυρω στα 150 ευρω,πως μπορω να χρησιμοποιησω το ποσο?μπορω να το κρατησω ωστε αν ανακοινωθει καποια συσκευη στο μελλον που να με καλυπτει,να το χρησιμοποιησω?ειναι διαπραγματευσιμο το ποσο?ειχα το galaxy s2 το οποιο εχασα...στο γερμανο μου ειπαν οτι μεχρι 10/11 εχουν το s3 -100 ευρω προσφορα κτλ κτλ συν το ποσο της επιδοτησης αλλα η αληθεια ειναι πως δε με καλυπτει το συγκεκριμενο και θα ηθελα να περιμενω για κατι καλυτερο...υπο την προυποθεση να μη χασω το ποσο που δικαιουμαι...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

πηρα τηλεφωνο στην κοσμοτε κ ρωτησα ευγενικα κ χωρις πιεση ποση επιδοτηση εχω

μου παν 60 ευρω αλλα πως θα γινει αν την ανεβασουμε λιγο;

τι παιζει με τις απειλες; πιανουν;

Link to comment
Share on other sites

Έχω το απεριόριστα 25' και ψάχνω το φθηνότερο τρόπο και να μιλάω και να γράφω πολύ με όλα τα cosmote. Απ'ότι κατάλαβα το απεριόριστα 20' είναι αυτό. Ξέρει κανείς όμως αν στο βασικό πάγιο (9€) μπορώ να ενεργοποιήσω το 600' και 600 sms (8,5€ επιπλέον)? Στην ιστοσελίδα της cosmote δε λέει με ποια προγράμματα είναι συμβατό

 

Μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών. Τους είπα τώρα που λήγει η δέσμευσή μου να με βάλουν στο μηδενικό πάγιο και να ενεργοποιήσω με 8,5€ τα προς cosmote. ΑΚΥΡΟ. Το πρόγραμμα αυτό δεν είναι συμβατό, μου είπαν, με κανένα από τα εμπορικά διαθέσιμα προγράμματα (μηδενικό, βασικό, economy) παρά μόνο η υπηρεσία υπάρχει για συνδρομητές με κάτι παλαιά προγράμματα του τύπου Cosmote 120 κλπ. Ευχαριστώ τους είπα και με καλωσόρισα στην cosmokarta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...