Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας,

 

ηθελα να σας ρωτησω το εξης. καταρχας για τις επιδοτησεις γνωριζω αρκετα πραγματα. τωρα τελευταια ομως με εχει ξενισει το γεγονος οτι εαν δεν ανανεωσεις το συυμβολαιο σου μεσα σε ενα διαστημα απο τοτε που σου κανουν την προσφορα οτι η προσφορ αληγει κ φυσικα το επιδοτουμενο ποσο μειωνεται.

 

αυτο γνωριζει κανενας σας εαν ειναι νομιμο?θεωρω οτι ειναι απαραδεκτη αυτη η τακτικη να μπαινει ενα συντομο διαστημα μεσα στο οποιο να πρεπει να κανεις αναβαθμιση κινητου διαφορετικα η προσφορα να ληγει κ να μειωνεται.

 

το ιδιο συνεβη κ με το κινητο μου. μου ειχνα κανει τη προσφορ καλοκαιρι κ τωρ αμου ειπαν οτι εληξε, και θα μετρησουν κ παλι το ποσο επιδοτησης κ θα με ενημερωσουν.αυτη η τακτικη μυο θυμιζει λιγο αρπα κολλα και τη θεωρω απαραδεκτη.κανονικα θεωρω οτι θα επρεπε να προσμετραται ο χρονος που περνας στην επιδοτηση κ οχι να σου βγαζουν ενα μικροτερο ποσο.

 

 

ρωτωντας ενα συναδελφο μυο ειπε οτι αυτη η τακτικη ειναι παρανομη κ οτι θα πρεπει να επιμεινεις να αυξηθει το ποσο της επιδοτησης μιας κ εχει περασει 1,5 χρονος απο την τελευταια σου ανανεωση. καιμιλαμε για 100+ ευρω λογαριαμσο το μηνα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπήρξε πρόσφατα καμμιά αλλαγη στην πολιτική επιδοτήσεων . Επιπλέον η παροχή επιδότησης δεν προβλέπεται από κανέναν νόμο , έτσι δεν υπάρχει ούτε υποχρέωση ούτε παρανομία για το γεγονός που αναφέρεις
Link to comment
Share on other sites

ειμαι χρονια πελατης της cosmote εχω στο ονομα μου 3 συνδεσεις,cosmote απεριοριστα 45. και ολοι οι λογαριαμοι ειναι περιπου 100+ το μηνα.

δλδ μπορειτε να πειτε οτι ειμαι 'καλος' πελατης.

 

το θεμα ειναι οτι στον εναν αριθμο μου ξεπερναω τα 1500' και φτανω περιπου τα 1700'.

μπορουμε να μιλησουμε με καποιον υπευθυνο να του πουμε οτι, θελω σε αυτον τον αριθμο 100 λεπτα εχτρα σαν δωρο επειδη ειμαι χρονια πελατης σε εσας κλπ κλπ?

λετε να καταφερω τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έκαναν ακόμα μεγαλύτερη διευκόλυνση άλλα όταν είχα κάνει αίτηση για φορητότητα!Δοκίμασε με το καλό και βλέπεις μετά.
Link to comment
Share on other sites

Φίλου του κόψαν ολόκληρο το πάγιο για 1 χρόνο.Και εμένα μου έδωσαν 450' επιπλέον προς τρίτους και από 35 ευρώ με την (κατά πολύ αυξημένη) επιδότηση πληρώνω 8 ευρώ και κάτι για πάγιο !Με πήραν 3 τηλέφωνα και άλλαζαν την πρόταση τους. Άμα κάνεις φορητότητα σε παρακαλάνε !
Link to comment
Share on other sites

θα τους το παω με το καλο! εγω απλως θελω 100' περισσοτερα δλδ 1600' και ειμαι καλυμενος.

λογικα θα μου πουν οχι

αλλα αν κανω αιτηση φορητοτητας και δεν πιασει τι κανουμε τοτε?:blink::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Την ακυρώνεις μόνος σου την φορητοτητα αν δεν θες να αλλάξεις εταιρία. Αλλά ειλικρινά πιστεύω ότι δεν θα διστάσουν στιγμή να σου δώσουν 100' προς το ίδιο δίκτυο.Αν ψάξεις και στο φόρουμ θα δεις τι εκπτώσεις και τι διευκολύνσεις κάνουν.Πάρε στο τμήμα προσφορών και πες πως είσαι χρόνια πελάτης και με καλούς λογαριασμούς και ότι θες αυτήν την διευκόλυνση.Για 100' μιλάμε μόνο!
Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι πιστευω, οτι θα μου τα δωσουν μονο 100' ζητησα. τους εστειλα ενα εμαιλ, αλλα σε ποιον θα ηταν καλυτερα να απευθυνθω? στο 13838 ή εκει ειναι μονο υπαλληλοι που δεν μπορουν να κανουν κατι.
Link to comment
Share on other sites

Με ποια λογικη επιλεγουν τους πελατες που τους κανουν εκπτωσεις-προσφορες;

Υπαρχουν περιπτωσεις με τεραστιες προσφορες..

Προαπαθω να καταλαβω τη λογικη

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις μεγάλους λογαριασμούς

Αν λαμβάνεις πολλές κλήσεις από άλλα δίκτυα(γιατί κάθε φορά που κάποιος από την Χ εταιρεία τηλεφωνάει στην Υ εταιρεία, τότε η Χ εταιρεία πληρώνει στην Υ εταιρεία τα λεγόμενα τέλη τερματισμού)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε cosmote εδώ μας πίνεις το αίμα στην Ελλάδα;;

Χρεώσεις cosmote στην Ρουμανία:

http://www.cosmote.ro/en/pricelist.aspx?type=1&cid=20630&ns=-10000#20630

Και με 31€ έχουν απεριόριστα παντού, και διεθνείς κλήσεις!Ένα παρόμοιο πρόγραμμα ή παρόμοια σαν αυτά δεν μπορείς να βγάλεις εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!Έχω καρτοσυμβόλαιο 25 της cosmote με έκπτωση αντί επιδότησης το οποίο μου παρέχει για κάθε μήνα

1) 1500 λεπτά προς όλους τους αριθμούς cosmote

2) 30 λεπτά προς τα υπόλοιπα εθνικά δίκτυα

3) 7 ευρώ διαθέσιμο υπόλοιπο να το αξιοποιήσω όπως θέλω εγω

 

Σε λίγο καιρό λήγει το συμβόλαιο μου και επειδή είναι η πρώτη φορά που θα μπω στην διαδικασία ανανέωσης ενός συμβολαίου θέλω να ρωτήσω πως γίνεται; Με παίρνουν τηλέφωνο από την cosmote; Πρέπει να πάω εγώ σε κάποιο κατάστημα; Και πως ενδεχομένως θα μπορούσα να διεκδικήσω καλύτερες χρεώσεις ή παροχές χωρίς να αλλάξει κάτι σε αυτά που ήδη έχω προς το χειρότερο (π.χ. θα μπορούσα να τους πω ότι έχω καλύτερη προσφορά από κάποια άλλη εταιρία και αν ναι μπορούν αυτοί με κάποιο τρόπο να ελέγξουν αν όντως αυτό αληθεύει; )

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια και τις συμβουλές σας!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα προσωπικα δεν με ειχαν παρει ποτε τηλεφωνο και ουτε ειχα παει σε καταστημα.

και εχω εδω και 10 χρονια συμβολαιο cosmote

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!Έχω καρτοσυμβόλαιο 25 της cosmote με έκπτωση αντί επιδότησης το οποίο μου παρέχει για κάθε μήνα

1) 1500 λεπτά προς όλους τους αριθμούς cosmote

2) 30 λεπτά προς τα υπόλοιπα εθνικά δίκτυα

3) 7 ευρώ διαθέσιμο υπόλοιπο να το αξιοποιήσω όπως θέλω εγω

 

Σε λίγο καιρό λήγει το συμβόλαιο μου και επειδή είναι η πρώτη φορά που θα μπω στην διαδικασία ανανέωσης ενός συμβολαίου θέλω να ρωτήσω πως γίνεται; Με παίρνουν τηλέφωνο από την cosmote; Πρέπει να πάω εγώ σε κάποιο κατάστημα; Και πως ενδεχομένως θα μπορούσα να διεκδικήσω καλύτερες χρεώσεις ή παροχές χωρίς να αλλάξει κάτι σε αυτά που ήδη έχω προς το χειρότερο (π.χ. θα μπορούσα να τους πω ότι έχω καλύτερη προσφορά από κάποια άλλη εταιρία και αν ναι μπορούν αυτοί με κάποιο τρόπο να ελέγξουν αν όντως αυτό αληθεύει; )

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια και τις συμβουλές σας!!!

 

Λογικά θα σε πάρουν από την Cosmote μόλις κλείσεις χρόνο για να σου πουν πως υπάρχει ένα ποσό επιδότησης στη γραμμή σου και αν θες, μπορείς να περάσεις από κάποιο κατάστημα Cosmote/ΟΤΕ/ΟΤΕShop για να την εξαργυρώσεις ή να ζητήσεις μείωση στο πάγιό σου, με άλλα λόγια να ανανεώσεις το συμβόλαιό σου.

Όταν γίνει διαθέσιμο το ποσό της επιδότησής σου (συνήθως μπορείς να εξαργυρώσεις την επιδότηση πριν το τέλος της δέσμευσης του συμβολαίου σου. Για να πετύχεις αύξηση στο ποσό, η καλύτερη λύση είναι να κάνεις μια αίτηση φορητότητας προς μια άλλη εταιρεία (Vodafone, WIND). Μόλις δουν την αίτηση φορητότητας, οι της Cosmote θα σε καλέσουν για να μάθουν το λόγο και μόλις τους πεις την προσφορά της άλλης εταιρείας (μπορείς να τους πεις και ψέματα, αλλά καλό θα ήταν να πεις κάτι λογικό, καθώς αν με πάγιο 25€ τους πεις ότι στη Vodafone/WIND σου δίνουν 400€ επιδότηση, τότε θα το καταλάβουν και δεν θα κάνουν τίποτα) θα σου κάνουν την ίδια ή και καλύτερη αναλόγως το ποσό του παγίου σου και τα ποσά των μηνιαίων σου λογαριασμών.

Edited by DonJuan
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια θελω τη βοηθεια σας για να μην με πιασουν κοροιδω.

εχω δυο αριθμους στην cosmote (συμβολαια) και τα εχω στο οικογενειακο πακετο.

ειναι απληρωτοι 1 λογαριασμος κ ενας ο τρεχον. και το συνολο ειναι 200ε.

 

για παραδειγμα ο αριθμος Α εχει κανει λογαριασμο 80ε και ο αριθμος Β εχει κανει λογαρισαμο 120ε.

εγω θελω τον αριθμο Α να τον παω στη vodafone.

θα παω σε ενα καταστημα vodafone να κανω αιτηση φορητοτητας αλλα λογικα δεν θα με αφησουν γτ εχω υπολοιπο.

μπορω να τους πω ομως, βγαλτε μου εναν εξοφλητικο για τον αριθμο Α,δλδ τα 80ε, και τον αλλον αφηστε τον να τρεχει.

 

λετε να μου το κανουν?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια θελω τη βοηθεια σας για να μην με πιασουν κοροιδω.

εχω δυο αριθμους στην cosmote (συμβολαια) και τα εχω στο οικογενειακο πακετο.

ειναι απληρωτοι 1 λογαριασμος κ ενας ο τρεχον. και το συνολο ειναι 200ε.

 

για παραδειγμα ο αριθμος Α εχει κανει λογαριασμο 80ε και ο αριθμος Β εχει κανει λογαρισαμο 120ε.

εγω θελω τον αριθμο Α να τον παω στη vodafone.

θα παω σε ενα καταστημα vodafone να κανω αιτηση φορητοτητας αλλα λογικα δεν θα με αφησουν γτ εχω υπολοιπο.

μπορω να τους πω ομως, βγαλτε μου εναν εξοφλητικο για τον αριθμο Α,δλδ τα 80ε, και τον αλλον αφηστε τον να τρεχει.

 

λετε να μου το κανουν?

 

Νομιζω εχει να κανει με το αφμ σου τι υπολοιπο κ οχι με την καθε γραμμη ξεχωριστα.ενας πιο σιγουρος τροπος ειναι να κανεις καρτα τον αριθμο που θες κ μετα κανεις φορητορητα

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα σε πάρουν από την Cosmote μόλις κλείσεις χρόνο για να σου πουν πως υπάρχει ένα ποσό επιδότησης στη γραμμή σου και αν θες, μπορείς να περάσεις από κάποιο κατάστημα Cosmote/ΟΤΕ/ΟΤΕShop για να την εξαργυρώσεις ή να ζητήσεις μείωση στο πάγιό σου, με άλλα λόγια να ανανεώσεις το συμβόλαιό σου.

Όταν γίνει διαθέσιμο το ποσό της επιδότησής σου (συνήθως μπορείς να εξαργυρώσεις την επιδότηση πριν το τέλος της δέσμευσης του συμβολαίου σου. Για να πετύχεις αύξηση στο ποσό, η καλύτερη λύση είναι να κάνεις μια αίτηση φορητότητας προς μια άλλη εταιρεία (Vodafone, WIND). Μόλις δουν την αίτηση φορητότητας, οι της Cosmote θα σε καλέσουν για να μάθουν το λόγο και μόλις τους πεις την προσφορά της άλλης εταιρείας (μπορείς να τους πεις και ψέματα, αλλά καλό θα ήταν να πεις κάτι λογικό, καθώς αν με πάγιο 25€ τους πεις ότι στη Vodafone/WIND σου δίνουν 400€ επιδότηση, τότε θα το καταλάβουν και δεν θα κάνουν τίποτα) θα σου κάνουν την ίδια ή και καλύτερη αναλόγως το ποσό του παγίου σου και τα ποσά των μηνιαίων σου λογαριασμών.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!! Μια ερώτηση ακόμη...Η αίτηση φορητότητας που γίνεται; Και με δεσμεύει οπωσδήποτε να αλλάξω δίκτυο ή απλά δείχνει στην cosmote ότι εξετάζω το ενδεχόμενο να αλλάξω δίκτυο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!! Μια ερώτηση ακόμη...Η αίτηση φορητότητας που γίνεται; Και με δεσμεύει οπωσδήποτε να αλλάξω δίκτυο ή απλά δείχνει στην cosmote ότι εξετάζω το ενδεχόμενο να αλλάξω δίκτυο;

 

Την αίτηση φορητότητας, αναλόγως την εταιρεία, μπορείς να την κάνεις είτε μέσω καταστήματος, είτε μέσω διαδικτύου. Η μεταφορά σου δεν είναι υποχρεωτική και σε περίπτωση που σου κάνει καλύτερη αντιπρόταση η Cosmote, θα ακυρώσει η ίδια την αίτηση φορητότητας. Απλώς, θα πρέπει να ξέρεις πως η αίτηση ολοκληρώνεται μέσα σε 3 εργάσιμες, οπότε αν σου κάνουν κάποια προσφορά, θα πρέπει ή να την δεχτείς ή να την απορρίψεις εκείνη τη στιγμή, καθώς σε καλούν συνήθως τη 2η μέρα και μπορεί να βρεθείς στο άλλο δίκτυο χωρίς να το θες.

Link to comment
Share on other sites

Την αίτηση φορητότητας, αναλόγως την εταιρεία, μπορείς να την κάνεις είτε μέσω καταστήματος, είτε μέσω διαδικτύου. Η μεταφορά σου δεν είναι υποχρεωτική και σε περίπτωση που σου κάνει καλύτερη αντιπρόταση η Cosmote, θα ακυρώσει η ίδια την αίτηση φορητότητας. Απλώς, θα πρέπει να ξέρεις πως η αίτηση ολοκληρώνεται μέσα σε 3 εργάσιμες, οπότε αν σου κάνουν κάποια προσφορά, θα πρέπει ή να την δεχτείς ή να την απορρίψεις εκείνη τη στιγμή, καθώς σε καλούν συνήθως τη 2η μέρα και μπορεί να βρεθείς στο άλλο δίκτυο χωρίς να το θες.

 

σωστος....και παλι μπορεις να το σωσεις αν ξεκαθαρισεις στην υπαλληλο της νεας εταιρειας οτι ταχα εχεις ακομη δωρεαν χρονο απο το υπαρχων προγραμμα σου οποτε να μην σε συνδεσει απ' ευθειας αλλα να επικοινωνησει μαζι σου πρωτα..

αρα εχεις ολο το χρονικο διαστημα να διευθετησεις το θεμα χωρις να εχεις αλλαξει εταιρεια.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, τα φωτα σας:

Είναι δυνατόν σε συνδρομητή cosmote με ενεργοποιημένη υπηρεσία BIS, ο οποίος άλλαξε συσκευή (πάλι Blackberry, αγορα μεταχειρισμενου το οποίο ήταν factory reset), να έρθει χρέωση 500 ευρώ λόγω WAP; η απάντηση που εδωσε η κοτε είναι οτι οφειλε ο συνδρομητής να ειδοποιήσει οτι αλλαξε τηλέφωνο για να στειλουν νεες ρυθμισεις διαφορετικα δεν ισχυει η χρηση των προαγορασμενων ΜΒ..!

Ετυχε σε φιλικό μου πρόσωπο και έχω πάθει πλάκα! :wacko:

Πως μπορουμε να κινηθούμε εναντιον της κοτε προκειμενου να γινει πιστωση του ποσου;

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων για την βοήθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν κανω συνδεση καινουρια και κανω πχ στο απεριοριστα 55 για να παρω επιδοτηση για κινητο μεγαλυτερη απο το απερ 35 που θελω σαν πακετο!

κποτε μπορω να παω στο απερ. 35 ξερετε αν γινετε να κατεβω σε πακετο?απο ποσο καιρο και μετα μπορω να κατεβω εκει που θελω δλδ στο απεριοριστο 35 ???

Edited by sakisdani

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, τα φωτα σας:

Είναι δυνατόν σε συνδρομητή cosmote με ενεργοποιημένη υπηρεσία BIS, ο οποίος άλλαξε συσκευή (πάλι Blackberry, αγορα μεταχειρισμενου το οποίο ήταν factory reset), να έρθει χρέωση 500 ευρώ λόγω WAP; η απάντηση που εδωσε η κοτε είναι οτι οφειλε ο συνδρομητής να ειδοποιήσει οτι αλλαξε τηλέφωνο για να στειλουν νεες ρυθμισεις διαφορετικα δεν ισχυει η χρηση των προαγορασμενων ΜΒ..!

Ετυχε σε φιλικό μου πρόσωπο και έχω πάθει πλάκα! :wacko:

Πως μπορουμε να κινηθούμε εναντιον της κοτε προκειμενου να γινει πιστωση του ποσου;

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων για την βοήθεια σας!

 

τσεκαρε το συμβολαιο που υπεγραψες αν αναφερει ρητα κατι τετοιο και πες τους οτι θα τους καταγγειλεις στο ινστιτουτο καταναλωτων!

Εφαγαν και προσφατα 2 μυρια προστιμο λογο αυτοματης ενεργοποιησεις data στις συσκευες που πουλουσαν...Λογικα θα κανουν πισω

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν κανω συνδεση καινουρια και κανω πχ στο απεριοριστα 55 για να παρω επιδοτηση για κινητο μεγαλυτερη απο το απερ 35 που θελω σαν πακετο!

κποτε μπορω να παω στο απερ. 35 ξερετε αν γινετε να κατεβω σε πακετο?απο ποσο καιρο και μετα μπορω να κατεβω εκει που θελω δλδ στο απεριοριστο 35 ???

 

κανεις δεν ξερει?

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...