Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.Έχω το golf v 1.4 fsi και χθες καθώς ταξίδευα μου ανάβει λαμπάκι που έχει να κάνει με τα καυσαέρια,λαμδα αισθητήρας.Πηγαίνω στην αντιπροσωπεία και μου λένε για αλλαγή βαλβίδας ανακύκλωσης καυσίμου αφού το σύνδεσαν με τον εγκέφαλο.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν δικαιολογείται στα 80.000χλμ αυτή η ζημιά και από που μπορεί να έχει προκληθεί.Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ή έπαθε την ίδια ζημιά ας με ενημερώσει.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίδες καλημέρα...

Γνωρίζω ότι έχουν αναφερθεί τα θέματα που θα ΄ζητήσω σχολιασμό. Αν έχεις ΄κάποιος τη διάθεση να βοηθήσει ας με κατευθλυνει ανάλογα.. ειμαι διαθέσιμος κ για κουβέντα από κοντα..

 

ειμαι απο αθήνα κ Εχω το golf gt170 και ειναι η σειρά μου για το πρωτο σερβις..θα ηθελα λοιπόν πληροφορίες για αντιπροσωπείες π σε αντιμετοπίζουν ανθρωπινα κ εχουν γνωση κλασσικων προβληματων, οπως τριξιμο κεντρικου αεραγωγου κ γραναζιου 2ας..καποια προταση για λάδι υπάρχει?θα πρέπει να εχω στα υπόψη μου κάτι άλλο?

 

- επίσης δεν σας κρύβω οτι ειμαι προ των πυλών για κάποιο πρόγραμμα..αν έχει κάποιος προσωπική γνώμη θα βοηθούσε ιδιαιτέρως..μια ιδέα ειναι για αυτό της ρεβο.

 

ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια

 

Χρηστος

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα...

Γνωρίζω ότι έχουν αναφερθεί τα θέματα που θα ΄ζητήσω σχολιασμό. Αν έχεις ΄κάποιος τη διάθεση να βοηθήσει ας με κατευθλυνει ανάλογα.. ειμαι διαθέσιμος κ για κουβέντα από κοντα..

 

ειμαι απο αθήνα κ Εχω το golf gt170 και ειναι η σειρά μου για το πρωτο σερβις..θα ηθελα λοιπόν πληροφορίες για αντιπροσωπείες π σε αντιμετοπίζουν ανθρωπινα κ εχουν γνωση κλασσικων προβληματων, οπως τριξιμο κεντρικου αεραγωγου κ γραναζιου 2ας..καποια προταση για λάδι υπάρχει?θα πρέπει να εχω στα υπόψη μου κάτι άλλο?

 

- επίσης δεν σας κρύβω οτι ειμαι προ των πυλών για κάποιο πρόγραμμα..αν έχει κάποιος προσωπική γνώμη θα βοηθούσε ιδιαιτέρως..μια ιδέα ειναι για αυτό της ρεβο.

 

ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια

 

Χρηστος

 

αγαπητέ Χρήστο καλημέρα, θα σου μεταφέρω την προσωπική μου άποψη και μόνο.

 

Όσον αφορά το service είμαι ευχαριστημένος από τον Φιλοσίδη, είναι και οικονομικός και καλός. Εκεί πιστεύω θα σε πληροφορήσουν σχετικά αν τους αναφέρεις τους προβληματισμούς σου.

 

Για το πρόγραμμα που λες τώρα, η γνώμη μου είναι καλύτερα άστο, εκτός αν θές να μικρύνεις τη ζωή του κινητήρα/σασμάν γιατί το αυτοκίνητο είναι ήδη στα όρια του σασμάν. Αν δεν σε πειράζει αυτό, πράτεις αναλόγως:)

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας αναφέρω κι εδώ την περιπέτεια μου, αφού πρώτα πω στον Chris_l, ότι στο Φιλοσίδη έχουν γενικά μεγάλη εμπειρία και εμένα μου διόρθωσαν το τρίξιμο στον αεραγωγό που είχα. Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλύτερη αντιπροσωπεία σε σχέση με Auto Marin που ήταν η προηγούμενή μου εμπειρία. Αφού ξεκαθάρισα αυτό πάμε στο ζουμί.

Αγόρασα ένα Gt με Dsg από τον Παζαρόπουλο στις 28.11.2007 και όπως πάντα, κατά την αγορά η Κοσμοκάρ προσφέρει 2 χρόνια "24ωρη ολοκληρωμένη οδική βοήθεια" μέσω του VW total care.

Στα 32.500 χλμ. πήγα στον Φιλοσίδη για να ελέγξουν έναν περίεργο ήχο που άκουγα στο αυτοκίνητο. Κατά τον έλεγχο από τον εκεί τεχνικό, μου είπαν ότι οι αλλαγές των ταχυτήτων γίνονταν πιο απότομα απ' ότι θα 'πρεπε, και μια και είχα εγγύηση καλό θα ήταν να αντικαταστήσουμε τον εγκέφαλο του DSG. Παράγγειλα το ανταλλακτικό και μετά από ένα μήνα που ήρθε το ανταλλακτικό από Γερμανία (!) αντικατέστησα τον εγκέφαλο πριν από περίπου 10 μέρες.

Αφού πήρα πίσω το αυτοκίνητο δε διαπίστωσα καμία διαφορά στην οδική συμπεριφορά του.

Την Παρασκευή ανέβαινα Θεσσαλονίκη από Αθήνα με τρεις ακόμα συνεπιβάτες. Λίγο πριν το Βόλο, το αυτοκίνητο και ενώ ήδη είχε κάνει 1-2 πάρα πολύ έντονα κομπιάσματα κατά την αλλαγή ταχυτήτων, άρχισε να πατινάρει έντονα, να κολάει πολύ στις αλλαγές των ταχυτήτων και τελικά μπήκε σε safe mode (όλες οι ενδείξεις του κιβωτίου στην οθόνη αναβόσβηναν και έμπαινε νεκρά). Καμία άλλη ένδειξη δεν άναβε στην οθόνη. Έκλεισα την μηχανή δοκίμασα να εξακολουθήσω το ταξίδι, αλλά μετά από 2 λεπτά τα ίδια.

Σταμάτησα και κάλεσα την VW t;otal care στις 23:00.

Ήρθαν πήραν το αυτοκίνητο και το πήγαν στον πλησιέστερο αντιπρόσωπο που φυσικά ήταν στο Βόλο. Τότε τους ζήτησα αυτοκίνητο αντικατάστασης για να εξακολουθήσω το ταξίδι μου και φυσικά αφού δεν ήταν δυνατό να μου δώσουν την ώρα εκείνη, τους ζήτησα και ξενοδοχείο.

(Σημειωτέον για όποιον δε γνωρίζει

Καλύψεις VW totalcare

Ακινητοποίηση στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, εξαιτίας μηχανικής, ηλεκτρικής, ηλεκτρονικής βλάβης:

 

* Ρυμούλκηση στο πλησιέστερο εξουσιοδοτημένο συνεργείο.

* Παροχή οχήματος αντικατάστασης .

* Κάλυψη εξόδων διαμονής σε ξενοδοχείο.

* Κάλυψη εξόδων επιστροφής ή συνέχισης ταξιδιού.

* Παραλαβή ή μεταφορά του επισκευασμένου οχήματος.

* Κάλυψη εξόδων μεταφοράς ανταλλακτικών.

http://www.filippaios.gr/vw/pages/framesales.htm )

 

Τότε μου ανακοίνωσαν ότι οι παροχές της VW total care είναι ΔΙΑΖΕΥΚΤΙΚΕΣ δηλαδή μπορούσες να διαλέξεις μόνο μία απ' όλες, ενώ επίσης ξενοδοχείο και αυτοκίνητο αντικατάστασης σου δίναν μόνο για 5 ημέρες. Και το καλύτερο είναι ότι όλα αυτά σου λένε ότι εφαρμόζονται σύμφωνα με το συμβόλαιο που έχεις υπογράψει. Φυσικά κανένα τέτοιο συμβόλαιο δεν έχουμε υπογράψει. Η κατάρτιση της σχετικής σύμβασης γίνεται μόνο προφορικά και οι όροι της είναι αυτοί που μας λέει κάθε φορά ο εκάστοτε πωλητής. Ωστόσο πουθενά στο διαδίκτυο αλλά ούτε και οι πωλητές στις αντιπροσωπείες (το επιβεβαίωσα από τους πωλητές του Παζαρόπουλου που τους ρώτησα χθές και που το παραδέχτηκαν!) δεν αναφέρουν για τους παραπάνω περιορισμούς των παροχών που φυσικά δεν ισχύουν!

Η VW total care ΕΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ (στη δική μου περίπτωση:

ταξί για Βόλο, Ξενοδοχείο για 4 άτομα για μία νύχτα στο Βόλο (ήδη το κάλυψαν), αυτοκίνητο αντικατάστασης από το Σάββατο μέχρι να μου φέρουν τ' αμάξι (έχω μισθώσει αυτοκίνητο), μεταφορά του αυτοκινήτου μου από Βόλο. )

Τώρα έχω στείλει επιστολή διαμαρτυρίας στην Κοσμοκαρ την οποία έχω κοινοποιήσει στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή, στο συνήγορο του καταναλωτή και στο ΙΝ.ΚΑ.

Να γνωρίζετε ότι η άρνησή τους δεν έχει καμία νομική βάση και να επιμένετε μέχρι τέλους στην ικανοποίησή σας αν ποτέ σας συμβεί το ίδιο.

 

P.S. Συγνώμη για το σεντόνι.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου φίλε Morfie, κυνήγα τους μέχρι τέλους.

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου που το κυνήγησες, και που το μοιράστηκες μαζί μας για να ξέρουμε.

Ευχαριστούμε πολύ.

 

Κι εμένα το DSG μου κάθε μήνα το νοιώθω πιο διαλυμένο, και περιμένω πότε θα με αφήσει για να αρχίσω να γελάω με τα χάλια μου/του...

Ακόμα και έτσι όμως, χαίρομαι κάθε στιγμή που το οδηγάω, και κάθε ευρώ που το πλήρωσα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ....

 

Μεσα στο ντουλαπακι που ειναι το βιβλιο σερβις κτλ εχει και ενα βιβλιαρακι για την οδικη, επειδη δεν το εχω προχειρο αν θελεις ριξε μια ματια να δεις τι λεει ωστε να εξακριβωσεις εαν οι απαιτησεις σου ειναι δικαιες ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στο ντουλαπακι που ειναι το βιβλιο σερβις κτλ εχει και ενα βιβλιαρακι για την οδικη, επειδη δεν το εχω προχειρο αν θελεις ριξε μια ματια να δεις τι λεει ωστε να εξακριβωσεις εαν οι απαιτησεις σου ειναι δικαιες ή οχι.

 

Από εκεί βρήκα το τηλέφωνο και τους κάλεσα.... Δεν έγραφε τίποτα σχετικό! Αλλά και να έλεγε και πάλι από τη στιγμή που ο πωλητής περιγράφει το προϊόν χωρίς περιορισμούς (τόσο κατά την πώληση όσο και στους διαδικτυακούς του τόπους) έτσι και δεν προσφέρει τις σχετικές παροχές, πρόκειται για απάτη και παραπλάνηση του καταναλωτή. Ακόμα και σύμβαση να έχεις υπογράψει που περιλαμβάνει τους παραπάνω περιορισμούς, αν αποδείξεις ότι ο πωλητής σου περιέγραψε αλλιώς το προϊόν, δεσμεύει την εταιρεία, ειδικά στη συγκεκριμένη περίπτωση που πρόκειται για κατάρτηση επιμέρους σύμβασης (η κύρια είναι η αγορά του αυτοκινήτου) αλλά και σύμβαση προσχώρησης (δηλαδή οι όροι είναι εκ των προτέρων διατυπωμένοι και εσύ δεν έχεις δυνατότητα διαπραγμάτευσης.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς κανένα εξουσιοδοτημένο service VW στη θεσ/νικη που να μην είναι όμως "φαρμακείο";

 

Η στην χειρότερη κάποιο άλλο service VW που όμως να έχει μείνει ευχαριστημένος.

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Ο Φιλοσίδης αφού μου πλήρωσε το μισθωμένο αυτοκίνητο, μου έδωσε αυτοκίνητο αντικατάστασης. Χθες με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι το αυτοκίνητο ήταν έτοιμο και να πήγαινα να το παραλάβω!!

Αρνήθηκα και τους είπα ότι έχουν υποχρέωση να μου το φέρουν Αθήνα. Τώρα μόλις ενημερώθηκα ότι πηγαίνει νταλίκα να παραλάβει το αυτοκίνητό μου και να το κατεβάσει.......... ;)

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Ο Φιλοσίδης αφού μου πλήρωσε το μισθωμένο αυτοκίνητο, μου έδωσε αυτοκίνητο αντικατάστασης. Χθες με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι το αυτοκίνητο ήταν έτοιμο και να πήγαινα να το παραλάβω!!

Αρνήθηκα και τους είπα ότι έχουν υποχρέωση να μου το φέρουν Αθήνα. Τώρα μόλις ενημερώθηκα ότι πηγαίνει νταλίκα να παραλάβει το αυτοκίνητό μου και να το κατεβάσει.......... ;)

 

τους την έφτιαξες μια χαρά, όπως τους αξίζει, μήπως είσαι δικηγόρος;:lol:

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

Ναι........

 

έτσι εξηγείται λοιπόν;)

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια χαρά και χρόνια πολλά!!

Με πήραν από αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι έλαβαν εντολή απο το εργοστάσιο για έλεγχο του "καντραν" (!!). Ακριβώς αυτό μου είπαν στο τηλ και έκλεισα ραντεβού (δωρεάν). Ειδοποιήθηκε κανείς άλλος? Θα ενημερώσω σε 2 μέρες που θα πάω τι παίζει.

Και πάλι χρόνια πολλά,

ilias

ilias
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και χρόνια πολλά!!

Με πήραν από αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι έλαβαν εντολή απο το εργοστάσιο για έλεγχο του "καντραν" (!!). Ακριβώς αυτό μου είπαν στο τηλ και έκλεισα ραντεβού (δωρεάν). Ειδοποιήθηκε κανείς άλλος? Θα ενημερώσω σε 2 μέρες που θα πάω τι παίζει.

Και πάλι χρόνια πολλά,

ilias

 

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=33240&st=0&p=355267&fromsearch=1entry355267

Link to comment
Share on other sites

 

οπ.. δεν το είχα δει αυτό. Ευχαριστώ!

ilias

ilias
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να βρεθεί ΕΝΑΣ που να βγει και να πει "ΝΑΙ, το TSI μου έχει ΑΥΤΟ το πρόβλημα". Όλοι λένε ότι "άκουσαν" για το σπασμένο μοτέρ του κουνιάδου της δεύτερης ξαδέρφης (από το σόι της νύφης).

 

No offence taken. Απλά διαβάζουν και άλλα παιδιά που ενδεχομένως ενδιαφέρονται και τρομάζουν!

 

Και με την ευκαιρία, ας συνοψίσουμε: Όσοι εδώ μέσα έχουν TSI ας αναφέρουν τυχόν προβλήματα μέχρι τώρα. Μπορεί τελικά μόνο εγώ να είμαι ο τυχερός που δε μου έχει κάνει "τσικ"...

 

Αρη ΝΑΙΙΙΙΙΙ ο TSi δεν έχει κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.

 

Εκτός από το συγχρονιζέ της δευτέρας μέχρι τον 6/2007 την σκάστρα και την βαλβίδα μεταγωγής. Μ*λ*κες δλδ για έναν τέτοιο κινητήρα και με αυτή την ιπποδύναμη. 170 (185) ΜΑΜΑ ΙΠΠΩΝ.

 

 

Χρόνια πολλά

Link to comment
Share on other sites

Αρη ΝΑΙΙΙΙΙΙ ο TSi δεν έχει κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.

 

Εκτός από το συγχρονιζέ της δευτέρας μέχρι τον 6/2007 την σκάστρα και την βαλβίδα μεταγωγής. Μ*λ*κες δλδ για έναν τέτοιο κινητήρα και με αυτή την ιπποδύναμη. 170 (185) ΜΑΜΑ ΙΠΠΩΝ.

 

 

Χρόνια πολλά

 

Γιατί έβαλες 170 και 185 μέσα σε παρένθεση?

Χρόνια πολλά!,

ilias

ilias
Link to comment
Share on other sites

Γιατι οπως συνηθιζεται τα vw αποδιδουν αρκετους ιππους περισσοτερους απο αυτους που ανακοινωνει η εταιρια. Το δικο σου(μας) 122αρι εχει δυναμομετρηθει 135-138 ιππους.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί έβαλες 170 και 185 μέσα σε παρένθεση?

Χρόνια πολλά!,

ilias

 

Γιατί 185 είναι μετρημένα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οπως συνηθιζεται τα vw αποδιδουν αρκετους ιππους περισσοτερους απο αυτους που ανακοινωνει η εταιρια. Το δικο σου(μας) 122αρι εχει δυναμομετρηθει 135-138 ιππους.

 

Εγώ έχω το 140, άρα υποθέτω ότι μια 150άρα την πιάνω :p

Επίσης, μιας και είδα το link που μου έστειλες και από ότι βλέπω είναι πλέον γνωστό το θέμα με την αναβάθμιση "καντραν", θα ενημερώσω μόνο αν παίξει τίποτα περίεργο.

Αν όχι, ευχές για καλή χρονιά!

ilias

ilias
Link to comment
Share on other sites

140αρι 5αρι εχει δυναμομετρηθει μπροστα μου σε ΜΑΗΑ στα 152 αλογα..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οπως συνηθιζεται τα vw αποδιδουν αρκετους ιππους περισσοτερους απο αυτους που ανακοινωνει η εταιρια. Το δικο σου(μας) 122αρι εχει δυναμομετρηθει 135-138 ιππους.

 

 

και το δικο μας επισης :p

 

Συμφωνα με καποιους γκουρου του τυπου,"υποτιθεται" οτι το νουμερο που ανακοινωνει η εταιρεια αναφερεται σε ιπποδυναμη στους τροχους,σε αντιθεση με τον ανταγωνισμο που δινουν τιμη για το στροφαλο.Αυτο βεβαιως δεν εμποδιζει τα μοντελα της VW,και τα περισσοτερα του VAG,τελικα να εμφανιζουν ακομη υψηλοτερες τιμες απο τις επισημες κατα τη δυναμομετρηση τους στους τροχους.Π.χ 135-140 αλογα στους τροχους για τα Golf,Leon,A3 κτλ.

 

Γενικα,απο μοτερ καλα πανε

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

140αρι 5αρι εχει δυναμομετρηθει μπροστα μου σε ΜΑΗΑ στα 152 αλογα..

 

κομπλε! :)

γύρησα από το service για την αναβάθμιση καντραν.. τίποτα ιδιαίτερο/ανυσηχιτικό/σοβαρό... ένα τέταρτο κράτησε η όλη ιστορία.. τσάμπα την ταλαιπωρία.

Καλή πρωτοχρονιά εύχομαι σε όλους.

ilias

ilias
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...