Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και το δικο μας επισης :p

 

Συμφωνα με καποιους γκουρου του τυπου,"υποτιθεται" οτι το νουμερο που ανακοινωνει η εταιρεια αναφερεται σε ιπποδυναμη στους τροχους,σε αντιθεση με τον ανταγωνισμο που δινουν τιμη για το στροφαλο.Αυτο βεβαιως δεν εμποδιζει τα μοντελα της VW,και τα περισσοτερα του VAG,τελικα να εμφανιζουν ακομη υψηλοτερες τιμες απο τις επισημες κατα τη δυναμομετρηση τους στους τροχους.Π.χ 135-140 αλογα στους τροχους για τα Golf,Leon,A3 κτλ.

 

Γενικα,απο μοτερ καλα πανε

 

Αυτό που μάλλον συμβαίνει είναι ότι οι απώλειες στη μετάδοση των VW είναι μικρότερες. Αν μετρούσαμε δηλαδή ένα VW μοτέρ μόνο του σε πάγκο, θα έδειχνε ότι και ένα ίδιας ονομαστικής ιπποδύναμης μοτέρ άλλης μάρκας.

Έμμεσα κάτι τέτοιο φαίνεται και από τις επίσημες τιμές κατανάλωσης, όπου τα VW (και τα Mercedes...) φαίνεται να έχουν ένα μικρό πλεονέκτημα σε σχέση με το μέσο όρο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ίσως οι γερμανικές εταιρίες προτιμούν να δίνουν μικρότερες ονομαστικές ιπποδυνάμεις από τις πραγματικές γιατί στη Γερμανία τα αυτοκίνητα φορολογούνται με την ιπποδύναμη και όχι με τα κυβικά..
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παίδες, μπαίνω φαντάρος σε 2 βδομάδες. Ηθελα λοιπόν να ρωτήσω. Το αυτοκίνητο θα το αφήσω στο γκαραζ. Έχει νόημα να αφήσω τα κλειδιά σε κάποιο φίλο ώστε να έρχεται να βάζει που και που τον κινητήρα να δουλεύει? Καμιά συμβουλή μιας και ενδέχεται να μείνει σε ακινησία αρκετό καιρό?

thanx!

ilias

ilias
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, μπαίνω φαντάρος σε 2 βδομάδες. Ηθελα λοιπόν να ρωτήσω. Το αυτοκίνητο θα το αφήσω στο γκαραζ. Έχει νόημα να αφήσω τα κλειδιά σε κάποιο φίλο ώστε να έρχεται να βάζει που και που τον κινητήρα να δουλεύει? Καμιά συμβουλή μιας και ενδέχεται να μείνει σε ακινησία αρκετό καιρό?

thanx!

ilias

 

H δώσε τα κλειδια σε φιλο σου να το βαζει μπροστά 1 φορα την εβδομαδα ή βγαλε τους πόλους απο την μπαταρια, μιας και θα το εχεις σε γκαραζ.

Link to comment
Share on other sites

H δώσε τα κλειδια σε φιλο σου να το βαζει μπροστά 1 φορα την εβδομαδα ή βγαλε τους πόλους απο την μπαταρια, μιας και θα το εχεις σε γκαραζ.

 

ok, ευχαριστώ :)

ilias
Link to comment
Share on other sites

ok, ευχαριστώ :)

 

επειδη και εγω το κυκλοφορω αραια και που το αυτοκινητο και μου εχει μεινει απο μπαταρια, υπαρχει συστημα που το ενωνεις με την πριζα και δινει ρευμα στο αυτοκινητο και δεν παθαινει η μπαταρια τιποτα. καπου στα 70Ε μου το ειπε ο ηλεκτρολογος μου.

Link to comment
Share on other sites

επειδη και εγω το κυκλοφορω αραια και που το αυτοκινητο και μου εχει μεινει απο μπαταρια, υπαρχει συστημα που το ενωνεις με την πριζα και δινει ρευμα στο αυτοκινητο και δεν παθαινει η μπαταρια τιποτα. καπου στα 70Ε μου το ειπε ο ηλεκτρολογος μου.

 

Χρήσιμη πληροφορία. Ευχαριστώ. Βεβαια δεν είμαστε για έξοδα τώρα οπότε μάλλον θα αφήσω τα κλειδιά σε κάποιον. Αυτό που με προβλημάτιζε δεν είναι τοσο για τον κινητήρα και τη μπαταρία, αλλά αν θα πρέπει να κινείται που και που (λέω εγώ τώρα μπα και δεν κάνει να μένει σε ακινησία για τα ελαστικά, αναρτήσεις ή ξέρω γω τι..)

Cheers,

ilias

ilias
Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμη πληροφορία. Ευχαριστώ. Βεβαια δεν είμαστε για έξοδα τώρα οπότε μάλλον θα αφήσω τα κλειδιά σε κάποιον. Αυτό που με προβλημάτιζε δεν είναι τοσο για τον κινητήρα και τη μπαταρία, αλλά αν θα πρέπει να κινείται που και που (λέω εγώ τώρα μπα και δεν κάνει να μένει σε ακινησία για τα ελαστικά, αναρτήσεις ή ξέρω γω τι..)

Cheers,

ilias

 

Ενταξυ βρε δεν θα πας και στον πόλεμο, φαντάρος πας. Τωρα το φανταριλικι ειναι τουρισμος

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμη πληροφορία. Ευχαριστώ. Βεβαια δεν είμαστε για έξοδα τώρα οπότε μάλλον θα αφήσω τα κλειδιά σε κάποιον. Αυτό που με προβλημάτιζε δεν είναι τοσο για τον κινητήρα και τη μπαταρία, αλλά αν θα πρέπει να κινείται που και που (λέω εγώ τώρα μπα και δεν κάνει να μένει σε ακινησία για τα ελαστικά, αναρτήσεις ή ξέρω γω τι..)

Cheers,

ilias

 

 

Θεωρητικα καλο ειναι να μη μενει ακινητο για πολυ μεγαλα χρονικα διαστηματα.Αλλα φανταζομαι μια φορα το διμηνο θα παιρνεις αρκετη αδεια για να πηγαινεις να το δεις.

 

Αληθεια μετα το κεντρο γιατι δεν το παιρνεις μαζι σου?

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Ενταξυ βρε δεν θα πας και στον πόλεμο, φαντάρος πας. Τωρα το φανταριλικι ειναι τουρισμος

 

σωστό κι αυτό ;)

 

Θεωρητικα καλο ειναι να μη μενει ακινητο για πολυ μεγαλα χρονικα διαστηματα.Αλλα φανταζομαι μια φορα το διμηνο θα παιρνεις αρκετη αδεια για να πηγαινεις να το δεις.

 

Αληθεια μετα το κεντρο γιατι δεν το παιρνεις μαζι σου?

 

Θα εξαρτηθεί από το που θα πάω μετά το κέντρο. Ενδεχομένως ναι, αν μπορώ να το πάρω μαζί μου. Δεν ξέρω πως θα είναι η φάση και αν θα μπορώ να το βάζω μέσα. Ντάξει δεν το πολυψήνω να το αφήνω εκτός στρατοπέδου για μέρες σε άσχετη πόλη..

ilias
Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως ναι, αν μπορώ να το πάρω μαζί μου. Δεν ξέρω πως θα είναι η φάση και αν θα μπορώ να το βάζω μέσα. Ντάξει δεν το πολυψήνω να το αφήνω εκτός στρατοπέδου για μέρες σε άσχετη πόλη..

 

Απο οσο γνωριζω στο 99% των περιπτωσεων σ'αφηνουν να το βαζεις μεσα:πεζικο,τεθ/μενα ακομα και καταδρομες και παραμεθοριο.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλά, πρώτη φορά είναι που ο αρχιμηχανικός κάποιας αντιπροσωπείας λέει π@π@ρες?

 

Εμένα μου συμβαίνει συνέχεια... :)

 

 

 

Μήπως υπάρχει και στα Αγγλικά?

Δε μπορώ να το βρω...

Δοκίμασα να το μεταφράσω με google translate αλλά είναι χάλια και μόνο μέχρι τη σελίδα 25. Είναι φοβερό πάντως...

 

Φίλε μου άργησα λίγο να σου απαντήσω :p. Μετά από ένα χρόνο επιτέλους το βρήκα και στα Αγγλικά!

Ορίστε http://rapidshare.com/files/355646288/1.4l_tsi_140hp_-_SSP_359_Design_and_Function.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Έχω ένα PNA-DVD-GPS κ.λ.π. στο αυτοκίνητο εγκατεστημένο, κινέζικο από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Το σύστημα "τρέχει" windows ce αλλά στα κινέζικα.

 

1. Ξέρει κάποιος, κάποιο τρόπο ώστε να αλλάξει η γλώσσα στα αγγλικά ή ελληνικά;

 

2. Θέλω να κάνω αναβάθμιση στους χάρτες. Σαν input μπορεί να θεωρηθεί το cd/dvd και μια θύρα usb που έχει για να διαβάζει μουσική. Έχει και sd αλλά δεν είναι άμεσα προσβάσιμη, πρέπει να το λύσω για να την βγάλω.

 

Αυτά τα ολίγα. Οποιαδήποτε ιδέα/βοήθεια καλοδεχούμενη/εκτιμώμενη ιδιαιτέρως:)

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Έχω ένα PNA-DVD-GPS κ.λ.π. στο αυτοκίνητο εγκατεστημένο, κινέζικο από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Το σύστημα "τρέχει" windows ce αλλά στα κινέζικα.

 

1. Ξέρει κάποιος, κάποιο τρόπο ώστε να αλλάξει η γλώσσα στα αγγλικά ή ελληνικά;

 

2. Θέλω να κάνω αναβάθμιση στους χάρτες. Σαν input μπορεί να θεωρηθεί το cd/dvd και μια θύρα usb που έχει για να διαβάζει μουσική. Έχει και sd αλλά δεν είναι άμεσα προσβάσιμη, πρέπει να το λύσω για να την βγάλω.

 

Αυτά τα ολίγα. Οποιαδήποτε ιδέα/βοήθεια καλοδεχούμενη/εκτιμώμενη ιδιαιτέρως:)

 

Δεν βλέπω καμία σχεση της ερώτησης σου με το θέμα. Ρώτα καλλίτερα στην navimania

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα σε όλους.

 

και επειδή πρέπει να λέμε και τα καλά, να ενημερώσω για την εξυπηρέτηση που έτυχα στον Φιλοσίδη.

 

Πήρα το golfάκι μου πέρυσι τον Μάρτιο, μεταχειρισμένο από τα μεταχειρισμένα του Φιλοσίδη. Ένα 1400 GT sport/122ps πολύ ευχαριστημένος κ.λ.π.

 

Έπρεπε να το πάρω αφού θα του έκαναν το πρώτο service το οποίο όμως για κάποιο λόγο ξεχάστηκε και αναγκάστηκα και το έκανα, άρα και το πλήρωσα εγώ σε ένα άλλο εξουσιοδοτημένο.

 

Μετά από παράπονο μου σχετικά με την παράλειψή τους αυτή, μου υποσχέθηκαν ότι το επόμενο θα ήταν απολύτως δωρεάν.

 

Και όντως έτσι και έγινε. Και πάντα ότι πρόβλημα και αν είχα, η εξυπηρέτηση ήταν η καλύτερη δυνατή.

 

Τους ευχαριστώ λοιπόν και δημόσια.

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους.

 

και επειδή πρέπει να λέμε και τα καλά, να ενημερώσω για την εξυπηρέτηση που έτυχα στον Φιλοσίδη.

 

Πήρα το golfάκι μου πέρυσι τον Μάρτιο, μεταχειρισμένο από τα μεταχειρισμένα του Φιλοσίδη. Ένα 1400 GT sport/122ps πολύ ευχαριστημένος κ.λ.π.

 

Έπρεπε να το πάρω αφού θα του έκαναν το πρώτο service το οποίο όμως για κάποιο λόγο ξεχάστηκε και αναγκάστηκα και το έκανα, άρα και το πλήρωσα εγώ σε ένα άλλο εξουσιοδοτημένο.

 

Μετά από παράπονο μου σχετικά με την παράλειψή τους αυτή, μου υποσχέθηκαν ότι το επόμενο θα ήταν απολύτως δωρεάν.

 

Και όντως έτσι και έγινε. Και πάντα ότι πρόβλημα και αν είχα, η εξυπηρέτηση ήταν η καλύτερη δυνατή.

 

Τους ευχαριστώ λοιπόν και δημόσια.

 

Αφου στο χρώσταγε γιατι τους ευχαριστείς, σου παρέδωσαν αυτοκίνητο χωρίς να κάνουν σέρβις και είσαι και υποχρεωμένος. Μάλλον δεν ξέρουμε να διεκδικούμε τα δικαιώματα μας.

 

ΥΓ και το ερώτημα που προκύπτει είναι τι σου άλλαξαν στο δωρεάν σέρβις, σου έκαναν το κανονικό ή οτι τους ήρθε.

Link to comment
Share on other sites

Το τι έκαναν, εκείνοι το ξέρουν καλύτερα. Θεωρητικά το αυτοκίνητο έπρεπε να κάνει το λεγόμενο "μεγάλο", τώρα αν άλλαξαν μόνο λάδια δεν ξέρω, δεν το νομίζω όμως. Και στο κάτω-κάτω η σφραγίδα μπήκε και ότι και αν παρουσιάσει, είμαι καλυμμένος.

 

Τέλος πάντων, ενώ θεωρητικά είναι αυτονόητο ότι πρέπει να κάνουμε ότι λέμε, και επειδή συνήθως δεν συμβαίνει, γι αυτό και το αναφέρω.

 

Δεν είπα ότι νοιώθω υποχρεωμένος, απλά είδα μια επαγγελματική αντιμετώπιση.

Αυτό άλλωστε δεν είναι το ζητούμενο;

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

Το τι έκαναν, εκείνοι το ξέρουν καλύτερα. Θεωρητικά το αυτοκίνητο έπρεπε να κάνει το λεγόμενο "μεγάλο", τώρα αν άλλαξαν μόνο λάδια δεν ξέρω, δεν το νομίζω όμως. Και στο κάτω-κάτω η σφραγίδα μπήκε και ότι και αν παρουσιάσει, είμαι καλυμμένος.

 

Τέλος πάντων, ενώ θεωρητικά είναι αυτονόητο ότι πρέπει να κάνουμε ότι λέμε, και επειδή συνήθως δεν συμβαίνει, γι αυτό και το αναφέρω.

 

Δεν είπα ότι νοιώθω υποχρεωμένος, απλά είδα μια επαγγελματική αντιμετώπιση.

Αυτό άλλωστε δεν είναι το ζητούμενο;

 

Καλα πήγες για σερβις και δεν ξερεις τι σου έκαναν, ποσα χιλ εχεις ενα απλό τσεκ είναι σου αν άλλαξαν υγρά φρένων (εφ' οσον μιλάμε για το μεγάλο σέρβις).

Link to comment
Share on other sites

Καλα πήγες για σερβις και δεν ξερεις τι σου έκαναν, ποσα χιλ εχεις ενα απλό τσεκ είναι σου αν άλλαξαν υγρά φρένων (εφ' οσον μιλάμε για το μεγάλο σέρβις).

 

Λάδια, φίλτρα λαδιού, βενζίνης & γύρης και διάφορους άλλους ελέγχους/ρυθμίσεις αντίστοιχους με τα χλμ (25000) και την ηλικία (09/07) του αυτοκινήτου.

 

Πήρα χαρτί με το τι ελέγχθηκε και τι εργασίες έγιναν.

 

Βέβαια αυτό που μου προκαλεί μεγαλύτερη εντύπωση, είναι το ύφος σου αγαπητέ φίλε, διακρίνω μια ελαφρά ειρωνεία, "Καλα πήγες για σερβις και δεν ξερεις τι σου έκαναν" και δεν καταλαβαίνω και τον λόγο.

 

Επειδή είπα ότι έμεινα ευχαριστημένος από τον Φιλοσίδη;

 

Εσύ έχεις άλλη εμπειρία;

 

Και στο κάτω-κάτω δεν προτίθεμαι να κάνω διαφήμιση, την εμπειρία μου κατέθεσα.

 

Και κάτι τελευταίο.

 

"...>Chat and Fun>My Cars and Bikes>Volkswagen Golf V>..." Χαλάρωσε λίγο, δεν έγινε και τίποτα.

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

Με τον Παζαροπουλο τι γινεται?

Εσκασε το κανονι?

Και να φανταστεις οταν ειχα παει πριν λιγο καιρο για κατι στα φρενα μου μου ειχε αφησει τις καλυτερες εντυπωσεις απο το σερβις του.

Link to comment
Share on other sites

Με τον Παζαροπουλο τι γινεται?

Εσκασε το κανονι?

Και να φανταστεις οταν ειχα παει πριν λιγο καιρο για κατι στα φρενα μου μου ειχε αφησει τις καλυτερες εντυπωσεις απο το σερβις του.

 

Έτσι ακούγεται...

 

Κοίτα εδώ

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...