Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μαλλον εννοεί μακριά απο TSi γιατι δεν φτάνουν για όλους (η αργουν να τα παραγουν και καθυστερει να παραλάβει....)

εγω πάντως του πίνω το αίμα καθε μέρα.Αλλαγές κάτω απο 5 γίνονται μόνο μεσα στην πόλη :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω το TSI το Golf από τον Μαΐο του 2009 και το αυτοκίνητο δεν έχει βγάλει το παραμικρό λάθος και φάντασου ότι του έχω περάσει πρόγραμμα στην ECU και του έχω αυξήσει την ιπποδύναμη (που όλοι ξέρουμε ότι όταν ένα αυτοκίνητο το "πειράξεις" παίζεις με την τύχη σου αλλά και με την αξιοπιστία του αυτοκινήτου σου)και παρόλα αυτά δεν έχει κάνει "κιχ" το αυτοκίνητο.

 

Εδω θα ειμαστε θα τα ξαναπουμε!!

 

Μακαρι να μην σοθ βγαλει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ο νικος εχει καποιο δικιο πολλα tsi τσιμπαγαν αρκετο λαδακι λογο ελαττωματικης παρτιδας γι'αυτο και αποσυρθηκε απο την αγορα η εκδοση με τα 170....Σαν μεταλλα μοτερ δεν εχει θεμα εχουν βελτιωθει τετοια μεχρι με αλλες τουρμπινες και 290 αλογα χωρις να αλαχτουν μεταλα.......Απο θεμα software εχει....Γι'αυτο και αρκετα τετοια που φορανε προγραμμα συγκεκριμενα revo σπανε και το πιο συχνο σπασιμο ειναι τουρμπινας.......Κατεμε το χειροτερο μοτερ ever ειναι των corsa opc αυτα και μαμα σπανε.......
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σε όλους,

 

Έχετε ακούσει για προβλήματα στις καδένες των TSI? Πιο συγκεκριμένα έχω ένα Golf TSI 140Hp και σε κάτι forum διάβασα ότι επιμηκύνεται η καδένα...αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να ακούγεται ένας θόρυβος κατά την εκκίνηση και ιδίως του χειμερινούς μήνες γίνεται πιο έντονο.

 

Επειδή το χειμώνα μετά το service που έκανα άκουγα έναν τέτοιο θόρυβο - ο μηχανικός μου είπε κάνει θόρυβο μέχρι να λαδωθεί η καδένα(σωστό ή λάθος δεν ξέρω) - τι λέτε ότι πρέπει να κάνω? Να ανοίξω τη μηχανή έτσι στα καλά του καθουμένου και τελικά να μην υπάρχει πρόβλημα χαζό δεν είναι και αυτό?

 

Παρατήρησε κανείς σας παρόμοιο ήχο κατά την εκκίνηση - υπόψιν δεν μιλάω για τον ήχο που κάνει κατά το cold start?

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ εχω θέμα, έχουν λύσει την μίση μηχανή, άκρη δεν βγήκε, τό ίδιο μου είπαν, μέχρι να τεντώσει η αλυσίδα, ακούγεται για 1 δευτερόλεπτο και σταματάει... το κάνει πάντα όταν είναι κρύα, χειμώνα η καλοκαίρι.....
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
φιλαράκι εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα...ειδικά όταν ειναι κρύο, όταν το βάζω μπροστά...μέχρι να πέσουν μερικές φορες παίζει και με τις στροφές...:worry:
Link to comment
Share on other sites

φιλαράκι εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα...ειδικά όταν ειναι κρύο, όταν το βάζω μπροστά...μέχρι να πέσουν μερικές φορες παίζει και με τις στροφές...:worry:

 

Το ιδιο προβλημα εχω διαβασει και στα φορουμ της skoda (επειδη εχω octy).

Προσωπικα δεν εχω καποιο προβλημα, αλλ ειναι τοσο σημαντικο να ασχολειστε??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

φιλαράκι εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα...ειδικά όταν ειναι κρύο, όταν το βάζω μπροστά...μέχρι να πέσουν μερικές φορες παίζει και με τις στροφές...:worry:

 

Το ιδιο προβλημα εχω διαβασει και στα φορουμ της skoda (επειδη εχω octy).

Προσωπικα δεν εχω καποιο προβλημα, αλλ ειναι τοσο σημαντικο να ασχολειστε??

 

καποια σειρα των tsi εχει προβλημα με την καδενα.Βασικα το προβλημα παρουσιαζεται στον τεντωτηρα αυτης που δουλευει με την πιεση των λαδιων,για αυτο και ακουγεται σε ορισμενες περιπτωσεις οταν το βαζεις μπροστα που δεν εχει λαδια.

Δυστηχως αν μιλαμε για το ιδιο προβλημα ,ειναι αρκετα σοβαρο(αν θυμαμαι καλα αφορα κινητηρες 2006 μοντελο) ερχεται η ωρα και πηδαει δοντι,οπου κρινεται αναγκαιο το λυσιμο.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

καποια σειρα των tsi εχει προβλημα με την καδενα.Βασικα το προβλημα παρουσιαζεται στον τεντωτηρα αυτης που δουλευει με την πιεση των λαδιων,για αυτο και ακουγεται σε ορισμενες περιπτωσεις οταν το βαζεις μπροστα που δεν εχει λαδια.

Δυστηχως αν μιλαμε για το ιδιο προβλημα ,ειναι αρκετα σοβαρο(αν θυμαμαι καλα αφορα κινητηρες 2006 μοντελο) ερχεται η ωρα και πηδαει δοντι,οπου κρινεται αναγκαιο το λυσιμο.

 

Μου έτυχε πριν ένα μήνα στα 110.000 km. Χάλασε ο τεντωτήρας και πήδηξε δόντι. Έπρεπε να αλλαχτεί καδένα, τεντωτήρας, γλύστρες, φλάτζα καθρέπτη. Από ότι πληροφορήθηκα από τον μηχανικό ήμουν απλά άτυχος. Το ότι έχει καδένα υποθετικά σημαίνει ότι δεν την αλλάζεις ποτέ. Παρόλα αυτά δεν ακουγόταν τίποτα περίεργο προτού μου συμβεί και γενικά δεν είχα παρατηρήσει τίποτα ύποπτο..

ilias
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήσουν καθόλου ατυχος, ατυχια ηταν που και εσυ και εγω πιστέψαμε στην γερμανικη αξιοπιστία

 

Τρίχες δηλαδη

 

 

 

 

Μου έτυχε πριν ένα μήνα στα 110.000 km. Χάλασε ο τεντωτήρας και πήδηξε δόντι. Έπρεπε να αλλαχτεί καδένα, τεντωτήρας, γλύστρες, φλάτζα καθρέπτη. Από ότι πληροφορήθηκα από τον μηχανικό ήμουν απλά άτυχος. Το ότι έχει καδένα υποθετικά σημαίνει ότι δεν την αλλάζεις ποτέ. Παρόλα αυτά δεν ακουγόταν τίποτα περίεργο προτού μου συμβεί και γενικά δεν είχα παρατηρήσει τίποτα ύποπτο..
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήσουν καθόλου ατυχος, ατυχια ηταν που και εσυ και εγω πιστέψαμε στην γερμανικη αξιοπιστία

 

Τρίχες δηλαδη

 

Δεν ξέρω.. μπορεί να 'ναι κι έτσι.. Γενικά κάθε μέρα μέσα στην πόλη και τόσα χλμ προκαλούν μεγάλες φθορές στο αυτοκίνητο. Και άλλοι φίλοι που έχουν άλλες μάρκες μη νομίζεις ότι τραβάνε λιγότερα.. Εν πάσει περιπτώσει, ας ελπίσουμε ότι δε θα βγάλει κάνα πιο χοντρό θέμα στην πορεία..

ilias
Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως ειναι οι TSi? εννος ποια η διαφορα

 

Εχει μια μικρη τουρμπινιτσα...:rolleyes:

Το δικο μου εχει γραψει 50 Κ χωρις καμια απολυτως βλαβη μεχρι τωρα...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω.. μπορεί να 'ναι κι έτσι.. Γενικά κάθε μέρα μέσα στην πόλη και τόσα χλμ προκαλούν μεγάλες φθορές στο αυτοκίνητο. Και άλλοι φίλοι που έχουν άλλες μάρκες μη νομίζεις ότι τραβάνε λιγότερα.. Εν πάσει περιπτώσει, ας ελπίσουμε ότι δε θα βγάλει κάνα πιο χοντρό θέμα στην πορεία..

 

Σιγά τα πολλά χλμ που είχες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήσουν καθόλου ατυχος, ατυχια ηταν που και εσυ και εγω πιστέψαμε στην γερμανικη αξιοπιστία

 

+1000 Nίκο :p

 

H καδένα έχει πρόβλημα εξ ορισμού ειδικά στα bmy μοτέρ και η vw δεν αναγνωρίζει τπτ!!:mad:

 

Στο δικό μου άλλαξα το πακέτο κάπου στα 75-80k χωρίς να αλλάξω το γρανάζι του μεταβλητού, αλλά τώρα που έχω 115k χλμ θα αλλαχθεί κι αυτό αφού συνεχίζει να κάνει θόρυβο...

 

Γενικά αρκετά προβλήματα το golfακι, καλο χρυσό αλλά ζητάει λεφτά κάθε λίγο!

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ακούσει κάτι για το vw golf v Diesel 1.9 μοντέλο 2005-2006 περί αξιοπιστίας;

Σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά του.

Το αυτοκίνητο θα έχει περίπου 150.000-170.000 χλμ.

Τι πρέπει να προσεξω;

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ακούσει κάτι για το vw golf v Diesel 1.9 μοντέλο 2005-2006 περί αξιοπιστίας;

Σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά του.

Το αυτοκίνητο θα έχει περίπου 150.000-170.000 χλμ.

Τι πρέπει να προσεξω;

Εισαγωγής ;8 - 10 χρονών με τόσα χλμ;Εγώ θα υπολόγιζα ότι έχει τα διπλά .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...