Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οκ, το έκανα service!

Περιοδικό + αλλαγή λαδιών + επιθεώρησης υποτίθεται έκαναν.

Κοινώς τα 4 φίλτρα και λάδια.

110+80 = 190 ευρώ μου βγήκε. Ευχαριστώ για τις απόψεις.

 

Αυτό που με ανησύχησε είναι κάτι που μου είπε ο σύμβουλος. Λέει επειδή έφερα δικά μου λάδια και φίλτρα, αν συμβεί κάτι δε θα μπορώ να τους ρίξω την ευθύνη.

 

Με τρόμαξε λίγο. Αφού τα λάδια είναι σωστών προδιαγραφών, και τα δέχτηκαν, δε σημαίνει ότι το service έγινε σωστά? Πάντως στο βιβλιαράκι τα συμπλήρωσαν όλα κανονικά.

 

Πες του οτι λεει ωραια αστεια!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οκ, το έκανα service!

Περιοδικό + αλλαγή λαδιών + επιθεώρησης υποτίθεται έκαναν.

Κοινώς τα 4 φίλτρα και λάδια.

110+80 = 190 ευρώ μου βγήκε. Ευχαριστώ για τις απόψεις.

 

Αυτό που με ανησύχησε είναι κάτι που μου είπε ο σύμβουλος. Λέει επειδή έφερα δικά μου λάδια και φίλτρα, αν συμβεί κάτι δε θα μπορώ να τους ρίξω την ευθύνη.

 

Με τρόμαξε λίγο. Αφού τα λάδια είναι σωστών προδιαγραφών, και τα δέχτηκαν, δε σημαίνει ότι το service έγινε σωστά? Πάντως στο βιβλιαράκι τα συμπλήρωσαν όλα κανονικά.

 

πολυ καλο λαδι, πληρει την 504.00 οδηγια της vag και πεστου να παει να κουρευτει!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, οκ! Θα του το πω οταν παω να μου ρυθμισει το service που έβαλε λάθος.

(edit: αναφερόμουν στο ποστ του KIRRA, αλλά και στα δύο ταιριάζει!)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

έχω ένα θεματάκι με την κλειδαριά του συνοδηγού. Βασικά δεν ανοίγει η πόρτα. Φαίνεται σα να έχει μπλοκάρει η κλειδαριά δλδ. και να μην ξεκλειδώνει. Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι τέτοιο? (Από αυτή την πόρτα δε μπορώ να χρησιμοποιήσω το κλειδί - μόνο από του οδηγού μπαίνει.)

Cheers,

ilias

ilias
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

έχω ένα θεματάκι με την κλειδαριά του συνοδηγού. Βασικά δεν ανοίγει η πόρτα. Φαίνεται σα να έχει μπλοκάρει η κλειδαριά δλδ. και να μην ξεκλειδώνει. Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι τέτοιο? (Από αυτή την πόρτα δε μπορώ να χρησιμοποιήσω το κλειδί - μόνο από του οδηγού μπαίνει.)

Cheers,

ilias

 

1. Βγαλε τον πολο της μπαταριας για 5-10 λεπτα και ξαναδοκιμασε

2. Αν δεν ανοιγει εισαι για συνεργειο

Link to comment
Share on other sites

1. Βγαλε τον πολο της μπαταριας για 5-10 λεπτα και ξαναδοκιμασε

2. Αν δεν ανοιγει εισαι για συνεργειο

 

thanx Νίκο, θα δοκιμάσω.

ilias
Link to comment
Share on other sites

Όταν δοκιμάζεις από μέσα, είναι σαν να είναι κλειδωμένη (δεν τραβιέται η χειρολαβή) ή σα να ανοίγει (τραβιέται ελεύθερα αλλά η πόρτα δεν ανοίγει)?
Link to comment
Share on other sites

Όταν δοκιμάζεις από μέσα, είναι σαν να είναι κλειδωμένη (δεν τραβιέται η χειρολαβή) ή σα να ανοίγει (τραβιέται ελεύθερα αλλά η πόρτα δεν ανοίγει)?

 

Από μέσα η χειρολαβή τραβιέται μέχρι τέρμα, αλλά δεν ανοίγει η πόρτα. Επίσης, όταν κλειδώνω ή ξεκλειδώνω ακούγεται ένας επιπλέον ήχος από αυτή την πόρτα, σαν να προσπαθεί να ξανα(ξε)κλειδώσει. θα δοκιμάσω αυτό με την μπαραρία τώρα το μεσημέρι που θα επιστρέψω και θα ενημερώσω.

ilias
Link to comment
Share on other sites

και εγώ το έχω παρατηρήσει αυτό στην πίσω δεξιά πόρτα.

στο σερβις αυτό φάνηκε στον εγκέφαλο πάντως, ότι η μαγνητική κλειδαριά είχε βγάλει μερικά error.

πάντως δεν συμβαίνει πάντα οπότε δεν επέλεξα να κάνω κάποια επέμβαση...!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το έχω παρατηρήσει αυτό στην πίσω δεξιά πόρτα.

στο σερβις αυτό φάνηκε στον εγκέφαλο πάντως, ότι η μαγνητική κλειδαριά είχε βγάλει μερικά error.

πάντως δεν συμβαίνει πάντα οπότε δεν επέλεξα να κάνω κάποια επέμβαση...!

 

Σε μένα φαίνεται να έχει κολλήσει για τα καλά πάντως.. δοκίμασα να βγάλω και τους πόλους της μπαταρίας, αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Μπορεί να έχει κολλήσει ο μηχανισμός που κλειδώνει η πόρτα..

ilias
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα φαίνεται να έχει κολλήσει για τα καλά πάντως.. δοκίμασα να βγάλω και τους πόλους της μπαταρίας, αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Μπορεί να έχει κολλήσει ο μηχανισμός που κλειδώνει η πόρτα..

 

Δεν θελω να σε τρομαξω αλλα το προβλημα ειναι σοβαρο, εισαι σε εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε τρομαξω αλλα το προβλημα ειναι σοβαρο, εισαι σε εγγυηση?

 

τι να με τρομάξεις.. εδω δεν υπάρχει σάλιο.. το πολύ πολύ να μην το φτιάξω... Μου είχαν κάνει δώρο επέκταση εγγύησης όταν το αγόρασα. Θα κοιτάξω να δω αν το καλύπτει αυτή. (έχουν περάσει τα 2 χρόνια που έδινε η VW)

thanx για όλες τις απαντήσεις

ilias
Link to comment
Share on other sites

Εξελίξεις στο θέμα με την κλειδαριά του συνοδηγού: πρέπει να παραβιαστεί η πόρτα. Έχει κολλήσει ο μηχανισμός και δεν ανοίγει με την καμία. Ευτυχώς καλύπτεται από την επέκταση εγγύσης (πάλι καλά), γιατί αλλιώς παίζει να ήταν πολλά τα φράγκα.. για να δούμε..
ilias
Link to comment
Share on other sites

Εξελίξεις στο θέμα με την κλειδαριά του συνοδηγού: πρέπει να παραβιαστεί η πόρτα. Έχει κολλήσει ο μηχανισμός και δεν ανοίγει με την καμία. Ευτυχώς καλύπτεται από την επέκταση εγγύσης (πάλι καλά), γιατί αλλιώς παίζει να ήταν πολλά τα φράγκα.. για να δούμε..

 

Ξερεις πως γινεται αυτο?

 

Λοιπον θα σου κόψουν την λαμαρινα της πορτας απο την εξω μερια, θα ανοιξουν την πορτα και μετα αντικατάσταση και βάψιμο.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις πως γινεται αυτο?

 

Λοιπον θα σου κόψουν την λαμαρινα της πορτας απο την εξω μερια, θα ανοιξουν την πορτα και μετα αντικατάσταση και βάψιμο.:blink:

 

special... :worry:

ilias
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας τα προηγούμενα posts: τελικά δε χρειάστηκε να παραβιαστεί η πόρτα και αλλάχθηκε ο μηχανισμός της κλειδαριάς καλύπτοντας τα έξοδα η επέκταση εγγύησης. Αυτό είναι το καλό.. το κακό είναι ότι με βλέπω να ξαναπηγαίνω την άλλη βδομάδα στο service. Ακούγεται ένας θόρυβος στο ρελαντί και μου έκανε εντύπωση γιατί το είχα συνηθήσει τελείως αθόρυβο το αμάξι. Από ότι φαίνεται υπάρχει πρόβλημα στο συμπλέκτη. Θα το ψάξω λίγο παραπάνω ρωτώντας και αλλού και θα ενημερώσω... όλα μαζί έτυχαν μου φαίνεται.. Merfy's law.. :(
ilias
Link to comment
Share on other sites

Μια και το εχεις φρεσκο, ποια ειναι η διαδικασια για την επεκταση εγγυησης; Βγαζουν φωτο και στελνουν mail και περιμενεις 1-2 μερες να απαντησει η ασφαλιστικη ή ολα γινονται αμεσα;
Link to comment
Share on other sites

Μια και το εχεις φρεσκο, ποια ειναι η διαδικασια για την επεκταση εγγυησης; Βγαζουν φωτο και στελνουν mail και περιμενεις 1-2 μερες να απαντησει η ασφαλιστικη ή ολα γινονται αμεσα;

 

Τα κανόνισε όλα το service τα διαδικαστικά. Τους πήρε μια μέρα μόνο γι αυτό μέχρι να βγάλουν άκρη. Οπότε το αμάξι το πήρα την άλλη μέρα. Έπρεπε να τα κανονίσουν με την εταιρεία που σου παρέχει την ασφάλεια, ενώ παλιότερα το κανόνιζαν απευθείας με τη VW. Ακριβώς τώρα τα αποδεικτικά που χρειάζονται δεν τα ξέρω. Φαντάζομαι καμιά φωτό με fax θα έπαιξε. Και αριθμός πλαισίου νομίζω χρειαζόταν. Το καλό πάντως ήταν ότι εγώ δεν έκανα τίποτα. Είπα απλώς ότι έχω επέκταση εγγύησης.

ilias
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά σχετικά με αυτό εδώ το ζήτημα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2991845#post2991845

που είχα με την Kosmocar και τον Pazaropoulo, σχετικά με την κάλυψη του Total Care, το ζήτημα έκλεισε συμβιβαστικά ενώπιον του Συνηγόρου του Καταναλωτή, αφού η Κοσμοκαρ με αποζημίωσε για την ηθική βλάβη, που μου προκάλεσε.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Τι αποτελεσμα ειχες δηλαδη;

 

500 ευρώ αποζημίωση για την ηθική βλάβη.... (ήδη μου είχαν καλύψει για μία βραδιά ξενοδοχείο για 4 άτομα, μεταφορά του αυτοκινήτου μου από Βόλο στην Αθήνα, ταξί για 4 άτομα από Αλμυρό στο Βόλο και (ο Φιλοσίδης) αυτοκίνητο αντικατάστασης για 5 μέρες).

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη θυμηθηκα τη περιπτωση σου εριξα μια ματια στο βιβλιαρακι της totalcare και αναφερει οτι δικαιουσαι 1 απο τις παροχες, για την ακριβεια λεει πχ δικαιουσαι αυτοκινητο αντικαταστασης, εναλλακτικα δικαιουσαι να μεινεις σε ξενοδοχειο κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη θυμηθηκα τη περιπτωση σου εριξα μια ματια στο βιβλιαρακι της totalcare και αναφερει οτι δικαιουσαι 1 απο τις παροχες, για την ακριβεια λεει πχ δικαιουσαι αυτοκινητο αντικαταστασης, εναλλακτικα δικαιουσαι να μεινεις σε ξενοδοχειο κλπ.

 

Έτσι όπως τα λες γράφει το βιβλιαράκι.... Όμως

1) Εμένα δε μου έδωσαν το βιβλιαράκι.

2) Ο πωλητής στον Παζαρόπουλο δε διευκρίνησε ότι οι παροχές είναι διαζευκτικές ή χρονικά περιορισμένες, αντιθέτως με διαβεβαίωσε ότι δικαιούμαι όλες τις παροχές.

3) (και σημαντικότερο) Στα site των περισσότερων εξουσιοδοτημένων αντιπροσώπων αναφέρονταν, μέχρι να ανακινήσω εγώ το θέμα και να διορθωθούν οι καταχωρήσεις, αλλά σε μερικούς ιστότοπους αναφέρονται ακόμα (π.χ. http://vw.automarin.gr/totalcare.asp) όλες οι παροχές χωρίς καμία αναφορά σε διαζευκτικότητα ούτε σε χρονικό περιορισμό, αλλά ούτε και ότι υφίσταται καν το βιβλιαράκι που προβλέπει τέτοιους περιορισμούς, το οποίο ακόμα και αν το παραδίδουν (όπως εσύ με διαβεβαιώνεις, γιατί εγώ σου ξαναλέω δεν το έλαβα ποτέ) το περνάνε τόσο στα ψιλά που ούτε μία υπογραφή ότι το παρέλαβες δε σου ζητάνε!

Ακόμα λοιπόν κι αν παραδίδουν πράγματι το βιβλιαράκι, εξακολουθούν οι καταχωρισεις στα site των αντιπροσώπων να είναι παραπλανητικές και να δεσμεύουν την VW. Γι' αυτό άλλωστε και η ίδια η Kosmocar έκρινε ότι τη συνέφερε να κλείσει τη διαφορά καταβάλοντας την ανωτέρω αποζημίωση, πριν αυτή φτάσει στα δικαστήρια...

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...