Jump to content

[CAR] VW Golf V


nickolas84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χρωσταει ο παζα κοντα 38 εκ ευρω.

 

38 στις τράπεζες και 6 στην κοσμοκαρ

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12334&subid=2&pubid=26401145

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 9,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας και χρόνια πολλά!

Πριν λίγους μήνες με είχαν φωνάξει από αντιπροσωπεία για αναβάθμιση καντραν (ή κάτι τέτοιο..). Παρατηρώ τώρα (γιατί προηγουμένος δούλευε σωστά) που πλησιάζει το 3ο service, ότι μου λέει (γυρνώντας κλειδί και πατώντας το trip) ότι θέλω ακόμα 16800 χλμ για service. Ό,τι να 'ναι δλδ.. Παρατήρησε κανείς κανένα τέτοιο περίεργο μετά από "αναβάθμιση καντράν" ?

 

Cheers,

ilias

ilias
Link to comment
Share on other sites

Προφανως στο ρυθμισαν για long life service.

 

Μάλιστα.. thanx για την απάντηση. Δε μου βγαίνουν βέβαια και πάλι σωστά τα χιλιόμετρα όπως το σκέφτομαι, αλλά never mind.. λεπτομέρειες.

ilias
Link to comment
Share on other sites

ΤΙ να πω κι εγώ που δε μου το έκαναν reset στο σέρβις των 15000 (VW κομοτηνής) και από τότε μου λέει "Service now!"?

 

31200 και μετράνε, χωρίς να μου βγάλει καμία ειδοποίηση...

Link to comment
Share on other sites

Ντάξει εγώ ούτως ή άλλως κοιτάζω τα χιλιόμετρα ή όταν συμπληρωθεί χρόνος και το πάω για service. Δεν περιμένω δλδ. τις ενδείξεις για "Service Now". Απλώς μου έκανε εντύπωση που οι άλλοι μου το ρυθμισαν για long life service, τη στιγμή που δεν ήξεραν τι λάδια έχω μέσα και πότε είχα κάνει service, κλπ. Τεσπα.. λεπτομέρειες όλα αυτά (με τις ενδείξεις του καντραν).. έτσι κουβέντα να γίνεται.

Cheers,

ilias

ilias
Link to comment
Share on other sites

Όχι όμως και για εμάς που κάνουμε long life, δηλαδή ανάλογα με τις ενδείξεις, και όχι κάθε 15000 χλμ ή κάθε χρόνο...

 

χμμ.. ναι.. αυτό μπορεί να είναι πρόβλημα.

ilias
Link to comment
Share on other sites

θα κάνω ένα έγγραφο να τους ρωτήσω μόλις βρω χρόνο...

φυσικά θα κρατήσω την επίσημη απάντηση για τη στιγμή που -ελπίζω να μην έρθει- θα εμφανιστεί βλάβη λόγω αμέλειάς τους...

Link to comment
Share on other sites

θα κάνω ένα έγγραφο να τους ρωτήσω μόλις βρω χρόνο...

φυσικά θα κρατήσω την επίσημη απάντηση για τη στιγμή που -ελπίζω να μην έρθει- θα εμφανιστεί βλάβη λόγω αμέλειάς τους...

 

Πήγαινέ το όμως και για service γιατί καλό είναι να μην περιμένεις να εμφανιστεί η βλάβη γιατί εσύ κυρίως θα ταλαιπωρηθείς (ακόμη κι αν βρεις το δίκιο σου).

Cheers.

ilias
Link to comment
Share on other sites

παιδια τα μοτερ tdi που ειναι απο 1600cc και ανω φορολογουνται οπως τα fsi/tsi ή οχι το λεω γιατι οι πετρελαιοκινητιρες δεν βγαινουν σε λιγοτερα cc??
Link to comment
Share on other sites

παιδια τα μοτερ tdi που ειναι απο 1600cc και ανω φορολογουνται οπως τα fsi/tsi ή οχι το λεω γιατι οι πετρελαιοκινητιρες δεν βγαινουν σε λιγοτερα cc??

 

Βγάζει η opel και η fiat με 1300 κυβικά.

Αλλά η φορολογία είναι η ίδια με την βενζίνη.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρά παίδες,

χτες το βράδυ κάλεσα για 1η φορά οδική για το Golf. Καθ'οδόν άκουσα ξαφνικά κάτι εντονους μεταλλικούς θορύβους από τον πίσω δεξιά τροχό (υποθέτω). Ακουγόταν σαν να είχαν μαγκώσει μέταλλα και μετά σα να τσίριζαν τα φρένα. Κάπως έτσι.. δε μπορώ να το περιγράψω καλύτερα. Η οδική μου είπε ότι πιθανόν να παίζει κάτι με τα ρουλεμάν. Εγώ δυστυχώς δεν έχω εμπειρία και δεν ξέρω τι να υποθέσω, ούτε τι θόρυβο κάνουν τα ρουλεμαν. Πάντως πραγματικά όπως το άκουσα μου φάνηκε σα να έσπασε κάτι στο αμάξι. Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα (να με καθυσηχάσει) ευπρόσδεκτη :) Μισοβδόμαδα αν βρω ευκαιρία θα το πάω στο service.

Cheers,

ilias

ilias
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παίδες,

χτες το βράδυ κάλεσα για 1η φορά οδική για το Golf. Καθ'οδόν άκουσα ξαφνικά κάτι εντονους μεταλλικούς θορύβους από τον πίσω δεξιά τροχό (υποθέτω). Ακουγόταν σαν να είχαν μαγκώσει μέταλλα και μετά σα να τσίριζαν τα φρένα. Κάπως έτσι.. δε μπορώ να το περιγράψω καλύτερα. Η οδική μου είπε ότι πιθανόν να παίζει κάτι με τα ρουλεμάν. Εγώ δυστυχώς δεν έχω εμπειρία και δεν ξέρω τι να υποθέσω, ούτε τι θόρυβο κάνουν τα ρουλεμαν. Πάντως πραγματικά όπως το άκουσα μου φάνηκε σα να έσπασε κάτι στο αμάξι. Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα (να με καθυσηχάσει) ευπρόσδεκτη :) Μισοβδόμαδα αν βρω ευκαιρία θα το πάω στο service.

Cheers,

ilias

 

Συκωσε με τον γρυλο το αυτοκινητο και γυρισε με το χερι τον τροχο να δεις απο που ερχετε ο θορυβος, ψαχτο λιγο

Link to comment
Share on other sites

Συκωσε με τον γρυλο το αυτοκινητο και γυρισε με το χερι τον τροχο να δεις απο που ερχετε ο θορυβος, ψαχτο λιγο

 

Το έκανα, αλλά δε μπόρεσα να βγάλω κάποιο συμπέρασμα. Ακούγεται κάτι από μέσα εκεί που είναι τα ρουλεμάν υποθέτω. Anyway, δε νομίζω ότι μπορώ να αποφύγω το service. Thanx για τη βοήθεια.

ilias
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα, αλλά δε μπόρεσα να βγάλω κάποιο συμπέρασμα. Ακούγεται κάτι από μέσα εκεί που είναι τα ρουλεμάν υποθέτω. Anyway, δε νομίζω ότι μπορώ να αποφύγω το service. Thanx για τη βοήθεια.

 

Eαν ακουγετε πραγματι με το γυρισμα του τροχου να προσεχεις οταν πας για σερβις σιγα σιγα στον δρομο

Link to comment
Share on other sites

Eαν ακουγετε πραγματι με το γυρισμα του τροχου να προσεχεις οταν πας για σερβις σιγα σιγα στον δρομο

 

Ναι, καθώς γυρνάει ο τροχός ακούγεται. Θα το πάω κοντά στο σπίτι μου (2-3 χλμ μακριά πρέπει να είναι το service). Ελπίζω να φτάσω... :worry:

ilias
Link to comment
Share on other sites

Είχα πρόβλημα με το ρουλεμάν του μπροστά τροχού. Στα 11000χλμ. Ούτε εγώ ήξερα τι ήταν και έκανα 500χλμ από Αθήνα - Θεσσαλονίκη με αυτό το θόρυβο, γιατί όταν το είχα παέι στο σέρβις στην Αθήνα μου είπαν ότι δε τους φαίνεται κάτι παράξενο... Στη Θεσσαλονίκη μου είχε σπάσει τα νεύρα και το ξαναπήγα. Ο θόρυβος ήταν σαν να βρίσκει ένα πλαστικό μέρος του αυτοκινήτου στο δρόμο και είχα ένα ελαφρύ τράνταγμα στο τιμόνι.

Αρχικά πήγαν να φορτώσουν το πρόβλημα σε εμένα, αλλά τελικά μου το πέρασαν στην εγγύηση ως "αστοχία υλικού". Αν είναι κάτι τέτοιο δε θα έχεις πρόβλημα να το πας στο σέρβις. Στο σέρβις που άλλαξαν τελικά τα ρουλεμάν (και των 2 τροχών) μου είπαν ότι δεν κινδύνευα από κάτι. Ελπίζω να σε βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Είχα πρόβλημα με το ρουλεμάν του μπροστά τροχού. Στα 11000χλμ. Ούτε εγώ ήξερα τι ήταν και έκανα 500χλμ από Αθήνα - Θεσσαλονίκη με αυτό το θόρυβο, γιατί όταν το είχα παέι στο σέρβις στην Αθήνα μου είπαν ότι δε τους φαίνεται κάτι παράξενο... Στη Θεσσαλονίκη μου είχε σπάσει τα νεύρα και το ξαναπήγα. Ο θόρυβος ήταν σαν να βρίσκει ένα πλαστικό μέρος του αυτοκινήτου στο δρόμο και είχα ένα ελαφρύ τράνταγμα στο τιμόνι.

Αρχικά πήγαν να φορτώσουν το πρόβλημα σε εμένα, αλλά τελικά μου το πέρασαν στην εγγύηση ως "αστοχία υλικού". Αν είναι κάτι τέτοιο δε θα έχεις πρόβλημα να το πας στο σέρβις. Στο σέρβις που άλλαξαν τελικά τα ρουλεμάν (και των 2 τροχών) μου είπαν ότι δεν κινδύνευα από κάτι. Ελπίζω να σε βοήθησα...

 

thanx για την απάντησή σου. Κάτι τέτοιο φαντάζομαι πως είναι. Είμαι σίγουρος πως τα τακάκια στα φρένα δεν είναι όπως τα ειδα με βγαλμένο τροχό που το γυρνούσα. Μάλλον ρουλεμάν.. να δούμε.. Προφανώς και θα πω να μου το περάσουν στην εγγύηση.

ilias
Link to comment
Share on other sites

αντιμετώπισα και εγώ ιδιο πρόβλημα πριν λίγο καιρό και τελικά

ήταν ενα χαλικάκι που μπήκε ανάμεσα στο πίσω μέρος του δίσκου (φρένων)

και στην προστατευτική λαμαρίνα που βρίσκεται πίσω απο το δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και καλό καλοκαίρι πλέον...

 

Θα πάω μεθαύριο για το σέρβις των 60000 χλμ. στο οποίο αλλάζονται τα μπουζί.

Έχει κανείς καμιά πρόταση καλύτερη από αυτήν της αντιπροσωπείας,η οποία όμως να είναι εντός των προδιαγραφών του κινητήρα TSI?

Επίσης ίσως χρειαστώ και τακάκια-πρώτη αλλαγή από τότε που το πήρα-οπότε έχουμε πληροφορίες γι αυτά?

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

αντιμετώπισα και εγώ ιδιο πρόβλημα πριν λίγο καιρό και τελικά

ήταν ενα χαλικάκι που μπήκε ανάμεσα στο πίσω μέρος του δίσκου (φρένων)

και στην προστατευτική λαμαρίνα που βρίσκεται πίσω απο το δίσκο.

 

θα μάθω λογικά μεθαύριο τι παίζει (αύριο το απόγευμα μάλλον θα το πάω). Ελπίζω να είναι αυτό το πρόβλημα..

ilias
Link to comment
Share on other sites

Η παραπάνω ερώτηση για τακάκια παραμένει,αλλά όσον αφορά τα άλλα καλύφθηκα..

 

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ:

 

-Φ.ΑΕΡΑ : ΜΑΝΝ C35 154 - (12€)

 

-Φ.ΒΕΝΖΙΝΗΣ : MANN WK69 - (18€)

 

-Φ.ΚΑΜΠΙΝΑΣ ΕΝΕΡΓΟΥ ΑΝΘΡΑΚΑ : MANN CUK2939 - (10€)

 

-Φ.ΛΑΔΙΟΥ : MANN HU712/6X - (8,5€)

 

-ΛΑΔΙΑ : ARAL SUPER TRONIC Longlife III 5W-30 - (52€)

 

-ΜΠΟΥΖΙ : NGK - LASER PLATINUM ΚΩΔ.PZFR6R - (48€)

 

ΣΥΝΟΛΟ ΥΛΙΚΩΝ : 148,5 €

 

Την Πέμπτη θα πάω Φιλοσίδη ο οποίος ζητά 114€ εργασία -10% έκπτωση λόγω αγοράς του αυτοκινήτου από αυτόν. Άρα 104€.

 

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ : 252,5€

GT SPORT 140 TSI INTERCOOLER!

[sigpic][/sigpic]

My Garage : http://www.myphone.gr/gallery/showgallery.php/cat/500/ppuser/89922

Link to comment
Share on other sites

Η παραπάνω ερώτηση για τακάκια παραμένει,αλλά όσον αφορά τα άλλα καλύφθηκα..

 

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ:

 

-Φ.ΑΕΡΑ : ΜΑΝΝ C35 154 - (12€)

 

-Φ.ΒΕΝΖΙΝΗΣ : MANN WK69 - (18€)

 

-Φ.ΚΑΜΠΙΝΑΣ ΕΝΕΡΓΟΥ ΑΝΘΡΑΚΑ : MANN CUK2939 - (10€)

 

-Φ.ΛΑΔΙΟΥ : MANN HU712/6X - (8,5€)

 

-ΛΑΔΙΑ : ARAL SUPER TRONIC Longlife III 5W-30 - (52€)

 

-ΜΠΟΥΖΙ : NGK - LASER PLATINUM ΚΩΔ.PZFR6R - (48€)

 

ΣΥΝΟΛΟ ΥΛΙΚΩΝ : 148,5 €

 

Την Πέμπτη θα πάω Φιλοσίδη ο οποίος ζητά 114€ εργασία -10% έκπτωση λόγω αγοράς του αυτοκινήτου από αυτόν. Άρα 104€.

 

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ : 252,5€

 

λαδια δοκιμασε mobil esp formula 1 και castrol edge.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...