Jump to content

Google Pixel 4 XL


orone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσης και αυτός είναι πολύ καλός αν δε θέλετε να δώσετε πολλά λεφτά : https://www.amazon.de/-/en/dp/B07X6D6Y9P

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

Δεν ξέρω εάν υποστηρίζει EPP ο συγκεκριμένος όμως.

 

Κάτι που διαπίστωσα μόλις τώρα, γιατί είχα καιρό να το δουλέψω, είναι ότι πλέον δεν μπορώ να έχω ενεργές και τις δύο SIM ταυτόχρονα. Πριν λίγο καιρό θυμάμαι όταν ενεργοποιουσα την δεύτερη E- SIM, με ρωτούσε η μου έδινε την επιλογη σε ποια κάρτα ήθελα να έχω ίντερνετ κλπ. Κάνω κάτι λάθος η έχει γίνει έτσι πλέον;

 

Edit: Άκυρο τελικά. Χρειαζόταν επανεκκίνηση μετά από τόσο καιρό που είχα να τι δουλέψω έτσι και μετά το factory reset που του είχα κάνει.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά χθες διαπίστωσα ότι το Live Transcribe υποστηρίζει ελληνικά.

Δεν ξέρω σε ποιους μπορεί να είναι χρήσιμο, απλά δεν είχα ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά χρήσιμη εφαρμογή

Λειτουργεί και σε τηλεφώνημα?

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Από όσο έχω καταλάβει είναι περισσότερο για ανθρώπους με προβλήματα. Είναι TTS υπηρεσία για "ευκολία", όπως π.χ. και η αυτόματη μετάφραση στα Pixel Buds. Δεν το πολυδοκίμασα, αλλά δουλεύει αρκετά καλά για βασικά πράγματα. Στα αγγλικά προφανώς είναι πολύ καλύτερο.

 

Σε κλήσεις δεν μπορεί να το κάνει, δεν ξέρω αν σε ανοιχτή ακρόαση μπορεί να γίνει. Η καταγραφή κλήσης έρχεται μέσω του phone app αλλά όπως και το screen calling θα είναι geo-restricted λόγω νομοθεσίας.

Δεν ξέρω τι ισχύει σε Ελλάδα νομικά, επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο, αλλα, ποσο τραγικο να διαβασεις ειδησεις σε τεχνολογικα site για κινητα σαν το παρακατω:

 

Τα Galaxy S20 είναι τα νεότερα smartphone της Samsung τα οποία κατάφεραν να λάβουν νωρίτερα και από τα flagship smartphone της Google το security patch του Μαΐου. Πιο συγκεκριμένα, ο Νοτιοκορεάτικος κολοσσός ξεκίνησε εχθές να κυκλοφορεί στα κορυφαία του smartphone την τελευταία έκδοση ασφαλείας.

 

Σε αυτό το σημείο αξίζει να αναφερθεί ότι ακόμη και η Google δεν έχει προσφέρει στους κατόχους των Pixel 4 και Pixel 4 XL το τελευταίο security patch.

 

Ποσα ακομα χρονια χρειαζονται για να καταλαβουν οτι η Google στα κινητα της δινει τα patch καθε πρωτη Δευτερα νεου μηνα?

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο, αλλα, ποσο τραγικο να διαβασεις ειδησεις σε τεχνολογικα site για κινητα σαν το παρακατω:

 

Τα Galaxy S20 είναι τα νεότερα smartphone της Samsung τα οποία κατάφεραν να λάβουν νωρίτερα και από τα flagship smartphone της Google το security patch του Μαΐου. Πιο συγκεκριμένα, ο Νοτιοκορεάτικος κολοσσός ξεκίνησε εχθές να κυκλοφορεί στα κορυφαία του smartphone την τελευταία έκδοση ασφαλείας.

 

Σε αυτό το σημείο αξίζει να αναφερθεί ότι ακόμη και η Google δεν έχει προσφέρει στους κατόχους των Pixel 4 και Pixel 4 XL το τελευταίο security patch.

 

Ποσα ακομα χρονια χρειαζονται για να καταλαβουν οτι η Google στα κινητα της δινει τα patch καθε πρωτη Δευτερα νεου μηνα?

Να υποθέσω το techblog του Πακιστανού;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το έχει δώσει γιατί σας πειράζει μια τέτοια είδηση;

Για εμένα η Google θα πρέπει να αλλάξει τον προγραμματισμό της. Την πρώτη κάθε μήνα και τέλος.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω το techblog του Πακιστανού;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

:lol::lol::lol::lol:

Ναι ρε συ, ελεος!

 

Αν το έχει δώσει γιατί σας πειράζει μια τέτοια είδηση;

Για εμένα η Google θα πρέπει να αλλάξει τον προγραμματισμό της. Την πρώτη κάθε μήνα και τέλος.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Προσωπικα, δεν με πειραζει που το εδωσε η Samsung και η καθε Samsung πρωτη (λιγη σημασια εχει), μιας και η Google εχει στανταρ ημερομηνιες updates που δινει.

 

Με ενοχλει ομως, που καθονται και το αναφερουν λες και ειναι κατι wow σαν γεγονος πανω στην τεχνολογια, αλλα, τωρα που θα παρουν το android 11 3-6 μηνες αργοτερα απο τα pixel, δεν θα γραψει κανενας "Σε αυτό το σημείο αξίζει να αναφερθεί ότι τελευταια και καταιδρωμενη η Χ εταιρια πηρε το Android 11 απο τα Pixel".

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol:

Ναι ρε συ, ελεος!

 

 

 

Προσωπικα, δεν με πειραζει που το εδωσε η Samsung και η καθε Samsung πρωτη (λιγη σημασια εχει), μιας και η Google εχει στανταρ ημερομηνιες updates που δινει.

 

Με ενοχλει ομως, που καθονται και το αναφερουν λες και ειναι κατι wow σαν γεγονος πανω στην τεχνολογια, αλλα, τωρα που θα παρουν το android 11 3-6 μηνες αργοτερα απο τα pixel, δεν θα γραψει κανενας "Σε αυτό το σημείο αξίζει να αναφερθεί ότι τελευταια και καταιδρωμενη η Χ εταιρια πηρε το Android 11 απο τα Pixel".

Και φαντάσου ότι για καθημερινή του συσκευη χρησιμοποιεί Pixel 4.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol:

Ναι ρε συ, ελεος!

 

 

 

Προσωπικα, δεν με πειραζει που το εδωσε η Samsung και η καθε Samsung πρωτη (λιγη σημασια εχει), μιας και η Google εχει στανταρ ημερομηνιες updates που δινει.

 

Με ενοχλει ομως, που καθονται και το αναφερουν λες και ειναι κατι wow σαν γεγονος πανω στην τεχνολογια, αλλα, τωρα που θα παρουν το android 11 3-6 μηνες αργοτερα απο τα pixel, δεν θα γραψει κανενας "Σε αυτό το σημείο αξίζει να αναφερθεί ότι τελευταια και καταιδρωμενη η Χ εταιρια πηρε το Android 11 απο τα Pixel".

Χωρίς να έχω διαβάσει το άρθρο, ούτε να υπερασπιστώ κάποιον, είναι είδηση για τη Samsung. Όλοι ξέρουμε ότι το software κομμάτι δε το κατέχουν οι Κορεάτες. Τελευταίοι δίνουν τις ενημερώσεις.

Όσο για την Google, συμφωνώ με τον φίλο παραπάνω για την αλλαγή που πρέπει να κάνει στην ημερομηνία. Κάθε πρώτη του μήνα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έτσι ακριβώς... αυτό είναι σίγουρα καλή είδηση για τη Samsung χωρίς να συνεπάγεται ότι είναι κακή είδηση για τη Google.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και φαντάσου ότι για καθημερινή του συσκευη χρησιμοποιεί Pixel 4.

 

Κάποιος συνεργάτης του έγραψε το άρθρο!

 

Όσο για την Google, συμφωνώ με τον φίλο παραπάνω για την αλλαγή που πρέπει να κάνει στην ημερομηνία. Κάθε πρώτη του μήνα.

 

Η Google έχει αποφασίσει να το δίνει την 1η Δευτέρα του μήνα! Και καλά κάνει! Δείχνει κάποια "σταθερότητα" στις αναβαθμίσεις! Μπορεί να έχει και κάποια σημασία... που δεν αλλάζει! Από το να δίνουν οι άλλες εταιρίες "αναβαθμίσεις" όποτε... θέλουν!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος συνεργάτης του έγραψε το άρθρο!

 

Ναι εντάξει, δεν αναφέρομαι τόσο πολύ ποιος το μετέφρασε το άρθρο, οσο γενικότερα στο συγκεκριμένο blog. Δεν τον θεωρώ αντικειμενικό στα reviews του και πολλές φορές δείχνει να παραλείπει χαρακτηριστικά.

 

Για παράδειγμα, σχετικά με το OnePlus 8 Pro, δεν έχει γράψει ούτε ένα άρθρο που να αναφέρει πως έχει και ip68. Ένα χαρακτηριστικό που το περίμενε τόσος κόσμος σε συσκευή της OnePlus και δεν το αναφέρει πουθενά συγκρίνοντας το με άλλα smartphones.

 

 

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχει να προτείνει κάποιος φορτιστή και καλώδιο εκτός του αυθεντικού που να μην έχει θέμα με την φόρτιση ???
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω το techblog του Πακιστανού;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Του Πακιστανού!!!

Αχαχαχαχ!!!

Είχα ακούσει πολλά κοσμητικά αλλά αυτό ποτέ. Χαχαχα!

 

 

from my Samsung A71

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω διαβάσει το άρθρο, ούτε να υπερασπιστώ κάποιον, είναι είδηση για τη Samsung. Όλοι ξέρουμε ότι το software κομμάτι δε το κατέχουν οι Κορεάτες. Τελευταίοι δίνουν τις ενημερώσεις.

Όσο για την Google, συμφωνώ με τον φίλο παραπάνω για την αλλαγή που πρέπει να κάνει στην ημερομηνία. Κάθε πρώτη του μήνα.

 

Το θέμα δεν είναι η είδηση ή η σύγκριση. Το θέμα είναι ότι η πρόταση "ακόμη και η Google δεν έχει προσφέρει στους κατόχους των Pixel 4 και Pixel 4 XL το τελευταίο security patch είναι παραπλανητική. Ο τρόπος που γράφεται δημιουργεί συγκεκριμένες εντυπώσεις. Τώρα αν αυτό έγινε τυχαία, λόγω κακής χρήσης της ελληνικής γλώσσας ή επίτηδες είναι άλλο ζήτημα.

Το ίδιο π.χ. γινόταν (και ίσως γίνεται) και με άλλες συσκευές για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Σίγουρα το Essential Phone και έχω την εντύπωση και κάποιες φορές με το OnePlus. Τώρα βέβαια αν στον μαγικό κόσμο του Android λύθηκαν όλα τα προβλήματα και το θέμα είναι πόσες μέρες πιο πριν θα πάρει κάποιος ένα security patch, είμαστε ευτυχισμένοι. Έτσι κι αλλιώς πάντως, από μόνη της, είναι σημαντική είδηση για τη Samsung.

 

καλησπέρα έχει να προτείνει κάποιος φορτιστή και καλώδιο εκτός του αυθεντικού που να μην έχει θέμα με την φόρτιση ???

 

Θα πρότεινα κάποιον επώνυμο και να έχει σίγουρα PD (Power Delivery), μην κάνεις τσιγκουνιές γιατί μπορεί να έχεις θέμα.

Προσωπικά έχω έναν Inateck που τον είχα πάρει ως δεύτερο για το laptop μου και λειτουργεί άψογα. Είναι σχετικά ακριβός, αλλά επειδή ακριβώς τον είχα πάρει για άλλη χρήση δεν με πειράζει. Από εκεί και πέρα κοίτα στις κλασικές μάρκες τύπου Anker.

 

Επίσης θέλει λίγη προσοχή στα usb-c καλώδια. Είχαν κάνει μία κίνηση Apple και δεν επέτρεπαν φόρτιση από non-PD καλώδια (κυρίως παλιότερα usb-a σε usb-c).

Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε και την αλήθεια βέβαια, και το πρωτότυπο άρθρο του Android police που ουσιαστικά μετέφρασαν, τα ίδια ακριβώς γράφει.

Δεν σημαίνει όμως οτι δεν μπορούσαν να γράψουν μία αράδα και να αναφέρουν πότε δίνει η Google τα security updates της.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα κάποιον επώνυμο και να έχει σίγουρα PD (Power Delivery), μην κάνεις τσιγκουνιές γιατί μπορεί να έχεις θέμα.

Προσωπικά έχω έναν Inateck που τον είχα πάρει ως δεύτερο για το laptop μου και λειτουργεί άψογα. Είναι σχετικά ακριβός, αλλά επειδή ακριβώς τον είχα πάρει για άλλη χρήση δεν με πειράζει. Από εκεί και πέρα κοίτα στις κλασικές μάρκες τύπου Anker.

 

Επίσης θέλει λίγη προσοχή στα usb-c καλώδια. Είχαν κάνει μία κίνηση Apple και δεν επέτρεπαν φόρτιση από non-PD καλώδια (κυρίως παλιότερα usb-a σε usb-c).

 

Έλεγα για κάτι τέτοιο

https://www.skroutz.gr/s/19790512/Baseus-USB-USB-Type-C-Wall-Adapter-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-CCFS-C01.html

 

https://www.skroutz.gr/s/17653890/Baseus-Cafule-Braided-USB-3-1-Cable-USB-C-male-USB-C-male-%CE%93%CE%BA%CF%81%CE%B9-1m-CATKLF-GG1.html

Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε και την αλήθεια βέβαια, και το πρωτότυπο άρθρο του Android police που ουσιαστικά μετέφρασαν, τα ίδια ακριβώς γράφει.

Δεν σημαίνει όμως οτι δεν μπορούσαν να γράψουν μία αράδα και να αναφέρουν πότε δίνει η Google τα security updates της.

 

Το κουράζουμε βέβαια και χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Παρόμοιο άρθρο έχω ξαναδεί στο παρελθόν. Δεν είναι η πρώτη φορά. Φυσικά δε με χαλάει που η είναι η πρώτη Δευτέρα του μήνα και όχι η πρώτη του μήνα.

 

Πιστεύεις ότι αν έγραφαν πότε παίρνει updates η Google θα της ανέβαζαν τις πωλήσεις;

Ο κόσμος που αγοράζει γκουγκλοφωνα είναι συγκεκριμένος.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Το κουράζουμε βέβαια και χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Παρόμοιο άρθρο έχω ξαναδεί στο παρελθόν. Δεν είναι η πρώτη φορά. Φυσικά δε με χαλάει που η είναι η πρώτη Δευτέρα του μήνα και όχι η πρώτη του μήνα.

 

Πιστεύεις ότι αν έγραφαν πότε παίρνει updates η Google θα της ανέβαζαν τις πωλήσεις;

Ο κόσμος που αγοράζει γκουγκλοφωνα είναι συγκεκριμένος.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Το θέμα δεν έχει να κάνει μόνο με το techblog και μόνο με τα Pixels. Έχει να κάνει γενικότερα με blogs και "τεχνολογικά κανάλια" που πολλές φορές δεν είναι αντικειμενικά. Συν το γεγονός, ότι τέτοιες πηγές επηρεάζουν η κατευθύνουν καταναλωτές με αυτά που διαβάζουν και ακούν από όλους αυτούς.

 

Ένα απλό πρόσφατο παράδειγμα. Το Pixel 4 οι περισσότεροι reviewers, λόγω κακής αυτονομίας, προέτρεπαν ουσιαστικά τον καταναλωτή να μην το αγοράσει.

Τώρα περί κακής αυτονομίας, διαβάζω τα ίδια και για το iPhone SE 2. Αλλά δεν έχω δει πουθενά μέχρι στιγμής να μην το προτείνουν για αγορά η να προτρέπουν τον καταναλωτή να μην το αγοράσει.

 

Πιο πριν, μερικούς μήνες πίσω, είχαμε πάλι τον άλλον στο Reddit να ξεφτιλίζεται για τα επιχειρήματα του σχετικά με την αυτονομία του Note 10+ και του Pixel 4 XL.

 

Εδώ τώρα αλλά και στο εξωτερικό, βλέπω για το OnePlus 8 Pro reviews, που δεν αναφέρουν κάτι για την πιστοποίηση αδιάβροχοποίησης. Ξέχασαν να το κάνουν θες; Εσκεμμένα το κάνουν θες; Δεν έχει σημασία μιας και δεν μπαίνουν καν στη διαδικασία να διορθώσουν το λάθος τους και να το προσθέσουν στο άρθρο τους.

 

Γενικά κι εμένα λίγο με νοιάζει, γιατί ξέρω τι αγοράζω. Αλλά ο μη ενημερωμένος καταναλωτής θα σχηματίσει λανθασμένη άποψη αν το ψάξει έστω και λίγο.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι αν έγραφαν πότε παίρνει updates η Google θα της ανέβαζαν τις πωλήσεις;

Ο κόσμος που αγοράζει γκουγκλοφωνα είναι συγκεκριμένος.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Δεν την ενδιαφέρουν την Google οι πωλήσεις των κινητών της. Το δείχνει άλλωστε!

Και ναι είμαστε λίγοι... Πόσοι συμμετέχουμε στο thread? 6-10 άτομα;

 

google-forum.jpg

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζουν αρκετοί όμως γτ θέλουν να δουν πως λειτουργούν.

Τα τεχνολογικά site δυστυχώς δέχονται τις εκάστοτε χορηγίες από την κάθε εταιρία για προώθηση ή να χαντακοσουν ένα κινητό.

Εδώ έχουν πιαστεί παρουσιαστές να προμοταρουν ένα κινητό ως το καλύτερο και να έχουν άλλη μάρκα ως προσωπικό τηλ.

 

 

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Edited by chris1984

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την ενδιαφέρουν την Google οι πωλήσεις των κινητών της. Το δείχνει άλλωστε!

Και ναι είμαστε λίγοι... Πόσοι συμμετέχουμε στο thread? 6-10 άτομα;

 

Μιλάμε για κινητά που δεν κυκλοφορούν καν επίσημα στην Ελλάδα, δεν διαφημίζονται στην Ελλάδα και ακόμα και αν κάποιος... μερακλής τα αγοράσει από αλλού δεν έχει εγγύηση. Δεν μπορεί να αποτελεί κριτήριο ένα ελληνικό φόρουμ. Το subreddit των Pixel έχει 200k+ άτομα.

Προφανώς και την ενδιαφέρουν, κάθε εταιρεία την ενδιαφέρει, αλλά ασχολείται με λίγες αγορές δυστυχώς.

 

 

Ο συγκεκριμένος φορτιστής αν δεν κάνω λάθος είναι Quick Charge, που είναι πρωτόκολλο γρήγορης φόρτισης που δεν υποστηρίζουν τα Pixel. Εσύ χρειάζεσαι κάποιον με Power Delivery, θα δεις στην περιγραφή να λένε PD.

Για παράδειγμα δες εδώ μερικούς που το γράφουν:

https://www.amazon.de/slp/usb-c-power-delivery/j56qmzumonsr437

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

Και το δούλεμα συνεχίζεται από διάφορους ''reviewers''...η μπαταρία λέει κρατάει 3 με 4 ώρες...και από κάτω του την λένε πολλοί...https://www.youtube.com/watch?v=70KYu8H-hkM
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 4 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...