Jump to content

Google Pixel 4 XL


orone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το pixel 4, όχι το xl, Γερμανία παίζει στα 469€ σαν προσφορά μεγάλου πολυκαταστηματος αρκετό καιρό.

Αξίζει λέτε η τιμή;

Κρατάει η μπαταρία γενικά;

 

Δεν συγκρίνεται με την μπαταρία του XL σε καμία περίπτωση. Το έχω επειδή δεν θέλω τεράστιο μέγεθος κινητού και είμαι ευχαριστημένος για τη δική μου χρήση, αλλά αν θες πολλές ώρες οθόνη δεν θα σε βολέψει.

Σύμφωνα με το GSam, τα στατιστικά μου είναι κατά Μ.Ο.: 1 ημέρα 15,8 ώρες και οθόνη 3,5 ώρες. Παίζουν ρόλο φυσικά και οι ρυθμίσεις (90Hz, Μotion Sense, Always on display κ.ο.κ.), πιστεύω το 5ωρο το έχεις εντός της ίδιας ημέρας ανάλογα και με τη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εξαφανίστηκε και σε άλλους το εργοστασιακό widget του καιρού που εμφανίζεται και στην οθόνη κλειδώματος;

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εξαφανίστηκε και σε άλλους το εργοστασιακό widget του καιρού που εμφανίζεται και στην οθόνη κλειδώματος;

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χάθηκε τελείως ή μόνο καιρός και εμφανίζει την ώρα;

Link to comment
Share on other sites

Χάθηκε τελείως ή μόνο καιρός και εμφανίζει την ώρα;
Η ημερομηνία κανονικά ο καιρός δεν εμφανίζεται.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ημερομηνία κανονικά ο καιρός δεν εμφανίζεται.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δες αν εχεις καμια ενημερωση το Google App.

Το εχω προσεξει εγω καποιες φορες, πως πριν βγει καποια ενημερωση της εφαρμογης κλπ, κανει λιγο κατι κουλα και στρωνει μετα ξανα μονο του.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έφτιαξε παιδιά. Δεν ξέρω τι σκλαμωμα έφαγε. Πάντως έχει συμβεί και σε άλλους με ένα γρήγορο googlαρισμα που έκανα.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έφτιαξε παιδιά. Δεν ξέρω τι σκλαμωμα έφαγε. Πάντως έχει συμβεί και σε άλλους με ένα γρήγορο googlαρισμα που έκανα.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μου το είχε κάνει κι εμένα παλιότερα. Έκανα θυμάμαι ένα refresh στο Google feed και επανήλθε.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όταν συμβαίνει σε 2xl κάνω αναζήτηση της εφαρμογής launcher και force stop και μετα το εμφανίζει
Link to comment
Share on other sites

Η εμφάνιση καιρού μέσω Google app είναι τέρμα αναξιόπιστη, το ίδιο έχω παρατηρήσει και σε κάποιες custom rom βασίζονται σε Google app για εμφάνιση καιρού σε lockscreen και aod/ambient display.

 

Ευτυχώς υπάρχουν άλλες rom που έχουν dedicated weather service που είναι πολύ πιο αξιόπιστη η λειτουργία τους και Google app τρώει πόδι κανονικά και με το νόμο :p

 

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να βρούμε την χώρα προέλευσης της συσκευής μας; Εννοώ γράφει στο κουτί εάν είναι γερμανικό, γαλλικό η κάτι τέτοιο; Η μόνο ο κωδικός του μοντέλου που υποδηλώνει ότι είναι πχ global;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μου το είχε κάνει κι εμένα παλιότερα. Έκανα θυμάμαι ένα refresh στο Google feed και επανήλθε.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Μια-δυο φορές μου έχει συμβεί και είχε να κάνει κυρίως με ταξίδια κτλ, αλλαγή τοποθεσίας. Πιστεύω ότι περισσότερο έχει να κάνει με το location service, αν θυμάμαι καλά κάποιοι που έκλειναν την τοποθεσία είχαν προβλήματα.

Κατά τα άλλα το widget μου αρέσει, ειδικά γιατί εμφανίζει πληροφορίες για επόμενη πτήση (τότε που δεν είχαμε ιό και ταξιδεύαμε) και το επόμενο event στο Google Calendar.

 

Aυτό που έχει γίνει ΤΡΑΓΙΚΟ είναι το Google Feed. Βγάζει ένα σωρό άσχετα και άχρηστα πράγματα, δεν ανανεώνει τις ειδήσεις τόσο συχνά. Είμαι ένα βήμα πριν το βγάλω. Αντίθετα το Google News φαίνεται να λειτουργεί καλύτερα.

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που η Google "σκοτώνει" τα ίδια της τα project με τρελαίνει...

 

Τουλάχιστον μπορούσε να το βελτιώσει... Θα μου πείτε εδώ το Face Unlock έχει μείνει πίσω, εσύ το Motion Sense ήθελες...

 

Χωρίς Motion Sense το Pixel 5!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που η Google "σκοτώνει" τα ίδια της τα project με τρελαίνει...

 

 

 

Τουλάχιστον μπορούσε να το βελτιώσει... Θα μου πείτε εδώ το Face Unlock έχει μείνει πίσω, εσύ το Motion Sense ήθελες...

 

 

 

Χωρίς Motion Sense το Pixel 5!

 

Τουλάχιστον ας κρατήσει το face unlock με κάποιο τρόπο και ας βάλει δύο κάμερες μπροστά, καλύτερες όμως του Pixel 4 που την θεωρώ όχι τόσο καλή.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δύο μπροστά, τρεις πίσω, σε λίγο θα ζητήσετε και 8GB RAM ...
Με τα 6 μια χαρα τα πάει το Pixel. Παραπάνω από καλά θα έλεγα. Δε θα έλεγα όχι και στα 8GB όμως.

 

Σε σχέση με του 3XL την μπροστινή κάμερα, του δικού μας θεωρώ είναι κατώτερη. Αν μπορούσε να βάλει διπλή όμως, θα προτιμούσα να τι κάνει με ένα στενό bezel επάνω και όχι με hole punches στην οθόνη. Και γιατί όχι τρεις και τέσσερις κάμερες πίσω; Εκεί είναι που έχει μείνει πίσω η Google.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα είναι σούπερ και η RAM είναι μια χαρά και κυρίως νούμερο στα χαρτιά από τα 6 και πάνω. Η μπαταρία όμως δεν είναι απλά νούμερο, έχει άμεση επίδραση στην καθημερινότητα για αρκετό κόσμο. Δεν είναι τυχαίο ότι αυτή ήταν η κριτική του ίδιου του διευθυντή της Google για το 4.

 

Εντωμεταξύ κυκλοφόρησε χθες ότι το 4α πάει όλο και πιο πίσω, λένε και Αύγουστο, ενώ έτσι θα πάει πιο πίσω και το 5. Αν δηλαδή πάει για 2021 και έχουν τελικά 76x επεξεργαστή στο 5, θα είναι DOA. Αν μάλιστα δεν έχει motion sense, active edge κτλ η αγορά του 4 θα έχει αποδειχθεί μεγάλη επένδυση τελικά. :p

Link to comment
Share on other sites

Με τα 6 μια χαρα τα πάει το Pixel. Παραπάνω από καλά θα έλεγα. Δε θα έλεγα όχι και στα 8GB όμως.

 

Σε σχέση με του 3XL την μπροστινή κάμερα, του δικού μας θεωρώ είναι κατώτερη. Αν μπορούσε να βάλει διπλή όμως, θα προτιμούσα να τι κάνει με ένα στενό bezel επάνω και όχι με hole punches στην οθόνη. Και γιατί όχι τρεις και τέσσερις κάμερες πίσω; Εκεί είναι που έχει μείνει πίσω η Google.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Πολλες φορες, οι πολλες καμερες δεν σημαινουν και κατι για το αποτελεσμα! (Πχ Nokia 9)

 

Μεχρι και το 3 XL η Google επαιζε μπαλα στα ισα τα περισσοτερα κινητα με μία καμερα μονο.

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα είναι σούπερ και η RAM είναι μια χαρά και κυρίως νούμερο στα χαρτιά από τα 6 και πάνω. Η μπαταρία όμως δεν είναι απλά νούμερο, έχει άμεση επίδραση στην καθημερινότητα για αρκετό κόσμο. Δεν είναι τυχαίο ότι αυτή ήταν η κριτική του ίδιου του διευθυντή της Google για το 4.

 

Εντωμεταξύ κυκλοφόρησε χθες ότι το 4α πάει όλο και πιο πίσω, λένε και Αύγουστο, ενώ έτσι θα πάει πιο πίσω και το 5. Αν δηλαδή πάει για 2021 και έχουν τελικά 76x επεξεργαστή στο 5, θα είναι DOA. Αν μάλιστα δεν έχει motion sense, active edge κτλ η αγορά του 4 θα έχει αποδειχθεί μεγάλη επένδυση τελικά. :p

 

Για να συμπληρωθεί το πολύ καλό λογισμικό της κάμερας και να είναι πλήρης για τα τωρινά δεδομένα, χρειάζεται να προστεθεί μια ultrawide, και μια time-of-flight για να υποβοηθήσει το bokeh. Δεν νομίζω ότι δεν αντέχει να προσθέσει αυτό το κόστος, ακόμα και συσκευές των €200 τα έχουν.

 

H RAM δεν είναι στα χαρτιά. Είναι δεδομένο ότι μια μνήμη 4GB δεν μπορεί να χωρέσει αυτά που χωράει μια μνήμη 12GB ή 8GB ή 6GB. Άρα αν τρέχεις αρκετές διαφορετικές εφαρμογές, χρειάζεται να αδειάζει συνεχώς από την μνήμη την μία για να βάλει την άλλη. Και κατά την εκκίνηση των εφαρμογών αυτό είναι εμφανές όταν την ξαναφορτώνει. Το να πάει στα 8GB/12GB είναι θέμα μόνο λίγων δολλαρίων.

 

Δεν είναι απαραίτητο ότι δεν θα βγει το 5/5XL τον Οκτώβριο. Το 4a μπορεί να είναι τελείως ίδιας κατηγορίας στoν επεξεργαστή (σειράς 700) αλλά σε όλα τα άλλα είναι υποδεέστερο (μία μόνο κάμερα πίσω αντί δύο, υποδεέστερη τεχνολογία οθόνης (LCD vs AMOLED), χαμηλότερη ανάλυση οθόνης (FHD vs QHD), μικρότερο μέγεθος οθόνης (5.8 vs 6.3 του XL), χαμηλός ρυθμός ανανέωσης, πλαστικό περίβλημα, έλλειψη wireless charging, έλλειψη 5G κλπ)

 

To μικρό το 5 ίσως όντως δεν έχει νόημα να βγει καθόλου αν πρόκειται να έχει μπαταρία όπως το 4 το μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες, οι πολλες καμερες δεν σημαινουν και κατι για το αποτελεσμα! (Πχ Nokia 9)

 

 

 

Μεχρι και το 3 XL η Google επαιζε μπαλα στα ισα τα περισσοτερα κινητα με μία καμερα μονο.

 

Για την Google μιλάμε. Όχι για την Nokia. Hardwarικά η Google έχει μείνει πίσω και όχι μόνο στις κάμερες. Επομένως λοιπόν άνετα θα μπορούσε να προσθέσει άλλες δύο και να κοιτάει τον ανταγωνισμό από ψηλά.

 

Το γνωρίζω ότι και το 3XL με μια κάμερα τα πήγαινε πολύ καλά. Δεν είναι εκεί το θέμα όμως. Το θέμα είναι εάν θέλει να τα πάει καλύτερα. Αν θέλει, ας βάλει κι άλλες.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Για την Google μιλάμε. Όχι για την Nokia. Hardwarικά η Google έχει μείνει πίσω και όχι μόνο στις κάμερες. Επομένως λοιπόν άνετα θα μπορούσε να προσθέσει άλλες δύο και να κοιτάει τον ανταγωνισμό από ψηλά.

 

Το γνωρίζω ότι και το 3XL με μια κάμερα τα πήγαινε πολύ καλά. Δεν είναι εκεί το θέμα όμως. Το θέμα είναι εάν θέλει να τα πάει καλύτερα. Αν θέλει, ας βάλει κι άλλες.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Κι εγω για την Google μιλαω, η Nokia ηταν παραδειγμα οτι με τοσες καμερες και δεν εχει αποτελεσμα της προκοπης.

Που ακριβως εμεινε πισω σε HW η Google στο 4 XL βαση την περιοδο που βγηκε? :blink:

Γιατι να βαλει κι αλλες η να κανει υπερβολες οταν δεν πρεπει ακομα, ενω μπορει να σου προσφερουν το ιδιο αποτελεσμα η 1-2 καμερες με αλλα που θα γεμισουν σε λιγο ολη την πλατη του κινητου με καμερες?

 

Αν καποιος θελει ποσοτητα-νουμερα, δεν θα πρεπει να διαλεξει Google κινητο.

Αντιθετα, αν θελεις ποιοτητα, τοτε παιρνεις Google κινητο.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω για την Google μιλαω, η Nokia ηταν παραδειγμα οτι με τοσες καμερες και δεν εχει αποτελεσμα της προκοπης.

Που ακριβως εμεινε πισω σε HW η Google στο 4 XL βαση την περιοδο που βγηκε? :blink:

Γιατι να βαλει κι αλλες η να κανει υπερβολες οταν δεν πρεπει ακομα, ενω μπορει να σου προσφερουν το ιδιο αποτελεσμα η 1-2 καμερες με αλλα που θα γεμισουν σε λιγο ολη την πλατη του κινητου με καμερες?

 

Αν καποιος θελει ποσοτητα-νουμερα, δεν θα πρεπει να διαλεξει Google κινητο.

Αντιθετα, αν θελεις ποιοτητα, τοτε παιρνεις Google κινητο.

Μα αυτό λέω. Ότι με το software που έχει η Google στην κάμερα της, θα έκανε παπάδες εάν είχε μια η δύο ακόμα. Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση οπισθοδρομικοτητα στο να κάνει κάτι τέτοιο; Τι φοβάται δηλαδή; Μην ξεπεράσει τους πάντες και αφήσει πίσω τον ανταγωνισμό; Η μήπως της αρέσει που δεν πουλάει ούτε 5 εκατομμύρια συσκευες τον χρόνο;

 

Ξέρω γω; Όταν οι άλλοι έχουν ufs 3.0 μνήμες, οθόνες με 1000+ nits ώστε να βλέπεις κάτω από ηλιοφάνεια άνετα, όταν έχουν κάμερες αβέρτα, εσύ τι λες; Ότι πάει μπροστά;

 

Συμφωνώ βέβαια ότι είναι μια σοβαρή συσκευή και μου αρέσει αυτό.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω για την Google μιλαω, η Nokia ηταν παραδειγμα οτι με τοσες καμερες και δεν εχει αποτελεσμα της προκοπης.

Που ακριβως εμεινε πισω σε HW η Google στο 4 XL βαση την περιοδο που βγηκε? :blink:

Γιατι να βαλει κι αλλες η να κανει υπερβολες οταν δεν πρεπει ακομα, ενω μπορει να σου προσφερουν το ιδιο αποτελεσμα η 1-2 καμερες με αλλα που θα γεμισουν σε λιγο ολη την πλατη του κινητου με καμερες?

 

Αν καποιος θελει ποσοτητα-νουμερα, δεν θα πρεπει να διαλεξει Google κινητο.

Αντιθετα, αν θελεις ποιοτητα, τοτε παιρνεις Google κινητο.

 

Δεν είναι περιττές οι κάμερες, εφόσον έχουν βέβαια και το κατάλληλο λογισμικό να τις υποστηρίξουν.

Ένας μεγαλύτερος αισθητήρας λαμβάνει περισσότερο φως, ένας υπερευρυγώνιος φακός έχει μεγαλύτερη γωνία θέασης, ένας αισθητήρας βάθους βοηθάει τον αλγόριθμο του bokeh, αυτά είναι θέματα φυσικών νόμων.

Εφόσον ήθελε να κάνει οικονομία και να βάλει μόνο δύο κάμερες, έπρεπε να βάλει την υπερευρυγώνια που είναι πιο χρήσιμη.

 

To ότι ήταν πίσω σε υλικό είναι δεδομένο. Σε κάμερες, αποθηκευτικό χώρο, μνήμη, μπαταρία, έλλειψη αισθητήρα αποτυπώματος, motion sense που πότε δούλευε πότε όχι κλπ.

 

Αν δεν ήταν πίσω σε υλικό, και δεδομένου ότι είχε το καλύτερο λογισμικό και πολύ καλή εμπειρία χρήσης του καθαρού λειτουργικού (χωρίς skins και bloatware), γιατί πάτωσε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι περιττές οι κάμερες, εφόσον έχουν βέβαια και το κατάλληλο λογισμικό να τις υποστηρίξουν.

Ένας μεγαλύτερος αισθητήρας λαμβάνει περισσότερο φως, ένας υπερευρυγώνιος φακός έχει μεγαλύτερη γωνία θέασης, ένας αισθητήρας βάθους βοηθάει τον αλγόριθμο του bokeh, αυτά είναι θέματα φυσικών νόμων.

Εφόσον ήθελε να κάνει οικονομία και να βάλει μόνο δύο κάμερες, έπρεπε να βάλει την υπερευρυγώνια που είναι πιο χρήσιμη.

 

To ότι ήταν πίσω σε υλικό είναι δεδομένο. Σε κάμερες, αποθηκευτικό χώρο, μνήμη, μπαταρία, έλλειψη αισθητήρα αποτυπώματος, motion sense που πότε δούλευε πότε όχι κλπ.

 

Αν δεν ήταν πίσω σε υλικό, και δεδομένου ότι είχε το καλύτερο λογισμικό και πολύ καλή εμπειρία χρήσης του καθαρού λειτουργικού (χωρίς skins και bloatware), γιατί πάτωσε?

 

Ανεκαθεν δεν πηγαιναν καλα σε πωλησεις τα Nexus/Pixels.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 4 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...