Jump to content

Google Pixel 4 XL


orone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΕΡΩΤΗΣΗ: Σας εχει βολεψει που μονο εχει face id η συσκευη?

 

Εννοω, πχ αν θελετε να δειτε την ωρα και πατησετε το κουμπι του power button η ακομα να δειτε τι ειδοποιησεις εχετε στην οθονη αλλα χωρις να θελετε να το ξεκλειδωσετε για να δειτε πανω την status bar, αυτο σε καθε τετοια περιπτωση ξεκλειδωνει και αυτοματα επειδη το κοιτατε?

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ: Σας εχει βολεψει που μονο εχει face id η συσκευη?

 

Εννοω, πχ αν θελετε να δειτε την ωρα και πατησετε το κουμπι του power button η ακομα να δειτε τι ειδοποιησεις εχετε στην οθονη αλλα χωρις να θελετε να το ξεκλειδωσετε για να δειτε πανω την status bar, αυτο σε καθε τετοια περιπτωση ξεκλειδωνει και αυτοματα επειδη το κοιτατε?

Εμένα με έχει βολεψει. Αν το σηκώσεις από το τραπέζι πχ και το κοιτάς φάτσα κάρτα, ναι, θα ξεκλειδώσει. Το ίδιο και αν το εχεις σε γραφείο η τραπέζι. Αν το κοιτάς από πάνω ευθεία, πιθανότατα θα ξεκλειδώσει.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Έσκασε και το update.

8.85 ΜΒ

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι καιρός να αλλάξω κύρια συσκευή,μια ερώτηση έχω να κάνω στους κατόχους...

Η απόκριση της οθόνης με νερό πάνω πως είναι;;;Ας πούμε σε μια βροχή,αν θες να κάνεις πληκτρολόγηση,γίνεται ομαλά;;;Είναι σημαντικό για μένα...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ: Σας εχει βολεψει που μονο εχει face id η συσκευη?

 

Εννοω, πχ αν θελετε να δειτε την ωρα και πατησετε το κουμπι του power button η ακομα να δειτε τι ειδοποιησεις εχετε στην οθονη αλλα χωρις να θελετε να το ξεκλειδωσετε για να δειτε πανω την status bar, αυτο σε καθε τετοια περιπτωση ξεκλειδωνει και αυτοματα επειδη το κοιτατε?

 

Οι περισσότεροι στα φόρουμ που διαβάζω λένε ναι, αλλά εμένα μου λείπει το fingerprint sensor. To Face Unlock σε κάποιες περιπτώσεις δεν μπορεί να λειτουργήσει τόσο καλά (δεν πρέπει να είναι πολύ κοντά το κινητό στο πρόσωπό σου). Σαν σύστημα από μόνο του είναι πολύ γρήγορο πάντως. Το ιδανικό θα ήταν να υπάρχουν και τα δύο μαζί, αλλά μεταξύ τους προτιμώ το δαχτυλικό αποτύπωμα.

 

Για την ερώτησή σου ναι ξεκλειδώνει αυτόματα, αλλά υπάρχουν τρόποι να το αποφύγεις

Κατ' αρχήν δεν χρειάζεται να πατήσεις το power. Αν έχεις το Always on Display π.χ. δεν χρειάζεται να το κάνεις και απλά βλέπεις την ώρα. Ή αν θέλεις να γλιτώσεις μπαταρία μπορείς να έχεις την επιλογή να είναι ανοιχτή η οθόνη μόνο όταν νιώθει ότι είσαι κοντά (απλά δυστυχώς αυτό είναι αρκετά ευαίσθητο και αν π.χ. το έχεις στο γραφείο μένει ανοιχτό).

Εγώ δεν έχω Always on Display ενεργοποιημένη, αλλά έχω ενεργοποιημένο το Motion Sense να νιώθει όταν πλησιάζει το χέρι και ουσιαστικά το κάνω με μια κίνηση του χεριού προς την οθόνη, ανοίγει η οθόνη και βλέπω ώρα και αν έχω ειδοποιήσεις χωρίς να ξεκλειδώσει.

Link to comment
Share on other sites

volte και vowifi δουλεύουν στο pixel?

Ειχα ρωτησει και εγω στο νημα για το 4 και μου απαντησαν οτι δεν υποστηριζεται σε κανενα Ελληνικο δικτυο και δεν υπαρχει τροπος να ενεργοποιηθει.....

Περιεργο οταν ακομα και στα πιο φτηνα Xiaomi με ενα κωδικο το ενεργοποιεις απο τον dialer....

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ρωτησει και εγω στο νημα για το 4 και μου απαντησαν οτι δεν υποστηριζεται σε κανενα Ελληνικο δικτυο και δεν υπαρχει τροπος να ενεργοποιηθει.....

 

Περιεργο οταν ακομα και στα πιο φτηνα Xiaomi με ενα κωδικο το ενεργοποιεις απο τον dialer....

Στην Ελλάδα δεν υποστηρίζεται, επειδή δεν πωλείται επίσημα εδώ και επειδή δεν υπάρχει και η αντίστοιχη συνεργασία με τους ελληνικούς παρόχους. Σε άλλες χώρες με άλλα δίκτυα, προφανώς και έχουν voLTE και voWIFI.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα δεν υποστηρίζεται, επειδή δεν πωλείται επίσημα εδώ και επειδή δεν υπάρχει και η αντίστοιχη συνεργασία με τους ελληνικούς παρόχους. Σε άλλες χώρες με άλλα δίκτυα, προφανώς και έχουν voLTE και voWIFI.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

κρίμα έστω το volte έπρεπε να δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι στα φόρουμ που διαβάζω λένε ναι, αλλά εμένα μου λείπει το fingerprint sensor. To Face Unlock σε κάποιες περιπτώσεις δεν μπορεί να λειτουργήσει τόσο καλά (δεν πρέπει να είναι πολύ κοντά το κινητό στο πρόσωπό σου). Σαν σύστημα από μόνο του είναι πολύ γρήγορο πάντως. Το ιδανικό θα ήταν να υπάρχουν και τα δύο μαζί, αλλά μεταξύ τους προτιμώ το δαχτυλικό αποτύπωμα.

 

Για την ερώτησή σου ναι ξεκλειδώνει αυτόματα, αλλά υπάρχουν τρόποι να το αποφύγεις

Κατ' αρχήν δεν χρειάζεται να πατήσεις το power. Αν έχεις το Always on Display π.χ. δεν χρειάζεται να το κάνεις και απλά βλέπεις την ώρα. Ή αν θέλεις να γλιτώσεις μπαταρία μπορείς να έχεις την επιλογή να είναι ανοιχτή η οθόνη μόνο όταν νιώθει ότι είσαι κοντά (απλά δυστυχώς αυτό είναι αρκετά ευαίσθητο και αν π.χ. το έχεις στο γραφείο μένει ανοιχτό).

Εγώ δεν έχω Always on Display ενεργοποιημένη, αλλά έχω ενεργοποιημένο το Motion Sense να νιώθει όταν πλησιάζει το χέρι και ουσιαστικά το κάνω με μια κίνηση του χεριού προς την οθόνη, ανοίγει η οθόνη και βλέπω ώρα και αν έχω ειδοποιήσεις χωρίς να ξεκλειδώσει.

 

Δεν σε κουρασε να βαζεις συνεχεια το pin στις εφαρμογες που χρειαζεται?

Απ' οσο βλεπω, πολυ λιγες προσθεσαν την δυνατοτητα face id για ξεκλειδωμα, αντιστοιχα με το αποτυπωμα που υπαρχει σχεδον σε ολες τις εφαρμογες και πιστευω οτι δεν θα διαφωνησει και καποιος οτι ειναι πιο ευχρηστο. Πολλες φορες σκεφτηκα την αγορατα του, αλλα, παντα σκαλωσα σε αυτο το θεμα που πρεπει να εχω παντα γραμμενα τα pin στο κινητο και να κανω copy-paste.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι θέλει λίγο υπομονή μέχρι να ενσωματωθεί στις εφαρμογές το Face ID.

Λίγος περισσότερο υπομονή στην Ευρώπη, ακόμα περισσότερη υπομονή στης Ελλάδα.

 

Το "παράξενο" για μένα είναι γιατί καθυστερούν οι υπόλοιποι κατασκευαστές Android να βάλουν το δικό τους "3D" Face ID.

Οι παραδοσιακά μεγάλες εταιρείες τηλεφωνίας δεν το ρίχνουν στο τραπέζι. Αργούν. Why;

Εάν δεν μεγαλώσει ο αριθμός των συσκευών, δεν ασχολούνται και οι devs.

 

Αδιαμφισβήτητα προς τα εκεί πάει το πράμα, αλλά αργεί (έτσι νομίζω εγώ τουλάχιστον).

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε κουρασε να βαζεις συνεχεια το pin στις εφαρμογες που χρειαζεται?

Απ' οσο βλεπω, πολυ λιγες προσθεσαν την δυνατοτητα face id για ξεκλειδωμα, αντιστοιχα με το αποτυπωμα που υπαρχει σχεδον σε ολες τις εφαρμογες και πιστευω οτι δεν θα διαφωνησει και καποιος οτι ειναι πιο ευχρηστο. Πολλες φορες σκεφτηκα την αγορατα του, αλλα, παντα σκαλωσα σε αυτο το θεμα που πρεπει να εχω παντα γραμμενα τα pin στο κινητο και να κανω copy-paste.

 

Δεν χρησιμοποιώ πολλές τέτοιες εφαρμογές, οπότε δεν με ενοχλεί τόσο. Το βασικό μου θέμα είναι όπως είπα όταν είμαι ξαπλωμένος και πρέπει να εκτείνω το χέρι μου. Και επίσης τώρα με τις μάσκες (αλλά αντίστοιχα και τα γάντια είναι θέμα για το δαχτυλικό)

Το Dropbox έχω πάντα κλειδωμένο και ναι είναι εκνευριστικό να βάζω πιν, ενώ στο P2 άνοιγα αμέσως.

Για πόσα pins μιλάμε ότι έχεις; Παίζει πάντα το ενδεχόμενο να χρησιμοποιήσεις ένα password manager.

 

Είναι απαράδεκτη η Google στο κομμάτι της ενσωμάτωσης του Face Unlock. Δεν έχει πιέσει προς αυτή την κατεύθυνση. Σε μερικά θέματα είναι χρόνια πίσω από την Apple. Δεν μιλάμε τώρα για μια κατασκευάστρια κινητών απλά. Είναι η εταιρεία που φτιάχνει το λειτουργικό επί της ουσίας, το πιο διαδεδομένο στον κόσμο. Και δεν μπορεί τόσους μήνες μετά να το κάνει. Στις ΗΠΑ είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα με τράπεζες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη μου αποψη:

 

Δεν πιστευω ρε παιδια οτι θα περπατησει πολυ το Face ID στο κομματι ασφαλειας - ξεκλειδωματος. Δεν το πιστευω και πολυ ως δυνατοτητα και ευκολια προς τον χρηστη. (συγκριση παντα με δακτυλικο).

 

Να το εχεις το Face ID + δακτυλικο, ναι οκ, τελειο και δινεις επιλογες.

Τοσο αδεια πλατη εχει το κινητο, ενα δακτυλικο υποθετω εμπαινε.

 

Επισης, πολυ κακη κινηση της Google να βαλει δακτυλικο (απ' οτι κυκλοφορει) στο 4a και να αφηνει την ναυαρχιδα της 4 XL εκτος.

Ελπιζω να μην συμβει το ιδιο και στο 5.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω ρε παιδια οτι θα περπατησει πολυ το Face ID στο κομματι ασφαλειας - ξεκλειδωματος.

Να είσαι 1000% σίγουρος ότι το θέμα είναι τελειωμένο.

Το FACE ID είναι ο αντικαταστάτης του Fingerprint scanner.

Εάν η Google το είχε τρέξει το θέμα, ήδη θα είχαμε Κινέζικα Android (ακόμα και midrange) με την τεχνολογία αυτή επάνω (δική μου άποψη).

Το ότι το έβαλε επάνω στο 4 είναι η αρχή. Το ότι δεν το υποστηρίζει όπως πρέπει σε εφαρμογές είναι ... κάπως ... δεν ξέρω. Και αυτός πιστεύω ότι είναι και ένας λόγος που οι μεγάλες κατασκευάστριες δεν παρουσίασαν ακόμα συσκευές. Γιατί θα είχαν τους κατόχους να μπινελικιάζουν...καθώς ένα Face ID χωρίς εφαρμογές σου δένει τα χέρια.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί καθυστερεί το πράμα.

Μήπως είναι θέμα πιστοποιήσεων; Προσωπικών δεδομένων; Παρεμπόδισης από κάτι άλλο το οποίο μας διαφεύγει;

Δεν ξέρω.

Νομίζω ότι έχει αργήσει πολύ.

 

Υ.Γ την συνύπαρξη Face ID και Fingerprint scanner στην ίδια συσκευή την θεωρώ απίθανη. Όχι από Google και Apple τουλάχιστον. Ο Fingerprint scanner για τις ναυαρχίδες των δύο αυτών εταιρειών έχει τελειώσει.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Το αναφέρω ως είδηση... για όσους χρησιμοποιούν ανέπαφες συναλλαγές με NFC!

 

NFC με το app της Eurobank!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Το αναφέρω ως είδηση... για όσους χρησιμοποιούν ανέπαφες συναλλαγές με NFC!

 

 

 

NFC με το app της Eurobank!

Ενδιαφέρον. Ευχαριστούμε

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε εσάς παιδιά δουλεύει το dark theme εάν το βάλετε με schedule; Δύο μέρες τώρα προσπαθώ να το κάνω να δουλέψει αλλά δεν. Σήμερα για παράδειγμα το βράδυ, δεν άλλαξε ποτέ σε dark theme. Και αμφιβάλλω εάν αύριο θα αλλάξει σε άσπρο το πρωί.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω στο αυτόματο απο τότε που βγήκε.

Δουλεύει τέλεια.

Επίσης αν τύχει και έχεις ανοιχτή τη συσκευή εκείνη την ώρα τηε αλλαγής, στο μενού πχ. βλέπεις την αλλαγή background live.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω στο αυτόματο απο τότε που βγήκε.

Δουλεύει τέλεια.

Επίσης αν τύχει και έχεις ανοιχτή τη συσκευή εκείνη την ώρα τηε αλλαγής, στο μενού πχ. βλέπεις την αλλαγή background live.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ γιατί δεν καταφέρνω να το δουλέψω όμως; Τι μπορεί να φταίει;

Για παράδειγμα σήμερα το πρωί το είχα σε λευκό θέμα και είχα ρυθμίσει στο schedule να γυρίσει σε σκούρο θέμα το βράδυ.

Μέχρι τις 21.00 το βράδυ που παρακολουθούσα ανά τακτά διαστήματα, δεν είχε αλλάξει.

Εχθές πάλι δοκίμασα να το γυρίσω σε σκούρο χειροκίνητα και ενεργοποίησα τα schedules ώστε σήμερα το πρωί να γίνει λευκό. Τζίφος.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί δεν καταφέρνω να το δουλέψω όμως; Τι μπορεί να φταίει;

Για παράδειγμα σήμερα το πρωί το είχα σε λευκό θέμα και είχα ρυθμίσει στο schedule να γυρίσει σε σκούρο θέμα το βράδυ.

Μέχρι τις 21.00 το βράδυ που παρακολουθούσα ανά τακτά διαστήματα, δεν είχε αλλάξει.

Εχθές πάλι δοκίμασα να το γυρίσω σε σκούρο χειροκίνητα και ενεργοποίησα τα schedules ώστε σήμερα το πρωί να γίνει λευκό. Τζίφος.

Έχεις ανοιχτά τα location? Σε dp4 έχει να επιλέξεις και ώρα. Άνοιξε το location για να βρίσκει την ανατολή κ τη δύση βάσει της περιοχής σου

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ανοιχτά τα location? Σε dp4 έχει να επιλέξεις και ώρα. Άνοιξε το location για να βρίσκει την ανατολή κ τη δύση βάσει της περιοχής σου

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δηλαδη χρειάζεται ανοιχτό gps συνέχεια για να δουλέψει;

Από αυτά εδώ πρέπει να έχω κάποιο συγκεκριμένο ενεργό, η όλα;a4990d3629443b65b5b510c638ee1237.jpg

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το έχω πάντα ανοιχτό, δεν ξέρω αν το επηρεάζει, αλλά λογικό ακούγεται γιατί τελευταία αλλάζει άλλη ώρα.

Το χειμώνα πχ άλλαζε κατα τις 5+, τώρα 7+.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το έχω πάντα ανοιχτό, δεν ξέρω αν το επηρεάζει, αλλά λογικό ακούγεται γιατί τελευταία αλλάζει άλλη ώρα.

Το χειμώνα πχ άλλαζε κατα τις 5+, τώρα 7+.

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι αλλά αυτό το πράμα δεν ρουφάει την μπαταρία σαν τρελό συνέχεια ανοιχτό;

Εκτός αν δεν χρειάζεται να έχω ανοιχτό το location γενικά αλλά κάποια από τις πιο κάτω επιλογές.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 4 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...