Jump to content

Google Pixel 4 XL


orone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως για τους πιξελάτους, δεν νομίζω ότι το μόνο θέμα είναι η κάμερα. Είναι το καθαρό λογισμικό, παρότι ναι η OP έχει φτάσει κοντά στο καθαρό, και όλος ο συνδυασμός. Οικοσύστημα της Google στο 100%, με κορυφαία κάμερα και ελαφρύ λογισμικό χωρίς bloat ακόμα και στα settings με 1001 επιλογές. Ή πχ άτομα σαν εμένα που δεν θέλουν κανέναν άλλο OEM σαν layer πάνω από την Google! Ή που δεν θέλου να χρησιμοποιούν ports και λοιπά και να κάνουν manual updates. Δεν θέλω ούτε άλλα accounts ούτε άλλους Launcher ούτε τίποτα.

 

Εννοείται ότι υπάρχουν πολλοί λόγοι για να πας σε Pixel.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ιδανικό είναι one plus και Google μαζί. Το τελειο αποτέλεσμα.
Ας την αγοράσει η Google :p

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα το πρόβλημα είναι καθαρά στο hardware και στην έλλειψη επιπλέον και μεγαλύτερων αισθητήρων.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Μια χαρά είναι το πίξελ, με ωραίες φωτό, σβέλτο και συνολικά πολύ ικανοποιητική εμπειρία χρήσης

Εγώ έχω το PIXEL 2 XL και χαίρομαι που το χρησιμοποιώ

 

Το πρόβλημα για την Google είναι ότι τα pixel δεν πουλάνε μία :)

Το 4 πήγε χειρότερα από το 3

Όσα πουλάει η Apple σε μια εβδομάδα, δεν πουλάει η Google σε ένα χρόνο

Και για αυτό μάλλον αλλάζουν ρότα ...

 

Αν έβγαζαν ένα PIXEL 5 XL, με αισθητήρα αποτυπώματος στην οθόνη (ας κράταγαν και το Face Unlock αν τους αρέσει τόσο), 128GB αποθηκευτικό χώρο (πόσο κοστίζει πια?), περισσότερη ραμ (για να μην αδειάζουν οι εφαρμογές από την μνήμη), μια υπερευρυγώνια και μια time-of-flight κάμερα, την οθόνη του OnePlus8Pro, και επαναφορά του original photos στο google photos, σε τιμή €800-€900, κάτι θα γινόταν :-)

 

Πάντως για τους πιξελάτους, δεν νομίζω ότι το μόνο θέμα είναι η κάμερα. Είναι το καθαρό λογισμικό, παρότι ναι η OP έχει φτάσει κοντά στο καθαρό, και όλος ο συνδυασμός. Οικοσύστημα της Google στο 100%, με κορυφαία κάμερα και ελαφρύ λογισμικό χωρίς bloat ακόμα και στα settings με 1001 επιλογές. Ή πχ άτομα σαν εμένα που δεν θέλουν κανέναν άλλο OEM σαν layer πάνω από την Google! Ή που δεν θέλου να χρησιμοποιούν ports και λοιπά και να κάνουν manual updates. Δεν θέλω ούτε άλλα accounts ούτε άλλους Launcher ούτε τίποτα.

 

Παρότι κανείς δεν αμφισβητεί την ευχάριστη εμπειρία του στοκ android, όσοι έχουν χρησιμοποιήσει το skin του oneplus που μοιάζει πολύ με το στοκ, συμφωνούν ότι αποτελεί βελτίωση του στοκ. Επίσης μπορεί κάποιοι χρήστες να μην θέλουν χιλιάδες επιλογές παραμετροποίησης, αλλά μπορεί άλλοι να επιθυμούν να ρυθμίσουν τη συσκευή τους μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια. Αυτό θα λυνόταν αν το android είχε δυο modes, ένα για simple users (με λίγες επιλογές) και ένα για advanced users (με όλες τις επιλογές). Επίσης καλό είναι κάποια στιγμή το android να υιοθετήσει εγγενώς τη λειτουργικότητα των dual apps

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω κι εγώ τα νέα της Google και θυμήθηκα τις συζητήσεις μέσα στο φόρουμ, τις καλές εποχές, όχι τώρα που είναι ξέφραγο αμπέλι. Μερικές σκέψεις...

Δε ξέρω τις συμφωνίες και το συμβόλαιο του εξαιρετικού Marc Levoy, είναι μία μεγάλη απώλεια από το team τους. Όλοι γνωρίζουμε πως εξαιτίας της Gcam πήρε μεγάλο hype η σειρά Pixel. Μία Gcam που έπρεπε να είναι το αντίπαλο δέος της εφαρμογής κάμερας της Apple, την άφησε 'ανοιχτή' να βολοδέρνει σε διάφορα site του Internet και να την εγκαθιστά ο οποιοδήποτε στο κινητό του. Άφησε να γεύεται τα καλούδια της κι αυτός που ΔΕΝ πήρε το Pixel αλλά τίμησε άλλον ΟΕΜ. Δε πειράζει, καλές φωτογραφίες να βγάζει το Xiaomi, Oneplus, Nokia μου κι ας μου κρασάρει καμιά φορά, τη δουλειά μου την κάνω... σκέφτεται ο άλλος!!!

Πως προστατεύεις Google τον Levoy και τον κάθε Levoy που κάνει εξαιρετική δουλειά; Απλα τον απομυζείς και δε σου χρειάζεται πλέον;;;

Όσο για τις φήμες του Pixel 5 στη μεσαία κατηγορία με snapdragon 7xx, μας πάει χρόνια πίσω τονίζοντας από πολλούς ότι η Google είναι παντρεμένη με τη σειρά Nexus και ότι πηγαίνοντας στη κορυφαία κατηγορία δε θα τα καταφέρει.

Η Google όποτε θυμάται μεταμορφώνεται σε Apple, άλλες φορές συμπεριφέρεται εντελώς αψυχολόγητα και χάνει στα μάτια μας.

Λάθη επί λαθών από την Αμερικάνικη εταιρεία εδώ και χρόνια σε πολλούς τομείς.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

@left_ace:

Πολύ σωστή τοποθέτηση, συμφωνώ απόλυτα.

 

Ολόκληρη Google και ακόμα δείχνει να μην έχει αποφασίσει τι θέλει να κάνει τελικά με αυτά τα Pixel.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

@left_ace

LIKE

 

Ολόκληρη Google και ακόμα δείχνει να μην έχει αποφασίσει τι θέλει να κάνει τελικά με αυτά τα Pixel.

Δεν μου προκαλεί εντύπωση.

Αυτή είναι η στρατηγική της Google σε όλα. Πετάει τα αγκίστρια και ανάλογα με τα ψάρια που θα πιάσει, προχωράει ή σταματάει. Το κάνει συνέχεια με εφαρμογές, το κάνει με υπηρεσίες, γιατί να μην το κάνει και με συσκευές;

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι το εξής : Έχει τόσες πηγές εσόδων η Google, από παντού ποσοστά και "μίζες" παίρνει, με την μηχανή αναζήτησης που έχει κατευθύνει την αγορά όπου θέλει, ανεβάζει και κατεβάζει με μεγάλη ευκολία όποιον θέλει όποτε θέλει, οπότε...ποιο το ζόρι της με τις πωλήσεις των Pixel; Μάλλον κανένα...:worry:

Τί εννοώ; Δεν νομίζω ότι η αλλαγή κατεύθυνσης των Pixel (εφόσον γίνει), έχει να κάνει με τα κέρδη από τις πωλήσεις. Οι χαμηλές πωλήσεις μπορεί να την απασχολούν, ναι, για άλλους λόγους όμως. Συνωμοσιολογίας ( ; ) ίσως.

 

edit.

Και κάτι άλλο που με διαολίζει:

Το Andoid One φαίνεται να αποτυγχάνει (σε ότι αφορά την έγκυρη υποστήριξη τουλάχιστον).

Η Google πάει προς οικονομικότερες συσκευές.

Λέτε να συνδέονται τα δυο παραπάνω;

 

Υ.Γ Sorry για το παντελώς off-topic αλλά είναι μια πραγματικά ενδιαφέρουσα κουβέντα. :-)

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω κι εγώ τα νέα της Google και θυμήθηκα τις συζητήσεις μέσα στο φόρουμ, τις καλές εποχές, όχι τώρα που είναι ξέφραγο αμπέλι. Μερικές σκέψεις...

Δε ξέρω τις συμφωνίες και το συμβόλαιο του εξαιρετικού Marc Levoy, είναι μία μεγάλη απώλεια από το team τους. Όλοι γνωρίζουμε πως εξαιτίας της Gcam πήρε μεγάλο hype η σειρά Pixel. Μία Gcam που έπρεπε να είναι το αντίπαλο δέος της εφαρμογής κάμερας της Apple, την άφησε 'ανοιχτή' να βολοδέρνει σε διάφορα site του Internet και να την εγκαθιστά ο οποιοδήποτε στο κινητό του. Άφησε να γεύεται τα καλούδια της κι αυτός που ΔΕΝ πήρε το Pixel αλλά τίμησε άλλον ΟΕΜ. Δε πειράζει, καλές φωτογραφίες να βγάζει το Xiaomi, Oneplus, Nokia μου κι ας μου κρασάρει καμιά φορά, τη δουλειά μου την κάνω... σκέφτεται ο άλλος!!!

Πως προστατεύεις Google τον Levoy και τον κάθε Levoy που κάνει εξαιρετική δουλειά; Απλα τον απομυζείς και δε σου χρειάζεται πλέον;;;

Όσο για τις φήμες του Pixel 5 στη μεσαία κατηγορία με snapdragon 7xx, μας πάει χρόνια πίσω τονίζοντας από πολλούς ότι η Google είναι παντρεμένη με τη σειρά Nexus και ότι πηγαίνοντας στη κορυφαία κατηγορία δε θα τα καταφέρει.

Η Google όποτε θυμάται μεταμορφώνεται σε Apple, άλλες φορές συμπεριφέρεται εντελώς αψυχολόγητα και χάνει στα μάτια μας.

Λάθη επί λαθών από την Αμερικάνικη εταιρεία εδώ και χρόνια σε πολλούς τομείς.

Πολύ σωστά! Ειδικά αυτό με τα ports της Gcam για όλους και για όλα, μεγάλο λάθος τους. Ίσως το σκεφτούν αυτό με τον αντικαταστάτη του.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

@left_ace

 

Δεν μου προκαλεί εντύπωση.

Αυτή είναι η στρατηγική της Google σε όλα. Πετάει τα αγκίστρια και ανάλογα με τα ψάρια που θα πιάσει, προχωράει ή σταματάει. Το κάνει συνέχεια με εφαρμογές, το κάνει με υπηρεσίες, γιατί να μην το κάνει και με συσκευές;

 

Πολύ σωστό, μια ματιά στις εφαρμογές που έκοψε και στο μπάχαλο δεκαετίας με τα messaging apps το αποδεικνύει.

 

Το τι είναι καλύτερο φωτογραφικά είναι υποκειμενικό γιατί το τι είναι ωραίο δεν είναι ένα φυσικό μέγεθος που επιμετράται με μια συγκεκριμένη μονάδα μέτρησης

 

Το καλύτερο φωτογραφικά δεν έχει να κάνει με το ωραίο. Υπάρχουν σαφή και αντικειμενικά κριτήρια.

 

Αν θες μια επιστημονική αξιολόγηση, το πιο κοντινό σε αυτό είναι μάλλον τα reviews του dxomark

Αλλά και εκεί ένα συνολικό νούμερο στην κατάταξη δεν θα συμπίπτει πάντα με τις προσωπικές εκτιμήσεις γιατί το συνολικό νούμερο προέρχεται από στάθμιση πολλών παραγόντων, και το ποιος παράγοντας ενδιαφέρει περισσότερο τον καθένα διαφέρει

 

Πολύ σωστό. Αυτό που δεν ξέρει πολύς κόσμος είναι ότι το στάθμισμα παραγόντων στο dxomark δεν έχει λογική πολλές φορές. Το τελικό νούμερο εκτός του ότι είναι συνδυασμός φώτο-βίντεο, αλλάζει από παράγοντες όπως το ζουμ ή την ύπαρξη ή μη κάποιου φακού και πάει λέγοντας. Τα επί μέρους στοιχεία έχουν πολλή περισσότερη σημασία από το τελικό νούμερο.

 

 

Βλέποντας τις φήμες ότι στο 4α στις ΗΠΑ θα βγει στην εξαιρετική τιμή των $349 για 128GB:

https://twitter.com/hallstephenj/status/1261033956939632641

 

αναρωτιέμαι κι εγώ τι θέλει να κάνει η Γκουγκλ, ειδικά όταν με το θέμα με τους 5G επεξεργαστές έχει βγει η φήμη ότι το 5-5XL δεν θα έχει top-tier επεξεργαστή. Προσωπικά πήρα το 2 και το 4 γιατί είχαν specs ναυαρχίδας και δεν ξέρω τι θα έκανα στο μέλλον αν αυτό αλλάξει.

Σίγουρα το γεγονός ότι το 4 έχει πουλήσει περίπου 2 εκατομμύρια κομμάτια, λιγότερο από το 3, είναι ανησυχητικό. Αλλά νομίζω υπάρχει μια μέση λύση από το να βγάζει συσκευές των 1200 με τα τοπ πράγματα και από το να πρέπει να πάω σε μια χειρότερη οθόνη, σε πλαστικό, σε πιο αργό επεξεργαστή, λιγότερη RAM κτλ. Η σειρά α καλώς υπάρχει και φέρνει πωλήσεις, αλλά δεν μπορεί να υπάρχει μόνο αυτή.

Δεν φαίνεται να υπάρχει στρατηγική στο τι θέλει να καταφέρει η εταιρεία.

Επίσης η απώλεια του Levoy είναι πολύ μεγάλη, δεν ξέρω ποιος είναι ο λόγος, αλλά επειδή τον παρακολουθούσα (έχει και διαλέξεις για φωτογραφία) είχε μεγάλη επίδραση σε όσα κατάφερε η Γκουγκλ στην κάμερα. Και πέρα από τα dxomark και τα πληρωμένα άρθρα των Κινέζων (ακόμα και στο Ελλαδιστάν), καλώς η κακώς μόνο το τελευταίο iPhone συγκρίνεται σε ποιότητα φωτογραφίας με το Pixel 4.

 

Από εκεί και πέρα, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τα Pixel, όσο και άνθρωποι που τους τα πρότεινα. Έχει ησυχάσει το κεφάλι μου και καλώς ή κακώς με έβαλε στο τριπάκι του οικοσυστήματός της, με το Google Home και το Google Assistant.

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είναι το 5 με τον snap 765, και το 5G του θα έχει και τοπ επιδόσεις. Τι να τον κάνεις τον 8ΧΧ, ειδικά αν έχεις μόνο 1-2 κάμερες με τίμια ανάλυση - όχι 108φεύγα -. Και το κόστος θα πέσει πολύ και θα πουλήσει αρκετά περισσότερο.
Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

...

Προσωπικά πήρα το 2 και το 4 γιατί είχαν specs ναυαρχίδας και δεν ξέρω τι θα έκανα στο μέλλον αν αυτό αλλάξει.

...

 

Η πιο κοντινή εμπειρία χρήσης είναι το oneplus. Πολύ κοντά στο στοκ (και κατά πολλούς καλύτερο από το στοκ), ταχύτατο, άριστη οθόνη, όχι τσιγκουνιές στην μνήμη, άμεσες αναβαθμίσεις Android, ενημερώσεις διμηνιαίες, ξεκλειδώνει εύκολα και χωρίς να επηρεάζεται η εγγύηση, πολύ μεγάλη υποστήριξη από την κοινότητα των developers, και το οικοσύστημα της google λειτουργεί μια χαρά (assistant, home, buds)

Η λογική κατεύθυνση είναι προς τα εκεί

Link to comment
Share on other sites

Η πιο κοντινή εμπειρία χρήσης είναι το oneplus. Πολύ κοντά στο στοκ (και κατά πολλούς καλύτερο από το στοκ), ταχύτατο, άριστη οθόνη, όχι τσιγκουνιές στην μνήμη, άμεσες αναβαθμίσεις Android, ενημερώσεις διμηνιαίες, ξεκλειδώνει εύκολα και χωρίς να επηρεάζεται η εγγύηση, πολύ μεγάλη υποστήριξη από την κοινότητα των developers, και το οικοσύστημα της google λειτουργεί μια χαρά (assistant, home, buds)

Η λογική κατεύθυνση είναι προς τα εκεί

 

Συμφωνώ ότι είναι ό,τι πιο κοντινό και είναι το μόνο που θα σκεφτόμουν, αλλά δεν είναι ότι δεν έχει αρνητικά.

Μέτρια κάμερα, προβλήματα με οθόνη στο τελευταίο μοντέλο, αυξημένες τιμές και αρχίζει να βγάζει πολύ συχνά συσκευές (όχι βέβαια φτάνοντας σε επίπεδα Xiaomi και Samsung) υποβαθμίζοντας την αξία τους ανά 6μηνο. Μέχρι πρόσφατα χωρίς IP rating. Και φυσικά δεν έχει πολλά από τα software πράγματα των Pixels που συχνά τα ξεχνάμε και τα θεωρούμε δεδομένα.

Devs και τέτοια μου είναι αδιάφορα προσωπικά. Δεν έχω τον χρόνο να πειραματίζομαι για κάτι που είναι εργαλείο δουλειάς.

Προς το παρόν το P4 με ικανοποιεί πλήρως, όταν με το καλό έρθει η ώρα να το αλλάξω θα δούμε πώς θα έχουν τα πράγματα. Συνήθως ανά δύο μοντέλα κάνω αλλαγή έτσι κι αλλιώς, εκτός αν προκύψει κάτι εντυπωσιακό.

 

@Shuffle, να δούμε κατ' αρχήν αν θα ισχύσουν οι φήμες για τον επεξεργαστή και να δούμε αν θα κάνει και αλλού εκπτώσεις. Αν είναι να κάνει έκπτωση μόνο σε επεξεργαστή, τότε θα το σκεφτώ. Αν είναι να αρχίσει να κόβει από παντού για να έχει μια midrange σειρά με καλή κάμερα, προσωπικά θα μου γίνει αδιάφορο. Ναι θα πουλήσει, όπως πούλησε το 3α και όπως (λογικά) θα πουλήσει το 4α, αλλά ο καθένας έχει άλλες απαιτήσεις. Να γυρίσω π.χ. σε μια χειρότερη οθόνη ή σε λιγότερη RAM δεν θα το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πώς μπορώ να ενεργοποιήσω το volte και WiFi calling? Cosmote η εταιρία.
Link to comment
Share on other sites

Για μένα το στενάχωρο είναι ότι η Google φαίνεται να εγκαταλείπει τα flagship Pixels δίχως να τους έχει δώσει το βασικό στοιχείο που νομίζω ότι λείπει. Παγκόσμια υποστήριξη και εγγύηση από όπου και να το πάρεις όπως έχουν όλοι οι ΟΕΜ έστω και σε επίπεδο Ηπείρων. Αν είχε δώσει κάτι τέτοιο νομίζω ότι θα έβλεπε τελείως διαφορετικές πωλήσεις με την κάμερα που έχει.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πώς μπορώ να ενεργοποιήσω το volte και WiFi calling? Cosmote η εταιρία.

 

δεν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

@Sotnem Σωστό, απλώς προσωπικά έχω αρχίσει και αντιλαμβάνομαι πως, πέρα από την κάμερα και το playing now, όλα τα άλλα features που είναι αποκλειστικά για τα Pixel πχ το live captions, δεν τα πολυχρησιμοποιω γιατί ο,τι streaming και να κανω υπάρχουν EN subs embedded. Ακόμα και o Pixel dialer πλέον υπάρχει και στα OnePlus..

Άρα νομίζω πως πλέον, όταν θα έρθει η ώρα να αλλάξω το 2XL, θεωρώ πως τα OnePlus θα μπουν στο ραντάρ μου, κυρίως γιατί προσφέρουν μια near pixel εμπειρία χρήσης.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι είναι ό,τι πιο κοντινό και είναι το μόνο που θα σκεφτόμουν, αλλά δεν είναι ότι δεν έχει αρνητικά.

 

Μέτρια κάμερα, προβλήματα με οθόνη στο τελευταίο μοντέλο, αυξημένες τιμές και αρχίζει να βγάζει πολύ συχνά συσκευές (όχι βέβαια φτάνοντας σε επίπεδα Xiaomi και Samsung) υποβαθμίζοντας την αξία τους ανά 6μηνο. Μέχρι πρόσφατα χωρίς IP rating. Και φυσικά δεν έχει πολλά από τα software πράγματα των Pixels που συχνά τα ξεχνάμε και τα θεωρούμε δεδομένα.

 

Devs και τέτοια μου είναι αδιάφορα προσωπικά. Δεν έχω τον χρόνο να πειραματίζομαι για κάτι που είναι εργαλείο δουλειάς.

 

Προς το παρόν το P4 με ικανοποιεί πλήρως, όταν με το καλό έρθει η ώρα να το αλλάξω θα δούμε πώς θα έχουν τα πράγματα. Συνήθως ανά δύο μοντέλα κάνω αλλαγή έτσι κι αλλιώς, εκτός αν προκύψει κάτι εντυπωσιακό.

 

 

 

@Shuffle, να δούμε κατ' αρχήν αν θα ισχύσουν οι φήμες για τον επεξεργαστή και να δούμε αν θα κάνει και αλλού εκπτώσεις. Αν είναι να κάνει έκπτωση μόνο σε επεξεργαστή, τότε θα το σκεφτώ. Αν είναι να αρχίσει να κόβει από παντού για να έχει μια midrange σειρά με καλή κάμερα, προσωπικά θα μου γίνει αδιάφορο. Ναι θα πουλήσει, όπως πούλησε το 3α και όπως (λογικά) θα πουλήσει το 4α, αλλά ο καθένας έχει άλλες απαιτήσεις. Να γυρίσω π.χ. σε μια χειρότερη οθόνη ή σε λιγότερη RAM δεν θα το έκανα.

Δε χρειάζεται να πειραματιστείς σε κάτι με τα OnePlus. Έχουν σχεδόν την ίδια εμπειρία χρήσης με τα Pixel και ότι δεν υπάρχει στο ένα, υπάρχει στο άλλο. Οπότε ισορροπεί η κατάσταση. Σταθερότητα εξίσου το ίδιο.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

H Google βγάζει τα συντριπτικό μέρος των εσόδων της από τις διαφημίσεις. Τα έσοδα που δεν σχετίζονται με τις διαφημίσεις και το Google Cloud, αποτελούν το 10% των εσόδων της (και περιλαμβάνουν έσοδα από Google Play, Nest, Pixel Books, Pixel Phones, συνδρομές Youtube Premium/TV, κλπ). Δεν λένε πόσο από αυτά είναι ακριβώς το Hardware, αλλά υπολογίζεται ότι είναι περίπου το 8%. Αν αφαιρεθούν Nest, Home, Chromecast, Pixel Books, κλπ τα Pixel Phones δεν πρέπει να υπερβαίνουν το 2% των εσόδων της, δηλαδή είναι ένα αμελητέο κομμάτι για το μέγεθος της Google. Αυτό που την ενδιαφέρει κυρίως είναι οι συσκευές που πωλούνται να έχουν google search και google assistant. Το google search υπάρχει σε όλες τις συσκευές Android είτε είναι της Google είτε όχι (εκτός στην κίνα που δεν επιτρέπονται τα google services). Και για να υπάρχει και στα iPhones, πληρώνει πολλά δισεκατομμύρια το χρόνο στην Apple. Άρα στο βαθμό που βγάζει λεφτά από τις διαφημίσεις από όλες τις συσκευές, δεν της είναι απαραίτητο να έχει το μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς στο Hardware. Στο Assistant στα κινητά έχει κυρίως ανταγωνισμό από το Siri (αλλά αυτό δεν θα αλλάξει αν μεγαλώσει το μερίδιο αγοράς της μεταξύ των κατασκευαστών Android), από το Bixby της Samsung (αλλά είναι κατά πολύ υποδεέστερο), και από την Alexa της Amazon (αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το Pixel). Αυτό που χρειάζεται για να διατηρεί τα έσοδά της είναι να κρατάει την πλατφόρμα του Android στην αιχμή της τεχνολογίας και να υπάρχουν πολλές εφαρμογές, και από άποψη χαρακτηριστικών του Hardware να μπορεί να οδηγεί κάποιες εξελίξεις για να μην μείνει ως πλατφόρμα πίσω. Αλλά για αυτό δεν χρειάζεται απαραίτητα να βγάζει συσκευή στο ανώτερο κομμάτι της αγοράς. Άρα ίσως σωστά μετακινείται στο δεύτερο κομμάτι της αγοράς όπου οι πωλήσεις της μπορούν να είναι μεγαλύτερες και μετά την αφαίρεση των σταθερών εξόδων σχεδιασμού, ανάπτυξης, και μάρκετινγκ των Pixel μπορούν να αποφέρουν μεγαλύτερα κέρδη.
Link to comment
Share on other sites

...

Δε ξέρω τις συμφωνίες και το συμβόλαιο του εξαιρετικού Marc Levoy, είναι μία μεγάλη απώλεια από το team τους. Όλοι γνωρίζουμε πως εξαιτίας της Gcam πήρε μεγάλο hype η σειρά Pixel. Μία Gcam που έπρεπε να είναι το αντίπαλο δέος της εφαρμογής κάμερας της Apple, την άφησε 'ανοιχτή' να βολοδέρνει σε διάφορα site του Internet και να την εγκαθιστά ο οποιοδήποτε στο κινητό του. Άφησε να γεύεται τα καλούδια της κι αυτός που ΔΕΝ πήρε το Pixel αλλά τίμησε άλλον ΟΕΜ. Δε πειράζει, καλές φωτογραφίες να βγάζει το Xiaomi, Oneplus, Nokia μου κι ας μου κρασάρει καμιά φορά, τη δουλειά μου την κάνω... σκέφτεται ο άλλος!!!

...

 

Μάλλον δεν μπορεί να κάνει κάτι για την μεταφορά της Google Camera γιατί όλη η τεχνολογία βασίζεται σε λογισμικό και όχι υλικό. Οι αισθητήρες και οι φακοί που χρησιμοποιεί είναι υποδεέστεροι από των άλλων. Το μόνο διαφορετικό στο υλικό είναι το pixel visual core που επιταχύνει τους υπολογισμούς. Η μεταφορά του λογισμικού γίνεται με reverse engineering.

 

Το μόνο που μπορεί να κάνει για να εμποδίσει τη μεταφορά είναι προφανώς να μην επιτρέπει να ανέβουν στο Google Play εφαρμογές κάμερας που έχουν πάρει από την τεχνολογία της. Οπότε όποιος θέλει την GCam πρέπει να την εγκαταστήσει από άλλη πηγή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@left_ace:

...Ολόκληρη Google και ακόμα δείχνει να μην έχει αποφασίσει τι θέλει να κάνει τελικά με αυτά τα Pixel.

 

Δοκίμασε για χρόνια, είχε δώσει πολλά λεφτά για να πάρει την Motorola που πούλησε μετά στην Lenovo, αργότερα πήρε μεγάλο μέρος της μονάδας κινητών της HTC, αλλά δεν φαίνεται να της βγαίνει να αποκτήσει σοβαρό μερίδιο αγοράς στις συσκευές (αν αυτό προσπαθούσε). Το να σταματάει αποτυχημένα πρότζεκτς είναι συνηθισμένο για την Google, και μάλλον σωστά το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κανένα καλό τζαμακι έχετε βρει; Έχω της Spigen αλλά τρώει λιγάκι οθόνη

Προτάσεις για τζαμακι παιδιάααααα;;;;

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Αν η Google το 5αρι το κρατήσει με 128 και σειράς 7 επεξεργαστή,κάμερα κορυφή,στοκ υπέροχο Android,και τιμή στα 400-450 θα πουλήσει απίστευτα πολύ,αλλά συμφωνώ ότι γενικά ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να έχει κορυφαίες πωλησεις

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@Sotnem Σωστό, απλώς προσωπικά έχω αρχίσει και αντιλαμβάνομαι πως, πέρα από την κάμερα και το playing now, όλα τα άλλα features που είναι αποκλειστικά για τα Pixel πχ το live captions, δεν τα πολυχρησιμοποιω γιατί ο,τι streaming και να κανω υπάρχουν EN subs embedded. Ακόμα και o Pixel dialer πλέον υπάρχει και στα OnePlus..

Άρα νομίζω πως πλέον, όταν θα έρθει η ώρα να αλλάξω το 2XL, θεωρώ πως τα OnePlus θα μπουν στο ραντάρ μου, κυρίως γιατί προσφέρουν μια near pixel εμπειρία χρήσης.

 

Κι εγώ το σκεφτόμουν πριν μερικούς μήνες, αλλά τελικά πήρα το Pixel 4 και δεν το έχω μετανιώσει ούτε στιγμή. Θα δούμε τι θα γίνει και στο άμεσο μέλλον.

 

Δε χρειάζεται να πειραματιστείς σε κάτι με τα OnePlus. Έχουν σχεδόν την ίδια εμπειρία χρήσης με τα Pixel και ότι δεν υπάρχει στο ένα, υπάρχει στο άλλο. Οπότε ισορροπεί η κατάσταση. Σταθερότητα εξίσου το ίδιο.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Το ίδιο πράγμα εννοώ Βάιε. Εξηγώ απλώς ότι δεν με ενδιαφέρουν οι ROMs και οι developers, δεν αποτελούν εδώ και χρόνια για μένα παράγοντα στην αγορά κινητού. Το OPO το κοιτούσα εξαιτίας της σταθερότητας και όχι της δυνατότητας να περάσω RΟΜs κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αν η Google το 5αρι το κρατήσει με 128 και σειράς 7 επεξεργαστή,κάμερα κορυφή,στοκ υπέροχο Android,και τιμή στα 400-450 θα πουλήσει απίστευτα πολύ,αλλά συμφωνώ ότι γενικά ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να έχει κορυφαίες πωλησεις

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποκλείεται το 5 να κάνει 400€.

 

Με 400€ παίρνεις από την Google κάτι με μια μόνο κάμερα, οθόνη LCD και όχι amoled, 1080 και όχι QHD, μέγεθος μέχρι 5.8", 64 GB αποθηκευτικό χώρο, 4 GB μνήμη, πλαστικό περίβλημα.

 

(που στα xiaomi με περισσότερα κάνουν €200, αλλά εδώ έχεις υψηλή τεχνολογία κάμερας και stock Android)

 

Είπαμε ότι το 5 θα είναι μεσαίας κατηγορίας αλλά όχι κι έτσι. Μπορεί να κατέβει κατηγορία σε επεξεργαστή αλλά φαντάζομαι θα κρατήσει τις δύο κάμερες και την amoled.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα εννοώ Βάιε. Εξηγώ απλώς ότι δεν με ενδιαφέρουν οι ROMs και οι developers, δεν αποτελούν εδώ και χρόνια για μένα παράγοντα στην αγορά κινητού. Το OPO το κοιτούσα εξαιτίας της σταθερότητας και όχι της δυνατότητας να περάσω RΟΜs κτλ.

 

Ούτε και αυτός είναι απαραίτητα ο σκοπός μιας OnePlus συσκευής. Μένεις σε stable και κανείς την δουλειά σου κανονικά. Δε χρειάζεται να περνάς από ROM σε ROM, από stable σε beta και τούμπαλιν. Εννοείται βέβαια ότι η υποστήριξη των Pixels είναι ανώτερη.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια των όσων λέγαμε:

https://www.phonearena.com/amp/news/Motion-Sense-will-reportedly-not-be-on-Pixel-5_id124688

 

Τα κλασικά της Google. Πολύς κόσμος νόμιζε ότι είναι μόνο για να αλλάζεις τραγούδια, αλλά η αλήθεια είναι ότι το Motion Sense βοηθούσε στο πιο γρήγορο ξεκλείδωμα (καταλαβαίνοντας ότι πιάνεις το κινητό και το φέρνει προς το πρόσωπο), χαμήλωνε τον ήχο όταν πήγαινες να απαντήσεις, έκλεινε ξυπνητήρια, έκανε mute κλήσεις και αν δεν είχες Always On οθόνη (όπως εγώ) καταλαβαίνει την κίνηση και ανάβει την οθόνη.

Είναι αυτό που έλεγα για τα μικρά πράγματα που προσωπικά μου αρέσουν στο Pixel, QoL που λένε και στο χωριό μου.

Αν αρχίσεις και τα βγάζει όλα αυτά, ποιος ο λόγος να μην πας σε άλλη συσκευή; Έχουν μια καινοτομία και θα τη βγάλουν.

Το θέμα είναι να προσφέρει και πέντε geeky πράγματα παραπάνω.

Πλάκα θα έχει να γυρίσουν πάλι στα ηλίθια notches και τις σταγόνες όπως στο 4α, μια που δεν θα χρειάζεται τόσος χώρος...

Link to comment
Share on other sites

Το pixel 4, όχι το xl, Γερμανία παίζει στα 469€ σαν προσφορά μεγάλου πολυκαταστηματος αρκετό καιρό.

Αξίζει λέτε η τιμή;

Κρατάει η μπαταρία γενικά;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 4 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...