Jump to content

Google Pixel 4 XL


orone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανεκαθεν δεν πηγαιναν καλα σε πωλησεις τα Nexus/Pixels.
Οπότε αυτός είναι ο σκοπός της; Να μην πηγαίνει καλά σε πωλήσεις; Και τώρα φεύγουν σιγα σιγά και οι εγκέφαλοι του software των καμερών.

 

Εάν δεν θέλουμε λοιπόν πολλές κάμερες, τότε να μην ζητάμε και οθόνες QHD+ με 90Hz. Μια απλή LCD FHD+ στα 60Hz,μας φτάνει. Να πηγαίνουμε με τα νερά της Apple, χωρίς τις πωλήσεις και τα κέρδη της όμως.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αυτός είναι ο σκοπός της; Να μην πηγαίνει καλά σε πωλήσεις;

Μήπως σκοπός είναι το beta test του stock android;

Μια απλή σκέψη.

 

 

 

from my Samsung A71

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σκοπός είναι το beta test του stock android;

Μια πλάτη σκέψη.

 

 

 

from my Samsung A71

Αυτό ήταν ανέκαθεν από εποχές Nexus. Τότε όμως οι συσκευές της ήταν μάξιμουμ στα 450 με 500€. Τώρα στα 900€ ποιος ο λόγος να μένεις πίσω σε hardware;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αυτός είναι ο σκοπός της; Να μην πηγαίνει καλά σε πωλήσεις; Και τώρα φεύγουν σιγα σιγά και οι εγκέφαλοι του software των καμερών.

 

Εάν δεν θέλουμε λοιπόν πολλές κάμερες, τότε να μην ζητάμε και οθόνες QHD+ με 90Hz. Μια απλή LCD FHD+ στα 60Hz,μας φτάνει. Να πηγαίνουμε με τα νερά της Apple, χωρίς τις πωλήσεις και τα κέρδη της όμως.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Γιατι δεν δινεις το 4 XL για το 1+ 8 Pro που ειναι πιο κοντα στις απαιτησεις που θελεις να εχει η συσκευη σου?

Link to comment
Share on other sites

Για να συμπληρωθεί το πολύ καλό λογισμικό της κάμερας και να είναι πλήρης για τα τωρινά δεδομένα, χρειάζεται να προστεθεί μια ultrawide, και μια time-of-flight για να υποβοηθήσει το bokeh. Δεν νομίζω ότι δεν αντέχει να προσθέσει αυτό το κόστος, ακόμα και συσκευές των €200 τα έχουν.

 

Καλό είναι να έχει ultrawide, αλλά από εκεί και πέρα είναι μια μόδα και τίποτα άλλο. Δεν είναι το πιο σημαντικό πράγμα στον κόσμο και είναι αποτέλεσμα μάρκετινγκ και των reviewers το πόσο σημαντική έχει γίνει. Η χρήση του ευρυγώνιου φακού είναι αρκετά περιορισμένη πρακτικά.

Έτσι κι αλλιώς πάντως, το αρχικό απόσπασμα στο οποίο απάντησα έλεγε για το πόσο καλή είναι η υπάρχουσα κάμερα, όχι για προσθήκη άλλων φακών που είναι άλλο θέμα. Το πόσο φαίνεται ότι είναι θέμα μάρκετινγκ, είναι ότι πουθενά δεν γίνεται λόγος πλέον για τον τηλεφακό που κατ' εμέ είναι πολύ πιο σημαντικός και πιο συχνά χρήσιμος. Όταν είχε βγάλει η Ηuawei π.χ. είχε γίνει μεγάλο θέμα. Τώρα το ξεχάσαμε. Οι "μόδες" που περνάνε τα σάιτ της τεχνολογίας παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο. Προφανώς όσα περισσότερα, τόσο καλύτερο, αλλά αυτό που δεν μπορούμε να ζήσουμε ξαφνικά χωρίς ευρυγώνιο στα κινητά είναι κωμικό. Περάσαμε για καιρό τη μόδα των bezels, υπήρξε η μόδα της ασύρματης φόρτισης και πολλά ακόμα που τα σάιτ θεωρούσαν κάθε φορά το τέλος του κόσμου και το πιο σημαντικό πράγμα μετά τον τροχό.

 

H RAM δεν είναι στα χαρτιά. Είναι δεδομένο ότι μια μνήμη 4GB δεν μπορεί να χωρέσει αυτά που χωράει μια μνήμη 12GB ή 8GB ή 6GB. Άρα αν τρέχεις αρκετές διαφορετικές εφαρμογές, χρειάζεται να αδειάζει συνεχώς από την μνήμη την μία για να βάλει την άλλη. Και κατά την εκκίνηση των εφαρμογών αυτό είναι εμφανές όταν την ξαναφορτώνει. Το να πάει στα 8GB/12GB είναι θέμα μόνο λίγων δολλαρίων.

 

Δεν μιλάμε γενικά για RAM και αν μπορεί ένα κινητό με 1GB να σταθεί. Μιλάμε για το 4 που δεν έχει 4GB RAM, αλλά 6GB RAM τα οποία είναι μια χαρά. Υπάρχουν υπολογιστές με 8GB που είναι ΟΚ για ζόρικα πράγματα, νομίζω υπερβάλλουμε.

 

Δεν είναι απαραίτητο ότι δεν θα βγει το 5/5XL τον Οκτώβριο. Το 4a μπορεί να είναι τελείως ίδιας κατηγορίας στoν επεξεργαστή (σειράς 700) αλλά σε όλα τα άλλα είναι υποδεέστερο (μία μόνο κάμερα πίσω αντί δύο, υποδεέστερη τεχνολογία οθόνης (LCD vs AMOLED), χαμηλότερη ανάλυση οθόνης (FHD vs QHD), μικρότερο μέγεθος οθόνης (5.8 vs 6.3 του XL), χαμηλός ρυθμός ανανέωσης, πλαστικό περίβλημα, έλλειψη wireless charging, έλλειψη 5G κλπ)

 

To μικρό το 5 ίσως όντως δεν έχει νόημα να βγει καθόλου αν πρόκειται να έχει μπαταρία όπως το 4 το μικρό.

 

Δεν είναι απαραίτητο, αλλά αυτό γράφεται από χθες. Αν ισχύει ότι θα έχει χαμηλότερο επεξεργαστή και θα λείπει και το Motion Sense (και ίσως και άλλα πράγματα) δεν έχει κανένα νόημα να βγουν τόσο κοντά οι δυο συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν δινεις το 4 XL για το 1+ 8 Pro που ειναι πιο κοντα στις απαιτησεις που θελεις να εχει η συσκευη σου?
Είπα εγώ ότι δεν μου αρέσει το 4XL και θέλω να πάω σε κάτι άλλο;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να έχει ultrawide, αλλά από εκεί και πέρα είναι μια μόδα και τίποτα άλλο. Δεν είναι το πιο σημαντικό πράγμα στον κόσμο και είναι αποτέλεσμα μάρκετινγκ και των reviewers το πόσο σημαντική έχει γίνει. Η χρήση του ευρυγώνιου φακού είναι αρκετά περιορισμένη πρακτικά.

 

Χωρίς ευρυγώνιο δεν μπορείς να πάρεις κάποιες συγκεκριμένες λήψεις και αναγκάζεσαι να παιδεύεσαι με το πανόραμα (σε still photos). Για κάποιον που ποτέ δεν έχει χρησιμοποιήσει υπερευρυγώνιο φακό σε κανονική φωτογραφική μηχανή και το μάτι του δεν μπορεί να φανταστεί ένα συγκεκριμένο κάδρο, δεν θα του λείψει σε κινητό. Είναι όντως δύσκολο να αντιληφθείς την χρησιμότητά κάποιου πράγματος που δεν είχες ποτέ.

Το ζουμ προφανώς είναι και αυτό χρήσιμο και δεδομένο, αλλά ο περισσότερος κόσμος καλύπτεται από το ψηφιακό ζουμ καθώς δεν πρόκειται ποτέ να τυπώσει τις φωτό του, και ειδικά στα Pixel καλύπτεται και από το Super Res Zoom

 

(που σύμφωνα με την Google πετυχαίνει αποτέλσματα οπτικού ζουμ 2x-3x, https://ai.googleblog.com/2018/10/see-better-and-further-with-super-res.html)

 

Μπορεί η χρησιμότητά τους να είναι εν μέρει υποκειμενική αλλά στα €900 έπρεπε να είναι δεδομένα, και ας χρησιμοποιεί ο καθένας αυτή που θέλει για κάθε περίσταση.

 

Περάσαμε για καιρό τη μόδα των bezels, υπήρξε η μόδα της ασύρματης φόρτισης και πολλά ακόμα που τα σάιτ θεωρούσαν κάθε φορά το τέλος του κόσμου και το πιο σημαντικό πράγμα μετά τον τροχό.

 

Δεν βλέπουν όλοι οι χρήστες τα πράγματα με τον ίδιο τρόπο. Η ασύρματη φόρτιση για μένα μπορεί να είναι άχρηστη, προτιμώ γρήγορη ενσύρματη φόρτιση, και στην ενσύρματη μπορώ να φορτίζω και να το χρησιμοποιώ την συσκευή ταυτόχρονα. Αλλά κάποιοι το θεωρούν χρήσιμο. Άλλωστε το κόστος είναι ελάχιστο (μονοψήφιος αριθμός δολλαρίων) αν η συσκευή έχει ήδη γυάλινη πλάτη. Και οι εταιρίες μπορούν να πουλήσουν και συσκευές φόρτισης, γιατί να μην το βάλουν?

 

Δεν μιλάμε γενικά για RAM και αν μπορεί ένα κινητό με 1GB να σταθεί. Μιλάμε για το 4 που δεν έχει 4GB RAM, αλλά 6GB RAM τα οποία είναι μια χαρά. Υπάρχουν υπολογιστές με 8GB που είναι ΟΚ για ζόρικα πράγματα, νομίζω υπερβάλλουμε.

 

Η διαχείριση μνήμης στα PC δεν λειτουργεί όπως στο Android. Στα Windows κλείνεις μια εφαρμογή όταν τελειώσεις με αυτή, στο Android δεν χρειάζεται να το κάνεις ποτέ αυτό, όταν χρειαστεί μνήμη θα κλείσει εφαρμογές που είναι στο φόντο. Στα Windows όπου οι ανάγκες μνήμης είναι πολύ μεγαλύτερες, δεν μπορείς να τις καλύψεις με φυσική RAM γιατί θα κόστιζε πολύ ακριβά, και χρησιμοποιεί ένα αρχείο στον δίσκο ως μνήμη για να γράψει προσωρινά. Αλλιώς θα έπρεπε να είχαμε πολλαπλάσια από τα 8-16GB που έχουμε.

 

 

Δεν είναι απαραίτητο, αλλά αυτό γράφεται από χθες. Αν ισχύει ότι θα έχει χαμηλότερο επεξεργαστή και θα λείπει και το Motion Sense (και ίσως και άλλα πράγματα) δεν έχει κανένα νόημα να βγουν τόσο κοντά οι δυο συσκευές.

 

To Motion Sense δεν λειτούργησε όπως αναμενόταν, γιατί δεν λειτουργεί όλες τις φορές και πολλές φορές θέλει δεύτερο πέρασμα του χεριού, και οι εφαρμογές στις οποίες χρησιμοποιείται είναι ελάχιστες. Και ίσως δεν μπορεί να λειτουργήσει ποτέ σωστά γιατί χρειάζεται μεγαλύτερο μέγεθος soli radar που δεν χωράει σε smartphone.

Η Google καλά κάνει και δοκιμάζει νέες τεχνολογίες, είναι αυτό που την ξεχωρίζει από άλλες εταιρίες. Και πολύ καλά κάνει και αναγνωρίζει ότι κάτι δεν πάει καλά και το κόβει.

 

Το να βγουν δύο συσκευές τόσο κοντά δεν είναι πρόβλημα, ακόμα και να βγουν την ίδια μέρα, γιατί στοχεύουν σε τελείως διαφορετικό κοινό. Η 4a είναι συσκευή των $400 (και ίσως και χαμηλότερα το 64GB) ενώ το 5/5XL είναι των $800-$900, με τελείως άλλες προδιαγραφές και στοχευόμενο κοινό.

Η Apple βγάζει τρεις διαφορετικές συσκεύες την ίδια μέρα, είχε ποτέ πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς ευρυγώνιο δεν μπορείς να πάρεις κάποιες συγκεκριμένες λήψεις και αναγκάζεσαι να παιδεύεσαι με το πανόραμα (σε still photos). Για κάποιον που ποτέ δεν έχει χρησιμοποιήσει υπερευρυγώνιο φακό σε κανονική φωτογραφική μηχανή και το μάτι του δεν μπορεί να φανταστεί ένα συγκεκριμένο κάδρο, δεν θα του λείψει σε κινητό. Είναι όντως δύσκολο να αντιληφθείς την χρησιμότητά κάποιου πράγματος που δεν είχες ποτέ.

Το ζουμ προφανώς είναι και αυτό χρήσιμο και δεδομένο, αλλά ο περισσότερος κόσμος καλύπτεται από το ψηφιακό ζουμ καθώς δεν πρόκειται ποτέ να τυπώσει τις φωτό του, και ειδικά στα Pixel καλύπτεται και από το Super Res Zoom

 

Κάτσε ρε συ Νίκο, γιατί μου τα μπερδεύεις. Αν μιλάς για μένα να σου πω ότι επειδή ακριβώς έχω ευρυγώνιο φακό στη Νikon μου, οι περιπτώσεις που τον χρησιμοποιώ είναι σαφώς λιγότερες από τον τηλεφακό μου. Αν μιλάμε για τον μέσο καταναλωτή, από τη στιγμή που ΔΕΝ θα του λείψει στο κινητό, τότε γιατί να είναι πρόβλημα; Είναι αντιφατικά όσα λες. Κάτι που δεν θα λείψει από την πλειοψηφία του κόσμου γιατί να είναι τρομερή απουσία;

Επίσης αυτό ότι ο κόσμος καλύπτεται από το ψηφιακό ζουμ, από πού προκύπτει; Δεν χρειάζεται να τυπώσεις μια φωτογραφία για να δεις πόσο χάλια είναι το ψηφιακό ζουμ πάνω από το 2x στην καλύτερη. Ακριβοί στα πίτουρα και φτηνοί στο αλεύρι;

 

 

Δεν βλέπουν όλοι οι χρήστες τα πράγματα με τον ίδιο τρόπο. Η ασύρματη φόρτιση για μένα μπορεί να είναι άχρηστη, προτιμώ γρήγορη ενσύρματη φόρτιση, και στην ενσύρματη μπορώ να φορτίζω και να το χρησιμοποιώ την συσκευή ταυτόχρονα. Αλλά κάποιοι το θεωρούν χρήσιμο. Άλλωστε το κόστος είναι ελάχιστο (μονοψήφιος αριθμός δολλαρίων) αν η συσκευή έχει ήδη γυάλινη πλάτη. Και οι εταιρίες μπορούν να πουλήσουν και συσκευές φόρτισης, γιατί να μην το βάλουν?

 

Απαντάς σε κάτι που δεν είπα. Μιλάω καθαρά για τη "βιομηχανία" του τεχνολογικού τύπου και τι βάζει ως το πιο σημαντικό, όχι για τους χρήστες. Το τι αναγάγουν κάθε δύο χρόνια στο πιο σημαντικό πράγμα και μετά σταματάνε να μιλάνε γι' αυτό. Συνήθως προέρχεται από την Apple αυτό και το τι βάζει. Μετά όλα τα κινητά κρίνονται με το αν υπάρχει ή όχι το συγκεκριμένο πράγμα. Σε ένα χρόνο μπορεί να έχει ξεχαστεί, αλλά έχουν επηρεάσει μεγάλο μέρος των αγοραστών. Ελπίζω να έγινα πιο σαφής. Αν θες να σου δώσω και παραδείγματα. Προφανώς το τι θέλει κάθε χρήστης είναι διαφορετικό. Συμφωνώ απόλυτα.

 

Η διαχείριση μνήμης στα PC δεν λειτουργεί όπως στο Android. Στα Windows κλείνεις μια εφαρμογή όταν τελειώσεις με αυτή, στο Android δεν χρειάζεται να το κάνεις ποτέ αυτό, όταν χρειαστεί μνήμη θα κλείσει εφαρμογές που είναι στο φόντο. Στα Windows όπου οι ανάγκες μνήμης είναι πολύ μεγαλύτερες, δεν μπορείς να τις καλύψεις με φυσική RAM γιατί θα κόστιζε πολύ ακριβά, και χρησιμοποιεί ένα αρχείο στον δίσκο ως μνήμη για να γράψει προσωρινά. Αλλιώς θα έπρεπε να είχαμε πολλαπλάσια από τα 8-16GB που έχουμε.

 

Μόνο όμως που στα Windows πολλές φορές χρειάζεσαι να έχεις πολλές εφαρμογές ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ανοιχτές. Αυτή τη στιγμή για παράδειγμα έχω Word, Powerpoint, Acrobat, Endnote, Browser και μια εφαρμογή μουσικής. Τις χρειάζομαι παράλληλα όλες. Στο κινητό σπανιότατα να χρειαστώ ταυτόχρονα πάνω από 3 εφαρμογές. Ξαναλέω. Μακάρι να έχει 200GB RAM και δέκα κάμερες. Αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες σε σχέση με πιο σημαντικά πράγματα όπως η μπαταρία. Το 3XL-3 είχε θέματα με τη διαχείριση μνήμης. Με τα 6GB το 4XL-4 δεν έχει θέματα. Πάει αυτό... Το να κράζουμε γιατί δεν έβαλε ακόμα μερικά GB που στην πράξη θα τα καταλάβαινε ένα 10% των χρηστών είναι ψύλλοι στ' άχυρα. Την μπαταρία όμως αν δεν βγάλει όλη τη μέρα θα την καταλάβει το 100% των χρηστών.

 

 

To Motion Sense δεν λειτούργησε όπως αναμενόταν, γιατί δεν λειτουργεί όλες τις φορές και πολλές φορές θέλει δεύτερο πέρασμα του χεριού, και οι εφαρμογές στις οποίες χρησιμοποιείται είναι ελάχιστες. Και ίσως δεν μπορεί να λειτουργήσει ποτέ σωστά γιατί χρειάζεται μεγαλύτερο μέγεθος soli radar που δεν χωράει σε smartphone.

Η Google καλά κάνει και δοκιμάζει νέες τεχνολογίες, είναι αυτό που την ξεχωρίζει από άλλες εταιρίες. Και πολύ καλά κάνει και αναγνωρίζει ότι κάτι δεν πάει καλά και το κόβει.

 

Δεν ξέρω αν έχεις Pixel, αλλά το Motion Sense δεν χρησιμοποιείται μόνο για τη μουσική, χρησιμοποιείται σε αρκετά πράγματα, ανάμεσά τους κάνει πιο γρήγορο το Face Unlock. Προσωπικά το χρησιμοποιώ για να βλέπω τις ειδοποιήσεις γιατί δεν χρησιμοποιώ AOD. Το χρησιμοποιώ για εισερχόμενες κλήσεις, το χρησιμοποιώ για ξυπνητήρια. Για μένα είναι μεγάλη απώλεια αν φύγει. Είναι αυτό που είπες παραπάνω. Διαφορετικοί χρήστες, διαφορετικές ανάγκες.

 

Το να βγουν δύο συσκευές τόσο κοντά δεν είναι πρόβλημα, ακόμα και να βγουν την ίδια μέρα, γιατί στοχεύουν σε τελείως διαφορετικό κοινό. Η 4a είναι συσκευή των $400 (και ίσως και χαμηλότερα το 64GB) ενώ το 5/5XL είναι των $800-$900, με τελείως άλλες προδιαγραφές και στοχευόμενο κοινό.

Η Apple βγάζει τρεις διαφορετικές συσκεύες την ίδια μέρα, είχε ποτέ πρόβλημα?

 

Φυσικά και είναι πρόβλημα, από τη στιγμή που οι διαφορές τους μειώνονται. Αυτό σου λέω. Το Ρ5 με βάση τα όσα λέγονται θα είναι πολύ κουτσουρεμένο. Ήδη από τη σειρά 3, το 3α καννιβάλισε τις πωλήσεις του 3 και 3XL. Αν το 4α βγει κοντά με το 5 εννοείται ότι θα του φάει πωλήσεις. Η τιμή που ακούγεται για το P5 είναι στα $699. Αν βγει με τέτοια specs στα 800-900 θα γελάσει ο κάθε πικραμένος. Τόσο βγήκε το 4XL που ήταν πολύ ανώτερο τη στιγμή που βγήκε. (Μιλάμε πάντα με βάση το τι διαβάζουμε).

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι παρεξηγούνται αυτά που γράφω, σε καμία περίπτωση δε λέω ότι δεν μου αρέσει η δεν με καλύπτει το Pixel 4 XL. Ίσα ίσα που το stock Android είναι το αγαπημένο μου και γι' αυτό τόσο καιρό έπαιζα με OnePlus.

 

Αντιθέτως είμαι πλήρως ικανοποιημένος, προσφέρει άψογη εμπειρία μέχρι στιγμής, πάντοτε ήθελα μια Pixel συσκευή και σίγουρα το 4αρι μου αρέσει περισσότερο από τα προηγούμενα μοντέλα. Γι' αυτό άλλωστε προτίμησα το 4 XL και δεν επέλεξα κάποιο από τα προηγούμενα τις άλλες χρονιές.

 

Σχετικά με αυτά που γράφω λοιπόν, είναι απλές προσδοκίες και το τι θα ήθελα επιπλέον να έχει μια Pixel συσκευή. Θέλω να πιστεύω ότι και καλό θα κάνει στις πωλήσεις τους, αλλά καλό και για εμάς θα είναι να έχουμε ότι πιο κοντινό στον ανταγωνισμό. Τα 6GB ram δουλεύουν υποδειγματικά στο 4XL. Δεν παραπονιεμαι. Δε θα ήταν κακό όμως να έχει μία μπαταρία 4200mAh για παράδειγμα. Δεν θα ήταν κακό να έχει πιο φωτεινή AMOLED οθόνη. Δε θα με χαλούσε να έχει έναν φακό παραπάνω. Δε θα με χαλούσε να έχω μια UFS 3.0 μνήμη, παρόλο που έχω την γρήγορη έκδοση της skhynix.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Βάιε εννοείται. Γι' αυτό κάνω και quote σε μηνύματα για να μη γίνεται παρεξήγηση. Δεν σχολίασα κάτι από όσα είπες, αν ένιωσες κάτι τέτοιο σόρι. :)

Κουβέντα με τον Νίκο κάνουμε... γενικού περιεχομένου επειδή γενικά σέβομαι τις απόψεις του και μου αρέσει να ανοίγω διάλογο μαζί του.

 

Απλώς για μένα τα πιο βασικά ζητήματα είναι: 1) ΕΠΙΣΗΜΗ πώληση σε άλλες χώρες και ταυτόχρονη υποστήριξη και 2) σε σχέση με τη σειρά 4, καλύτερη μπαταρία.

Τα υπόλοιπα τα βρίσκω δευτερεύοντα. Θα βοηθούσαν μεν, αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτά που κάνουν τη διαφορά. Ας μπορούσα να το πάρω 450-500€ το P4 από Ευρώπη με εγγύηση και με καλύτερη μπαταρία και όλα θα ήταν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Προτάσεις για τζαμακι παιδιάααααα;;;;
βρε κανένας δεν φοράει προστασία οθόνης;;;;;;;
«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

βρε κανένας δεν φοράει προστασία οθόνης;;;;;;;

 

Εγώ "φοράω" αυτό... Migimi Panzerglas für Google Pixel 4 XL

 

Το είχα πάρει το Δεκέμβριο στα 4,99€ τώρα βλέπω ότι έχει 8,99€!

Μια χαρά είναι! Και με βόλεψε με τη θήκη της dbrand που χρησιμοποιώ!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Εγώ "φοράω" αυτό... Migimi Panzerglas für Google Pixel 4 XL

 

Το είχα πάρει το Δεκέμβριο στα 4,99€ τώρα βλέπω ότι έχει 8,99€!

Μια χαρά είναι! Και με βόλεψε με τη θήκη της dbrand που χρησιμοποιώ!

 

Ευχαριστώ φίλε μου να είσαι καλά.θα το πάρω. Φαίνεται όλοι η οθόνη είδα.να είσαι καλά.δεν έχει κενά.η να ξεκολλάει ε;

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το σπιγκεν το φουλ . Μια χαρά είναι . Υπάρχει κ στο Σκρουτζ. Τρώει από ελάχιστα έως καθόλου στα πλάγια . Εύκολη εγκατάσταση .

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

https://www.skroutz.gr/s/21498529/Spigen-ALIGNmaster-Full-Face-Tempered-Glass-Black-Pixel-4-XL.html

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το σπιγκεν το φουλ . Μια χαρά είναι . Υπάρχει κ στο Σκρουτζ. Τρώει από ελάχιστα έως καθόλου στα πλάγια . Εύκολη εγκατάσταση .

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

https://www.skroutz.gr/s/21498529/Spigen-ALIGNmaster-Full-Face-Tempered-Glass-Black-Pixel-4-XL.html

 

η αλήθεια είναι ότι τρώει από την οθόνη

Link to comment
Share on other sites

...

Σχετικά με αυτά που γράφω λοιπόν, είναι απλές προσδοκίες και το τι θα ήθελα επιπλέον να έχει μια Pixel συσκευή. Θέλω να πιστεύω ότι και καλό θα κάνει στις πωλήσεις τους, αλλά καλό και για εμάς θα είναι να έχουμε ότι πιο κοντινό στον ανταγωνισμό. Τα 6GB ram δουλεύουν υποδειγματικά στο 4XL. Δεν παραπονιεμαι. Δε θα ήταν κακό όμως να έχει μία μπαταρία 4200mAh για παράδειγμα. Δεν θα ήταν κακό να έχει πιο φωτεινή AMOLED οθόνη. Δε θα με χαλούσε να έχει έναν φακό παραπάνω. Δε θα με χαλούσε να έχω μια UFS 3.0 μνήμη, παρόλο που έχω την γρήγορη έκδοση της skhynix.

 

Το ερώτημα είναι, έστω και αν κάποιος κάνει παραχωρήσεις σε κάποια σημεία hardware σε σχέση με το τι παρέχει ο ανταγωνισμός, στην περίπτωση του υποδεέστερου επεξεργαστή, οι χομπίστες θα κάνουν παραχώρηση? Ή έστω και αν κάποιος enthusiast αλλάζει συσκευή κάθε 2 χρόνια, θέλει τον κορυφαίο επεξεργαστή όταν αγοράζει?

Αν ισχύει το τελευταίο, το pixel με επεξεργαστή της σειράς 7 θα πάψει να είναι η πρώτη επιλογή σε αυτή την κατηγορία

 

Βέβαια, αν σκοπός της Google είναι να έχει μια συσκευή αναφοράς για τους app developers, και να σπρώχνει τους άλλους κατασκευαστές να κάνουν τις ενημερώσεις ασφαλείας και αναβαθμίσεις του Android, και που και που να εισάγει κάποιες καινοτομίες στο software και hardware για να κρατάει το android ανταγωνιστικό, τότε αυτό μπορεί να το κάνει και χωρίς να έχει ναυαρχίδα, και ίσως και πιο αποτελεσματικά σε μια καλύτερα ισορροπημένη μεσαία συσκευή.

 

...

Απλώς για μένα τα πιο βασικά ζητήματα είναι: 1) ΕΠΙΣΗΜΗ πώληση σε άλλες χώρες και ταυτόχρονη υποστήριξη και 2) σε σχέση με τη σειρά 4, καλύτερη μπαταρία.

Τα υπόλοιπα τα βρίσκω δευτερεύοντα. Θα βοηθούσαν μεν, αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτά που κάνουν τη διαφορά. Ας μπορούσα να το πάρω 450-500€ το P4 από Ευρώπη με εγγύηση και με καλύτερη μπαταρία και όλα θα ήταν καλύτερα.

 

Για Ελλάδα να μην διατηρούμε μεγάλες προσδοκίες για επίσημη πώληση στο εγγύς μέλλον. Μάλλον είναι μικρή και αδιάφορη αγορά για αυτούς

 

Η μπαταρία στο 5 μπορεί να μην είναι σημαντικά μεγαλύτερη, αλλά ίσως η συσκευή βοηθηθεί από την χαμηλότερη κατανάλωση του χαμηλότερου επεξεργαστή και την απουσία του soli radar (αν είχε και αυτό κάποια ουσιώδη κατανάλωση)

 

Το μικρό P5 γράφεται ότι θα ξεκινάει από τα $700 (το 64GB) που στην ευρώπη στην καλύτερη να μεταφραστεί στα €650, οπότε δύσκολα θα βρεθεί σε εύρος κάτω από τα €500

Link to comment
Share on other sites

Η ληθεια είναι ότι όλα τα pixel είναι καταπληκτικά κινητά,το μόνο που λείπει είναι επίσημος εισαγωγέας και υποστήριξη στην Ελλάδα.Εγω προσωπικά πολύ δύσκολα θα φύγω από τα pixel,έχω το 2,θα προσπαθήσω να πάρω το 3 μόλις βρω κάτι οικονομικό, μακάρι να μπορέσω το 4αρι,δεν αλλάζω το καθαρό Android,την κάμερα,την απλότητα,την άμεση υποστήριξη λογισμικού.

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από 8gb ram είναι μεγάλος πλεονασμός. Δεν είναι απαραίτητα και είναι πλεονασμός.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Για Ελλάδα να μην διατηρούμε μεγάλες προσδοκίες για επίσημη πώληση στο εγγύς μέλλον. Μάλλον είναι μικρή και αδιάφορη αγορά για αυτούς

 

Η μπαταρία στο 5 μπορεί να μην είναι σημαντικά μεγαλύτερη, αλλά ίσως η συσκευή βοηθηθεί από την χαμηλότερη κατανάλωση του χαμηλότερου επεξεργαστή και την απουσία του soli radar (αν είχε και αυτό κάποια ουσιώδη κατανάλωση)

 

Το μικρό P5 γράφεται ότι θα ξεκινάει από τα $700 (το 64GB) που στην ευρώπη στην καλύτερη να μεταφραστεί στα €650, οπότε δύσκολα θα βρεθεί σε εύρος κάτω από τα €500

 

Για Ελλάδα, ως Ελλάδα, το αποκλείω. Αλλά ένα ευρωπαϊκό Google Store που θα στέλνει επίσημα σε Ελλάδα δεν είναι δύσκολο. Το έχουν κάνει πολύ μικρότερες εταιρείες κατά καιρούς, HTC και OnePlus. Ολόκληρη Google δεν μπορεί να στήσει κάτι τέτοιο; Αν δεν κάνω λάθος κι η Microsoft το κάνει και μπορείς να αγοράσεις π.χ. το Surface από Ε.Ε.

 

Η τιμή εκκίνησης δεν λέει και πολλά στα Pixel γιατί συνήθως στον έναν μήνα περίπου τα παίρνεις πολύ φτηνότερα στο Black Friday. Αυτό έγινε με όλα τα μοντέλα.

Το P4 βγήκε τέλη Οκτωβρίου και το πήρα ένα μήνα αργότερα $200 φτηνότερα. Προφανώς δεν μιλάω για αρχική τιμή τόσο χαμηλά, αλλά σε βάθος χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Για Ελλάδα, ως Ελλάδα, το αποκλείω. Αλλά ένα ευρωπαϊκό Google Store που θα στέλνει επίσημα σε Ελλάδα δεν είναι δύσκολο. Το έχουν κάνει πολύ μικρότερες εταιρείες κατά καιρούς, HTC και OnePlus. Ολόκληρη Google δεν μπορεί να στήσει κάτι τέτοιο; Αν δεν κάνω λάθος κι η Microsoft το κάνει και μπορείς να αγοράσεις π.χ. το Surface από Ε.Ε.

 

 

 

Η τιμή εκκίνησης δεν λέει και πολλά στα Pixel γιατί συνήθως στον έναν μήνα περίπου τα παίρνεις πολύ φτηνότερα στο Black Friday. Αυτό έγινε με όλα τα μοντέλα.

 

Το P4 βγήκε τέλη Οκτωβρίου και το πήρα ένα μήνα αργότερα $200 φτηνότερα. Προφανώς δεν μιλάω για αρχική τιμή τόσο χαμηλά, αλλά σε βάθος χρόνου.

Ισχύει κανονικά εδώ και 5ετια με τα surface μπορείς τα αγοράσεις από οποιοδήποτε store από Ευρώπη ακόμα και Αγγλία και γίνεται αποστολή Ελλάδα.

 

Και έχεις και την εγγύηση σου κανονικά και δωρεάν αποστολή και παραλαβή σε περίπτωση service όπου έρχεται κουριερ και στις 2 φορές στο χώρο σου.

 

Απαράδεκτη η Google σε αυτό το θέμα με τα pixel και δεν νομίζω παίζει ρόλο ότι μικρή αγορά ή Ελλάδα αλλά άλλοι λόγοι.

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

...

Απαράδεκτη η Google σε αυτό το θέμα με τα pixel και δεν νομίζω παίζει ρόλο ότι μικρή αγορά ή Ελλάδα αλλά άλλοι λόγοι.

 

Σαν ποιοι λόγοι?

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει κανονικά εδώ και 5ετια με τα surface μπορείς τα αγοράσεις από οποιοδήποτε store από Ευρώπη ακόμα και Αγγλία και γίνεται αποστολή Ελλάδα.

 

Και έχεις και την εγγύηση σου κανονικά και δωρεάν αποστολή και παραλαβή σε περίπτωση service όπου έρχεται κουριερ και στις 2 φορές στο χώρο σου.

 

Απαράδεκτη η Google σε αυτό το θέμα με τα pixel και δεν νομίζω παίζει ρόλο ότι μικρή αγορά ή Ελλάδα αλλά άλλοι λόγοι.

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

 

Καλησπερα. Πως γίνεται με τα surface;; Ποια είναι η διαδικασία;;

Link to comment
Share on other sites

Σαν ποιοι λόγοι?
Δεν ξέρω δεν νομίζω πάντως ότι είναι θέμα μικρής αγοράς, και για MS η OnePlus η Ελλάδα μικρή αγορά αλλά διαθέτουν τα προϊόντα τους.

 

Γενικά με Google δεν βγάζεις άκρη, αμφιβάλλω ξέρουν και η ίδιοι που και πως βαδίζουν.

 

Σαν να μην έχουν ξεκάθαρο πλάνο.

 

Καλησπερα. Πως γίνεται με τα surface;; Ποια είναι η διαδικασία;;
Όπως με τα OnePlus ίδια διαδικασία.

Μιλάς μαζί τους είτε με chat είτε μέσω από αίτημα που υποβάλεις σε surface support page σχετικά με το πρόβλημά έχεις σου στέλνουν να εκτυπώσεις ups voucher, καλείς ups έρχεται σπίτι παραλαμβάνει το προϊόν.

 

Η επιστροφή πάλι από ups στη πόρτα σου.

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω δεν νομίζω πάντως ότι είναι θέμα μικρής αγοράς, και για MS η OnePlus η Ελλάδα μικρή αγορά αλλά διαθέτουν τα προϊόντα τους.

 

Γενικά με Google δεν βγάζεις άκρη, αμφιβάλλω ξέρουν και η ίδιοι που και πως βαδίζουν.

 

Σαν να μην έχουν ξεκάθαρο πλάνο.

 

Όπως με τα OnePlus ίδια διαδικασία.

Μιλάς μαζί τους είτε με chat είτε μέσω από αίτημα που υποβάλεις σε surface support page σχετικά με το πρόβλημά έχεις σου στέλνουν να εκτυπώσεις ups voucher, καλείς ups έρχεται σπίτι παραλαμβάνει το προϊόν.

 

Η επιστροφή πάλι από ups στη πόρτα σου.

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 4 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...