Jump to content

Google Pixel 4 XL


orone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν ασχολείστε με το Tap & Pay και το Google Pay, αλλά αντιμετωπίζω κάποια θεματάκια μετά και την εγκατάσταση του Eurobank app.

 

To Tap & Pay στο Pixel 4 XL έχει τις παρακάτω ρυθμίσεις:

 

tap-pay.jpg

 

Να επιλέξεις το default payment app και την επιλογή αν θέλεις να χρησιμοποιείς το default app ΠΑΝΤΑ ή αν έχεις κάποιο άλλο payment app ανοιχτό να γίνει η πληρωμή με το ανοιχτό.

 

Όταν είχα μόνο Google Pay, ξεκλείδωνα το κινητό, πλησίαζα στο POS και γινόταν η συναλλαγή χωρίς προβλήματα.

Μετά ενεργοποίησα και το Eurobank Wallet μέσω της εφαρμογής της Eurobank με το σκεπτικό να τα χρησιμοποιώ και τα δύο.

 

1η Περίπτωση

Επιλέγω default app αυτό της Eurobank και αν έχω κάποιο άλλο payment app ανοιχτό να γίνει η πληρωμή με το ανοιχτό.

Σε άλλα forum αναφέρουν ότι το app της Eurobank μπορεί να δουλέψει όπως και του Google Pay, ξεκλειδώνεις, πλησιάζεις στο POS ανοίγει η εφαρμογή της Eurobank, βάζεις το PIN της εφαρμογής (extra βήμα σε σχέση με το GPay) και γίνεται η συναλλαγή. Σε μένα δεν δούλεψε. Χρειάστηκε να ανοίξω μόνος μου την εφαρμογή της Eurobank.

 

Στη συνέχεια χρειάστηκε να πληρώσω με το Google Pay. Έχοντας ως προεπιλογή αυτό της Eurobank, άνοιξα το Google Pay και η συναλλαγή ακυρώθηκε. Για να μπορέσω τελικά να πληρώσω με το Google Pay έπρεπε να επιλέξω ως default το Google Pay.

 

2η Περίπτωση

Επιλέγω default app αυτό του Google Pay και αν έχω κάποιο άλλο payment app ανοιχτό να γίνει η πληρωμή με το ανοιχτό.

Άρα αν ξεκλειδώσω το κινητό και πλησιάσω το POS η συναλλαγή πραγματοποιείται με το Google Pay.

Αν ανοίξω το app της Eurobank, επιλέξω Eurobank Wallet, κάνω κλικ στην κάρτα, βάλω PIN, αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση η συναλλαγή πραγματοποιείται... με το Google Pay!!! Κουφό!!!! :X:wacko::X:wacko:

 

Άρα... συμπέρασμα!

Μόνο Google Pay, όπου όλα δουλεύουν ρολόι...

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

...

Άρα... συμπέρασμα!

Μόνο Google Pay, όπου όλα δουλεύουν ρολόι...

 

Πως βάζεις το GOOGLE PAY?

 

Εδώ μου βγάζει "This item isn't available in your country."

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.walletnfcrel

 

Όταν το έχεις βάλει, μπορείς να πληρώσεις με οποιαδήποτε κάρτα έχεις καταχωρήσει στα payment methods του google pay?

Link to comment
Share on other sites

Πως βάζεις το GOOGLE PAY?

 

Εδώ μου βγάζει "This item isn't available in your country."

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.walletnfcrel

 

Όταν το έχεις βάλει, μπορείς να πληρώσεις με οποιαδήποτε κάρτα έχεις καταχωρήσει στα payment methods του google pay?

 

Κατεβαζεις το .apk της εφαρμογης και 19:30

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζεις το .apk της εφαρμογης και 19:30

 

Thanks Foti

Υπάρχει κάνας τρόπος να δουλέψει το google pay και με τις ελληνικές κάρτες ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπάρχει κάνας τρόπος να δουλέψει το google pay και με τις ελληνικές κάρτες ?

 

Βάζεις την Curve και έχεις όλες τις ελληνικές κάρτες σε μία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή μόνο εδώ γιατί όπως λέει και ο U.S στο βίντεο αν σε ενδιαφέρουν τυχόν προγράμματα με πόντους, επιστροφές κλπ δεν λειτουργούν αν πληρώσεις με curve

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή μόνο εδώ γιατί όπως λέει και ο U.S στο βίντεο αν σε ενδιαφέρουν τυχόν προγράμματα με πόντους, επιστροφές κλπ δεν λειτουργούν αν πληρώσεις με curve

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Οι πόντοι στην alpha μπαίνουν κανονικά ακόμη και αν πληρώσεις με curve απλά είναι 1:1

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις την Curve και έχεις όλες τις ελληνικές κάρτες σε μία.

 

οκ, εγκατέστησα την εφαρμογή και έβαλα μια κάρτα της Πειραιώς (την οποία θέλω να χρησιμοποιώ ανέπαφα μέσω του κινητού)

Τώρα περιμένω να μου έρθει η κάρτα της Curve, και όταν έρθει την βάζω στο Google Pay και παίζω με NFC?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
οκ, εγκατέστησα την εφαρμογή και έβαλα μια κάρτα της Πειραιώς (την οποία θέλω να χρησιμοποιώ ανέπαφα μέσω του κινητού)

Τώρα περιμένω να μου έρθει η κάρτα της Curve, και όταν έρθει την βάζω στο Google Pay και παίζω με NFC?

 

Ναι, περιμένεις την κάρτα. Έρχεται με απλό ταχυδρομείο, συνεπώς θα αργήσει λίγο και να έχεις το νου σου γενικά μη χαθεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έφυγε από την Google απ' ότι διαβάζω ο "εγκέφαλος" της Google camera".

 

https://www.theverge.com/2020/5/13/21257297/google-pixel-4-camera-marc-levoy-mario-queiroz-leaving

 

Αυτό πρακτικά τι σημαίνει; Τέλος για εμάς οι φοβερές φωτογραφίες; :p

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Έφυγε από την Google απ' ότι διαβάζω ο "εγκέφαλος" της Google camera".

 

https://www.theverge.com/2020/5/13/21257297/google-pixel-4-camera-marc-levoy-mario-queiroz-leaving

 

Αυτό πρακτικά τι σημαίνει; Τέλος για εμάς οι φοβερές φωτογραφίες; :p

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Ή μπορει να σημαινει ακομα καλυτερες φωτογραφιες! Think different! ;)

Link to comment
Share on other sites

Έφυγε από την Google απ' ότι διαβάζω ο "εγκέφαλος" της Google camera".

 

https://www.theverge.com/2020/5/13/21257297/google-pixel-4-camera-marc-levoy-mario-queiroz-leaving

 

Αυτό πρακτικά τι σημαίνει; Τέλος για εμάς οι φοβερές φωτογραφίες; :p

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Πολύ δυσάρεστη είδηση. Ο τύπος έκανε φοβερή δουλειά και στις παρουσιάσεις ήταν εκπληκτικός, όταν εξηγούσε για φωτογραφία.

Δεν ξέρω τι μένει από πίσω, αλλά μου ήταν εξαιρετικά συμπαθής.

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνολογία που έχει ήδη η google camera δεν μπορεί να χαθεί

Οι αλγόριθμοί της συνεχίζουν και υπερέχουν και δεν είναι τυχαίο ότι σε άλλες συσκευές με πολύ ανώτερο hardware βάζουν port της google camera για να συνδυάσουν το καλύτερο λογισμικό με το καλύτερο υλικό

Αυτό που μπορεί ίσως να συμβεί είναι ότι η περαιτέρω βελτίωση των αλγορίθμων να μην είναι τόσο αλματώδης και οι άλλοι κατασκευαστές να φτάσουν την google (ή και να την περάσουν)

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνολογία που έχει ήδη η google camera δεν μπορεί να χαθεί

 

Οι αλγόριθμοί της συνεχίζουν και υπερέχουν και δεν είναι τυχαίο ότι σε άλλες συσκευές με πολύ ανώτερο hardware βάζουν port της google camera για να συνδυάσουν το καλύτερο λογισμικό με το καλύτερο υλικό

 

Αυτό που μπορεί ίσως να συμβεί είναι ότι η περαιτέρω βελτίωση των αλγορίθμων να μην είναι τόσο αλματώδης και οι άλλοι κατασκευαστές να φτάσουν την google (ή και να την περάσουν)

Βάσει DxOMark την έχουν ξεπεράσει. Βέβαια όταν οι άλλοι έχουν από 4 φακούς/αισθητήρες, λογικό να βαθμολογούνται επιπλέον και γι' αυτούς πιο πάνω. Δεν έχω συγκρίνει φωτό με κορυφαία μοντέλα, τύπου P30 Pro, S20 ultra κλπ που ξεπερνάνε το Pixel 4 XL στο εν λόγω site.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Βάσει DxOMark την έχουν ξεπεράσει. Βέβαια όταν οι άλλοι έχουν από 4 φακούς/αισθητήρες, λογικό να βαθμολογούνται επιπλέον και γι' αυτούς πιο πάνω. Δεν έχω συγκρίνει φωτό με κορυφαία μοντέλα, τύπου P30 Pro, S20 ultra κλπ που ξεπερνάνε το Pixel 4 XL στο εν λόγω site.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Βάϊε....άσε τα τρολ ρε συ...χεχε....!

Το Dx μας λέει ποια κάμερα είναι καλή και το Antutu πιο κινητό πάει με 1000. Και ο Τοτός κοιτάει από απέναντι και γελάει μόνος του.

 

Δεν υπάρχει κάτι που να μπορεί να στηθεί δίπλα στα Pixel και iPhone 11. Ούτε να τα πλησιάσει δεν μπορεί...όχι να τα απειλήσει. Με κυάλια κοιτάει ο ανταγωνισμός, και μάλλον θα κοιτάει για πολύ καιρό ακόμα.

 

ΥΓ. Μιλάω για φωτογραφίες ε, όχι για ζωγραφιές.

 

from my Samsung A71

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Βάϊε....άσε τα τρολ ρε συ...χεχε....!

Το Dx μας λέει ποια κάμερα είναι καλή και το Antutu πιο κινητό πάει με 1000. Και ο Τοτός κοιτάει από απέναντι και γελάει μόνος του.

 

Δεν υπάρχει κάτι που να μπορεί να στηθεί δίπλα στα Pixel και iPhone 11. Ούτε να τα πλησιάσει δεν μπορεί...όχι να τα απειλήσει. Με κυάλια κοιτάει ο ανταγωνισμός, και μάλλον θα κοιτάει για πολύ καιρό ακόμα.

 

ΥΓ. Μιλάω για φωτογραφίες ε, όχι για ζωγραφιές.

 

from my Samsung A71

 

Λες να παει σε καμια Samsung-Huawei αυτος απο την google και να κλαιμε? :lol: (Oneplus αν παει δεν με ενοχλει παντως). :p

Link to comment
Share on other sites

Βάϊε....άσε τα τρολ ρε συ...χεχε....!

Το Dx μας λέει ποια κάμερα είναι καλή και το Antutu πιο κινητό πάει με 1000. Και ο Τοτός κοιτάει από απέναντι και γελάει μόνος του.

 

Δεν υπάρχει κάτι που να μπορεί να στηθεί δίπλα στα Pixel και iPhone 11. Ούτε να τα πλησιάσει δεν μπορεί...όχι να τα απειλήσει. Με κυάλια κοιτάει ο ανταγωνισμός, και μάλλον θα κοιτάει για πολύ καιρό ακόμα.

 

ΥΓ. Μιλάω για φωτογραφίες ε, όχι για ζωγραφιές.

 

from my Samsung A71

Ρε μαζί σου. Κι εγώ δεν το θεωρώ αντικειμενικό και αξιόπιστο το DxO, όπως είμαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται για επαγγελματίες φωτογράφους, αλλά για απλούς reviewers που βαθμολογούν υποκειμενικά και έχω πολλές φορές να γράφουν υπερβολές.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Βάσει DxOMark την έχουν ξεπεράσει. Βέβαια όταν οι άλλοι έχουν από 4 φακούς/αισθητήρες, λογικό να βαθμολογούνται επιπλέον και γι' αυτούς πιο πάνω. ...

 

Ισχύει

Και η google πάντα έκανε τσιγκουνιές στο hardware των καμερών

Η υπεροχή της είναι καθαρά στο λογισμικό

Και είναι αυτή που στην ουσία καθιέρωσε το computational photography με το εκπληκτικό HDR, το εντυπωσιακό portrait mode με το bokeh effect, και μετά το nightsight (και συνεχίζει με astrophotography κλπ)

Στο βαθμό όμως που αυτά βασίζονται στο λογισμικό της GCam, μεταφέρονται και σε άλλες συσκευές

Το μόνο που έχει ως επιπλέον hardware είναι το pixel visual core (pixel neural core στο 4) που όμως αυτό είναι για επιτάχυνση των υπολογισμών

Πάντως όταν πληρώνεις αρκετά λεφτά για ναυαρχίδα το 2020, όπως και να'ναι προτιμάς να έχει και κανονική κάμερα, και ζουμ, και υπερευρυγώνια

 

Λες να παει σε καμια Samsung-Huawei αυτος απο την google και να κλαιμε? :lol: (Oneplus αν παει δεν με ενοχλει παντως). :p

 

Απ' ότι φαίνεται η Google θα σταματήσει να βγάζει συσκευή high end και το Pixel 5 θα έχει επεξεργαστή της σειράς 700 αντί της 800

Από εμπορικής απόψεως μάλλον θα ωφεληθεί γιατί οι πωλήσεις της στα high end δεν ήταν καλές ενώ το 3a πούλησε καλύτερα (λόγω του ότι προσέφερε τα καλά της φωτογραφικής του pixel και του stock android) σε μια προσιτότερη τιμή. Ίσως κατέληξαν ότι καλύτερα τα πήγαιναν με τα nexus

 

Για τους enthusiasts όμως που θέλουν συσκευή στην αιχμή της τεχνολογίας, μάλλον και θα αναγκαστούν να στραφούν αλλού, και το oneplus φαίνεται μια λύση

Οπότε καλά θα ήταν να καταλήξει αυτός εκεί :-)

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει

 

Και η google πάντα έκανε τσιγκουνιές στο hardware των καμερών

 

Η υπεροχή της είναι καθαρά στο λογισμικό

 

Και είναι αυτή που στην ουσία καθιέρωσε το computational photography με το εκπληκτικό HDR, το εντυπωσιακό portrait mode με το bokeh effect, και μετά το nightsight (και συνεχίζει με astrophotography κλπ)

 

Στο βαθμό όμως που αυτά βασίζονται στο λογισμικό της GCam, μεταφέρονται και σε άλλες συσκευές

 

Το μόνο που έχει ως επιπλέον hardware είναι το pixel visual core (pixel neural core στο 4) που όμως αυτό είναι για επιτάχυνση των υπολογισμών

 

Πάντως όταν πληρώνεις αρκετά λεφτά για ναυαρχίδα το 2020, όπως και να'ναι προτιμάς να έχει και κανονική κάμερα, και ζουμ, και υπερευρυγώνια

 

Που θέλω να καταλήξω όμως. Είναι όντως καλύτερο φωτογραφικά ένα Pixel 4 XL από ένα P30 Pro, P40 Pro η ένα Galaxy S20; Αποδεδειγμένα και όχι επειδή το λενε στο DxOMark. Το ότι η Google έχει κάνει πολλή καλή δουλειά στο software της κάμερας της, σημαίνει ότι δεν έχουν κάνει κι άλλοι καλύτερη δουλειά;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Που θέλω να καταλήξω όμως. Είναι όντως καλύτερο φωτογραφικά ένα Pixel 4 XL από ένα P30 Pro, P40 Pro η ένα Galaxy S20; Αποδεδειγμένα και όχι επειδή το λενε στο DxOMark. Το ότι η Google έχει κάνει πολλή καλή δουλειά στο software της κάμερας της, σημαίνει ότι δεν έχουν κάνει κι άλλοι καλύτερη δουλειά;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Το τι είναι καλύτερο φωτογραφικά είναι υποκειμενικό γιατί το τι είναι ωραίο δεν είναι ένα φυσικό μέγεθος που επιμετράται με μια συγκεκριμένη μονάδα μέτρησης

 

Μπορεί να έχεις μια φωτό από pixel και μια από iphone, και ένα άτομο να προτιμάει κατά πολύ την μία και ένα άλλο άτομο την άλλη

(χωρίς απαραίτητα να ξέρουν από ποια συσκευή έχει προέλθει)

 

Σε κάποιον μπορεί να μην αρέσουν ιδιαίτερα οι φωτό από τα Samsung ως oversaturated, σε άλλους να αρέσουν πολύ

 

Αν θες μια επιστημονική αξιολόγηση, το πιο κοντινό σε αυτό είναι μάλλον τα reviews του dxomark

Αλλά και εκεί ένα συνολικό νούμερο στην κατάταξη δεν θα συμπίπτει πάντα με τις προσωπικές εκτιμήσεις γιατί το συνολικό νούμερο προέρχεται από στάθμιση πολλών παραγόντων, και το ποιος παράγοντας ενδιαφέρει περισσότερο τον καθένα διαφέρει

 

Τώρα όσον αφορά το pixel 4 και το huawei p40 pro, μπορεί θεωρητικά το pixel να έχει καλύτερους αλγορίθμους, αλλά η βασική κάμερα του p40 έχει πολύ μεγαλύτερο αισθητήρα και ανάλυση, το pixel μπορεί να έχει καλύτερο αλγόριθμο στο super-res-zoom αλλά το p40 έχει πολύ καλύτερης τεχνολογίας τηλεφακό, το pixel μπορεί να έχει καλύτερο αλγόριθμο για portrait mode για το bokeh αλλά το p40 έχει επιπλέον φακό time-of-flight που μετράει το βάθος, μπορεί να θες να τραβήξεις με υπερευρυγώνιο φακό και το pixel 4 δεν έχει καθόλου. Μέχρι πριν δυο χρόνια θα μπορούσε κανείς άνετα να πει ότι το pixel υπερέχει άνετα, αλλά πλέον λόγω του ότι οι άλλοι έχουν πλησιάσει στο λογισμικό και υπερέχουν πολύ στο υλικό, δεν είναι ξεκάθαρη η σύγκριση.

 

Πάντως αν υπήρχε το υλικό των καμερών του p40 σε μια συσκευή χωρίς τα θέματα της huawei με το android και σε μια πιο developer-friendly και stock-like συσκευή σαν το oneplus, δεν θα είχαμε πολλά διλήμματα για το ποια είναι η καλύτερη επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Να λάβουμε υπόψη μας ότι τα Pixel και τα 11αρια κάνουν ότι κάνουν (θαύματα για μένα) με μικρούς αισθητήρες. Φανταστείτε τι έχει να γίνει εάν βάλουν επάνω 1/2'' ή 1/1,7'' και πάει λέγοντας...

 

from my Samsung A71

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το τι είναι καλύτερο φωτογραφικά είναι υποκειμενικό γιατί το τι είναι ωραίο δεν είναι ένα φυσικό μέγεθος που επιμετράται με μια συγκεκριμένη μονάδα μέτρησης

Συμφωνώ.

Με έναν μικρό αστερίσκο που λέει ότι μπορεί μια φωτογραφία να είναι πιο εντυπωσιακή εάν είναι αλλοιωμένη με οποιοδήποτε τρόπο, αλλά δεν είναι σωστή. Όταν λέμε φωτογραφία, εννοούμε φωτογραφία και όχι ζωγραφική. Το εάν εμένα μου άρεσε η όσο το δυνατόν καλύτερη πιστότητα και εσένα σου αρέσει το εντυπωσιακό, αυτό είναι όντως το υποκειμενικό και φυσικά απολύτως σεβαστό. Αλλά στο ερώτημα εάν είναι σωστή ή όχι, νομίζω ότι 1+1=2...δεν μπορεί να κάνει τίποτε άλλο.

 

 

from my Samsung A71

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Το τι είναι καλύτερο φωτογραφικά είναι υποκειμενικό γιατί το τι είναι ωραίο δεν είναι ένα φυσικό μέγεθος που επιμετράται με μια συγκεκριμένη μονάδα μέτρησης

 

 

 

Μπορεί να έχεις μια φωτό από pixel και μια από iphone, και ένα άτομο να προτιμάει κατά πολύ την μία και ένα άλλο άτομο την άλλη

 

(χωρίς απαραίτητα να ξέρουν από ποια συσκευή έχει προέλθει)

 

 

 

Σε κάποιον μπορεί να μην αρέσουν ιδιαίτερα οι φωτό από τα Samsung ως oversaturated, σε άλλους να αρέσουν πολύ

 

 

 

Αν θες μια επιστημονική αξιολόγηση, το πιο κοντινό σε αυτό είναι μάλλον τα reviews του dxomark

 

Αλλά και εκεί ένα συνολικό νούμερο στην κατάταξη δεν θα συμπίπτει πάντα με τις προσωπικές εκτιμήσεις γιατί το συνολικό νούμερο προέρχεται από στάθμιση πολλών παραγόντων, και το ποιος παράγοντας ενδιαφέρει περισσότερο τον καθένα διαφέρει

 

 

 

Τώρα όσον αφορά το pixel 4 και το huawei p40 pro, μπορεί θεωρητικά το pixel να έχει καλύτερους αλγορίθμους, αλλά η βασική κάμερα του p40 έχει πολύ μεγαλύτερο αισθητήρα και ανάλυση, το pixel μπορεί να έχει καλύτερο αλγόριθμο στο super-res-zoom αλλά το p40 έχει πολύ καλύτερης τεχνολογίας τηλεφακό, το pixel μπορεί να έχει καλύτερο αλγόριθμο για portrait mode για το bokeh αλλά το p40 έχει επιπλέον φακό time-of-flight που μετράει το βάθος, μπορεί να θες να τραβήξεις με υπερευρυγώνιο φακό και το pixel 4 δεν έχει καθόλου. Μέχρι πριν δυο χρόνια θα μπορούσε κανείς άνετα να πει ότι το pixel υπερέχει άνετα, αλλά πλέον λόγω του ότι οι άλλοι έχουν πλησιάσει στο λογισμικό και υπερέχουν πολύ στο υλικό, δεν είναι ξεκάθαρη η σύγκριση.

 

 

 

Πάντως αν υπήρχε το υλικό των καμερών του p40 σε μια συσκευή χωρίς τα θέματα της huawei με το android και σε μια πιο developer-friendly και stock-like συσκευή σαν το oneplus, δεν θα είχαμε πολλά διλήμματα για το ποια είναι η καλύτερη επιλογή

Άρα το πρόβλημα είναι καθαρά στο hardware και στην έλλειψη επιπλέον και μεγαλύτερων αισθητήρων.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να λάβουμε υπόψη μας ότι τα Pixel και τα 11αρια κάνουν ότι κάνουν (θαύματα για μένα) με μικρούς αισθητήρες. Φανταστείτε τι έχει να γίνει εάν βάλουν επάνω 1/2'' ή 1/1,7'' και πάει λέγοντας...

 

from my Samsung A71

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμφωνώ.

Με έναν μικρό αστερίσκο που λέει ότι μπορεί μια φωτογραφία να είναι πιο εντυπωσιακή εάν είναι αλλοιωμένη με οποιοδήποτε τρόπο, αλλά δεν είναι σωστή. Όταν λέμε φωτογραφία, εννοούμε φωτογραφία και όχι ζωγραφική. Το εάν εμένα μου άρεσε η όσο το δυνατόν καλύτερη πιστότητα και εσένα σου αρέσει το εντυπωσιακό, αυτό είναι όντως το υποκειμενικό και φυσικά απολύτως σεβαστό. Αλλά στο ερώτημα εάν είναι σωστή ή όχι, νομίζω ότι 1+1=2...δεν μπορεί να κάνει τίποτε άλλο.

 

 

from my Samsung A71

Συμφωνώ. Εγώ για παράδειγμα έχω συγκριτικό με night scape από OnePlus 7 Pro και night sight του 4 XL στο Google photos.

 

Στο 7 Pro έβλεπες πιο φωτεινές φωτό, με ζωντανά χρώματα, αλλά έχανε αρκετά σε λεπτομέρεια και δημιουργούσε και κάποια περίεργα artifacts σε άκυρα σημεία. Αντίθετα στο 4 XL ήταν λίγο πιο σκοτεινές, τα χρώματα πιο φυσικά, η λεπτομέρεια ξεκάθαρα υπέρ του και υπήρχε ίσως λίγο θόρυβος, που προσωπικά στην φωτογραφία τον θεωρώ σημαντικό για την λεπτομέρεια. Βέβαια τα OnePlus δεν φημίζονταν ποτέ για τις φωτογραφικές τους ικανότητες, αλλά στο συγκεκριμένο μοντέλο είχε γίνει καλύτερη δουλειά από πριν. Πέρα από αυτό, στο DxOMark είχε 114 βαθμούς και το Pixel 4 112, προφανώς λόγω του ενός επιπλέον φακού του 7 Pro.

https://photos.app.goo.gl/nAYctHqkjX47kJ6x9

 

Οπότε εάν πάμε πλέον στις πιο σύγχρονες και επώνυμες ναυαρχίδες, άσχετα με το τι λέει το DxOMark στις βαθμολογίες του, εφόσον έχουν καλύτερο hardware, καταρρίπτουν πια την φήμη που έχει η Google.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για τους πιξελάτους, δεν νομίζω ότι το μόνο θέμα είναι η κάμερα. Είναι το καθαρό λογισμικό, παρότι ναι η OP έχει φτάσει κοντά στο καθαρό, και όλος ο συνδυασμός. Οικοσύστημα της Google στο 100%, με κορυφαία κάμερα και ελαφρύ λογισμικό χωρίς bloat ακόμα και στα settings με 1001 επιλογές. Ή πχ άτομα σαν εμένα που δεν θέλουν κανέναν άλλο OEM σαν layer πάνω από την Google! Ή που δεν θέλου να χρησιμοποιούν ports και λοιπά και να κάνουν manual updates. Δεν θέλω ούτε άλλα accounts ούτε άλλους Launcher ούτε τίποτα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 4 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...