Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτα με το ES να μην τα κανω καθολου δηλαδη?

αυτο που αφορά το playstore φυσικά όχι ...αφού έχεις ....

το es....https://play.google.com/store/apps/details?id=com.estrongs.android.pop (δώσε του πρόσβαση root (δώσε πρόσβαση root στο es...)

τα προγράμματα που είναι μέρος του συστήματος ΔΕΝ μπορείς να τα σβήσεις....(μπεις να τα σβήσεις με το es χειροκίνητα ...θα τα βρεις στο φάκελο System/apps)

προγράμματα τύπου πχ video player,music μπορείς να τα σβήσεις και να κάνεις εγκατάσταση από playstore αυτά που σε βολεύουν... (άνοιξε ένα ένα τα κινέζικα και δες τι κάνουν ...και ανάλογος πραξε ).το πρόγραμμα για φώτο μην το σβήσεις γιατί συνήθως συνεργάζεται με το πρόγραμμα που τραβάς φωτογραφίες... ) ένα από τα προγράμματα μπορεί να λέγεται kingo κάτι...είναι το πρόγραμμα για root ..Μην το σβήσεις..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αυτο που αφορά το playstore φυσικά όχι ...αφού έχεις ....

το es....https://play.google.com/store/apps/details?id=com.estrongs.android.pop (δώσε του πρόσβαση root (δώσε πρόσβαση root στο es...)

τα προγράμματα που είναι μέρος του συστήματος ΔΕΝ μπορείς να τα σβήσεις....(μπεις να τα σβήσεις με το es χειροκίνητα ...θα τα βρεις στο φάκελο System/apps)

προγράμματα τύπου πχ video player,music μπορείς να τα σβήσεις και να κάνεις εγκατάσταση από playstore αυτά που σε βολεύουν... (άνοιξε ένα ένα τα κινέζικα και δες τι κάνουν ...και ανάλογος πραξε ).το πρόγραμμα για φώτο μην το σβήσεις γιατί συνήθως συνεργάζεται με το πρόγραμμα που τραβάς φωτογραφίες... ) ένα από τα προγράμματα μπορεί να λέγεται kingo κάτι...είναι το πρόγραμμα για root ..Μην το σβήσεις..

 

Οταν παταω πανω τους με πηγαινει στο σαιτ των προγραμμάτων αυτων (μαλλον για αναβαθμιση ή κάτι τετοιο) π.χ. ενα απο αυτα λεγεται anzhi.apk και έχει εικονιδιο μια λαχανι τσάντα με μια μικρη κιτρινη ετικετουλα στα αριστερά.

ενα αλλο ειναι QQ.apk με εναν πιγκουινο πανω!!

Edited by MrJay
Link to comment
Share on other sites

Οταν παταω πανω τους με πηγαινει στο σαιτ των προγραμμάτων αυτων (μαλλον για αναβαθμιση ή κάτι τετοιο) π.χ. ενα απο αυτα λεγεται anzhi.apk και έχει εικονιδιο μια λαχανι τσάντα με μια μικρη κιτρινη ετικετουλα στα αριστερά.

ενα αλλο ειναι QQ.apk με εναν πιγκουινο πανω!!

Το anzhi.apk ...είναι εναλλακτικό playstore ...(μπορείς να το σβήσεις..)....εάν θέλεις εναλλακτικό για δωρεάν προγράμματα....το blackmark,aptoide

το QQ.apk είναι chat πρόγραμμα ...σβήνεις..

Αυτό με το πιγκουινο....εάν είναι αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cloudmosa.puffinFree ...είναι browser...σβηστό και κανε εγκατάσταση ένα που χρησιμοποιείς...πχ Chrome,dolphin...κτλ

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Πρόσφατα αγόρασα ένα F&U ETB9643 (Rockchip RK3126, 1GB RAM, KitKat 4.4.4), προσφορά απ'τα Carrefour στα 35 €.

 

Όλα καλά, αλλά όταν πάω να το κρυπτογραφήσω, μου βγάζει το σφάλμα: "Unfortunately, the process com.android.systemui has stopped"

Μόλις τελειώσει η κρυπτογράφηση, και σε κάθε εκκίνηση, βγάζει το ίδιο μήνυμα επανειλημμένα δυσκολεύοντας κατά πολύ την εισαγωγή του PIN/password.

 

Ακόμη κι αν είναι το πρώτο πράγμα που θα κάνω μετά από factory reset, πάλι βγάζει σφάλμα.

 

Καμιά ιδέα; Κάνα workaround; Παίζει να βρω κανένα καλύτερο firmware για το τάμπλετ ή απλά να ενημερώσω τη Funai και να περιμένω να το λύσουν;

Link to comment
Share on other sites

http://www.tinydeal.com/teclast-x98-pro-97-win10-dual-os-z8500-4gb-64gb-tablet-pc-p-156288.html

 

σε αυτο το ταμπλετ πχ τα windows ειναι ενεργοποιημενα κανονικα?και απλα εαν θελουμε ελληνικα κατεβαζουμε το language pack,restart και τελος?η τα windows ειναι τιποτα δοκιμαστικη βερσιον?

Link to comment
Share on other sites

http://www.tinydeal.com/teclast-x98-pro-97-win10-dual-os-z8500-4gb-64gb-tablet-pc-p-156288.html

 

1.σε αυτο το ταμπλετ πχ τα windows ειναι ενεργοποιημενα κανονικα?2.και απλα εαν θελουμε ελληνικα κατεβαζουμε το language pack,restart και τελος?3.η τα windows ειναι τιποτα δοκιμαστικη βερσιον?

1.Nαι

2.Ναι

3.Οχι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με το εν λόγω tablet! Πώς μπορώ να περάσω με ασφάλεια το Google playstore; Δεν έχω πείρα από rooting γενικότερα, οπότε η βοήθεια σας μου είναι πολύτιμη!

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Έχω ένα πρόβλημα με την sim κάρτα στο mls iqtab korona 4g....

Δεν ξέρω πως να βάλω την sim, μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει ;

Ευχαριστώ.

N9 Best phone ever
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους ,

ειχα ενα tablet το οποιο για αγνωστο λογο σταματησε να λειτουργει...φορτιζει κανονικα ,η οθονη αναβει με το λογοτυπο του ταμπλετ αλλα μενει εκει και παγωνει,οταν ηταν στα καλα του φορουσε android 4,1,1.

και αναρωτιεμαι υπαρχει τροπος να το φτιαξω?φαινεται να ειναι ζητημα λογισμικου,μια και αμεσως μετα το λογοτυπο εμφανιζει το ανθρωπακι της google γραφοντας 'erasing' και μετα παει να επανεκκινησει παγωνοντας παλι...

επισης ο υπολογιστης δεν το βλεπει ,και αναρωτιεμαι πως τουλαχιστον θα το κανω να το εντοπισει το pc γιατι αν υπαρχει σωτηρια ,μαλλον μονο μεσω pc θα βρεθει...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους ,

ειχα ενα tablet το οποιο για αγνωστο λογο σταματησε να λειτουργει...φορτιζει κανονικα ,η οθονη αναβει με το λογοτυπο του ταμπλετ αλλα μενει εκει και παγωνει,οταν ηταν στα καλα του φορουσε android 4,1,1.

και αναρωτιεμαι υπαρχει τροπος να το φτιαξω?φαινεται να ειναι ζητημα λογισμικου,μια και αμεσως μετα το λογοτυπο εμφανιζει το ανθρωπακι της google γραφοντας 'erasing' και μετα παει να επανεκκινησει παγωνοντας παλι...

επισης ο υπολογιστης δεν το βλεπει ,και αναρωτιεμαι πως τουλαχιστον θα το κανω να το εντοπισει το pc γιατι αν υπαρχει σωτηρια ,μαλλον μονο μεσω pc θα βρεθει...

Κατ΄αρχήν πρέπει να μας πεις το μοντέλο του tablet σου ώστε να σε καθοδηγήσουμε στο σωστό θέμα και να σε βοηθήσουμε.

Πέρα από αυτό, να ξέρεις οτί αν δεν ανοίξει στην αρχική οθόνη δεν πρόκειται να το δει ο υπολογιστής.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειναι το HANNSpad 10.1" SN1AT71 ,κινεζικο ,αλλα δεν μπορω να πω οτι ειχα προβλημα ενα χρονο που το χρησιμοποιουσα...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειναι το HANNSpad 10.1" SN1AT71 ,κινεζικο ,αλλα δεν μπορω να πω οτι ειχα προβλημα ενα χρονο που το χρησιμοποιουσα...

Για να ανοιξει θα διαγραφουν ολες η εφαρμογες που εχεις περασμενες...την ωρα που θα ανοιξει πατα το κουμπι on/off και ταυοχρονα το volume down και θα μπεις στο recovery mode εκει θα μπορεις να κανεις επαναφορα εργοστασιακον ρυθμισεων.Αλλα περιμενε και της απαντισεις των αλλων.και εμενα ετσι με εκανε και εφιαξε με αυτο τον τροπο.

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι οτι δεν λειτουργει ΤΙΠΟΤΑ

ουτε recovery mode ουτε τιποτα,εμφανιζει το εικονιδιο της εταιριας και τελος κολλαει εκει.

εχω προσπαθησει οτι βρηκα στο ιντερνετ αλλα δεν νιωθει ...δεν δουλευει καποιος απο τους συνδιασμους κουμπιων

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια

θελω να στειλω ενα ταμπλετ ΡΙΡΟ για επισκευη στην κινα καθοσον εχω φαει πορτα απο την εδω εντιπροσωπεια και service

υπαρχει καποιος τροπος οταν ολοκληρωθει η επισκευη του να μπορεσω να πληρωσω τα εξοδα αποστολης + τα εξοδα επισκευης εν καιρω capital control?

ο φοβος μου ειναι πως θα φτιαχτει και θα μεινει εκει λογω της αδυναμιας μου να καλυψω τα εξοδα αυτα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Πριν από περίπου 1,5 μήνα παρέλαβα το chuwi vi8 (90$) από banggood. Μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα.

Χτες δοκίμασα για πρώτη φορά το hdmi output στην τηλεόραση, το οποίο και δεν έδινε εικόνα. Δοκίμασα σε άλλο μονιτορ/άλλαξα καλώδια κλτ. αλλά τίποτα. Το πρόβλημα με την έξοδο hdmi προφανώς και προϋπήρχε. Έλα που το ανακάλυψα 1,5 μήνα μετά από την αγορά...:worry:

 

Πρώτη μου σκέψη ήταν να ζητήσω από το κατάστημα partial refund και να κρατήσω το tablet γλυτώνοντας και τα μεταφορικά . Μου ζήτησαν να τραβήξω video με το πρόβλημα και μετά θα μου προτείνουν εκείνοι λύση.

Διάβασα όμως ότι το paypal έχει αυξήσει τις μέρες για dispute σε 180 από 45. Άρα με καλύπτει ακόμα.

Βρίσκομαι λοιπόν στο εξής τρίλημμα:

 


  • Έρχομαι σε συμφωνία μαζί τους για partial refund και τελειώνει η υπόθεση το συντομότερο. Ελπίζω για κάνα 20-30$.

  • Τους ζητάω να μου στείλουν ένα widi/miracast adapter δωρεάν και ξέχναω τη microhdmi θύρα. Αλλά δεν ξέρω αν θα λύσει το πρόβλημα/λειτουργεί ικανοποιητικά.

  • Βουρ για dispute στο paypal. Όπως είπα έχω το tablet 1,5 μήνα και το δουλεύω καθημερινά. Θα μπορέσω να διεκδικήσω full refund (το ιδανικότερο) ή έστω αντικατάσταση με καινούργιο; Δυστυχώς δεν έχω το κουτί του (το banggood άλλωστε τα στέλνει σε δικιά του συσκευασία), έχω όμως φορτιστές/καλώδια/manual.

 

Τί λέτε;

 

Το tablet είναι άψογο, με ξενέρωσε όμως το πρόβλημα με το Hdmi μιας και ήταν ένας από τους λόγους που το προτίμησα.

Φυσικά το dispute είναι η καλύτερη λύση για μένα. Δεν ξέρω όμως αν θα κλείσει υπέρ μου η υπόθεση για full refund, συν τη ταλαιπωρία πήγαινε-έλα.

ειναι σίγουρα πρόβλημα με το hdmi η μήπως δεν το έχεις ενεργοποίησει απο το μενού;;;;

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Πριν από περίπου 1,5 μήνα παρέλαβα το chuwi vi8 (90$) από banggood. Μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα.

Χτες δοκίμασα για πρώτη φορά το hdmi output στην τηλεόραση, το οποίο και δεν έδινε εικόνα. Δοκίμασα σε άλλο μονιτορ/άλλαξα καλώδια κλτ. αλλά τίποτα. Το πρόβλημα με την έξοδο hdmi προφανώς και προϋπήρχε. Έλα που το ανακάλυψα 1,5 μήνα μετά από την αγορά...:worry:

 

.

 

Δοκιμασε να να ξυσεις λιγο το καλωδιο με ενα μαχαιρακι στη βαση της υποδοχης που μπαινει στο ταμπλετ. Ισως δεν κανει καλη επαφη με τη θυρα του ταμπλετ, οποτε μπορει να τα γλιτωσεις ολα αυτα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως το βύσμα κουνάει μέσα στην υποδοχή, ή φαίνεται να κουνιέται η υποδοχή ολόκληρη? μπορεί πχ να θέλει απλά κανά κολληματάκι ξαναπέρασμα και να γλιτώσεις τα εξοδα και το χασιμο χρονου στην κινα.

Ψωνιζω συνεχεια τωρα τελευταια απο το banggood επειδη παιζει με αυτο απευθειας η καρτα μου και εχει αυτα που θελω και ειναι και γρηγορο, και σκεφτομουν και για tablet αλλα στο συγκεκριμενο και αλλος ειχε προβλημα δεν ανοιγε καν!!! ενας ξενος. Και ξενερωσα οσο αφορα το ταμπλετ....

και εγω για την εξοδο hdmi θα το προτιμουσα κυριως!

Link to comment
Share on other sites

προβλημα με το ταβλετ ολο πρόβλημα με χωρο για εγκατάσταση εφαρμογών . τι μπορώ να του κανω?*

μηπως υπαρχει τροπος να κανω ενα partition τον εσ. αποθηκευτικο και την nand flash?

 

[ATTACH]64136[/ATTACH][ATTACH]64137[/ATTACH][ATTACH]64138[/ATTACH]

Edited by lambros69
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά μετά απο...3 μήνες το έλυσα το θέμα.:p Λάθος μου που δεν ενημέρωσα για την εξέλιξη.

 

Για την ιστορία, αφού τους έστειλα το βίντεο με το πρόβλημα, μου πρότειναν να βρώ να το επισκευάσω εδώ και να πληρώσουν αυτοί την επισκευή. Δεν βρήκα κάτι και μου πρότειναν να το στείλω πίσω για αντικατάσταση με καινούργιο.

Όπως και έγινε. Δυστυχώς το δεύτερο ήταν doa. Άνοιξα dispute στο paypal και ζήτησα full refund αυτή την φορά.

Δέχτηκαν αφού τους ξανάστειλα το δεύτερο tablet πίσω.

Δεν θεωρώ οτι σκόπιμα ήθελαν να με ξεγελάσουν, μιας και μου επέστρεψαν και τα μεταφορικά ενώ θα μπορούσαν να μην το κάνουν. Μάλλον το tablet θα είχε χτυπήσει κατά την μεταφορά καθώς δεν είχε καθόλου μπαταρία και ήταν σε recovery mode.

 

Τελικά όλα καλά, ταλαιπωρήθηκα λιγάκι αλλά το παρήγγειλα ξανά απο geekbuyng. Όλα δουλεύουν τέλεια.:D

 

 

ειναι σίγουρα πρόβλημα με το hdmi η μήπως δεν το έχεις ενεργοποίησει απο το μενού;;;;

 

Ποιο μενού εννοείς; Όταν το συνδέεις σε εξωτερικό μόνιτορ πρέπει να δίνει αυτόματα σήμα.

Δοκίμασα όλα τα profiles, duplicate/extend/second screen only αλλά δεν ανίχνευε την οθόνη και δεν δούλευε.

 

Δοκιμασε να να ξυσεις λιγο το καλωδιο με ενα μαχαιρακι στη βαση της υποδοχης που μπαινει στο ταμπλετ. Ισως δεν κανει καλη επαφη με τη θυρα του ταμπλετ, οποτε μπορει να τα γλιτωσεις ολα αυτα.

 

Ναι το ξέρω αυτό το κόλπο. Ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα. Να μπεί πιο βαθειά το καλώδιο μπάς και κάνει καλύτερη επαφή. Χωρίς αποτέλεσμα. :O

 

Καλησπέρα, μήπως το βύσμα κουνάει μέσα στην υποδοχή, ή φαίνεται να κουνιέται η υποδοχή ολόκληρη? μπορεί πχ να θέλει απλά κανά κολληματάκι ξαναπέρασμα και να γλιτώσεις τα εξοδα και το χασιμο χρονου στην κινα.

Ψωνιζω συνεχεια τωρα τελευταια απο το banggood επειδη παιζει με αυτο απευθειας η καρτα μου και εχει αυτα που θελω και ειναι και γρηγορο, και σκεφτομουν και για tablet αλλα στο συγκεκριμενο και αλλος ειχε προβλημα δεν ανοιγε καν!!! ενας ξενος. Και ξενερωσα οσο αφορα το ταμπλετ....

και εγω για την εξοδο hdmi θα το προτιμουσα κυριως!

 

Πάντως στο καινούργιο δουλεύει μια χαρά η έξοδος σε TV. Και kodi κι απόλα.;)

Κακά κομμάτια τυχαίνουν παντού, το κατάστημα ξηγήθηκε καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...