Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρόβλημα εξάντλησης της μπαταρίας διορθώνεται αντικαθιστώντας τον πυρήνα του λειτουργικού συστήματος με κάποιον νεότερο της Rockchip.

Οδηγίες:

α) Βεβαιωθείτε ότι η μπαταρία της ταμπλέτας είναι αρκετά φορτισμένη.

β) Κατεβάστε και εγκαταστήστε τους οδηγούς της Rockchip.

γ) Κατεβάστε το AndroidTool_Release_v2.3. Δεν απαιτεί εγκατάσταση, απλώς το αποσυμπιέζετε.

δ) Κατεβάστε έναν νεότερο πυρήνα, όπως ο 848.

ε) Αντιγράψτε το αρχείο-πυρήνα kernel.img στον φάκελο rockdev του AndroidTool.

στ) Εκτελέστε το αρχείο AndroidTool.exe του AndroidTool.

ζ) Πληκτρολογείστε ή αντιγράψτε τον αριθμό 0x00004000 στο 6ο κελί Address, αριστερά της λέξης Kernel. Επαληθεύστε ότι γράφηκε σωστά ο αριθμός. Λάθος αριθμός μπορεί να προκαλέσει αχρήστευση της ταμπλέτας!

η) Πληκτρολογήστε ή αντιγράψτε στο 6ο κελί Address, δεξιά της λέξης Kernel, το κείμενο «..\rockdev\kernel.img».

θ) Απενεργοποιήστε όλα τα κουτάκια πλην του 6ου. Επαληθεύστε ότι μόνο το 6ο είναι ενεργό. Λάθος μπορεί να προκαλέσει αχρήστευση της ταμπλέτας!

ι) Συνδέστε την ταμπλέτα και πιέστε το πλήκτρο Switch του AndroidTool. Η ταμπλέτα θα σβήσει την οθόνη της και θα τεθεί σε λειτουργία flash mode, ενώ το AndroidTool θα εμφανίσει το μήνυμα «Found One LOADER Device».

κ) Πιέστε το πλήκτρο Run και περιμένετε λίγα δευτερόλεπτα έως ότου εμφανισθεί στο δεξιό πλαίσιο του προγράμματος το μήνυμα ολοκλήρωσης «Download Image OK».

 

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θελω νσ στειλω ενα κινητο πισω Κινα,αλλα επειδη εδω επαρχια το ταχυδρομειο δεν σκαμπαζει και πολλα αφου τους εκανα μια ερωτηση σημερα και μου εβγαλαν κοστος 30€,ενω απο οτι διαβαζω οι πιο πολλοι πληρωνουν 15.Τι ακριβως να τους ζητησω?

Αποστολη β' προτεραιοτητα δεματος η επιστολης.Και στις 2 επιλογες υπαρχει tracking?

 

Και κατι αλλο ρε παιδια,πως σημειωνεται τα στοιχεια του κινεζου στο ταχυδρομειο.Τα στοιχεια που μου εστειλε το Paypal ειναι ολα στα κινεζικα...

Link to comment
Share on other sites

Xαίρεται, έχω ένα tablet mls iqtab king και μετα απο προσπάθεια αναβάθμισης, κολλάει στο "Tο android αναβαθμίζεται" και δεν μπουτάρει καθόλου...

 

Προσπαθώ να μπώ στην recovery μπας και του κάνω hard reset από εκεί, αλλά δεν μπορώ να βρώ πως γίνεται...

 

Κάθε βοήθεια δεκτή, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζα σε προηγουμενα ποστς ποσο πολυ χρονο χρειαζεται ενα προιον για να παει Κινα , να τσεκαριστει και να επιστρεψει :blink:

Μου δημιουργηθηκαν ενδιασμοι.

 

Μηπως θα ηταν προτιμοτερο να τους ζητησω να μου στειλουν ενα screen replacement. Ειναι ευκολη η αντικατασταση της παλιας οθονης?

 

Το κινητο δουλευει , δεν εχει προβλημα , εκτος απο αυτες τις δυο μικρες ρωγμες/σπασιματακια που παριυσιαστηκαν απο του πουθενα στην κατω αριστερη γωνιουλα της οθονης, αριστερα και κατω απο το αριστερο "πληκτρο", κατω απο το φωτιζομενο μερος της οθονης

 

Αν συμφωνήσουν να σου στείλουν το ανταλλακτικό, σίγουρα μετά θα χάσεις την εγγύηση διότι θα έχεις επέμβει εσύ. Αν στην πορεία πάθει κάτι χειρότερο; Κάποιο πχ πρόβλημα στην πλακέτα; Εσύ αποφασίζεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θελω νσ στειλω ενα κινητο πισω Κινα,αλλα επειδη εδω επαρχια το ταχυδρομειο δεν σκαμπαζει και πολλα αφου τους εκανα μια ερωτηση σημερα και μου εβγαλαν κοστος 30€,ενω απο οτι διαβαζω οι πιο πολλοι πληρωνουν 15.Τι ακριβως να τους ζητησω?

Αποστολη β' προτεραιοτητα δεματος η επιστολης.Και στις 2 επιλογες υπαρχει tracking?

 

Και κατι αλλο ρε παιδια,πως σημειωνεται τα στοιχεια του κινεζου στο ταχυδρομειο.Τα στοιχεια που μου εστειλε το Paypal ειναι ολα στα κινεζικα...

 

Στείλτο ως μεγάλη επιστολή, Α προτεραιότητας ( δεν στέλνουν πλέον Β προτεραιότητας ) συστημένο και με αναφορά παράδοσης.

Το paypal σου δίνει το όνομα του πωλητή, όπως το έχει δηλώσει εκείνος κατα την δημιουργία του λογαριασμού του.

Εσύ μίλα με τον Κινέζο και ζήτησε του να σου δώσει τα στοιχεία του ( όνομα-διεύθυνση ) για την επιστροφή. Κάνε αντιγραφή - επικόλληση της διεύθυνσης επιστροφής στο word και εκτύπωση και κόλλησε το στο δέμα, για να μην γίνει λάθος.

Αν έχεις κάνει dispute , θα μιλάς μαζί του μόνο μέσω του Paypal και όχι με προσωπικά emails.

Edited by trust0
Link to comment
Share on other sites

παιδια ισως να ειναι λιγο ασχετο αλλα γινεται να συνδεσω μονιμα ρευμα σε ενα ταμπλετ novapad που εχω γιατι εχει προβλημα ματην φορτιση?δηλαδη να παρακαμψω τα αρσενικα-θηλυκα του φορτιστη-ταμπλετ κ να συνδεσω κατευθειαν τα καλωδια..το χρησιμοποιω σαν σταθερο παντα!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

και σ ευχαριστω για την απαντηση σου!

Τελικα οκ το στελνω Δευτερα.

 

Μου εχουν πει να γραψω αξια 30 ευρω στο δεμα.

Που γραφεται/δηλωνεται αυτο?

(τελικα οχι σαν δεμα, αλλα επιστολη?)

 

- Δεν εχω κανει ακομα κανενα dispute PayPal. (ποτε) Πρεπει να κανω?

 

Αν συμφωνήσουν να σου στείλουν το ανταλλακτικό, σίγουρα μετά θα χάσεις την εγγύηση διότι θα έχεις επέμβει εσύ. Αν στην πορεία πάθει κάτι χειρότερο; Κάποιο πχ πρόβλημα στην πλακέτα; Εσύ αποφασίζεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Στείλτο ως μεγάλη επιστολή, Α προτεραιότητας ( δεν στέλνουν πλέον Β προτεραιότητας ) συστημένο και με αναφορά παράδοσης.

 

 

Αν έχεις κάνει dispute , θα μιλάς μαζί του μόνο μέσω του Paypal και όχι με προσωπικά emails.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια βοήθεια σχετικά με το tablet omega mid7200 κατέβασα την ρομ από το σαιτ τις εταιρίας αλλά είναι καταστραμμένη έστειλα εμαιλ στην εταιρία τους το ανέφερα αλλά δεν μου έχουν απαντήσει εδώ και 2 μήνες μπορείτε να με βοηθήσετε ή να μου προτείνεται κάποια άλλη ρομ?
Link to comment
Share on other sites

Αν το στείλεις ως δέμα θα στοιχίσει πολύ ακριβά. Γι αυτο θα ζητήσεις να σταλεί ως επιστολή όπως λέω πιο πάνω.

Για την αξία των 30 ευρώ που ζήτησαν να γράψεις, δεν ξέρω να σου απαντήσω. Εγώ 3 φορές που έχω στείλει κάτι πίσω στην Κίνα για επισκευή, δεν έγραψα τίποτα πέρα απο τις δiευθυνσεις.

Σημαντικό μην ξεχάσεις να ζητήσεις την αναφορά παράδοσης και εφόσον δεν έχεις κάνει dispute για καλό και για κακό, τράβηξε βίντεο με το πρόβλημα του κινητού, επίσης βίντεο κατα το πακετάρισμα και φωτογραφίες στο ταχυδρομείο που να δείχνουν καθαρά το tracking number και τα στοιχεία του παραλήπτη και αποστολέα και κράτα τα για την περίπτωση που πάει κάτι στραβά και κάνεις dispute στην πορεία. γιατι θα σου τα ζητήσει το paypal.

Οταν φτάσει το πακέτο σου στην κίνα θα το ελέγχεις απο εδώ http://track-chinapost.com/startairmail.php?code=&submit=Track+again

 

Θα μπορούσες να κάνεις και τώρα dispute, αλλά αν σου ξαναχαλάσει, δεν ξέρω πως θα σε αντιμετωπίσουν μετά οι κινέζοι, που δεν θα έχεις και την προστασία του Paypal.

Το Paypal σε καλύπτει για 180 μέρες μετά την αγορά, για 1 dispute.

 

edit Επειδή οι Κινέζοι αφορμή ψάχνουν για να κάνουν την απατεωνιά τους, ρώτα στο ταχυδρομείο πως γίνεται να συμπληρώσεις επάνω στο δέμα την αξία των 30 euro που σου ζήτησαν, γιατί τους έχω ικανούς, να σου λένε μετά ότι το σταμάτησε το τελωνείο και να σου ζητούν εκτελωνιστικά έξοδα για να στο επιστρέψουν.

Edited by trust0
Link to comment
Share on other sites

φιλε ευχαριστω για την απαντηση σου!

 

το ντισπιουτ με το PayPal μπορεις να το κανεις και πριν στειλεις το προιον στην Κινα?

Για την αξία των 30 ευρώ που ζήτησαν να γράψεις, δεν ξέρω να σου απαντήσω. Εγώ 3 φορές που έχω στείλει κάτι πίσω στην Κίνα για επισκευή, δεν έγραψα τίποτα πέρα απο τις δiευθυνσεις.

ειναι κατι αντιστοιχο πιστευω αυτου που βλεπω να ζηταν πολλα παιδια για την παραλαβη του προιοντος απο ΚΙνα ?

3. Install Google Playstore, Google apps.

4. Mark as gift value of 20-30$ to avoid customs tax.

ναι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κάνεις και πριν στείλεις το προιόν πίσω, αλλά στην περίπτωση σου, που δεν διεκδικείς μια καινούργια συσκευή ή τα χρήματα σου πίσω και εφόσον οι Κινέζοι συμφώνησαν να στο επισκευάσουν, προσωπικά εγώ δεν θα έκανα τώρα dispute, θα το κρατούσα για αργότερα. Εχεις προθεσμία 180 μέρες για dispute απο την ημερομηνία της αγοράς.

Α σόρρυ τώρα ξαναδιάβασα πιο πάνω ότι ζήτησες αντικατάσταση ή επιστροφή χρημάτων. Το κακό είναι, ότι είναι ράγισμα και αν προχωρήσεις σε dispute, άντε να αποδείξεις στο paypal ότι δεν σου έπεσε.

 

Τράβηξε το βίντεο και τις φωτο που σου είπα και κράτησε την απόδειξη των ΕΛΤΑ που αναγράφει το tracking number. Επίσης μην σβήσεις κανένα απο τα emails που ανταλλαξες με τους Κινέζους.

 

Δες και αν στους όρους της εγγύησης του καταστήματος, έγραφε ότι η επισκευή γίνεται στην Ευρώπη. Κοίταξε το αυτό, πριν το στείλεις.

Γενικά μην βιαστείς. Σκέψου αν χρειάζεται να κάνεις dispute.

Edited by trust0
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, ζυγισα καποια πραγματα και αποφασισα και το εστειλα σημερα.

Πιστευω οτι ακολουθησα πιστα τισ οδηγιες (φτου φτου) :O

 

Crossing fingers.. και περιμενουμε

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας digitizer για το X89HD έμαθα πόσο δύσκολο είναι να βρεθούν ανταλλακτικά της Teclast.

 

Το κατάστημα από όπου αγοράσθηκε, το TinyDeal, από την αρχή είπε ότι δεν μπορεί να με βοηθήσει.

Tο VickMall δέχεται παραγγελίες για ανταλλακτικά και επικοινώνησε με την Teclast. Όταν πήγαν να αγοράσουν τους είπαν ότι πρέπει να τους δοθεί η ταμπλέτα.

Η Teclast διαθέτει κατάλογο τιμών ανταλλακτικών αλλά δεν τα στέλνει, ούτε δέχεται να τα παραλάβει από αυτούς κάποιος. Απαιτεί να της αποσταλεί η συσκευή και να χρεώσει εργατικά.

Επικοινώνησα μαζί τους και μέσω facebook (http://www.facebook.com/teclast1999) και με παρέπεμψαν στο κατάστημα που αγοράσθηκε! Τους ενημέρωσα για την άρνηση του TiniDeal και μου είπαν να βρω κατάστημα να το αγοράσει από αυτούς και να μου το μεταπωλήσει. Το VickMall ξαναδέχθηκε να βοηθήσει αλλά το service της Teclast έκανε πάλι τον Κινέζο. Τους μίλησα στο fb για το «κρέμασμα» και μου είπαν ένα «I will check if there is another way» και από τότε περιμένω...

 

Από πού βρίσκεται, όσοι χρεασθήκατε, ανταλλακτικά για Teclast;

Δεν εγκατέλειψα ακόμα και τους πιέζω. Αξίζει να υπάρχει τι μου απάντησε σήμερα επισήμως η Taclast:

oh you may give up fixing it . the cost may more than buying a new one

Για ένα digitizer από τάμπλετ των 243 δολλαρίων!

 

 

Το TiniDeal δεν απαντάει από όταν είπε ότι θα πρέπει να τους το στείλω πίσω, εδώ και 6 ημέρες. Να μαντέψω οδό, διαδικασία κτλ;

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Δεν εγκατέλειψα ακόμα και τους πιέζω. Αξίζει να υπάρχει τι μου απάντησε σήμερα επισήμως η Taclast:

 

Για ένα digitizer από τάμπλετ των 243 δολλαρίων!

 

 

Το TiniDeal δεν απαντάει από όταν είπε ότι θα πρέπει να τους το στείλω πίσω, εδώ και 6 ημέρες. Να μαντέψω οδό, διαδικασία κτλ;

 

Δεν ξερω αν προκειται για το ιδιο ταμπλετ αλλα εχει digitizer στο aliexpress.Ακριβο βεβαια,66$ αλλα αν πιστευεις οτι αξιζει το ταμπλετ,το παιρνεις.Γιατι παιδευεσαι με το tinydeal και την teclast δεν καταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν η Teclast χρεώνει 24$ το πάνελ μαζί με τα εργατικά, ο Κινέζος ψάχνει για ****.

Αλλά κυρίως, είναι διαφορετικά. Του X89HD γράφει

CTP078146-02

142704A

 

και

 

CTP078146-01

142305A#

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μπορεί dvd player-recorder να δουλέψει σε tablet; Πέραν της υποδοχής που μάλλον είναι εύκολη η λύση, μιλάω κυρίως για πρόγραμμα που θα λειτουργεί την συσκευή αυτή. Ευχαριστώ.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω το mls iqtab 10 3g και μου εβγαλε μια αναβαθμιση λογισμικου, την κατεβαζω και οταν κανω εγκατασταση δεν την εγκαθιστει, εχει καποιος αλλος αυτο το προβλημα;

Ουτε εργοστασιακες ρυθμισεις κανει.

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές - MLS Updater - διαγραφή δεδομένων - αναγκαστική διακοπή - Διαχείριση αρχείων - MLS - διαγραφή του φακέλου rom_updates . Από το Play Store κάνε ενημέρωση της εφαρμογής MLS Updater και επανεκκίνηση του tablet. Λογικά μετά από την εκτέλεση του app , θα περάσει κανονικά το rom update. Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω κανει αυτα δεν γινεται τιποτα, το θεμα ειναι οτι ενω γραφει κανονικα εγκατασταση ...οταν το κανω, κανει επαννεκινηση αλλα δεν περναει τη ρομ, στη διαχειριση αρχειων μετα την επαννεκινηση δεν υπαρχει καν ο.φακελος rom_updates...το εχω κανει root αλλα δεν νομιζω οτι αυτο ειναι προβλημα, εχω προσθεσει και multiusers(χρηστες) απο το arctool.

Δεν κανει ουτε επαναφορα αντιγραφων ασφαλειας, ξερεις μηπως πως μπορω να διαγραψω τα αρχεια απο το multiusers;

Φοβαμαι οτι αυτο μου τη κανει τη ζημια.

Μπορουμε να τη φλασαρουμε μηπως τη ρομ;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Με ποια εφαρμογή έκανες root την συσκευή; Θεωρητικά θα το έκανα unroot με το ίδιο app και θα προσπαθούσα ξανά επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων. Επικοινώνησε με την MLS μήπως και σου πουν κάποιο link με το image για το recovery της συσκευής σου. Για artcool που λες , δεν γνωρίζω.

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Με το kingroot εκανα ρουτ και με το ιδιο κανεις και unroot, τους πηρα τηλ αλλα μιλαμε ειναι μεγαλα νουμερα ολοι τους εκει μεσα, μου ειπαν στειλτο σε εμας και τους απαντω γιατι δεν δινετε τη ρομ να τη φλασαρουμε εμεις και μου λενε ειναι πολιτικη της εταιρειας δεν τη δινουμε..γιατι τους λεω φοβαστε μη σασ παρουν τη ρομ αφου κινεζικκ ειναι το ταμπλετ..πιο απαραδεκτη εταιρεια δεν υπαρχει στο κοσμο...ευχομαι να κλεισουν γιατι ειναι λαμογια Edited by dimagr6
Link to comment
Share on other sites

talos_2002 πιαστηκα και εγω κοροιδο της tecdoesntlast.

Αν ειχα δει πριν το παραγγειλω, αυτα που αναφερεις για τα ανταλλακτικα και κυριως για την υποστηριξη τους, θα ειχα μεινει μακρυα. Το ειχα παραγγειλει πολυ πιο πριν ομως.

Το δικο μου απλο x89 dual os εχει παροδικο προβλημα με την, ο Θεος να την κανει, Retina.

To fastcardtech κανει τον κινεζο μετα απο τοσες φωτο με το προβλημα.

Δεν βλεπω προκοπη με οσα διαβαζω εδω μεσα.

Η θα τα παρεις με την απατεωνια τους, η θα πρεπει να σπουδασεις ντετεκτιβ και καμεραμαν, για να ανοιξεις paypal dispute.

 

Ειναι η πρωτη και η τελευταια μου αγορα κινητου/ταμπλετας απο Κινα. Μακρυααααααααααααααα! Ουτε καν απο ελληνικη "κινεζοαντιπροσωπεια" της πλακας.

Το φτηνο βγαινει ακριβο.

 

Spoiler:

Αν δεν ηθελα την hdmi θα πηγαινα καρφι για το παρομοιου υλικου asus 8" απο κανονικο ελληνικο μαγαζι, εστω και 90 ευρω ακριβοτερα. Το πηρε φιλος και ειναι φοβερο. Πηρε και lollipop αναβαθμιση!

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να βοηθησει η να το πεταξω να τελειωνουμε με το ταμπλετ αυτο;

Δεν κανει εργοστασιακες ρυθμισεις ουτε μεσα απο το μενου ρυθμισεις ουτε απο χειροκινητα..

Ειλικρινα πιο αχρηστο ταμπλετ δεν εχω δει.

Η πολιτικη της Mls ειναι απαραδεκτη.

Ξερει καποιος αυτο το ταμπλετ ποιας εταιρειας κινεζικης ειναι αντιγραφο;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να βοηθησει η να το πεταξω να τελειωνουμε με το ταμπλετ αυτο;

Δεν κανει εργοστασιακες ρυθμισεις ουτε μεσα απο το μενου ρυθμισεις ουτε απο χειροκινητα..

Ειλικρινα πιο αχρηστο ταμπλετ δεν εχω δει.

Η πολιτικη της Mls ειναι απαραδεκτη.

Ξερει καποιος αυτο το ταμπλετ ποιας εταιρειας κινεζικης ειναι αντιγραφο;

πήγαινε από εκεί αν είναι! στην αντιπροσωπεία!

Link to comment
Share on other sites

πήγαινε από εκεί αν είναι! στην αντιπροσωπεία!

Ειμαι πολλα χιλιομετρα μακρια διαφορετικα να σαι σιγουρος/η θα πηγαινα και θα τα ακουγαν κανονικα...μετα λενε γιατι δεν στηριζουμε ελληνικες εταιρειες.

Αφου ειναι λαμογια...ειναι η χειροτερη εταιρεια απο ολες που υπαρχουν.

Μας πουλανε ταμπλετ ως ελληνικο και ειναι καρα κινεζικο και δεν δινουν τη ρομ οι απατεωνες.

Μα τη παναγια θα το σπασω

 

Εχω την αναβαθμιση-rom σε αρχειο zip...μπορω να τη φλασαρω με το spflash tools;

Ξερει καποιος να μου πει;

Edited by dimagr6
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...