Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

A sorry δεν ήξερα! Λολ....ε μα τόση καντεμια....γιαυτό μετά αλλαξες καταστημα ε;

 

Κοιτά στην αρχή ήμουν καχύποπτος και δεν σκέφτηκα "είναι γκαντεμιά". Αλλά αφού έληξε η όλη ιστορία δεν μπορώ να ρίξω κάποιο φταίξιμο στο banggood. Αν ήθελαν να με κλέψουν είχαν πολλές ευκαιρίες.:)

 

Άλλαξα κατάστημα γιατί δεν υπήρχε στοκ, και δεύτερον είχα πάρει refund άρα μπορούσα να δοκιμάσω την τύχη μου κάπου αλλού...:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλημέρα! καλα εκανες και εγω απο αλλου θα επαιρνα μετα, να σου πω την αληθεια ψιλοφοβουμε αγορα ταμπλετ απο κινα, εγω το 1ο μου απο e-shop ειχα παρει και στον μηνα παρε off το ενα ακουστικο, παρε και 2 γραμμες στην οθονη! πιστωτικο με χρηματα πισω, εβαλα κατι παραπανω και πηρα καλυτερο, αν ηταν απο κινα....:O

αν και κινητο πηρα απο κινα και με κοστος 268 ευρω μαλιστα...:p

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει πέρυσι το gaming tablet από την JXD S7300C, για να παίζουν τα παιδιά.

Εκτός από το γεγονός ότι ανέφεραν ότι έχει 1GB ram και τελικά είχε 512MB με αποτέλεσμα κάποια παιχνίδια να μην μπορεί να τα παίξει και να κάνει force close.

Όμως το χειρότερο είναι ότι ξαφνικά τον Αύγουστο πήγα να το ανοίξω και κολλούσε στο logo και έκανε κάποια "σπασίματα" στα pixels. Για να κλείσει πρέπει να πατήσω το κουμπί του reset και όταν το ξανανοίξω κάνει το ίδιο. Να προσθέσω ότι η χρήση του ήταν ελάχιστη μιας που τα παιδιά δεν έπαιζαν τις καθυμερινές.

 

Του έκανα restore την rom, το κάνει κανονικά χωρίς να βγάζει σφάλμα, αλλά συνεχίζει να κάνει το ίδιο.

 

Τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να έχει αντίστοιχη εμπειρία με άλλο tablet ή κινητό?

Είναι κρίμα γιατί η συνολική διάρκεια λειτουργίας σε ένα χρόνο δεν έχει ξεπεράσει τις 24 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω πρόβλημα με το tablet mls iqtab spark το έχω κάνει root όλα καλά μέχρι εχθες που προσπαθησα να περάσω το Chainfire 3D όταν έκανα install driver.με αποτέλεσμα να κολλήσει το tablet στην έναρξη ,Μπήκα στην recovery έκανα wipe αλλά δεν άλλαξε τίποτα γιατί αυτό το ταβλετ έχει δύο αποθηκευτικά μέρη ένα εσωτερικού και usb χώρου όπου δεν επηρεάζεται με το wipe υπάρχει κάποιος τρόπος να το φτιαξω
Link to comment
Share on other sites

Εχω πρόβλημα με το tablet mls iqtab spark το έχω κάνει root όλα καλά μέχρι εχθες που προσπαθησα να περάσω το Chainfire 3D όταν έκανα install driver.με αποτέλεσμα να κολλήσει το tablet στην έναρξη ,Μπήκα στην recovery έκανα wipe αλλά δεν άλλαξε τίποτα γιατί αυτό το ταβλετ έχει δύο αποθηκευτικά μέρη ένα εσωτερικού και usb χώρου όπου δεν επηρεάζεται με το wipe υπάρχει κάποιος τρόπος να το φτιαξω
Link to comment
Share on other sites

τι πραγμα εκανες wipe? η recovery ποια ειναι? ή μαμα? custom? αν ειναι custom CWM ή TWRP?

εχει τυχει εμενα και σε κινητο και σε ταμπλετ και με τις 2 custom recoveries και εκανα κανονικα wipe την εσωτερικη μνημη και φυσικα εφτιαξαν.

Μηπως αν το αφησεις να τελειωσει η μπαταρια ξεκολλησει? εγω ενα παλιο ταμπλετ με 4.1 και εχει κολλησει ασχημα μερικες φορες και οταν το αφησα να αδειασει μετα εστρωσε!!!

για δες αν εχει καμια τρυπα για reset, απο εκει το δικο μου επαναφερεται στις εργοστασιακες ρυθμισεις, ελπιζω να εχεις παρει τα backup σου.

Link to comment
Share on other sites

κανω wipe all data αλλα βλεπω οτι μετα απο αυτο δεν αλλαζει κατι και τα δεδομενα που εχω μεσα στο tablet τα βλεπω ολα μεσα .Επισης η recovery ειναι η μαμα οπως ειπες δεν μπορω να βρω ακρη ουτε να το ξαναφλασρω μπορω .

Backup ξεχασα να παρω και εγκατεστησα το προγραμμα και κολλησε δεν περιμενα να εχω προβλημα για το ειχα ξανα περασει σε αλλες συσκευες χωρις προβλημα .

 

το θεμα εινια και τωρα τι κανω το πεταω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, υπαρχουν πολλα κολπα φυσικα και δεν το πετας! απεξω δεν τα θυμαμαι και ειμαι δουλεια τωρα.

Πχ μπορεις με καλωδιο usb και εντολες adb να περασεις bootloader, ή αλλη recovery αλλα θελει πολυ ψαξιμο να βρεις τα σωστα για το μοντελο σου, ψαξε να βρεις οτι χρειαζεται και γραψε εδω να δουμε τον τροπο.

η μαμα recovery τι αλλες επιλογες εχει? καμια φωτο μπορεις να δειξεις?

Link to comment
Share on other sites

οσο και να εψαξα δεν μπορεσα να βρω recovery ,custom rom γαι το MLS iqtab spark πουθενα.εικονα της recovery που εχει το δικο μου tablet ειναι ιδια με αυτη της φωτογραφιας.http://i.imgur.com/JFX4MdQ.jpg

 

 

 

Επισης ψαχνοντας βρηκα και αυτο τον οδηγο χωρις βεβαια να μπορω να φτιαξω μιας και μου βαγαζει error.http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2362873

Edited by ALEXJRMS
Link to comment
Share on other sites

Για σας φιλοι του φορουμ θα ηθελα να σας ρωτησω εαν μπορω να βαλω custom rom στο συγκεκριμενο tablet το συγκεκριμενο tablet ειναι rooted αλλα δεν μπορεσα να βρω πουθενα καποια rom για το συγκεκριμενο.Προσπαθησα να βαλω κανα δυο μεσω sdcard αλλα στα μεσα της διασικασιας εγραψε update aboarded κατι τετοιο αν θυμαμαι καλα υποθετω οτι οι roms δεν ειναι για το δικο μου μηπως υπαρχει καποιος που μπορει να βοηθησει? Η εκδοση android ειναι 4.1.1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, μοιαζει με του παλιου μου κινητου, δοκιμασες και τα δυο WIPE?

αφου ειναι MLS!!! γιατι δεν ρωτας την αντιπροσωπεια? Ελληνικα δεν ειναι αυτα?

αυτο δεν ειναι? http://www.mls.gr/?pid=165&la=1&itmID=311

λιγο που το εψαξα δεν βρηκα τιποτα και εγω! αν ειχες παρει backup και την rom με καποιο προγραμμα για recovery ή εστω το nandroid online backup που την παιρνει ολη την rom θα το εφτιαχνες για πλακα τωρα!

δεν βλεπω αλλη λυση παρα να ρωτησεις την αντιπροσωπεια, αν δεν ξεκολαει με WIPE πρεπει να περαστει recovery ή και η ιδια η rom.

Πρεπει να βρεις αυτα αλλιως δεν μπορεις να το φτιαξεις.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

μια φιλη εχει το ιδο tablet με εμενα χωρις να root τιποτα official .Εαν παρω απο εκει ενα backup και το περασω στο δικο μου θα φτιαξει ; αλλα το θεμα ειναι πως να το περασω ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι κάτοχος ενος VERO AG835.

 

Ειχα εγκαταστησει μια rom που έδεινε η Oktabit απο το forum της(που παρεπιπτονος είναι κλειστο αρκετό καιρό) αλλα συνέχεια βγάζει

"Android.provision.default.activity" και κάποια αλλα μυνηματα.........

Εχω προσπαθησει να κάνω reset , να ξαναπεράσω την rom αλλα μετα απο λίγο καιρό ξαναβγάζει αυτα τα μυνήματα.

 

Ξέρει κανείς που μπορω να βρω την stock rom ή αν μπορω να βάλω κάποια άλλη Custom που να παίζει στο παραπάνω tablet?

(ενημερωτικα η stock rom δεν είχε PLAYSTORE)

 

Πιθανον την stock να την βρω απο το service της oktabit.(αν μπορουν να την δώσουν).

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Edited by SavasF
Link to comment
Share on other sites

μια φιλη εχει το ιδο tablet με εμενα χωρις να root τιποτα official .Εαν παρω απο εκει ενα backup και το περασω στο δικο μου θα φτιαξει ; αλλα το θεμα ειναι πως να το περασω ;

 

καλημερα, ναι μπορεις να βαλεις το online nandroid backup τα παιρνει ολα μαζι και το recovery, μπορεις απο την δικια σου recovery απο εκει που λεει update. Για δες το.

Link to comment
Share on other sites

Νικηφορε πώς του λες να περάσει το backup της φίλης του, όταν αφού δεν είναι ροοτ το άλλο ταμπλετ δεν θα μπορεί καν να πάρει nandroid backup?

καλημερα, ναι μπορεις να βαλεις το online nandroid backup τα παιρνει ολα μαζι και το recovery, μπορεις απο την δικια σου recovery απο εκει που λεει update. Για δες το.

 

μια φιλη εχει το ιδο tablet με εμενα χωρις να root τιποτα official .Εαν παρω απο εκει ενα backup και το περασω στο δικο μου θα φτιαξει ; αλλα το θεμα ειναι πως να το περασω ;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

θα το κανω root και εκεινο για να παρω το backup ,αλλα εγω εχω παλι απορια πως θα το περασω το backup αφου οταν βαζω καρτας μνημης δεν την διαβαζει η recovery παρα μονο την εσωτερικη μνημη του tablet

 

επισης παιδια με το wipe all user data δεν επηρεαζετε τιποτα ολα τα στοιχεια μου βρισκονται ακομη στο tablet γιατι δεν το φορμαρει ;υπαρχει καποιος τροπος μεσω pc να το διαγραψω;

Edited by ALEXJRMS
Link to comment
Share on other sites

θα το κανω root και εκεινο για να παρω το backup ,αλλα εγω εχω παλι απορια πως θα το περασω το backup αφου οταν βαζω καρτας μνημης δεν την διαβαζει η recovery παρα μονο την εσωτερικη μνημη του tablet

 

επισης παιδια με το wipe all user data δεν επηρεαζετε τιποτα ολα τα στοιχεια μου βρισκονται ακομη στο tablet γιατι δεν το φορμαρει ;υπαρχει καποιος τροπος μεσω pc να το διαγραψω;

 

ωπα γιατι δεν βλεπει την καρτα!!!!????? πρεπει να την βλεπει! αμα δεν την βλεπει αστα να πανε!!!!

και το δευτερο επρεπε να γινεται! μαλλον εχει κολλησει πολυ ασχημα!

πως ξερεις οτι δεν σβηνει τα στοιχεια σου αφου δεν ανοιγει?

το αφησες ανοιχτο να αδειασει η μπαταρια του εντελως?

εμενα το δικο μου 3 φορες εχει κολλησει ασχημα αυτο εκανα και μετα εφτιαξε!!!!

Link to comment
Share on other sites

το tablet ανοιγει αλλα κολαει στην εναρξη στο logo της MLS ,οταν μπαινω στην recovery και μπαινω στο update from sd card οπου στο δικο μου tablet αυτος ειναι ο εσωτερικος χωρος μου εμφανιζει τα διαφορα download που ειχα μεσα .

το εχω αφησει ανοιχτο για να ξεφωρτησει αλλα τιποτα .Μαλλον θα το στειλω στην mls δεν μπορω να βγαλω ακρη .

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! περιμενε να ξεφορτισει να δεις, αλλα θα αργησει....

εγω θα ελεγα να μιλησεις με MLS αμα δεν βλεπει την καρτα δεν βλεπω να μπορεις να κανεις δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

το αφησα και ξεφορτισε το ξανα φορτισα το ανοιξα αλλα τιποτα .

Μιλησα με MLS αλλα το κακο ειναι οτι θα πληρωσω ττην επισκευη και τα μεταφορικα τους ζητησα να μου δωσουν το firmware αλλα λεει αυτο το αναλαμβανει το δικο τους services .

Για την καρτα sd που δεν την βλεπει ειναι το οτι σαν sd card ειναι ο εσωτερικος αποθηκευτικος χωρος του tablet.

Επισης κρατωντας πατημενα το τα αντιθετα κουμπια για να μπω στην recovery μπαινει σε ενα αλλο μενου αλλα ειναι στα κινεζικα και δεν καταλαβαινω τιποτα νομιζω ειναι κατι σαν διαγνωστικο γιατι εμγανιζει gps κανει κατι ηχους αναβει το led κτλπ .

και στη διαχρειριση συσκευων μου την εμφανιζει σαν mtk67 κατι Preloader

Edited by ALEXJRMS
Link to comment
Share on other sites

Για σας φιλοι του φορουμ θα ηθελα να σας ρωτησω εαν μπορω να βαλω custom rom στο συγκεκριμενο tablet το συγκεκριμενο tablet ειναι rooted αλλα δεν μπορεσα να βρω πουθενα καποια rom για το συγκεκριμενο.Προσπαθησα να βαλω κανα δυο μεσω sdcard αλλα στα μεσα της διασικασιας εγραψε update aboarded κατι τετοιο αν θυμαμαι καλα υποθετω οτι οι roms δεν ειναι για το δικο μου μηπως υπαρχει καποιος που μπορει να βοηθησει? Η εκδοση android ειναι 4.1.1

τοσο χαλια ρε παιδια τα bitmore δεν υπαρχει κατι για να τα περασουμε custom rom?

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτο τον οδηγό αλλα δεν μπορώ να βγάλω ακρη όταν δινω adb shellμου βγαζει errorhttp://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2362873
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...