Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα πάρει πέρυσι το gaming tablet από την JXD S7300C, για να παίζουν τα παιδιά.

Εκτός από το γεγονός ότι ανέφεραν ότι έχει 1GB ram και τελικά είχε 512MB με αποτέλεσμα κάποια παιχνίδια να μην μπορεί να τα παίξει και να κάνει force close.

Όμως το χειρότερο είναι ότι ξαφνικά τον Αύγουστο πήγα να το ανοίξω και κολλούσε στο logo και έκανε κάποια "σπασίματα" στα pixels. Για να κλείσει πρέπει να πατήσω το κουμπί του reset και όταν το ξανανοίξω κάνει το ίδιο. Να προσθέσω ότι η χρήση του ήταν ελάχιστη μιας που τα παιδιά δεν έπαιζαν τις καθυμερινές.

 

Του έκανα restore την rom, το κάνει κανονικά χωρίς να βγάζει σφάλμα, αλλά συνεχίζει να κάνει το ίδιο.

 

Τι μπορεί να φταίει?

Έχει να προτείνει κανένας κάτι?

Όσες φορές και αν έχω προσπαθήσει να το ανοίξω κολλάει.

Είναι θέμα hardware ή μήπως είναι θέμα software?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Νικηφορε πώς του λες να περάσει το backup της φίλης του, όταν αφού δεν είναι ροοτ το άλλο ταμπλετ δεν θα μπορεί καν να πάρει nandroid backup?

 

Καλημερα, νομιζω δεν θελει root για να το κανει, αλλα εξαλου ειπε πρωτα οτι θα το κανει....

 

το αφησα και ξεφορτισε το ξανα φορτισα το ανοιξα αλλα τιποτα .

Μιλησα με MLS αλλα το κακο ειναι οτι θα πληρωσω ττην επισκευη και τα μεταφορικα τους ζητησα να μου δωσουν το firmware αλλα λεει αυτο το αναλαμβανει το δικο τους services .

Για την καρτα sd που δεν την βλεπει ειναι το οτι σαν sd card ειναι ο εσωτερικος αποθηκευτικος χωρος του tablet.

Επισης κρατωντας πατημενα το τα αντιθετα κουμπια για να μπω στην recovery μπαινει σε ενα αλλο μενου αλλα ειναι στα κινεζικα και δεν καταλαβαινω τιποτα νομιζω ειναι κατι σαν διαγνωστικο γιατι εμγανιζει gps κανει κατι ηχους αναβει το led κτλπ .

και στη διαχρειριση συσκευων μου την εμφανιζει σαν mtk67 κατι Preloader

 

δεν βλεπω να το αποφευγεις το service! δεν ξερω αν αξιζει κιολας τελικα.

Τα κινεζικα ειναι διαγνωστικα τεστς οπως ειπες.

Το preloader ισως ειναι για να πειραξεις το bootloader αλλα πρεπει να βρεις το δικο του για να το κανεις.

Καποτε ειχα χαλασει ενα κινητο motorola XT5 και ειχα ξαναπερασει το bootloader και recovery ξανα για να ισιωσει να περασω custom rom.

Κολαγε οπως το ταμπλετ σου. Αλλα αμα δεν βρισκεις το δικο του τι να κανεις?

 

εδω κανεις?

 

δεν ξερω σιγουρα να σου πω, αλλα λογικα με τον τροπο που δουλευει δε νομιζω πως ειναι δυνατο, πρεπει να εχεις τα δικα του αρχεια και να γινει ολο φορματ και περασμα μονο το ενα, συνηθως εχουν καποιο boot manager περασμενο στο bootloader δλδ στο τομεα εκκινησης της εσωτερικης μνημης και διαλεγεις τι θα τρεξει. Αν χαλασει καποιο λειτουργικο μετα δεν θα μπορει να ανοιξει. Ετσι πιστευω πως ειναι, συνιστω μην κανεις κατι αμα δεν εισαι σιγουρος, αμα θες ψαξε στο XDA forum για πληροφοριες σχετικα εκει πρεπει να λενε.

 

Έχει να προτείνει κανένας κάτι?

Όσες φορές και αν έχω προσπαθήσει να το ανοίξω κολλάει.

Είναι θέμα hardware ή μήπως είναι θέμα software?

 

εγω λεω να κανεις για αρχη επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων κατι εχει κολλησει.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Πως να κάνω reset, αφού δεν έχω πρόσβαση στο android system?

Επίσης όταν κάνω restore την official firmware την δέχεται κανονικά, αλλά συνεχίζει να κάνει το ίδιο όταν το ανοίγω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, για πες πως την περνας ακριβως, τι κανεις?

πολυ φοβαμαι μην ειναι h/w προβλημα τελικα.

Link to comment
Share on other sites

το upgrade γίνεται με το RKBatchTool και με την official firmware που έχω κατεβάσει από το site του κατασκευαστή.

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι πρέπει να είναι hardware και έχω ξενερώσει αρκετά, γιατί είναι σχεδόν αμεταχείριστο και ο κατασκευαστής έδινε 6 μήνες εγγύηση μόνο...

 

Μετά από ένα τελευταίο upgrade που δοκίμασα μου έκανε το ίδιο πρόβλημα και κατά την διάρκεια του upgrade. Εμφανίζονται κάθετες "μπάρες" στην οθόνη και όταν πατάω λίγο το πλαίσιο κάτω από την οθόνη εξαφανίζονται για να επιστρέψουν μόλις σταματήσω να ασκώ δύναμη.

 

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το έλυσα όλο και εκεί που πατάω στο πλαίσιο, εσωτερικά έχει καλωδιοταινίες που συνδέουν την οθόνη με το MB.

Δεν δίνει σημεία ζωής και νομίζω ότι η κατασκευή είναι τελείως χάλια και μάλλον ήταν μια ατυχής αγορά.

 

Πρώτα σταμάτησε να λειτουργεί ο φορτιστής, μετά το καλώδιο USB (πόσο χάλια πρέπει να είναι η ποιότητα για να "χαλάσει" ένα micro USB - USB καλώδι?) και τέλος το ίδιο το tablet!!!

Κρίμα, γιατί τα παιδιά έπαιζαν και το έπαιρνα και εγώ στα χέρια μου για κανένα old school arcade.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι αγορα CHUWI HI8 ,το θελω ομως και για αμαξι αλλα δεν εχει gps .Mε external otg gps antenna θα πιανει σημα?

 

καλημερα! εχω ενα ταμπλετ που δεν εχει 8" και εβαλα μια εξωτερικη usb otg και δεν πιανει......βασικα οχι δεν πιανει δεν την βλεπει σωστα σαν συσκευη, μπορει επειδη ειναι με android 4.1.

τωρα τι να πω! η ιδια κεραια στο Rasbperry παιζει με το navit!

Αν εχει bluetooth εμενα δεν ειχε δοκιμασε αυτο : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Saenko.GpsOverBt&hl=el

αν ψαξεις εχει και αλλα!

Oμως μπορεις και να δωσεις μεσω wifi δεδομενα gps μεσω του κινητου σου!

απλα με αυτα εδω :

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.comptonsoft.tgps_lite&hl=el

αυτο εμενα δεν δουλεψε τα παρακατω παιζουν και τα αγορασα 1 και 2 ευρω ο server.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bricatta.GPSTetherServer_FE&hl=el

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bricatta.GPSTetherServerPlus&hl=el

και ο client

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bricatta.GPSTetherClient_FE&hl=el

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bricatta.GPSTetherClientPlus&hl=el

ΔΕΝ θελει ιντερνετ, απλα το κινητο θελει ανοιχτο GPS και wifi και στελνει σημα GPS, το wifi θελει σε tethering mode.

Απλα να σου πω οτι δεν ειναι πολυ ευχρηστα ολα αυτα, προτεινω καλυτερα να βρεις μοντελο με GPS.

Και στο λεω γιατι ηθελα το ιδιο με σενα και δοκιμασα ολα τα παραπανω και αλλαξα γνωμη.....

εχω και ενα 7" ταμπλετηλεφωνο με GPS και δουλευα αυτο, αλλα τωρα εβαλα πηγη στο αμαξι 2din 7" με windows CE 6 και εχει GPS.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε και σε Αυτό!, 2 φθηνά που πήρα γύρω στα 50+ Ε, έχουν gps αλλά δεν πιάνουν με τίποτα ούτε 1 δορυφόρο, τι gps fix εβαλα τι gps test και πολλά πολλά άλλα , αλλά και τα 2 τίποτα!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στη παρεα.θα ηθελα να με βοηθησετε με ενα προβλημα.στη σχολη που δουλευω επειδη ειναι λιγο κουραστικο να κουβαλαω το λαπ τοπ μαζι καθε μερα,σκεφτομαι να το αντικαταστησω με ενα ταμπλετ me windows επειδη χρησιμοποιω powerpoint k word για προβολες στους μαθητες σε προτζεκτορα.το πρωτο ειναι οτι πρεπει να βρω ταμπλετ με hdmi εξοδο.το δευτερο ειναι οτι οι προτζεκτορες ειναι πιο παλια μοντελα κ εχουν μονο vga εξοδους και οχι hdmi.εχω βρει κατι ανταπτορες σαν αυτον

https://www.cosmomarket.gr/index.php?p=4&item_id=88974&cat_id=

ο οποιος απο micro hdmi βγαζει σε vga.(το ταμπλετ που σκεφτομαι να αγορασω εχει micro hdmi)πιστευεται οτι γενικα θα δουλεψει η ολη ιδεα,θα εχω εικονα η θα το παρω τσαμπα.θελω να κουβαλαω μικροτερο βαρος και ν μν καταπονω το προσωπικο μου λαπτοπ καθε μερα.θα προτεινατε καινουργιο ταμπλετ η κανα μεταχειρο netbook που τις εχει ολες τις εξοδους(vga-hdmi klp)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Colorfly E708 Q1 το οποιο λολλαει στην αρχικη οθονη (δεν μπουταρει καθολου). Το θεμα ειναι οτι δεν εχει κουμπια vol+- για να μπω σε recovery για να ξαναπερασω αλλη rom.

Αν εχει κανεις συναντησει κατι παρομοιο θα εκτιμουσα τη βοηθεια του.

http://www.artsforge.com/gallery_new/legends/morpheus_tn.jpg

 

M.O.R.P.H.E.U.S.: Mechanical Obedient Replicant Programmed for Hazardous Exploration and Ultimate Sabotage

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα Colorfly E708 Q1 το οποιο λολλαει στην αρχικη οθονη (δεν μπουταρει καθολου). Το θεμα ειναι οτι δεν εχει κουμπια vol+- για να μπω σε recovery για να ξαναπερασω αλλη rom.

Αν εχει κανεις συναντησει κατι παρομοιο θα εκτιμουσα τη βοηθεια του.

 

Τι ίδιο με άλλο ταμπλετ έχω πάθει και εγώ αλλά δεν έχω πάρει απάντηση.με ενδιαφέρει και εμένα κάποια λύση.

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλημερα εχω το ferguson s3 plus εχει γινη λιγο αργο μετα απο 3 χρονια χρησης αναβαθμιση πως κανω γινετε να του βαλω αλη rom και πως στην επισημη σελιδα δεν εβγαλα ακρη ειναι και στα πολονικα ευχαριστω
SW1HKL
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Αγόρασα ενα e-star tablet (ZOOM HD QUAD CORE - MID9054)

Κατέβασα το facebook, messenger, και αυτό ηταν. Παω να κατεβάσω το google chrome και αρχισε τα μηνύματα πως δεν υπάρχει επαρκής χώρος. Εβαλα μια καρτα 16gb προσπάθησα να μεταφέρω το facebook εκει αλλα δεν το κάνει. Προσπάθησα να βάλω στη κάρτα κατι προεγκατέστημενα προγραμματα στη καρτα αλλά μάταια. Διάβασα σε forum να κάνω root. Προσπάθησα με διαφορα(towelroot - kingroot ktl) αλλα κανένα δεν κάνει root τη συσκευη. Θέλω τουλάχιστον να πετάξω τα προεγκατεστημένα( angry birds, office,ktl).

Υπάρχει κάποιος τρόπος? Εχω φάει αμέτρητες ωρες και ακρη δε βγαζω.

 

Μήπως η συσκευή είναι χάλια? 90 ευρω την πηρα. Οκ δεν περιμένω να κανει θαυματα αλλα τουλάχιστον να γίνει κατι με το χωρο να κατεβασω κανένα παιχνιδι.

1) Γίνεται root στο συγκεκριμενο μοντέλο? Και αν ναι με ποιό προγραμμα?

2) Πώς γίνεται να πετάξω τα προγράμματα που ειναι απο πριν εγκατεστημένα?

Αν μπορει κάποιος να βοηθήσει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Αγόρασα ενα e-star tablet (ZOOM HD QUAD CORE - MID9054)

Κατέβασα το facebook, messenger, και αυτό ηταν. Παω να κατεβάσω το google chrome και αρχισε τα μηνύματα πως δεν υπάρχει επαρκής χώρος. Εβαλα μια καρτα 16gb προσπάθησα να μεταφέρω το facebook εκει αλλα δεν το κάνει. Προσπάθησα να βάλω στη κάρτα κατι προεγκατέστημενα προγραμματα στη καρτα αλλά μάταια. Διάβασα σε forum να κάνω root. Προσπάθησα με διαφορα(towelroot - kingroot ktl) αλλα κανένα δεν κάνει root τη συσκευη. Θέλω τουλάχιστον να πετάξω τα προεγκατεστημένα( angry birds, office,ktl).

Υπάρχει κάποιος τρόπος? Εχω φάει αμέτρητες ωρες και ακρη δε βγαζω.

 

Μήπως η συσκευή είναι χάλια? 90 ευρω την πηρα. Οκ δεν περιμένω να κανει θαυματα αλλα τουλάχιστον να γίνει κατι με το χωρο να κατεβασω κανένα παιχνιδι.

1) Γίνεται root στο συγκεκριμενο μοντέλο? Και αν ναι με ποιό προγραμμα?

2) Πώς γίνεται να πετάξω τα προγράμματα που ειναι απο πριν εγκατεστημένα?

Αν μπορει κάποιος να βοηθήσει.

Ευχαριστώ

Δοκίμασε με vroot (δες τι επεξεργαστή έχει και βάση αυτού ψάξε για Root ) ...λογικά θα δουλέψει

Link to comment
Share on other sites

Από μια αναζήτηση που έκανα βρήκα μερικά σχόλια χρηστών που το αγόρασαν και το ένα λέει:

<<Αρνητικα:Σου δίνει διαθεσιμο χωρο για εφαρμογες και παιχνιδια 550mb(χωρος tablet) και 4.95g στον εσωτερικο χωρο.Ετσι διαχωριζει τους αποθευτικους χωρους,

Οι εφαρμογες και τα παιχνιδια αποθηκευονται στον χωρο tablet 100%Δεν υπαρχει τροπος να αποθηκευονται απευθειας στον εσωτερικο χωρο μπορεις μονο να κανεις μεταφορα καποιες,οχι ολες τις εφαρμογες.Με αποτελεσμα να εχεις σοβαρο προβλημα χωρου. >>

 

Άρα με 550mb ελεύθερα λογικό είναι που τίγκαρε με facebook και messenger. Δεν ξέρω αν με το ρουτ κάνεις κάτι γιατί και να σβήσεις τις προεγκατεστημέενς εφαρμογές θα πάς από 550mb σε 1gb το πολύ καθώς απ' ό,τι φαίνεται τα 8gb του τάμπλετ είναι partitioned σε 3+5. Tα 5 είναι για φωτό/βίντεο/μουσική και τα 3 για λειτουργικό (kitkat) και εφαρμογές. Το λειτουργικό είναι γύρω στα 2gb οπότε το μέγιστο που μπορεί να απελευθερωθεί είναι το 1gb. Πάλι πολύ λίγο δηλαδή, με 5-10 εφαρμογές γεμίζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! θα απαντήσω γενικά σε αυτά που ρωτάτε μιας και το έχω κάνει στα δικά μου.

Οταν ο χωρος ειναι μικρος της εσωτερικης μνημης και γεμιζει, πρεπει να κανουμε root για να εχουμε τα δικαιωματα να κανουμε μεταφορες στην καρτα, εχει 4 τροπους αναλογα την συσκευη:

 

1. Mε το προγραμμα link2sd. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.buak.Link2SD&hl=el Μπορειτε μαλιστα να κανετε 2ο partition στην καρτα σε Linux forma ext3,ext4 κτλ και να τα πηγαινει εκει, ετσι θα γλιτωσετε πολυ χωρο, αν το προγραμμα αυτο αγοραστει πηγαινει και κατι αλλα αρχειακια που τρωνε μερος της εσωτερικης (το προγραμμα κανει κατω απο 2 ευρω και αξιζει πιστεψτε με....). Αυτο κανω στο 8αρι ταμπλετ μου με android 4.1.1.

2. Αν εχουμε ΜΤΚ cpu υπαρχει τροπος ενοποιησης εσωτερικης μνημης, το εχω κανει στο κινητο μου με ΜΤΚ 6589 (1.2ghz quad core), δλδ εχω 16αρα αλλα η 1η εσωτερικη ειναι 1GB πχ εγω την εκανα 13.37GB!!!! ετσι το προβλημα ΤΕΛΟΣ!

το κανει ενα προγραμμα που το βρισκουμε στο XDA forum, θελει ομως root + custom recovery TWRP για να περασει.

3. Με custom rom που να υποστηριζει SWAP SD ετσι κανει αντιστροφα τα Mount points και βλεπει σαν εσωτερικη την καρτα μνημης!!!

το εχω δοκιμασει σε αλλη συσκευη μου.

4. Με script internal 2 external, κανει το ιδιο με το αποπανω, το εχω δουλεψει και αυτο, ειναι ενα script σε apk (καποτε ηταν στο play store) και κανει το ιδιο με το 3. http://www.downloads.ws/android/app/eu-codlab-int2ext υπαρχει εδω, ειναι το script αντι να το κανουμε χειροκινητα!

εδω λεει οτι δεν θελει root αλλα χλωμο το κοβω https://www.youtube.com/watch?v=rNcUm98r4OU

Εδω να πω πως αντι αυτο μπορουμε με εναν root explorer να πειραξουμε το αρχειο που κανει τα mount συνηθως το λενε vob.fstab καπως ετσι αλλα ΔΕΝ το συνιστω γιατι αν χαλασει κατι δεν θα ξανανοιξει η συσκευη σας, θελει μετα boot to recovery και επαναφορα backup rom.

 

Γενικα οι εφαρμογες ΔΕΝ μπορουν να πανε στην καρτα μνημης απευθειας! αυτο δεν γινεται γιατι πανε πρωτα στην 1η εσωτερικη και αυτο γιατι ετσι ειναι το android, ειναι ενα linux συστημα η μνημη ειναι φτιαγμενη ετσι σε partitions και πανε στο /data της 1ης εσωτερικης, ετσι αν εχουμε μια μικρη γεμιζει γρηγορα.

Δοκιμαστε και το android assistant https://play.google.com/store/apps/details?id=com.advancedprocessmanager&hl=el μερικες φορες βοηθαει να αδειαζουμε την cache απο την σαβουρα....

Αν ειστε root μπορειτε με το προγραμμα πχ Link2sd να σβησετε οτι σαβουρα εχει περιττα στην rom σας, αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ μην σβησετε αρχεια του συστηματος! αν γινεται να εχετε μια custom recovery πχ TWRP, CWM να κανετε backup την rom, παντα backup τα αρχεια σας, πχ με το super backup, titanium backup, mybackup root και μπορειτε να κανετε backup την rom με το Online nandroid backup ΔΕΝ θελει να μπειτε πρωτα σε recovery.

Επισης εχει το APK MANAGER (υπαρχει στο Play store https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tktech.apps.apkmanager&hl=el) που διαλεγεις τι θες και κατεβαζεις το apk στην συσκευη σου! ετσι στην εγκατασταση παει στην καρτα εφοσον εχουμε διαλεξει απο το μενου στις ρυθμισεις στον αποθηκευτικο χωρο, προεπιλεγμενος δισκος εγραφης καρτα SD, αν δεν εχει τετοιο μενου μπορειτε να το αλλαξετε με συνδεση Usb με το pc σας και με τα adb commands στο platform tools στο πακετο της google android SDK και με κονσολα γινεται, το εχω κανει σε παλιο κινητο.

Αν κατι απο τα παραπανω δεν ξερει καποιος να το κανει και ενδιαφερεται πειτε μου ακριβως τι, γιατι θελουν πολυ αναλυση και εκθεσεις....

ελπιζω να βοηθησα! ;)

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Πριν από περίπου 1,5 μήνα παρέλαβα το chuwi vi8 (90$) από banggood. Μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα.

Χτες δοκίμασα για πρώτη φορά το hdmi output στην τηλεόραση, το οποίο και δεν έδινε εικόνα. Δοκίμασα σε άλλο μονιτορ/άλλαξα καλώδια κλτ. αλλά τίποτα. Το πρόβλημα με την έξοδο hdmi προφανώς και προϋπήρχε. Έλα που το ανακάλυψα 1,5 μήνα μετά από την αγορά...:worry:

 

Πρώτη μου σκέψη ήταν να ζητήσω από το κατάστημα partial refund και να κρατήσω το tablet γλυτώνοντας και τα μεταφορικά . Μου ζήτησαν να τραβήξω video με το πρόβλημα και μετά θα μου προτείνουν εκείνοι λύση.

Διάβασα όμως ότι το paypal έχει αυξήσει τις μέρες για dispute σε 180 από 45. Άρα με καλύπτει ακόμα.

Βρίσκομαι λοιπόν στο εξής τρίλημμα:

 


  • Έρχομαι σε συμφωνία μαζί τους για partial refund και τελειώνει η υπόθεση το συντομότερο. Ελπίζω για κάνα 20-30$.

  • Τους ζητάω να μου στείλουν ένα widi/miracast adapter δωρεάν και ξέχναω τη microhdmi θύρα. Αλλά δεν ξέρω αν θα λύσει το πρόβλημα/λειτουργεί ικανοποιητικά.

  • Βουρ για dispute στο paypal. Όπως είπα έχω το tablet 1,5 μήνα και το δουλεύω καθημερινά. Θα μπορέσω να διεκδικήσω full refund (το ιδανικότερο) ή έστω αντικατάσταση με καινούργιο; Δυστυχώς δεν έχω το κουτί του (το banggood άλλωστε τα στέλνει σε δικιά του συσκευασία), έχω όμως φορτιστές/καλώδια/manual.

 

Τί λέτε;

 

Το tablet είναι άψογο, με ξενέρωσε όμως το πρόβλημα με το Hdmi μιας και ήταν ένας από τους λόγους που το προτίμησα.

Φυσικά το dispute είναι η καλύτερη λύση για μένα. Δεν ξέρω όμως αν θα κλείσει υπέρ μου η υπόθεση για full refund, συν τη ταλαιπωρία πήγαινε-έλα.

 

Είναι γνωστό θέμα στις κινέζικες ταμπλέτες ότι θέλουν πιο μακρύ βύσμα...βρες ένα σουγιά, πύρωσέ τον με αναπτήρα (για να κόβει πιο εύκολα και ίσια) και κόψε 2-3 χιλιοστά από το πλαστικό πάνω από το βύσμα/καλώδιο micro HDMI ...

Και οι δύο ταμπλέτες μου (Onda v975m & Teclast x98 Air II) είχαν το ίδιο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ατύχησα και στη νεοαφιχθείσα μου ταμπλέτα Teclast X98 Air 3G υπάρχει πρόβλημα στην οθόνη, το οποίο -ας πούμε ευτυχώς- εμφάνισε από τη πρώτη μέρα της παραλαβής και το πρώτο 2ωρο χρήσης...

 

Τώρα ένα πράγμα που με τρώει είναι

- αν θα επιμείνω σε άμεση επιστροφή χρημάτων

- ή θα δεχθώ αντικατάσταση.

...τη ταμπλέτα την πήρα παρορμητικά με κουπονάκι -25% και σίγουρα δεν θα βρεθεί πουθενα΄με τέτοια τιμή...απο΄την άλλη απογοητεύτηκα και λίγο να πω την αλήθεια (πέρυσι είχα αγοράσει την ίδια περίπου ταμπλέτα x98 Air II, την οποία πούλησα) και δεν θα με χάλαγε η επιστροφή χρημάτων...

 

...ερώτημα που τίθεται και στις δύο περιπτώσεις είναι

- ποιός θα πληρώσει το πακέτο που θα επιστραφεί Κίνα (οπωσδήποτε θα το θέλουν)

- πότε θα γίνει η επιστροφή χρημάτων (συμπεριλαμβανομένων του κόστους αποστολής στη Κίνα) ή η αντικατάσταση: πριν την αποστολή του δέματος σε αυτούς, ταυτόχρονα (με φωτογραφία απεσταλθέντος δεματος) ή μετά την παραλαβή του από τους Κινέζους.

 

Το Banggood έχει ειδικους όρους για εγγύηση που θα χρησιμοποιηθεί εντός 3 ημερών από την παραλαβή

3 Day Product Guarantee

 

Did your item arrive damaged, different or not working? If so you are protected and can make a claim, the procedure is outlined below.

1. Within 3 days of receiving the product contact us with a photo or video explaining the issue and whether you want a refund or replacement.

2. We will review the claim and contact you if we need more information.

3.If Approved, we will refund or resend the item, you may also be asked to return the product.

 

Will I need to send the item back to Banggood?

Only high value products need to be returned. High value is determined by our service team and is usually an item around $70 or more. If it is not high value then you do not need to return it and can keep the faulty product.

 

If we ask you to return the product we will discuss with you the most cost effective way to return ship it to us and give you full instructions including our address. You will receive your full/partial refund once we have received and checked the product.

 

Where do i send returns?

All returns are to be sent back to our returns facility in China, even if you ordered from an overseas warehouse we only have one return facility in China.

 

Προφανώς εγώ δεν θα δεχθώ, για καινούριο προϊόν, να παραλάβουν αυτοί πρώτα προτού βρουν λύση για μένα...ήθελα όμως να ρωτήσω είτε για σχετικές διεκδικήσεις μέσω Paypal είτε από σχετική εμπειρία με το συγκεκριμένο μαγαζί τί στάση θα ήταν ορθότερο να κρατήσω, τί προτιμούν αυτοί και τί λύση βρίσκει σε περίπτωση διαφωνίας το Paypal...

 

...σε περίπτωση που τελικά δεχθώ την αντικατάσταση, θα ήθελα να έχω ελεύθερη τη χρήση του Paypal για τη συγκεκριμένη αγορά, μήπως τυχόν προκύψει θέμα εγγύησης κάποια στιγμή και με τη νέα συσκευή...οπότε σε πρώτη φάση θα ήθελα να προσπαθήσω να το κανονίσω απευθείας με το Banggood, εκτός κι αν δεν με ικανοποιήσει η λύση τους.

 

Τους έστειλα ήδη μήνυμα γνωστοποιώντας το πρόβλημα, για να προλάβω και την εγγύηση των 3 ημερών από τη παραλαβή, ζητώντας κάπως αόριστα/μη επίμονα επιστροφή χρημάτων και περιμένω τώρα την απάντησή τους.

Link to comment
Share on other sites

@vgiozo . Από την προσωπική μου εμπειρία με το κατάστημα, πρώτα επικοινωνείς μαζί τους, όπως και καλα εκανες. Λογικά θα σου ζητήσουν κάποιο βίντεο που να φαινεται το πρόβλημα. Μόλις το κάνεις αυτό λογικα θα σου προτείνουν ειτε full refund και επιστροφή του προϊόντος, είτε partial refund και κρατας το ταμπλετ. Σε μία περίπτωση δεν μου ζήτησαν καν να το επιστρέψω και έγινε full refund. Για τα μεταφορικά συζήτησέ το μαζί τους να σου πιστώσουν κάποιο ποσό, αν και αυτό είναι δύσκολο να το δεχτουν. Σε κάθε περίπτωση αν δεν σε ικανοποιεί η λύση που θα σου προτείνουν τότε χρησιμοποιείς το paypal, μέσω paypal παίρνεις πίσω τα μεταφορικά. Εγώ όσες φορές είχα θέμα, δεν χρειάστηκε να χρησιμοποίησω το paypal, μάλιστα τη μια είχα κάνει την αγορά χωρίς paypal και ήταν αψογοι όσον αφορά το after sales support. Αυτά τα γράφω από προσωπική εμπειρία, δεν γνωρίζω αν προτείνουν παρόμοιες λύσεις. Γενικά εχω καταλαβει οτι είναι κατάστημα που προτιμά λύσεις εκτός paypal. Σε κάθε περίπτωση έχεις πάντα την ασφάλεια του paypal και πάντα να κάρτας αποδεικτικά πχ ότι έστειλες το tablet κλπ. Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Τους έστειλα ήδη στο μήνυμα φωτογραφίες και βίντεο του προβλήματος

Επειδή φαίνεται να είναι πρόβλημα μόνο της οθόνης (μπλε γραμμές κατά μήκος) κι όχι κάτι άλλο, λογικά θα θέλουν να σταλεί και δεν έχω πρόβλημα μ' αυτό, αλλά δεν πληρώνω κερατιάτικα...αν θέλουν οπωσδήποτε να μοιραστούμε τα έξοδα, θα καταφύγω στο Paypal και θα δεχθώ μόνο επιστροφή χρημάτων...

http://postimg.org/image/nhcij2if7/

...την ταμπλέτα την πήρα μόνο και μόνο λόγω εκπτωτικού κουπονιού, αν καλυφθεί η διαφορά με περιττά έξοδα, τότε ξενερώνω διπλά...

 

Δεν θα ρίσκαρα επίσης μερική επιστροφή, γιατί αν προκλήθηκε από χτύπημα κατά το ταξίδι, τότε μπορεί να χειροτερεύσει...οπότε απλώς θα καθυστερούσα το αναπόφευκτο, μόνο που αργότερα την αλλαγή ή την επιδιόρθωση θα τη πλήρωνα ακριβότερα κι από πιο αδύναμη διαπραγματευτική θέση.

 

Όπως και νά'χει, αναμένω να δω τί θα μου προτείνουν

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου απάντησαν νωρίς-νωρίς σήμερα το πρωί.

 

I am sincerely sorry for the defects on the tablet.

 

Would you like to return it back for replacement, which will be sent once we got the tracking number of the defective one. We can also refund you if you prefer it.

 

As for returning the defective item, could you please check the cheapest shipping with tracking number to Shenzhen city, Guangdong province, China? Then inform me the cost. Thanks in advance.

 

Hope to hear from you soon.

 

- δέχονται και αντικατάσταση και επιστροφή χρημάτων

- ζητούν πληροφορίες για το κόστος των μεταφορικών.

 

Απ' ό,τι διάβασα εδώ και στην ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ,

- η καλύτερη επιλογή είναι η επιστροφή της ταμπλέτας ως ΕΠΙΣΤΟΛΗ, συστημένη...κόστος 15€ αλλά μόνο αν είναι κάτω από 1κιλό το βάρος.

- Αν είναι πάνω από 1κιλό, τότε κοστίζει όσο και η αποστολη ως ΔΕΜΑ, γύρω στα 27€.

 

Δυστυχώς δεν έχω ζυγαριά ακριβείας για να είμαι σίγουρος, οπότε μάλλον θα πρέπει να πάω να το ζυγίσω κατευθείαν στα ΕΛΤΑ....πάντως φαίνεται πιο βαρύ απο΄κιλό, εκτός κι αν μπερδεύει λίγο το μέγεθος του πακέτου.

 

Ακόμα δεν έχω αποφασίσει 100% αν θέλω επιστροφή χρημα΄των ή αντικατάταση όμως...

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά. Εγώ στη θέση σου θα ζητούσα αντικατάσταση και όχι επισκευή. Καταρχήν θα το παραλάβεις πιο γρήγορα. Επίσης, αν κατάλαβα καλά από το email τους δεν αναφέρουν για επισκευή αλλά για αντικατάσταση.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά. Εγώ στη θέση σου θα ζητούσα αντικατάσταση και όχι επισκευή. Καταρχήν θα το παραλάβεις πιο γρήγορα. Επίσης, αν κατάλαβα καλά από το email τους δεν αναφέρουν για επισκευή αλλά για αντικατάσταση.

 

Μα δεν προτείνουν καθόλου επισκευή

- είτε αντικατάσταση

- είτε επιστροφή χρηματων

...αυτό έλειπε, επισκευή για ολοκαίνουρια ταμπλε΄τα, εντός της πολιτικής των "3ημερών" του Banggood, να χρειαζόταν επισκευή...

 

...σκέφτομαι ωστόσο να πάρω τα χρήματά μου και να ξεμπλέκω, γιατί η πλατφόρμα (παλιός επεξεργαστής) είναι νεκρή...με την διάθεση των νέων μοντέλων αμφιβάλλω αν θα γυρίσει να τα ξανακοιτάξει...

 

...επιπλέον κα΄ποια καλούδια που έδιναν πέρυσι με το ίδιο προϊόν (1 έτος συνδρομή Office365 Personal + 1ώρα/μήνα δωρεάν τηλέφωνα Skype + 1TB Onedrive) φέτος δεν συνοδεύουν το πακέτο, ενώ γενικά η ταμπλε΄τα είναι υποβαθμισμένη (χωρίς GPS, κατώτερος επεξεργαστής).

 

Δεν αξίζει με τίποτα τα 170€ της αρχικής τιμής...στα 128€ που πλήρωσα (με εκπτωτικό κουπόνι) παλευόταν αν είχε τα έξτρα καλούδια, αλλά πλέον ψιλοξενέρωσα να πω την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...