Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασα να περάσω την ρομ του Η7 και μετά να περάσω το partition System του 701.

Τώρα οι κάμερες δεν μπερδεύονται η εμπρός με την πίσω, αλλά συνεχίζει να μη δουλεύει η εμπρός.

Το κακό είναι ότι το WiFi συνεχίζει να μην ενεργοποιείται. Τώρα, ο διακόπτης πηγαίνει στην δεξιά μεριά και γράφει ΟΝ, αλλά δεν γίνεται μπλε και δεν ενεργοποιείται το WiFi, παρ'ότι το Logcat επιστρέφει D/WifiService( 451): setWifiEnabled: true pid=1270, uid=1000

 

Οποιαδήποτε ιδέα είναι καλοδεχούμενη.

 

Προσθήκη:

Περνώντας μόνο το kernel, όλα δείχνουν οκ. Αν όμως περαστεί το Boot ή το System, χαλάει το WiFi.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

GPS έχει αδερφια;;;

Και αν έχει είναι καλό;;;

 

Φίλε μου μετά από αρκετό καιρό χρήσης θα έλεγα ότι δεν αξίζει η αγορά του για πόλους λογους τα φθηνά κινέζικα tablet μέχρι και 150 euro και τα αντιστοιχα φθηνά που πουλάνε στην Ελλάδα είναι τζάμπα λεφτά

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κατι παρομοιο επαθα κι εγω με το paypal και το dealsprime (πριν απο 1 χρονο) και μου εκλεισαν την υποθεση χωρις να μου δινουν το λογο παρα μονο γενικοτητες (ακριβως οπως τα περιγραφεις) .

Εισαι ατυχος γιατι αν περασαν 2+ μηνες , νομιζω οτι δεν μπορεις να κανεις αμφισβητηση συναλλαγης της πιστωτικης σου καρτας .Δε χανεις βεβαια τιποτα να ρωτησεις την τραπεζα σου . Εγω πηρα πισω τα λεφτα μου τελικα απο την τραπεζα (αλφα) .

 

Από την τράπεζα (και την πιστωτική εταιρία) δεν μπορεί να γίνει κάτι δεδομένου ότι δεν μπορώ να ισχυριστώ άρνηση συναλλαγής, μιας που έλαβα κανονικά το αντικείμενο που πλήρωσα (δεν καλυπτόμαστε δηλαδή σε θέματα εγγύησης). Όμως σήμερα το Paypal μου απάντησε στο αίτημα παραπόνου που υπέβαλα στις 9-Απριλίου (την ίδια ημέρα που έκλεισαν την υπόθεση εναντίων μου), έλεγξαν ξανά τα στοιχεία που τους έστειλα, απολογήθηκαν γιατί έκαναν λάθος και μου επέστρεψαν τα χρήματά μου.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ηθελα να σας ρωτησω τι ταμπλετ μου προτεινετε χρειαζομαι ενα ταμπλετ λιγο γρηγορο με πολυ καλη μπαταρια και σε καλη τιμη ....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και χρόνια πολλά.

 

Θύμα των κινέζων και εγώ, του Buyincoins συγκεκριμένα.

 

Είχα αγοράσει για ένα φίλο ένα τάμπλετ (Onda V975m) το οποίο είχε αγοραστεί σε αντικατάσταση άλλου που παρουσίασε πρόβλημα. Η ανταλλαγή είχε γίνει στους δύο μήνες περίπου από την αγορά της πρώτης συσκευής.

 

Και αυτό το τάμπλετ όμως παρουσίασε σχεδόν το ίδιο πρόβλημα (κάποια στιγμή το τάμπλετ συμπεριφέρεται σαν να πατάει κάποιος ανεξέλεγκτα πάνω στην οθόνη, ανοίγουν μενού, ανοίγουν προγράμματα, γράφει μόνο του κ.λ.π.).

 

Και ενώ το τάμπλετ είναι ακόμα στην εγγύηση, στέλνω μήνυμα στο Buyincoins και με χίλιες δύο δικαιολογίες αρνείται μέχρι σήμερα να μου δώσει μια διεύθυνση για να τους επιστρέψω το τάμπλετ και συνεχώς μου λέει να μου δώσει 10, 15 ή 20$ ως αποζημίωση και να το φτιάξω εδώ.

 

Παρόλο που τους έχω τονίσει πως δεν είναι δυνατόν να γίνει αυτό, πως το πήγα το τάμπλετ εδώ και μου λένε πως δεν φτιάχνεται, αυτοί μου προβάλλουν όπως είπα δικαιολογίες του τύπου έχουμε μικρό κέρδος, σταματήσαμε την συνεργασία με την onda, δεν μπορούμε να πληρώσουμε τα μεταφορικά (αν και τους είπα να τα πληρώσω εγώ για να πάει πίσω) και άλλα τέτοια.

 

Η επικοινωνία μου με το κατάστημα έχει αρχίσει από τις 20/2. Η ισχύς της εγγύησης του μηχανήματος είναι μέχρι τον Μάιο, υπάρχει κάποιος τρόπος να τους «πιέσω» ώστε να το στείλω πίσω για επισκευή ή αντικατάσταση?

Μέχρι ότι θα δημοσιοποιήσω το πρόβλημα στα φόρουμ που είμαι μέλος τους έγραψα (χθες) μπας και τους ζορίσω.

 

Δεν υπάρχει κάποιος φορέας προστασίας μας από ότι κατάλαβα ε?

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και χρόνια πολλά.

 

Θύμα των κινέζων και εγώ, του Buyincoins συγκεκριμένα.

 

Είχα αγοράσει για ένα φίλο ένα τάμπλετ (Onda V975m) το οποίο είχε αγοραστεί σε αντικατάσταση άλλου που παρουσίασε πρόβλημα. Η ανταλλαγή είχε γίνει στους δύο μήνες περίπου από την αγορά της πρώτης συσκευής.

 

Και αυτό το τάμπλετ όμως παρουσίασε σχεδόν το ίδιο πρόβλημα (κάποια στιγμή το τάμπλετ συμπεριφέρεται σαν να πατάει κάποιος ανεξέλεγκτα πάνω στην οθόνη, ανοίγουν μενού, ανοίγουν προγράμματα, γράφει μόνο του κ.λ.π.).

 

Και ενώ το τάμπλετ είναι ακόμα στην εγγύηση, στέλνω μήνυμα στο Buyincoins και με χίλιες δύο δικαιολογίες αρνείται μέχρι σήμερα να μου δώσει μια διεύθυνση για να τους επιστρέψω το τάμπλετ και συνεχώς μου λέει να μου δώσει 10, 15 ή 20$ ως αποζημίωση και να το φτιάξω εδώ.

 

Παρόλο που τους έχω τονίσει πως δεν είναι δυνατόν να γίνει αυτό, πως το πήγα το τάμπλετ εδώ και μου λένε πως δεν φτιάχνεται, αυτοί μου προβάλλουν όπως είπα δικαιολογίες του τύπου έχουμε μικρό κέρδος, σταματήσαμε την συνεργασία με την onda, δεν μπορούμε να πληρώσουμε τα μεταφορικά (αν και τους είπα να τα πληρώσω εγώ για να πάει πίσω) και άλλα τέτοια.

 

Η επικοινωνία μου με το κατάστημα έχει αρχίσει από τις 20/2. Η ισχύς της εγγύησης του μηχανήματος είναι μέχρι τον Μάιο, υπάρχει κάποιος τρόπος να τους «πιέσω» ώστε να το στείλω πίσω για επισκευή ή αντικατάσταση?

Μέχρι ότι θα δημοσιοποιήσω το πρόβλημα στα φόρουμ που είμαι μέλος τους έγραψα (χθες) μπας και τους ζορίσω.

 

Δεν υπάρχει κάποιος φορέας προστασίας μας από ότι κατάλαβα ε?

 

Παναγιώτης

 

Παναγιώτη, δεν αξίζει να ρισκάρεις σε αυτή τη φάση που δεν προστατεύεσαι απο το paypal. Πολύ πιθανόν , να στείλεις το ταμπλετ και να μην το πάρεις ποτέ πίσω.

Μοιάζει να είναι πρόβλημα digitizer δηλαδή να λύνεται το θέμα με την αντικατάσταση του ( τζαμάκι της οθόνης )

Ανταλλακτικό θα βρεις στο aliexpress http://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=Onda+V975m+Touchscreen+Digitizer+&catId=0&initiative_id=SB_20150414035705 , ρώτα και σε καταστήματα όπως το geekbuying που ασχολείται με tablets μήπως μπορούν να σου το πουλήσουν αυτοί.

 

Μπορείς να δεχτείς και τα 15 δολ που σου δίνει το κατάστημα, για να σου στοιχίσει λιγότερο, αφού θα χρειαστεί να πληρώσεις και κάποιον τεχνικό, εκτός αν πιάνουν τα χέρια σου. Εχει πολλά βιντεάκια στο youtube, για αντικατάσταση touch screen digitizer.

 

Χρόνια πολλά!

Edited by trust0
Link to comment
Share on other sites

γεια σας ηθελα να σας ρωτησω τι ταμπλετ μου προτεινετε χρειαζομαι ενα ταμπλετ λιγο γρηγορο με πολυ καλη μπαταρια και σε καλη τιμη ....

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319161

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη, δεν αξίζει να ρισκάρεις σε αυτή τη φάση που δεν προστατεύεσαι απο το paypal. Πολύ πιθανόν , να στείλεις το ταμπλετ και να μην το πάρεις ποτέ πίσω.

Μοιάζει να είναι πρόβλημα digitizer δηλαδή να λύνεται το θέμα με την αντικατάσταση του ( τζαμάκι της οθόνης )

Ανταλλακτικό θα βρεις στο aliexpress http://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=Onda+V975m+Touchscreen+Digitizer+&catId=0&initiative_id=SB_20150414035705 , ρώτα και σε καταστήματα όπως το geekbuying που ασχολείται με tablets μήπως μπορούν να σου το πουλήσουν αυτοί.

 

Μπορείς να δεχτείς και τα 15 δολ που σου δίνει το κατάστημα, για να σου στοιχίσει λιγότερο, αφού θα χρειαστεί να πληρώσεις και κάποιον τεχνικό, εκτός αν πιάνουν τα χέρια σου. Εχει πολλά βιντεάκια στο youtube, για αντικατάσταση touch screen digitizer.

 

Χρόνια πολλά!

 

Χρόνια πολλά και καλά φίλε μου και ευχαριστώ για την απάντηση.

Απλά πίστευα πως θα τους έπειθα να το στείλω πίσω μπας και το φτιάξουν αυτοί ή το αντικαταστήσουν, αλλά δεν τους βλέπω διατεθιμένους να κάνουν κάτι τέτοιο. Και περισσότερο το ήθελα επειδή το τάμπλετ δεν ήταν και δικό μου.

Μόνο προσφορές είναι για την ουσία τίποτα.

Η τελευταία τους είναι 20$ και κουπόνι για 5% μείωση σε επόμενη αγορά μου. Αλλά χλωμό να τους ξαναεμπιστευτώ εκτός και αν έχουν τόσο καλύτερη τιμή από τα άλλα καταστήματα.

Θα το πω στο φίλο μου και θα τον αφήσω να αποφασίσει αυτός.

Παρεπιπτόντως και το πρώτο τάμπλετ που μου αντικατέστησαν, είχε σχεδόν το ίδιο πρόβλημα αλλά σε εντονότερο βαθμό.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα να ρωτησω κατι , γνωριζεται αν το Mls iQTab Shot 3G εχει google play store? γιατι καποια tablet δεν εχουν χρησιμοποιουν αλλα stores. Αν οχι υπαρχει τροπος να το περασεις; Ευχαριστω
theodoros
Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη

παιδιά θέλω τα φώτα σας για να γλιτώσω την μουρμούρα των μικρόν

τους έχω πάρει το e-start beauty (mid 7188p)

φοράει την έκδοση 4.4.2 με firmware version v2.4

έκδοση karnel 3.4.39

 

το πρόβλημα είναι ότι κατεβάζουν παιχνίδια και αν και τους έχω βάλει εξωτερική κάρτα δεν μπορώ να τους περνάω εκεί τα παιχνίδια οπότε γκρινιάζουν

υπάρχει κανένας τρόπος να το φτιάξουμε ;;;

 

αν το ερώτημα είναι σε λάθος μέρος συγνώμη

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη

παιδιά θέλω τα φώτα σας για να γλιτώσω την μουρμούρα των μικρόν

τους έχω πάρει το e-start beauty (mid 7188p)

φοράει την έκδοση 4.4.2 με firmware version v2.4

έκδοση karnel 3.4.39

 

το πρόβλημα είναι ότι κατεβάζουν παιχνίδια και αν και τους έχω βάλει εξωτερική κάρτα δεν μπορώ να τους περνάω εκεί τα παιχνίδια οπότε γκρινιάζουν

υπάρχει κανένας τρόπος να το φτιάξουμε ;;;

 

αν το ερώτημα είναι σε λάθος μέρος συγνώμη

ευχαριστώ

μόνο με root !!

Link to comment
Share on other sites

με root αλλά πως γίνεται ;;;;;;

πρώτον με root χάνεις εγγύηση (εάν χρειαστεί κάποιο service .. πρεπει να το κάνεις unroot)

 

δοκίμασε το vroot (λογικά θα κάνεις δουλειά) υπάρχουν πολλά video YouTube

δες αυτό https://www.youtube.com/results?search_query=vroot

αφού το κάνεις root θα χρειαστείς κάποιο πρόγραμμα για μεταφορά αρχείων στην εξ κάρτα

 

υπάρχουν διάφοροι μέθοδοι ...foldermount (εύκολος τρόπος ,πολύ καλό..Είναι επί πληρωμή...Υπάρχουν tutorials YouTube)

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.a0soft.gphone.app2sd

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.buak.Link2SD

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.azasoft.free.swapper

υπάρχουν πολλές εφαρμογές ...και με πληρωμή (αρκεί να βρεις κάποια που σε βολεύει...)

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Για root...

Από ότι λέει η σελίδα, γίνεται με το srsroot. Δεν το έχω δουλέψει ποτέ το συγκεκριμένο.

Λογικά όμως και με το iroot (πρώην vroot) πρέπει να γίνεται.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε λοιπόν και εμένα η σειρά μου μετά από αρκετές αγορές τηλεφώνων και τάμπλετ από την κινέζικη αγορά.......:(

Το πιο μεγάλο κακό στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι ταμπλετ που παρουσιάζει πρόβλημα είναι της κόρης μου και όπως καταλαβαίνετε ...άντε να βγάλεις άκρη σε κουβέντα με παιδί ότι χάλασε το μηχάνημα που του έφερε ο ΄΄Αγιος Βασίλης ΄΄.....

Λοιπόν στο θέμα μας....... chuwi vx8 3g το μηχάνημα, αγορασμένο από το BuyinCoins στις 18-11-14.....το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι στα καλά καθούμενα ( χωρίς να φάει μπουνιές, κλωτσιές, χτυπήματα κλπ ) δεν έχει καθόλου καλό wifi σήμα, ενώ μέχρι πριν κάποιες μέρες ήταν ΄΄καμπάνα΄΄, ξαφνικά πιάνει σε απόσταση 30 cm από το ρουτερ 1 με 2 γραμμές και αυτό με δυσκολία κάποιες φορές , αν πάς κανά 3μετρο μακριά εξαφανίζεται το σήμα ....δεν το συζητάμε να δει άλλο ρουτερ εντός πολυκατοικίας.....το απόλυτο κενό......

Από την πλευρά μου έχω κάνει ότι υπάρχει, επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, downgrade σε ρομ, update πριν από λίγο σε official που λογικά μόνο εγώ και κάτι ρώσοι από το 4pda πρέπει να την ΄΄φοράνε΄΄......τίποτα.....το σήμα παραμένει φτωχό......

Πριν λοιπόν καταφύγω στην επιστροφή, υπάρχει κάτι που μπορεί να μου προταθεί μπας και βρω λύση στο πρόβλημα μου? Να ελέγξω κάτι , να επέμβω σε κάποια ρύθμιση που δεν έχω σκεφτεί-δει ώστε να αποφύγω πρώτα και κυριότερα από όλα, το απογοητευμένο:rolleyes: βλέμμα ενός 8χρονου ????

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω ενα Freetab 1001 ταμπλετακι και θελω να το κανω Root αν και εχω δοκιμασει Iroot,framaroot,towelroot και μερικα ακομα τα οποια δεν τα θυμαμαι αυτη την στιγμη σταθηκε αδυνατο να το rootαρω εχω περασει την αυθεντικη 4.4.2 αλλα και με την 4.2 που ειχα παλιοτερα το ιδιο πραγμα ηταν αδυνατο να το rootαρω καθε βοηθεια ευπροσδεκτη και κατι τελευταιο που ισως σας βοηθησει πρεπει να ειναι κλωνος του onda 818 ή 819.

Σημ. Αν πρεπει να μεταφερθει σε καποιο αλλο τμημα παρακαλω να γινει.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Μου έφεραν ένα bitmore Tab762 unrooted, το οποίο συσυτηματικά έχει μεγάλη κατανάλωση στην "ετοιμότητα κυψέλης" (cell standby), ενώ έχω απενεργοποιήσει και τη χρήση δεδομένων (δίνει την επιλογή, παρότι δε νομίζω ότι έχει modem για δεδομένα).

Έχει κανείς καμιά ιδέα πώς μπορώ να σταματήσω το service?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω ενα Freetab 1001 ταμπλετακι και θελω να το κανω Root αν και εχω δοκιμασει Iroot,framaroot,towelroot και μερικα ακομα τα οποια δεν τα θυμαμαι αυτη την στιγμη σταθηκε αδυνατο να το rootαρω εχω περασει την αυθεντικη 4.4.2 αλλα και με την 4.2 που ειχα παλιοτερα το ιδιο πραγμα ηταν αδυνατο να το rootαρω καθε βοηθεια ευπροσδεκτη και κατι τελευταιο που ισως σας βοηθησει πρεπει να ειναι κλωνος του onda 818 ή 819.

Σημ. Αν πρεπει να μεταφερθει σε καποιο αλλο τμημα παρακαλω να γινει.

Με vroot ,η με Kingo Root, V 1.2.6 δοκίμασε, επειδή έχει Allwinner A31S δες και αυτό

δοκίμασε με τα δύο πρώτα...

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Μου έφεραν ένα bitmore Tab762 unrooted, το οποίο συσυτηματικά έχει μεγάλη κατανάλωση στην "ετοιμότητα κυψέλης" (cell standby), ενώ έχω απενεργοποιήσει και τη χρήση δεδομένων (δίνει την επιλογή, παρότι δε νομίζω ότι έχει modem για δεδομένα).

Έχει κανείς καμιά ιδέα πώς μπορώ να σταματήσω το service?

Για βάλτο σε flight mode και και ξανά βγάλε το.Μετά ενεργοποίησε μόνο το wifi εάν το χρειάζεσαι.παράτησε το μετά.

Link to comment
Share on other sites

εγινε θα τα δοκιμασω και με αυτα ελπιζω να πετυχει θα αναφερω αν πετυχε ευχαριστω.

Edit: Τελικα κανενα απο τα 2 που μου προτεινες επιασε πολυ ''σφιχτο'' αυτο το freetab

τι να πω πρωτη φορα το αντιμετωπιζω αυτο, αλλα για ολα υπαρχει η πρωτη φορα :)

καποια αλλη προταση;

Το βιντεακι το ειδα αλλα το app που εχει το freetab ειναι μονο για αυτοματη αναβθμιση δεν σε

αφηνει να επιλεξεις αρχειο.

Edited by xloupas
προστεθηκαν πληροφοριες
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

εγινε θα τα δοκιμασω και με αυτα ελπιζω να πετυχει θα αναφερω αν πετυχε ευχαριστω.

Edit: Τελικα κανενα απο τα 2 που μου προτεινες επιασε πολυ ''σφιχτο'' αυτο το freetab

τι να πω πρωτη φορα το αντιμετωπιζω αυτο, αλλα για ολα υπαρχει η πρωτη φορα :)

καποια αλλη προταση;

Το βιντεακι το ειδα αλλα το app που εχει το freetab ειναι μονο για αυτοματη αναβθμιση δεν σε

αφηνει να επιλεξεις αρχειο.

οδηγίες http://www.arctablet.com/blog/featured/root-onda-v812-onda-v972-and-allwinner-a31-based-tablets/ (για 2 πρώτα usb debug έχεις κανει; )

δες και εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2143581

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Για βάλτο σε flight mode και και ξανά βγάλε το.Μετά ενεργοποίησε μόνο το wifi εάν το χρειάζεσαι.παράτησε το μετά.

 

Δυστυχώς έτσι συμπεριφέρεται μετά από φρέσκο boot και εντελώς κλειστό WiFi :(. Πάντως το μόνιμο flight mode δεν είναι κακή ιδέα, λογικά το service δεν θα τρέχει :)

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλως usb debuging τικαρισμενο το vroot που μου ειπες ειναι το iroot και αποτυγχανει το kingoroot ενω ξεκιναει η διαδικασια σε καποια φαση λεει waiting for device το αφησα 15 περιπου λεπτα και παλι αποτυχια,τωρα θα κοιταξω απο αυριο αυτα που μου εγραψες και ας ελπισουμε οτι θα πετυχει, εκτος και εαν εχει κλειδωμενο bootloader.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...