Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ασφαλως usb debuging τικαρισμενο το vroot που μου ειπες ειναι το iroot και αποτυγχανει το kingoroot ενω ξεκιναει η διαδικασια σε καποια φαση λεει waiting for device το αφησα 15 περιπου λεπτα και παλι αποτυχια,τωρα θα κοιταξω απο αυριο αυτα που μου εγραψες και ας ελπισουμε οτι θα πετυχει, εκτος και εαν εχει κλειδωμενο bootloader.

Τα κινέζικα δεν έχουν κλειδωμενο bootloader .... μήπως έχεις driver για pc ..Iroot (νομίζω απευθείας ...χωρίς pc..) δοκίμασε vroot (pc με καλώδιο....)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τα κινέζικα δεν έχουν κλειδωμενο bootloader .... μήπως έχεις driver για pc ..Iroot (νομίζω απευθείας ...χωρίς pc..) δοκίμασε vroot (pc με καλώδιο....)

Και driver για pc περασμενους εχω γιατι αλλιως δεν θα μπορουσα να κανω αναβαθμιση στην 4.4.2 αλλα alex το γλυκο δεν πετυχαινει τωρα τι φταει δεν μπορω να καταλαβω, τα κινεζικα μπορει να μην εχουν κλειδωμενο bootloader αλλα λεω μηπως η modecom εκανε καμια ''μαγκια'' και το εχει κλειδωμενο, παραθετω και φωτο απο την αποτυχια σημερα παλι :lol:

http://prntscr.com/6vjoag

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Και driver για pc περασμενους εχω γιατι αλλιως δεν θα μπορουσα να κανω αναβαθμιση στην 4.4.2 αλλα alex το γλυκο δεν πετυχαινει τωρα τι φταει δεν μπορω να καταλαβω, τα κινεζικα μπορει να μην εχουν κλειδωμενο bootloader αλλα λεω μηπως η modecom εκανε καμια ''μαγκια'' και το εχει κλειδωμενο, παραθετω και φωτο απο την αποτυχια σημερα παλι :lol:

http://prntscr.com/6vjoag

Εγώ έκανα root σήμερα σε κινέζικο ταβλετ ( http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/tablets/tablet/Turbo-X-Hive-V-3G-Octacore-9-7-DI-9733.htm) με vroot (όχι iroot !!) 1.74 !! (κατέβασε αυτήν την έκδοση ..εάν δεν το βρεις ..υπάρχει σε torrent !) εάν έχεις κάποιο antivirus ,firewall απενεργοποίησε τα προσωρινά... δες και τις άλλες λύσεις που σου έδωσα..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον καταληγω σε pipo λογω φορτισης απο DC εισοδο καρφακι και γενικα την αξιοπιστια τους(?).και επειδη ηθελα gps,otg,hdmi σε μεγαλο μεγεθος και δεν εχω βρει καποια αλλη μαρκα σε λογικη τιμη.

κατεληξα μεταξυ Μ9S ΚΑΙ p7

http://www.banggood.com/PIPO-P7-RK3288-Quad-Core-1_8GHz-9_4-Inch-Android-4_4-Tablet-p-959864.html

 

http://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_142411.html

 

μιληστε τωρα ειδαλλως σωπαστε για παντα ...lol!

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Εχει κάνει κάποιος ρουτ το prestigio 10.1 της vodafon και άν ναι θα μορούσε να γράψει τον τρόπο γιατί έχω δοκιμάσει τα (πάντα) ΧΩΡΊΣ ΑΠΟΤΈΛΕΣΜΑ...Και όταν πέτυχα κάτι στο reboot κάνει unroot!!!!

Hardware : MT6589 (MT8389 is Fake!)

Model : PMT7177_3G

Build number : PMT7177_3G.20140318.1.0.02

Build date UTC : 20140318-032157

Android v : 4.2.

(Aπο το MtkDroidTools )

Το όλο πρόβλημα που έχει (στο κλείδωμα)από ότι έχω καταλάβει είναι ότι το MtkDroidTools μου γράφει ERROR :system is was not remounted on ReadRight. To ίδιο μου λέει και το root explorer Ετσι το ρούτ που φαίνεται ότι κάνει είναι ψευτορούτ και έτσι σε κάθε επανεκίνηση χάνω το ρουτάρισμα....Εχω δοκιμάσει πάνω απο 10 διαφορετικά ρουταρίσματα και σε apk και σε exe αλλά τίποτα.Απίστευτο κλείδωμα... ποιό το prestigio!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και χειροτερα σαν το δικο μου freetab 1001 αν διαβασεις λιγα μηνυματα παραπανω, με εχει εκνευρισει δεν μπορω να κανω ενα απλο root

http://prntscr.com/6vz78y

http://prntscr.com/6vz7e0

εδω και 20 λεπτα το εχω επιτηδες ετσι και συνεχεια κανει loop το ιδιο μηνυμα στο kingo root (waiting for device, checking root status)

μου φαινετε στο τελος θα το παρατησω να ησυχασω.

Edited by xloupas
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και χειροτερα σαν το δικο μου freetab 1001 αν διαβασεις λιγα μηνυματα παραπανω, με εχει εκνευρισει δεν μπορω να κανω ενα απλο root

http://prntscr.com/6vz78y

http://prntscr.com/6vz7e0

εδω και 20 λεπτα το εχω επιτηδες ετσι και συνεχεια κανει loop το ιδιο μηνυμα στο kingo root (waiting for device, checking root status)

μου φαινετε στο τελος θα το παρατησω να ησυχασω.

 

To prestigio με το μόνο που ρουράρεται προσωρινά είναι το rootgenius αλλά μετά το reboot δεν έχω ρουτ πρόσβαση πάλι.

Το θέμα είναι ότι και όταν είμαι ρουτ (εξακριβωμένο με το root checker) όταν μπαίνω με το root explorer να αλλάξω δικαιώματα στο system και μόνο εκεί (σε όλους τους άλλους φακέλους του ρουτ έχω δικαιώματα)δεν μπορώ να το κάνω γιατί είναι read only και δεν αλλάζει με τίποτα....

Ετσι δεν μπορώ να βάλω exposed-adAway-modules τίποτα...

Τι έχουνε κάνει οι γ....κινέζοι;;;;;

Εντωμεταξύ έχω ρουτάρει 10-15 συσκευές αυτη με τίποτα!!!!!

Edited by geotzia
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και χειροτερα σαν το δικο μου freetab 1001 αν διαβασεις λιγα μηνυματα παραπανω, με εχει εκνευρισει δεν μπορω να κανω ενα απλο root

http://prntscr.com/6vz78y

http://prntscr.com/6vz7e0

εδω και 20 λεπτα το εχω επιτηδες ετσι και συνεχεια κανει loop το ιδιο μηνυμα στο kingo root (waiting for device, checking root status)

μου φαινετε στο τελος θα το παρατησω να ησυχασω.

Με kingo root δεν θα κάνεις δουλειά(μου έκανε τα ίδια) ... vroot (την εκδοση που σου έγραψα!)

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To prestigio με το μόνο που ρουράρεται προσωρινά είναι το rootgenius αλλά μετά το reboot δεν έχω ρουτ πρόσβαση πάλι.

Το θέμα είναι ότι και όταν είμαι ρουτ (εξακριβωμένο με το root checker) όταν μπαίνω με το root explorer να αλλάξω δικαιώματα στο system και μόνο εκεί (σε όλους τους άλλους φακέλους του ρουτ έχω δικαιώματα)δεν μπορώ να το κάνω γιατί είναι read only και δεν αλλάζει με τίποτα....

Ετσι δεν μπορώ να βάλω exposed-adAway-modules τίποτα...

Τι έχουνε κάνει οι γ....κινέζοι;;;;;

Εντωμεταξύ έχω ρουτάρει 10-15 συσκευές αυτη με τίποτα!!!!!

έχεις βάλει supersu;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και χειροτερα σαν το δικο μου freetab 1001 αν διαβασεις λιγα μηνυματα παραπανω, με εχει εκνευρισει δεν μπορω να κανω ενα απλο root

http://prntscr.com/6vz78y

http://prntscr.com/6vz7e0

εδω και 20 λεπτα το εχω επιτηδες ετσι και συνεχεια κανει loop το ιδιο μηνυμα στο kingo root (waiting for device, checking root status)

μου φαινετε στο τελος θα το παρατησω να ησυχασω.

Δοκίμασε με αυτό...αλλά ειναι exe και πρέπει να το κάνεις μέσω pc

http://www.oneclickroot.com/root/modecom-freetab-1001-freetab_1001-1-0a-4-2-2/

Link to comment
Share on other sites

Με kingo root δεν θα κάνεις δουλειά(μου έκανε τα ίδια) ... vroot (την εκδοση που σου έγραψα!;

Θα δοκιμασωκαι παλι αλλά το κατέβασα αυτό το. Vroot και μου αλλάζει σε iroot,επίσης θα δοκιμασω και τις προτάσεις του άλλο φίλου με το prestigio και αν παλι τίποτα θα το παρατησω:lol:

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Το root genius στο τελος εγραψε ''such a tough phone'' αποτυχια φυσικα, το one click root ουτε καν ξεκινησε γγραφει δεν υποστηριζετε,

alex222800 αν μπορεις στειλε μου την εκδοση του vroot που ειπες δεν μπορω να την βρω σε πμ.

και θα ειναι η τελευταια προσπαθεια.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Με kingo root δεν θα κάνεις δουλειά(μου έκανε τα ίδια) ... vroot (την εκδοση που σου έγραψα!)

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

έχεις βάλει supersu;

Εχω βάλει αλλά δεν έχει πρόσβαση στο system,από ότι έμαθα είναι κάποιες εντολές στον kernel....

Θα το παλέψω και θα δείξει...

Σας ευχαριστώ γιά την βοήθεια

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το root genius στο τελος εγραψε ''such a tough phone'' αποτυχια φυσικα, το one click root ουτε καν ξεκινησε γγραφει δεν υποστηριζετε,

alex222800 αν μπορεις στειλε μου την εκδοση του vroot που ειπες δεν μπορω να την βρω σε πμ.

και θα ειναι η τελευταια προσπαθεια.

το vroot έχει μετονομαστεί σε iroot

Link to comment
Share on other sites

Μου έφεραν ένα bitmore Tab762 unrooted, το οποίο συσυτηματικά έχει μεγάλη κατανάλωση στην "ετοιμότητα κυψέλης" (cell standby), ενώ έχω απενεργοποιήσει και τη χρήση δεδομένων (δίνει την επιλογή, παρότι δε νομίζω ότι έχει modem για δεδομένα).

Έχει κανείς καμιά ιδέα πώς μπορώ να σταματήσω το service?

 

Τα τάμπλετ που δέχονται σιμ, έχουν πάντα ανοιχτή την κυψέλη (όπως τα κινητά) και μπορείς να καλέσεις αριθμούς πρώτης ανάγκης ακόμη και χωρίς sim μέσα. Επειδή όμως αυτή είναι εντελώς άχρηστη δυνατότητα (εκτός και αν δεν έχεις σταθερό η κινητό κοντά σου), αν δεν θέλεις δεδομένα κινητής, το βάζεις μόνιμα σε flight mode και ενεργοποιείς μόνο το wifi. Έτσι επιτυγχάνεις μεγάλη εξοικονόμηση ενέργειας και παράλληλα αποφεύγεις σε μεγάλο βαθμό το να δέχεσαι μια άχρηστη ακτινοβολία gsm. :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην... δεν ξερω την ιστορια του.. το μονο που ξερω ειναι οτι μου το εδωσαν οτι και καλα δεν φορτιζει... λοιπον μου το εφερε η γυναικα μου ειναι μιας γνωστης της που πανε τα παιδια μας σχολειο μαζι.. οποτε δεν μπορουσα να αρνηθω... οποτε μου το εφερε και τι πιο απλο οταν κατι δεν φορτιζει να βαλω τον φορτιστη (φορτιζει με usb) και να αρχισε να φορτιζει.. το αφηνω κανενα μισαωρο να παρει λιγο και παω να το ανοιξω... και να το προβλημα... μαλλον λειπει το bootloader αν καταλαβαινω καλα.. και βγαζει το no command...

το ανοιξα με vol-/power του κανω factory reset αλλα και παλι τα ιδια... τι λετε

 

το ταβλετ ο θεος να το κανει ... ειναι F&U etb7506 αν παιζει σημασια και γραφει πανω του οτι εχεi cortex a9 1ghz os4.2

 

για πειτε τι να του κανω... απο το να το δωσω πισω χωρις να του κανω τιποτα... αν και θα ηταν η καλυτερη λυση... οτι εχει χαλασει...

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το πίσω καπάκι και δες αν έχει ξεκολλήσει το καλώδιο της κεραίας. Σε ένα δικό μου είχε τραγική κόλληση και έπιανε με μία γραμμή στα 1-2 μέτρα και μετά το κενό, σαν το δικό σου...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω ενα tablet mls chorus

Ξερει κανεις αν μπορω να κανω root γτ εχω προβλημα με το χωρο

Kingoroot για mls.Μου πέτυχε με τιν πρώτη βασικα είναι το μονο πρόγραμμα που πέτυχε για root σε mls :-)

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το πίσω καπάκι και δες αν έχει ξεκολλήσει το καλώδιο της κεραίας. Σε ένα δικό μου είχε τραγική κόλληση και έπιανε με μία γραμμή στα 1-2 μέτρα και μετά το κενό, σαν το δικό σου...

Το ίδιο μοντέλο;

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Τα τάμπλετ που δέχονται σιμ, έχουν πάντα ανοιχτή την κυψέλη (όπως τα κινητά) και μπορείς να καλέσεις αριθμούς πρώτης ανάγκης ακόμη και χωρίς sim μέσα. Επειδή όμως αυτή είναι εντελώς άχρηστη δυνατότητα (εκτός και αν δεν έχεις σταθερό η κινητό κοντά σου), αν δεν θέλεις δεδομένα κινητής, το βάζεις μόνιμα σε flight mode και ενεργοποιείς μόνο το wifi. Έτσι επιτυγχάνεις μεγάλη εξοικονόμηση ενέργειας και παράλληλα αποφεύγεις σε μεγάλο βαθμό το να δέχεσαι μια άχρηστη ακτινοβολία gsm. :)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το αστείο είναι ότι δεν βλέπω να παίρνει SIM η ταμπλέτα, ενώ δεν δίνει δυνατότητα επιλογής flight mode... Δεν έχω βρει χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο, αλλά μου φαίνεται θα τα παρατήσω άδοξα :)

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρία από Banggood πολύ πρόσφατη.

Πήρα ταμπλετ 90 $.

Ήρθε χαλασμένο δεν άνοιγε καν.

Εκανα dispute στο paypal, τους ενημέρωσα και μου έδωσαν διεύθυνση να το στείλω πίσω.

Εδώ μάλλον έκανα βλακεία γιατί τη διεύθυνση μου την εστειλαν με email και όχι με paypal message. Την έκανα όμως καπάκι paste στα μηνυματα στο paypal οπότε ίσως τη γλυτώσω.

Πλήρωσα το 15άρι για επιστροφή και έστειλα ολα τα αποδεικτικά, φωτογραφίες, απόδειξη tracking κλπ.

Μου ήρθε μήνυμα από banggood να μου βάλουν 16$ refund για την επιστροφή και δέχτηκα. Πηγα όμως στο paypal και είδα ότι αν αποδεχόμουν τα 16$ θα έκλεινε το dispute, οπότε το αρνήθηκα.

Καπάκι μου ήρθε email γιατί αρνήθηκα αφού είχα συμφωνήσει.

Δεν πήγαν να με κοροϊδέψουν; τι να κάνω τώρα; να κάνω το dispute, claim;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά έκανες νομίζω που δεν τα δέχτηκες...!!!

 

Κατ' αρχήν να ξέρεις ότι αυτή την περίοδο δικαιούμαστε ΚΑΙ τα έξοδα επιστροφής προς τον Seller από το PayPal...!!!

ΜΟΝΟ όμως στην περίπτωση που δεν προκύπτει ότι υπάρχει κάλυψη των εξόδων αυτών από τον Seller.

 

Υποθέτω ότι ο Seller προσπάθησε να σε δουλέψει και να... "καθαρίσει" με 16 δολάρια που σου στέλνει,

τα οποία όμως για το PayPal θα σήμαινε ότι έχεις αποζημιωθεί και ότι η υπόθεση κλείνει εκεί!!!

 

Πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση λοιπόν, (Claim κλπ.) δες την παρακάτω σελίδα του PayPal και καταχώρησε το e-mail σου, (που κάνεις χρήση για αγορές μέσω PayPal).

https://www.paypal.eu/returns/

 

Με αυτό τον τρόπο, ενεργοποιείς την δωρεάν υπηρεσία που σου επιστρέφει τα μεταφορικά το ίδιο το PayPal,

(εκτός επαναλαμβάνω αν για τον ίδιο σκοπό σε καλύπτει ο Seller).

Συνολικά δικαιούσαι μέχρι 12 επιστροφές για αγορές του χρονικού διαστήματος, από 16 Οκτωβρίου 2014 εως 31 Δεκεμβρίου 2015.

Δικαιολογούν μέχρι 30 ευρώ έξοδα μεταφορικών ανά περίπτωση.

Περισσότερες πληροφορίες, εδώ.

 

Από κει και πέρα, δες αν στην σελίδα του Seller αναγράφει κάπου ότι καλύπτει και τα έξοδα επιστροφής από τυχών επιστροφή σε αυτούς. (πράγμα εξαιρετικά σπάνιο)

 

Αν δε βρεις άκρη, ζήτα από τον Seller να σου υποδείξει που αναφέρονται σχετικά με αυτές τις περιπτώσεις.

Αν δεν προκύπτει ότι δικαιούσαι επιστροφή από τον Seller, κάνε τη σχετική αίτηση

και στείλ' την μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά στο σχετικό email του PayPal (paypalreturns@telusinternational.com)

ώστε να σε καλύψουν εκείνοι για αυτά τα έξοδα.

Αν πάλι σε καλύπτει ο Seller, ζήτα από το PayPal να σου υποδείξει τον τρόπο που θα πρέπει να σου κάνουν Refund,

χωρίς αυτό να επηρεάσει και κλείσει την υπόθεσή σου...

 

Τέλος, ενημέρωσέ μας για την εξέλιξη της ιστορίας σου.

Ελπίζω να ξεμπερδέψεις γρήγορα και εύκολα.

Edited by corduroy27
Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω δει γενικά τα περισσότερα MLS είναι μοντέλα που κυκλοφορούν σε ποιο ΟΕΜ κανάλια, ξέρουμε ποιο συγκεκριμένο μοντέλο είναι το MLS iQtab 10" 3G (προσοχή, γιατί από ότι είδα μάλιστα το απλ wifi δεν έχει καμία σχέση με το 3G).

 

Με νοιάζει να δω συγκεκριμένες λεπτομέρειες για το μοντέλο καθώς και να το έχω υπόψιν για μελλοντικό root με άλλη ROM

MS βγάλε νέο lumia!
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους.

Εχω το MLS iQtab Spark το οποιο το εχω κανει root που καπως βελτιωθηκε αλλα θελω να του αλλαξω την rom και να του βαλω την CM.

Μπορω να την αλλαξω;

Link to comment
Share on other sites

Μου έφεραν ένα bitmore Tab762 unrooted, το οποίο συσυτηματικά έχει μεγάλη κατανάλωση στην "ετοιμότητα κυψέλης" (cell standby), ενώ έχω απενεργοποιήσει και τη χρήση δεδομένων (δίνει την επιλογή, παρότι δε νομίζω ότι έχει modem για δεδομένα).

Έχει κανείς καμιά ιδέα πώς μπορώ να σταματήσω το service?

Αν εισαι root κοιτα στο αρχειο buid.prop (θα το βρεις στο φακελο system) αν υπαρχει η γραμμη hw.nophone, δες αν ειναι =false και αλλαξε το σε =true. Σε καθε περιπτωση, αν και σου βγαζει στα στατιστικα την ετοιμοτητα κυψελης, εφοσον οπως λες δεν παιρνει sim, δεν νομιζω οτι σου καταναλωνει μπαταρια το συγκεκριμενο, αγνοησε το.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολη την παρεα.η ερωτηση που θeλω να σας κανω ειναι η εξης: εχω ενα icou8gt quad core 8 inch android 4.1 16gb tablet και ειμαι στην system recovery οθονη. δεν υπαρχει ομως voloume button. πως παω πανω κατω για επιλογη? εχει δυο αλλα boutton τα οποια δοκιμασα αλλα δεν γινεται τιποτα..
Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω δει γενικά τα περισσότερα MLS είναι μοντέλα που κυκλοφορούν σε ποιο ΟΕΜ κανάλια, ξέρουμε ποιο συγκεκριμένο μοντέλο είναι το MLS iQtab 10" 3G (προσοχή, γιατί από ότι είδα μάλιστα το απλ wifi δεν έχει καμία σχέση με το 3G).

 

Με νοιάζει να δω συγκεκριμένες λεπτομέρειες για το μοντέλο καθώς και να το έχω υπόψιν για μελλοντικό root με άλλη ROM

 

Νόμιζα ότι είχα κάνει ξεχωριστό θέμα και όχι απάντηση εδώ...

 

Μεταφέρθηκε ;

 

Μήπως να γινόταν ένα θέμα για mls tablets?

MS βγάλε νέο lumia!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...