Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βάλε nova launcher

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά με το να βάλεις launcher, ακυρώνεις την ιδέα του 'καθαρού android'.

Εμπειρίες με χρήση GPS?

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Edited by ichor
Link to comment
Share on other sites

Είσαι συνδεδεμένος με το wifi σε ποια συχνότητα; 2.4 η 5g?

Δοκίμασε να αλλάξεις συχνότητα ή/και κανάλι στο wifi router

Πρέπει να μπλέκονται οι συχνότητες

 

αναφερόμουν σε αυτό το ποστ (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7926722#post7926722) αλλά απ ότι φαίνεται το πρόβλημα του συγκεκριμένου χρήστη ήταν διαφορετικό και λύθηκε.

 

Είμαι συνδεδεμένος σε 2,4

Δεν έχει νόημα να αλλάξω συχνότητα και κανάλι στο router διότι όταν μιλάω στο Bluetooth δεν είναι ότι δε πιάνει το δικό μου δίκτυο, αλλά δεν εντοπίζει κανένα από τα δίκτυα της γειτονιάς (όχι απλά δεν συνδέεται, δεν εντοπίζει τίποτα). Μόλις σταματήσω την κλήση με το bluetooth τα εντοπίζει όλα. Δοκίμασα και με άλλο bluetooth φίλου και κάνει ακριβώς τα ίδια. Όσο έχει γίνει απλά pair δεν υπάρχει πρόβλημα, Αν ξεκινήσω μια κλήση, σε λίγα δευτερόλεπτα το wifi χάνεται. Δοκιμάζω να κλείσω-ανοίξω το wifi του κινητού μήπως και ξεκολλήσει αλλά δεν εντοπίζει κανένα δίκτυο (υπάρχουν κι άλλα δίκτυα στην περιοχή μου).

Αν δοκιμάσω να κάνω κλήση μέσω viber με δεδομένα κινητής και bluetooth δεν υπάρχει θέμα. Πάλι καλά

 

Σχεδόν το ίδιο πρόβλημα είχα παλαιότερα με ένα Tablet. Όταν δοκίμαζα να συνδέσω μέσω bluetooth πληκτρολόγιο/ποντίκι, δεν έχανε μεν το wifi αλλά στην πράξη ήταν σα να μην υπήρχε σύνδεση. Οι σελίδες δεν άνοιγαν με τίποτα. Μόλις απενεργοποιούσα το bluetooth η ταχύτητα αμέσως επανέρχοταν

 

Όποιος έχει bluetooth ας το δοκιμάσει λίγο να μας πει αν είναι Bug.

Link to comment
Share on other sites

Προστασία στην κάμερα(τζαμάκι) έχει νόημα να βάλω ή θα επηρεάζει την ποιότητα των φωτογραφιών; Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Ποια εφαρμογη πρεπει να κατεβασω απο το playstore για να λειτουργησει η υπερυθρη θυρα σαν remote control; Στις συσκευες με miui εχει ηδη προεγκατεστημενη εφαρμογη αυτην μπορουμε να την βρουμε για το mi a3;
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ποια εφαρμογη πρεπει να κατεβασω απο το playstore για να λειτουργησει η υπερυθρη θυρα σαν remote control; Στις συσκευες με miui εχει ηδη προεγκατεστημενη εφαρμογη αυτην μπορουμε να την βρουμε για το mi a3;

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.duokan.phone.remotecontroller

Link to comment
Share on other sites

Για τις LED ειδοποιησεις που λεγατε πριν κατεληξα στο εξης:

Δουλευουν κανονικα για ολες τις εφαρμογες που παραμενει κλειστη η οθονη οταν ερχονται. Σε εμενα ετσι οπως το ρυθμισα ερχονται σε ολα κανονικα ειδοποιησεις LED εκτος απο αναπαντητες γιατι στις κλησεις εχω βαλει φυσικα να ανοιγει η οθονη.

Ολα αυτα με EU ρομ. Λογικα οπως ειπαν και καποια παιδια ποιο πανω θα φτιαχτει σε μελοντικο update.

Link to comment
Share on other sites

Για τις LED ειδοποιησεις που λεγατε πριν κατεληξα στο εξης:

Δουλευουν κανονικα για ολες τις εφαρμογες που παραμενει κλειστη η οθονη οταν ερχονται. Σε εμενα ετσι οπως το ρυθμισα ερχονται σε ολα κανονικα ειδοποιησεις LED εκτος απο αναπαντητες γιατι στις κλησεις εχω βαλει φυσικα να ανοιγει η οθονη.

Ολα αυτα με EU ρομ. Λογικα οπως ειπαν και καποια παιδια ποιο πανω θα φτιαχτει σε μελοντικο update.

 

Μπορείς να μου πεις από πού ακριβώς ενεργοποιείται το led γιατί σε εμένα ανάβει μόνο όταν το φορτίζω.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις προβολή σύνθετες οθόνη περιβάλλοντος και απενεργοποίησε να ανάβει η οθόνη με νέες ειδοποιήσεις. Πήγαινέ μετά ρυθμίσεις εφαρμογές και ειδοποιήσεις μετά κάτω κάτω ειδοποιήσεις μπες και τσεκάρε αν είναι ανοιχτός ο διακόπτης φως που αναβοσβήνει. Καλού κακού κλειστον και ανοιξε τον πάλι. Λογικά τώρα θα δουλεύει το led αλλά δεν θα ανάβει η οθόνη για κάθε νέα ειδοποίησή

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις προβολή σύνθετες οθόνη περιβάλλοντος και απενεργοποίησε να ανάβει η οθόνη με νέες ειδοποιήσεις. Πήγαινέ μετά ρυθμίσεις εφαρμογές και ειδοποιήσεις μετά κάτω κάτω ειδοποιήσεις μπες και τσεκάρε αν είναι ανοιχτός ο διακόπτης φως που αναβοσβήνει. Καλού κακού κλειστον και ανοιξε τον πάλι. Λογικά τώρα θα δουλεύει το led αλλά δεν θα ανάβει η οθόνη για κάθε νέα ειδοποίησή

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ :)

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για οποιον θελει να ξυπναει την οθονη του κινητου του με χτυπημα στην οθονη μπορει να δοκιμασει την εφαρμογη https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kimcy929.doubletaptoscreenoff&hl=el. Δουλευει χωρις root.

Για να μην σας παρω στο λαιμο μουβεβαια σιγουρα θα εχει καταναλωση μπαταριας μιας και στην ουσια δεν κλεινει η οθονη απλα την μαυριζει συμφωνα με τα σχολια στο Play store

Edited by astronaytis
Link to comment
Share on other sites

Με το κουμπι on-off οπου εχει την επιλογη για στιγμιοτυπο οθονης διαφορετικα με τριτη εφαρμογη
Link to comment
Share on other sites

στο παλιό μου xiaomi τραβούσα screenshot της οθόνης με σύρσιμο τα 3 δάχτυλα.

 

εδώ τι λύση έχουμε;

Όπως σε όλα τα Android με ταυτόχρονο πάτημα on-off και volume down.
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ψάχνω ένα app για να ηχογραφώ όλες τις κλήσεις. (Μου έλειψε το mui σε αυτό το θέμα.)

Έχω βάλει το ACR 32.9 unChained αλλά ο ήχος του συνομιλητή είναι χάλι μαύρο.

Εσείς τι χρησιμοποιείτε;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες νέα gcam 7.2 δοκιμασμένη σε a3, mi9, mi9t με εντυπωσιακά αποτέλεσμα. Αν και θέλει λιγο πιο σταθερά χέρια από οτι στη προηγούμενη που ειχα ποστάρει για το α3, το αποτελέσματα εκ πρώτης δείχνουν ανώτερα από πριν (ακόμα και αν τύχει να χουν ίδιο shutter). Μιλάω πάντα για νυχτερινές και hdr+ enhanced (δεξιοτερη επιλογή στο hdr+) και όχι night sight (δεν το συνιστώ άλλωστε για κινητό χωρίς ois).

 

Εδώ η έκδοση και ρυθμίσεις: https://t.me/hellasmobiles/40607

 

Υπόψιν έχει ενα bug το Lib patcher όπου αν πειραξεις το wavelet μετα "κολλαει" σε κάποιες από αυτές φαίνεται να μην αλλάζουν μετά (δηλάδη τις αλλάζεις σαν νουμερο αλλα δεν αλλάζει το αποτέλεσμα). Αν θελετε μετα να τις ξαναπειραξετε θα πρεπει να κάνετε clear data την εφαρμογη. Οποτε τις ρυθμισεις τις βαζετε ολες μαζι μια και καλη και όχι σε δόσεις. Διαφορετικά θα χρειαστεί clear data της εφαρμογής και περασμα απο την αρχή. Υπόψιν, στο a3 η wide δουλεύει μόνο με root και αλλαγη του selinux. Δεν είναι όπως πχ στο Mi9 που δουλεύει απευθείας με απλή ενεργοποίηση της ρύθμισης στη gcam.

 

Αν τυχόν θέλετε να μοιραστείτε συγκριτικά σας με τη στοκ μπας και την βελτιώσουμε λιγο ακόμα (μιας και δεν έχω τη συσκευή) μπείτε εδώ https://t.me/hellasmobiles . Σύγκριση πάντα hdr+ enhanced με stock auto. Να τις στέλνετε ως file για φουλ ανάλυση.

 

Έχω ήδη μια Gcam στο τηλέφωνο. Πώς περνάω την καινούργια; Πρέπει να σβήσω την παλιά; Τα φώτα σας παρακαλώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Πείτε καμιά καλήgcam δοκιμασμένη

 

Οτι προτεινω ειναι δοκιμασμένο με δικές μου ρυθμίσεις ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω ήδη μια Gcam στο τηλέφωνο. Πώς περνάω την καινούργια; Πρέπει να σβήσω την παλιά; Τα φώτα σας παρακαλώ. :)

 

Ποια θες να βαλεις; Αυτην που εκανες quote ή αυτή της σελίδας 58; Η πρωτη συνήθως κάνει conflict με εκδόσεις 7+ και η δευτερη με εκδόσεις 6.

 

Αν για παράδειγμα θες να περάσεις αυτή του quote και η τωρινή σου είναι έκδοση 6, το πιθανότερο ειναι να περάσει χωρίς πρόβλημα. Αν όμως είναι 7 τότε ισως χρειαστεί να σβήσεις την παλιά ή να περάσεις κλώνο της καινουργιας. (δες εδώ για οδηγίες https://www.celsoazevedo.com/files/android/how-to-duplicate-clone-apps/ )

 

Υπόψιν, με το που περάσεις την νέα, πριν περάσεις οποιαδήποτε ρύθμιση κάνε clear data της εφαρμογής για να φύγουν τα κατάλοιπα των προηγούμενων. ;)

Link to comment
Share on other sites

στο παλιό μου xiaomi τραβούσα screenshot της οθόνης με σύρσιμο τα 3 δάχτυλα.

εδώ τι λύση έχουμε;

 

Settings -> Accessibility *scroll μέχρι τη μέση των ρυθμίσεων* Accessibility Menu -> Use Service -> On

 

Έτσι εμφανίζεται ένα εικονίδιο "Ανθρωπάκι" δεξιά του home button, που αντιστοιχεί σε μενού με επιλογές για αυξομείωση του ήχου, της φωτεινότητας, του task manager, κλείσιμο της συσκευής, κλείδωμα της συσκευής, εμφάνιση των γρήγορων ρυθμίσεων, εμφάνιση των ειδοποιήσεων και screenshot.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Update σε Android 10 και στο Samsung a50

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Update σε Android 10 και στο Samsung a50

 

Ξεκάθαρο χτύπημα κάτω από τη μέση. :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...