Jump to content

Samsung Galaxy S10 (Snapdragon version)


anergos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενα νημα για μια συσκευη εχει καταντησει ως καταβοθρα της πικριας του καθενος ή ο χωρος των αντιπαραθεσεων.

 

Ειμαι κατοχος του S10+ exynos variant.

 

Σαφως εχετε δικιο οτι ο sd855 ειναι καλυτερος απο τον exynos ανεξαρτητα με το τι βγαζει ο καθενας tech influencer στο youtube, στα social media κτλπ.

 

Οσοι το αναφερετε ομως, θα πρεπει να εχετε πληρη επιγνωση του γιατι και να μην αρκειστε στην λογικη, μα οπου ψαξω το λενε..Και? Γι αυτο ονομαζεται marketing και για αυτο τα ατομα που εχουν επιλεγει να υπηρετησουν εναν σκοπο, influencers καθως επηρεαζουν την μαζα.

 

Στο τεχνικο του θεματος..

 

Η διαταξη των custom cores καθως και το SoC ως συνολο του exynos 9820 ειναι πιο δυνατο απο τον sd855 κατα 26% και η καρτα γραφικων ειναι 6% υποδεεστερη απο την adreno και αυτο λογω μικροτερου χρονισμου.

 

Σε intensive streching για 9 λεπτα ο exynos ειναι μπροστα απο τον sd855. Επειδη ομως ο 2ος, εχει καλυτερο thermal policy απο το σημειο εκεινο και επειτα λογω throttling κανει setback και καταληγει ο sd855 να ειναι περιπου 10% καλυτερος επεξεργαστικα και 18% στην καρτα γραφικων.

 

Καποιοι ανεφεραν οτι ειναι και 90% καλυτερος ο sd855 απο τον exynos. Τετοια αποκκλιση δεν υφισταται.

 

Εχει περιθωρια να βελτιωσει το thermal policy στο exynos variant? Σαφως κι εχει ωστε να ομιλουμε για παραπλησιες επιδοσεις.

 

Χαρειτε την συσκευη και βελτιωστε λιγο την κατασταση του νηματος. Οποιος μπαινει μεσα σε αυτο να διαβασει 2 πραγματα, βλεπει σχεδον μονο αντιπαραθεσεις.

 

Με εκτιμηση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 382
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενα νημα για μια συσκευη εχει καταντησει ως καταβοθρα της πικριας του καθενος ή ο χωρος των αντιπαραθεσεων.

 

Ειμαι κατοχος του S10+ exynos variant.

 

Σαφως εχετε δικιο οτι ο sd855 ειναι καλυτερος απο τον exynos ανεξαρτητα με το τι βγαζει ο καθενας tech influencer στο youtube, στα social media κτλπ.

 

Οσοι το αναφερετε ομως, θα πρεπει να εχετε πληρη επιγνωση του γιατι και να μην αρκειστε στην λογικη, μα οπου ψαξω το λενε..Και? Γι αυτο ονομαζεται marketing και για αυτο τα ατομα που εχουν επιλεγει να υπηρετησουν εναν σκοπο, influencers καθως επηρεαζουν την μαζα.

 

Στο τεχνικο του θεματος..

 

Η διαταξη των custom cores καθως και το SoC ως συνολο του exynos 9820 ειναι πιο δυνατο απο τον sd855 κατα 26% και η καρτα γραφικων ειναι 6% υποδεεστερη απο την adreno και αυτο λογω μικροτερου χρονισμου.

 

Σε intensive streching για 9 λεπτα ο exynos ειναι μπροστα απο τον sd855. Επειδη ομως ο 2ος, εχει καλυτερο thermal policy απο το σημειο εκεινο και επειτα λογω throttling κανει setback και καταληγει ο sd855 να ειναι περιπου 10% καλυτερος επεξεργαστικα και 18% στην καρτα γραφικων.

 

Καποιοι ανεφεραν οτι ειναι και 90% καλυτερος ο sd855 απο τον exynos. Τετοια αποκκλιση δεν υφισταται.

 

Εχει περιθωρια να βελτιωσει το thermal policy στο exynos variant? Σαφως κι εχει ωστε να ομιλουμε για παραπλησιες επιδοσεις.

 

Χαρειτε την συσκευη και βελτιωστε λιγο την κατασταση του νηματος. Οποιος μπαινει μεσα σε αυτο να διαβασει 2 πραγματα, βλεπει σχεδον μονο αντιπαραθεσεις.

 

Με εκτιμηση

 

Πολύ σωστα τα είπες φίλε μ.....

Link to comment
Share on other sites

Ενα νημα για μια συσκευη εχει καταντησει ως καταβοθρα της πικριας του καθενος ή ο χωρος των αντιπαραθεσεων.

 

Ειμαι κατοχος του S10+ exynos variant.

 

Σαφως εχετε δικιο οτι ο sd855 ειναι καλυτερος απο τον exynos ανεξαρτητα με το τι βγαζει ο καθενας tech influencer στο youtube, στα social media κτλπ.

 

Οσοι το αναφερετε ομως, θα πρεπει να εχετε πληρη επιγνωση του γιατι και να μην αρκειστε στην λογικη, μα οπου ψαξω το λενε..Και? Γι αυτο ονομαζεται marketing και για αυτο τα ατομα που εχουν επιλεγει να υπηρετησουν εναν σκοπο, influencers καθως επηρεαζουν την μαζα.

 

Στο τεχνικο του θεματος..

 

Η διαταξη των custom cores καθως και το SoC ως συνολο του exynos 9820 ειναι πιο δυνατο απο τον sd855 κατα 26% και η καρτα γραφικων ειναι 6% υποδεεστερη απο την adreno και αυτο λογω μικροτερου χρονισμου.

 

Σε intensive streching για 9 λεπτα ο exynos ειναι μπροστα απο τον sd855. Επειδη ομως ο 2ος, εχει καλυτερο thermal policy απο το σημειο εκεινο και επειτα λογω throttling κανει setback και καταληγει ο sd855 να ειναι περιπου 10% καλυτερος επεξεργαστικα και 18% στην καρτα γραφικων.

 

Καποιοι ανεφεραν οτι ειναι και 90% καλυτερος ο sd855 απο τον exynos. Τετοια αποκκλιση δεν υφισταται.

 

Εχει περιθωρια να βελτιωσει το thermal policy στο exynos variant? Σαφως κι εχει ωστε να ομιλουμε για παραπλησιες επιδοσεις.

 

Χαρειτε την συσκευη και βελτιωστε λιγο την κατασταση του νηματος. Οποιος μπαινει μεσα σε αυτο να διαβασει 2 πραγματα, βλεπει σχεδον μονο αντιπαραθεσεις.

 

Με εκτιμηση

 

Μου βγηκαν τα ματια για να βρω επιτελους ενα χρησιμο ποσταρισμα.. well done φιλε μου και σ ευχαριστω για την αναλυτικη σου ενημερωση.

Edited by XP130TD

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Ενα παρα πολυ ενδιαφερον σχολιο που πετυχα σε ενα απο τα γνωστα youtube comparisons οσον αφορα το γιατι η Samsung προμηθευει με διαφορετικα τσιπακια ανα αγορες που αν το καλοσκεφτουμε κιολας,ψιλο στεκει(οπως η Huawei με τους Kirin καλη ωρα).

 

Samsung has a contract with Qualcomm to provide Snapdragon CPUs in certain markets. They started this trend because there weren't enough Exynos CPUs to supply their huge demand on a global scale. But That Contract ends in 2020 - We'll see what happens then..

 

Παλιοτερα για παραδειγμα η Qualcomm ειχε απαγορεψει στην Samsung να πουλαει τα exynos τσιπακια της σε αλλες εταιρειες λογω αδειων.

 

Γιαυτο και οι περισσοτεροι φορανε Snapdragon τσιπακια και κυριως μερικα Samsung μονο exynos(δεν ξερω αν ακομα βγαινουν meizu με exynos)

https://www.androidcentral.com/qualcomm-licensing-blocked-samsung-selling-exynos-chips

 

Με λιγα λογια νιωθω οτι ο λογος που δεν εχουμε Snapdragon εκδοσεις στην Ευρωπη μαλλον εχει περισσοτερο να κανει με την ιδια την Qualcomm,παρα με την Samsung να θελει να δημιουργησει 2 κατηγοριες πελατων οπως εγραψαν καποιοι πιο πισω.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσε να έχει μεριμνήσει για τουλάχιστον εφάμιλλες επιδόσεις σε όλους τους τομείς που υστερεί ο exynos,αυτή είναι η ουσία.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ενα παρα πολυ ενδιαφερον σχολιο που πετυχα σε ενα απο τα γνωστα youtube comparisons οσον αφορα το γιατι η Samsung προμηθευει με διαφορετικα τσιπακια ανα αγορες που αν το καλοσκεφτουμε κιολας,ψιλο στεκει(οπως η Huawei με τους Kirin καλη ωρα).

 

 

 

Samsung has a contract with Qualcomm to provide Snapdragon CPUs in certain markets. They started this trend because there weren't enough Exynos CPUs to supply their huge demand on a global scale. But That Contract ends in 2020 - We'll see what happens then..

 

 

 

Παλιοτερα για παραδειγμα η Qualcomm ειχε απαγορεψει στην Samsung να πουλαει τα exynos τσιπακια της σε αλλες εταιρειες λογω αδειων.

 

 

 

Γιαυτο και οι περισσοτεροι φορανε Snapdragon τσιπακια και κυριως μερικα Samsung μονο exynos(δεν ξερω αν ακομα βγαινουν meizu με exynos)

 

https://www.androidcentral.com/qualcomm-licensing-blocked-samsung-selling-exynos-chips

 

 

 

Με λιγα λογια νιωθω οτι ο λογος που δεν εχουμε Snapdragon εκδοσεις στην Ευρωπη μαλλον εχει περισσοτερο να κανει με την ιδια την Qualcomm,παρα με την Samsung να θελει να δημιουργησει 2 κατηγοριες πελατων οπως εγραψαν καποιοι πιο πισω.

 

Δεν μας λες κάτι που δεν ξέρουμε.

Το έχω διαβάσει πολύ παλιότερα.

Και αυτό είναι κάτι που δεν μας ενδιαφέρει έμας τους καταναλωτές οι συμφωνίες τους.

 

Εξίσου έχω διαβάσει ότι exynos variant δεν υποστηρίζει όλες τις μπάντες LTE για Αμερική που να καλύπτει όλους τους παροχους κινητής εξ ου δίνει αποκλειστικά Qualcomm.

 

Άρα και συμφωνία να μην είχαν με άδειες πάλι με Qualcomm θα τροφοδοτουσε Αμερική.

 

Σαν καταναλωτές όμως μας ενδιαφέρει να μας δίνει το maximum παντού και ναι μην μας αντιμετωπίζει ως B διαλογής καταναλωτές.

 

Ξεκάθαρα πράγματα.

 

Πληρώνουμε μάλιστα παραπάνω λεφτά και άρα πρέπει να απαιτουμε να παίρνουμε στη χειρότερη το μέγιστο.

 

Και το μέγιστο και το καλύτερο συνολικά το προσφέρει μόνο Qualcomm variant.

 

Στο μόνο που υπερτερεί exynos είναι στο ξεκλείδωτο bootloader που όμως αφορά ελάχιστους και άρα δώρο αδωρων.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και βραδινή σύγκριση με πιο μικρές διαφορές από την ημέρα που ήταν χτυπητές.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες κάτι που δεν ξέρουμε.

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Δεν θυμαμαι κανεις πιο πισω να το ανεφερε πουθενα αυτο,αρα αμφιβαλλω αν οι περισσοτεροι οντως το ξερουν οπως το θετεις εσυ....

Περαν τουτου μονο σε περιπτωσεις που ειτε δεν κυκλοφορει μια συσκευη καθολου για μια αγορα(οπως στο Note5)ή κυκλοφορει με κουτσουρεμενα features που δεν προκειται να διορθωθουν με κανενα update μιλαμε οντως για πελατες Α και Β διαλογης (οπως στην περιπτωση του LG G6 Ευρωπαικου και Ασιατικου).

 

Στην περιπτωση μας μονο το ραδιοφωνο ειναι να πεις οτι ειναι fail που δεν εχουμε,γιατι οπως ελεγε και πιο πισω στο σχετικο αρθρο το Anandtech οι περισσοτερες διαφορες αφορουν κυριως software αρα ανετα διορθωνονται.

 

Απλα να τα ξεκαθαρισουμε απο τωρα καποια πραγματα,γιατι βλεπω να γραφονται και στο Note10 τα ιδια και ειναι κριμα.

 

Οποιος θελει παντως υπαρχει η δυνατοτητα να αγορασει οποιαδηποτε εκδοση θελει βαζοντας κατω τα θετικα και τα αρνητικα της καθεμιας.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια εβδομάδα αναμονής παρέλαβα από wondamobile το 8/512 ceramic 855 Qualcomm variant το οποίο το έχω από την Παρασκευή.

 

Θα γράψω και τις εντυπώσεις μου εως τώρα και θετικά αρνητικά που μου άφησε.

 

Στα θετικά.

 

1. Ποιότητα κατασκευής εξαιρετικά premium ειδικά με την κεραμική πλάτη.

Εμφανή διαφορά στο feeling με το base 8/128 version όταν το έπιασα και το δουλέψα σε μαγαζί που μου άφηνε μια πλαστικοειδες αίσθηση και ψευδο γυαλί.

 

Βέβαια υπόψη γλιστραει σαν χελι επομένως πολύ προσοχή όσοι το έχουν γυμνό.

2. Οθόνη εξαιρετική από όλες τις απόψεις απλά θα το ήθελα ένα τόνο πιο ψυχρό το λευκό.

3.Μπαταρια βράχος και σε χρήση και αναμονή 3 βραδιά κάνα 8ωρο σε flight mode έχασα μόνο 1%

 

Πρωτη φορά σε Sammy συσκευή μιας και παλιότερα ένα 2-4% το είχα στο τσεπάκι βρέξει χιονίσει.

 

Για την χρήση μου άνετα μου βγάζει 2 ημέρες και απόλυτα ικανοποιημενος.

 

Παρόμοια με Vivo Nex S θα την χαρακτήριζα που έως σήμερα ήταν στην κορυφή στη λίστα με συσκευές που δούλεψα και απέκτησε συγκατοικο :p

 

4. Το αποτύπωμα εξαιρετικο και σε αξιοπιστία και φιλικοτητα

Και έκανα registration μόνο μια φορά δεξί και αριστερό αντίχειρα με την μια και δουλεύει άψογα είτε από κλειστή οθόνη είτε από ανοιχτή.

9 στις 10 επανε πάντα και την 1 που δεν θα πιάσει οφείλεται σε κακή τοποθέτηση η βιασύνη εκ μέρους μου.

 

Το μόνο σαν μικρή παραφωνία ότι είναι εμφανεστατα πιο αργό από κλειστεί οθόνη το ξεκλείδωμα ειδικά σε σύγκριση με το dual display Vivo.

 

Επίσης θα ήθελα να υπάρχουν επιλογές σε διαφορετικα animation.

 

5. Σε σταθερότητα,ομαλοτητα και smoothness λογισμικό κορυφαίο,το ίδιο σε multitasking και ram management.

 

Μάλιστα δεν χρειάστηκα καν να ορισω εφαρμογές εξαίρεση από βελτιστοποιηση μπαταρία απλά έβαλα off adaptive battery και έκοψα πολλές εφαρμογές να μην κάνουν χρήση background data που δεν μου χρειάζεται.

 

Και πρόσθεσα battery saver mode στα location.

 

Στα θετικά του λογισμικο η προσθήκη double tap to wake η raise to wake που όμως κακιστα η Sammy δεν πρόσθεσε λειτουργία να πιάνει το πρώτο από lock screen όπως ισχύει στις περισσότερες συσκευές το ενσωματώνουν.

 

AOD κορυφή και σε customization και λειτουργικοτητα το μόνο που θα ήθελα είναι η μέγιστη φωτεινότητα του να είναι ψηλότερη ειδικά σε εξωτερικές συνθήκες ακόμα και με συννεφιά σχεδόν δεν διακρίνεις τίποτα.

 

Bloatware σαφώς πολύ λιγότερο με one UI ειδικά η Qualcomm variant Hong Kong edition μου έκανε εντύπωση που είχε μόνο 2 Sammy εφαρμογές out of the box το μαμισιο file manager όπως και το ραδιόφωνο(το οποίο δουλεύει άψογα όπως δοκίμασα)

 

Τίποτα άλλο πράγματα(όλα τα υπόλοιπα όσοι τα θέλουν τα κατεβάζουν είτε play store είτε Samsung galaxy store)

 

Βέβαια είχε αρκετές τρίτες εφαρμογές περισσότερες Google που φυσικά πήραν πόδι σχεδόν όλες όπως και αρκετα services που σουταρα στυλ Bixby(ούτε καν remap δεν ήθελα του κάνω απλά να το αχρηστεψω το κουμπί να μην επιτελει καμία λειτουργία,νεκρό δηλαδή)Knox,secure folder,shelth,smartswitch,blue light filter,game services,S cloud,aremoji κ.α άχρηστα πράγματα για εμένα.

 

Theme store εξαιρετικά σε ποιότητα θεμάτων μέρα με τη νύχτα πχ σε σχέση με Vivo και τα τέρμα παιδικά που έχει :lol:

 

Στα αρνητικά το λογισμικό ότι edge screen ανάβει σε notification μόνο με SMS,dailer και viber,whatsapp και αυτό όχι πάντα αλλά οπότε το θυμηθεί είτε έβαζα always είτε με κλειστεί η ανοιχτή οθόνη το ίδιο και το αυτό.

 

Σε καμία άλλη περίπτωση η εφαρμογή πχ Gmail,outlook,AquaMail,YouTube.

 

Τόσα χρόνια και η Sammy αδυνατεί να φτιάξει ένα basic feature να δουλεύει σωστά.

 

Επίσης στα αρνητικά σε lock screen δεν εμφανίζεται album art σε ακρόαση μουσικής είτε με stock music app είτε τρίτα που δοκίμασα όπως Player Pro,Power Amp η N7 player.

 

Μόνο στην notification center εμφανίζεται.

 

Εξίσου stock music app δεν διαβάζει σωστά album art σε πολλά κομμάτια και έβγαζε άλλα αντί άλλων.

 

Τραγικό δηλαδή και φυσικά σε edge panel λειτουργία Samsung music το ίδιο πράγμα.

 

Έβγαλα από το συρτάρι μια εφαρμογή edge player από εποχή s7 edge και xda που παρ όλο παρατημενη εδώ και χρόνια έπαιζε πιο σωστά και συνεργαζοταν με N7 player και εμφανιζε πιο σωστά τα album art.

 

Άψογα δουλεύει το holey light app που δοκίμασα για τις τρύπες να παίζουν το ρόλο του Led notification και μάλιστα παρέχει και υποστήριξη σε διάφορα χρώματα.

 

Επίσης θα ήθελα να υπάρχουν off screen gesture επιλογές.

 

Στα αρνητικά σε επίπεδο συσκευής η άκυρη τοποθέτηση του power button τόσο ψηλά.

 

Και φυσικά οι τρύπες στην οθόνη που ενώ σε χρήση πχ socal media app browsing,ακρόαση μουσικής δεν με ενοχλούσαν καθόλου εντελώς απαρατήρητα περνούσαν δηλαδή,το αντίθετο όμως συνέβαινε σε παρακολούθηση video η YouTube η άλμπουμ με φωτογραφίες που εκεί χτυπάει άσχημα.

 

Γενικά πάντως ικανοποιημενος σε μεγάλο βαθμό παρ όλο 2-3 χαζά σε software και σίγουρα πρόκειται για την πληρέστερη και πιο ολοκληρωμένη συσκευή που δούλεψα έως τώρα και μάλιστα σε υψηλότερο επίπεδο.

 

Αυτά από εμένα σαν συνολική αποτίμηση.

 

Εδώ και φώτο με το Vivo dual display που έχουν σχεδόν ίδιο μέγεθος οπως και με την original ποιοτική θήκη στο όμορφο κόκκινο χρώμα

 

9414217ee14c7b31060f9c017ede7f87.jpg

 

49f3f2659f852d4a5f37827e628bc8df.jpg

 

bd11922688d88fc46a3123f6e3e3cebf.jpg

 

4a19428ce8110ffc8caf48f43b59bde0.jpg

 

dc111989cecc42dcdceabdc4169fce8d.jpg

 

d5d31e4993088db2067dabdf11b27735.jpg

 

 

 

Επομενος σταθμός το P30 Pro να τεστάρω Huawei μετά από 2 έτη αποχή να δω τι φέρνει και τι ψάρια πιάνει.:p

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια εβδομάδα αναμονής παρέλαβα από wondamobile το 8/512 ceramic 855 Qualcomm variant το οποίο το έχω από την Παρασκευή.

 

Αντε καλοδουλευτο να ειναι:)Και μακρια απο πασα ειδους ατυχηματα...

 

Απο οτι καταλαβα απο τα γραφομενα σου,οπως θα πρεπει να ειναι μια flagship συσκευη αυτης της αξιας,απο μια εταιρια με τετοια εμπειρια σαν την Samsung.Και φυσικα χωρις αυτους τους ηλ...θιους διαχορισμους

εσυ θα παρεις αυτο, και εσυ αυτο...

Εις άνθρωπος,ζήλω θείω πεπυρωμένος,ολόκληρον διορθώσασθαι δύναται χώραν.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια εβδομάδα αναμονής παρέλαβα από wondamobile το 8/512 ceramic 855 Qualcomm variant το οποίο το έχω από την Παρασκευή.

 

Θα γράψω και τις εντυπώσεις μου εως τώρα και θετικά αρνητικά που μου άφησε.

 

Στα θετικά.

 

1. Ποιότητα κατασκευής εξαιρετικά premium ειδικά με την κεραμική πλάτη.

Εμφανή διαφορά στο feeling με το base 8/128 version όταν το έπιασα και το δουλέψα σε μαγαζί που μου άφηνε μια πλαστικοειδες αίσθηση και ψευδο γυαλί.

 

Βέβαια υπόψη γλιστραει σαν χελι επομένως πολύ προσοχή όσοι το έχουν γυμνό.

2. Οθόνη εξαιρετική από όλες τις απόψεις απλά θα το ήθελα ένα τόνο πιο ψυχρό το λευκό.

3.Μπαταρια βράχος και σε χρήση και αναμονή 3 βραδιά κάνα 8ωρο σε flight mode έχασα μόνο 1%

 

Πρωτη φορά σε Sammy συσκευή μιας και παλιότερα ένα 2-4% το είχα στο τσεπάκι βρέξει χιονίσει.

 

Για την χρήση μου άνετα μου βγάζει 2 ημέρες και απόλυτα ικανοποιημενος.

 

Παρόμοια με Vivo Nex S θα την χαρακτήριζα που έως σήμερα ήταν στην κορυφή στη λίστα με συσκευές που δούλεψα και απέκτησε συγκατοικο :p

 

4. Το αποτύπωμα εξαιρετικο και σε αξιοπιστία και φιλικοτητα

Και έκανα registration μόνο μια φορά δεξί και αριστερό αντίχειρα με την μια και δουλεύει άψογα είτε από κλειστή οθόνη είτε από ανοιχτή.

9 στις 10 επανε πάντα και την 1 που δεν θα πιάσει οφείλεται σε κακή τοποθέτηση η βιασύνη εκ μέρους μου.

 

Το μόνο σαν μικρή παραφωνία ότι είναι εμφανεστατα πιο αργό από κλειστεί οθόνη το ξεκλείδωμα ειδικά σε σύγκριση με το dual display Vivo.

 

Επίσης θα ήθελα να υπάρχουν επιλογές σε διαφορετικα animation.

 

5. Σε σταθερότητα,ομαλοτητα και smoothness λογισμικό κορυφαίο,το ίδιο σε multitasking και ram management.

 

Μάλιστα δεν χρειάστηκα καν να ορισω εφαρμογές εξαίρεση από βελτιστοποιηση μπαταρία απλά έβαλα off adaptive battery και έκοψα πολλές εφαρμογές να μην κάνουν χρήση background data που δεν μου χρειάζεται.

 

Και πρόσθεσα battery saver mode στα location.

 

Στα θετικά του λογισμικο η προσθήκη double tap to wake η raise to wake που όμως κακιστα η Sammy δεν πρόσθεσε λειτουργία να πιάνει το πρώτο από lock screen όπως ισχύει στις περισσότερες συσκευές το ενσωματώνουν.

 

AOD κορυφή και σε customization και λειτουργικοτητα το μόνο που θα ήθελα είναι η μέγιστη φωτεινότητα του να είναι ψηλότερη ειδικά σε εξωτερικές συνθήκες ακόμα και με συννεφιά σχεδόν δεν διακρίνεις τίποτα.

 

Bloatware σαφώς πολύ λιγότερο με one UI ειδικά η Qualcomm variant Hong Kong edition μου έκανε εντύπωση που είχε μόνο 2 Sammy εφαρμογές out of the box το μαμισιο file manager όπως και το ραδιόφωνο(το οποίο δουλεύει άψογα όπως δοκίμασα)

 

Τίποτα άλλο πράγματα(όλα τα υπόλοιπα όσοι τα θέλουν τα κατεβάζουν είτε play store είτε Samsung galaxy store)

 

Βέβαια είχε αρκετές τρίτες εφαρμογές περισσότερες Google που φυσικά πήραν πόδι σχεδόν όλες όπως και αρκετα services που σουταρα στυλ Bixby(ούτε καν remap δεν ήθελα του κάνω απλά να το αχρηστεψω το κουμπί να μην επιτελει καμία λειτουργία,νεκρό δηλαδή)Knox,secure folder,shelth,smartswitch,blue light filter,game services,S cloud,aremoji κ.α άχρηστα πράγματα για εμένα.

 

Theme store εξαιρετικά σε ποιότητα θεμάτων μέρα με τη νύχτα πχ σε σχέση με Vivo και τα τέρμα παιδικά που έχει :lol:

 

Στα αρνητικά το λογισμικό ότι edge screen ανάβει σε notification μόνο με SMS,dailer και viber,whatsapp και αυτό όχι πάντα αλλά οπότε το θυμηθεί είτε έβαζα always είτε με κλειστεί η ανοιχτή οθόνη το ίδιο και το αυτό.

 

Σε καμία άλλη περίπτωση η εφαρμογή πχ Gmail,outlook,AquaMail,YouTube.

 

Τόσα χρόνια και η Sammy αδυνατεί να φτιάξει ένα basic feature να δουλεύει σωστά.

 

Επίσης στα αρνητικά σε lock screen δεν εμφανίζεται album art σε ακρόαση μουσικής είτε με stock music app είτε τρίτα που δοκίμασα όπως Player Pro,Power Amp η N7 player.

 

Μόνο στην notification center εμφανίζεται.

 

Εξίσου stock music app δεν διαβάζει σωστά album art σε πολλά κομμάτια και έβγαζε άλλα αντί άλλων.

 

Τραγικό δηλαδή και φυσικά σε edge panel λειτουργία Samsung music το ίδιο πράγμα.

 

Έβγαλα από το συρτάρι μια εφαρμογή edge player από εποχή s7 edge και xda που παρ όλο παρατημενη εδώ και χρόνια έπαιζε πιο σωστά και συνεργαζοταν με N7 player και εμφανιζε πιο σωστά τα album art.

 

Άψογα δουλεύει το holey light app που δοκίμασα για τις τρύπες να παίζουν το ρόλο του Led notification και μάλιστα παρέχει και υποστήριξη σε διάφορα χρώματα.

 

Επίσης θα ήθελα να υπάρχουν off screen gesture επιλογές.

 

Στα αρνητικά σε επίπεδο συσκευής η άκυρη τοποθέτηση του power button τόσο ψηλά.

 

Και φυσικά οι τρύπες στην οθόνη που ενώ σε χρήση πχ socal media app browsing,ακρόαση μουσικής δεν με ενοχλούσαν καθόλου εντελώς απαρατήρητα περνούσαν δηλαδή,το αντίθετο όμως συνέβαινε σε παρακολούθηση video η YouTube η άλμπουμ με φωτογραφίες που εκεί χτυπάει άσχημα.

 

Γενικά πάντως ικανοποιημενος σε μεγάλο βαθμό παρ όλο 2-3 χαζά σε software και σίγουρα πρόκειται για την πληρέστερη και πιο ολοκληρωμένη συσκευή που δούλεψα έως τώρα και μάλιστα σε υψηλότερο επίπεδο.

 

Αυτά από εμένα σαν συνολική αποτίμηση.

 

Εδώ και φώτο με το Vivo dual display που έχουν σχεδόν ίδιο μέγεθος οπως και με την original ποιοτική θήκη στο όμορφο κόκκινο χρώμα

 

9414217ee14c7b31060f9c017ede7f87.jpg

 

49f3f2659f852d4a5f37827e628bc8df.jpg

 

bd11922688d88fc46a3123f6e3e3cebf.jpg

 

4a19428ce8110ffc8caf48f43b59bde0.jpg

 

dc111989cecc42dcdceabdc4169fce8d.jpg

 

d5d31e4993088db2067dabdf11b27735.jpg

 

 

 

Επομενος σταθμός το P30 Pro να τεστάρω Huawei μετά από 2 έτη αποχή να δω τι φέρνει και τι ψάρια πιάνει.:p

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Καλησπέρα και καλορίζικο το τηλέφωνο...μια ερώτηση η θηκη πως φαίνετε ειναι οκ;αξίζει;σκεφτομαι να πάρω μια ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλορίζικο το τηλέφωνο...μια ερώτηση η θηκη πως φαίνετε ειναι οκ;αξίζει;σκεφτομαι να πάρω μια ίδια...

Εχει πολύ ωραία αίσθηση και minimal look.

Και μπαίνει βγαίνει εύκολα εξίσου.

Απλα δεν προστατεύει κάτω που ειναι ηχεία,θυρα ακουστικών αλλα αγκαλιάζει τις γωνίες ομως.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εχει πολύ ωραία αίσθηση και minimal look.

Και μπαίνει βγαίνει εύκολα εξίσου.

Απλα δεν προστατεύει κάτω που ειναι ηχεία,θυρα ακουστικών αλλα αγκαλιάζει τις γωνίες ομως.

 

Αν το αφήσεις με την μεριά που είναι το τζάμι του προς τα κάτω προστατεύει η είναι ίσα ισα;

Link to comment
Share on other sites

Αν το αφήσεις με την μεριά που είναι το τζάμι του προς τα κάτω προστατεύει η είναι ίσα ισα;

πολύ πολύ ελαφριά προστατεύει χιλιοστό του χιλιοστου δηλαδή.

Στην ουσία δεν προστατεύει αν αυτο ζητας.

Πιο πολυ ειναι θηκη που να τονιζει το look and feel της συσκευής παρά η προστασία το δυνατό του σημείο.

 

Πρέπει αλλού στραφείς αν θες θηκη με προτεραιοτητα την προστασία.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

πολύ πολύ ελαφριά προστατεύει χιλιοστό του χιλιοστου δηλαδή.

Στην ουσία δεν προστατεύει αν αυτο ζητας.

Πιο πολυ ειναι θηκη που να τονιζει το look and feel της συσκευής παρά η προστασία το δυνατό του σημείο.

 

Πρέπει αλλού στραφείς αν θες θηκη με προτεραιοτητα την προστασία.

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου...μου αρέσει η θήκη και μάλλον θα την αγοράσω και εγω σε κόκκινο χρώμα...δεν πιστεύω να είναι κοκκινο της φωτιάς ε;;;χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα, καιρο εχω να γραψω, λοιπον ενδιαφερομαι να παρω το s10+ αμεσα, αλλα την Snapdragon εκδοση, περιπου 700Ευρω μου βγαινει απο Κινα απο taobao, , και μιας και εχω φιλο στην Κινα ο οποιος θα ερθει σε 10 μερες ελεγα να μου το φερει,ειναι προελευσης ΗΚ, η ερωτηση μου ειναι αμα δουλευει κανονικα στην Ελλαδα γιατι με τους Κινεζους πωλητες αντε να βγαλεις ακρη.

Παρακαλω οποιος γνωριζει να μου απαντησει.

Εδω ειναι και το λινκ:

https://item.taobao.com/item.htm?spm=a230r.1.14.64.39e03377vWpkp5&id=587618306474&ns=1&abbucket=7#detail

Edited by cryptonakias13
Link to comment
Share on other sites

Μολις τo παρηγγειλα 680 ευρω, ελπιζω να δουλευει κανονικα Ελλαδα :p , ο πωλητης παντως ειπε οτι ειναι international ΗΚ εκδοση και εχει και Ελληνικα κανονικα, για να δουμε..

CNNYVz.jpg

Edited by cryptonakias13
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μολις τo παρηγγειλα 680 ευρω, ελπιζω να δουλευει κανονικα Ελλαδα :p , ο πωλητης παντως ειπε οτι ειναι international ΗΚ εκδοση και εχει και Ελληνικα κανονικα, για να δουμε..

 

Από που το πήρες;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

5148 yen είναι περίπου 40€ ,εκτος αν δεν βλεπω καλά και δεν είναι ¥ η ειναι κάτι διαφορετικό

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Μολις τo παρηγγειλα 680 ευρω, ελπιζω να δουλευει κανονικα Ελλαδα :p , ο πωλητης παντως ειπε οτι ειναι international ΗΚ εκδοση και εχει και Ελληνικα κανονικα, για να δουμε..

CNNYVz.jpg

 

Η ιστοσελίδα δεν εχει αγγλικα?? Πως εβγαλες άκρη??

Ενδιαφέρουσα τιμή....

Σίγουρα δεν παιζει τελωνείο ετσι ??

Link to comment
Share on other sites

5148 yen είναι περίπου 40€ ,εκτος αν δεν βλεπω καλά και δεν είναι ¥ η ειναι κάτι διαφορετικό

Chinese yuan ειναι , 5148rmb = 679Euro με την σημερινη αξια συναλλαγματος, στελνουν και δωρακια παντως, φορτιστη ασυρματο, extra θηκη, κλπ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η ιστοσελίδα δεν εχει αγγλικα?? Πως εβγαλες άκρη??

Ενδιαφέρουσα τιμή....

Σίγουρα δεν παιζει τελωνείο ετσι ??

 

Από που το πήρες;

απο το taobao ειναι αγορασμενο, ειναι το αντιστοιχο amazon των Κινεζων, αλλα δεν στελνουν Ελλαδα , μονο σε Κινεζικες διευθυνσεις, θα μου το φερει φιλος την μεγαλη βδομαδα που ερχεται για Πασχα.

Edited by cryptonakias13
Link to comment
Share on other sites

θα κοιταξεις να ειναι αυτο το μοντελο S10+ G9750 TGY(honk Kong)

Το παρελάβε ο φιλος μου μολις, εκανα search το serial number του κινητου που εχει εξω στο κουτι και μου εβγαλε αυτα:

 

Model: SM-G9750

Name: SM-G9750ZKDTGY

Manufacture date: 2019-03-18

 

Αυτο ειναι το μοντελο, σωστα?

 

G6Z2p7.jpg

GFD2DD.jpg

 

Y.Γ. - ανυπομονω να μου το φερει!

Edited by cryptonakias13
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10 (Snapdragon version)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...