Jump to content

Samsung Galaxy S10 (Snapdragon version)


anergos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και γω έτσι ακριβώς νιώθω για τη συσκευή μας ότι ίσως είναι η πρώτη συσκευή που θα κρατήσω 2 χρόνια πρώτα ο Θεός και βλέπουμε..

Μόνο για ένα καλό αναδιπλωμενο θα το σκεφτόμουν οοοταν θα αξίζουν κ θα έχουν δοκιμαστεί

 

εγω ουτε καν για τετεοια, μεχρι να γινουν μια κολλα χαρτι που θα τυλιγεται εχουν δεκαετιες μπροστα τους. μεχρι τοτε αυτα εδω ειναι ο,τι πιο βολικο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 382
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

https://www.xda-developers.com/google-camera-mod-aperture-samsung-galaxy/amp/

Σχετικά με gcam

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

https://www.xda-developers.com/google-camera-mod-aperture-samsung-galaxy/amp/

Σχετικά με gcam

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Την κατέβασα και θα ρίξω σύγκριση αν ποτέ βγάλει ήλιο, καθώς και το βράδυ

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

https://www.xda-developers.com/google-camera-mod-aperture-samsung-galaxy/amp/

Σχετικά με gcam

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Την κατέβασα και μόλις επιλέγω night mode μου κλείνει η εφαρμογή....

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

https://www.xda-developers.com/google-camera-mod-aperture-samsung-galaxy/amp/

Σχετικά με gcam

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δουλεύει και με exynos?

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ναι,υπάρχουν χρήστες που δεν δουλεύει καθόλου ή λειτουργούν τα πάντα εκτός το night mode που είναι και το πιο σημαντικό βέβαια

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Την κατέβασα και μόλις επιλέγω night mode μου κλείνει η εφαρμογή....

 

σε μενα επαιξε κανονικα, εκλεισε μετα μονη της αλλα τραβηξα φωτο. απλα καποια στιγμη εκλεισε.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

σε μενα επαιξε κανονικα, εκλεισε μετα μονη της αλλα τραβηξα φωτο. απλα καποια στιγμη εκλεισε.

 

 

Νίκο εγώ είχα ποσταρει μια gcam που δεν κρασαρει και δουλεύει οκ μόνο για night mode αυτή που έβαλα τώρα δεν...

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Νίκο εγώ είχα ποσταρει μια gcam που δεν κρασαρει και δουλεύει οκ μόνο για night mode αυτή που έβαλα τώρα δεν...

 

ναι το ειχα δει αλλα βαριομουν να ψαχνω, τωρα την κατεβασα γιατι ηταν κατευθειαν το λινκ. γενικα δεν με νοιαζει να την δουλεψω, καθως δεν ειναι ποτε σταθερη. αν καποια στιγμη δωσει η samsung καλο night mode εχει καλως, αλλιως δε με νοιαζει

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To παρελαβα και το δικο μου με Snapdragon εδω και λιγες μερες, ειλικρινα ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος,

ειδικα απο την μεταβαση απο το s6 edge plus σε αυτο ειδα τεραστιες διαφορες και ηταν λογικο..

απο ταχυτητα super Και κλασικα εκανα ολα τα Benchmarks και παραθετω παρακατω καποιες photo,

επισης ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την μπαταρια αφου με νορμαλ χρηση με 4g / wifi και φωτεινοτητα στην μεση ,

σε φαση στησιματος μου εβγαλε 9 ωρες + οθονη, (ισως βοηθησε και το καλο 4g σημα που εχω στην περιοχη (-65db)

παντως πραγματικα εξεπλαγην και ειδικα εγω που ειχα ως μετρο συγκρισης το s6 edge+

οπου δεν ειχα δει ποτε οταν ηταν στα καλα του πανω απο 5 ωρες .

Με εντυπωσιασε επισης η καμερα και το night mode που κανει πραγματικα την νυχτα μερα.

Eπισης το ραδιοφωνο μεγαλο + για τον Snapdragon.

Το μονο που μου ελειψε ειναι το Notification led, ελπιζω να ερθει συντομα με αναβαθμιση.

* Για οποιον ενδιαφερεται για την αγορα του Snap. απο εξωτερικο, να μην διστασει, ολα δουλευουν αψογα σαν να το αγορασατε απο Ελλαδα ,

αξιζει με τα 1000 εναντι του Exynos.

 

Benchmarks:

 

VNHwxq.jpg

MZx2qC.jpg

και στα της μπαταριας..

 

XhUmFO.jpg

3c3ZLi.jpg

EPclh9.jpg

38lkw3.jpg

Edited by cryptonakias13
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω απογοητευτει απο το κινητο, βγαζω 2 μερες με 5 ωρες οθονη και 3,5 ωρες ομιλια και εχει 45% υπολοιπο μπαταριας, δεν ξερω τι να κανω, να το βαλω να φορτιζει και να μην φτανει στο 10-20 να κανει πληρη κυκλο ή να το αφηνω και 3η μερα και ο,τι γινει? πραγματικα δυσκολη αποφαση :P

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω απογοητευτει απο το κινητο, βγαζω 2 μερες με 5 ωρες οθονη και 3,5 ωρες ομιλια και εχει 45% υπολοιπο μπαταριας, δεν ξερω τι να κανω, να το βαλω να φορτιζει και να μην φτανει στο 10-20 να κανει πληρη κυκλο ή να το αφηνω και 3η μερα και ο,τι γινει? πραγματικα δυσκολη αποφαση :P

 

Για μια στιγμή ψαρωσα.....λέω δεν παίζει....Δεν είναι καλά ο τύπος LOL

Link to comment
Share on other sites

Για μια στιγμή ψαρωσα.....λέω δεν παίζει....Δεν είναι καλά ο τύπος LOL

 

ΧΑΧΑ, ε μα, ειναι απιστευτη η διαχειριση που κανει. ΠΑρολα αυτα, στη γυναικα μου αν μου κατσει ευκαιρια θα της παρω με exynos γιατι θεωρω οτι και 20% κατω ναναι σε αυτονομια, ειναι και παλι καλα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

* Για οποιον ενδιαφερεται για την αγορα του Snap. απο εξωτερικο, να μην διστασει, ολα δουλευουν αψογα σαν να το αγορασατε απο Ελλαδα ,

αξιζει με τα 1000 εναντι του Exynos.

 

 

Εχεις να προτεινεις κανενα καταστημα/site που να προσφερει 2χρονια εγγυηση?Αν οχι,τοτε να ειχαμε να λεγαμε το παραπανω σχολιο,να εχει καποιος κινητο 800 με 1000+ευρω(αναλογα μοντελο και ποτε το πηρε)που μετα τον πρωτο χρονο να ειναι εκτος εγγυησης.

 

Σαν να το αγοραζουμε απο Ελλαδα δεν ειναι γιατι το σημαντικοτερο πραγμα που αφορα την εγγυηση δεν το καλυπτει το εδω service.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις να προτεινεις κανενα καταστημα/site που να προσφερει 2χρονια εγγυηση?Αν οχι,τοτε να ειχαμε να λεγαμε το παραπανω σχολιο,να εχει καποιος κινητο 800 με 1000+ευρω(αναλογα μοντελο και ποτε το πηρε)που μετα τον πρωτο χρονο να ειναι εκτος εγγυησης.

 

Σαν να το αγοραζουμε απο Ελλαδα δεν ειναι γιατι το σημαντικοτερο πραγμα που αφορα την εγγυηση δεν το καλυπτει το εδω service.

 

βασικα για ενα 10 ή και 20% καλυτερη αυτονομια, στην ηδη καλη, δεν αξιζει να ρισκαρεις εγγυηση, ακομα και εγω που εχω το ιδιο, το λεω. Δεν αξιζει, εκτος αν ηταν τυπου G8 που το ενα εχει 2 καμερες, το αλλο 3 κλπ.. εκει μιλαμε για δομικες διαφορες που αλλαζουν πιο πολλα αποτελεσματα.

Τωρα να εχεις μια καλη αυτονομια και ενα καλο κινητο, και να ρισκαρεις να μπλεξεις δεν το θεωρω εξυπνο. Εγω το πηρα μεταχειρισμενο ελαχιστων ωρων ουσιαστικα, σε καλη τιμη, αλλα ταυτοχρονα δοκιμασμενο, γιατι θα μπορουσα να το ανοιξω και να μου μεινει στο χερι, οση εγγυηση και να ειχα απεξω θα εμπλεκα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εχεις να προτεινεις κανενα καταστημα/site που να προσφερει 2χρονια εγγυηση?Αν οχι,τοτε να ειχαμε να λεγαμε το παραπανω σχολιο,να εχει καποιος κινητο 800 με 1000+ευρω(αναλογα μοντελο και ποτε το πηρε)που μετα τον πρωτο χρονο να ειναι εκτος εγγυησης.

 

Σαν να το αγοραζουμε απο Ελλαδα δεν ειναι γιατι το σημαντικοτερο πραγμα που αφορα την εγγυηση δεν το καλυπτει το εδω service.

 

Το λετε συνεχεια με την Εγγυηση και την Εγγυηση , το να παθει κατι το κινητο απο μονο του ειναι ελαχιστες οι πιθανοτητες <1% και οσες φορες παθαινει ολο και καποια μ@@κια εχουμε κανει κατα βαθος, ειτε υγρασια ειτε στον ηλιο πολυ ωρα κλπ, αλλο που συνηθως δεν τα βλεπουν στο service και την γλιτωνουμε.

 

βασικα για ενα 10 ή και 20% καλυτερη αυτονομια, στην ηδη καλη, δεν αξιζει να ρισκαρεις εγγυηση, ακομα και εγω που εχω το ιδιο, το λεω. Δεν αξιζει, εκτος αν ηταν τυπου G8 που το ενα εχει 2 καμερες, το αλλο 3 κλπ.. εκει μιλαμε για δομικες διαφορες που αλλαζουν πιο πολλα αποτελεσματα.

Τωρα να εχεις μια καλη αυτονομια και ενα καλο κινητο, και να ρισκαρεις να μπλεξεις δεν το θεωρω εξυπνο. Εγω το πηρα μεταχειρισμενο ελαχιστων ωρων ουσιαστικα, σε καλη τιμη, αλλα ταυτοχρονα δοκιμασμενο, γιατι θα μπορουσα να το ανοιξω και να μου μεινει στο χερι, οση εγγυηση και να ειχα απεξω θα εμπλεκα.

 

Δεν ειναι μονο η 15 - 20% παραπανω αυτονομια, ειναι η ταχυτητα, το ραδιο, το καλυτερο σημα Gps, το καλυτερο modem, καλυτερη καμερα λογο επεξεργασιας εικονας κ.α , οι διαφορες ειναι πολλες και παντου υπερτερει ο Snap. και προσωπικα αν μου εδινε καποιος 200 Ευρω πχ να το ανταλαξω με exynos Ελληνικο , δεν θα το εκανα, χωρις να θελω να μειωσω κανεναν απο αυτους που εχουν exynos.

(ειναι καθαρα προσωπικη μου γνωμη)

*Το κινητο το πηρα 680 Ευρω καινουργιο απο Κινα, με εναν χρονο Εγγυση και δωρο ασυρματο φορτιστη.

Edited by cryptonakias13
Link to comment
Share on other sites

Το λετε συνεχεια με την Εγγυηση και την Εγγυηση , το να παθει κατι το κινητο απο μονο του ειναι ελαχιστες οι πιθανοτητες <1% και οσες φορες παθαινει ολο και καποια μ@@κια εχουμε κανει κατα βαθος, ειτε υγρασια ειτε στον ηλιο πολυ ωρα κλπ, αλλο που συνηθως δεν τα βλεπουν στο service και την γλιτωνουμε.

 

 

 

Δεν ειναι μονο η 15 - 20% παραπανω αυτονομια, ειναι η ταχυτητα, το ραδιο, το καλυτερο σημα Gps, το καλυτερο modem, καλυτερη καμερα λογο επεξεργασιας εικονας κ.α , οι διαφορες ειναι πολλες και παντου υπερτερει ο Snap. και προσωπικα αν μου εδινε καποιος 200 Ευρω πχ να το ανταλαξω με exynos Ελληνικο , δεν θα το εκανα, χωρις να θελω να μειωσω κανεναν απο αυτους που εχουν exynos.

(ειναι καθαρα προσωπικη μου γνωμη)

*Το κινητο το πηρα 680 Ευρω καινουργιο απο Κινα, με εναν χρονο Εγγυση και δωρο ασυρματο φορτιστη.

 

καταρχας αυτο που λες για την εγγυηση ειναι τουλαχιστον τραγικο. Εχω δει απειρες περιπτωσεις μες το φορουμ σε προβληματικα κινητα μεσα απο το κουτι.. Ειναι σα να μας λες οτι και στο νοτε 7 φταιγανε οι χρηστες ενα πραγμα.

Δες στο θεμα v30 Που ο αλλος το ανοιξε το κινητο προχθες και ειχε μαυρη τρυπα στην οθονη.

Συγγνωμη αλλα το θεμα εγγυηση ειναι πολυ βασικο οταν σκας 800 και 1000 ευρω.

Τωρα αν το πηρες φθηνα, σιγουρα ειναι ενα συν, αλλα δεν αναιρει ολα τα αλλα.

 

Στα των διαφορων, περα απο το ραδιο που ειναι κατι συγκεκριμενο και τη μπαταρια που ακομα δεν εχουμε δει συγκριση απο μελη, ή να στο θεσω αλλιως, εχουμε δει πολυ καλους χρονους και για το exynos, δε θα δεχτω την τοσο μεγαλη διαφορα γιατι ειναι τελειως αοριστο ολο αυτο.

Οσο για το gps, wifi Κλπ, εγω με snap βλεπω χειροτερο σημα απο ο,τι με νοτε 9 exynos, δηλαδη αν το σ10 εχει χειροτερο σημα απο το snap, τι εμβελεια εχει? 3 μετρα απο το μοντεμ? μην τρελαθουμε. Επισης και σημα, βλεπω γεματες τις μπαρες και οταν ειμαι στο δρομο, εκει που ειναι οριακο με exynos και πολλες φορες κοβεται, ακριβως το ιδιο συμβαινει με το snap, απλα οι μπαρες ειναι γεματες και ξαφνικα κοβεται....καλυτερο σημα δεν εχω καθως αν ειχα θα επρεπε να μην κοβεται αφου με exynos ηταν παντα οριακο.

 

Για να κλεισω, ας μην ειμαστε ακραιοι και απολυτοι. αν παρω και exynos σιγουρα θα κανω αμεσο συγκριτικο αφου μονο αυτα εμπιστευομαι, αλλα μεχρι τοτε το θεμα εγγυηση το βαζω πιο πανω απο ολα αυτα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

καταρχας αυτο που λες για την εγγυηση ειναι τουλαχιστον τραγικο. Εχω δει απειρες περιπτωσεις μες το φορουμ σε προβληματικα κινητα μεσα απο το κουτι.. Ειναι σα να μας λες οτι και στο νοτε 7 φταιγανε οι χρηστες ενα πραγμα.

Δες στο θεμα v30 Που ο αλλος το ανοιξε το κινητο προχθες και ειχε μαυρη τρυπα στην οθονη.

Συγγνωμη αλλα το θεμα εγγυηση ειναι πολυ βασικο οταν σκας 800 και 1000 ευρω.

Τωρα αν το πηρες φθηνα, σιγουρα ειναι ενα συν, αλλα δεν αναιρει ολα τα αλλα.

 

Στα των διαφορων, περα απο το ραδιο που ειναι κατι συγκεκριμενο και τη μπαταρια που ακομα δεν εχουμε δει συγκριση απο μελη, ή να στο θεσω αλλιως, εχουμε δει πολυ καλους χρονους και για το exynos, δε θα δεχτω την τοσο μεγαλη διαφορα γιατι ειναι τελειως αοριστο ολο αυτο.

Οσο για το gps, wifi Κλπ, εγω με snap βλεπω χειροτερο σημα απο ο,τι με νοτε 9 exynos, δηλαδη αν το σ10 εχει χειροτερο σημα απο το snap, τι εμβελεια εχει? 3 μετρα απο το μοντεμ? μην τρελαθουμε. Επισης και σημα, βλεπω γεματες τις μπαρες και οταν ειμαι στο δρομο, εκει που ειναι οριακο με exynos και πολλες φορες κοβεται, ακριβως το ιδιο συμβαινει με το snap, απλα οι μπαρες ειναι γεματες και ξαφνικα κοβεται....καλυτερο σημα δεν εχω καθως αν ειχα θα επρεπε να μην κοβεται αφου με exynos ηταν παντα οριακο.

 

Για να κλεισω, ας μην ειμαστε ακραιοι και απολυτοι. αν παρω και exynos σιγουρα θα κανω αμεσο συγκριτικο αφου μονο αυτα εμπιστευομαι, αλλα μεχρι τοτε το θεμα εγγυηση το βαζω πιο πανω απο ολα αυτα.

 

Μιλας για ενα φορουμ που εχει πανω απο 200.000 μελοι και δεν ξερω αμα λεω και λιγα, λογικο ειναι να εχεις διαβασει διαφορα σε εναν τοσο μεγαλο αριθμο χρηστων, το θεμα ειναι οτι το θεμα αστοχιας υλικου ειναι πολυ λιγοτερο απο 1%,αλλιως θα ειχαν κλεισει οι εταιριες, οποτε μην τρελενεσαι για την εγγυηση τοσο.

Οσο για την διαφορα στην μπαταρια , καμερα και την ταχυτητα , δεν χρειαζετε να κανεις εσυ καποιο συγκριτικο ,

γιατι εχουμε δει δεκαδες βιντεακια σε youtube και παντα υπερτερει o Snap. και μαλιστα κατα πολυ.

 

Οσο για το wifi σου , καπου διαβασα οτι τα ceramic (που αν θυμαμαι καλα εχεις ceramic)

εχουν λιγο χειροτερο σημα wifi αποτι τα prism λογο καλουπιου.

 

Εγω συγκριτικα με το s6 edge plus, εχω καλυτερο 4G σημα στο ιδιο σημειο κατα 5-10db ,

και απο wifi περιπου το ιδιο, τεσταρισμενο μακρια απο το ροuτερ σε αλλο οροφο με speedtest.

Link to comment
Share on other sites

Μιλας για ενα φορουμ που εχει πανω απο 200.000 μελοι και δεν ξερω αμα λεω και λιγα, λογικο ειναι να εχεις διαβασει διαφορα σε εναν τοσο μεγαλο αριθμο χρηστων, το θεμα ειναι οτι το θεμα αστοχιας υλικου ειναι πολυ λιγοτερο απο 1%,αλλιως θα ειχαν κλεισει οι εταιριες, οποτε μην τρελενεσαι για την εγγυηση τοσο.

Οσο για την διαφορα στην μπαταρια , καμερα και την ταχυτητα , δεν χρειαζετε να κανεις εσυ καποιο συγκριτικο ,

γιατι εχουμε δει δεκαδες βιντεακια σε youtube και παντα υπερτερει o Snap. και μαλιστα κατα πολυ.

 

Οσο για το wifi σου , καπου διαβασα οτι τα ceramic (που αν θυμαμαι καλα εχεις ceramic)

εχουν λιγο χειροτερο σημα wifi αποτι τα prism λογο καλουπιου.

 

Εγω συγκριτικα με το s6 edge plus, εχω καλυτερο 4G σημα στο ιδιο σημειο κατα 5-10db ,

και απο wifi περιπου το ιδιο, τεσταρισμενο μακρια απο το ροuτερ σε αλλο οροφο με speedtest.

 

Σιγά μην έχει και 1.000.000. Το ότι έχει ίσως τόσες εγγραφές δε σημαίνει κάτι. Εξάλλου δεν κρίνω από το φόρουμ, κρίνω ότι αν είσαι σε αυτό το 1% ή 1 τους χιλιοις πχ, θα ξενερώσεις, θα χάσεις χρόνο, και ίσως και λεφτά. Αυτά. Τώρα αν αυτό που λες για το ceramic ισχύει δεν το ξέρω αλλά μπροστά δεν είναι κεραμικο, μόνο πίσω, και δεν εμποδίζει κάνεις το σήμα από μπροστά..εκτος αν η οθόνη κάνει τόση ζημιά.... Θέλω να πω ότι αυτά είναι λίγο τραβηγμένες ιστορίες του ίντερνετ και γιαυτό δεν δέχομαι έτσι όσα ανέφερες..

Ναι υπάρχει μια διαφορά στην μπαταρία, ναι υπάρχει το ραδιόφωνο, αλλά για τα άλλα αν κάνω εγώ σύγκριση θα γράψω διάφορες γιατί μια ζωή βλέπουμε πολλά στο YouTube κλπ και δεν ισχύουν συνήθως

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το λετε συνεχεια με την Εγγυηση και την Εγγυηση , το να παθει κατι το κινητο απο μονο του ειναι ελαχιστες οι πιθανοτητες <1% και οσες φορες παθαινει ολο και καποια μ@@κια εχουμε κανει κατα βαθος, ειτε υγρασια ειτε στον ηλιο πολυ ωρα κλπ, αλλο που συνηθως δεν τα βλεπουν στο service και την γλιτωνουμε.

 

Αυτο πες το στον συμφορουμιτη που του εβγαλε προβλημα στην οθονη που το ειχε αναφερει στο διπλα θεμα και του εγινε επιτοπου αντικατασταση μεσω Doa ή τωρα στον αλλο συμφορουμιτη που του εβγαλε θεμα στην θυρα ακουστικων.

 

Επισης οταν μιλαμε για κινητα με Amoled οθονες,το πιο πιθανο ειναι να βγαλει θεμα στην οθονη μετα τον πρωτο χρονο εγγυησης(οπως ειδαμε πιο παλια στα S7 edge).

 

Και δεν μιλαμε μονο για το αν θα σου παθει κατι εντος εγγυησης.Τον δευτερο χρονο,το οτιδηποτε σου παθει η συσκευη ειναι εκτος εγγυησης και επειδη μιλαμε για Κινεζικη εκδοση,ακομα και να θες να επισκευασεις την ζημια,η Smartec δεν στο δεχεται για επισκευη.

 

Τελος τα περι εγγυησης παιζουν ρολο φυσικα και στην ιδια την μεταπωληση του κινητου. Αλλιως θα φυγει ενα S10+ του χρονου(αν καποιος θελει να το πουλησει για χ,ψ λογους)Κινεζικο χωρις εγγυηση(και σαν τιμη αλλα και πιο δυσκολα σε υποψηφιο αγοραστη),και αλλιως ενα Ευρωπαικο με υπολοιπο εγγυησης κοντα 1χρονου.

 

Εγω προσωπικα επειδη νευριασα αρκετα με το εν λογω σκηνικο μιας και κατι τετοια ειδα και στην LG με το G6 γιαυτο και πηρε ποδι μαζι με τα updates,αφηνω τις τελευταιες ελπιδες στο Note10 να σταματησει πια αυτος ο τεμαχισμος των πελατων/αγορων απο την Samsung.

Αν συνεχιστουν και εκει τα ιδια,κοιταζω αλλου δυστηχως παρολο που το S10+ μου σιγουρα το εχω ευχαριστηθει ως τωρα πολυ περισσοτερο απο το προηγουμενο S7 που ειχα απο Samsung(βεβαια σαν μεγεθος και χρηση στο χερι το απλο S7 ηταν και ειναι διαμαντι).

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ βάζω την εγγύηση πάνω απ'όλα.

Αγορά:

Ήμουν στο παρά πέντε να αγοράσω τον snap απ'έξω, αλλά (μιας και αναφέρθηκε το S7 edge) ήταν αυτός ο λόγος που δεν το έκανα.

Το S7 edge το κράτησα 3 ολόκληρα χρόνια και στο τελευταίο εξάμηνο μου είχε βγάλει την περίφημη ροζ γραμμή στην άκρη της οθόνης. Βέβαια ήμουν εκτός εγγύησης, αλλά κανείς δεν μπορεί να μου πει με απόλυτη σιγουριά ότι δεν μπορεί να πάθει κάτι παρόμοιο η dynamic amoled του S10 στο μέλλον. Εξάλλου είναι μια συσκευή που βρίσκεται εν ζωή εδώ και 2 μήνες και δεν υπάρχουν αναφορές ακόμη από "παιδικές ασθένειες". Αλλά κανείς δεν ξέρει τι μπορεί να γίνει αργότερα, ειδικά αν είναι κάποιος σαν και μένα που θα επιθυμούσα να περάσω και με το S10 μου άλλα τρία χρόνια μαζί του.

Μεταπώληση:

Το S7 edge του πούλησα σε φίλο σε πολύ καλή τιμή, κι εκείνος με την σειρά του θα μπορέσει να το φτιάξει σε Α' κόστος.

Εδώ χρήζει απορίας: Αν ο snap χαλάσει μέσα στον χρόνο θα πρέπει να φύγει έξω για επισκευή βάση εγγύησης. Αν περάσει η εγγύηση και πάθει κάτι η συσκευή, τότε η συσκευή βγαίνει σε ολική; Δεν γίνεται μεταπώληση, ούτε και επισκευή εντός Ελλάδας; Πάει για τον κάδο; Δηλαδή ο χρόνος ασφαλής λειτουργίας του είναι ΜΟΝΟ όσο με καλύπτει η εγγύηση εξωτερικού;

 

Ήταν αυτές οι απορίες που μου δημιουργήθηκαν απ'όσα διάβασα, και παρόλο που ζαχαρώνω τον snap από τις πρώτες μέρες (ειδικά για την λειτουργία FM) επέλεξα τον exynos για τους ευνόητους λόγους.

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο χρόνος ασφαλής λειτουργίας του είναι ΜΟΝΟ όσο με καλύπτει η εγγύηση εξωτερικού;

 

 

Πρακτικα ναι, εκτος αν το προβλημα μπορει να το φτιαξει καποιο απλο service πχ αλλαγη οθονης ας πουμε(βεβαια παλι μετα θα εισαι χωρις εγγυηση και λογικα και χωρις αδιαβροχοποιηση και παει λεγοντας).

 

Ειναι απαραδεκτο για μια απο τις μεγαλυτερες εταιρειες παγκοσμιως να κανει τετοιες λαλακιες.

 

Η μου βγαζεις ολες τις συσκευες με Exynos(οπως η Huawei με τους Kirin ή η Apple με τους A) ή μου τις βγαζεις ολες με Snapdragon οπως ολες οι αλλες εταιρειες.

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικα ναι, εκτος αν το προβλημα μπορει να το φτιαξει καποιο απλο service πχ αλλαγη οθονης ας πουμε(βεβαια παλι μετα θα εισαι χωρις εγγυηση και λογικα και χωρις αδιαβροχοποιηση και παει λεγοντας).

 

Ειναι απαραδεκτο για μια απο τις μεγαλυτερες εταιρειες παγκοσμιως να κανει τετοιες λαλακιες.

 

Η μου βγαζεις ολες τις συσκευες με Exynos(οπως η Huawei με τους Kirin ή η Apple με τους A) ή μου τις βγαζεις ολες με Snapdragon οπως ολες οι αλλες εταιρειες.

Ακριβώς όπως τα λες.

Μια Global έκδοση για όλους, αλλιώς ξεκίνησε να φτιάχνεις την τιμολόγηση σε όποιο μοντέλο θελήσει να αποκτήσει ο υποψήφιος αγοραστής.

Δεν μπορείς να πουλάς δύο προϊόντα του ίδιου brand στην ίδια τιμή, όταν σαν εταιρία γνωρίζεις πως το ένα προϊόν υπερέχει σε αρκετούς τομείς από το άλλο. Η εταιρία από μόνη της δημιουργεί έναν διχασμό και μια σύγχυση στους υποψήφιους αγοραστές της και αυτό μπορεί να λειτουργήσει αρνητικά και υπερ του ανταγωνισμού.

Γιατί σαν χρήστης θα πρέπει να καταναλώνομαι στο να βλέπω Αμερικανούς και Ασιάτες να έχουν το ίδιο κινητό με μένα και να υπερέχουν σε αρκετούς τομείς; Γιατί να βλέπω συγκριτικά στο YT και να νιώθω ατιμασμένος από μια εταιρία που υποστήριξα εδώ και 10+ χρόνια;

Και έτσι μιλάμε για θεμιτό ανταγωνισμό: Πρέπει να πουλήσουν όλοι και να κυλήσει η παγκόσμια αγορά. Γνωρίζω αρκετούς που έφυγαν ορκισμένοι από την Sammy και επέλεξαν την Huawai και την Xiaomi. Τουλάχιστον αυτοί λειτουργούν στο δικό τους πρωτόκολλο: Αυτό πληρώνεις, αυτό παίρνεις, όλοι είναι ίσοι και ισάξιοι στην αγορά τους.

Η Sammy θα είναι πλούσια πάντα, ακόμη κι αν σταματήσει να λανσάρει smartphones, αλλά για μένα έχει αποκτήσει ακόμη ένα φάουλ, άσχετα με το γεγονός ότι την αγαπώ ακόμη.

:(

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

εγω το βλεπω αλλιως. Αυτα ειναι τα προιοντα και οποιος θελει παιρνει. Τοσο καιρο δεν ειχαμε ασχοληθει καν με τις διαφορες ενω λεγαμε οτι ειναι και καλυτερα τα exynos Και μας αρεσε, τωρα ξαφνικα επανασταση.

ΠΡοσωπικα δε με ενδιαφερει και πολυ το θεμα, ομως θεωρω οτι το κανει για να μαζεψει εμπειρια και να γυρισει σιγα σιγα σε exynos ολα τα κινητα ή γιατι εχει καποιο συμβολαιο με την qualqomm ακομα. οποιος και να ειναι ο λογος ,το να ασχοληθω παραπανω απο μια απλη διαπιστωση και συγκριση το θεωρω περιττο. Θα ηταν ιδανικο ειδικα οι αθηναιαοι να μας κανετε ενα συγκριτικο, να δουμε και εμεις αυτες τις χαοτικες διαφορες...και να αφησουμε τα Πληρωμενα youtube...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

...και να αφησουμε τα Πληρωμενα youtube...

Αυτό περιμένω κι εγώ.

Δεν διχάζομαι για τα δύο μοντέλα, και ουσιαστικά, να πω την αλήθεια, δεν νιώθω την ανάγκη να το κάνω.

Παιχνίδια δεν παίζω με το κινητό (το μοναδικό extreme παιχνίδι που παίζω είναι η Ναυμαχία), ούτε με ενδιαφέρει η ταχύτητα του κινητού (ο exynos μια χαρά τα πάει σ'αυτόν τον τομέα). Όσο για τα FM, το συνήθισα (ούτε και το Ipod Touch μου δεν έχει FM - που, διάολε!, θα έπρεπε να έχει!). Όσο για την αυτονομία, ναι, αυτό είναι το μελανό σημείο για την χρήση που του κάνω, αλλά και πάλι, μια χαρά τα πάει και το κινητό μου με τον "ποταπό" exynos.

Παράπονα γράφουμε, απλώς, χωρίς να έχουμε μια ουσιαστική γνώμη από χρήστες (δικούς μας) που να μας πουν τι διαφορές έχουν δει στα δύο ξεχωριστά μοντέλα. Μόνο ποσοστά βλέπω στο YT... 20%, 15%, 25% υπερ του snap και πάει λέγοντας.

Μάλλον θα σταματήσω να ασχολούμαι και θα χαρώ το κινητό μου στο έπακρο!

;)

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10 (Snapdragon version)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...