Jump to content

Samsung Galaxy S10 (Snapdragon version)


anergos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως αν έρθω Αθήνα θα χαρώ να κάνουμε καμία σύγκριση με ένα exynos, όποιος θέλει..έτσι για να δούμε

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 382
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως αν έρθω Αθήνα θα χαρώ να κάνουμε καμία σύγκριση με ένα exynos, όποιος θέλει..έτσι για να δούμε

Εγώ είμαι μέσα και διαθέσιμος για όποια σύγκριση, να ξέρεις.

Έτσι, για επιστημονικό ενδιαφέρον!

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λες.

Μια Global έκδοση για όλους, αλλιώς ξεκίνησε να φτιάχνεις την τιμολόγηση σε όποιο μοντέλο θελήσει να αποκτήσει ο υποψήφιος αγοραστής.

Δεν μπορείς να πουλάς δύο προϊόντα του ίδιου brand στην ίδια τιμή, όταν σαν εταιρία γνωρίζεις πως το ένα προϊόν υπερέχει σε αρκετούς τομείς από το άλλο. Η εταιρία από μόνη της δημιουργεί έναν διχασμό και μια σύγχυση στους υποψήφιους αγοραστές της και αυτό μπορεί να λειτουργήσει αρνητικά και υπερ του ανταγωνισμού.

Γιατί σαν χρήστης θα πρέπει να καταναλώνομαι στο να βλέπω Αμερικανούς και Ασιάτες να έχουν το ίδιο κινητό με μένα και να υπερέχουν σε αρκετούς τομείς; Γιατί να βλέπω συγκριτικά στο YT και να νιώθω ατιμασμένος από μια εταιρία που υποστήριξα εδώ και 10+ χρόνια;

Και έτσι μιλάμε για θεμιτό ανταγωνισμό: Πρέπει να πουλήσουν όλοι και να κυλήσει η παγκόσμια αγορά. Γνωρίζω αρκετούς που έφυγαν ορκισμένοι από την Sammy και επέλεξαν την Huawai και την Xiaomi. Τουλάχιστον αυτοί λειτουργούν στο δικό τους πρωτόκολλο: Αυτό πληρώνεις, αυτό παίρνεις, όλοι είναι ίσοι και ισάξιοι στην αγορά τους.

Η Sammy θα είναι πλούσια πάντα, ακόμη κι αν σταματήσει να λανσάρει smartphones, αλλά για μένα έχει αποκτήσει ακόμη ένα φάουλ, άσχετα με το γεγονός ότι την αγαπώ ακόμη.

:(

+1000

για αυτό το λόγο άρχισα να κοιτώ το P30 pro.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

εγω το βλεπω αλλιως. Αυτα ειναι τα προιοντα και οποιος θελει παιρνει. Τοσο καιρο δεν ειχαμε ασχοληθει καν με τις διαφορες ενω λεγαμε οτι ειναι και καλυτερα τα exynos Και μας αρεσε, τωρα ξαφνικα επανασταση.

ΠΡοσωπικα δε με ενδιαφερει και πολυ το θεμα, ομως θεωρω οτι το κανει για να μαζεψει εμπειρια και να γυρισει σιγα σιγα σε exynos ολα τα κινητα ή γιατι εχει καποιο συμβολαιο με την qualqomm ακομα. οποιος και να ειναι ο λογος ,το να ασχοληθω παραπανω απο μια απλη διαπιστωση και συγκριση το θεωρω περιττο. Θα ηταν ιδανικο ειδικα οι αθηναιαοι να μας κανετε ενα συγκριτικο, να δουμε και εμεις αυτες τις χαοτικες διαφορες...και να αφησουμε τα Πληρωμενα youtube...

 

Οχι δεν παει ετσι αγαπητε. Περυσι ειδικα ειχε γινει τρελος χαμος με τους exynos που αυτη την φορα ειχαν χοντρο θεμα με την αυτονομια λογω χρονισμων και φυσικα παλι κατωτεροι του αντιστοιχου snapdragon.

 

Ακομα και το γεγονος οτι η μια συσκευη εχει radio και η αλλη οχι μας παει σε σκηνικα LG G6 οπως ανεφερα και πιο πισω.

 

Τελος οσο και να θελω να συμφωνησω,δυστηχως δεν ειναι ολοι οι youtubers πληρωμενοι.

 

Μην ξεχναμε οτι αρκετοι απο αυτους ειναι στην Αμερικη,αρα μαντεψτε τι εκδοση εχουν ολως τυχαιως οταν μιλαμε για Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν παει ετσι αγαπητε. Περυσι ειδικα ειχε γινει τρελος χαμος με τους exynos που αυτη την φορα ειχαν χοντρο θεμα με την αυτονομια λογω χρονισμων και φυσικα παλι κατωτεροι του αντιστοιχου snapdragon.

 

Ακομα και το γεγονος οτι η μια συσκευη εχει radio και η αλλη οχι μας παει σε σκηνικα LG G6 οπως ανεφερα και πιο πισω.

 

Τελος οσο και να θελω να συμφωνησω,δυστηχως δεν ειναι ολοι οι youtubers πληρωμενοι.

 

Μην ξεχναμε οτι αρκετοι απο αυτους ειναι στην Αμερικη,αρα μαντεψτε τι εκδοση εχουν ολως τυχαιως οταν μιλαμε για Samsung.

 

Καταρχάς δε μίλησα για περισυ αλλά για τα τελευταία χρόνια αφού είπα " μέχρι τώρα "..

Δεύτερον, εγώ απλά είπα ότι αποδέχομαι τις 2 εκδόσεις, προφανώς και θα ήθελα την καλύτερη για όλους, απλά δε με ενδιαφέρει πολύ το θέμα, και το ότι πήρα snap το χρωστάω σε φίλο που μου το εδωσε σε καλη τιμη που άξιζε. Τέλος ναι δεν πιστεύω ότι έξω υπάρχει αντικείμενικοτητα..

Εδώ δεν υπάρχει σε εμάς τα μέλη που υποτίθεται ότι θέλουμε να βοηθάμε, αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης των φόρουμ..και πάλι από οπαδισμο έχουμε δει τα αισχη.. Οπότε όχι θα περιμένω να κρίνω όταν κάνω σύγκριση σε κάμερα και εμβέλεια που είναι πιο εύκολο και μπαταρία μόνο αν το παρω καθώς δε γίνεται σύγκριση με άλλον πάρα μόνο με τον εαυτό σου κάθε φορά

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν υπάρχει σε εμάς τα μέλη που υποτίθεται ότι θέλουμε να βοηθάμε, αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης των φόρουμ..

 

Ο λογος υπαρξης των forum ειναι η ανταλλαγη γνωμεων και αποψεων,ασχετως αν αναλογα το καθε forum και την φυση του μπορει να βοηθιουνται και ορισμενα ατομα καποιες φορες.

Δεν ειναι τεχνικο τμημα εταιρειων ή κεντρο εξυπηρετισης τα forum.

Τα εχεις μπερδεψει λιγο μου φαινεται.

Γιαυτο και γινεται οτι γινεται. Γιατι αλλοι θα μπουν και θα το δουν το πραγμα οπαδικα. Αλλοι θα μπουν και το μονο που θα κανουν ειναι να ρωτανε συνεχεια πραγματα να τους απαντησουμε λες και ειμαστε τεχνικο τμημα εξυπηρετισης πελατων(και μετα δεν θα ξαναγραψουν)και παει λεγοντας.

 

Οσο για το πρωτο που γραφεις,ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος αλλα μετα το S6(τοτε που ειχε βγει ο προβληματικος Snap810)οι exynos μια ζωη χειροτεροι ηταν απο τους Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

 

Οσο για το πρωτο που γραφεις,ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος αλλα μετα το S6(τοτε που ειχε βγει ο προβληματικος Snap810)οι exynos μια ζωη χειροτεροι ηταν απο τους Snapdragon.

 

Πρίν το s6 αν θυμάμαι καλά ο exynos κένταγε,μετά το s6 πήρε την όποια κατιούσα.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος υπαρξης των forum ειναι η ανταλλαγη γνωμεων και αποψεων,ασχετως αν αναλογα το καθε forum και την φυση του μπορει να βοηθιουνται και ορισμενα ατομα καποιες φορες.

Δεν ειναι τεχνικο τμημα εταιρειων ή κεντρο εξυπηρετισης τα forum.

Τα εχεις μπερδεψει λιγο μου φαινεται.

Γιαυτο και γινεται οτι γινεται. Γιατι αλλοι θα μπουν και θα το δουν το πραγμα οπαδικα. Αλλοι θα μπουν και το μονο που θα κανουν ειναι να ρωτανε συνεχεια πραγματα να τους απαντησουμε λες και ειμαστε τεχνικο τμημα εξυπηρετισης πελατων(και μετα δεν θα ξαναγραψουν)και παει λεγοντας.

 

Οσο για το πρωτο που γραφεις,ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος αλλα μετα το S6(τοτε που ειχε βγει ο προβληματικος Snap810)οι exynos μια ζωη χειροτεροι ηταν απο τους Snapdragon.

 

δηλαδη θες να μου πεις οτι ο στοχος της ανταλλαγης αποψεων και γνωμεων δεν γινεται για να βοηθιουνται ατομα?μηπως ειμαστε παραρτηματα πανεπιστημιων και κανουμε τοτε ακαδημαικη κουβεντα ή θυγατρικες εταιρειων και κανουμε ερευνα?

συγγνωμη αλλα συμμετεχω πολλα χρονια σε πολλα φορουμ και παντα ο βασικος στοχος ηταν να βοηθαει ο ενας τον αλλο, και ο λογος που εχουν ερημωσει ειναι γιατι η νεα γενια μπαινει στο FB πεταει στο γκρουπακι την ερωτηση, θα παρει 5 απαντησεις και τελος, ειναι ολα επιφανειακα και βιαστικα.. εμεις οι παλιοι ειμαστε της αναλυσης κλπ.

Ομως το βασικο κινητρο ηταν και η αλληλοβοηθεια!! εξαλλου αν δεν ηταν αυτο, αλλα μονο η "επιστημονικη" ανταλλαγη αποψεων και γνωσεων δε θα ειχαν πεσει τοσο. Και δες ποσο εχουν πεσει ολα, απο φορουμ αυτοκινητων, μεχρι εδω..ολα. γιατι απλα πηγαν στο Fb σε γκρουπακια που το 80% ειναι επιφανειακη γνωση και πληροφορια.

Οσο για τον exynos, εγω θυμαμαι και στο σ7 και στο σ8 να ειναι αψογος. Σιγουρα απο οταν αρχισε να φτιαχνει τους δικους της πυρηνες (σ7) μπορει να εμεινε λιγο πισω, αλλα ετσι γινεται οταν θες να απεμπλακεις...και το θεωρω λογικο να θελει να τα δουλευει παραλληλα για να καταφερει καποτε να παρεχει κατι πληρες και καλο..

Οσο για τις διαφορες, δε θυμαμαι να εχουμε διαφορες περαν της ταχυτητας, ουτε για καμερες (εκτος αν ηταν θεμα αισθητηρα-αυτο δεν εχει να κανει με το soc Ομως σαν soc, απλα εβαζε σονυ με snap, θα μπορουσε να κανει και το αναποδο), ουτε για οθονες, ουτε για αυτονομια, μονο για επιδοσεις ελαχιστη διαφορα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος υπαρξης των forum ειναι η ανταλλαγη γνωμεων και αποψεων,ασχετως αν αναλογα το καθε forum και την φυση του μπορει να βοηθιουνται και ορισμενα ατομα καποιες φορες.

 

Δεν ειναι τεχνικο τμημα εταιρειων ή κεντρο εξυπηρετισης τα forum.

 

Τα εχεις μπερδεψει λιγο μου φαινεται.

 

Γιαυτο και γινεται οτι γινεται. Γιατι αλλοι θα μπουν και θα το δουν το πραγμα οπαδικα. Αλλοι θα μπουν και το μονο που θα κανουν ειναι να ρωτανε συνεχεια πραγματα να τους απαντησουμε λες και ειμαστε τεχνικο τμημα εξυπηρετισης πελατων(και μετα δεν θα ξαναγραψουν)και παει λεγοντας.

 

 

 

Οσο για το πρωτο που γραφεις,ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος αλλα μετα το S6(τοτε που ειχε βγει ο προβληματικος Snap810)οι exynos μια ζωη χειροτεροι ηταν απο τους Snapdragon.

Στο s7 ο exynos κένταγε. Με πολύ καλύτερη διαχείριση μπαταρίας και γενικά πολύ πιο smooth εμπειρία. Εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου ,με τα οποία update η εμπειρία χρήσης ανάμεσα στους 2 επεξεργαστές να εξισωθεί.μπορει να μην γίνουν 100% ίδιοι αλλά οι διαφορές θα είναι αμελητέες έως ασήμαντες.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο s7 ο exynos κένταγε. Με πολύ καλύτερη διαχείριση μπαταρίας και γενικά πολύ πιο smooth εμπειρία. Εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου ,με τα οποία update η εμπειρία χρήσης ανάμεσα στους 2 επεξεργαστές να εξισωθεί.μπορει να μην γίνουν 100% ίδιοι αλλά οι διαφορές θα είναι αμελητέες έως ασήμαντες.

Αμήν!!!

 

Αλλά και έτσι να μην γίνει, δηλώνω πως είμαι αρκετά ικανοποιημένος με την συσκευή μου και πληρεί τις καθημερινές ανάγκες μου.

Το μόνο που θα ήθελα ήταν λιγάκι καλύτερη αυτονομία στην μπαταρία (η οποία είναι λιγάκι καλύτερη από το παλιό μου S7 edge -με μπαταρία 3 χρονών-, και περίμενα κάτι καλύτερο.)*

 

* (Αναφέρομαι για το S10)

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη θες να μου πεις οτι ο στοχος της ανταλλαγης αποψεων και γνωμεων δεν γινεται για να βοηθιουνται ατομα?

 

Ανταλλαγη αποψεων και γνωμεων=κουβεντα.

Με την κουβεντα δεν ειναι υποχρεωτικο οτι ο αλλος χρειαζεται σε κατι βοηθεια,γενικα σε ολα τα forum αναφερθηκα οχι σε ολα τα forum κινητης συγκεκριμενα.

 

Περαν τουτου για να μην ξεφευγω απο τα του θεματος που αφορουν το S10 συγκεκριμενα με Snapdragon,οπως ειπα επειδη οταν μιλαμε για ναυαρχιδες των 800+ευρω προσωπικα εχω καποιες συγκεκριμενες απαιτησεις και αυτα που βλεπω στην Samsung δεν μαρεσουν .

Οπως εγραψα πιο πισω αλλα και στο αλλο θεμα αν και με το Note10 και μετα συνεχισει τα ιδια προσωπικα θα κοιταξω αλλου.

Αυτο δεν σημαινει οτι η Exynos εκδοση ειναι για τα σκουπιδια,απλα δεν μαρεσει προσωπικα οταν βλεπω τετοιες λαλακιες σε ναυαρχιδες ειδικα οταν ζητανε και ενα σεβαστο ποσο και φυσικα προσπαθω να εφαρμοσω το γνωστο''vote with your wallet''.

 

Ουτε και η λογικη του''περιμενε να βγουν μελλοντικα updates για να ειναι το κινητο οπως θα επρεπε να ειναι απο τις πρωτες μερες''.

 

Τελος να ξεκαθαρισω οτι απλα αναφερω την αποψη μου για κατι που με χαλασε στην Samsung που φυσικα δεν το γνωριζα πριν την αγορα,δεν σημαινει οτι πρεπει και ολοι οι υπολοιποι να σκεφτονται ετσι.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Ενας επισης σημαντικος λογος που ηθελα να ξεφυγω απο exynos ηταν και το σημα gps και η κακη εμπειρια που ειχα σε αυτο το κομματι στο s6 edge+, καθως δουλευω το gps 1 ωρα καθημερινα και θελω αριστη ακριβεια,

και αποτι εχω διαβασει στο xda τα Snapdragon με τα exynos εχουν επισης διαφορα σε αυτο..

Συγκρινα το παλιο μου s6 edge plus με το S10+ στο σημα gps μεσα στο σπιτι σε 2ο οροφο και οι διαφορες ηταν τρομακτικες..

στο σφαλμα 24 μετρα το ενα, 4.5 μετρα το αλλο, και στο κλειδωμα δορυφορων μεγαλη διαφορα επισης.

Σιγουρα στο S10 exynos τα πραγματα θα ειναι πολυ καλυτερα φανταζομαι..

( αλλα ενας απο τους κυριους λογους που δεν ηθελα παλι exynos ηταν και αυτος και κυριως για ψυχολογικους λογους )

 

2jRHDa.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενας επισης σημαντικος λογος που ηθελα να ξεφυγω απο exynos ηταν και το σημα gps και η κακη εμπειρια που ειχα σε αυτο το κομματι στο s6 edge+, καθως δουλευω το gps 1 ωρα καθημερινα και θελω αριστη ακριβεια,

και αποτι εχω διαβασει στο xda τα Snapdragon με τα exynos εχουν επισης διαφορα σε αυτο..

Συγκρινα το παλιο μου s6 edge plus με το S10+ στο σημα gps μεσα στο σπιτι σε 2ο οροφο και οι διαφορες ηταν τρομακτικες..

στο σφαλμα 24 μετρα το ενα, 4.5 μετρα το αλλο, και στο κλειδωμα δορυφορων μεγαλη διαφορα επισης.

Σιγουρα στο S10 exynos τα πραγματα θα ειναι πολυ καλυτερα φανταζομαι..

( αλλα ενας απο τους κυριους λογους που δεν ηθελα παλι exynos ηταν και αυτος και κυριως για ψυχολογικους λογους )

 

2jRHDa.jpg

 

Πιστευω οτι ειναι ατυχη κ οχι σωστη σύγκρισης...

Το ενα κινητο βγηκε πριν 4 χρονια κ το αλλο πριν 2 μηνες.... Κ απο τοτε εχουν αλλαξει παρα πολλα στο θεμα κινητων..... Θα ήταν καλο να βλεπαμε μεταξυ s10 + exynos κ με snap.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ειναι ατυχη κ οχι σωστη σύγκρισης...

Το ενα κινητο βγηκε πριν 4 χρονια κ το αλλο πριν 2 μηνες.... Κ απο τοτε εχουν αλλαξει παρα πολλα στο θεμα κινητων..... Θα ήταν καλο να βλεπαμε μεταξυ s10 + exynos κ με snap.

Τα συγκρινα και με LG optimus G snapdragon του 2012 , το οποιο ειναι απλα ελαφρα χειροτερο σε gps απο το s10+.

To s6 edge+ ειναι τραγικο στο gps ( και ψυχολογικα και μονο ηταν ενας απο τους λογος που δεν ηθελα ξανα exynos, βεβαια σιγουρα απο τοτε

εχουν αλλαξει πολλα οπως ειπες και εσυ )

Edited by cryptonakias13
Link to comment
Share on other sites

Μην ξαναλέμε τα ίδια , η Samsung αντιμετωπίζει τους ευρωπαίους καταναλωτές ως β´ διαλογής.

 

Δεν μπορεί να βγάζεις ΜΙΑ flagship συσκευή το χρόνο και να μην παρέχεις Τοπ υποστήριξη για αυτή όταν ζητάς να σου σκάσουν χιλιάρικο..

 

-Η apple πχ δίνει ένα χρόνο εγγύηση αλλά είναι GLOBAL. Είτε αγοράσεις τη συσκευή από Κίνα , είτε από το Τιμπουκτου θα πάρεις ένα χρόνο εγγύηση... Φίλος από Αμερική τραβούσε τα μαλλιά όταν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσει την εγγύηση του για ένα S9+ κατά τη διάρκεια των διακοπών του τα Χριστούγεννα... ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕ!!

 

-Η Samsung επιμένει να βγάζει στη μια flagship συσκευή που βγάζει 100 εκδόσεις με κουτσουρεμένα features. Στην Αμερική δίνει ραδιόφωνο , στην Ευρώπη δε λειτουργεί το Samsung Pay για συσκευές που αγοράστηκαν στην Αμερική και το αντίστροφο. Από που και ως που θα μου επιβάλλει η Samsung ποια τράπεζα θα χρησιμοποιήσω ; Ο 855 και ο Exynos είναι επεξεργαστές με τελείως διαφορετική αρχιτεκτονική και οι διάφορες είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ. Από τη μπαταρία και την επεξεργασία των φωτογραφιών μέχρι την υποστήριξη της πλατφόρμας στο βάθος των ετών. Εδώ κράζω την apple που στις ΗΠΑ βάζει διαφορετικό modem σε σύγκριση με την Ευρώπη , δε θα κράξω τη Samsung που στην Ευρώπη μας φορτώνει τα ΣΑΠΑΚΙΑ της;

 

Οι Κινέζοι της Huawei το έχουν πιάσει το νόημα και για αυτό καλπάζουν σε πωλήσεις ενώ έχουν αποδείξει ότι στο κομμάτι των chipsets και των modems τους έχουν φάει λάχανο τους Κορεάτες..

Edited by Lord British
Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

-Η apple πχ δίνει ένα χρόνο εγγύηση αλλά είναι GLOBAL. Είτε αγοράσεις τη συσκευή από Κίνα , είτε από το Τιμπουκτου θα πάρεις ένα χρόνο εγγύηση... Φίλος από Αμερική τραβούσε τα μαλλιά όταν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσει την εγγύηση του για ένα S9+ κατά τη διάρκεια των διακοπών του τα Χριστούγεννα... ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕ!!

 

 

 

Η εγγύηση της Apple είναι ανά region αγοράς. Αν αγοράσεις από HΠΑ και μένεις Ευρώπη πρέπει να το στείλεις ΗΠΑ εάν σου πάθει κάτι.

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση της Apple είναι ανά region αγοράς. Αν αγοράσεις από HΠΑ και μένεις Ευρώπη πρέπει να το στείλεις ΗΠΑ εάν σου πάθει κάτι.

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

 

Αν αγοράζεις τη μαμα έκδοση που είναι η Global έχεις παντού υποστήριξη. Αν αγοράσεις έκδοση κάποιου δικτύου όπως η Verizon , Sprint , κλπ τότε ισχύει αυτό που λες. Εγώ πάντα μιλάω για μαμα συσκευές.

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Αν αγοράζεις τη μαμα έκδοση που είναι η Global έχεις παντού υποστήριξη. Αν αγοράσεις έκδοση κάποιου δικτύου όπως η Verizon , Sprint , κλπ τότε ισχύει αυτό που λες. Εγώ πάντα μιλάω για μαμα συσκευές.
Δεν ισχύει αυτό που λες.

 

Διάβασε εδώ https://discussions.apple.com/thread/7800784 και δες και την παρακάτω φωτό από το site της Apple.

 

Έχεις κάποιο λινκ που πιστοποιεί αυτό που γράφεις?d08b497ffd05e548a66bfcf20d1043ad.jpg

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο s7 ο exynos κένταγε. Με πολύ καλύτερη διαχείριση μπαταρίας και γενικά πολύ πιο smooth εμπειρία. Εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου ,με τα οποία update η εμπειρία χρήσης ανάμεσα στους 2 επεξεργαστές να εξισωθεί.μπορει να μην γίνουν 100% ίδιοι αλλά οι διαφορές θα είναι αμελητέες έως ασήμαντες.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μην τα βλέπεις μονόπλευρα.

Αυτή η μία πλευρά του νομίσματος

Updates όμως παίρνει και το Qualcomm variant άρα κάλλιστα η διαφορά να παραμένει μεταξύ των 2 εκδόσεων η και να μεγαλώσει.

 

Δεν υπάρχει δεδομένο κάπου ότι η διαφορά θα μειωθεί η εξισωθει,παρά ευσεβείς πόθοι είναι μόνο.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι Hong Kong 855 version.

Κανονικά ελληνικά θα εχεις και ολες τις μπαντες LTE.

Και παιζει και wifi calling με cosmote

Δουλευουν ολα οπως ειπες, thanks

Σημερα ενεργοποιησα και το wifi calling της cosmote

και δουλευει ρολοι, αν και δεν το περιμενα, πιστευοντας οτι δουλευει μονο στις cosmote συσκευες.

Link to comment
Share on other sites

Μην τα βλέπεις μονόπλευρα.

Αυτή η μία πλευρά του νομίσματος

Updates όμως παίρνει και το Qualcomm variant άρα κάλλιστα η διαφορά να παραμένει μεταξύ των 2 εκδόσεων η και να μεγαλώσει.

 

Δεν υπάρχει δεδομένο κάπου ότι η διαφορά θα μειωθεί η εξισωθει,παρά ευσεβείς πόθοι είναι μόνο.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Εν μέρη έχεις δίκιο αλλά η ιστορία μέχρι τώρα έχει δείξει το αντίθετο, s8 και S9 ψαλιδισαν την οποία αρχική διαφορά και στο τέλος ηρθαν ισα βάρκα ίσα γυαλο με τον Snapdragon. Τώρα το γιατί να περιμένει ο άλλος έξι μήνες για να στρώσει το firmware είναι αλλουνου παπα. Βέβαια ξέρουμε ότι κάθε χρόνο τα ίδια γίνονται αλλά εμείς εκεί. Δυστυχώς ,μετά την one plus(και αυτό συζητιέται πλέον) έχει το καλύτερο skin/firmware/λογισμικό και εγγύηση ,οπότε εμένα δεν μου κάνει να φύγω από εδω. Και άλλοι τόσοι λόγοι που θα φύγουμε εκτός θέματος.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εν μέρη έχεις δίκιο αλλά η ιστορία μέχρι τώρα έχει δείξει το αντίθετο, s8 και S9 ψαλιδισαν την οποία αρχική διαφορά και στο τέλος ηρθαν ισα βάρκα ίσα γυαλο με τον Snapdragon.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και ετσι να ειναι οπως το λες, φετος δεν ισχυει το ιδιο ομως,

ειναι αδυνατον να ερθουν στα ισα αυτοι οι 2 επεξεργαστες οσα update και να γινουν υπερ του exynos, οι 2 επεξεργαστες εχουν διαφορετικη αρχιτεκτονικη , απλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή ανεξαρτήτου επεξεργαστή ως τώρα είναι σούπερ και υπέρ πλήρης μόνο η σούπερ ταχεία φόρτιση λείπει για καμιά ώρα ανάγκης.. Κ την gcam την έχω στον exynos ααααν χρειαστεί καμία φορά σε τέρμα σκοτάδι.. Οκ λείπει το κλασικό ράδιο τα βολευτώ με mb, απτις φώτο είμαι σούπερ κ με το νέο update μέρα κ νύχτα με την μπαταρία σε 24ωρο χτυπάω 8 με 10 ώρες οθόνη για τη χρήση που κάνω ... Ταχύτητα επεξεργαστή οθόνη όλα σούπερ έχω την σμαρτεκ αχρείαστη να είναι για 2χρονια είμαι καλυμμένος...

Με τα ακουστικά δώρο απτή σαμι δεν ξαναέβαλα κινητό στο αυτί εδώ κ λίγες μέρες Δεν έχω μπει στη διαδικασία να δω κανένα βιντεακι με vs επεξεργαστών οκ πιστεύω ότι θα έχει κάποια συν ο snap αλλά να κάτσω να δω αν έχει μια ώρα μπαταρία παραπάνω η ααααν βγάζει ελάχιστα καλύτερο αποτέλεσμα σε μια φώτο ειλικρινά δεν με νοιάζει γιατί είμαι κομπλέ.

Οκ ναι δεν βλέπω το λόγο να ξεχωρίζει τους πελάτες της κ Ναμη βάζει τους ίδιους και ναμην μπορούν να τα πάνε όλοι στο ίδιο service αλλά ζω κ με exynos

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Όντως, ο snap αναφέρεται για όσους θέλουν να έχουν το top κινητό και δυνατό σε όλα του, και καλά κάνουν όπως είναι φυσικό.

Το ότι δεν μας δίνει η Sammy το δικαίωμα, σαν Ευρωπαϊκοί καταναλωτές να επιλέξουμε εμείς την έκδοση που θέλουμε, αυτό είναι καθαρά πολιτική της εταιρίας και μόνο αυτή γνωρίζει τον λόγο.

Πριν την αγορά του exynos (αγορά που όλοι γνωρίζουμε τους λόγους που έγινε) ήμουν διστακτικός και, δυστυχώς, επηρεασμένος από σχόλια και βίντεο στο YT (δεν με ενδιαφέρει αν είναι "πληρωμένα" ή μη).

Στην τελική είναι ένας ο λόγος: Τι απαιτήσεις έχει ο κάθε αγοραστής για το κινητό του: Αν ήθελα υπέρυθρες θα κατέληγα με Xiaomi. Αν ήθελα games και FM θα πήγαινα για την SD έκδοση. Αν είμαι αναγκασμένος να μείνω με αυτά που έχω μάθει: social, κάμερα, κλήσεις, ψυχαγωγία και περιστασιακά games, τότε μένω σ'αυτά που μου δίνει η Sammy.

Σε γενικές γραμμές, δεν θέλω να είμαι επηρεασμένος με όσα ακούω και όσα βλέπω στα media. Απλώς, χαίρομαι αυτό που έχω και ευελπιστώ σε ανερχόμενα updates να γίνει καλύτερο.

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Όντως, ο snap αναφέρεται για όσους θέλουν να έχουν το top κινητό και δυνατό σε όλα του, και καλά κάνουν όπως είναι φυσικό.

Το ότι δεν μας δίνει η Sammy το δικαίωμα, σαν Ευρωπαϊκοί καταναλωτές να επιλέξουμε εμείς την έκδοση που θέλουμε, αυτό είναι καθαρά πολιτική της εταιρίας και μόνο αυτή γνωρίζει τον λόγο.

Πριν την αγορά του exynos (αγορά που όλοι γνωρίζουμε τους λόγους που έγινε) ήμουν διστακτικός και, δυστυχώς, επηρεασμένος από σχόλια και βίντεο στο YT (δεν με ενδιαφέρει αν είναι "πληρωμένα" ή μη).

Στην τελική είναι ένας ο λόγος: Τι απαιτήσεις έχει ο κάθε αγοραστής για το κινητό του: Αν ήθελα υπέρυθρες θα κατέληγα με Xiaomi. Αν ήθελα games και FM θα πήγαινα για την SD έκδοση. Αν είμαι αναγκασμένος να μείνω με αυτά που έχω μάθει: social, κάμερα, κλήσεις, ψυχαγωγία και περιστασιακά games, τότε μένω σ'αυτά που μου δίνει η Sammy.

Σε γενικές γραμμές, δεν θέλω να είμαι επηρεασμένος με όσα ακούω και όσα βλέπω στα media. Απλώς, χαίρομαι αυτό που έχω και ευελπιστώ σε ανερχόμενα updates να γίνει καλύτερο.

 

Συμφωνω απολυτα,

η Samsung κοιταει το συμφερον της αλλωστε, και οχι τους καταναλωτες, και ειναι λογικο , ειναι επιχειρηση και κοιταει να βγαλει οσο το δυνατον μεγαλυτερο κερδος .

Απο την πωληση μιας συσκευης exynos (επεξεργαστης που τον παραγει η ιδια η εταιρια) μπορει να εχει και 100$ μεγαλυτερο κερδος πχ εναντι του να πουλησει μια Snap. συσκευη που τους αγοραζει απο εξωτερικη πηγη, οποτε δεν την νοιαζει αν 1 στους 10 διαμαρτυρονται, γιατι το κερδος της απο τις exynos συσκευες ειναι πολυ μεγαλυτερο,

απλα σαν εταιρια αφου εχει διαλεξει αυτο το μονοπατι με τους επεξεργαστες θα την τιμουσε αμα ειχε και διαφορετικη τιμολογηση,

η να βγαζει τον επεξεργαστη της (exynos) με παραπλησιες δυνατοτητες η και λιγο καλυτερες.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10 (Snapdragon version)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...