Jump to content

Samsung Galaxy S10 (Snapdragon version)


anergos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 382
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators

 

Snapdragon 855 vs Exynos 9820

 

Και φέτος ο Snapdragon είναι μακράν ανώτερος του Exynos, ειδικά στο κομμάτι του 3D effect, εκεί που ο 855 δούλευε smoothly, ο 9820 έκανε πολλά σπασίματα! :down:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάλι τη φόλα στην Ευρώπη, δυστυχως

Δείτε εδώ τα χάλια του exynos

Κανονικά έπρεπε να το τιμολόγει χαμηλότερα από το 855...

https://www.anandtech.com/show/14031/samsung-galaxy-s10-first-exynos-9820-vs-snapdragon-855-scores

The new Exynos 9820 Galaxy S10 now showcases a large performance upgrade compared to last year’s Exynos 9810 units. The new chip’s figures are good and better than the Snapdragon 845, however aren’t able to match either the Snapdragon 855 nor the HiSilicon Kirin 980

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

 

Πάλι τη φόλα στην Ευρώπη, δυστυχως

Δείτε εδώ τα χάλια του exynos

Κανονικά έπρεπε να το τιμολόγει χαμηλότερα από το 855...

https://www.anandtech.com/show/14031/samsung-galaxy-s10-first-exynos-9820-vs-snapdragon-855-scores

The new Exynos 9820 Galaxy S10 now showcases a large performance upgrade compared to last year’s Exynos 9810 units. The new chip’s figures are good and better than the Snapdragon 845, however aren’t able to match either the Snapdragon 855 nor the HiSilicon Kirin 980

 

Μαλλον καποιο αστειο πρεπει να ειναι αυτο με τον Kirin γιατι στην πραξη σε ολα τα αλλα benchmarks ειναι πισω

https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s10_plus-review-1901p5.php

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον καποιο αστειο πρεπει να ειναι αυτο με τον Kirin γιατι στην πραξη σε ολα τα αλλα benchmarks ειναι πισω

https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s10_plus-review-1901p5.php

 

Αν ανάμεσα σε ένα σκασμό Snapdragon 855 devices που θα εμφανιστούν η samsung έδωσε αυτό στην Ευρώπη , τότε υπάρχει πρόβλημα...

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που αναφέρω είναι από 6 s9+ και 4 note 9 που πέρασαν από τα χέρια μου. Δυστυχώς, δεν κάνω κάτι λάθος...

Mate 10 pro και mate 20 pro έχουν περίπου 30% καλύτερη αυτονομία στην πράξη, πάντα με τα δικά μου σενάρια χρήσης ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αν ανάμεσα σε ένα σκασμό Snapdragon 855 devices που θα εμφανιστούν η samsung έδωσε αυτό στην Ευρώπη , τότε υπάρχει πρόβλημα...

 

Και αργοτερα θα κανει την εμφανιση το Oneplus που λογω oxygenos θα ειναι πιο γρηγορο δεν μου λεει κατι.

 

Επισης το mate20pro ειναι κατι μηνες στην αγορα και εχει παρει και καποια updates.

 

Κατα τα αλλα δεν μπορουμε να κανουμε αλλιως,δυστηχως στην Ευρωπη μονο ο Exynos παιζει και οποιος θελει Snapdragon πρεπει να κοιταξει σε αλλη συσκευη.

Α και φυσικα το ιδιο τσιπακι θα φοραει και το Note10 το καλοκαιρι.

Link to comment
Share on other sites

Και αργοτερα θα κανει την εμφανιση το Oneplus που λογω oxygenos θα ειναι πιο γρηγορο δεν μου λεει κατι.

 

Επισης το mate20pro ειναι κατι μηνες στην αγορα και εχει παρει και καποια updates.

 

Κατα τα αλλα δεν μπορουμε να κανουμε αλλιως,δυστηχως στην Ευρωπη μονο ο Exynos παιζει και οποιος θελει Snapdragon πρεπει να κοιταξει σε αλλη συσκευη.

Α και φυσικα το ιδιο τσιπακι θα φοραει και το Note10 το καλοκαιρι.

 

Δε διαφωνούμε . Αυτό που ήθελα να καταδείξω είναι ότι πλέον η samsung έμεινε πίσω στο θέμα των chipset. Έδωσε soc ισάξιο πρακτικά με τον kirin 980, σχεδόν μισό χρόνο μετά. Το soc αυτό υστερεί ξεκάθαρα από τον Snapdragon 855, τον οποίο μάλιστα η ίδια τοποθετεί σε usa και άλλα regions, δημιουργώντας ανισότητες.

Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστη σημασία έχει αν εμείς παίρνουμε τον exynos αντί για τον 855. Όλα κρίνονται στην πράξη, οχι στα benchmarks και οι διαφορές στην απόδοση σε πραγματική χρήση θα εχουν ελάχιστες ως καθόλου διαφορές, ειδικά τώρα με το One UI. Τώρα για τα παιχνίδια, όποιοι παίζουν, ε δε νομίζω ότι θα υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα ακόμα και στα πιο βαριά.

Μεγαλύτερη σημασία εχει το γεγονος οτι παλι δεν παίρνουμε το ράδιο και τι θα παίζει με την μπαταρία. Την οποία δεν μπορούμε να κρίνουμε ακόμα απόλυτα, θα βγουν updates στη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Παντα ο snap ειναι πιο οικονομικος απο τον exynos . O ορος "οικονομικος" ειναι σχετικο . Η samsung με τον exynos δινει μεγαλυτερη εμφαση στην ταχυτητα , στην πλοηγηση εχοντας παραπανω core με ψηλο χρονισμο . Ο snap εχει λιγοτερο core στα ψηλα .Αυτο δεν ειναι κατι παραξενο η κακο η οτι αλλο τελος παντων.
Link to comment
Share on other sites

Παντα ο snap ειναι πιο οικονομικος απο τον exynos . O ορος "οικονομικος" ειναι σχετικο . Η samsung με τον exynos δινει μεγαλυτερη εμφαση στην ταχυτητα , στην πλοηγηση εχοντας παραπανω core με ψηλο χρονισμο . Ο snap εχει λιγοτερο core στα ψηλα .Αυτο δεν ειναι κατι παραξενο η κακο η οτι αλλο τελος παντων.
Δηλαδή ο exynos φοράει μεγαλύτερη τουρμπίνα... Χαχαχαχα
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο exynos φοράει μεγαλύτερη τουρμπίνα... Χαχαχαχα

 

Χαχα ενταξει εχει 2 απο τους 8 core στα 2.8 ενω ο snap 1 .Ειναι μια διαφορα τεχνικα πως να το κανουμε .

Link to comment
Share on other sites

Χαχα ενταξει εχει 2 απο τους 8 core στα 2.8 ενω ο snap 1 .Ειναι μια διαφορα τεχνικα πως να το κανουμε .
Και πάλι "ξύλο" τρώει όμως από τον snap ή κάνω λάθος;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι "ξύλο" τρώει όμως από τον snap ή κάνω λάθος;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τρώει, παίρνει και στις τσέπες...

Και έχει και ραδιόφωνο ο Snapdragon.

 

Όχι μόνο τουρμπίνα και ηχοσύστημα δηλαδή.

Edited by dionisis
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι "ξύλο" τρώει όμως από τον snap ή κάνω λάθος;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αλλο cpu αλλο gpu και αλλο ο συνδιασμος και των δυο .Δεν νομιζω παγκοσμιως σε διαφορα site να κανουν τοσο αναλυτικες παραστασεις αντε να ειναι κανα δυο και που να τα βρεις κιολας πρεπει να ψαξεις παντου .Τα περισσοτερα ειναι και τρολ η πληρωμενα για καποιο σκοπο να λενε υπερ και κατα .Το ιντερνετ δεν ειναι τοσο αγνο οσο φαινεται απλα θελει να σε κανει να πιστεψεις κατι με σκοπο την μεταδοση .

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι ψάχνουμε; Το μηχάνημα είναι τρομερό και ταχύτατο...

Άμα τώρα μπορείτε να καταλάβετε διαφορές χιλιοστών του δευτερολέπτου γιατί αυτές είναι οι διαφορές πλέων στις ναυαρχίδες πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Μα τωρα . . .

Θα πει καποιος . . .

Η Adreno του snap ειναι πιο δυνατη απο την mali του Εxynos . . .

Mαλιστα . . .

Και που το διαβασε αυτο σε καποιο site .

To Site αυτο εψαξε απο τα 1.000.000 παιχνιδια τα 5 πιο βαρια που υπαρχουν στον πλανητη και εβγαλε πορισμα...

Η adreno ειναι πιο δυνατη η mali κανει drops χαχαχαχ γελανε τα τσιμεντα δηλαδη ...

Και παμε στο θεμα ...ΝΑΙ ισχυει...

Παιδια εχετε αδυναμη καρτα γραφικων και ας παιζετε αριστα τα υπολοιπα 999.000 χαχαχαχα

Κανατε μια αποτυχημενη αγορα εφοσον το λεει το site μια και βρηκε 5 απο τα ενα εκατομμυριο παιχνιδια να κανει καποια drops χαχαχαχ...

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το μοντέλο με τον snap από Αμερική που ψάχνω να μου φέρει ένας δικός μου, τι πρέπει να προσέξω για να δουλέψει εδώ (Ευρώπη).. Έχετε καθόλου υπόψιν σας???

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

[

Παιδιά το μοντέλο με τον snap από Αμερική που ψάχνω να μου φέρει ένας δικός μου, τι πρέπει να προσέξω για να δουλέψει εδώ (Ευρώπη).. Έχετε καθόλου υπόψιν σας???

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το μονο που θα πρεπει να κοιταξεις ειναι με τις μπαντες μηπως εχεις καποιο θεμα ή παροχου(δεν ξερω τι ακριβως αγορασες).

Επισης να ξερεις οτι αν παθει κατι το κινητο δεν εχεις εγγυηση απο το εδω Service της Smartec μιας και καλυπτει μονο τα Ευρωπαικα μοντελα.

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το μοντέλο με τον snap από Αμερική που ψάχνω να μου φέρει ένας δικός μου, τι πρέπει να προσέξω για να δουλέψει εδώ (Ευρώπη).. Έχετε καθόλου υπόψιν σας???

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Νίκο απλά να μην είναι carrier locked

Εγώ περιμένω ένα SM-G975UZKEXAA (512GB Storage – 8GB RAM – Prism Black) με snap 855. Αυτή είναι η factory unlocked us εκδοση

Πλέον άνοιξε πολύ η ψαλίδα υπέρ του Snapdragon 855 και θεωρώ όχι μόνο σε επιδόσεις, αλλά και σε αυτονομία, εκπομπή θερμότητας κλπ απομένει να το δούμε και στην πράξη...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Νίκο απλά να μην είναι carrier locked

Εγώ περιμένω ένα SM-G975WCKEXAC (512GB Storage – 8GB RAM – Ceramic Black), με snap 855

Πλέον άνοιξε πολύ η ψαλίδα υπέρ του Snapdragon 855 και θεωρώ όχι μόνο σε επιδόσεις, αλλά και σε αυτονομία, εκπομπή θερμότητας κλπ απομένει να το δούμε και στην πράξη...

Καλησπέρα. Αν γίνει παραγγελία από Amazon Αμερικής δεν καλύπτεται από κάποια εγγύηση μέσω Amazon;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νίκο απλά να μην είναι carrier locked

Εγώ περιμένω ένα SM-G975UZKEXAA (512GB Storage – 8GB RAM – Prism Black) με snap 855. Αυτή είναι η factory unlocked us εκδοση

Πλέον άνοιξε πολύ η ψαλίδα υπέρ του Snapdragon 855 και θεωρώ όχι μόνο σε επιδόσεις, αλλά και σε αυτονομία, εκπομπή θερμότητας κλπ απομένει να το δούμε και στην πράξη...

Από Αμερική Βαγγέλη???

Αν το πάρω μόνο με τον snap φίλε εγώ.

Η εγγύηση δεν με ενδιαφέρει καθόλου

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα με ενδιαφερει η περιπτωση με snap απο ΗΠΑ. Με τις μπαντες δε νομιζω να εχει θεμα, γτ οι φιλοι μου ερχονται καθε καλοκαιρι και χρησιμοποιουν τα δικα τους κινητα εδω, χωρις κανενα προβλημα.

 

Αν καποιος το φερει μεχρι τον Μαϊο, ας γραψει εντυπωσεις παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Από Αμερική Βαγγέλη???

Αν το πάρω μόνο με τον snap φίλε εγώ.

Η εγγύηση δεν με ενδιαφέρει καθόλου

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι Αμερική Νίκο. Αυτή η έκδοση είναι η factory unlocked usa. Την εχουν πολλά καταστήματα εκεί (bestbuy κ.α.)

Κι εγώ μόνο αυτή την έκδοση θα δοκιμάσω. Αν δε μου κάνει για κάποιο λόγο s10+ τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Από Αμερική Βαγγέλη???

Αν το πάρω μόνο με τον snap φίλε εγώ.

Η εγγύηση δεν με ενδιαφέρει καθόλου

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

https://www.eglobalcentral.eu/samsung-galaxy-s10-g9750-qualcomm-snapdragon-855-8gb-128gb-dual-sim-black.html

 

Kαι 1 χρονο εγγυηση! ;)

 

Απλα δεν ξερω αν ειναι ξεκλειδωτο (λογικα ειναι).

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10 (Snapdragon version)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...