Jump to content

Samsung Galaxy S10 (Snapdragon version)


anergos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

gkp - να πεις ομως οτι τη συσκευή με τον Snap την έστησες Setup As New και οχι με google restore οπως είχες σεττάρει τη συσκευή σου με τον Exynos - που ειναι αποδεδειγμένο στις συσκευες της Samsung οτι πείραζει τα google pay services με αποτέλεσμα τρελή κατανάλώση.:)

 

Εγώ το ξαναέστησα χθές - Setup as new και βλεπω μεγάλη διαφορά σε κατανάλωση και θερμοκρασίες.

 

Τα νόυμερα σε επιδώσεις για μένα είναι απλά νούμερα. Στην καθημερινή χρήση θα φανούν διαφορές.:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 382
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Επιδόσεις τουλάχιστον πάνω 10-15% πάνω σε ότι τεστ του έχω κάνω μέχρι τώρα.

 

H διαφορά στην απόδοση είναι σαφέστατη υπέρ του snapdragon. Φαίνεται

στο πιο κοντά στη πραγματικότητα αξιόπιστο speed test.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για γέλια και κλάματα η Samsung.

Όσο επιμένει να φέρνει Ευρώπη exynos variant την ξεγραφω από μελλοντική απόκτηση συσκευών ακόμα και τέλεια σε όλα τα υπόλοιπα να τα κάνει.

DOA από τα αποδυτήρια.:down:

 

Καταναλωτές Α και Β κατηγορία δεν ανεχομαι από κανέναν.

 

Η φέρνει σε ίση απόσταση στα πάντα σε όλες τις πιθανές χρήσης με WiFi με data με μια ή δύο Sim στον Exynos η αλλιώς αποκλειστικά χρήση Qualcomm variant σε global κυκλοφορία.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

gkp - να πεις ομως οτι τη συσκευή με τον Snap την έστησες Setup As New και οχι με google restore οπως είχες σεττάρει τη συσκευή σου με τον Exynos - που ειναι αποδεδειγμένο στις συσκευες της Samsung οτι πείραζει τα google pay services με αποτέλεσμα τρελή κατανάλώση.:)

 

Εγώ το ξαναέστησα χθές - Setup as new και βλεπω μεγάλη διαφορά σε κατανάλωση και θερμοκρασίες.

 

Τα νόυμερα σε επιδώσεις για μένα είναι απλά νούμερα. Στην καθημερινή χρήση θα φανούν διαφορές.:lol:

 

το στησιμο με επαναφορα εννοειται οτι δημιουργει θεματα, οχι παντα αλλα πολλες φορες. το σωστο ειναι η συγκριση να γινεται με στησιμο απο το μηδεν, παρολα αυτα κακες καταναλωσεις ειδαμε και απο τετοια παιδια οποτε ο χρονος θα δειξει, εγω δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα οταν βλεπω και καλες καταναλωσεις. Θα το παρω σε κανα μηνα ή και λιγο παραπανω, να πεσει η τιμη, αλλα θα περιμενω τουλαχιστον 2 εβδομαδες να δω αποδοση.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

gkp - να πεις ομως οτι τη συσκευή με τον Snap την έστησες Setup As New και οχι με google restore οπως είχες σεττάρει τη συσκευή σου με τον Exynos - που ειναι αποδεδειγμένο στις συσκευες της Samsung οτι πείραζει τα google pay services με αποτέλεσμα τρελή κατανάλώση.:)

 

Εγώ το ξαναέστησα χθές - Setup as new και βλεπω μεγάλη διαφορά σε κατανάλωση και θερμοκρασίες.

 

Τα νόυμερα σε επιδώσεις για μένα είναι απλά νούμερα. Στην καθημερινή χρήση θα φανούν διαφορές.:lol:

 

Γιωργαρε και εγώ θα ήθελα να είναι όπως τα γράφεις αλλά δυστυχώς τα πράγματα είναι ξεκάθαρα όσο δεν πάει.

 

Σκέψου έκανες reset και στήσιμο γιατί κάτι δεν πήγαινε καλά. Αυτό από μόνο του είναι πρόβλημα αλλά έστω ότι το ξεπερνάμε αυτό.

 

Οι επιδόσεις δεν είναι θέμα στησίματος συσκευής και φυσικά η μεγάλη διαφορά στη λήψη του σήματος επίσης δεν είναι.

 

Το μόντεμ του 855 λαμβάνει σήμα καμπάνα και έχω σταθερά 5 γραμμές παντού εκεί που εγώ κινούμαι.

 

Προσωπικά δεν νιώθω άνετα να είμαι πελάτης Β διαλογης ενώ έχω πληρώσει περισσότερα από αλλά regions.

 

Τέλος όσο αφορά τα νούμερα να σου πω ότι ας υπάρχουν εκεί και ας μην τα βλέπω συνέχεια στην καθημερινότητα. Εξάλλου και ο 845 περίφημα τα πάει ακόμα

Edited by gkp

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

το στησιμο με επαναφορα εννοειται οτι δημιουργει θεματα, οχι παντα αλλα πολλες φορες. το σωστο ειναι η συγκριση να γινεται με στησιμο απο το μηδεν, παρολα αυτα κακες καταναλωσεις ειδαμε και απο τετοια παιδια οποτε ο χρονος θα δειξει, εγω δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα οταν βλεπω και καλες καταναλωσεις. Θα το παρω σε κανα μηνα ή και λιγο παραπανω, να πεσει η τιμη, αλλα θα περιμενω τουλαχιστον 2 εβδομαδες να δω αποδοση.

 

 

Εγώ Νίκο και στο α8 ειχα μεταφέρει τα πάντα απο το α5, και στο s9 και τωρα εκανα μεταφορά απο το α8. Κι ειναι ολα καμπάνα.

Δεν το γράφω για να αμφισβητήσω αυτο που λες σε καμία περίπτωση, απλώς καταθέτω τι ισχύει για τη δίκη μου συσκευη.

Σίγουρα ομως αν ειχα θέματα θα εκανα ενα set as new για να δω αν αλλάξει κατι.

 

Κατα τα αλλα εξαιρετικά τα buds. Πολυ καλός ηχος εντός και εκτός σπιτιού. Ένταση, καλή απομόνωση του περιβάλλοντος χωρίς να σε αποκόβει τελείως, άμεση σύνδεση με το κινητό α λα AirPods και εύκολος χειρισμός μέσω του touchpad.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ Νίκο και στο α8 ειχα μεταφέρει τα πάντα απο το α5, και στο s9 και τωρα εκανα μεταφορά απο το α8. Κι ειναι ολα καμπάνα.

Δεν το γράφω για να αμφισβητήσω αυτο που λες σε καμία περίπτωση, απλώς καταθέτω τι ισχύει για τη δίκη μου συσκευη.

Σίγουρα ομως αν ειχα θέματα θα εκανα ενα set as new για να δω αν αλλάξει κατι.

 

Κατα τα αλλα εξαιρετικά τα buds. Πολυ καλός ηχος εντός και εκτός σπιτιού. Ένταση, καλή απομόνωση του περιβάλλοντος χωρίς να σε αποκόβει τελείως, άμεση σύνδεση με το κινητό α λα AirPods και εύκολος χειρισμός μέσω του touchpad.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Δεν ειπα οτι ειναι κανονας, αλλα συνηθως οταν μεταφερεις ρυθμισεις, εφαρμογες κλπ τοτε παιζει να μην δουλευει καλα, που μπορει να μην το καταλαβεις, απλα αν το ειχες στησει απο το μηδεν, να δουλευε λιγο καλυτερα. Μπορει να δουλευει και αριστα αλλα και πολυ χειροτερα ομως. αυτο ειπα. απο εκει και περα, δεν αμφισβητει κανεις οτι με 855 τα πραγματα ειναι καλυτερα, αλλα περα απο επιδοσεις σε benchmarks Που δε με απασχολουν, περιμενω να δω που θα κατσει η μπιλια με αυτονομια στις ευρωπαικες εκδοσεις.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Για γέλια και κλάματα η Samsung.

Όσο επιμένει να φέρνει Ευρώπη exynos variant την ξεγραφω από μελλοντική απόκτηση συσκευών ακόμα και τέλεια σε όλα τα υπόλοιπα να τα κάνει.

DOA από τα αποδυτήρια.:down:

 

Καταναλωτές Α και Β κατηγορία δεν ανεχομαι από κανέναν.

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Ασε μας ρε Alex πια που εχεις καταντησει πιο γραφικος και απο την Σαντορινη με αυτα σου τα σχολια.

Σε καθε θεμα κινητου θα βρεις κατι για να κραξεις ολες μα ολες τις εταιρειες.

Τωρα βρηκες να θυμηθεις οτι στην Ευρωπη εχουμε τον Exynos,που αυτο γινεται εδω και χρονια?

Τι την ξεγραφεις απο μελλοντικη αποκτηση συσκευων,αφου ουτως ή αλλως την ειχες ξεγραψει οταν ουτε το Note9 περυσι δεν σε κρατησε,και ειχες πει πιο παλια οτι δεν θα επαιρνες ουτως ή αλλως Galaxy λογω punch hole?

Το Note9 εστω και για λιγο για ποιο λογο το αγορασες περυσι?Αυτο δεν ειχε Exynos?

Και για τα notch σταγονες ελεγες οτι δεν θα αγορασεις κινητο με αυτα και 2φορες αγορασες το Oneplus6t(ασχετως του ποσο και αν το κρατησες την εταιρεια την πληρωσες).

Απο κωλοτουμπες χορτασαμε.

 

Ενταξυ οκ καταλαβαινω μεχρι ενος σημειου τα παραπονα σου αλλα κυριολεκτικα πολυ συχνα φτανεις στα ακρα και το τερματιζεις με αυτα που γραφεις.

Link to comment
Share on other sites

 

Προσωπικά δεν νιώθω άνετα να είμαι πελάτης Β διαλογης ενώ έχω πληρώσει περισσότερα από αλλά regions.

 

Ας μαζευτει ο κοσμος να κραξει μαζικα την Samsung για τον διαχωρισμο που κανει στην Ευρωπη με τους exynos για να φερει και σε μας Snapdragon. Ετσι γινεται δουλεια,οχι να κανουμε παραπονα 3-4 ατομα σε ενα forum.

Link to comment
Share on other sites

Ας μαζευτει ο κοσμος να κραξει μαζικα την Samsung για τον διαχωρισμο που κανει στην Ευρωπη με τους exynos για να φερει και σε μας Snapdragon. Ετσι γινεται δουλεια,οχι να κανουμε παραπονα 3-4 ατομα σε ενα forum.

 

Το ευρύ κοινό αγνοεί την ύπαρξη s10+ με 855.

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Ασε μας ρε Alex πια που εχεις καταντησει πιο γραφικος και απο την Σαντορινη με αυτα σου τα σχολια.

Σε καθε θεμα κινητου θα βρεις κατι για να κραξεις ολες μα ολες τις εταιρειες.

Τωρα βρηκες να θυμηθεις οτι στην Ευρωπη εχουμε τον Exynos,που αυτο γινεται εδω και χρονια?

Τι την ξεγραφεις απο μελλοντικη αποκτηση συσκευων,αφου ουτως ή αλλως την ειχες ξεγραψει οταν ουτε το Note9 περυσι δεν σε κρατησε,και ειχες πει πιο παλια οτι δεν θα επαιρνες ουτως ή αλλως Galaxy λογω punch hole?

Το Note9 εστω και για λιγο για ποιο λογο το αγορασες περυσι?Αυτο δεν ειχε Exynos?

Και για τα notch σταγονες ελεγες οτι δεν θα αγορασεις κινητο με αυτα και 2φορες αγορασες το Oneplus6t(ασχετως του ποσο και αν το κρατησες την εταιρεια την πληρωσες).

Απο κωλοτουμπες χορτασαμε.

 

Ενταξυ οκ καταλαβαινω μεχρι ενος σημειου τα παραπονα σου αλλα κυριολεκτικα πολυ συχνα φτανεις στα ακρα και το τερματιζεις με αυτα που γραφεις.

 

Τι σχέση έχει το ότι δεν με κάλυψε για άλλους λόγους επιπλέον με το ότι κάνει τέτοια διάκριση συνεχώς??

 

Και ότι δεν θα το πάρω λόγο ********ες δεν σημαίνει ότι δεν θα αναφερθώ στα επιπλέον αρνητικά που έχει.

 

Ξέρω πολύ καλά ότι exynos φέρνει Ευρώπη αλλά 1-2-3 ε περιμένεις να φτάσει στο ίδιο επίπεδο με Qualcomm όμως.

 

Δεν γίνεται κάθε χρόνο τα ίδια είναι καταφωρη υποτιμηση νοημοσύνη των χρηστών σε Ευρώπη που πληρώνουν και παραπάνω για ίδιο προιον και εισπρατουν χειρότερα αποτελέσματα.

 

Εδώ έφτασε στο σημείο να κοπεί quick charger 3 από Qualcomm variant για να μην θιχτουμε οι exynos που υποστήριζε χειρότερη φόρτιση.

 

Η αντιμετώπιση από την εταιρία είναι περιγελος και ξεφτίλα

 

Πολύ απλά τα πράγματα.

 

Αν θες να χαϊδεύεις αυτιά καλώς κάνε εγώ όχι όμως.

 

Και ότι ότι δοκιμάζω και τα σουταρω δεν αναιρεί τα αρνητικά που προσαπτω κάθε φορά.

 

Και καμιά κωλοτουμπα.

 

Κωλοτουμπα θα ήταν αν έβρισκα αρνητικά κάπου το αγοράζω και λέω μόνο θετικά μετά και το αποθεωνω.

Το ότι τα αγοράζω δοκιμάζω και σουτάρω δεν είναι κωλοτουμπα.

 

Να ξέρουμε και τι σημαινει κωλοτουμπα έτσι....

 

Για να ξέρουμε για το τι μιλάμε έτσι διότι μάλλον αγνοεις έννοιες που χρησιμοποιείς στα γραφόμενα σου και εύκολα χαρακτηριζεις τον συνομιλητη σου.

 

Really????

 

Ίδια διάκριση και χειρότερο βαθμό από ότι Huawei με τις οθόνες από την Samsung διότι το κάνει συστηματικά χωρίς καμία βελτίωση με τα χρόνια.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το ευρύ κοινό αγνοεί την ύπαρξη s10+ με 855.

 

να εισαι σιγουρος οταν το μαθει, exynos δεν θα πουλαει τιποτα. πολλοι το ξερουν, αλλα τους φοβιζει απο που θα το φερουν, και οτι δεν το αναγνωριζει η samsung εδω για το service. εγω που μπηκα στο ebay και ειδα οτι το στελνουν απο αγγλια, σε λιγο καιρο το παραγγελνω.

Link to comment
Share on other sites

 

Το ότι τα αγοράζω δοκιμάζω και σουτάρω δεν είναι κωλοτουμπα.

 

Για να ξέρουμε για τι μιλάμε έτσι διότι μάλλον αγνοεις έννοιες που χρησιμοποιείς στα γραφόμενα σου.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Οταν λες οτι εισαι καθετος σε κατι(οπως και στα notch)και λες κιολας συγκεκριμενα οτι δεν θα αγορασεις ποτε συσκευη με κατι τετοιο και πας και αγοραζεις(ασχετα αν την κρατησεις και για 1μερα)την αγορα την εκανες και αρα ειναι κωλοτουμπα. Το σχολιο αυτο φυσικα ειναι γενικο και πιανει ολους οσους κανουν τετοιες δηλωσεις(ακομα και μενα αν κανω).

 

Και περυσι ειχαμε ακομα μεγαλυτερες διαφορες μεταξυ exynos και snap845 αλλα δεν αναφεροταν τοσο πολυ στο θεμα των S και Note κινητων.

 

Αν θελετε να ζαλισετε το κεφαλι καποιου για τις διαφορες μεταξυ exynos και snap855,πηγαινετε στο επισημο site της Samsung και κραξτε.

 

Οχι τιποτα αλλο αλλα με αυτα που γραφετε ορισμενοι ριχνετε στην ουσια(ειτε το θελετε,ειτε οχι) και μπηχτες/ειρωνιες οτι οσοι αγορασαν/αγορασουν τα νεα galaxy/note κινητα με Exynos(δηλαδη ολοι οι υπολοιποι)ειναι πελατες β διαλογης και κοροιδα.

 

Φετος μετα απο χρονια εχουμε επιτελους μια φοβερη προταση στην S σειρα απο την Samsung(οπως και περυσι με το Note9),και ορισμενοι γιγαντωνουν χωρις λογο καποια πραγματα χωρις λογο.

Θελετε να παρετε καποιοι το S10 με snapdragon αλλα με κατωτερη εγγυηση,υπαρχει λυση.

Θελετε καλυτερες νυχτερινες επισης υπαρχουν προτασεις.

Θελετε καλυτερη μπαταρια,μια απο τα ιδια.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Samsung & Huawei εδραιώθηκαν, επειδή ανέπτυξαν inhouse chipsets. Λέω εγώ τώρα...

 

Δεν εχουν αδικο σε αυτο που λενε περι snap και exynos(που ισχυε και απο πιο παλια),αλλα αν θελουν να κραξουν για αυτο μπας και αλλαξει(οπως και ολος ο κοσμος)ας το κανουν εκει που πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες οτι εισαι καθετος σε κατι(οπως και στα notch)και λες κιολας συγκεκριμενα οτι δεν θα αγορασεις ποτε συσκευη με κατι τετοιο και πας και αγοραζεις(ασχετα αν την κρατησεις και για 1μερα)την αγορα την εκανες και αρα ειναι κωλοτουμπα. Το σχολιο αυτο φυσικα ειναι γενικο και πιανει ολους οσους κανουν τετοιες δηλωσεις(ακομα και μενα αν κανω).

 

Και περυσι ειχαμε ακομα μεγαλυτερες διαφορες μεταξυ exynos και snap845 αλλα δεν αναφεροταν τοσο πολυ στο θεμα των S και Note κινητων.

 

Αν θελετε να ζαλισετε το κεφαλι καποιου για τις διαφορες μεταξυ exynos και snap855,πηγαινετε στο επισημο site της Samsung και κραξτε.

 

Οχι τιποτα αλλο αλλα με αυτα που γραφετε ορισμενοι ριχνετε στην ουσια(ειτε το θελετε,ειτε οχι) και μπηχτες/ειρωνιες οτι οσοι αγορασαν/αγορασουν τα νεα galaxy/note κινητα με Exynos(δηλαδη ολοι οι υπολοιποι)ειναι πελατες β διαλογης και κοροιδα.

 

Όχι κωλοτουμπα δεν είναι η αγοραπωλησια σε καμία περίπτωση,αλλά η στροφή 180 μοιρών σε αυτά που υποστηριζες πριν με μετά την αγορά η πώληση.

 

Οι απόψεις-πεποίθησεις παραμένουν σταθερές ανεξάρτητα αγορά πώληση.

 

Αλιμονο να μην έχω το δικαίωμα να δοκιμάσω κάτι ακόμα και ας έχω αναφερθεί αρνητικο σε κάποιους παραμέτρους.

 

Ετερον εκατερον λοιπόν.

 

Η εταιρία καλώς ή κακώς αντιμετώπιζει τους χρήστες σε Α και Β διαλογής.

 

Αυτό καυτηριαζω μόνο.

 

Δεν κρίνω τους χρήστες για τις επιλογές τους.

 

Με γειά τους με χαρά τους όσοι το τιμούν exynos αντίστοιχα το ίδιο για τους Qualcomm αλλά δεν παυει να υπάρχει ξεκάθαρα διάφορες μεταξύ των 2 variant προς όφελος του δεύτερου.

 

Μην ανησυχείς υπάρχουν χρήστες που κράζουν και σε Sammy forum.

Αυτό δεν αφαιρεί το δικαίωμα να κραζουμε εδώ.

 

Με την ίδια λογική youtuber,blog έπρεπε παρατηρήσεις και κράξιμο να κάνουν απευθείας σε Samsung και καμιά κουβέντα προς υπόλοιπους.

 

Δεν πάει οπως τα λες.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν θυμάμαι καλά στο σ8 ο exynos ήταν ενεργειακά πολύ καλύτερος...άρα δε νομίζω ότι κάνει κάτι επίτηδες. Απλά ίσως δεν της βγήκε και επειδή παίζονται λεφτά, προτιμάει να δώσει το δικό της ξέροντας ότι αυτό αφορά μόνο εμάς εδώ. Τα εκατομμύρια πωλήσεις που κάνουν δεν έχει ιδέα ο κόσμος αυτός τις διαφορές ούτε τους ενδιαφέρει ίσως. Τώρα αν η διαφορά είναι 5% στη μπαταρία ή 50%, δεν είναι το ίδιο αλλά μέχρι στιγμής δεν έχουμε μάθει τη διαφορά. Για 5, who cares.. Για 50 που έχει ειπωθεί έμμεσα, θα φανεί άμεσα. Κατά τα άλλα επιμένω ότι έχουμε μεγάλες αποκλίσεις στις διαπιστώσεις

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν θυμάμαι καλά στο σ8 ο exynos ήταν ενεργειακά πολύ καλύτερος...άρα δε νομίζω ότι κάνει κάτι επίτηδες. Απλά ίσως δεν της βγήκε και επειδή παίζονται λεφτά, προτιμάει να δώσει το δικό της ξέροντας ότι αυτό αφορά μόνο εμάς εδώ. Τα εκατομμύρια πωλήσεις που κάνουν δεν έχει ιδέα ο κόσμος αυτός τις διαφορές ούτε τους ενδιαφέρει ίσως. Τώρα αν η διαφορά είναι 5% στη μπαταρία ή 50%, δεν είναι το ίδιο αλλά μέχρι στιγμής δεν έχουμε μάθει τη διαφορά. Για 5, who cares.. Για 50 που έχει ειπωθεί έμμεσα, θα φανεί άμεσα. Κατά τα άλλα επιμένω ότι έχουμε μεγάλες αποκλίσεις στις διαπιστώσεις

 

φιλε νικο, πιστευω οτι την μεγαλη διαφορα την κανει οτι ο snapdragon υποστηριζει ραδιο ενω ο exynos οχι. ξερεις ποσοι δεν παιρνουν την σειρα s για το ραδιο? πολλοι, μεταξυ αυτων και εγω. φετος ομως θα την κανω την κινηση με τον snapdragon και ας μην υποστηριζει εδω το service, απλα γιατι το s10e ειναι κοντα στα γουστα μου απο θεμα μεγεθους.

Link to comment
Share on other sites

Οι Διαφορές επιδόσεων μεταξύ επεξεργαστων οποιασδήποτε εταιρίας είναι για γέλια....(σε επίπεδο ναυαρχίδας)

 

Είμαι σίγουρος αν γινόταν blind test μεταξύ συσκευών με επεξεργαστές διετίας δεν θα καταλάβαινε διαφορά στην καθημερινότητα του κάνεις reviewer, you tuber ή "σοφός χρήστης" εδώ μέσα...

 

Ακόμα και στο θέμα των καμερών τα ίδια....

 

Την βελτίωση στην χρήση σε αυτές τις κατηγορίες συσκευών διετίας την φέρνει το καλογραμμένο λογισμικό και οι βελτιώσεις στο app των καμερών.

 

Όλα τ Άλλα είναι να χαμε να λέγαμε.....

Και να πατάμε click σε γνωστούς reviewer.... Για να δουμε το 0.0003 msec γρηγορότερο άνοιγμα μιας εφαρμογής....

 

Αυτό που κάνει διάφορα είναι το ΠΑΚΕΤΟ μιας συσκευης....

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Anergos13 πόσο σωστή και αντικείμενικη είναι η άποψη σου.

Συμφωνώ απόλυτα.

Οπως έχω ξαναπεί 70% για μένα είναι το software μιας συσκευής και 30 το hardware.

Το καλογραμμένο software κάνει την διαφορά!!

 

The power of the Mi 8 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι κωλοτουμπα δεν είναι η αγοραπωλησια σε καμία περίπτωση,αλλά η στροφή 180 μοιρών σε αυτά που υποστηριζες πριν με μετά την αγορά η πώληση.

 

Οι απόψεις-πεποίθησεις παραμένουν σταθερές ανεξάρτητα αγορά πώληση.

 

Αλιμονο να μην έχω το δικαίωμα να δοκιμάσω κάτι ακόμα και ας έχω αναφερθεί αρνητικο σε κάποιους παραμέτρους.

 

Ετερον εκατερον λοιπόν.

 

Η εταιρία καλώς ή κακώς αντιμετώπιζει τους χρήστες σε Α και Β διαλογής.

 

Αυτό καυτηριαζω μόνο.

 

Δεν κρίνω τους χρήστες για τις επιλογές τους.

 

Με γειά τους με χαρά τους όσοι το τιμούν exynos αντίστοιχα το ίδιο για τους Qualcomm αλλά δεν παυει να υπάρχει ξεκάθαρα διάφορες μεταξύ των 2 variant προς όφελος του δεύτερου.

 

Μην ανησυχείς υπάρχουν χρήστες που κράζουν και σε Sammy forum.

Αυτό δεν αφαιρεί το δικαίωμα να κραζουμε εδώ.

 

Με την ίδια λογική youtuber,blog έπρεπε παρατηρήσεις και κράξιμο να κάνουν απευθείας σε Samsung και καμιά κουβέντα προς υπόλοιπους.

 

Δεν πάει οπως τα λες.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Αλεξ εαν υπηρχε επισημη υποστηριξη απο το service σε οποιαδηποτε πολιτεια δεν θα αχολουνταν κανενας θα επερνε ο καθενας οτι γουαταρε....Οποιος ειναι εκτος ευρωπης και ερθει ας πουμε Ελλαδα για εργασιες για τουρισμο κτλ.το να μη μπορει να παει μεχρι το χαιδαρι στο σερβις αυτο με ξεπερναει...

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν αδικο σε αυτο που λενε περι snap και exynos(που ισχυε και απο πιο παλια),αλλα αν θελουν να κραξουν για αυτο μπας και αλλαξει(οπως και ολος ο κοσμος)ας το κανουν εκει που πρεπει.

 

Παλαιοτερα π.χ. Νote 4 και πιο πριν εποχες, το exynos μοντελο ηταν καλυτερο του snapdragon!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ εαν υπηρχε επισημη υποστηριξη απο το service σε οποιαδηποτε πολιτεια δεν θα αχολουνταν κανενας θα επερνε ο καθενας οτι γουαταρε....Οποιος ειναι εκτος ευρωπης και ερθει ας πουμε Ελλαδα για εργασιες για τουρισμο κτλ.το να μη μπορει να παει μεχρι το χαιδαρι στο σερβις αυτο με ξεπερναει...

 

Σε αυτό θα μπορούσε η Sammy παρέχει worldwide εγγύηση όπως κάνει η Apple η άλλες εταιρίες πχ Asus,Lenovo,Dell,MS παρέχουν στο χώρο των Windows.

 

Και σε όλα τα παραπάνω που ανέφερα ως κριτικη ενώ προσωπικά με καλύπτει και η exynos variant γιατί ξέρω ότι με το κατάλληλο στήσιμο σεταρισμα θα πάρω το maximum σε απόδοση.

 

Αλλά δεν πάυει να υπάρχει διάκριση διότι σε 855 variant θα έπαιρνα το ακόμα παραπάνω με ίδιο στήσιμο σεταρισμα.

 

Σε τελική ας τιμολόγει χαμηλότερα από ότι Qualcomm variant να δικαιολογησει τις χειρότερες επιδόσεις,χειρότερο modem,χειρότερη αυτονομία,έλλειψη ραδιόφωνο,πιο αργή φόρτιση κ.α.

 

Αν είχε κάνει αντίστοιχη διάκριση η Apple θα είχαν πέσει να την φάνε.

Ήδη κάνει διαχωρισμός σε LTE modem μεταξύ Intel και Qualcomm με χειρότερο το πρώτο και υπήρξαν αντιδράσεις.

Παλαιοτερα π.χ. Νote 4 και πιο πριν εποχες, το exynos μοντελο ηταν καλυτερο του snapdragon!

 

Έλα ντε παρ όλο το φιάσκο με 810 επανήλθε δριμύτερη και πλέον όχι μόνο κάλυψε διαφορά αλλά έχει πάρει το πάνω χέρι συντριπτικα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

φιλε νικο, πιστευω οτι την μεγαλη διαφορα την κανει οτι ο snapdragon υποστηριζει ραδιο ενω ο exynos οχι. ξερεις ποσοι δεν παιρνουν την σειρα s για το ραδιο? πολλοι, μεταξυ αυτων και εγω. φετος ομως θα την κανω την κινηση με τον snapdragon και ας μην υποστηριζει εδω το service, απλα γιατι το s10e ειναι κοντα στα γουστα μου απο θεμα μεγεθους.

 

Αυτό είναι κάτι άλλο και ξεκάθαρο. Εδώ μιλάμε για απόδοση κυρίως σε αυτονομία που θεωρητικά φαίνεται πιο εύκολα και σε επιδόσεις που φαίνεται σε βαριές και συγκεκριμένες περιπτώσεις πιο πολύ. Αντε και το σήμα που πάνε πακέτο λόγω μόντεμ. Γιαυτό γίνεται όλη η κουβέντα. Για το ραδιο έτσι και αλλιώς μιλάμε για γενική απουσία..ελάχιστα κινητά έχουν. Για μπαταρία όμως δε μπορεί το ίδιο κινητό να λες ότι είναι χάλια με ένα soc και άριστο με το άλλο. Ή είναι πολύ κοντά ή τότε υπάρχει θέμα με την εταιρεία. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι κοντά αλλά μένει να το διαπιστώσουμε

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κάτι άλλο και ξεκάθαρο. Εδώ μιλάμε για απόδοση κυρίως σε αυτονομία που θεωρητικά φαίνεται πιο εύκολα και σε επιδόσεις που φαίνεται σε βαριές και συγκεκριμένες περιπτώσεις πιο πολύ. Αντε και το σήμα που πάνε πακέτο λόγω μόντεμ. Γιαυτό γίνεται όλη η κουβέντα. Για το ραδιο έτσι και αλλιώς μιλάμε για γενική απουσία..ελάχιστα κινητά έχουν. Για μπαταρία όμως δε μπορεί το ίδιο κινητό να λες ότι είναι χάλια με ένα soc και άριστο με το άλλο. Ή είναι πολύ κοντά ή τότε υπάρχει θέμα με την εταιρεία. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι κοντά αλλά μένει να το διαπιστώσουμε
Δυστυχώς ο snap και καλύτερος ενεργειακά είναι και πιο δυνατός σε σχέση με τον exynos, και απο οτι μας είπε πιο πάνω και ο Σωτήρης που το έχει στην κατοχή του το σήμα του είναι +2 γραμμές σε σχέση με το exynos.

Το περιμένω. Θα δείξει και από κοντά...

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10 (Snapdragon version)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...