Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@kobi Ναι, το τιμολόγιο της ΔΕΗ είναι αυτό που παραθέτεις. Το έγγραφο που παρέθεσα εξηγεί πως γίνεται η κλιμακωτή χρέωση της ΔΕΗ, απαντώντας στην ερώτηση του pexths.

 

@diofter Αν με ένα κλιματιστικό 6 kW καλύπτεις χώρο 90 m² και έχεις αυτήν την κατανάλωση, τότε σίγουρα έχεις καλή μόνωση.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

@diofter Αν με ένα κλιματιστικό 6 kW καλύπτεις χώρο 90 m² και έχεις αυτήν την κατανάλωση, τότε σίγουρα έχεις καλή μόνωση.

 

To ένα δωμάτιο λόγω διαμόρφωσης δεν πολυ ζεσταινεται, απλά σπάει η υγρασία και ανεβαινει λίγο η θερμοκρασία. Και μόνο ότι δεν πέφτει πολύ η θερμοκρασία μέχρι το επόμενο πρωί είναι μεγάλη υπόθεση τελικά.:)

Επίσης η υγρασία είναι σχεδόν παντα στο 40-45%

Link to comment
Share on other sites

Θελω γνωμες για το ururu sarara 9000 http://www.skroutz.gr/s/4070810/Daikin-Ururu-Sarara-FTXZ25N-RXZ25N.html σαν μηχανημα,αξιοπιστια,αποδοση,αντοχη στο χρονο,ποιοτητα κατασκευης,ποιοτητα αερα και αν αξιζει τα λεφτα του; για παιδικο δωματιο για μονη πηγη κλιματισμου.προελευση και τυπο συμπιεστη; Edited by apa
Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα και εγκατέστησα το hitachi rak 70 PPA και έχω τα εξής δύο προβλήματα. Πρώτον τροφοδοσία ρεύματος υπάρχει μόνο από την εξωτερική μονάδα και όχι από την εσωτερική με αποτέλεσμα να το έχω συνδέσει με πρίζα στην βεράντα και δεύτερον μου ρίχνει την ασφάλεια. Το πρώτο έτσι είναι; Για το δεύτερο φαντάζομαι πρέπει να φωνάξω ηλεκτρολόγο;
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα και εγκατέστησα το hitachi rak 70 PPA και έχω τα εξής δύο προβλήματα. Πρώτον τροφοδοσία ρεύματος υπάρχει μόνο από την εξωτερική μονάδα και όχι από την εσωτερική με αποτέλεσμα να το έχω συνδέσει με πρίζα στην βεράντα και δεύτερον μου ρίχνει την ασφάλεια. Το πρώτο έτσι είναι; Για το δεύτερο φαντάζομαι πρέπει να φωνάξω ηλεκτρολόγο;

 

Έχει τοποθετηθεί σε ανεξάρτητη γραμμή μόνο του ή παίρνει απλά από μια πρίζα της βεράντας?

Την ασφάλεια στην ρίχνει όταν ξεκινάει/πριν ξεκινησει ή αφού έχει δουλέψει κάμποση ώρα?

 

Το πιο πιθανό είναι ότι η γραμμή σου δεν επαρκεί για το συγκεκριμένο μηχάνημα, καθώς είναι μεγάλο. Σε αυτή τη περίπτωση, ό,τι κι αν σου πουν, σε καμία περίπτωση μην αλλάξεις την ασφάλεια με άλλη περισσότερων αμπερ. Η μονη αλλαγή που επιτρέπεται είναι η τοποθέτηση ασφάλειας πιο "ήπιας" καμπύλης, ώστε να μην πέφτει τόσο εύκολα.

 

Πάντως για το ότι παίρνει την τροφοδοσία στην εξωτερική μονάδα, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Παίρνει απλά από μια πρίζα της βεράντας και η ασφάλεια πέφτει αφού δουλέψει κάποια ώρα. Μου κάνει εντύπωση πάντως να μην έχει τροφοδοσία από την εσωτερική μονάδα. Το εξωτερικό καλώδιο με προβληματίζει κάπως
Link to comment
Share on other sites

Πόσα amper είναι η ασφάλεια που σου πέφτει και τι φορτία του σπίτιου σηκώνει? Είναι δλδ το μισό σπίτι συνδεδεμένο επάνω της, είναι ολόκληρο το σπίτι, είναι μόνο αυτή η πρίζα?
Link to comment
Share on other sites

Είναι 45 Α. Δεν έχει φορτία μεγάλα γιατί εξυπηρετεί μια σοφίτα με λίγες καταναλώσεις.

Να βραχυκυκλώνει;

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα και εγκατέστησα το hitachi rak 70 PPA και έχω τα εξής δύο προβλήματα. Πρώτον τροφοδοσία ρεύματος υπάρχει μόνο από την εξωτερική μονάδα και όχι από την εσωτερική με αποτέλεσμα να το έχω συνδέσει με πρίζα στην βεράντα και δεύτερον μου ρίχνει την ασφάλεια. Το πρώτο έτσι είναι; Για το δεύτερο φαντάζομαι πρέπει να φωνάξω ηλεκτρολόγο;

 

Ο εγκαταστάτης σου είπε ότι δεν γινότανε να φέρει το καλώδιο μέσα στο σπίτι? Συνήθως έτσι γίνεται. Δεν τραβάμε γραμμές σε εξωτερικούς τοίχους αν βέβαια είναι εφικτό.

Ζήτησε από ηλεκρολογο, να σου φέρει την παροχή μέσα. Και το δικό μου έτσι ήταν με έτοιμη μπριζα και την έφερα μέσα.

Εντιτ

45Α δεν είναι δυνατόν να πέφτει με το κλιματιστικό. Μήπως είναι χαλασμένη η ασφάλεια. Είναι ασφαλειοδιακόπτης? Μάλλον.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Για μέσα σκέφτομαι τα μερεμέτια τρύπες κλπ. Σε κάθε περίπτωση θα φέρω έναν ηλεκτρολόγο να το κοιτάξει. Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Link to comment
Share on other sites

@apa Το συγκεκριμένο είναι το κορυφαίο κλιματιστικό period. Είναι το πρώτο οικιακό κλιματιστικό που χρησιμοποιεί ψυκτικό υγρό R32 αντί για R410a. Παρολαυτά το κόστος του (€2000) είναι εξαιρετικά υψηλό για ένα κλιματιστικό 2,5 kW.

 

Αν ο σκοπός σου είναι η θέρμανση, καλύτερα να επενδύσεις σε αντλία θερμότητας αν πας τόσο ψηλά στο budget.

 

@Cadfael O κατασκευαστής συνιστά να τοποθετηθεί σε γραμμή με ασφάλεια 30Α. Όντως, αν η παροχή περνάει από ασφάλεια 45Α, δεν πρέπει να πέφτει. Είσαι σίγουρος ότι η πρίζα που το έχεις συνδέσει καταλήγει σε αυτήν την ασφάλεια;

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kατά πάσα πιθανότητα θα δεις αρκετά χαμηλότερη κατανάλωση. Τι χώρο καλύπτει το κλιματιστικό;

 

15τμ ειναι το δωματιο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά γραμμή με μπριζες με 45Α ασφάλεια δεν υπάρχει. Κάτι άλλο γίνεται.

 

Θα φωνάξω έναν ηλεκτρολόγο να μου δώσει τα φώτα του... Για την τροφοδοσία αποκλειστικά από την εξωτερική μονάδα είμαστε σίγουροι; Γιατί μου κάνει εντύπωση

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από CptBill >

 

Καταναλώσεις Δεκεμβρίου 2013 με αντλία θερμότητας αερός-νερου.

(03/12 - 31/12) : 138KW

Μεση θερμοκρασια Δεκεμβριου: 11,3C

Χονδρικα δλδ δαπανησα €20 ευρω σε ρευμα για να εχω 24ωρο θερμανσης.

 

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!!

Πραγματικά πολύ χαμηλές οι καταναλώσεις...Ουσιαστικά παρατηρείται κατα μέσο όρο 5kwh κατανάλωση ανα ημέρα. Το μόνο που έχω να επισημάνω είναι πως σε μία απο τις ημερήσιες μετρήσεις όπου η θερμοκρασία έπεσε λίγο πιο χαμηλά απο τις υπόλοιπες του μήνα Δεκεμβρίου η κατανάλωση ήταν αρκετα υψηλότερη κοντα στις 10 kwh.

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από CptBill >

 

Καταναλώσεις Δεκεμβρίου 2013 με αντλία θερμότητας αερός-νερου.

(03/12 - 31/12) : 138KW

Μεση θερμοκρασια Δεκεμβριου: 11,3C

Χονδρικα δλδ δαπανησα €20 ευρω σε ρευμα για να εχω 24ωρο θερμανσης.

 

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!!

Πραγματικά πολύ χαμηλές οι καταναλώσεις...Ουσιαστικά παρατηρείται κατα μέσο όρο 5kwh κατανάλωση ανα ημέρα. Το μόνο που έχω να επισημάνω είναι πως σε μία απο τις ημερήσιες μετρήσεις όπου η θερμοκρασία έπεσε λίγο πιο χαμηλά απο τις υπόλοιπες του μήνα Δεκεμβρίου η κατανάλωση ήταν αρκετα υψηλότερη κοντα στις 10 kwh.

 

Αυτό είναι φυσιολογικό να συμβαίνει, ειδικά όταν μιλάμε για αντλία θερμότητας που δουλεύει με αντιστάθμιση.

 

Όταν πέφτει η εξωτερική θερμοκρασία ζητάμε και μεγαλύτερη θερμοκρασία νερού. Η πτώση της εξωτερικής θερμοκρασίας και η ανοδος της θερμοκρασίας του νερού έχουν αρνητική επίδραση στο COP. Ταυτόχρονα η απαίτηση ενέργειας μεγαλώνει, οπότε σιγουρα η ημερήσια κατανάλωση ανεβαίνει.

 

Κατά τ' άλλα οι καταναλώσεις του Βασίλη είναι πολύ καλές, αν αναλογιστούμε πως μιλάμε για θέρμανση ολόκληρου σπιτιού και άνεση ανάλογη του πετρελαίου (και καλύτερη, λόγω χαμηλών θερμοκρασιών)

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό και η γεωθερμία είναι πιο αποδοτική αφού σε έδαφος συγκεκριμένου βάθος οι θερμοκρασίες παραμένουν σχετικά σταθερές ανεξαρτήτως τις εξωτερικές ατμοσφαιρικές συνθήκες.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό και η γεωθερμία είναι πιο αποδοτική αφού σε έδαφος συγκεκριμένου βάθος οι θερμοκρασίες παραμένουν σχετικά σταθερές ανεξαρτήτως τις εξωτερικές ατμοσφαιρικές συνθήκες.

 

Η γεωθερμία είναι ενεργειακά πιο αποδοτική, αλλά το θέμα είναι και κατα πόσο είναι οικονομικά αποδοτική. Δηλαδή αν το κόστος των εκσκαφων κλπ δικαιολογείται από το κέρδος στο κοστος ενέργειας.. Αν κάποιος θέλει να κάνει κάτι το παραπάνω με μια ΑΘ, για το κλίμα σε κεντρική και νότια Ελλάδα, αυτό είναι η αλλαγή των σωμάτων για να παίξει σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες όπως έκανε ο cptbill. Κατά τα άλλα οι 10 βαθμοί μέση θερμοκρασία Ιανουαρίου που έχουμε δεν είναι τόσο κρύοι ώστε να ανοίξουμε το θέμα της γεωθερμίας.

 

Αυτά ισχύουν όσο συζητάμε για εγκαταστάσεις μικρής κλίμακας, δηλαδή μονοκατοικίες, διαμερισματα κλπ. Αν παμε σε εγκαταστάσεις μεσαίας ή μεγάλης κλίμακας, η σε περιοχές με βαρύ χειμώνα πλέον ίσως η γεωθερμία να αξίζει να τεθεί στο τραπέζι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να πάρω ένα inverter κλιματιστικό για το υπνοδωμάτιο και θα ήθελα να μου πείτε ποιο από τα τρία παρακάτω κλιματστικά toyotomi είναι καλύτερο. Ευχαριστώ.

 

http://www.skroutz.gr/s/1759749/Toyotomi-Kuro-MTN-MTG-A428DV.html

 

http://www.skroutz.gr/s/3348779/Toyotomi-TZN-TZG-09V3-ZEN.html

 

http://www.skroutz.gr/s/2977811/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A128GVR-T3.html

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πεις μερικές πληροφορίες για το χώρο, το budget σου και γιατί επέλεξες μόνο Toyotomi;
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με τα λεφτα της γεωτρησης κανει μια σουπερ μονωση και ζεσταινεται μετα με σπιρτα.

Καποτε που εκανα μια ερευνα(προ 10 ετιας ) μου ειχανε πει γυρω στα 15000 παει μονο οι σωληνωσεις και οι γεωτρησεις περιπου,για καθετες σωληνωσεις .Σιγουρα απιαστο ονειρο για σημερα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, το cost/benefit είναι αρκετά υψηλό για μικρής κλίμακας εφαρμογές και σε ήπιες κλιματικές συνθήκες. Καλύτερα να επενδύσει κανείς σε μόνωση.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι μόνο σε νέες οικοδομές όταν ξεκινάνε οι εσκαφές άξιζει να γίνει κάτι και σε βόρειες περιοχές κυρίως.

Κάτι σαν σωληνωση όπου το νερό να είναι ενδιάμεσο στην εναλλαγή.

Η μόνωση εννοείται ότι πρέπει να είναι κορυφαία σε όλες τις περιπτώσεις.

Και δεν κοστίζει και πολλά στην τελική, όταν γίνει σωστά στην διάρκεια της κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Σε νέα κατασκευή τα πράγματα είναι όντως πιο εύκολα. Το θέμα είναι τι γίνεται με τις ήδη υπάρχουσες οικοδομές που στην πλειοψηφία τους έχουν τεράστιες ενεργειακές απώλειες.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...