Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα είναι αν είναι το ίδιο αποδοτικότερο με αυτά του τοίχου.

 

Αυτό ειναι η ουσία. Αν είναι να δώσεις τα παραπάνω χρήματα που κοστίζουν τα δαπέδου, τουλάχιστον να εχεις παρόμοιες "επιδόσεις".

Ελπίζω να έχει κάποιος εδω μέσα μια εμπειρία παραπάνω ..

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν είναι το ίδιο αποδοτικότερο με αυτά του τοίχου.

 

Εννοείται ότι είναι αποδοτικότερο, ειδικά στην κατάσταση ψύξης.

Στην θέρμανση ακολουθεί τη φυσική ροή και δεν απαιτείται ισχυρή ροή αέρα.

Για αυτό δίνω συγχαρητήρια για την επιλογή.

ΥΓ.

Τα συμβατικά σώματα γιατί τα βάζουμε στο δάπεδο?

Μπορεί και απλό τοίχου να τοποθετηθεί χαμηλά αν αισθητικά δεν ενοχλεί, όπως και να τοποθετηθεί ανάποδα.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Tα split κλιματιστικά δαπέδου είναι παρεξηγημένα. Πολύ τα μπερδεύουν με τα fan coil, ενώ για αρκετούς είναι αντιαισθητική λύση. Πλεόν τα περισσότερα δαπέδου είναι πολύ κοντά ή και ισάξια με τα αντίστοιχα τοίχου. Το μεγάλο πλεονέκτημα της τοποθέτησης στο δάπεδο είναι η καλύτερη απόδοση στη θέρμανση καθώς το ρεύμα αέρα οδηγείται ευκολότερα χαμηλά με αποτέλεσμα την ομοιόμορφη θέρμανση του χώρου χωρίς κενά.

 

Εξυπακούεται ότι το ρεύμα αέρα δεν πρέπει να καλυφθεί από καναπέδες ή άλλα φυσικά εμπόδια.

 

Το Hitachi RAF-50RPA/RAC-50FPA είναι από τις κορυφαίες προτάσεις για split δαπέδου. Αν ο χώρος σου έχει κάποια υποτυπώδη μόνωση και περιορίσεις τις απώλειες (πχ με αεροστοπ) δεν θα έχεις πρόβλημα να καλύψεις με αυτό xώρο 45 m².

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι είναι αποδοτικότερο, ειδικά στην κατάσταση ψύξης.

Στην θέρμανση ακολουθεί τη φυσική ροή και δεν απαιτείται ισχυρή ροή αέρα.

Για αυτό δίνω συγχαρητήρια για την επιλογή.

ΥΓ.

Τα συμβατικά σώματα γιατί τα βάζουμε στο δάπεδο?

Μπορεί και απλό τοίχου να τοποθετηθεί χαμηλά αν αισθητικά δεν ενοχλεί, όπως και να τοποθετηθεί ανάποδα.

 

Ελπίζω να κατάλαβα λάθος, αλλά απλά να διευκρινίσουμε επειδή διαβάζει και κόσμος ότι τα κλιματιστικά πρέπει να τοποθετούνται σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή.

 

Σε καμία περίπτωση δε τοποθετούμε τη μονάδα ανάποδα, διότι μόλις αρχίσει να συμπυκνώνει στη καλύτερη θα χαλάσει, στη χειρότερη θα μας κάνει ζημιές πολλαπλάσιας αξίας.

 

Τα κλιματιστικά δαπέδου όπως είπε και ο gnt είναι αρκετά καλά, με πλεονέκτημα στη θέρμανση αφού παίρνουν το κρύο αέρα του δαπέδου και τον ζεσταίνουν ενώ η κυκλοφορία τους είναι πιο κοντά στη φυσική. Το θέμα είναι ότι είναι πιο δυσεύρετα σε σχέση με τα κλασικά τοίχου.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να κατάλαβα λάθος, αλλά απλά να διευκρινίσουμε επειδή διαβάζει και κόσμος ότι τα κλιματιστικά πρέπει να τοποθετούνται σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή.

 

Σε καμία περίπτωση δε τοποθετούμε τη μονάδα ανάποδα, διότι μόλις αρχίσει να συμπυκνώνει στη καλύτερη θα χαλάσει, στη χειρότερη θα μας κάνει ζημιές πολλαπλάσιας αξίας.

Ναι λάθος μου όπως το εγραψα. Και καλά έκανες που το επεσήμανες.

Τα κλιματιστικά δαπέδου όπως είπε και ο gnt είναι αρκετά καλά, με πλεονέκτημα στη θέρμανση αφού παίρνουν το κρύο αέρα του δαπέδου και τον ζεσταίνουν ενώ η κυκλοφορία τους είναι πιο κοντά στη φυσική. Το θέμα είναι ότι είναι πιο δυσεύρετα σε σχέση με τα κλασικά τοίχου.

 

στην ψύξη επειδή ο κρύος αέρας είναι βαρύτερος και η κυκλοφορία δεν γίνεται σε όλο το δωμάτιο, έχουμε μεγαλύτερη απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι το αναποδα το εκλαβα σαν τοποθετηση κατω (δαπεδου) και πανω(οροφης) :lol:

ειχα και εγω απορια για πιο λογω ειναι τοσο ακριβα σε σχεση με τα επιτοιχια.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι το αναποδα το εκλαβα σαν τοποθετηση κατω (δαπεδου) και πανω(οροφης) :lol:

ειχα και εγω απορια για πιο λογω ειναι τοσο ακριβα σε σχεση με τα επιτοιχια.

 

Χαμηλή ζήτηση και χαμηλή ποσότητα παραγωγής γενικά, οδηγούν σε αύξηση του κόστους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! έχω ενα aircondition toyotomi και μου χαλασε το χειριστηριο και δε φτιαχνεται... εδω και 1 μηνα ψαχνω για χειριστηριο αλλα δεν υπαρχει κανενα για toyotomi . οσα εχω παρει μερικα απο αυτα ηταν με 5000 κωδικους δεν εκανε κανενα.... τι παιζει? μπορω να κανω κατι γιατι ειμαι ετοιμος να παω να αγορασω aircondition δεν παει αλλο....
Link to comment
Share on other sites

H αντιπροσωπεία δεν είχε να σου προτείνει κάτι;

μου λενε οτι ειναι παλιο και δεν εχουν κατι... ειναι του 2000... ουσιαστικα μου λενε οτι για ενα χειριστηριο να αλλαξω κλιματιστικο...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, συνήθως τα κλιματιστικά ανήκουν σε οικογένειες, στις οποίες υπάρχουν διάφορα μοντέλα με τις ίδιες λειτουργίες αλλά σε διαφορετικά kW (BTU/h). Μήπως αντί να ψάξεις για το δικό σου μόνο μοντέλο, να ψάξεις μπας και βρεις κάποιο της οικογένειας; Edited by impreza_sti
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

akis8607 σίγουρα χάλασε το χειριστήριο? Μήπως έχει χαλάσει ο αισθητήρας του κλιματιστικού, ο οποίος και μπορεί να αντικατασταθεί?

Μπορείς να δεις αν το χειριστηριο βγαζει σημα, πατώντας το μπροστα με μια κάμερα.. θα δεις το λαμπακι του να αναβοσβηνει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετα απο 3 μέρες χρήσεις και δοκιμών θα πω τις εντυπώσεις μου για το panasonic cs/cu-e9pkr etherea.

 

Αρχικά πού καλή απόδοση στην θέρμανση για 9άρι, τρομερή ποιότητα αέρα (μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το SRK63zk-s), το πιο αθόρυβο μηχάνημα (μέσα έξω) που έχω ακούσει ως τώρα (στο quiet mode ακούς ένα ελαφρύ φύσημα), οι λειτουργίες eco-navi και autocomfort μου είναι αδιάφορες (ίσως μονο ο αισθητήρας ήλιου να αξίζει, αλλά το δωμάτιο δεν το πιάνει ο ήλιος) μιας και το δωμάτιο είναι μόνο για ύπνο και δεν έχει δραστηριότητα...ίσως αν αξίζει σε δωμάτιο που υπάρχει κινητική δραστηριότητα. Η λειτουργία Mild/dry στην ψύξη δεν την έχω δοκιμάσει αλλά μάλλον είναι χρήσιμη για να μην πέφτει πολύ η υγρασία. Έχει ρύθμιση περσίδων ηλεκτρονικά και οριζόντια και κάθετα. Δυνατός ανεμιστήρας για 9άρι και αθόρυβος σε high speed. Επίσης αρκετά μεγάλη εσωτερική και εξωτερική μονάδα (σε διαστάσεις για 9άρι). Ακομα δεν είχε μέσα τα καλώδια για τα data (εσωτερική εξωτερική)+τροφοδοσία, αλλά μάλλον αυτό είναι τακτική της panasonic.

 

Στα αρνητικά, το χειριστήριο είναι κακό γιατι δεν αναγράφει σε τι λειτουργία είναι το μηχάνημα (π.χ αν είναι σε auto comfort/ Eco-navi/ Quiet mode/ powerfull) πρέπει να κοιτάς τα ledακια στην εσωτερική μονάδα πάνω, που κάποιος που φοράει γυαλιά και κοιμάται δεν μπορεί να δει προφανώς (θα έπρεπε στο χειριστήριο να αναγράφει ποια λειτουργία είναι On), αυτό είναι και το μεγάλο αρνητικό απο μένα. Επίσης έχει πολλά φωτάκια (Led ενδεικτικά) στην εσωτερική μονάδα με μεγάλη ένταση με αποτέλεσμα το βράδυ να φωτίζουν το δωμάτιο, που ενοχλεί κάποιον θέλει απόλυτο σκότος στη διάρκεια του ύπνου (π.χ εγώ). Επίσης κάποιες φορές ακούγεται κάτι σαν πιτσικάρισμα στη φτερωτή (με επιφύλαξη γιατι δεν το έχω επιβεβαιώσει ακόμα). Επίσης στο Quiet mode δεν πίανει ποτε τη θερμοκρασία που του βάζεις (π.χ βάζω 22 και φτάνει 20, μετρημένο με καλό μετεο σταθμό), αυτό βέβαια το λαμβάνεις υπόψιν σου και ίσως να είναι χρήσιμο όταν κοιμάσαι.

 

Γενικά, για τα λεφτά του είναι εξαιρετικό σε ποιότητα αέρα, αθόρυβο, και 9/10 στην απόδοση (κατανάλωση).

 

Μια ερώτηση σε αυτους που το έχουν, εσωτερικά περα απο τα φίλτρα σκόνης δεν είχε αλλα φιλτρα? γιατί εμένα δεν είχε (περα απο τη μονάδα nano-G)

Edited by moredread
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θέλω να ρωτήσω σε ένα γραφείο για θέρμανση και ψύξη (19 τμ, 1ος όρφος, με σύγχρονη μόνωση) κοιτάζω τα παρακάτω inverter

HITACHI RAS/RAC S10HA

MITSUBISHI SRK/SRC 35ZMP-S

Mitsubishi MSZ SF25VE Plus

 

τα υπέρ/κατά των παραπάνω? καμμιά άλλη καλύτερη λύση?

Link to comment
Share on other sites

Τα μοντέλα που συγκρίνεις δεν ανήκουν στην ίδια κατηγορία.

Ας αρχίσουμε από το διαθέσιμο budget.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα μοντέλα που συγκρίνεις δεν ανήκουν στην ίδια κατηγορία.

Ας αρχίσουμε από το διαθέσιμο budget.

 

600-650 max

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχει καλή μόνωση, ένα κλιματιστικό των 2,5 kw θεωρητικά σε καλύπτει. Άρα το Mitsubishi Heavy στα 3,5 kW ας το αφήσουμε.

 

Tώρα, ρίχνοντας μια ματιά στην τεκμηρίωση ErP/Lot10, για το Mitsubishi και το Hitachi, διαπιστώνουμε ότι το πρώτο υπερέχει σε απόδοση/οικονομία στην ψύξη, ενώ τα δύο είναι αρκετά κοντά στη θέρμανση, με το Mitsubishi να υπερέχει ελαφρώς, όπως επίσης το αυτό συμβαίνει και στη ροή αέρα.

 

Όσον αφορά τον παραγόμενο θόρυβο, τα δύο κυμαίνονται σε παρόμοια επίπεδα. Το Ηitachi έχει τον ανοξείδωτο αεραγωγό, που εκτός από τη μικρότερη κατακράτηση σκόνης και την αντιμουχλική δράση που έχει, συνδυάζεται με πολύ καλή συναρμογή, γεγονός που εκμηδενίζει τους θορύβους από συστολές/διαστολές στα πλαστικά.

 

Από λειτουργίες/αυτοματισμούς υπερέχει σαφώς το Mitsubishi, αφού το Hitachi είναι το βασικό μοντέλο της σειράς. Η ποιότητα παραγόμενου αέρα είναι και στα δύο αρκετά καλή, ίσως το Hitachi να έχει μικρή υπεροχή στο συγκεκριμένο τομέα λόγω του αεραγωγού και των φίλτρων nano Titanium Wasabi.

 

Έχουν ίδια εγγύηση από τις αντιπροσωπείες (5 χρόνια ο συμπιεστής, 2 τα υπόλοιπα) και η διαφορά στην τιμή είναι περίπου €80.

 

Πρακτικά έχεις διαλέξει τα 2 value for money κλιματιστικά (το Ηitachi μέχρι τα €550 και το Mitsubishi μέχρι τα €650)

 

Τώρα από τα €675, υπάρχει το Panasonic Etherea CS/CU-E9PKEW το οποίο ανήκει σε άλλη κατηγορία αφού είναι η ναυαρχίδα της Panasonic. Eμπειρία χρήσης μπορείς να διαβάσεις 4 post παραπάνω.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

gnt σ ευχαριστώ που ασχολήθηκες και έγραψες όλα αυτά, έλυσες άρκετες απορίες θα ξεκινήσω διάβασμα τα προηγούμενα post, να σαι καλά!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια τοποθετηθηκε το Mitsubishi MSZ/MUZ-GF60VE εντυπωσεις μεχρι στιγμη άριστες επειδη ειναι το πρωτο inverter να ρωτησω την ταχυτητα του ανεμιστηρα να την εχω στο αυτοματο ?
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο έχει πολύ καλούς αισθητήρες οπότε το AUTO είναι μια καλή επιλογή. Εναλλακτικά μπορείς να το έχεις στη μεσαία ταχύτητα για θέρμανση.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ α ξεχασα να ρωτησω και κατι ακομα στο κλιματιστικο εχει δυο led το power και αλλο ενα που αναβει και μαλλον οταν πιανει την επιθυμητει θερμοκρασια σβηνει οταν ειναι σβηστο συνεχιζει και βγαζει ζεστο αερα τοτε η καταναλωσει ειναι λιγοτερη ? Edited by oasis_21
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για κλιματιστικό inverter 12αρι.. Για μαγαζί περιπου 16-17m2..ενιαίος χώρος..

Μπορείτε να μου προτεινετε κάποιο δοκιμασμένο για ψύξη θερμανση??

Ευχαριστωω

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Nα υποθέσω ότι υπάρχει τζαμαρία και κάποια ψευδοροφή. Το budget σου πόσο είναι;
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...