Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δηλαδη 2060 kwh X 0.07793 €/kwh = 160,54€ για όλη την χρονιά???? Δεν είναι τραγικα μικρλο το νούμερο????

με τι τιμολόγιο έχεις αυτή την τελική τιμή?

Link to comment
Share on other sites

με τι τιμολόγιο έχεις αυτή την τελική τιμή?

 

τιμη Kwh ΔΕΗ...μεχρι 1200 kwh meta 0,09....αλλα και παλι συμφερει αν ισχυει!!!

http://www.dei.gr//Documents2/CUSTOMER%20SERVICE/ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ2013/Γ1.pdf

Link to comment
Share on other sites

τιμη Kwh ΔΕΗ...μεχρι 1200 kwh meta 0,09....αλλα και παλι συμφερει αν ισχυει!!!

http://www.dei.gr//Documents2/CUSTOMER%20SERVICE/ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ2013/Γ1.pdf

Το πίνακακι από κάτω με τις ρυθμιζομενες χρεώσεις δεν το πρόσεξες όπως και τους φόρους.

Δυστυχώς ανεβάζουν την τιμή στο ύψος που ανέφερε ο "gnt"... Δλδ στο διπλάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Το πίνακακι από κάτω με τις ρυθμιζομενες χρεώσεις δεν το πρόσεξες όπως και τους φόρους.

Δυστυχώς ανεβάζουν την τιμή στο ύψος που ανέφερε ο "gnt"... Δλδ στο διπλάσιο.

 

ΣΩΣΤΑ...αλλα και παλι βγαζω ενα κόστος γύρω στα 350€..μαζι με φπα..παλι πολυ μικρο σε σχεση με αεριο...Η ερωτηση μου ειναι αν ισχυουν αυτες οι τιμες καταναλωσεις και αν υπαρχουν αποκλησεις και ποιες θα ειναι αυτες. Ολα τα παραπανω με μια ορθολογικη χρηση παντα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, τοποθεσία, υψόμετρο, προσανατολισμό, εξωτερικές καιρικές συνθήκες, μόνωση κα. Όπως έγραψα παραπάνω, δεν είναι δύσκολο να πετύχει κανείς τιμές ετήσιας κατανάλωσης πολύ κοντά σε αυτές που ορίζει ο κατασκευαστής.

 

Για παράδειγμα, εγώ έχω ένα Hitachi RAC/RAS-S10HA (2,5 kW). Η εποχική του απόδοση είναι ανάλογη του 70PPA. O κατασκευαστής υπολογίζει ετήσια κατανάλωση στη θέρμανση για 149 ημέρες χρήσης (θερμό κλίμα) 358 kWh/y. Αν ανατρέξεις κάποια μηνύματα πίσω, θα δεις ότι παραθέτω κατανάλωση ημέρας (με ~16 ώρες χρήσης το 24ωρο) περίπου 3-4 kWh. Άρα στο ίδιο διάστημα που ορίζει ο κατασκευαστής, υπό αυτές τις συνθήκες θα καταναλώσω κάτι λιγότερο από 500 kWh, σημαντική απόκλιση από την τιμή κατασκευαστή που οφείλεται στις δυσμενείς συνθήκες που προκαλεί ο χώρος μου.

 

Το καλοκαίρι δούλεψα το κλιματιστικό στην ψύξη συνολικά 1931 ώρες και κατανάλωσα 122 kWh, με τον κατασκευαστή να ορίζει κατανάλωση 151 kWh για 2602 ώρες λειτουργίας. Στην περίπτωση αυτή είχα μικρή απόκλιση από τη δηλωμένη κατανάλωση.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταναλώσεις Δεκεμβρίου 2013 με αντλία θερμότητας αερός-νερου.

(03/12 - 31/12) : 138KW

Μεση θερμοκρασια Δεκεμβριου: 11,3C

Χονδρικα δλδ δαπανησα €20 ευρω σε ρευμα για να εχω 24ωρο θερμανσης.

 

Υπολοιπα στοιχεια υπαρχουν εδω

Link to comment
Share on other sites

Καταναλώσεις Δεκεμβρίου 2013 με αντλία θερμότητας αερός-νερου.

(03/12 - 31/12) : 138KW

Μεση θερμοκρασια Δεκεμβριου: 11,3C

Χονδρικα δλδ δαπανησα €20 ευρω σε ρευμα για να εχω 24ωρο θερμανσης.

 

Υπολοιπα στοιχεια υπαρχουν εδω

 

Εξαιρετικές τιμές κατανάλωσης...

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια παλιού μου μηνύματος στο thread ‘Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές’ για αγορά και τοποθέτηση 3 κλιματιστικών, θα ήθελα να παραθέσω περισσότερες λεπτομέρειες για περεταίρω συζήτηση. Αρχικά, μένω σε διαμέρισμα 4ου ορόφου (ταράτσα στην οροφή) με βόρειο προσανατολισμό σε πολυκατοικία του 2008 με μέτρια μόνωση στη Μεταμόρφωση. Το σαλόνι είναι 35m2 με μικρό διάδρομο 3m και υπάρχουν και 3 υπνοδωμάτια.

Έχω βάλει το Hitachi S14HA για το σαλόνι, το Hitachi S10HA για το παιδικό υπνοδωμάτιο (12m2) και το Gree Cozy GRS 101 EI / JCC - N2 για το δικό μου υπνοδωμάτιο (16m2). Όλα τα κλιματιστικά αγοράσθηκαν για θέρμανση και είναι Α+++. Το Hitachi S14HA στο σαλόνι δουλεύει στους 20 με 21C για θερμοκρασία δωματίου στους 21C από τις 7:00 μέχρι τις 22:00 με 23:00 χωρίς να το κλείνουμε όταν φεύγουμε για μικρά χρονικά διαστήματα και με την πόρτα τις τουαλέτας ανοιχτή τις περισσότερες φορές. Τα κλιματιστικά στα δωμάτια ανοίγουν στις 20:00 περίπου και κλείνουν στις 8:00, ρυθμισμένα στους 18C με θερμοκρασία δωματίων κοντά στους 19 με 20C και μερικές ώρες το πρωί και μεσημέρι αν χρειαστεί.

Η κατανάλωση για το διάστημα Δεκεμβρίου για το Hitachi S14HA ήταν 113 kwh!!!!!! Για το παιδικό δωμάτιο η κατανάλωση από τις 13 Δεκεμβρίου μέχρι τέλους ήταν 36 kwh!!!!! Για το Gree δεν έχω επαρκεί στοιχεία μια και παρέλαβα τον αντίστοιχο μετρητή τέλος Δεκεμβρίου, αν και η κατανάλωση βλέπω ότι κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα με το Hitachi S10HA και λίγο παραπάνω λόγο μεγαλύτερου και πιο εκτεθειμένου χώρου. Το σπίτι ποτέ δεν ήταν τόσο ζεστό!!!!!!!!!

Να σημειώσω ότι η τετραμηνιαία κατανάλωσή μου είναι περίπου 750 με 850 kwh σε σπίτι 85m2 για τετραμελή οικογένεια με μικρά παιδιά.

Η αγορά των κλιματιστικών έγινε μετά από πολύ διάβασμα εδώ στο forum και γι’ αυτό θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα μέλη του forum για τις πολύτιμες γνώσεις τους και για την καταγραφή των εμπειριών τους.

Link to comment
Share on other sites

Mε λίγα λόγια για όλον τον χειμώνα θα καταναλώσεις γύρω στις 900 kWh, δηλαδή ~€140 με τους φόρους. Με το κόστος των 3 κλιματιστικών να είναι γύρω στα €1600 και πες άλλα €200 για την εγκατάσταση, θα δώσεις λιγότερα από ότι κοστίζει η προμήθεια 1500 λίτρων πετρελαίου. Τα δεδομένα δικαιώνουν την επιλογή σου να αποκοπείς από το πετρέλαιο.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα και παλι ευχομε μα νην σας εχω ζαλισει :O εχω δυο ερωτησεις αυριο παω για την αγορα κλιματιστικου inverter σε αντικατασταση παλιου συμβατικου που εχω σε χωρο 50τμ και ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο α http://www.skroutz.gr/s/3124570/Mitsubishi-MSZ-MUZ-GF60VE.html και β http://www.skroutz.gr/s/2862296/Hitachi-RAK-60PPA-RAC-60WPA.html το μεν πρωτο η τιμη που το βρηκα ειναι 1150 € το δευτερο 890 € πιο απο τα δυο λετε να παρω? και δευτερον επειδη η αγορα θα γινει με πιστωτικη καρτα σε καποιες ατοκες δοσεις σε ενα απο τα μαγαζια που επικοινωνησα μου ειπαν εαν θελω για να μην πηγαινω απο την εδρα τους οταν κανω την παραγγελια να δωσω τηλεφωνικα την καρτα μου και υπογραψω με την παραδοση του κλιματιστικου .. ειναι εθικτο αυτο τι λετε?

ευχαριστω εκ των πρωτερων

Edited by oasis_21
Link to comment
Share on other sites

Mε λίγα λόγια για όλον τον χειμώνα θα καταναλώσεις γύρω στις 900 kWh, δηλαδή ~€140 με τους φόρους. Με το κόστος των 3 κλιματιστικών να είναι γύρω στα €1600 και πες άλλα €200 για την εγκατάσταση, θα δώσεις λιγότερα από ότι κοστίζει η προμήθεια 1500 λίτρων πετρελαίου. Τα δεδομένα δικαιώνουν την επιλογή σου να αποκοπείς από το πετρέλαιο.

 

Και να φανταστείς ότι πέρυσι είχα πληρώσει 350€ για πετρέλαιο τον αντίστοιχο μήνα.......

Link to comment
Share on other sites

και δευτερον επειδη η αγορα θα γινει με πιστωτικη καρτα σε καποιες ατοκες δοσεις σε ενα απο τα μαγαζια που επικοινωνησα μου ειπαν εαν θελω για να μην πηγαινω απο την εδρα τους οταν κανω την παραγγελια να δωσω τηλεφωνικα την καρτα μου και υπογραψω με την παραδοση του κλιματιστικου .. ειναι εθικτο αυτο τι λετε?

ευχαριστω εκ των πρωτερων

Δεν υπάρχει υπάρχει πρόβλημα. Είναι συχνό φαινόμενο πλέον γιατί έχουν ειδικές συμφωνίες με τις τράπεζες. Στην παράδοση θα σου φέρουν και την απόδειξη του μηχανήματος.

Link to comment
Share on other sites

Mε τους φόρους, μια καλή προσέγγιση για την τιμή της kWh είναι τα €0,15/kWh.

 

Στην κατηγορια 801-2000 κρατωντας τον εκκαθαριστικο λογαριασμο στα χερια μου αφαιρεσα χαρατσι και δημοτικα τελη και διαιρωντας το υπολοιπο ποσο με τις kwh που καταναλωσα μου βγαινει 0,175 €

 

Μια ερωτηση. Αν καταναλωσω π.χ 1500 kwh, υπολογιζω και τις 1500 στην κατηγορια 801-2000 η τις πρωτες 800 στην κατηγορια 0-800 και τις υπολοιπες 700 στην 801-2000;

Edited by pexths
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πηρα ενα μετρητη απλο που μετραει ab, kw καταναλωση κλπ.

βαζω να δω τι καιει ενα toyotomi inverter 9000btu και βλεπω καταναλωση 550w. σωστη ενδειξη νομιζω καιει καπου εκει.

βαζω σε ενα lg hero 9000btu inverter και βλεπω την μια φορα 890watt.

την επομενη μερα το ξαναβαζω να δω και βλεπω ενδειξη 1400 watt και σε μιση ωρα δειχνει να εχει καψει 0,7kw.

σαν πολυ δεν ειναι? στα χαρακτηριστηκα του το lg ειχε καταναλωση στη θερμανση απο 0.1-0,78ΚW και στην ψυξη 0.1-0,6κW.

εκτος και βλεπω κατι αλλο η χαλασε ο μετρητης.

μετρησα ενα πανελ υπερυθρης 600αρι και μου δειχνει απο 600-620watt.

Link to comment
Share on other sites

πηρα ενα μετρητη απλο που μετραει ab, kw καταναλωση κλπ.

βαζω να δω τι καιει ενα toyotomi inverter 9000btu και βλεπω καταναλωση 550w. σωστη ενδειξη νομιζω καιει καπου εκει.

βαζω σε ενα lg hero 9000btu inverter και βλεπω την μια φορα 890watt.

την επομενη μερα το ξαναβαζω να δω και βλεπω ενδειξη 1400 watt και σε μιση ωρα δειχνει να εχει καψει 0,7kw.

σαν πολυ δεν ειναι? στα χαρακτηριστηκα του το lg ειχε καταναλωση στη θερμανση απο 0.1-0,78ΚW και στην ψυξη 0.1-0,6κW.

εκτος και βλεπω κατι αλλο η χαλασε ο μετρητης.

μετρησα ενα πανελ υπερυθρης 600αρι και μου δειχνει απο 600-620watt.

 

Σωστά δουλεύει ο μετρητής σου. Απλά πιθανότατα το LG το πέτυχες στη φάση του "γκαζώματος" που πηγαινε να πιασει θερμοκρασία, οπότε και ειχε υψηλή κατανάλωση. Αν το αφήσεις να πιάσει θερμοκρασία μετά οι καταναλώσεις θα είναι πολύ πιο νορμάλ.

Επίσης ποτέ μη ξεχνάς ότι οι καταναλώσεις εκτός από το κλιματιστικό εξαρτώνται και από το χώρο. Όσο πιο πολύ χάνει ο χώρος, τοσο πιο πολύ θα τραβάει το κλιματιστικό, από τη στιγμή που μιλάμε για inverter..

Link to comment
Share on other sites

Σωστά δουλεύει ο μετρητής σου. Απλά πιθανότατα το LG το πέτυχες στη φάση του "γκαζώματος" που πηγαινε να πιασει θερμοκρασία, οπότε και ειχε υψηλή κατανάλωση. Αν το αφήσεις να πιάσει θερμοκρασία μετά οι καταναλώσεις θα είναι πολύ πιο νορμάλ.

Επίσης ποτέ μη ξεχνάς ότι οι καταναλώσεις εκτός από το κλιματιστικό εξαρτώνται και από το χώρο. Όσο πιο πολύ χάνει ο χώρος, τοσο πιο πολύ θα τραβάει το κλιματιστικό, από τη στιγμή που μιλάμε για inverter..

 

ναι το πρωτο μισαωρο λειτουργιας το ειχα μετρησει. και ειχα την πορτα του δωματιου ανοικτη. λες για αυτο μαλλον ε?

θα δοκιμασω και με κλειστη πορτα και θα τον αφησω περισσοτερη ωρα τον μετρητη.

Link to comment
Share on other sites

@oasis_21 To Μitsubishi είναι καλύτερο σε λειτουργίες/αυτοματισμούς, πιο αποδοτικό σε ψύξη και θέρμανση και με μεγαλύτερη παροχή αέρα. To Hitachi είναι πιο αθόρυβο και έχει καλύτερο χειριστήριο. Αν το budget σου το επιτρέπει, καλύτερη επιλογή είναι το Mitsubishi.

 

@pexths Η χρέωση της ΔΕΗ είναι κλιμακωτή. Για περισσότερες πληροφορίες διάβασε εδώ.

 

@gsa1967 Υποθέτω ότι μετράς απευθείας στην παροχή. Τα 1400 W είναι μια τιμή που μπορεί να τη δεις μόνο όταν ο συμπιεστής δουλεύει σε πλήρη φόρτο. Λογικά από ένα σημείο και μετά θα πέσει η στιγμιαία ισχύς.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

@gsa1967 Υποθέτω ότι μετράς απευθείας στην παροχή. Τα 1400 W είναι μια τιμή που μπορεί να τη δεις μόνο όταν ο συμπιεστής δουλεύει σε πλήρη φόρτο. Λογικά από ένα σημείο και μετά θα πέσει η στιγμιαία ισχύς.

ναι εβαλα την πριζα του κλιματιστικου στον μετρητη και απευθειας στην πριζα. και ειναι μετρηση στο πρωτο μισαωρο βαζοντας το κλιματιστικο στους 21 βαθμους και ηταν η πορτη του δωματιου ανοικτη.

ενω το τογιοτομι ειχε δουλεψει ηδη κανενα μισαωρο και ειχα κλειστη την πορτα (και αυτο ηταν ρυθμισμενο στους 21.)

σημερα θα μετρησω το lg απο την αρχη για περισσοτερο χρονο κλεινωντας την πορτα του δωματιου.

Link to comment
Share on other sites

Kατά πάσα πιθανότητα θα δεις αρκετά χαμηλότερη κατανάλωση. Τι χώρο καλύπτει το κλιματιστικό;
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

@pexths Η χρέωση της ΔΕΗ είναι κλιμακωτή. Για περισσότερες πληροφορίες διάβασε εδώ.

 

Νομίζω ότι η σωστή χρέωση είναι αυτή:

 

http://www.dei.gr//Documents2/CUSTOMER%20SERVICE/%CE%A4%CE%99%CE%9C%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%912013/%CE%931.pdf

Link to comment
Share on other sites

Κατανάλωση Δεκεμβρίου 258kwh για hitachi rak60 με μέση θερμοκρασία 22 στο σαλόνι 48τμ κ 19-20 στις κρεβατοκάμαρες. Συνολικό εμβαδόν 90τμ περίπου. Ρύθμιση ήταν στο eco auto 22-23 για τουλάχιστον 12 ωρες την ημέρα. Τις τελευταίες δυο μέρες το δουλεύω 16 ωρες/μέρα και καίει περίπου 10-12kwh την ημέρα. Τη νύχτα το κλεινω και έχω το πρωί θερμοκρασία περίπου 18,5 σε όλο το σπίτι-μάλλον έχω και καλη μόνωση.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...