Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά για να μπείς στο εξοικονομώ κατ οίκον πέραν απο τα οικονομικά κριτηρια τα οποία είναι πολύ ελαστικά θα πρέπει το σπίτι σου να είναι Δ ενεργειακής κλάσης κάτω.

Μιλάμε δηλαδή για ελάχιστη μόνωση την οποία πιστεύω πως πολυ λίγα σπίτια έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Toυναντίον, δυστυχώς είναι πάρα πολλά τα σπίτια που έχουν ισχνή ή και καθόλου μόνωση.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Toυναντίον, δυστυχώς είναι πάρα πολλά τα σπίτια που έχουν ισχνή ή και καθόλου μόνωση.

Απλά μπήκα εδώ http://exoikonomisi.ypeka.gr/Portals/1/exikonomisi_app/exoikonomisi.htm

και είδα οτι για την περιπτωση του δικού μου σπιτιου που δεν έχει καλή μόνωση μου το έδινε πολυ ψηλά σε ενεργειακή κατάταξη... ή βεβαια μπορεί να κατάλαβα λάθος ή να βγάζει τελείως άκυρα αποτελέσματα

 

Δηλαδή το σπίτι μου όπως το έχω περιγράψει απο πλευράς μόνωσης σε προηγούμενο μηνυμα τί κλάσης είναι περίπου?

κατασκευη 80

αμόνωτη ταράτσα

αμόνωτο δάπεδο

απλη μονωση τοιχων

χωρις κλιματιστικό προς το παρόν

με σύστημα θερμανσης με λέβητα πετρελαίου ο οποίος θέλει σερβις αλλά χωρίς σώματα

με ηλικακό ο οποίος έχει πάθει βλάβη

παράθυρα αλουμινιου διπλα

Ρωτάω επειδή στην άκρη του μυαλού μου σκέφτομαι την αντλία θερμότητας.

Edited by bobz
Link to comment
Share on other sites

H συγκεκριμένη εφαρμογή δίνει ένα αδρό αποτέλεσμα, ένα μπούσουλα αν θες. Οι παραδοχές που κάνει είναι εξαιρετικά απλοϊκές, ενώ στην πράξη οι μεταβλητές και οι παράγοντες είναι αρκετοί. Αν ήταν τόσο απλό τότε δεν θα χρειαζόντουσαν οι μηχανικοί.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αυτό αλλα φανταζόμουν πως θα έδινε έστω και με μεγάλες αποκλίσεις κάποιο αντιπροσωπευτικο αποτέλεσμα. Άλλωστε είναι εφαρμογή του Υπουργείου Περιβάλλοντος.
Link to comment
Share on other sites

@Galois Δεν μου έστειλες PM αλλά public message στο profile μου. Δεν έλαβα ειδοποίηση και το είδα τυχαία.

Πάτα εδώ για να μου στείλεις PM.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

@moredread θα σου στειλω pm.

 

Με βαση και τις ιδεες που πηρα ρωτησα για την Αντλια Θερμοτητας (ΑΘ) σε μεγαλο καταστημα που πηγα για το κλιματιστικο. Τα λεφτα ειναι πολλα για το σπιτι μας. 15000 ευρω, το maximum της επιδοτησης δηλαδη. Συμφωνω, προκειται για τη βελτιστη λυση και η ποιοτητα ζωης στο σπιτι θα ηταν πολυ καλυτερη.

 

Ομως αποφασισα να βαλω ενα AC, και αφου δω πως θα παει, θα το σκεφτω και για το 2ο. Ο χειμωνας ειναι μικρος στη Ελλαδα, και η Αθηνα δεν ειναι ιδιαιτερα κρυα πολη. Τα 10000 (τα 2/3 του κοστους) που θα πρεπει να πληρωσουμε με δοσεις για να βαλουμε ΑΘ και νεα κουφωματα/υαλοπινακες, εαν μεινω ανεργος θα μου ειναι βαρος. Η κατασταση επιβαλει αμυντικη προσεγγιση. Επισης, απο τη συζητηση με μηχανικους στο καταστημα τα κριτηρια για το εάν ένα σπιτι ειναι στη Δ κατηγορια μου φανηκαν 'ελαστικα', αν και ομολογω οτι δεν κατεχω τις λεπτομερειες.

 

Ποιοτητα ζωης ειναι πολλα πραγματα. Μεγαλωσα σε σπιτι χωρις κεντρικη θερμανση, με σομπα πετρελαιου και μπουρι που εβγαινε στην ταρατσα, αφου περναγε απο το μπανιο (σωληνωσεις της εποχης), με 'αντιστασεις κουκουναρες' (για οσους θυμουνται) στα δωματια (ουτε καν ηλεκτρικα καλοριφερ), μια κατασταση κοινη για πολλα σπιτια τοτε. Θυμαμαι που φτιαχναμε καστανα στη σομπα. Δεν ξερω εαν με ΑΘ θα γινομουν καλυτερος ανθρωπος (σημειωτέον, οι πινακιδες μου δεν ειναι πλαστες). Τα βιβλια, τα ταξιδια και η ανθρωπινη επικοινωνια ειναι πιο σημαντικα. Σε σπιτι με καλοριφερ εμεινα πρωτη φορα στα 30 μου.

 

Η υπερκοστολογηση που συζητηθηκε ειμαι σιγουρος οτι υφισταται. Οταν εγινε αποσυρση των AC η μανα μου εβαλε 3 mitsubishi electric στο πατρικο μου και εδωσε καπου 2200 ευρω. Οι 'κλιματικες' συνθηκες ζωης ειναι τωρα απειρως καλυτερες απο αυτες στις οποιες μεγαλωσα. Επισης, διαπιστωσα οτι χωρις καμμια συμμετοχη απο το κρατος, παρομοια AC κοστιζουν 1700 ευρω, ισως και λιγοτερο τωρα, ενω εχουν περασει 5-6 χρονια. Σε μια δεκαετια ισως με 10000 ευρω να μπορει καποιος να βαλει ΑΘ και κουφωματα χωρις τη συμμετοχη του κρατους. Σιγα την τεχνολογια για να χρεωνεται η ΑΘ ενα σκασμο λεφτα και τα τζαμια ως capacitive touch screen με gorilla glass. Εκτος κι αν ειναι χειροποιητα :)

 

Καλυτερα να χουμε κανα φραγκο να βγαινουμε εξω παρα να αποκτησουμε πολυ καλη θερμανση και να κλαιμε τη μοιρα μας μεσα στο σπιτι. Παντως, αυτο στο οποιο θα επενδυσω στο μελλον ειναι τα κουφωματα και τα τζαμια. Η κακη μονωση δημιουργει πρωτογενες (θερμικο) ελλειμα στο σπιτι, και οσα (ενεργειακα) δανεια και να παρεις με μια ΑΘ απο το περιβαλλον, μια ζωη χρεωμενος στη ΔΕΗ ή την τραπεζα θα εισαι. Το μνημονιο του "εξοικονομηση κατ' οικον" αυτης της φιλοσοφιας ειναι, για οσους με καταλαβαινουν. Θα κανω τη μονωση λοιπον, χωρις την τραπεζα στη μεση, οταν και εφοσον μπορω. Το εχω μαθει καλα πια. Πρωτα εξαφανιζουμε το πρωτογενες ελλειμα μονοι μας και μετα θα ερθουν και οι επενδυσεις. Δεν εχει λογικη να με δανειζουν για να κλεισω το πρωτογενες ελλειμα. Αυτο το πραγμα δεν οδηγει πουθενα. Θα μου μεινουν τεραστια δανεια, και δεν εχω και μαλλια για κουρεμα πια :) Γι' αυτο τωρα θα μπω στο μικρο μνημονιο ενος AC με δοσεις, διοτι ειμαι υγιης επιχειρηση που μαζευα τα κερδη μου και τα επενδυω προσεκτικα και χωρις να υποθηκευω τιποτα.

 

Τρεμε Τομσεν, θα το μαθουμε το μαθημα και μετα θα γεμισουμε την Ελλαδα με ΑΘ που θα καταληγουν με χαλκοσωληνες στο Βορρα :)

Αυτο θα το πατενταρω γιατι μου φαινεται καινοτομος ιδεα, που ειναι και το ζητουμενο. Παιδιά πλακα κανω, ειναι πολυ το στρες απο το ψαξιμο για AC, μη με παρεξηγησετε, και συγγνωμη προκαταβολικα για το spam-like (εύθυμο ελπιζω) discussion, που φυσικα ειναι της πλακας (είναι ?) και δεν στεκει ....

 

Καλη συνεχεια σε ολους.

Edited by boltzmann
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο όπως το θέτεις. Ομοίως και εγώ θέλω να κάνω ότι μπορώ με ίδιες δυνάμεις, χωρίς εξαρτήσεις. Έχω το χώρο να ξεκινήσω την κατασκευή του δικού μου σπιτιού, σύμφωνα με τις προδιαγραφές που εγώ θεωρώ καλύτερες και το καθυστερώ, αφενός για να δω που θα καταλήξει η κατάσταση σχετικά με τις κατασκευές (υπήρξαν πολλές ανακατατάξεις από το 2010) και να συγκεντρώσω όσο το δυνατόν μεγαλύτερο ποσό ώστε να εξαρτηθώ όσον το δυνατό λιγότερο από τις τράπεζες.

 

Όπως έγραψε ο pavlitakis, υπάρχει υπερτιμολόγηση στα υλικά και τις υπηρεσίες. Αν όμως το κυνηγήσει κανείς και δεν κάνει εκπτώσεις στις προδιαγραφές που θέτει, μπορεί να βρει πολύ καλύτερη τιμολόγηση. Αν είσαι και λίγο σχετικός στο χώρο, αποφεύγεις και τις κακοτοπιές. Δυστυχώς ο πολύς κόσμος δεν έχει την ευχέρεια να το χειριστεί αναλόγως με αποτέλεσμα να καταλήγει με χαμηλότερης ποιότητας τελικό αποτέλεσμα ή/και υπερτιμολογημένο.

 

Η λογική σου είναι σωστή. Αν είναι να κάνει κάτι για το σπίτι σου, αυτό είναι να περιορίσεις τις απώλειες. Συμφωνώ, καλύτερα τα χρήματα να τα διαθέσεις αλλού παρά στις τράπεζες. Μακάρι όλα τα κτήρια να είχαν λάβει υπόψιν στοιχειώδεις ενεργειακές πρακτικές κατά την κατασκευή καθώς το κόστος του retrofitting είναι πάντα υψηλότερο.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

@boltzmann

Είναι η άποψή σου 1000 % σωστή.

Τα ανοίγματα αν βάλεις μια κουρτίνα μειώνονται οι απώλειες κατά 80%. Με παρόμοιους τρόπους μειώνονται οι απώλειες σε ολόκληρο το σπίτι.

Η σομπα με τα μπουρια, όσο κι αν φαίνεται απίστευτο, είχε μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης από τα σημερινά συστήματα κεντρικής θέρμανσης.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Mε μικρές και φθηνές πατέντες μπορείς σίγουρα να βελτιώσεις κάποιες καταστάσεις. Αρκεί να υπάρχει μεθοδικότητα και σωστή αντίληψη της κατάστασης.

 

Στοιχεία 17/12/2012

 

=====AVG=MIN=MAX

DBT: 8,6°C/7,4°C/9,2°C

DPT: 4,0°C/2,2°C/5,6°C

RH%: 73%/63%/79%

 

 

Θερμοστάτης στους 20°C. Όταν βρισκόμουν εκτός σπιτιού το κλιματιστικό ήταν απενεργοποιημένο.

Ο συνολικός χρόνος λειτουργίας ήταν 15h59m. H συνολική κατανάλωση ήταν 3,98 kWh.

 

 

 

Στοιχεία 18/12/2012

 

=====AVG=MIN=MAX

DBT: 7,7°C/6,3°C/9,1°C

DPT: 4,0°C/2,9°C/5,2°C

RH%: 77%/70%/82%

 

 

Θερμοστάτης στους 20°C. Όταν βρισκόμουν εκτός σπιτιού το κλιματιστικό ήταν απενεργοποιημένο.

Ο συνολικός χρόνος λειτουργίας ήταν 15h31m. H συνολική κατανάλωση ήταν 3,92 kWh.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αναμεσα στα παρακατω κλιματιστικα ποια ειναι η καλυτερη σαν επιλογη με πρωτο κρητηριο προτεραιοτητας την οικομια στο ρευμα - ποιοτητα αερα - ποιοτητα κατασκευης και θορυβος. Θα τοποθετιθει σε καθιστικο γυρο στα 30 τμ με κουφωματα αλουμινιου αλλα

αν ειναι εφικτο ανοιγοντας την πορτα απο το υπνοδοματιο να παρεχει και εκει ψυξη θερμανση.

Θα ηλελα την γνωμη σας προτου κατω την τελικη επιλογη και τελικα το μετανιωσω αργοτερα.

 

Mitsubishi MSZ/MUZ-FH50VE

Daikin FTXS42K/RXS42K

HITACHI RAC/RAK-50PPA

Link to comment
Share on other sites

Από τις τρεις επιλογές, καλύτερο είναι το Mitsubishi. Eίναι το flagship μοντέλο της εταιρείας, με εξαιρετική απόδοση/οικονομία, χαμηλό θόρυβο και πολλές λειτουργίες/αυτοματισμούς. Να ξέρεις ότι ένα κλιματιστικό είναι αποδοτικό για χώρους συγκεκριμένων m³. Τα κλάσης 5 kW (~18000 ΒΤU/h) αρκούν για να καλύψουν ένα χώρο ~40 m². Αν το συνολικό εμβαδόν ξεπερνάει την τιμή αυτή, η απόδοση θα είναι μειωμένη.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το κλιματιστικό Mitsubishi mrc/mrk 71zks 24000btu.

Made in Thailand για όσους ενδιαφέρονται να γνωρίζουν.

Οι όροι της εγγύησης απαιτούν να το τοποθετήσει εξουσιοδοτημένο συνεργείο και να κάνει συντήρηση τουλάχιστον μια φορά για τα πρώτα δύο έτη.

Η εγγύηση που δίνεται είναι δύο συν τρία χρόνια στον συμπιεστή και ένα στα λοιπά μέρη.

Αξίζει να κάνεις κανείς κάτι τέτοιο?

Πού μπορώ να βρω εξουσιοδοτημένο συνεργείο? Εάν το βρω θα είμαι ήσυχος ότι θα τοποθετήσει το κλιματιστικό με τον ενδεικνυόμενο τρόπο όπως αναφέρεται στο φορουμ σε προηγούμενα μηνυματα και ορίζει φυσικά και ο κατασκευαστής?

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο. Αν στο τοποθετήσει το εξουσιοδοτημένο συνεργείο, θα υπάρχει σφραγίδα που σε εξασφαλίζει για την εγγύηση. Γενικά οι εξουσιοδοτημένοι περνούν από εκπαίδευση και κατέχουν τις ιδιαιτερότητες της κάθε μονάδας.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στοιχεία 19/12/2012

 

=====AVG=MIN=MAX

DBT: 8,6°C/6,8°C/11,3°C

DPT: 4,2°C/2,8°C/5,8°C

RH%: 74%/57%/89%

 

 

 

Θερμοστάτης στους 20°C. Όταν βρισκόμουν εκτός σπιτιού το κλιματιστικό ήταν απενεργοποιημένο.

Ο συνολικός χρόνος λειτουργίας ήταν 15h41m. H συνολική κατανάλωση ήταν 3,78 kWh.

 

 

 

Στοιχεία 20/12/2012

 

=====AVG=MIN=MAX

DBT: 8,5°C/3,8°C/14,1°C

DPT: 3,9°C/1,8°C/5,7°C

RH%: 74%/49%/89%

 

 

Θερμοστάτης στους 20°C. Όταν βρισκόμουν εκτός σπιτιού το κλιματιστικό ήταν απενεργοποιημένο.

Ο συνολικός χρόνος λειτουργίας ήταν 16h07m. H συνολική κατανάλωση ήταν 3,94 kWh.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από τις τρεις επιλογές, καλύτερο είναι το Mitsubishi. Eίναι το flagship μοντέλο της εταιρείας, με εξαιρετική απόδοση/οικονομία, χαμηλό θόρυβο και πολλές λειτουργίες/αυτοματισμούς. Να ξέρεις ότι ένα κλιματιστικό είναι αποδοτικό για χώρους συγκεκριμένων m³. Τα κλάσης 5 kW (~18000 ΒΤU/h) αρκούν για να καλύψουν ένα χώρο ~40 m². Αν το συνολικό εμβαδόν ξεπερνάει την τιμή αυτή, η απόδοση θα είναι μειωμένη.

 

Δηλαδη αν χρησημοποιησω το Mitsubishi η το Hitachi για χωρο 30 τμ θα υπαρξει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα υφίσταται αν ένα κλιματιστικό κληθεί να αποδώσει σε χώρο μεγαλύτερο από αυτόν που προορίζεται. Όταν κάνεις υπερδιαστασιολόγηση, δηλαδή τοποθετείς μεγαλύτερη μονάδα από αυτή που προβλέπεται, πάλι η απόδοση δεν φτάνει στη μέγιστη δυνατή, αλλά το πρόβλημα είναι σαφώς μικρότερο από την αντίθετη περίπτωση.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

gnt

Διαβάζοντας τις οδηγίες του κατασκευαστή περι τοποθέτησης δεν είδα να αναφέρεται κάπου το ελάχιστο μήκος των σωληνώσεων των περίπου 3m που έχει συζητηθεί. Υπάρχει περίπτωση να μη χρειάζεται στα Mitsubishi?

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιες περιπτώσεις ο κατασκευαστής έχει προβλέψει συγκεκριμένη ποσότητα ψυκτικού υγρού για ένα μέγιστο μήκος σωληνώσεων. Θεωρητικά στο κύκλωμα πρέπει να υπάρχει ψυκτικό συναρτήσει του μήκους σωληνώσεων, στην πράξη αυτό μόνο αν ξεφύγεις προς τα πάνω στο μήκος μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα. Σε ποιο φυλλάδιο αναφέρεσαι επί την ευκαιρία;
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με το κλιματιστικό inverter Kelvinator 24.000BTU στην θέρμανση, μου που για πρώτη φορά το χρησιμοποιώ για θέρμανση! Είναι ενεργειακή κλάση Α στην ψήξη και C στην θέρμανση!

 

1) Πρώτα απ όλα καίει 30kw την μέρα! Είναι normal αυτό; Στο 24oC το βάζω και στο Auto. Αν το βάλω παρακάτω βγάζει χλιαρό και το σπίτι μου δεν φτάνει ποτέ στους 20 βαθμούς. Λειτουργεί σωστά γιατι έχω την εντύπωση οτι είναι για πέταμα. Απο τους 16 βαθμούς κόβει και λειτουργεί στο low με χλιαρό.

 

Το σπίτι μου είναι 50τμ είναι η μόνη πηγή θέρμανσης αυτό το κλιματιστικό. Και έχω παλια ξύλινα κουφώματα με μονό τζάμι. Το σαλόνι που είναι και τοποθετημένο 20τμ

 

2)Επίσης μου δημιουργεί πονόλαιμο όταν κοιμηθώ με ανοιχτό το A/C και τα χέρια μου είναι παγωμένα! Το θερμόμετρο γράφει 20βαθμούς που ποτέ δεν ανεβαίνει πάνω απο εκεί όσο δυνατά και αν το βάλω άντε να πάει 21.

 

Πως σας ακούγονται όλα αυτά; Τι να κάνω για να διορθώσω τα προβλήματα αυτά;

Edited by Pascalwalt
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με το κλιματιστικό inverter Kelvinator 24.000BTU στην θέρμανση, μου που για πρώτη φορά το χρησιμοποιώ για θέρμανση! Είναι ενεργειακή κλάση Α στην ψήξη και C στην θέρμανση!

 

1) Πρώτα απ όλα καίει 30kw την μέρα! Είναι normal αυτό; Στο 24oC το βάζω και στο Auto. Αν το βάλω παρακάτω βγάζει χλιαρό και το σπίτι μου δεν φτάνει ποτέ στους 20 βαθμούς. Λειτουργεί σωστά γιατι έχω την εντύπωση οτι είναι για πέταμα. Απο τους 16 βαθμούς κόβει και λειτουργεί στο low με χλιαρό.

 

Το σπίτι μου είναι 50τμ είναι η μόνη πηγή θέρμανσης αυτό το κλιματιστικό. Και έχω παλια ξύλινα κουφώματα με μονό τζάμι. Το σαλόνι που είναι και τοποθετημένο 30τμ

 

2)Επίσης μου δημιουργεί πονόλαιμο όταν κοιμηθώ με ανοιχτό το A/C και τα χέρια μου είναι παγωμένα! Το θερμόμετρο γράφει 20βαθμούς που ποτέ δεν ανεβαίνει πάνω απο εκεί όσο δυνατά και αν το βάλω άντε να πάει 21.

 

Πως σας ακούγονται όλα αυτά; Τι να κάνω για να διορθώσω τα προβλήματα αυτά;

οχι δεν ειναι φυσιολογική η λειτουργία/απόδοση.

δώσε όμως περισσότερα στοιχεία.

Τι εννοείς ότι το βάζεις πιο δυνατά? Ανεβάζεις θερμοκρασία μόνο?

Οταν λειτουργεί ακούγεται θόρυβος από την εξωτερική μονάδα?

Οι περσίδες φυσάνε προς τα κάτω? Εχει TURBO mode?

Πώς έχεις κάνει την μέτρηση της κατανάλωσης? Δεν φαίνεται υπερβολική σε πρώτη ματιά, μάλλον αυξημένη θα έλεγα.

Σε ποιά θέση βρίσκεται στο σαλόνι?

Οταν βγάζει αέρα, είναι ζεστός? και σε αρκετή ποσότητα?

τα φίλτρα πότε έχουν καθαριστεί?

Και το σημαντικό...ποιο μοντέλο είναι, χρονολογία τοποθέτησης.

Αυτό το κλαση C παραπέμπει σε παλιό μοντέλο και σαν κάτι με τη ρύθμιση να παίζει.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι φυσιολογική η λειτουργία/απόδοση.

δώσε όμως περισσότερα στοιχεία.

Τι εννοείς ότι το βάζεις πιο δυνατά? Ανεβάζεις θερμοκρασία μόνο?

Οταν λειτουργεί ακούγεται θόρυβος από την εξωτερική μονάδα?

Οι περσίδες φυσάνε προς τα κάτω? Εχει TURBO mode?

Πώς έχεις κάνει την μέτρηση της κατανάλωσης? Δεν φαίνεται υπερβολική σε πρώτη ματιά, μάλλον αυξημένη θα έλεγα.

Σε ποιά θέση βρίσκεται στο σαλόνι?

Οταν βγάζει αέρα, είναι ζεστός? και σε αρκετή ποσότητα?

τα φίλτρα πότε έχουν καθαριστεί?

Και το σημαντικό...ποιο μοντέλο είναι, χρονολογία τοποθέτησης.

Αυτό το κλαση C παραπέμπει σε παλιό μοντέλο και σαν κάτι με τη ρύθμιση να παίζει.

 

Ή ανεβάζω θερμοκρασία ή αλλαζω το fan απο auto σε HIGH. Mια φορά το έβαλα στο 31 και high γιατι κρύωνα. Εβγαλε αρκετά ζεστό και ας πουμε οκ αέρα. Έχω δει και δυνατότερα. Σαν να είναι στο mid περίππου και λίγο καλυτερο το high αυτού του κλιματιστικού.

 

Ναι ακούγεται θόρυβος όταν λειτουργεί.

 

Μια περσίδα έχει. Με το swiwg την βάζω να πηγαίνει όσο κάτω πάει και είναι περίπου στο διαγώνια κάτω. Δεν πάει καρφωτά κάτω αυτό το κλιματιστικό. Δεν έχει turbo.

 

H μέτρηση είναι με το ρολόι της ΔΕΗ, δεν καίει τίποτα άλλο. Μια λάμπα 70watt μια τηλέραση 27'' lcd και ένα laptop. Σιγά τι καίνε όλα αυτά μαζί;

 

Είναι σε κεντρική καλή θέση για να μπορεί να ζεστάνει το δωμάτιο και να χτυπάει και στον διάδρομο λίγο αν παίξω με την περσίδα. Είναι πάνω απο τα κουφώματα.

 

Βγάζει ζεστό αέρα, χλιαρό για την ακρίβεια. Μια φορά είχα βάλει ένα θερμόμετρο χώρου και το κράταγα αρκετά κοντά 31 βαθμούς έγραψε. Το ξέρω οτι δεν έχω το κατάλληλο θερμόμετρο. Βγάζει αέρα, θα μπορούσε να βγάζει περισότερο θα έλεγα. Μου φυσάει το χέρι, έχω δει και πολύ καλύτερα απο αυτό.

 

Aν το βάλω στους 26-27 βαθμούς βγάζει πιο ζεστό αέρα.

 

Εγινε συντήρηση και καθαρίστηκαν τα φίλτρα.

 

Μοντέλο Kelvinator inverter ΤAC-18CHSA/ZI 24.000 btu στην θέρμανση. Ενεργειακή κλάση C στην θέρμανση Α στην ψήξη. Τοποθέτηση και αγορά πριν 3 χρόνια.

 

Το έβαλα στους 22 βαθμούς. Επειδή λειτουργούσε για ώρες στο 24, έκλεισαν αμέσως οι περσίδες. Και μείναν κλειστές για κανα 2 ώρες.

 

Το είχα 24 ->θερμοκρασία 19-20 βαθμούς με θερμόμετρο

Το έβαλα 22-> θερμοκρασία έπεσε στους 17 βαθμούς και είναι ακόμα κλειστές οι περσίδες, το κλιματιστικό σε αναμονή. Άρχισε να δουλεύει πάλι, στους 17 βαθμούς πάλι, δεν έπεσε παρακάτω η θερμοκρασία δωματίου.

 

Θα πω καμια άσχημη κουβέντα:X

 

Με επιφύλαξη, μοιάζει σε χαρακτηριστικά με αυτό http://airton.fr/produits_fiche.php?id=63&cat=1&type=2

είναι το ίδιο μοντέλο αλλάζει η μάρκα, όλα τα άλλα ίδια, το cop δεν γνωρίζω δεν το γράφει.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Κάνουμε χρήση της τροποποίησης μηνύματος όταν θέλουμε να προσθέσουμε κάτι στο ποστ μας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...