Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο ενιαίος είναι γύρω στα 55τμ budget γύρω 1000euro

Χαρακτηριστικά: 1ος όροφος κενό από κάτω διπλοί τοίχοι 2 πόρτες 1 παράθυρο νότιος προσανατολισμός

 

Έχω καταλήξει στα παρακάτω:

HITACHI RAK-50PPA

HITACHI RAK-60PPA

Toyotomi Akira GAN GAG A240 GVR-T3

TOYOTOMI ZEN TZN/TZG-24V3

Link to comment
Share on other sites

@alex73 To Panasonic έχει με διαφορά την καλύτερη ποιότητα παραγόμενου αέρα. Τα φίλτρα του έχουν διάρκεια ζωής 10 χρόνια και είναι το χαρακτηριστικό που την ξεχωρίζει από τον ανταγωνισμό. Τα Mitsubishi είναι ελαφρώς πιο αποδοτικά/οικονομικά.

 

@sfradel Για το χώρο σου και το budget που διαθέτεις, καλύτερες επιλογές είναι τα

Toshiba RAS-B22N3KV2-E/RAS-22N3AV2-E Suzumi Plus

HITACHI RAK-60PPA

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

@gnt Η χαμηλότερη ισχύς που πιάνεις ενώ λειτουργεί ο συμπιεστής πόσο είναι? Σε αυτή, τι ταχύτητα ανεμιστήρα και τι θερμοκρασία εξόδου αέρα έχεις?
Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι διαστάσεις μπαλκονόπορτας. Και οι απώλειες εξαρτώνται και από τις θερμοκρασίες, γι αυτό μου φάνηκαν πολλές.

 

 

Αν είναι ινβερτερ δεν κλείνει, αλλά ρίχνει στροφές, πράγμα που μειώνει την ισχύ, χωρίς να υπάρχει αυτό το ρεύμα εκκίνησης, που ναι μεν αυξάνει την κατανάλωση, αλλά όχι υπερβολικά.

Αυτό ισχύει μόνο για τα συμβατικά ον/οφ.

 

 

Έχεις δίκιο... Έκανα λάθος αναφέροντας ότι οι απώλειες αερισμού ειναι 500kcal/h.Για τις ίδιες διαστάσεις μπαλκονοπορτας είναι περίπου 350-400Kcal. Μετα βέβαια έχουμε και τις απώλειες αγωγιμότητας οπότε μαζί με αυτές ξεπερνούν τις 500kcal/h

 

Ναι αλλά αν δουλευει συνέχεια σε πολυ χαμηλές στροφές δε θα έχει μικρότερη απόδοση απο οτι αν δουλεύει σε μεσαίες όπως είναι σχεδιασμένο?

Προσωπίκα θα με βόλευε πάντως να ισχύει αυτο που αναφέρεις εσυ...

 

Πάντως τελικά έκανα λάθος στη μέτρηση των απωλειών του χώρου καθώς θεώρησα οτι και οι λοιποί εσωτερικοί χώροι του σπιτιού μου θα θερμαίνονται (όπως συμβαίνει με την κεντρική θέρμανση) γεγονός που δεν ισχύει.

Επίσης μόλις πληροφορήθηκα ότι επειδή το σπίτι κατασκευάστηκε πολυ παλιά στην οροφή και στο δάπεδο δεν έχει μόνωση με φελιζόλ και η παραμικρή μόνωση που υπάρχει είναι μόνο στην οροφή οπου υπάρχουν και 8-9 εκατοστα ελαφρόπετρας.

Οπότε θα κάνω τις απαραίτητες διορθώσεις στις απώλειες και μάλλον προβλέπω οτι οι απώλειες θα ξεπεράσουν κατα πολύ τις 20000btu.

 

@bobz H λειτουργία LH καταναλώνει μερικές δεκάδες Watt τζάμπα όπως αποδείχτηκε. Εφόσον η θερμοκρασία εντός δεν θα πέσει ποτέ κάτω από τους 10°C, τότε είναι καλύτερο να το κλείσεις. Θα το δοκιμάσω σε παρόμοιες εξωτερικές συνθήκες αφήνοντας το στη λειτουργία ECO και με το θερμοστάτη χαμηλότερα όταν είμαι εκτός για να έχω δεδομένα υπό όλες τις συνθήκες. Η χθεσινή χαμηλότερη κατανάλωση οφείλεται κυρίως στην υψηλότερη εξωτερική θερμοκρασία και ότι λειτούργησε στο standby (6 W κατανάλωση) αντί του LH (~35 W) για τις ώρες που ήμουν εκτός. Το καθάρισμα στα φίλτρα βοήθησε κυρίως στην ποιότητα του παραγόμενου αέρα (τα καθαρίζω τακτικά οπότε ποτέ δεν εμποδίζουν τη ροή λόγω κορεσμού).

 

Έιχα την εντύπωση ότι η χθεσινή σου ημερήσια μέτρηση είχε χαμηλότερες εξωτερικές θερμοκρασίες(4,1-9,8)oC απο την προηγούμενη που είχε (5,7-9,1) oC

ή μήπως κάνω λάθος?

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

@dal_kos H xαμηλότερη ισχύς εισόδου με το συμπιεστή σε λειτουργία είναι ~290 W, κοντά στις προδιαγραφές του κατασκευαστή που αναφέρει ελάχιστη ισχύ εισόδου της εξωτερικής μονάδας 250 W. Αν προσθέσεις τον ανεμιστήρα της εσωτερικής (25 W) και τα ηλεκτρονικά τότε η καταγραφόμενη τιμή ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Ο θερμοστάτης είναι πάντα στους 20°C, η ταχύτητα του ανεμιστήρα είναι στη 2η από τις 4 σκάλες + Powerful. Mε το θερμόμετρο κατέγραψα θερμοκρασία στην περσίδα ~32,1°C.

 

@bobz Oι εξωτερικές θερμοκρασία ήταν υψηλότερες (6,6-14,0 έναντι 5,7-9,1)

 

Στοιχεία 11/12/2012

 

=====AVG=MIN=MAX

DBT: 5,2°C/3,8°C/6,6°C

DPT: -3,8°C/-6,9°C/0,2°C

RH%: 53%/38%/64%

 

Θερμοστάτης στους 20°C. Όταν βρισκόμουν εκτός σπιτιού έκλεισα τελείως το κλιματιστικό.

Ο συνολικός χρόνος λειτουργίας ήταν 15h36m. H συνολική κατανάλωση ήταν 4,93 kWh.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είχε μεγαλύτερη ηλιοφάνεια και η εσωτερική θερμοκρασία δεν ήταν πολύ μικρότερη, ακόμα και με κλειστό το κλιματιστικό, σε σχέση με την πρώτη μέτρηση.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

@RickDangerous H λειτουργία είναι χρήσιμη να υπάρχει αλλά μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτή να γίνεται αυτόματα. Μπορείς κάλλιστα να κάνεις την ίδια λειτουργία χειροκίνητα. Ο τρόπος είναι απλός, όταν τελειώσει το πρόγραμμα ή θέλεις να απενεργοποιήσεις τη μονάδα, αντί να το κάνεις κατευθείαν, θέτεις το κλιματιστικό στη λειτουργία του ανεμιστήρα (αν δεν έχει fan mode, τότε το βάζεις στην ψύξη αλλά στην υψηλότερη δυνατή θερμοκρασία, συνήθως 31-32°C) και στη μέγιστη ταχύτητα για 20-30'. Το δυνατό ρεύμα αέρα στεγνώνει την εσωτερική μονάδα από την υγρασία και απομακρύνει τυχόν συμπυκνώματα και σκόνη.

 

Η λειτουργία δεν είναι τόσο απαραίτητη όταν λειτουργείς το κλιματιστικό στη θέρμανση καθώς, εκτός και αν η υγρασία του εσωτερικού χώρου είναι εξαιρετικά υψηλή, είναι πολύ δύσκολο να δημιουργηθούν συμπυκνώματα στην εσωτερική μονάδα.

ευχαριστώ για την απάντηση gnt :)

να ρωτήσω κάτι άλλο.. Erp specs για Panasonic υπάρχουν σε κάποιο link;

Για Hitachi kai Mitsubishi Electric και Heavy τα είδα που ποσταρήστηκαν, ευχαριστώ πολύ και γι'αυτά επί της ευκαιρίας, δεν τα έβρισκα όσο κι αν έψαχνα..

 

Για άλλες εταιρείες; π.χ. Toshiba - Toyotomi - Fujitsu;

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Toshiba

Hitachi

Daikin

 

Για Toyotomi και Panasonic δεν υπάρχει site για το ErP/Lot10 αλλά στο site της αντιπροσωπείας για την πρώτη και της Eurovent για τη δεύτερη μπορεί κανείς να βρει τις σχετικές πληροφορίες.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

gnt

 

βλέπω με μεγάλο ενδιαφέρον την αγορά του Hitachi RAS/RAC-S10HA που είχες αναφέρει ότι αγόρασες. Βασικά είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο Panasonic Etherea CS/CU-XE9PKEW. Οκ, είναι διαφορετικά μηχανήματα λόγω φίλτρων κλπ.

 

Εμένα όμως με ενδιαφέρει κάτι που μονο με χρήση του κλιματιστικού μπορεί να διαπιστωθεί. Αν υπάρχουν ήχοι από διαστολή/συστολή, αυτά τα εκνευριστικά κρακ κρακ που ακούγονται από μερικά κλιματιστικά ειδικά κατά τη λειτουργία της θέρμανσης.

 

Συμβαίνει στο κλιματιστικό της κοπέλας μου (fujitsu) και πραγματικά δεν αντέχεται. Δεν ξερω τι φταίει, ίσως είναι χαμηλής ποιότητας τα πλαστικά.

 

Πριν λίγο καιρό διάβαζα σε άλλο thread ότι κορυφαίο μοντέλο της Mitsubishi είχε αυτό το συγκεκριμένο πρόβλημα.

 

Γι΄αυτό σε παρακαλώ πες μου αν έχεις ακούσει τέτοιον ήχο.

 

(η ίδια παρακληση απευθύνεται και στην ela002 που αγόρασε το panasonic)

 

Εμείς στο σπίτι έχουμε ένα panasonic 15ετίας, ένα sharp 16ετίας και ένα μαρκα μ' εκαψες 25ετίας (το οποίο παρεδωσε πνεύμα χθες και χρειάζομαι άμεσα καινούργιο) και ποτέ δεν είχαμε ακούσει τέτοιο πράγμα.

 

 

υ.γ. Όποιος άλλος χρήστης έχει ακούσει αυτούς τους ήχους στα κλιματιστικά του καλό είναι να το αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

gnt

 

βλέπω με μεγάλο ενδιαφέρον την αγορά του Hitachi RAS/RAC-S10HA που είχες αναφέρει ότι αγόρασες. Βασικά είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο Panasonic Etherea CS/CU-XE9PKEW. Οκ, είναι διαφορετικά μηχανήματα λόγω φίλτρων κλπ.

 

Εμένα όμως με ενδιαφέρει κάτι που μονο με χρήση του κλιματιστικού μπορεί να διαπιστωθεί. Αν υπάρχουν ήχοι από διαστολή/συστολή, αυτά τα εκνευριστικά κρακ κρακ που ακούγονται από μερικά κλιματιστικά ειδικά κατά τη λειτουργία της θέρμανσης.

 

Συμβαίνει στο κλιματιστικό της κοπέλας μου (fujitsu) και πραγματικά δεν αντέχεται. Δεν ξερω τι φταίει, ίσως είναι χαμηλής ποιότητας τα πλαστικά.

 

Πριν λίγο καιρό διάβαζα σε άλλο thread ότι κορυφαίο μοντέλο της Mitsubishi είχε αυτό το συγκεκριμένο πρόβλημα.

 

Γι΄αυτό σε παρακαλώ πες μου αν έχεις ακούσει τέτοιον ήχο.

 

(η ίδια παρακληση απευθύνεται και στην ela002 που αγόρασε το panasonic)

 

Εμείς στο σπίτι έχουμε ένα panasonic 15ετίας, ένα sharp 16ετίας και ένα μαρκα μ' εκαψες 25ετίας (το οποίο παρεδωσε πνεύμα χθες και χρειάζομαι άμεσα καινούργιο) και ποτέ δεν είχαμε ακούσει τέτοιο πράγμα.

 

 

υ.γ. Όποιος άλλος χρήστης έχει ακούσει αυτούς τους ήχους στα κλιματιστικά του καλό είναι να το αναφέρει.

 

Οι θόρυβοι αυτοί κάποιες φορές φεύγουν με καλό καθάρισμα και σπρέι σιλικόνης.

Από προσωπική εμπειρία, σου λέω πως σε LG E12SQ οι θορυβοι αυτοί είναι ελάχιστοι ως ανυπαρκτοι, ενώ σε ένα carrefour από τα απλά ον οφφ, ειναι αρκετά εμφανείς καποιες φορές.

 

Δυστυχώς οι ήχοι αυτοί είναι αναμενόμενοι όταν τα πλαστικά έχουν καλή συναρμογή ή χαμηλή ελαστικότητα.

 

Αν ενα κλιματιστικό έχει σκληρα πλαστικα ειναι σχεδον βεβαιο πως θα εχει και θορυβους.

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

Από το παραπάνω εγώ αυτό που κρατάω είναι ότι βγάζω εκτός το συγκεκριμένο lg καθώς και τα κλιματιστικά του Καρφούρ. Εν πάσει περιπτώσει δε μου χτυπάει καλά σε κλιματιστικά άνω των 10 ετών να μην ακούγεται τίποτα και στα καίνουργια να πρέπει να το υποστώ.
Link to comment
Share on other sites

Από το παραπάνω εγώ αυτό που κρατάω είναι ότι βγάζω εκτός το συγκεκριμένο lg καθώς και τα κλιματιστικά του Καρφούρ. Εν πάσει περιπτώσει δε μου χτυπάει καλά σε κλιματιστικά άνω των 10 ετών να μην ακούγεται τίποτα και στα καίνουργια να πρέπει να το υποστώ.

 

Στο LG δε θυμαμαι να εχω ακουσει θόρυβο, οπότε μπορεί να κανει, αλλα ανεπαίσθητους. Δεν ξερω ποσο ευαισθητο αυτί έχεις.

 

Όπως είπα, όσο καλύτερες οι συναρμογες, δηλαδή μικρότερα τα κενά μεταξύ των πλαστικών τόσο πιο ευκολα ακουγονται θόρυβοι. Πριν 10 χρονια τα κλιματιστικα ειχαν 1-3 χιολιοστα κενο και θεωρουταν νορμαλ, ενω τωρα τα θελουμε να μην φαινονται καν οι ενωσεις ή και να μη φαινονται καν τα κλιματιστικα :p Αισθητική και καλός μηχανολογικός σχεδιασμός συνήθως πανε αντίθετα το ενα απο το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο o dal_kos. Στη θεμιτή προσπάθεια των κατασκευαστών να βελτιώσουν το design, αναπόφευκτα έκαναν συμβιβασμούς στη συναρμογή των πλαστικών.

Στο ερώτημά σου τώρα, δεν έχει καμία σχέση το Panasonic με το Hitachi. To πρώτο είναι η ναυαρχίδα της Panasonic (ήταν για την ακρίβεια καθώς πλέον έχει βγάλει τα Heatcharge μοντέλα αλλά δεν κυκλοφορούν προς το παρόν στην Ελλάδα) και το δεύτερο είναι το Standard μοντέλο της Hitachi.

 

Αυτό που μπορώ να καταθέσω ως εμπειρία είναι ότι όσους μήνες το έχω, έχοντάς το δουλέψει τόσο σε ψύξη όσο και σε θέρμανση, δεν έχω ακούσει τον παραμικρό θόρυβο από τα πλαστικά. Σε αυτό βοηθάει το ανοξείδωτο εσωτερικό υποπλαίσιο που έχει αλλά και ότι η μετώπη ακουμπάει πάνω σε ελαστικά στηρίγματα πάνω στο πλαίσιο. Οι μόνοι θόρυβοι που μπορούν να ακουστούν είναι οι φυσιολογικοί της κίνησης του ψυκτικού στις σωληνώσεις και αυτοί είναι ανεπαίσθητοι. Γενικά είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος από την άποψη θορύβου με το συγκεκριμένο.

 

Αν το budget μου το επέτρεπε, θα επέλεγα όμως ασυζητητί το Panasonic.

 

Στοιχεία 12/12/2012

 

=====AVG=MIN=MAX

DBT: 6,4°C/2,4°C/9,8°C

DPT: -1,0°C/-7,2°C/3,0°C

RH%: 61%/31%/74%

 

Θερμοστάτης στους 20°C. Όταν βρισκόμουν εκτός σπιτιού έκλεισα τελείως το κλιματιστικό.

Ο συνολικός χρόνος λειτουργίας ήταν 15h07m. H συνολική κατανάλωση ήταν 4,67 kWh.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu

Toshiba

Hitachi

Daikin

 

Για Toyotomi και Panasonic δεν υπάρχει site για το ErP/Lot10 αλλά στο site της αντιπροσωπείας για την πρώτη και της Eurovent για τη δεύτερη μπορεί κανείς να βρει τις σχετικές πληροφορίες.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι! :)

 

Να επανέλθω λίγο με την περίπτωσή μου.. Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, απλά έχω προβληματιστεί λίγο

 

http://i.imgur.com/s4WA40a.jpg

 

Το σκέφτομαι και πάλι μήπως τελικά πάω για 12αρι αντί για 9αρι στο υπνοδωμάτιο (η θέση φαίνεται με το κόκκινο ορθογώνιο στην κάτοψη). Δεν περιμένω να ζεσταθεί το ίδιο και η κουζίνα, αλλά σκέφτομαι να μπορώ να έχω ανοιχτή την πόρτα του υπνοδωματίου όσο λειτουργεί το κλιματιστικό για να "σπάει" έστω κάπως το κρύο ή η ζέστη (ανάλογα την εποχή) στην κουζίνα και τον διάδρομο, πιστεύω κάτι θα γίνεται.. gnt μου είπες ήδη ότι δεν θα καταφέρω κάτι, αλλά θα το κάνω λίγο πιο συγκεκριμένο παρακάτω. Ακόμα το σκέφτομαι για να μην είναι εντελώς κλειστό το δωμάτιο κάποιες φορές που θέλω ενώ δουλεύει το κλιματιστικό, να ανανεώνεται δηλαδή έστω λίγο ο αέρας (λέμε τώρα).. Οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής:

1. Μήπως γίνει ανυπόφορο σαν αίσθηση το κλιματιστικό στο υπνοδωμάτιο λόγω της μεγαλύτερης από την απαιτούμενη ισχύ για το χώρο, όταν έχω κλειστή την πόρτα. Η ακόμα και με ανοιχτή μήπως έχω τέτοιο θέμα. Καταλαβαίνετε νομίζω τι εννοώ..

2. Μήπως με ανοιχτή την πόρτα του υπνοδωματίου θα είναι τόσες οι απώλειες ώστε θα δουλεύει σχεδόν πάντα σε πλήρη ισχύ το κλιματιστικό.. Τι πιστεύετε; Εννοείται ότι οι πόρτες των 2 δωματίων στα δεξία, όπως και του μπάνιου, που βρίσκεται ανάμεσά τους, θα είναι κλειστές κατά την διάρκεια λειτουργίας του κλιματιστικού αυτού. Μετά, η πόρτα στον διάδρομο αριστερά θα είναι ανάλογα ανοιχτή ή κλειστή αν παράλληλα θα δουλεύει κι ένα 18αρι στο σαλόνι ή όχι (στην γωνία αριστερά όπως φαίνεται).

Πάντως η οικονομιή διαφορά από 9αρι σε 12αρι δεν είναι μεγάλη.. δεν θα επιβαρυνθώ πολύ οικονομικά δηλαδή αν το κάνω

 

Επίσης, κάτι άλλο που σκέφτηκα και προβληματίστηκα πάλι είναι μήπως βάλω δύο 9αρια στο σαλόνι, να καλύψουν καλύτερα τον χώρο αντί για ένα 18αρι στη γωνία..

Το πρώτο εκεί που είναι η θέση και του 18αριου στην αριστερή γωνία (φαίνεται με το γαλάζιο ορθογώνιο) και το δεύτερο στην γωνία πάνω δεξία να πετάει τον αέρα προς τα κάτω όπως φαίνεται στην κάτοψη (προς το WC δηλαδή)

Απλά δεν ξέρω, σκέφτομαι ότι με δύο 9αρια αντί για ενα 18αρι θα έχω και περισσότερα έξοδα για εγκατάσταση/συντήρηση.. μάλλον και για την αγορά των κλιματιστικών και πιθανώς και για την οικονομία στη λειτουργία; Και ότι και ένα 18αρι μόνο του στην γωνία τελικά μου δίνει την αίσθηση ότι θα τα καταφέρει ίσως όχι ιδανικά όπως τα δύο 9αρια, αλλά σχετικά καλά για τον χώρο.. Τι πιστεύετε;

 

Να σημειώσω γενικά ότι τα αλουμίνια και τα τζάμια στο σπίτι είναι πολύ καλά σε μόνωση (1,1 τα τζάμια). Οι τοίχοι βέβαια δεν έχουν κάτι για μόνωση (πολυκατοικία του 70 κοντά)..

 

Συγνώμη και πάλι αν γίνομαι κουραστικός

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπερδιαστασιολογείς το κλιματιστικό αναπόφευκτα ρίχνεις την απόδοση. Η άποψή μου σχετικά με την περίπτωσή σου δεν αλλάζει, δεν κερδίζεις τίποτα και χάνεις συνολικά σε απόδοση/οικονομία.

 

Τώρα για το σαλόνι μπορείς να καλύψεις το χώρο με ένα κλιματιστικό αλλά λόγω διαμόρφωσης ίσως έχεις καλύτερα αποτελέσματα με 2 μικρότερα.

 

Στοιχεία 13/12/2012

 

=====AVG=MIN=MAX

DBT: 7,6°C/5,6°C/8,8°C

DPT: 4,6°C/2,9°C/5,6°C

RH%: 82%/73%/89%

 

Θερμοστάτης στους 20°C. Όταν βρισκόμουν εκτός σπιτιού το κλιματιστικό ήταν απενεργοποιημένο.

Ο συνολικός χρόνος λειτουργίας ήταν 16h11m. H συνολική κατανάλωση ήταν 4,46 kWh.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά! Ξαφνικά στάζει νερό το σωληνάκι της εξωτερικής μονάδας που κανονικά βγάζει νερό το καλοκαίρι! (Εννοώ το σωληνάκι που είναι ενσωματωμένο κάτω ακριβώς από την μονάδα, που είναι σαν βρυσάκι)

Το άλλο που έβγαζε ως χθες, είναι μια πλαστική σωλήνα που βγαίνει από τον τοίχο και το έχω και στάζει σε έναν κουβά!

Δεν είναι κάποιο πρόβλημα έτσι? Φοβάμαι μην βούλωσε αυτό και ξεκίνησε να στάζει από το άλλο!

Αν και απ΄ ότι θυμάμαι κάτι παίζει με την εξωτερική θερμοκρασία/υγρασία και είναι φυσιολογικό, αλλά δεν θυμάμαι καλά και γι' αυτό ρωτάω για να ησυχάσω!:p

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά, μην τρομαζεις. Απλώς τώρα το πρόσεξες. Το χειμώνα στη θέρμανση, η υγροποιηση γίνεται στην εξωτερική μονάδα, λόγω αντιστροφής την λειτουργίας.

Το αντίθετο το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι. Τώρα, το πόσο νερό θα βγει εξαρτάται και από την υγρασία της ατμόσφαιρας.

 

Στοιχεία 14/12/2012

 

=====AVG=MIN=MAX

DBT: 7,0°C/3,9°C/13,5°C

DPT: 4,5°C/2,5°C/7,5°C

RH%: 85%/65%/94%

 

Θερμοστάτης στους 20°C. Όταν βρισκόμουν εκτός σπιτιού το κλιματιστικό ήταν απενεργοποιημένο.

Ο συνολικός χρόνος λειτουργίας ήταν 12h44m. H συνολική κατανάλωση ήταν 3,27 kWh.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω σε υπνοδωμάτιο ενα MITSUBISHI FH 25 VE το οποίο σε λειτουργία θέρμανσης και ρύθμιση 27 βαθμούς με αυτόματα την ροή ανεμιστήρα ( θερμοκρασία δωματίου 18 ) ξεκινάει με μέτρια ροή αέρα, πιάνει 22 βαθμούς κ μετα σταματάει. Δεν μπορώ να καταλάβω... Εν το μεταξύ, αν το βάλω σε φουλ ανεμιστήρα, πιάνει 25 βαθμούς κ χαλαρώνει μετα. Που σημαίνει ότι μηχάνημα μπορεί να ανταποκρίθει στο χώρο.

 

Θεωρω ότι το μηχάνημα εχει πρόβλημα, το σωστό δεν ειναι αν του βάζω 27 βαθμούς να δουλεύει στο φουλ μέχρι να το πιάσει ;;; Όχι να σταματά στους 22...

 

Απο την αντιπροσωπεία ισχυρίζονται ότι το μηχάνημα ειναι τόσο εξελιγμένο που λειτουργεί με πόλλους αισθητήρες κ βρίσκει το πιο οικονομικό κ αποδοτικό τροπο λειτουργίας ασχέτως τι ζητώ εγω...

 

Γνώμη σας;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Πριν απο μερικές μέρες αγόρασα για το σαλόνι ένα 9.000 inverter morris: http://www.skroutz.gr/s/446193/Morris-DCIN-26102.html

και με εκπτωτικό κουπόνι απο ιντερνο-μάγαζο μου έκαναν την εγκατάσταση. Το πρόβλημα είναι πως εδω και μια εβδομάδα που το χρησιμοποιώ, η εξωτερική μονάδα κάνει τρομερό θόρυβο! Διαβάζω για ιδανικό μέτρο σωλήνωσης 3 μέτρα αλλά το δικό μου είναι κατα πολύ πιο κοντό δεδομένου ότι εσωτερική και εξωτερική μονάδα βρίσκονται στο ίδιο ύψος. Εξού και το σχόλιο που αναφέρεται στα στοιχεία της προσφοράς του μαγαζιού "Για σωληνώσεις άνω των 2 μέτρων μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας υπάρχει χρέωση 20 ευρώ το μέτρο¨

Τι να κάνω? Να τον πάρω τηλέφωνο να έρθει να το κοιτάξει μήπως φταίει κάτι άλλο? Να επικοινωνήσω με την Morris?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Πριν απο μερικές μέρες αγόρασα για το σαλόνι ένα 9.000 inverter morris: http://www.skroutz.gr/s/446193/Morris-DCIN-26102.html

και με εκπτωτικό κουπόνι απο ιντερνο-μάγαζο μου έκαναν την εγκατάσταση. Το πρόβλημα είναι πως εδω και μια εβδομάδα που το χρησιμοποιώ, η εξωτερική μονάδα κάνει τρομερό θόρυβο! Διαβάζω για ιδανικό μέτρο σωλήνωσης 3 μέτρα αλλά το δικό μου είναι κατα πολύ πιο κοντό δεδομένου ότι εσωτερική και εξωτερική μονάδα βρίσκονται στο ίδιο ύψος. Εξού και το σχόλιο που αναφέρεται στα στοιχεία της προσφοράς του μαγαζιού "Για σωληνώσεις άνω των 2 μέτρων μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας υπάρχει χρέωση 20 ευρώ το μέτρο¨

Τι να κάνω? Να τον πάρω τηλέφωνο να έρθει να το κοιτάξει μήπως φταίει κάτι άλλο? Να επικοινωνήσω με την Morris?

 

Eννοείτε να επικοινωνήσεις και να ζητήσεις να γίνει σωστή εγκατάσταση όπως όφειλανεξαρχής έστω και αν χρεωνόσουν τα 20 ευρώ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

H εγκατάσταση του κλιματιστικού είναι αυτή που μπορεί να αναδείξει τις επιδόσεις του ή να το χαντακώσει. Το ιδανικό είναι να βρίσκει κανείς σωστό επαγγελματία ψυκτικό ο οποίος θα κάνει και σωστή εγκατάσταση, σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή, με χρήση αντλίας κενού, μονοκόμματων σωστά μονωμένων σωληνώσεων, σωστή έδραση της εξωτερικής μονάδας κτλ. η οποία είναι εξαιρετικά σημαντική για την απόδοση, την οικονομία και την μακροβιότητα του κλιματιστικού. Τη στιγμή που αγοράζουμε μια υπηρεσία, πρέπει να τηρούνται κάποιες προδιαγραφές.

Η συννενόηση πρέπει να γίνεται εξαρχής και να είναι ξεκάθαρη.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...