Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H max στιγμιαία ηλεκτρική ισχύς ήταν 1089 W όταν ο συμπιεστής δούλευε στο full, η min ήταν 33 W και στις 24h η μέση ισχύς ήταν 188 W με συνολική κατανάλωση 4,51 kWh.

 

Mε τακτικό αερισμό του δωματίου η ποιότητα αέρα διατηρήθηκε σε ικανοποιητικά επίπεδα. Συνολικά είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα.

 

Έφτασε 33W ?!?!?! Με συνλική κατανάλωση 4,51ΚW μιλάμε για κάτω από 0,5€ την ημέρα !!

Εξαιρετικές τιμές όντως!! Κ μένα ο ψυκτικός μου είπε καλύτερα να το αφήνω 24ωρο στους 20-22, κ απλά να το χαμηλώνω όταν λείπω στους 16-17, ώστε να διατηρεί τη θερμοκρασία. Μάλλον θα ακολουθήσω κ εγω αυτή την τακτική με το Hitachi RAS/RAC-E14HAG μου.

 

Παρεπιπτόντως, το μοντέλο αυτό δεν έχει έξτρα φίλτρα. Άνοιξα το καπάκι και βρήκα μονο τις σίτες..

Link to comment
Share on other sites

Τα καλά νέα είναι ότι τα φίλτρα που έχει το αμέσως ανώτερο μοντέλο S14HA, μπορείς να τα βάλεις extra. Πίστεψέ με κάνουν τη διαφορά διαφορά. Δεν είμαι σίγουρος για το κόστος αλλά μπορείς να ρωτήσεις την αντιπροσωπεία.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Να φανταστώ ότι στο 50PPA δεν μπορείς να βάλεις τα πλενόμενα ε;

Και κάτι άλλο, αν ξέρεις, αν το δουλεύεις χωρίς το έξτρα φίλτρο (αν είναι ακριβό) τι γίνεται άραγε; Έτσι κι αλλιώς το προηγούμενο που είχα δεν είχε καθόλου, άρα δεν είχα συνηθίσει:lol:

Edited by Hsaias
Παράθεση σε λάθος ποστ
Link to comment
Share on other sites

Χθες δούλεψα το κλιματιστικό (Ηitachi RAC/RAS-S10HA) για πρώτη φορά 24h στη θέρμανση. Η εξωτερική θερμοκρασία κυμάνθηκε από 5,7 έως 9,1°C με μέση θερμοκρασία τους 7°C και η υγρασία από 65 έως 89% και μέση τιμή 77%.

Ο θερμοστάτης ήταν στους 20°C και η ροή αέρα στο AUTO και τις ώρες που κοιμόμασταν στο med (2η από 4 σκάλες + Powerful) σε συνδυασμό με τη λειτουργία ECO. Όταν βρισκόμασταν εκτός σπιτιού το είχαμε θέσει στη λειτουργία Leave Home όπου δεν αφήνει την εσωτερική θερμοκρασία να πέσει κάτω από τους 10°C.

 

H max στιγμιαία ηλεκτρική ισχύς ήταν 1089 W όταν ο συμπιεστής δούλευε στο full, η min ήταν 33 W και στις 24h η μέση ισχύς ήταν 188 W με συνολική κατανάλωση 4,51 kWh.

 

Mε τακτικό αερισμό του δωματίου η ποιότητα αέρα διατηρήθηκε σε ικανοποιητικά επίπεδα. Συνολικά είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα.

 

με ποιο τροπο κανεις τοσο ακριβεις μετρησεις?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μπορείς να βάλεις κάποιο άλλο φίλτρο. Ρίξε ένα τηλέφωνο στη Hitachi και λογικά θα σου πουν ποια είναι τα κατάλληλα για το 50ΡΡΑ.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tα κλάσης Α+++ (με SCOP άνω των 5,1 W/W), έχουν εξαιρετικά μικρές καταναλώσεις. Ενδεικτικά το δικό μου, στη θερμή ζώνη (όπου ανήκει η Αθήνα) και για λειτουργία 3590 ωρών/ 149 ημερών, μπορεί να καταναλώσει ~358 kWh. Στην πράξη το νούμερο των 4-5 kWh την ημέρα είναι ρεαλιστικό, δηλαδή περίπου 700 kWh για το ίδιο διάστημα. Αν η kWh πάει με τους φόρους €0,15, τότε τα €105 για τους 4 μήνες που είναι κρύος ο καιρός είναι η απόδειξη της οικονομίας των αντλιών θερμότητας.

 

Στην πράξη εξαιρετικά σπάνια θα δουλέψει στην θερμή ζώνη τόσες ώρες το κλιματιστικό οπότε ακόμα και αν δουλεύει περισσότερες και μεγαλύτερες μονάδες (με την προϋπόθεση ότι είναι οικονομικές) μπορεί να ζεσταθεί όλον το χειμώνα με το κόστος που αντιστοιχεί σε μισό τόννο πετρέλαιο.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το είχα προγραμματίσει να ξεκινήσει 5.00 καθώς ξυπνάω 5.30. Όταν ξύπνησα δούλευε ήδη μισή ώρα και η εσωτερική θερμοκρασία ήταν 16,7°C ενώ η εξωτερική 6,1°C και η υγρασία 87%.

Μισή ώρα αργότερα που έφυγα η εσωτερική είχε πάει 19,3°C με ίδια με πριν εξωτερική. Δυστυχώς δεν ξέρω τι θερμοκρασία είχε το δωμάτιο πριν ξεκινήσει το κλιματιστικό, όμως στατιστικά φτάνει τη ζητούμενη θερμοκρασία σε λιγότερο από μια ώρα.

 

Οι ρυθμίσεις ήταν στο ΑUTO, αν χρησιμοποιήσεις τη λειτουργία Powerful τότε αυτό δουλεύει στο full για 20' με αποτέλεσμα την πιο γρήγορη σύγκλιση.

 

Όταν έφυγα από το σπίτι το έβαλα στη λειτουργία Leave Ηοme, που δεν αφήνει να πέσει η εσωτερική θερμοκρασία κάτω από τους 10°C.

Πράγματι στις 16.30 περίπου που γύρισα σπίτι, η εσωτερική θερμοκρασία ήταν 14,3°C (εξωτερική 8,3°C) και επανέφερα το κλιμαστικό στο AUTO αλλά με χρήση του Powerful. Πράγματι σε περίπου 25' η εσωτερική είχε φτάσει στους 19,8°C (max δεν έφτασε ποτέ τους 20°C αλλά αυτό πιθανότατα οφείλεται σε σφάλμα ακρίβειας του θερμόμετρου, του θερμοστάτη ή και των δύο).

 

Η κατανάλωση όταν ήταν στο Leave Home ήταν 33 W (δεν δούλευε ούτε ο συμπιεστής, ούτε η εσωτερική μονάδα και πιθανότατα η διαφορά με την standby κατανάλωση - 6W - oφείλεται στο ότι λειτουργούν οι αισθητήρες και ο μικροελεγκτής της πλακέτας) ενώ όταν το έβαλα στο Powerful γρήγορα ανέβηκε στα 1089 W (ο κατασκευαστής αναφέρει μέγιστη ισχύ εισόδου τα 1250 W, άρα προφανώς με τις τότε συνθήκες δεν χρειάστηκε να δουλέψει στο 100%).

 

Όταν έφτασε στη θερμοκρασία-στόχο, η ισχύς εισόδου έπεσε κατακόρυφα στα ~350 W με τον συμπιεστή σε λειτουργία και εκτός λειτουργίας κυμαινόταν από 100 έως 150 W.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το είχα προγραμματίσει να ξεκινήσει 5.00 καθώς ξυπνάω 5.30. Όταν ξύπνησα δούλευε ήδη μισή ώρα και η εσωτερική θερμοκρασία ήταν 16,7°C ενώ η εξωτερική 6,1°C και η υγρασία 87%.

Μισή ώρα αργότερα που έφυγα η εσωτερική είχε πάει 19,3°C με ίδια με πριν εξωτερική. Δυστυχώς δεν ξέρω τι θερμοκρασία είχε το δωμάτιο πριν ξεκινήσει το κλιματιστικό, όμως στατιστικά φτάνει τη ζητούμενη θερμοκρασία σε λιγότερο από μια ώρα.

 

Οι ρυθμίσεις ήταν στο ΑUTO, αν χρησιμοποιήσεις τη λειτουργία Powerful τότε αυτό δουλεύει στο full για 20' με αποτέλεσμα την πιο γρήγορη σύγκλιση.

 

Όταν έφυγα από το σπίτι το έβαλα στη λειτουργία Leave Ηοme, που δεν αφήνει να πέσει η εσωτερική θερμοκρασία κάτω από τους 10°C.

Πράγματι στις 16.30 περίπου που γύρισα σπίτι, η εσωτερική θερμοκρασία ήταν 14,3°C (εξωτερική 8,3°C) και επανέφερα το κλιμαστικό στο AUTO αλλά με χρήση του Powerful. Πράγματι σε περίπου 25' η εσωτερική είχε φτάσει στους 19,8°C (max δεν έφτασε ποτέ τους 20°C αλλά αυτό πιθανότατα οφείλεται σε σφάλμα ακρίβειας του θερμόμετρου, του θερμοστάτη ή και των δύο).

 

Η κατανάλωση όταν ήταν στο Leave Home ήταν 33 W (δεν δούλευε ούτε ο συμπιεστής, ούτε η εσωτερική μονάδα και πιθανότατα η διαφορά με την standby κατανάλωση - 6W - oφείλεται στο ότι λειτουργούν οι αισθητήρες και ο μικροελεγκτής της πλακέτας) ενώ όταν το έβαλα στο Powerful γρήγορα ανέβηκε στα 1089 W (ο κατασκευαστής αναφέρει μέγιστη ισχύ εισόδου τα 1250 W, άρα προφανώς με τις τότε συνθήκες δεν χρειάστηκε να δουλέψει στο 100%).

 

Όταν έφτασε στη θερμοκρασία-στόχο, η ισχύς εισόδου έπεσε κατακόρυφα στα ~350 W με τον συμπιεστή σε λειτουργία και εκτός λειτουργίας κυμαινόταν από 100 έως 150 W.

 

Auto το είχες στον ανεμιστήρα...? Δηλ το fan...? Το scop είναι καλύτερα να είναι μεγάλο,η μικρό σαν νούμερο...? Δηλ ένα κλιματιστικό με scop, 4.8 στις θερμές εποχές όπως η Αθήνα είναι καλό...;

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Ενα λινκ που μπορουμε να προμηθευτουμε αυτο το μετρητη καταναλωσης ρευματος gnt θα σου ημουν υποχρεος.
Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία φορά θα σας κουράσω. Έχω καταλήξει να αγοράσω ένα από τα παρακάτω:

 

Panasonic Etherea CS/CU-XE9PKEW

Ισχύς Ψύξης: 8535 btu, Τοποθέτηση: Τοίχου, Inverter, Ενεργ. Κλάση (Ψύξη/Θέρμανση): A++/A+, SEER/EER: 6.6 W/W, SCOP/COP: 4.1 W/W

http://www.skroutz.gr/s/3026629/Panasonic-Etherea-CS-CU-XE9PKEW.html

 

Hitachi RAS/RAC-S10HA

Ισχύς Ψύξης: 10000 btu, Τοποθέτηση: Τοίχου, Inverter, Ενεργ. Κλάση (Ψύξη/Θέρμανση): A+/A+++, SEER/EER: 5.8 W/W, SCOP/COP: 5.2 W/W

http://www.skroutz.gr/s/2937397/Hitachi-RAS-RAC-S10HA.html

 

Θα λειτουργεί σε γραφείο 10 τετραγωνικά περίπου, έχει μόνωση και μεγάλο παράθυρο με διπλά τζάμια. Χρήση για θέρμανση αλλα και ψύξη. Γνωρίζετε αν κατασκευάζονται Ιαπωνία και τα δύο; Καμια άλλη επιλογή που να είναι και οικομικότερο από άποψης κατανάλωσης ; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@tarirs Στη θέρμανση και σε AUTO τον ανεμιστήρα εκτός από τις ώρες που ήταν στο MED. To SCOP είναι συντελεστής απόδοσης και δείχνει πόσα Watt θερμικής ενέργειας αποδίδει το κλιματιστικό για κάθε Watt ηλεκτρικής ενέργειας που τροφοδοτείται, γι'αυτό και η μονάδα είναι W/W. Εξυπακούεται ότι όσο πιο υψηλότερο, τόσο καλύτερο.

 

Gataros Είχα έναν της Belkin αλλά κάηκε και τώρα έχω αυτόν. (Τον είχε προσφορά €42 με δωρεάν μεταφορικά, κάτι που δεν ισχύει απ'ότι βλέπω τώρα)

 

@ela002 Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Το ένα είναι το κορυφαίο μοντέλο της Panasonic (και από τα κορυφαία στην κατηγορία του) με το βασικό της Hitachi που όμως είναι το value for money στην κατηγορία του.

Το Panasonic είναι σχεδόν το ίδιο αποδοτικό στη θέρμανση (SCOP 4,1 Vs 4,2 το Hitachi στο μέσο κλίμα, Α+++ και τα δύο στο θερμό κλίμα).

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι κανένα δεν είναι πλέον made in Japan. Αναλόγως την παρτίδα παίζει να είναι Μαλαισία, Ταϋλάνδη ή Κινα.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

@gnt Περιέγραψε αν μπορείς λίγο το χώρο σου... Τετραγωνικά, κουφώματα, προσανατολισμός, πάνω-κατω άλλα διαμερισματα?

Πάντως οι καταναλώσεις σου είναι καλές.

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

@tarirs Στη θέρμανση και σε AUTO τον ανεμιστήρα εκτός από τις ώρες που ήταν στο MED. To SCOP είναι συντελεστής απόδοσης και δείχνει πόσα Watt θερμικής ενέργειας αποδίδει το κλιματιστικό για κάθε Watt ηλεκτρικής ενέργειας που τροφοδοτείται, γι'αυτό και η μονάδα είναι W/W. Εξυπακούεται ότι όσο πιο υψηλότερο, τόσο καλύτερο.

 

Gataros Είχα έναν της Belkin αλλά κάηκε και τώρα έχω αυτόν. (Τον είχε προσφορά €42 με δωρεάν μεταφορικά, κάτι που δεν ισχύει απ'ότι βλέπω τώρα)

 

@ela002 Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Το ένα είναι το κορυφαίο μοντέλο της Panasonic (και από τα κορυφαία στην κατηγορία του) με το βασικό της Hitachi που όμως είναι το value for money στην κατηγορία του.

Το Panasonic είναι σχεδόν το ίδιο αποδοτικό στη θέρμανση (SCOP 4,1 Vs 4,2 το Hitachi στο μέσο κλίμα, Α+++ και τα δύο στο θερμό κλίμα).

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι κανένα δεν είναι πλέον made in Japan. Αναλόγως την παρτίδα παίζει να είναι Μαλαισία, Ταϋλάνδη ή Κινα.

 

Ευχαριστώ.....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Βλέποντας τα χαρακτηριστικά του χώρου σου, πλέον μπορώ να πω ότι οι καταναλώσεις σου δεν είναι απλά καλές αλλά σχεδόν άριστες. Και το μηχάνημα δυνατό και η επιλογή του μεγέθους του είναι ικανοποιητική για το χώρο σου.

 

Όσον αφορά το προφίλ χρήσης, δε ξέρω πόσες ώρες λείπεις από το σπίτι, αλλά πιθανόν το leave home να μην αξίζει και να είναι καλύτερα απλά να το σβήνεις. Έχεις δει πολλές φορές το χώρο σου να πέφτει κάτω από τους 10 βαθμούς? Αν όχι, δεν έχει και τόσο νόημα η λειτουργία. Ίσως καλύτερα να βάλεις κάποιο χρονοπρόγραμμα ώστε να σου ζεσταίνει το χώρο μισή-μια ώρα πριν επιστρέψεις.

 

Πάντως πολύ καλές καταναλώσεις.

 

Θα παρέθετα και τις δικές μου αλλά ο δικός μου μετρητής κατανάλωσης έχει παραδωσει πνεύμα. :p

Link to comment
Share on other sites

To LH το έβαλα δοκιμαστικά για να δω διαφορά σε σχέση με τον προγραμματισμό που συνήθως βάζω να ξεκινάει 1 ώρα πριν την αναμενόμενη ώρα επιστροφής μου στο σπίτι(έχει 12ωρο προγραμματιστή). Σε αυτήν την περίπτωση καταναλώνει 20 W (18 W αναφέρονται στο spec sheet).

 

Άρα συμφέρει να το αφήνω προγραμματισμένο παρά να χρησιμοποιώ το LH καθώς η θερμοκρασία σπάνια πέφτει κάτω από τους 10°C εντός αν δεν ανοίξω παράθυρα/πόρτες.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μηπώς γνωρίζει κανείς πως να λύσω το πρόβλημα της ξηρότητας? Φοβάμαι μήπως είναι πρόβλημα του A/C κ έχω κάνει λάθος αγορα !!

 

Tα κλιματιστικά όταν δουλεύουν στη θέρμανση δεν ελαττώνουν την υγρασία του χώρου. Αυτό ισχύει μόνο στην ψύξη.

 

Η αίσθηση ξηρότητας που μπορεί να έχετε στο λαιμό είναι είτε γιατί σας χτυπάει ο ζεστός αέρας που βγαίνει από το κλιματιστικό απευθείας (ή καποιο ρεύμα που δημιουργείται) ή λόγω σκόνης που ανασηκώνεται λόγω του ανεμιστήρα. Παίξε με τις περσίδες (ρίξε τον αέρα μακριά από σένα) και φρόντισε να ξεσκονίζεις καλά και να καθαρίζεις συχνά τα φίλτρα...

 

Ενας λόγος για να μειώνεται η υγρασία του χώρου είναι να έχεις απώλειες θερμού αέρα προς τα έξω λόγω παλαιών κουφωμάτων. Ο κρύος που έρχεται από έξω είναι ξηρός με αποτέλεσμα να σου ρίχνει τη σχετική υγρασία. Ο κρύος αέρας "χωράει" λιγότερη υγρασία από τον ζεστό...

Link to comment
Share on other sites

Το είχα προγραμματίσει να ξεκινήσει 5.00 καθώς ξυπνάω 5.30. Όταν ξύπνησα δούλευε ήδη μισή ώρα και η εσωτερική θερμοκρασία ήταν 16,7°C ενώ η εξωτερική 6,1°C και η υγρασία 87%.

Μισή ώρα αργότερα που έφυγα η εσωτερική είχε πάει 19,3°C με ίδια με πριν εξωτερική. Δυστυχώς δεν ξέρω τι θερμοκρασία είχε το δωμάτιο πριν ξεκινήσει το κλιματιστικό, όμως στατιστικά φτάνει τη ζητούμενη θερμοκρασία σε λιγότερο από μια ώρα.

 

Οι ρυθμίσεις ήταν στο ΑUTO, αν χρησιμοποιήσεις τη λειτουργία Powerful τότε αυτό δουλεύει στο full για 20' με αποτέλεσμα την πιο γρήγορη σύγκλιση.

 

Όταν έφυγα από το σπίτι το έβαλα στη λειτουργία Leave Ηοme, που δεν αφήνει να πέσει η εσωτερική θερμοκρασία κάτω από τους 10°C.

Πράγματι στις 16.30 περίπου που γύρισα σπίτι, η εσωτερική θερμοκρασία ήταν 14,3°C (εξωτερική 8,3°C) και επανέφερα το κλιμαστικό στο AUTO αλλά με χρήση του Powerful. Πράγματι σε περίπου 25' η εσωτερική είχε φτάσει στους 19,8°C (max δεν έφτασε ποτέ τους 20°C αλλά αυτό πιθανότατα οφείλεται σε σφάλμα ακρίβειας του θερμόμετρου, του θερμοστάτη ή και των δύο).

 

Η κατανάλωση όταν ήταν στο Leave Home ήταν 33 W (δεν δούλευε ούτε ο συμπιεστής, ούτε η εσωτερική μονάδα και πιθανότατα η διαφορά με την standby κατανάλωση - 6W - oφείλεται στο ότι λειτουργούν οι αισθητήρες και ο μικροελεγκτής της πλακέτας) ενώ όταν το έβαλα στο Powerful γρήγορα ανέβηκε στα 1089 W (ο κατασκευαστής αναφέρει μέγιστη ισχύ εισόδου τα 1250 W, άρα προφανώς με τις τότε συνθήκες δεν χρειάστηκε να δουλέψει στο 100%).

 

Όταν έφτασε στη θερμοκρασία-στόχο, η ισχύς εισόδου έπεσε κατακόρυφα στα ~350 W με τον συμπιεστή σε λειτουργία και εκτός λειτουργίας κυμαινόταν από 100 έως 150 W.

 

προς στιγμης υπεθεσα οτι καις πολλα για ενα δωματιο με αυτες τις θερμοκρασιες.Αλλα απο οτι βλεπω δεν εχεις καθολου μονωσεις.Και νομιζα το δικο μο σπιτι κρυο :lol:

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία φορά θα σας κουράσω. Έχω καταλήξει να αγοράσω ένα από τα παρακάτω:

 

Panasonic Etherea CS/CU-XE9PKEW

Ισχύς Ψύξης: 8535 btu, Τοποθέτηση: Τοίχου, Inverter, Ενεργ. Κλάση (Ψύξη/Θέρμανση): A++/A+, SEER/EER: 6.6 W/W, SCOP/COP: 4.1 W/W

http://www.skroutz.gr/s/3026629/Panasonic-Etherea-CS-CU-XE9PKEW.html

 

Hitachi RAS/RAC-S10HA

Ισχύς Ψύξης: 10000 btu, Τοποθέτηση: Τοίχου, Inverter, Ενεργ. Κλάση (Ψύξη/Θέρμανση): A+/A+++, SEER/EER: 5.8 W/W, SCOP/COP: 5.2 W/W

http://www.skroutz.gr/s/2937397/Hitachi-RAS-RAC-S10HA.html

 

Θα λειτουργεί σε γραφείο 10 τετραγωνικά περίπου, έχει μόνωση και μεγάλο παράθυρο με διπλά τζάμια. Χρήση για θέρμανση αλλα και ψύξη. Γνωρίζετε αν κατασκευάζονται Ιαπωνία και τα δύο; Καμια άλλη επιλογή που να είναι και οικομικότερο από άποψης κατανάλωσης ; Ευχαριστώ

Καλημέρα παιδιά, νέος στο forum και θέλω τις συμβουλές σας για να βάλω ένα κλιματιστικό στο σαλόνι που είναι μαζί και με κουζίνα κοντά στα 50 τατραγωνικά ίσως και παραπάνω. Επειδή δεν ξέρω αρκετά πράγματα από κλιματιστικά (αν και έχω διαβάσει αρκετά πράγματα μέσα στο forum) ποιο θα μου προτείνατε να τοποθετήσω το οποίο να έχει καλή απόδοση και να είναι ένα καλό και αξιόπιστο μηχάνημα. Καταρχάς να σας πω ότι έχω καταλήξει σε αυτά που παραθέτω παρακάτω σύμφωνα με τα τετραγωνικά που έχω και το μπάτζετ το οποίο θα κυμανθεί έως 1100 ευρώ.

 

General Electric GAIR Z24 IAENW

Toyotomi zen tzn/tzg-24v3 24.000 btu inverter

Hitachi RAK60PPA

Toyotomi Akira Premium GAN GAG A70IVL

Daikin FTXN60L9

 

Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο ευπρόσδεκτο. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

@vasilimertzani To σπίτι είναι παλιό και έχει ισχνή μόνωση. Όταν με το καλό μετακομίσω στο δικό μου, θα υπάρχει κεντρική θέρμανση με καλής ποιότητας ΑΘ.

Μέχρι τότε σκοπεύω να επενδύσω ένα ποσό για εξωτερική μόνωση (έχω δει το σύστημα της Κnauf αλλά το ψάχνω ακόμα).

 

@andreas To Ηitachi RAK/RAS 60PPA είναι από τα κορυφαία στην απόδοση/οικονομία ενώ έχουν και πολλούς αυτοματισμούς/λειτουργίες.

Από μόνωση πως είναι ο χώρος;

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

προς στιγμης υπεθεσα οτι καις πολλα για ενα δωματιο με αυτες τις θερμοκρασιες.Αλλα απο οτι βλεπω δεν εχεις καθολου μονωσεις.Και νομιζα το δικο μο σπιτι κρυο :lol:

 

@vasilimertzani To σπίτι είναι παλιό και έχει ισχνή μόνωση. Όταν με το καλό μετακομίσω στο δικό μου, θα υπάρχει κεντρική θέρμανση με καλής ποιότητας ΑΘ.

Μέχρι τότε σκοπεύω να επενδύσω ένα ποσό για εξωτερική μόνωση (έχω δει το σύστημα της Κnauf αλλά το ψάχνω ακόμα).

 

@andreas To Ηitachi RAK/RAS 60PPA είναι από τα κορυφαία στην απόδοση/οικονομία ενώ έχουν και πολλούς αυτοματισμούς/λειτουργίες.

Από μόνωση πως είναι ο χώρος;

 

Από τη μεριά του σαλονιού είναι μια χαρά. Από την κουζίνα έχω κάποιες απώλειες. Και εγώ στο Ηitachi RAK/RAS 60PPA προσανατολίζομαι καθώς έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Λίγο ακριβό φίλε μου για μένα αλλά λέω να το κάνω το βήμα.

Link to comment
Share on other sites

@vasilimertzani To σπίτι είναι παλιό και έχει ισχνή μόνωση. Όταν με το καλό μετακομίσω στο δικό μου, θα υπάρχει κεντρική θέρμανση με καλής ποιότητας ΑΘ.

Μέχρι τότε σκοπεύω να επενδύσω ένα ποσό για εξωτερική μόνωση (έχω δει το σύστημα της Κnauf αλλά το ψάχνω ακόμα).

Αν ξεφυγεις από επώνυμες λύσεις, η δουλειά μπορεί να γίνει με ελάχιστα χρήματα και σε ελάχιστο χρόνο. Ειδικά αν είσαι σε όροφο.

Και χωρίς να φορτίσεις το κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεφυγεις από επώνυμες λύσεις, η δουλειά μπορεί να γίνει με ελάχιστα χρήματα και σε ελάχιστο χρόνο. Ειδικά αν είσαι σε όροφο.

Και χωρίς να φορτίσεις το κτίριο.

 

Για εξωτερικη αναφερεσαι? Υπαρχουν πολλες για εξω.

Μεσα δυσκολευει το πραγμα .ειδικα σε ενα ετοιμο σπιτι!!!

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...