Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ σωστός gnt, απλά διαφωνώ λίγο στη χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα.

Κάποια κλιματιστικά στη χαμηλή έχουν πολύ αδύναμο ανεμιστήρα με αποτέλεσμα να δημιουργούν ένα "σύννεφο" ζέστης γύρω τους και από κει και πέρα ο χώρος να είναι κρύος. Θα πρότεινα τη μεσαία σκάλα στον ανεμιστήρα.

 

Επίσης όταν θέλουμε γρήγορη θέρμανση του χώρου, το πιο αποδοτικό είναι η μέγιστη ταχύτητα ανεμιστήρα. Είναι λίγο άσχημο σαν αίσθηση αν ο χώρος είναι κρύος αρχικά, αλλά γίνεται η καλύτερη ανάμειξη αέρα και πετυχαίνουμε γρήγορη άνοδο της θερμοκρασίας.

 

Επίσης μεγάλη προσοχή στις περσίδες... Στη θέρμανση τις βάζουμε προς τα κάτω. Ιδανική ρύθμιση περίπου... έτσι : \\\\ κι όχι έτσι ||||

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μια φθηνή αλλά αποτελεσματική λύση είναι να περάσεις τις πόρτες με αεροστόπ, ώστε να περιορίσεις τις απώλειες ιδιαίτερα αν έχουν πετσικάρει.

 

Δεν έχω απώλειες είναι καινούργια πολυκατοικία....πρόσφατη...

Πολύ σωστός gnt, απλά διαφωνώ λίγο στη χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα.

Κάποια κλιματιστικά στη χαμηλή έχουν πολύ αδύναμο ανεμιστήρα με αποτέλεσμα να δημιουργούν ένα "σύννεφο" ζέστης γύρω τους και από κει και πέρα ο χώρος να είναι κρύος. Θα πρότεινα τη μεσαία σκάλα στον ανεμιστήρα.

 

Επίσης όταν θέλουμε γρήγορη θέρμανση του χώρου, το πιο αποδοτικό είναι η μέγιστη ταχύτητα ανεμιστήρα. Είναι λίγο άσχημο σαν αίσθηση αν ο χώρος είναι κρύος αρχικά, αλλά γίνεται η καλύτερη ανάμειξη αέρα και πετυχαίνουμε γρήγορη άνοδο της θερμοκρασίας.

 

Επίσης μεγάλη προσοχή στις περσίδες... Στη θέρμανση τις βάζουμε προς τα κάτω. Ιδανική ρύθμιση περίπου... έτσι : \\\\ κι όχι έτσι ||||

 

Α,Οκ.....θα το εφαρμόσω...έχει για την μέγιστη απόδοση..έχει κουμπί για ανεμιστήρα turbo,για γρήγορη απόδοση.....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

@dal_kos Έχεις δίκιο, παρασύρθηκα από το Hitachi που έχει 4 ταχύτητες ανεμιστήρα. Η μεσαία σκάλα συνήθως παρέχει αρκετή ροή αέρα ώστε να μην γίνεται ενοχλητική η λειτουργία της συσκευής τόσο σε θέρμανση όσο και στο θόρυβο. Όποιες μονάδες έχουν λειτουργία powerful/turbo κτλ είναι ιδανικές κατά την εκκίνηση της συσκευής διότι η εξωτερική μονάδα δουλεύει πιο αποδοτικά.

 

Σε ποιο ακριβά κλιματιστικά που έχουν αισθητήρα υπερύθρων για θερμοκρασία ή και υγρόμετρο, συνήθως η λειτουργία AUTO κάνει ικανοποιητική δουλειά. Επίσης μπορεί να συνδυάζονται με αισθητήρα θέσης και να κατευθύνουν το ρεύμα αέρα με τέτοιο τρόπο ώστε να γίνεται αποδοτικότερη θέρμανση στο χώρο.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα.

Όπως πολύς κόσμος έτσι κι εγώ ψάχνω να βρώ ένα κλιματιστικό για να ζεστάνω τον χώρο μου ο οποίος είναι 43 τμ σαλόνι και κουζίνα ενιαία.

Οπότε προσανατολίζομαι στην λύση των 18κ btu me 20k btu.

Το κλιματιστικό θα μπεί σε τέτοιο σημείο στο σαλόνι που για να φτάσει μέχρι την άκρη της κουζίνας θα χρειαστεί 7m.

Και πάνω που είμαι έτοιμος να παραγγείλω το Hitachi RAK-60PPA / RAC-60WPA (το οποίο έχω διαβάσει αρκετες φορές να επαινείται στο forum) ένας τεχνικός κλιματιστικών μου έιπε πως τα Hitachi κάνουν πολύ θόρυβο τόσο στην εξωτερική μονάδα όσο και στην εσωτερικη.Και μάλιστα βρήκα και ένα αρνητικό σχόλιο για τον θόρυβο για το συγκεκριμένο μοντέλο στο site του skroutz.Το Hitachi Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA που έχει πιο αδύναμο ανεμιστήρα αλλα και που είναι πιο αθόρυβο σε σχέση με το 60αρι θα με καλύψει?

Ισχυει ότι τα Hitachi κάνουν πολύ θόρυβο?

Eαν ναι τί επιλογες έχω σε Mitsubishi και άλλες μάρκες σε κάτι αντιστοιχων btu?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός gnt, απλά διαφωνώ λίγο στη χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα.

Κάποια κλιματιστικά στη χαμηλή έχουν πολύ αδύναμο ανεμιστήρα με αποτέλεσμα να δημιουργούν ένα "σύννεφο" ζέστης γύρω τους και από κει και πέρα ο χώρος να είναι κρύος. Θα πρότεινα τη μεσαία σκάλα στον ανεμιστήρα.

 

Επίσης όταν θέλουμε γρήγορη θέρμανση του χώρου, το πιο αποδοτικό είναι η μέγιστη ταχύτητα ανεμιστήρα. Είναι λίγο άσχημο σαν αίσθηση αν ο χώρος είναι κρύος αρχικά, αλλά γίνεται η καλύτερη ανάμειξη αέρα και πετυχαίνουμε γρήγορη άνοδο της θερμοκρασίας.

 

Επίσης μεγάλη προσοχή στις περσίδες... Στη θέρμανση τις βάζουμε προς τα κάτω. Ιδανική ρύθμιση περίπου... έτσι : \\\\ κι όχι έτσι ||||

 

Εγω θα προτεινα στο Auto τον αερα και να επιλεγει την βελτιστη.

Κακως διαφωνεις ομως για το χαμηλοτερο ,σκεψου ενα απλο σωμα καλοριφερ χωρις ανεμιστηρα....Απλα θελει τον ανεμιστηρα λογω της τοποθετησης του σε ψηλο μερος.Βεβαια αν εχει μπει σε ενα μεγαλο δωματιο ο δυνατος-θορυβωδεις ανεμιστηρας ειναι απαριατητος.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Από την άποψη της φυσικής, Μόνον το ύψος (και κατ επέκταση της διαφοράς) της θερμοκρασίας είναι ο μοναδικός παράγοντας που επηρεάζει την κατανάλωση.

Σε έναν χώρο με δεδομένο ότι οι μονωσεις του είναι σταθερές, όσο υψηλότερη θερμοκρασία χώρου έχουμε, τόσο αυξάνεται η κατανάλωση.

Όλα τα υπόλοιπα μπορεί να επηρεάζουν την αίσθηση, αλλά δεν επηρεάζουν την οικονομία.

Είτε ο αέρας φυσάει σαν μπουρίνι, είτε σαν πεθαμένος.

Θέλω να πω, ότι αν κλείσουμε το a/c σαφώς θα έχουμε οικονομία, ακόμα και αν το σπίτι παγώσει.

Όταν το αναψουμε, θα καθυστερήσουμε, λόγω θερμοχωρητικοτητας του χώρου να νοιώσουμε ζέστη, αλλά θα έχουμε οικονομία, όταν ο χώρος δεν ζεσταινεται όταν λειπουμε.

Όσο μικρότερη είναι η διαφορά εσωτερικής με εξωτερική θερμοκρασία (χειμώνα η καλοκαίρι) τόσο περισσότερη οικονομία επιτυγχανεται.

Αν είμαστε όλη μέρα στο σπίτι σαφώς δεν εξυπηρετεί να παγώνουμε, αλλά όλα πάλι εξαρτωνται απ την θερμοκρασία.

Για του λόγου το αληθές.

Γράψτε σε ένα χαρτί την ένδειξη του μετρητή και μετά από 3 ημέρες κάντε σύγκριση της κατανάλωσης με 21° και με 27°. Έτσι θα δείτε και τις απώλειες γενικά του σπιτιού σας. Και προτείνω να ανεβάσετε τις μετρήσεις για να κάνουμε και σχόλια.

Η θερμοδυναμική έχει ξεκάθαρες απαντήσεις.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα.

Όπως πολύς κόσμος έτσι κι εγώ ψάχνω να βρώ ένα κλιματιστικό για να ζεστάνω τον χώρο μου ο οποίος είναι 43 τμ σαλόνι και κουζίνα ενιαία.

Οπότε προσανατολίζομαι στην λύση των 18κ btu me 20k btu.

Το κλιματιστικό θα μπεί σε τέτοιο σημείο στο σαλόνι που για να φτάσει μέχρι την άκρη της κουζίνας θα χρειαστεί 7m.

Και πάνω που είμαι έτοιμος να παραγγείλω το Hitachi RAK-60PPA / RAC-60WPA (το οποίο έχω διαβάσει αρκετες φορές να επαινείται στο forum) ένας τεχνικός κλιματιστικών μου έιπε πως τα Hitachi κάνουν πολύ θόρυβο τόσο στην εξωτερική μονάδα όσο και στην εσωτερικη.Και μάλιστα βρήκα και ένα αρνητικό σχόλιο για τον θόρυβο για το συγκεκριμένο μοντέλο στο site του skroutz.Το Hitachi Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA που έχει πιο αδύναμο ανεμιστήρα αλλα και που είναι πιο αθόρυβο σε σχέση με το 60αρι θα με καλύψει?

Ισχυει ότι τα Hitachi κάνουν πολύ θόρυβο?

Eαν ναι τί επιλογες έχω σε Mitsubishi και άλλες μάρκες σε κάτι αντιστοιχων btu?

 

Το έχω βάλει στο σαλόνι. Θόρυβος σε θέρμανση εξωτερικης μονάδας ελάχιστος, ίσα που ακούγεται(πλησιαζω να ακούσω αν δουλευει). Η εσωτερική τώρα ακούγεται αν το βάλεις στο δυνατό όπως όλα τα κλιματιστικά Στην δεύτερη θέση κτλ δεν ακούγεται παρά ελάχιστα. Σίγουρα υπάρχουν καλύτερα σε δυνατότητες(αυτοματισμούς) κτλ αλλά για τα λεφτά του δεν βρήκα κάτι καλύτερο(980ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

Το έχω βάλει στο σαλόνι. Θόρυβος σε θέρμανση εξωτερικης μονάδας ελάχιστος, ίσα που ακούγεται(πλησιαζω να ακούσω αν δουλευει). Η εσωτερική τώρα ακούγεται αν το βάλεις στο δυνατό όπως όλα τα κλιματιστικά Στην δεύτερη θέση κτλ δεν ακούγεται παρά ελάχιστα. Σίγουρα υπάρχουν καλύτερα σε δυνατότητες(αυτοματισμούς) κτλ αλλά για τα λεφτά του δεν βρήκα κάτι καλύτερο(980ευρώ).

Μιλάς για τον Hitachi Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA ή Hitachi RAK-60PPA / RAC-60WPA?

Για τον χώρο που έχω απο άποψης δύναμης ανεμιστήρα θα με καλύψει ο Hitachi Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα στο Auto τον αερα και να επιλεγει την βελτιστη.

Κακως διαφωνεις ομως για το χαμηλοτερο ,σκεψου ενα απλο σωμα καλοριφερ χωρις ανεμιστηρα....Απλα θελει τον ανεμιστηρα λογω της τοποθετησης του σε ψηλο μερος.Βεβαια αν εχει μπει σε ενα μεγαλο δωματιο ο δυνατος-θορυβωδεις ανεμιστηρας ειναι απαριατητος.

 

Όταν ο ανεμιστήρας δουλεύει σε χαμηλή ταχύτητα,

α. ο αέρας δεν αναμειγνύεται

β. ο αέρας δε παει μακρυα

γ. ο αερας που βγαίνει είναι πιο ζεστός και έχει ακόμα περισσότερο την τάση να πάει ψηλά.

 

Πολύ δύσκολο να ζεσταθείς με το προηγούμενο τρίπτυχο. Αν θες δοκίμασε το. Εξαρτάται και από το κλιματιστικό. Πάντως σίγουρα δε το προτείνω. Η μεσαία ταχύτητα ή το Auto είναι πολύ πιο αποτελεσματικές λύσεις.

 

Χθες είχα τηλεφώνημα για AC που ήταν στους 26 και δεν απέδιδε... Ετυμηγορία? Ανεμιστήρας στη πρώτη σκάλα.. Το κλιματιστικό έβλεπε 26 γύρω του και αναβόσβηνε και το δωμάτιο 2 μετρα πιο περα είχε 19 βαθμούς. Μόλις το γυρισαν στη μεσαία, το δωμάτιο έγινε φούρνος.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για τον Hitachi Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA ή Hitachi RAK-60PPA / RAC-60WPA?

Για τον χώρο που έχω απο άποψης δύναμης ανεμιστήρα θα με καλύψει ο Hitachi Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA?

 

Το 60 έχω για το λόγο ότι το σαλόνι είναι 46τμ μακρόστενο και ήθελα δυνατο ανεμιστηρα -φοβήθηκα ότι το 50 θα ήταν λίγο-. Με τηλεόραση χαμηλά ή χαλα΄ρη μουσική ούτε που το προσέχεις.Η εξωτερική μονάδα είναι στο δάπεδο με λαστιχένια πόδια κτλ. Να υπολογίσεις τουλάχιστον 4 μέτρα σωλήνα για σωστή απόδοση σύμφωνα με την αντιπρσωπεία ;)

Link to comment
Share on other sites

Από την άποψη της φυσικής, Μόνον το ύψος (και κατ επέκταση της διαφοράς) της θερμοκρασίας είναι ο μοναδικός παράγοντας που επηρεάζει την κατανάλωση.

Σε έναν χώρο με δεδομένο ότι οι μονωσεις του είναι σταθερές, όσο υψηλότερη θερμοκρασία χώρου έχουμε, τόσο αυξάνεται η κατανάλωση.

Όλα τα υπόλοιπα μπορεί να επηρεάζουν την αίσθηση, αλλά δεν επηρεάζουν την οικονομία.

Είτε ο αέρας φυσάει σαν μπουρίνι, είτε σαν πεθαμένος.

Θέλω να πω, ότι αν κλείσουμε το a/c σαφώς θα έχουμε οικονομία, ακόμα και αν το σπίτι παγώσει.

Όταν το αναψουμε, θα καθυστερήσουμε, λόγω θερμοχωρητικοτητας του χώρου να νοιώσουμε ζέστη, αλλά θα έχουμε οικονομία, όταν ο χώρος δεν ζεσταινεται όταν λειπουμε.

Όσο μικρότερη είναι η διαφορά εσωτερικής με εξωτερική θερμοκρασία (χειμώνα η καλοκαίρι) τόσο περισσότερη οικονομία επιτυγχανεται.

Αν είμαστε όλη μέρα στο σπίτι σαφώς δεν εξυπηρετεί να παγώνουμε, αλλά όλα πάλι εξαρτωνται απ την θερμοκρασία.

Για του λόγου το αληθές.

Γράψτε σε ένα χαρτί την ένδειξη του μετρητή και μετά από 3 ημέρες κάντε σύγκριση της κατανάλωσης με 21° και με 27°. Έτσι θα δείτε και τις απώλειες γενικά του σπιτιού σας. Και προτείνω να ανεβάσετε τις μετρήσεις για να κάνουμε και σχόλια.

Η θερμοδυναμική έχει ξεκάθαρες απαντήσεις.

 

Η θερμοδυναμική και η μεταφορά θερμότητας έχουν κάποιες απλές απαντήσεις. Αλλά υπάρχει και κάτι άλλο που είναι δύσκολο να το κατανοήσεις αν δε κάτσεις να διαβασεις...αρκετά... Η θερμική άνεση. Ένας χώρος τους 20 βαθμούς μονιμη θέρμανση με Air Condition, μπορεί να έχει ίδια αίσθηση με έναν στους 23 που έχει κρυους τοίχους, ή υψηλή υγρασία, κι ίδια αίσθηση με έναν στους 18,5-19 που θερμαίνεται με σώματα καλοριφέρ, λόγω της ακτινοβολίας που εκπέμπουν τα σώματα.

 

Μονοσήμαντες απαντήσεις στην επιστήμη δεν υπάρχουν όταν μπαίνει ο παράγοντας άνθρωπος στη μέση. :)

 

Εδώ άλλοι νιωθουν ανετα στους 19 κι αλλοι στους 24.. :)

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμήτες, θα ήθελα την γνώμη σας για το Haier HSM12HEA/HUM12HB 03 R2

 

http://www.skroutz.gr/s/3608259/Haier-HSM12HEA-HUM12HB-03-R2.html

Samsung I9100 Galaxy S II, Samsung I9505 Galaxy S4, Samsung Galaxy Tab 2 10.1 P5100, Huawei Honor 6 [H60-L02]

 

 

Xiaomi Redmi Note 7

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμήτες, θα ήθελα την γνώμη σας για το Haier HSM12HEA/HUM12HB 03 R2

 

http://www.skroutz.gr/s/3608259/Haier-HSM12HEA-HUM12HB-03-R2.html

 

Kοίτα αυτό το misubishi, μπορεί να μην έχει τόσα πολλά φιλτράκια, αλλά δεν είναι αναμφίβολου μάρκας.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοδυναμική και η μεταφορά θερμότητας έχουν κάποιες απλές απαντήσεις. Αλλά υπάρχει και κάτι άλλο που είναι δύσκολο να το κατανοήσεις αν δε κάτσεις να διαβασεις...αρκετά... Η θερμική άνεση. Ένας χώρος τους 20 βαθμούς μονιμη θέρμανση με Air Condition, μπορεί να έχει ίδια αίσθηση με έναν στους 23 που έχει κρυους τοίχους, ή υψηλή υγρασία, κι ίδια αίσθηση με έναν στους 18,5-19 που θερμαίνεται με σώματα καλοριφέρ, λόγω της ακτινοβολίας που εκπέμπουν τα σώματα.

 

Μονοσήμαντες απαντήσεις στην επιστήμη δεν υπάρχουν όταν μπαίνει ο παράγοντας άνθρωπος στη μέση. :)

 

Εδώ άλλοι νιωθουν ανετα στους 19 κι αλλοι στους 24.. :)

 

Στην αρχή επεσημανα το εξης:

Όλα τα υπόλοιπα μπορεί να επηρεάζουν την αίσθηση, αλλά δεν επηρεάζουν την οικονομία.

Η επιστήμη είναι σαφής και αντικειμενική.

Στα υπόλοιπα έγραψες πολύ σωστά "μπορεί". Επομένως αποδέχεσαι ότι μπορεί και να μην ισχύει.

Θέλω να πω, ότι κάποιος μπορεί να ανέβει στην κορυφή του Έβερεστ, να χάσει τα πόδια του από κρυοπαγηματα, να κινδυνεύσει η ζωή του και να λέει ότι πέρασε καλά. Η πραγματικότητα όμως είναι οι σωματικές του βλάβες και αυτές μόνον εξηγεί η φυσική. Αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Οι τοίχοι, τα σωματα είναι πάντα εκεί. Αν ανέβει η θερμοκρασία, θα χρειαστεί περισσότερη ενέργεια.

Αυτό μόνο επεσήμανα.

Μπορεί κάποιος να νοιώθει άνετα στους 24°, αλλά θα καταναλώνει περισσότερη ενέργεια από τον άλλο που νοιώθει άνετα στους 20°, όπως ότι και οι δύο θα πεθάνουν από υποθερμία, αν κοιμηθούν στους -5° , με όσες κουβέρτες κι αν σκεπαστουν.

Αυτή είναι η μόνη επιστημονική απάντηση.

Μετραμε θερμίδες και βατ και όχι ζεστά ρούχα και εκπαίδευση πεζοναύτη. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή επεσημανα το εξης:

 

Η επιστήμη είναι σαφής και αντικειμενική.

Στα υπόλοιπα έγραψες πολύ σωστά "μπορεί". Επομένως αποδέχεσαι ότι μπορεί και να μην ισχύει.

Θέλω να πω, ότι κάποιος μπορεί να ανέβει στην κορυφή του Έβερεστ, να χάσει τα πόδια του από κρυοπαγηματα, να κινδυνεύσει η ζωή του και να λέει ότι πέρασε καλά. Η πραγματικότητα όμως είναι οι σωματικές του βλάβες και αυτές μόνον εξηγεί η φυσική. Αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Οι τοίχοι, τα σωματα είναι πάντα εκεί. Αν ανέβει η θερμοκρασία, θα χρειαστεί περισσότερη ενέργεια.

Αυτό μόνο επεσήμανα.

Μπορεί κάποιος να νοιώθει άνετα στους 24°, αλλά θα καταναλώνει περισσότερη ενέργεια από τον άλλο που νοιώθει άνετα στους 20°, όπως ότι και οι δύο θα πεθάνουν από υποθερμία, αν κοιμηθούν στους -5° , με όσες κουβέρτες κι αν σκεπαστουν.

Αυτή είναι η μόνη επιστημονική απάντηση.

Μετραμε θερμίδες και βατ και όχι ζεστά ρούχα και εκπαίδευση πεζοναύτη. :lol:

 

Αν είναι να παίζουμε με τις λέξεις... $%$#%$ το... :lol:

 

Μπορεί, σημαίνει υπό προϋποθέσεις. Αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι αυτός που αισθάνεται άνετα στους 20 με συνεχή θερμανση και ζεστά δομικά στοιχεία, θα χρειαστεί 21-22 ΣΙΓΟΥΡΑ για να νιώσει το ίδιο άνετα. Αρα θα βαλει το θερμοστατη στους 22 και θα περιμένει. Άρα θα έχει 15% μεγαλύτερη κατανάλωση κατά τη λειτουργία της θέρμανσης, σίγουρα.

 

Αν λάβουμε υπόψη και την ενεργεια που θα αποθηκευτεί στα δομικά στοιχεία υπο μορφη θερμοχωρητικότητας, το πρόβλημα γίνεται ακόμα πιο περίπλοκο.

 

Σε όλα τα πράγματα υπάρχει η χρυσή τομή. Κάτω από κάποιες ώρες, δε συμφέρει να απενεργοποιείς τη θέρμανση, πάνω από αυτές συμφέρει. Το σημείο που συμφέρει εξαρτάται από:

α. Εσωτερική θερμοκρασία

β. Εξωτερική θερμοκρασία

γ. Μέθοδο θερμανσης

δ. Απώλειες χώρου

ε. Θερμοχωρητικότητα χώρου

στ. Ηλιακά κέρδη όταν ενεργοποιηθεί ξανά η θέρμανση

και άλλα πολλά...

 

περιμένεις να κάτσω να κάνω ανάλυση, ή να σου πω ένα μπορεί και να κλείσω εκεί το θέμα? :lol:

 

Όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες το ψάχνει. Εγώ μια κατεύθυνση έχω το χρόνο να δώσω από φόρουμ.

 

Ο καθένας ρωτάει, δοκιμάζει, διαλέγει και αποφασίζει τι θελει να κάνει.

 

Το πρόβλημα που προσπαθησα να σου επισημάνω είναι στη πρόταση

Θέλω να πω, ότι αν κλείσουμε το a/c σαφώς θα έχουμε οικονομία, ακόμα και αν το σπίτι παγώσει.

Εδώ θεωρείς μονοσήμαντη λύση ->α. χαμηλότερη ρυθμιση-> β.χαμηλοτερη καταναλωση-> αρα γ. δε συμφερει η συνεχης λειτουργία.

 

Το πρόβλημα του συλλογισμού σου έγκειται στο γ. Τα άλλα 2 καλά τα πας. :)

Link to comment
Share on other sites

Aν πρόκειται να λείψει κανείς από το σπίτι για λίγες ώρες, καλύτερα από άποψη απόδοσης είναι να το αφήσει ανοικτό το κλιματιστικό ειδικά αν έχει λειτουργία Leave Home (που κρατάει μια ελάχιστη θερμοκρασία γύρω στους 10°C).

 

Τα HVAC συστήματα χρειάζονται σωστή μελέτη για την εγκατάσταση και απρόσκοπτη λειτουργία τους. Επίσης δεν πρόκειται για στατικά συστήματα αφού οι συνθήκες μπορεί να αλλάξουν, όχι μόνο οι εξωτερικέα αλλά και οι εσωτερικές. Από άποψη φυσιολογίας, η θερμορύθμιση είναι ένας περίπλοκος μηχανισμός και η αίσθηση ανοχής στη θερμοκρασία μεταβάλλεται στη διάρκεια της ημέρας. Επειδή δεν μπορεί να οριστεί μονοσήμαντα, συνήθως ορίζεται μέσω ενός fuzzy set.

 

Τα περισσότερα κλιματιστικά δεν έχουν τρόπο να αντιληφθουν όλους τους παραπάνω παράγοντες οπότε επικρατεί η ημιεμπειρική τοποθέτηση και συχνή υπερδιαστασιολόγηση που ναι μεν καλύπτουν τις ανάγκες αλλά ρίχνουν την απόδοση/οικονομία. Πριν από κάποια χρόνια κανείς δεν νοιαζόταν για απόδοση/οικονομία γενικότερα και κατά συνέπεια έχουν γίνει τραγικές εγκαταστάσεις που τώρα τις πληρώνουμε.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να μην χανόμαστε.

Επειδή κάποιος δεν ξέρει φυσική, επιγραμματικα είπα ότι όσο πιο πολύ καίμε τόσο πιο πολύ πληρώνουμε, ανεξάρτητα τρόπου θέρμανσης.

Όλα όσα αναφέρεις έχουν βάση, αλλά αν ρυθμίσουμε τη θερμοκρασία χαμηλότερα, αντικειμενικα, έχουμε λιγότερη κατανάλωση.

Ο καθένας αποφασίζει μόνος του, αλλά να ξέρει τον νόμο της φυσικής.

Μπορεί να παγώνει, αλλά κόλπα να ζεσταίνεται χωρίς να δαπανά ενέργεια δεν υπάρχουν.

Αυτό ήθελα να πω.

Καθαρά στο θέμα το μετρήσιμο. Στο υποκειμενικό, δεν μου πέφτει λόγος.

Φίλος που μένει σε πολυκατοικία με μονωση στους εξωτερικούς τοίχους μόνο, με κλειστή την κεντρική θέρμανση λόγω πετρελαίου, έχει 22° χωρίς δική του θέρμανση, μόνο από τις απώλειες των γειτονικών διαμερισμάτων και πάνω /κάτω.

Όσο οι γείτονες ανεβάζουν την θερμοκρασία, τόσο αυξάνεται η ενέργεια που χάνεται, απλώς στη περίπτωση μας, ωφελειται ο φίλος.

Νομίζω το εξάαντλησαμε. :D

Link to comment
Share on other sites

Για να μην χανόμαστε.

Επειδή κάποιος δεν ξέρει φυσική, επιγραμματικα είπα ότι όσο πιο πολύ καίμε τόσο πιο πολύ πληρώνουμε, ανεξάρτητα τρόπου θέρμανσης.

Όλα όσα αναφέρεις έχουν βάση, αλλά αν ρυθμίσουμε τη θερμοκρασία χαμηλότερα, αντικειμενικα, έχουμε λιγότερη κατανάλωση.

Ο καθένας αποφασίζει μόνος του, αλλά να ξέρει τον νόμο της φυσικής.

Μπορεί να παγώνει, αλλά κόλπα να ζεσταίνεται χωρίς να δαπανά ενέργεια δεν υπάρχουν.

Αυτό ήθελα να πω.

Καθαρά στο θέμα το μετρήσιμο. Στο υποκειμενικό, δεν μου πέφτει λόγος.

Φίλος που μένει σε πολυκατοικία με μονωση στους εξωτερικούς τοίχους μόνο, με κλειστή την κεντρική θέρμανση λόγω πετρελαίου, έχει 22° χωρίς δική του θέρμανση, μόνο από τις απώλειες των γειτονικών διαμερισμάτων και πάνω /κάτω.

Όσο οι γείτονες ανεβάζουν την θερμοκρασία, τόσο αυξάνεται η ενέργεια που χάνεται, απλώς στη περίπτωση μας, ωφελειται ο φίλος.

Νομίζω το εξάαντλησαμε. :D

 

Συμφωνώ μαζί σου.

Απλά μια απορία.. μήπως έχει κανά ξενοίκιαστο στη πολυκατοικία του φίλου σου? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου.

Απλά μια απορία.. μήπως έχει κανά ξενοίκιαστο στη πολυκατοικία του φίλου σου? :lol:

Και με δική μου προτροπή, όταν τους συναντά τους συνιστά να ανεβάζουν τη δικια τους θερμοκρασία στους 27° "όπως κι αυτός" :lol:

Tο δε καλοκαίρι, μόνο σε καύσωνα βοηθάει με τα δικά του a/c.

Προνομιουχος και να σκεφτείς ότι στη συνέλευση ήταν ο μόνος που επέμενε να βάλουν πετρέλαιο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς τους κατέχοντες την γνώση...

Το κλιματιστικο που σκέφτομαι να πάρω είναι το Hitachi Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA το οποίο έχει 750 m3/h ροή του αέρα.Θα μπορέσει να καλύψει την απόσταση των 7m που θα του ζητηθεί απο τη θέση του κλιματιστικού μέχρι τον αλλο τόιχο?

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το service manual, το 50ΡΡΑ έχει ανεμιστήρα 25W. Mια χαρά μπορεί να καλύψει τα 7 m.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το service manual, το 50ΡΡΑ έχει ανεμιστήρα 25W. Mια χαρά μπορεί να καλύψει τα 7 m.

 

Και να μην μπορούσε, με κάποια λειτουργία turbo θα μπορούσε να το καλύψει.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Πως σχετίζονται τα w του ανεμιστήρα με την εμβέλεια του? Απο την εμπειρία σου λες ότι τα 25 θα είναι αρκετα?

Ορισμένα κλιματιστικα λένε ότι εχουν τάδε μέτρα εμβέλεια...

 

@aposporis Ασφαλώς και ισχύει. Οι δείκτες SEER και SCOP είναι μέσες τιμές απόδοσης σε διαφορετικές θερμοκρασίες και φορτία.

Για παράδειγμα, στη θερμή ζώνη (αφορά μεγάλο μέρος της ελληνικής επικράτειας) ο δείκτης SCOP υπολογίζεται από τα επιμέρους COPd στις θερμοκρασίες Τ=12οC, 7oC, 2oC, -7oC και θερμοκρασία ορίου λειτουργίας (συνήθως T=-15οC).

Παραθέτω τα spec sheets για το Hitachi RAS/RAC-S14HA και το Toyotomi KURO TKN/TKG-A35 DV

 

Hitachi RAS/RAC-S14HA https://mega.co.nz/#!UcJDFY7D!L6TEa2dyCWai6yhEBhppIxTXMy4tTJd3vqOswHwqqLs

Toyotomi KURO TKN/TKG-A35 DV https://mega.co.nz/#!EYZ3VbKS!WoXx8jQF9fb1ruiSQl-3SQZgMh05igMznk2WdGIvp4I

 

Αμέσως παρατηρεί κανείς ότι:

COPd ||| HITACHI ||| TOYOTOMI

12oC ||| 6.7 ||| 6.2

7oC ||| 5.7 ||| 4.9

2oC ||| 4.3 ||| 2.8

-7oC ||| 2.9 ||| X.X

-15oC ||| 2.2 ||| 2.0

 

Αναλόγως αξιολογούμε το SCOP για την μέση και ψυχρότερη περιοχή όπως και το SEER για την ψύξη.

Διαπιστώνει κανείς ότι οι λεπτομέρειες βρίσκονται στα ψιλά γράμματα. Τα δύο μοντέλα έχουν το ίδιο SCOP (5.2) αλλά στην πράξη το HITACHI είναι πολύ πιο αποδοτικό διότι στις θερμοκρασίες που συναντώνται περισσότερο στον Ελλαδικό χώρο έχει καλύτερη σχετική απόδοση. Η διαφορά στην κατανάλωση προκύπτει από το design load του κλιματιστικού για τις επιμέρους θερμοκρασίες. Ο λόγος που προκύπτει υπερδιπλάσια κατανάλωση ενώ οι διαφορές απόδοσης δεν είναι δα και τόσο μεγάλες είναι ότι το ΤΟΥΟΤΟΜΙ λειτουργεί με μεγαλύτερο φορτίο σε kW σε σχέση με το ΗΙΤΑCHI για να πετύχει το ίδιο αποτέλεσμα. Έτσι για εξωτερική θερμοκρασία 7οC (τυπική χειμωνιάτικη θερμοκρασία για μεγάλο μέρος της Ελλάδας), εσωτερική 20oC το ΗΙΤΑCHI θερμαίνει τον αέρα με 1.5 kW design load και COPd 5.7 ενώ το ΤΟΥΟΤΟΜΙ 2.3 kW design load και COPd 4.9

Αν προσέξει κανείς θα διαπιστώσει ότι στην ψύξη το ΤΟΥΟΤΟΜΙ έχει μεγαλύτερο SEER (6.2 vs 5.9) όμως για τις τυπικές θερμοκρασίες του ελληνικού καλοκαιριού (Τ > 28οC), το HITACHI έχει εφάμιλλη ή και καλύτερη απόδοση.

Όπως και να έχει το πρότυπο Lot10 έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές και οι όποιες διαφορές προκύπτουν διότι οι εταιρείες σταθμίζουν διαφορετικά τα δεδομένα για λόγους marketing. Αρκεί λοιπόν ο υποψήφιος αγοραστής να ανατρέξει στα spec sheets που υποχρεωτικά συνοδεύουν το κάθε κλιματιστικό για να διαπιστώσει τι πραγματικά συμβαίνει.

Ο ενημερωμένος καταναλωτής βγαίνει πάντα κερδισμένος.

 

Το Inventor Avra A2VI-12 / A2VO-12 είναι ένα αξιοπρεπές κλιματιστικό με παρόμοια χαρακτηριστικά απόδοσης σε σχέση με τα άλλα δύο.

Δεν έχει όμως κάτι το ιδιαίτερο που να το ξεχωρίζει. Η 10ετής εγγύηση ισχύει όταν ο κάτοχος κάνει ετήσιο service από εξουσιοδοτημένο συνεργείο, σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο και αφορά μόνο το συμπιεστή http://www.inventoraircondition.gr/wp-content/uploads/2012/10/%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%85%CE%B7%CF%83%CE%B7-inventor-%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-10-%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%B1.pdf

Πρόκειται για ελληνική εταιρεία με κατασκευή Κίνας και συναρμολόγηση Κίνας ή Ρουμανίας. Στην τιμή που διατίθεται (~Ε625) δεν θεωρώ ότι πρόκειται για μεγάλη ευκαιρία.

Σε κάθε περίπτωση είναι καλύτερο να βρεις έναν σωστό επαγγελματία ψυκτικό ο οποίος θα κάνει και σωστή εγκατάσταση, η οποία είναι εξαιρετικά σημαντική για την απόδοση, την οικονομία και την μακροβιότητα του κλιματιστικού.

Αυτο που αναφέρεται σχετικα με την σύγκριση στα COp δεν το καταλαβαίνω.

Το Cop ισούται με το πηλίκο της ενεργειας που παραγει το κλιματιστικό δια της ενέργειας που καταναλώνει.Όταν δηλαδη το toyotomi δουλευει με φορτιο 2.3 kW design load σε μια δεδομενη θερμοκρασία τότε αυτο σημαίνει ότι παράγει παραπάνω ενέργεια σε αντίθεση με αυτή που παράγει το hitachi που δουλευει με λιγότερη ισχυ, Οπότε η διαφορά αναμεσα στα δυο κλιματιστικα δεν είναι και διπλάσια όπως αναφέρεται.

Σωστα?

Edited by bobz
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις crossflow ανεμιστήρα, με συγκεκριμένες διαστάσεις, σε συγκεκριμένο αεραγωγό και με δεδομένη την ονομαστική απόδοση σε m³/h αλλά και την μέγιστη ισχύ του μοτέρ δεν είναι δύσκολο να εκτιμήσεις τι ρεύμα αέρα θα παραχθεί. Επίσης το τυπικό 5kW κλιματιστικό συνήθως παράγει ρεύμα αέρα ταχύτητας ~0,5 m/sec σε ύψος 1 m και απόσταση 6 m στην ψύξη ενώ στη θέρμανση στην ίδια απόσταση έχει περίπου την ίδια ταχύτητα αλλά σε ύψος 0,1-0,3 m.

 

To design load είναι η ονομαστική απόδοση σε θερμότητα. Σε ηλεκτρική ενέργεια είναι σαφώς μικρότερη και ο συντελεστής COPd δείχνει πόσο είναι υπό συγκεκριμένες συνθήκες πάντα. Επίσης είναι ενδεικτική ισχύς διότι οι συνθήκες μεταβάλλονται και το κλιματιστικό μπορεί να αποδώσει σε τιμές μεγαλύτερης ή μικρότερης της ονομαστικής αναλόγως αυτών.

 

Στο παράδειγμα που αναφέρεις, ο χρήστης είχει ρωτήσει πως το Toyotomi ενώ έχει παρόμοια απόδοση με το Hitachi, καταλήγει να καταναλώνει περισσότερη ενέργεια.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από την άποψη της φυσικής, Μόνον το ύψος (και κατ επέκταση της διαφοράς) της θερμοκρασίας είναι ο μοναδικός παράγοντας που επηρεάζει την κατανάλωση.

Σε έναν χώρο με δεδομένο ότι οι μονωσεις του είναι σταθερές, όσο υψηλότερη θερμοκρασία χώρου έχουμε, τόσο αυξάνεται η κατανάλωση.

Όλα τα υπόλοιπα μπορεί να επηρεάζουν την αίσθηση,[/color] αλλά δεν επηρεάζουν την οικονομία.

Είτε ο αέρας φυσάει σαν μπουρίνι, είτε σαν πεθαμένος.

Θέλω να πω, ότι αν κλείσουμε το a/c σαφώς θα έχουμε οικονομία, ακόμα και αν το σπίτι παγώσει.

Όταν το αναψουμε, θα καθυστερήσουμε, λόγω θερμοχωρητικοτητας του χώρου να νοιώσουμε ζέστη, αλλά θα έχουμε οικονομία, όταν ο χώρος δεν ζεσταινεται όταν λειπουμε.

Όσο μικρότερη είναι η διαφορά εσωτερικής με εξωτερική θερμοκρασία (χειμώνα η καλοκαίρι) τόσο περισσότερη οικονομία επιτυγχανεται.

Αν είμαστε όλη μέρα στο σπίτι σαφώς δεν εξυπηρετεί να παγώνουμε, αλλά όλα πάλι εξαρτωνται απ την θερμοκρασία.

Για του λόγου το αληθές.

Γράψτε σε ένα χαρτί την ένδειξη του μετρητή και μετά από 3 ημέρες κάντε σύγκριση της κατανάλωσης με 21° και με 27°. Έτσι θα δείτε και τις απώλειες γενικά του σπιτιού σας. Και προτείνω να ανεβάσετε τις μετρήσεις για να κάνουμε και σχόλια.

Η θερμοδυναμική έχει ξεκάθαρες απαντήσεις.

 

Δεν μιλησα για θερμοκρασια αλλα για αισθηση,οπως σωστα ανεφερες λογω του οτι ο ζεστος αερας παει-μενει ψηλα..

Όταν ο ανεμιστήρας δουλεύει σε χαμηλή ταχύτητα,

α. ο αέρας δεν αναμειγνύεται

β. ο αέρας δε παει μακρυα

γ. ο αερας που βγαίνει είναι πιο ζεστός και έχει ακόμα περισσότερο την τάση να πάει ψηλά.

 

Πολύ δύσκολο να ζεσταθείς με το προηγούμενο τρίπτυχο. Αν θες δοκίμασε το. Εξαρτάται και από το κλιματιστικό. Πάντως σίγουρα δε το προτείνω. Η μεσαία ταχύτητα ή το Auto είναι πολύ πιο αποτελεσματικές λύσεις.

 

Χθες είχα τηλεφώνημα για AC που ήταν στους 26 και δεν απέδιδε... Ετυμηγορία? Ανεμιστήρας στη πρώτη σκάλα.. Το κλιματιστικό έβλεπε 26 γύρω του και αναβόσβηνε και το δωμάτιο 2 μετρα πιο περα είχε 19 βαθμούς. Μόλις το γυρισαν στη μεσαία, το δωμάτιο έγινε φούρνος.

 

σωστα και τα 3. Ολα ομως εχουν να κανουν με την σωστη μελετη.σιγουρα σε ενα χωρο 50 μ² με ενα κλιματιστικο 18αρι πρεπει να δουλευει στο φουλ για να αποδωσει.Δυο 9αρια δεν αποδιδουν καλυτερα? (τυχαια πηρα τα μεγεθη) απο ενα 18αρι?

 

τωρα για το 26 βαθμους περιεργο οντως.Εχω την γνωμη βεβαια οτι η χαμηλη ταχυτητα (22db -ψιθυρος πραγματικα) ειναι πιο πολλη για ψυξη μιας και ο αερας ο δροσερος θα κατεβαινει ...

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...