Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οταν λεμε χρειαζεται; πανω απο 6 μετρα θα ναι οπως το βλεπω...τι πρεπει να κανω δηλαδη;

 

παντως προβληματιζομαι..πιστευω το 24αρι το60αρι hitachi δεν θα κανει τιποτα....θα ναι ανισχυρο...ομως και το 70αρι θηριο ειναι..μετα ηδη ερχεται ακριβη η ΔΕΗ...μην πληρωσουμε χρυσο το κλιματιστικο και δουλεια δεν θα γινει...σκεφτομαι και τα πελλετ!δεν ξερω τι να κανω και ο χιονιας πλησιαζει :(

 

ευχαριστω για το ενδιαφερον σας

 

Καλησπέρα,

 

Για αρχή πάρε αεροστόπ διατομής P όπως αυτό:

http://www.marketnet.gr/images/www.MarketNet.gr%20Draught-%20xcluder%20Large,%205m,%203-5%20mm,%20white.JPG

 

και βάλε στις μπαλκονόπορτες και τα παράθυρα. Θα δεις μεγάλη διαφορά ειδικά αν επιλέξεις μορφή θερμανσης που ζεσταίνει αέρα.

 

Από κει και πέρα τα 65 τετραγωνικά είναι γενικά δύσκολο να καλυφθούν στη θέρμανση με ένα κλιματιστικό από άποψη κατανομής αέρα. Μήπως υπάρχει η δυνατότητα να εγκαταστήσεις 2 μηχανήματα στις δύο άκρες του χώρου?

 

Ακόμα να ξέρεις ότι από τη στιγμή που επιλέξεις να θερμανθείς με κλιματιστικό, η ΔΕΗ σίγουρα θα σου έρθει πιο ακριβή, ό,τι και να λέμε. Απλά το θέμα είναι ότι αυτό το κόστος θα είναι κατά πάσα πιθανότητα μικρότερο από το όποιο κόστος με χρήση άλλων τεχνολογιών όπως ξύλο, πέλλετ κλπ.

 

Τέλος αν είσαι Αττική σκέψου το διπλά πριν αποφασίσεις οτιδήποτε για πέλλετ. Πέρσυ έκανε καλό χειμώνα και δε μπορούσαμε να κυκλοφορήσουμε έξω από την αιθαλομίχλη. Αν αρχίσουμε να καίμε όλοι πέλλετ ζήτω που καίκαμε.

 

Τέλος #2 Αν μπορούσες να ρωτήσεις ανεξάρτητο μηχανολόγο για το σπίτι σου σίγουρα θα ήταν καλύτερο, ότι κι αν σου λέμε εμείς. Πώς να κρίνει κανείς από μακρυά τι μηχανημα θέλεις, χωρίς να ξέρει περιοχή, προσανατολισμό κλπ..

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον σας:)

 

το σπιτι ειναι θεσσαλονικη..

τα δε κουφωματα δεν μοιαζουν σαν τα κλασικα,πιο πολυ φερνουν εκεινα τα παραδοσιακα :confused:

Link to comment
Share on other sites

Από κει και πέρα τα 65 τετραγωνικά είναι γενικά δύσκολο να καλυφθούν στη θέρμανση με ένα κλιματιστικό από άποψη κατανομής αέρα. Μήπως υπάρχει η δυνατότητα να εγκαταστήσεις 2 μηχανήματα στις δύο άκρες του χώρου?

 

+100

Τουλαχιστον στη ψυξη το διαπιστωσα και εγω αυτο. Μπορεις να εχει μηχανημα μεγαλο σε btu αλλα να μην καταφερνεις να δροσισεις καν διπλανο δωματιο.

Εξηγουμαι: 18btu σε χωρο περιπου 25+τμ. Το 12αρι που ειχα αρχικα δεν αρκουσε, πιο σωστο θα ηταν το 15αρι για το χωρο μου. Επελεξα να παρω 18αρι.

Με το 18αρι περιμενα πως θα μπορω να δροσισω και το διπλανο δωματιο (μεσολαβει επισης κατι σαν χωλ). Οσο και να δοκιμαζα, ενω το σαλονι εφτανε πχ τους 26C, το υπνοδωματιο κερδιζε λιγα δεκατα σε χαμηλωμα θερμοκρασιας και δεν δροσιζε επαρκως. Δεν σημαινει πως το 18αρι δεν επαρκουσε αλλα η κατανομη αερα δεν βοηθουσε να φτασει στο διπλανο δωματιο.

Οποτε μην περιμενετε θαυματα οσο btu και εαν εχετε αφου η κατανομη αερα περιοριζει αρκετα.

Edited by CptBill
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό η υπερδιαστασιολόγηση δεν είναι λύση όταν θέλεις να ψύξεις/θερμάνεις πολλαπλούς χώρους. Είναι προτιμότερο να εγκαταστήσεις περισσότερες της μίας μονάδες σταδιακά και να κερδίσεις έτσι σε απόδοση/οικονομία και αυτονομία.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει και καμια διαφορα στην θερμανση το 70 με το 60 της Hitachi οπως βλεπω...μικρες διαφορες στην ισχυ ,μεγαλυτερες στην καταναλωση
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει και καμια διαφορα στην θερμανση το 70 με το 60 της Hitachi οπως βλεπω...μικρες διαφορες στην ισχυ ,μεγαλυτερες στην καταναλωση

 

Φαντάζομαι μιλάς για τα RAK-60 και RAK-70. Αυτά έχουν 400 ευρώ διαφορά τιμής, οπότε εγώ θα σου έλεγα να προτιμήσεις το 60 και να βάλεις άλλο ένα 12άρι από την απέναντι μεριά. Περίπου ίδιο κόστος, πολύ καλύτερη απόδοση και κατανομή θερμοκρασίας. Μια άλλη λύση είναι να βάλεις το καινούριο απέναντι από το υπάρχον, γλυτώνοντας έτσι το κόστος μιας δεύτερης καινούριας μονάδας.

Link to comment
Share on other sites

θα κρατησω το παλιο της daikin στο σαλονι περιπου 18.500 btu και 2.9 cop ,για τα πιο κρυα βραδια

 

και στην αλλη γωνια απεναντι θα βαλω το hitachi rak 60 ppa

 

πιστευω να καλυψει τον χωρο μου καπου 65 τετραγωνικα ακομα και με μετρια κουφωματα

 

ελπιζω τα 35 αμπερ ασφαλειας στον γενικο να σηκωνουν τα κλιματιστικα

Edited by avraam
Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά, μπορείς να κοιτάξεις και το Hitachi RAC/RAS-S14HA, προς αντικατάσταση του Daikin.

Αν το παζαρέψεις λίγο για δύο κλιματιστικά μπορείς να πετύχεις καλύτερη συνδιαστική τιμή.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο γενικός σου θα το σηκώσει. Το θέμα είναι να τραβήξεις ανεξάρτητη γραμμή για το κλιματιστικό με δική του ασφάλεια και να προσέχεις να μην το δουλεύεις μαζί με ηλεκτρικό θερμοσίφωνα, ταυτόχρονα με ηλεκτρική κουζίνα κλπ. 35Α που είναι η ασφάλεια του γενικού σου είναι 8KW, ο θερμοσίφωνας είναι 4, το κλιματιστικό κάπου 1,5 οπότε σου μένουν άλλα 2,5 KW διαθέσιμα για τα υπόλοιπα.

 

Προσοχή επίσης στην εγκατάσταση να μπει αντλία κενού!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Ψάχνω και γω κλιματιστικό για χώρο 17-20 τμ. Επειδή το σπίτι είναι στα υπερ βόρεια προαστια (Αγ. Στέφανος) θέλω ένα a/c το οποίο να δουλεύει σε μηδενικές θερμοκρασίες το χειμώνα οπότε έχω καταλήξει στα εξής κλιματιστικά:

1. HITACHI RAS/RAC S10HA (SET)

2. Hitachi RASE10HAG

3. Toshiba RAS107SAVSKV-E5

4. RAS-B10N3KV2-E/RAS-10N3AV2-E

 

Κάθε άποψη / σχόλιο καλοδεχούμενα!!!

 

@gnt: επειδή διάβασα πως έχεις καλή εμπειρία με το S10HA μήπως το έχεις δουλέψει καθόλου και σε θέρμανση για να μου πεις τη γνώμη σου..? Επίσης ξέρεις αν δέχεται προγραμματισμό π.χ. να ανοίγει και να κλεινει σε συγκεκριμένη ώρα?

 

Φιλικά,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Όντως το S10HA και το Suzumi+ είναι οι καλύτερες επιλογές κάτω από €600. Το θέμα είναι ότι για τα κάλυψη του χώρου σου (ιδιαίτερα αν δεν υπάρχει καλή μόνωση) τα κλιματιστικά κλάσης 2,5 kW (~9000 BTU/h) μπορεί να είναι οριακά. Στην περίπτωσή μου, σε δωμάτιο ~14 m² χρειάζονται περίπου 13000 BTU/h για θέρμανση.

 

Καλό είναι λοιπόν να συμβουλευτείς έναν ειδικό για να υπολογίσει τις ανάγκες του χώρου σου σε ψύξη και θέρμανση. Αν τελικά αρκεί κλιματιστικό 9άρι, τότε για θέρμανση το Hitachi είναι πιο αποδοτικό/οικονομικό σε σχέση με το Toshiba. Το τελευταίο είναι ελαφρώς αποδοτικότερο/οικονομικότερο σε ψύξη και έχει περισσότερους αυτοματισμούς/λειτουργίες. Κανένα από τα 2 δεν θα έχει πρόβλημα να αποδώσει σε εξωτερική θερμοκρασία κοντά στο 0° C.

 

Δεν έχει τύχει να δοκιμάσω το S10HA ακόμα στη θέρμανση, όμως είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος από την απόδοσή του στην ψύξη. Κατανάλωσε ελάχιστο ρεύμα και είναι αθόρυβο.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλό χειμώνα,

 

Υπενθυμίζω τις ευχαριστίες μου γιατι και στο παρελθόν με βοηθήσατε αφάνταστα...

 

έρχομαι πάλι να ζητήσω τις συμβουλές/προτάσεις σας για επιλογή κλιματιστικού.

 

χρήση: Θέρμανση και ψύξη

θα είναι το μοναδικο μέσω θέρμανσης και ψύξης τις μικρής γκαρσονιέρας.

περιοχή Θεσσαλία (δλαδή κρύα πολλά.. και ζέστη το καλοκαιρι...)

 

όριο χρημάτων: έως το πολύ 500-550

επιθημητό Inverter και όσο το δυνατών καλύτερη απόδωση (για οικονομία στο ρευμα το οποίο πονάει πολύ τα τελευταία χρόνια).

 

Προμηθευτής: θα προτιμήσω την τοπική αγορά (που σημαίνει πως δεν ξέρω αν όλες οι μάρκες ειναι διαθέσημες)

 

9αρι ή 12αρι πιστεύω θα ειναι καλά (1 υπνοδωμάτιο + 1κουζίνα + 1χωλάκι/σαλωνάκι).

 

ευχαριστώ εκ των προταίρων και είμαι στη διάθεσή σας για όποιες διασαφηνίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Όντως το S10HA και το Suzumi+ είναι οι καλύτερες επιλογές κάτω από €600. Το θέμα είναι ότι για τα κάλυψη του χώρου σου (ιδιαίτερα αν δεν υπάρχει καλή μόνωση) τα κλιματιστικά κλάσης 2,5 kW (~9000 BTU/h) μπορεί να είναι οριακά. Στην περίπτωσή μου, σε δωμάτιο ~14 m² χρειάζονται περίπου 13000 BTU/h για θέρμανση.

 

Καλό είναι λοιπόν να συμβουλευτείς έναν ειδικό για να υπολογίσει τις ανάγκες του χώρου σου σε ψύξη και θέρμανση. Αν τελικά αρκεί κλιματιστικό 9άρι, τότε για θέρμανση το Hitachi είναι πιο αποδοτικό/οικονομικό σε σχέση με το Toshiba. Το τελευταίο είναι ελαφρώς αποδοτικότερο/οικονομικότερο σε ψύξη και έχει περισσότερους αυτοματισμούς/λειτουργίες. Κανένα από τα 2 δεν θα έχει πρόβλημα να αποδώσει σε εξωτερική θερμοκρασία κοντά στο 0° C.

 

Δεν έχει τύχει να δοκιμάσω το S10HA ακόμα στη θέρμανση, όμως είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος από την απόδοσή του στην ψύξη. Κατανάλωσε ελάχιστο ρεύμα και είναι αθόρυβο.

 

Καλημέρα,

 

Εχεις δίκιο, θα πάω σε 12.000 btu σαν και αυτά εδώ:

Hitachi RASE14HAG

Toshiba RAS13N3AV2EKV2E

Mitsubishi MSZ HJ35VA Smart

 

Όσον αφορά το Hitachi τα μόνα μειονεκτήματα που βρίσκω είναι το ένα έτος εγγύησης (των ανταλλακτικών) και το ότι δεν δέχεται προγραμματισμό για άνοιγμα/κλείσιμο. Το τελευταίο ίσως να μπορείς να το διορθώσεις με κάποιον χρονοδιακόπτη μπρίζας? Να το έχεις π.χ. μόνιμα αναμμένο και να το ανοιγοκλείνει ο χρονοδιακοπτης ή παίζει να καεί με αυτό το τρόπο? Κατα τα αλλά τα νούμερα απόδοσης / καταναλωσης που έχει ειναι εντυπωσιακα..

Link to comment
Share on other sites

O χώρος έχει μόνωση; Υπάρχουν ιδιαίτερότητες ως προς το χώρο ή/και τους χρήστες; Τι budget διαθέτεις χωρίς την εγκατάσταση;

 

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφέρον, προκειται για ενα νεοδμητο μικρο διαμερισμα, 4ετίας, σχετικά καλη μονωση. Το budget ειναι μεχρι 600 ευρω χωρις την εγκατάσταση, βέβαια οτι πιο οικονομικο θα ηταν προτιμητέο. Επισης θα με βολευε μια αγορα απο Mediamarkt ή την τοπικη αγορα (καζανας πχ)

 

Y.Γ. Μιλώντας τωρα με τον γειτονα, μου είπε πως θα εγκαταστησει ατομικο λεβητάκι. Τα μπαλκονια μας εφαπτονται, θα υπαρξει προβλημα με το a/c? Θα "

ρουφαει" δηλαδη αερα η δικη μου μοναδα, απο τον λεβητα του?

Edited by Chris85
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος που θέλεις να καλύψεις;

 

απλα στο 9αρι ή 12αρι μένω... όταν τελειώσω σπουδές θα παει σε δωμάτιο 3χ4.

ετσι πληροφοριακα ειναι δωμάτιο 3χ4 + περιπου τοσο κουζινα + 2χ4 σαλωνακι...

σκοπός ειναι να σπασω το κρυο ή να ζεστάνω 1 δωματιο... οπότε γι'αυτό λέω σε 9αρι ή 12αρι...

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

@Progressive_ To συγκεκριμένο Ηitachi έχει απλό 12ωρο χρονοδιακόπτη/προγραμματισμό, δηλαδή το προγραμματίζεις σχετικά με το πότε θέλεις να ανοίξει ή να κλείσει σε διάστημα 12 ωρών. Δεν συνιστώ να το κλείνεις από την παροχή.

 

@Chris85 Για το budget σου, καλές επιλογές είναι:

- Hitachi RAC/RAS-S14HA

- Toyotomi Kuro TKN/TKG A35DV

- Sharp AY-XP12LSR

- Toshiba Avant RAS-137SKV-E5/RAS-137SAV-E5

- Panasonic CS/CU-RE12PKE

 

Όσον αφορά το γείτονα, θεωρητικά δεν έχει πρόβλημα, αλλά μόνο ο ψυκτικός που θα κάνει την εγκατάσταση μπορεί να δώσει οριστική απάντηση.

 

@kostasgoor Στο budget που διαθέτεις για 9αρι δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο από το Hitachi RAS/RAC-S10HA ενώ σε 12άρι, αξιοπρεπής επιλογή είναι το Hitachi RAS/RAC-E14HAG

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

@kostasgoor Στο budget που διαθέτεις για 9αρι δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο από το Hitachi RAS/RAC-S10HA ενώ σε 12άρι, αξιοπρεπής επιλογή είναι το Hitachi RAS/RAC-E14HAG

 

μια χάρη ακόμα αν δεν καταχρώμαι το χρόνο σας....

 

αν πηγαιναμε στα περίπου 50Ε παρακάτω....

(δεν πήγα στα καταστήματα να δώ τιμές αλλά στα τοπικά καταστήματα παιζουν παρα πολύ οριακα στην τιμή με λίγο τσιμπημένες προς τα πάνω...)

 

αν κατεβάζαμε τις online τιμες οριου? θα παρέμεναν οι ίδιες επιλογές? ή παίζει και κάποια ελαφρώς πιο φτηνή λύση?

 

(προσωπικά θέλω να τιμήσω την τοπική αγορά και όχι την ηλεκτρονική αγορα... )

 

ευχαριστώ και πάλι και για το χρόνο και τις πολύτιμες συμβουλές αλλά και το ταχυστω των απαντήσεων...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Θα ήθελα την βοήθειά σας για το παρακάτω θέμα:

Στο σπίτι μου (μονοκατοικία 160 τ.μ) έχω ενδοδαπέδια θέρμανση η οποία "δουλεύει" από Νοέμβριο μέχρι και Μάιο. Το κόστος όμως του πετρελαίου είναι τεράστιο και για αυτό σκέφτομαι να αρχίσω να βλέπω εναλλακτικές λύσεις όπως οι αντλίες θερμότητας ή τα απλά air-condition. Μου είπαν επίσης ότι οικονομία γίνεται και με συνδυασμό ενδοδαπέδιας θέρμανσης που θα δουλεύει για να διατηρεί το σπίτι στους 17 βαθμούς και μετά "βοήθεια" απο τα κλιματιστικά μέχρι τους 21 βαθμούς για τους χώρους που θα χρησιμοποιούμε περισσότερο. Ποια είναι η γνώμη σας για αυτό. Επίσης με τα κλιματιστικά μπορείς να έχεις και ψύξη το καλοκαίρι που είναι επίσης σημαντικό.

Με γνώμονα την οικονομία χρήσης και τον χαμηλό θόρυβο θα ήθελα επίσης να ρωτήσω:

1) 3 Κρεβατοκάμαρες 15-16 τμ, είναι καλύτερα τα 9αρια ή τα 12αρια (inverter)

2) 1 Κουζίνα 35 τ.μ. τι btu χρειάζομαι

3) 1 Σαλόνι - Τραπεζαρία 80τ.μ τι btu χρειάζομαι

Ποιος συνδυασμός είναι ο καλύτερος για τα παραπάνω. Εχω προσανατολιστεί σε mitsubishi αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τις διαφορές μεταξύ των πολύ ακριβών και των φτηνότερων μοντέλων.

Τι προυπολογισμό πρέπει να έχω για να έχω μια καλή λύση για τα παραπάνω;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η λύση της αντλίας θερμότητος είναι η πλέον αποδοτική, από εκεί και πέρα όμως, καλό θα είναι να συμβουλευτείς ένα μηχανικό για τη διενέργεια μελέτης σχετικά με τις ανάγκες του χώρου σου. Στην περίπτωσή σου, δεν υπάρχει απλή απάντηση.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Θα ήθελα την βοήθειά σας για το παρακάτω θέμα:

Στο σπίτι μου (μονοκατοικία 160 τ.μ) έχω ενδοδαπέδια θέρμανση η οποία "δουλεύει" από Νοέμβριο μέχρι και Μάιο. Το κόστος όμως του πετρελαίου είναι τεράστιο και για αυτό σκέφτομαι να αρχίσω να βλέπω εναλλακτικές λύσεις όπως οι αντλίες θερμότητας ή τα απλά air-condition. Μου είπαν επίσης ότι οικονομία γίνεται και με συνδυασμό ενδοδαπέδιας θέρμανσης που θα δουλεύει για να διατηρεί το σπίτι στους 17 βαθμούς και μετά "βοήθεια" απο τα κλιματιστικά μέχρι τους 21 βαθμούς για τους χώρους που θα χρησιμοποιούμε περισσότερο. Ποια είναι η γνώμη σας για αυτό. Επίσης με τα κλιματιστικά μπορείς να έχεις και ψύξη το καλοκαίρι που είναι επίσης σημαντικό.

Με γνώμονα την οικονομία χρήσης και τον χαμηλό θόρυβο θα ήθελα επίσης να ρωτήσω:

1) 3 Κρεβατοκάμαρες 15-16 τμ, είναι καλύτερα τα 9αρια ή τα 12αρια (inverter)

2) 1 Κουζίνα 35 τ.μ. τι btu χρειάζομαι

3) 1 Σαλόνι - Τραπεζαρία 80τ.μ τι btu χρειάζομαι

Ποιος συνδυασμός είναι ο καλύτερος για τα παραπάνω. Εχω προσανατολιστεί σε mitsubishi αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τις διαφορές μεταξύ των πολύ ακριβών και των φτηνότερων μοντέλων.

Τι προυπολογισμό πρέπει να έχω για να έχω μια καλή λύση για τα παραπάνω;

Ευχαριστώ

 

Όπως σου είπε και ο gnt η καλύτερη λύση είναι να απευθυνθείς σε κάποιο μηχανολόγο μηχανικό για να σε συμβουλέψει. Παίζει ρόλο και η περιοχή που βρίσκεσαι στην τελική λύση που θα επιλέξεις.

 

Πάντως σίγουρα εξέτασε την λύση της αντλίας θερμότητας. Με ενδοδαπέδια είναι πολύ καλή και αποδοτική λύση, ενώ η ποιότητα θέρμανσης δε συγκρίνεται με κανένα Air Condition. Επίσης ανάλογα με την εγκατάσταση σου πιθανόν να μπορείς να κάνεις και δροσισμό με την ΑΘ οπότε να μη χρειάζεσαι Air Condition ούτε το καλοκαίρι. Τέλος αν σκέφτεσαι τοποθέτηση ποιοτικών Air Condition σε κάθε δωμάτιο, το πιο πιθανό είναι πως η λύση της ΑΘ θα σου βγει πιο οικονομική και στην αγορά των AC.

 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας σε κάποιον ανεξάρτητο μηχανολόγο μηχανικό (δηλαδή μελετητή, όχι έμπορο) να δει τις απώλειες σου και να σε καθοδηγήσει.

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα θα ήθελα να ρωτήσω αν το hitachi rak 60 ppa διαθέτει επταήμερο πρόγραμμα λήξης -έναρξης το σκέφτομαι για θέρμανση σε χώρο 60τμ με εσωτερική σκάλα ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Η σειρά ΧΧΡΡΑ έχει εβδομαδιαίο προγραμματισμό.

Βέβαια για χώρο 60 m² ίσως είναι καλύτερο να προσανατολιστείς στο 70ΡΡΑ ή ακόμα και στο Mitsubishi SRK/SRC-71ZK-S που κοστίζει περίπου το ίδιο.

Επίσης αναλόγως τη διάταξη του χώρου σου, μπορείς να εγκαταστήσεις και 2 12άρια (που είναι και πιο αποδοτικά). Συμβουλέψου κάποιον ειδικό για να βρεις την καλύτερη λύση στην περίπτωσή σου.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Σκέφτομαι να πάρω μαζί και το hitaghi ras e10 hag για των 1 όροφο 35τμ για να δουλεύουν μαζί. Δεν μπορώ να ξεφύγω οικονομικά και αυτά τα δυο είναι σε προσφορά από συγκεκριμένη αλυσίδα σε πολλές δόσεις. θα με ενδιέφερε η γνώμη σου.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...