Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενώ δουλεύει κανονικα σε ψύξη και θέρμανση μαλλον υπάρχει πρόβλημα με το θερμοστάτη του (thermistor λέγεται νομίζω) Το λέω γιατί μόλις φτάσει τους 20-21 (σε θέρμανση) ριχνει στροφες και σταματαει ενω εγω το βάζω στους 27... Αν το βαλω σε power mode οπου εκει δεν σταματαει με θερμοστατη αλλα δουλευει στους 30 για μιση ώρα το κανει φουρνο το δωματιο (14τμ)
Διάβασε την αντίστοιχη απάντηση στη σελίδα 401 που είναι:

"Σωστά δουλεύει. Αφού είναι inverter ρυθμίζει την ισχύ του ανάλογα με τη διαφορά θερμοκρασίας που υπάρχει (μεταξύ αυτής που έχεις ρυθμίσει και αυτής που είναι στο δωμάτιο). Έτσι, όταν η διαφορά είναι μικρή 2 ή 1 βαθμός μειώνει την ισχύ του και γι' αυτό βγάζει χλιαρό αέρα. Σε αυτή την ισχύ θα συνεχίσει να δουλεύει επ' αόριστο."

 

Αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα των κλιματιστικών ειδικά όταν δουλεύουν σε μικρά δωμάτια. Έχω ένα 9000btu σε μικρότερο δωμάτιο και κάνει το ίδιο. Ο θερμοστάτης τους επειδή είναι πάνω στο κλιματιστικό καταλαβαίνει αυτή τη θερμοκρασία (στην ουσία γύρω από το κλιματιστικό). Έτσι, όταν η θερμοκρασία φτάσει στους 20-21, αυτό μετράει και βρίσκει 25-26 στο θερμοστάτη, και ρίχνει την ισχύ. Αν το αφήσεις ανοιχτό πολλές ώρες θα διαπιστώσεις ότι σταδιακά θα φτάσει τους 24-25 βαθμούς και σ' αυτή τη θερμοκρασία θα χαμηλώνει την ισχύ.

Σε μικρά δωμάτια όπως 14τμ, σε σχετικά θερμή περιοχή (π.χ. Αθήνα) θα αρκούσε ένα κλιματιστικό 4000-5000 btu, αλλά δεν υπάρχουν τέτοια. Προσωπικά σκέφτομαι να βάλω έναν εξωτερικό θερμοστάτη (αν και δεν είναι η "σωστή" λύση) γιατί το καλοκαίρι η διακύμανση είναι μεγάλη και κρυώνω.

Έχω παρατηρήσει ότι όταν βάλω τον ανεμιστήρα στο Low δουλεύει καλύτερα.

 

Είναι εξαιρετικά λάθος σχεδίαση ο θερμοστάτης να βρίσκεται μέσα στο κλιματιστικό. Θα έπρεπε να βρίσκεται στο τηλεκοντρόλ, και να δεχόταν το κλιματιστικό τη θερμοκρασία κάθε ας πούμε 2 λεπτά. Ίσως η λύση κάποιων κλιματιστικών να διαβάζουν τη θερμοκρασία με μάτι υπερύθρων να είναι μια άλλη λύση, δεν ξέρω πόσο καλά δουλεύουν αυτά (νομίζω το είχα δει σε ένα Mitsubishi και ένα Sharp).

 

Στο σπίτι μου (μονοκατοικία 160 τ.μ) έχω ενδοδαπέδια θέρμανση η οποία "δουλεύει" από Νοέμβριο μέχρι και Μάιο. Το κόστος όμως του πετρελαίου είναι τεράστιο και για αυτό σκέφτομαι να αρχίσω να βλέπω εναλλακτικές λύσεις όπως οι αντλίες θερμότητας ή τα απλά air-condition. Μου είπαν επίσης ότι οικονομία γίνεται και με συνδυασμό ενδοδαπέδιας θέρμανσης που θα δουλεύει για να διατηρεί το σπίτι στους 17 βαθμούς και μετά "βοήθεια" απο τα κλιματιστικά μέχρι τους 21 βαθμούς για τους χώρους που θα χρησιμοποιούμε περισσότερο. Ποια είναι η γνώμη σας για αυτό. Επίσης με τα κλιματιστικά μπορείς να έχεις και ψύξη το καλοκαίρι που είναι επίσης σημαντικό.

Με γνώμονα την οικονομία χρήσης και τον χαμηλό θόρυβο θα ήθελα επίσης να ρωτήσω:

1) 3 Κρεβατοκάμαρες 15-16 τμ, είναι καλύτερα τα 9αρια ή τα 12αρια (inverter)

2) 1 Κουζίνα 35 τ.μ. τι btu χρειάζομαι

3) 1 Σαλόνι - Τραπεζαρία 80τ.μ τι btu χρειάζομαι

Ποιος συνδυασμός είναι ο καλύτερος για τα παραπάνω.

Στην ενδοδαπέδια υπάρχει δυνατότητα να κλείνει σε κάποια δωμάτια? Δηλαδή να κλείνεις και να ανοίγεις την ενδοδαπέδια σε όποια δωμάτια θες? Αν ναι, τότε μου φαίνεται η ΑΘ είναι καλή σαν μοναδική λύση (χωρίς ανάγκη για κλιματιστικά). Αν όμως η ενδοδαπέδια δουλεύει απαραίτητα ταυτόχρονα σε όλα τα δωμάτια, τότε η λύση που σου πρότειναν (ενδοδαπέδια σε συνδυασμό με κλιματιστικά) την βρίσκω καλύτερη. Π.χ. το βράδυ ή θα βάζεις την ενδοδαπέδια μόνο στα υπνοδωμάτια ή θα κλείνεις την ενδοδαπέδια και θα δουλεύουν κλιματιστικά στα υπνοδωμάτια.

 

Αν πάλι το "άνοιξε", "κλείσε" σε κάθε δωμάτιο δεν είναι λύση για σένα, τότε θα πρότεινα μόνο ενδοδαπέδια. Άντε στο σαλόνι να βάλεις ένα κλιματιστικό για να βοηθά την ενδοδαπέδια (τις κρύες μέρες/ώρες) και να μη χρειαστείς μεγάλης ισχύος ΑΘ.

Και φυσικά καμμιά σχέση η ενδοδαπέδια θέρμανση (όπως και καλοριφέρ, κλπ) με τη θέρμανση του κλιματιστικού, η πρώτη είναι πολύ καλύτερης "ποιότητας".

 

Αν χρειαστεί στα 15-16τμ υπνοδωμάτια με καλή μόνωση και σε Αθήνα, 9000 btu είναι αρκετά.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

@Johnge

Η ενδοδαπέδια όντως δεν μπορεί να κλείνει και να ανοίγει ανά δωμάτιο και ούτε μπορείς να την κλείνεις το πρωί και να την ανοίγεις το βράδυ, αφού κάτι τέτοιο είναι ενάντια στην λογική λειτουργίας της. Αυτό που μου πρότειναν, ο συνδυασμός ενδοδαπέδιας και κλιματιστικών, είναι μια λύση σχετικά φθηνή για κάλυψη των χώρων που χρειάζεται να θερμανθούν ή να ψυχθούν σχετικά γρήγορα και για μερικές μόνο ώρες μέσα στην ημέρα, ενω η ενδοδαπέδια θα διατηρεί ένα επίπεδο θερμοκρασίας για όλο το σπίτι όλη την ημέρα. Δυστυχώς η επένδυση για ΑΘ κοστίζει αρκετά και δεν μπορώ να εμπιστευτώ την τιμολογιακή πολιτική της ΔΕΗ και να υπολογίσω μακροχρόνιες αποσβέσεις.

Σκέφτομαι λοιπόν να αγοράσω δύο - τρεις καλές μονάδες (9.000 btu inverter) για τα υπνοδωμάτια μόνο και να δουλεύω το τζάκι στο σαλόνι. Θα ήθελα κα΄τι σχετικά αθόρυβο, με καλή απόδοση και αξιοπιστο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα τα παρω ενα-ενα αρχικα για το θεμα καταναλωσης οτως ζητησα Max και την βλεπω σχετικα χαμηλη για 12αρι, Οσον αφορα το κειμενο που με παρεπεμψε το παλικαρι ειναι πολυ κατατοπιστικο και αυτο που εψαχνα, και σε ευχαριστω πολυ. Τωρα για το θεμα θερμοστατη που αναφερεται και γενικα η αποψη που επικρατει οτι το κλιματιστικο δεν θερμαινει σωστα-καλα κλπ διαφωνω καθετα, ειχα την ιδια αποψη μεχρι που εβαλε ενα 18αρι Mitsubishi ο αδελφος μου και επαθα πλακα, Δεν ξερω αν εχει θερμοστατη ΚΑΙ στο τηλεκοντρολ παντως εχει ενα εξωγκωμα απο κατω που σκαναρει το χωρο ωστε να το θερμανει-ψυξει με τον καλυτερο δυνατο τροπο ετσι δεν εχουμε παρατηρησει το φαινομενο του να ειναι κρυο το δωματιο κοντα στο πατωμα και φουρνος κοντα στο ταβανι. Μαζι με εναν υγραντηρα οι συνθηκες που δημιουργει το 18αρι σρ σαλονι 40 τ.μ ειναι ανωτερες και απο καλοριφερ για το θεμα αποδοσης δεν το συζητω τα καταφερνει με το παραπανω, ισως παιζει ρολο και το τι κλιματιστικο θα παρεις, εγω π.χ. που θελω 12αρι εβρισκα Inverter A+ και με 450 ευρω το Mitsuboshi εχει ομως 700, σιγουρα οτι πληρωνεις παιρνεις!!!
Μάριος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω το εξης προβλημα προχτες μετεφερα ενα κλιματιστικο...(carefour) οχι τπτ σπυδεο δλδ ενω δουλεψαν ολα κανονικα στην δοκιμη σημερα παω να το αναψω στο ζεστο αναβει μεα απο 2 λεπτα αναβει το λαμπακι defrost* ακουγετε η εξωτερικη μοναδα να δουλευει η εσωτερικη τπτ και παραμενει εκει .... εχει κανεις ιδεα τι ειναι η τι πρεπει να κανω ??
Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/434996/Fujitsu-ASYG24LFC.html

 

εχω το συγκεκριμενο κλιματιστικο, η αληθεια ειναι πως δεν το εψαξα ιδιατερα πριν το παρω, απλα το ειχανε σε προσφορα το καλοκαιρι και ετσι κινηθηκα στην αγορα του, οχι οτι δεν το θεωρω καλο!

Βασικα το κλιματιστικο το χρειαζομαι περισσοτερο για τη θερμανση και λιγοτερο για την ψυξη.

Προ ημερων (το ειχα αναφερει κατι σελιδες πριν) νομιζα οτι ειχα προβλημα στη θερμανση, τελικα ηρθε ο τεχνικος, μετρησε τη θερμοκρασια και ειπε πως ειναι περιπου στους 55 βαθμους και οτι ειναι μια χαρα, αλλα θα πρεπει να το εχω σε υψηλη θερμοκρασια (τουλαχιστον 26) και το καλυτερο θα ηταν να μην το κλεινω, αλλα να το χαμηλωνω στους 20 βαθμους οταν λειπω.

 

Θελω να ρωτησω ειναι σωστη η λογικη του και επισης ανησυχω για την καταναλωση ρευματος, με τι χρηση θα μου βγει πιο οικονομικα?

 

Το σπιτι ειναι 80 τετραγωνικα περιπου, βορεια ελλαδα που το χειμωνα εχει και τα μειον του τις πρωϊνες ωρες. Τωρα για παραδειγμα εχουμε 12 βαθμους

Edited by sakis88888
Link to comment
Share on other sites

Τωρα για το θεμα θερμοστατη που αναφερεται και γενικα η αποψη που επικρατει οτι το κλιματιστικο δεν θερμαινει σωστα-καλα κλπ διαφωνω καθετα, ειχα την ιδια αποψη μεχρι που εβαλε ενα 18αρι Mitsubishi ο αδελφος μου και επαθα πλακα, Δεν ξερω αν εχει θερμοστατη ΚΑΙ στο τηλεκοντρολ παντως εχει ενα εξωγκωμα απο κατω που σκαναρει το χωρο ωστε να το θερμανει-ψυξει με τον καλυτερο δυνατο τροπο ετσι δεν εχουμε παρατηρησει το φαινομενο του να ειναι κρυο το δωματιο κοντα στο πατωμα και φουρνος κοντα στο ταβανι.
Aυτό είναι ένα από τα μηχανήματα που ανέφερα ότι έχουν αισθητήρα υπερύθρων για θερμοστάτη. Όταν αγόρασα ένα Mitsubishi, τότε δεν υπήρχε διαθέσιμο το μοντέλο που είχε τέτοιο αισθητήρα και αγόρασα ένα άλλο. Με αυτά που λες, μου φαίνεται ότι το μετανιώνω. Πάντως είναι εξαιρετικά λίγα τα μηχανήματα που έχουν τέτοιο αισθητήρα.

 

 

> Μαζι με εναν υγραντηρα οι συνθηκες που δημιουργει το 18αρι σρ σαλονι 40 τ.μ ειναι ανωτερες και απο καλοριφερ ...

 

Αν δεν είναι τύπου βραστήρα, τότε να είναι προσεκτικός στο θέμα του καθαρίσματος κάθε βδομάδα, γιατί οι υγραντήρες (ειδικά αυτοί που έχουν ένα περιστρεφόμενο κύλινδρο για να εξατμίζουν το νερό) είναι εξαιρετική πηγή μόλυνσης.

 

Αυτό που μου πρότειναν, ο συνδυασμός ενδοδαπέδιας και κλιματιστικών, είναι μια λύση σχετικά φθηνή για κάλυψη των χώρων που χρειάζεται να θερμανθούν ή να ψυχθούν σχετικά γρήγορα και για μερικές μόνο ώρες μέσα στην ημέρα, ενω η ενδοδαπέδια θα διατηρεί ένα επίπεδο θερμοκρασίας για όλο το σπίτι όλη την ημέρα. Δυστυχώς η επένδυση για ΑΘ κοστίζει αρκετά και δεν μπορώ να εμπιστευτώ την τιμολογιακή πολιτική της ΔΕΗ και να υπολογίσω μακροχρόνιες αποσβέσεις.

Σκέφτομαι λοιπόν να αγοράσω δύο - τρεις καλές μονάδες (9.000 btu inverter) για τα υπνοδωμάτια μόνο και να δουλεύω το τζάκι στο σαλόνι.

Έτσι πρώτα πρέπει να αποφασιστεί αν θα δουλεύεις την ενδοδαπέδια. Αν ναι, τότε μπορείς να βάλεις μια πολύ φθηνή αντλία θερμότητας, κι ας μην αποδίδει πολύ, κι ας μην ζεσταίνει εντελώς τους χώρους. Π.χ. εντελώς ενδεικτικά, δεν επέλεξα μοντέλο. Η ισχύς της δεν θα φτάνει να ζεστάνει εντελώς, αλλά θα φτάνει να σπάει το κρύο (και για νύχτα θα αρκεί). Περίπου αυτό που είπαν για 17οC. Και τρία κλιματιστικά στα υπνοδωμάτια θα έχουν το ίδιο κόστος με την ΑΘ.

 

Και γιατί όχι, να μην κλείνεις την ενδοδαπέδια όποτε δεν είναι απαραίτητη?

 

Πότε χρειάζεται η μεγαλύτερη θερμοκρασία, το πρωί ή το βράδυ στον ύπνο? Αν το πρωί, μια λύση που σκέφτομαι είναι να κρατήσεις την ενδοδαπέδια με ΑΘ, και ένα κλιματιστικό στην τραπεζαρία.

 

Η κατανάλωση της αντλίας θερμότητας (αέρας-νερό) και των κλιματιστικών (που είναι αντλίες θερμότητας αέρα-αέρα) είναι πολύ χονδρικά το 1/3 της κατανάλωσης πετρελαίου. Το τζάκι αν δεν είναι ενεργειακό έχει κατανάλωση αντίστοιχη του πετρελαίου, ενώ αν είναι ενεργειακό επίσης περίπου το 1/3 του πετρελαίου.

 

Αν άντεχες οικονομικά την ενδοδαπέδια πέρσι, γιατί όχι και φέτος με το 1/3 του κόστους κατανάλωσης?

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη συζήτηση περί ενδοδαπέδιας, αν κάποιος πιστεύει πως το κόστος ενέργειας θα πέσει στο μέλλον, τότε σίγουρα να μείνει με το πετρέλαιο. Αλλιώς η Αντλία Θερμότητας στο 90% των περιπτώσεων υπερισχύει κατά κράτος οποιασδήποτε άλλης λύσης. Για ένα βασικό λόγο: ΘΕΡΜΙΚΗ ΑΝΕΣΗ. Όσο καλό και να είναι ένα κλιματιστικό, το κλίμα που δημιουργεί δε μπορεί να συγκριθεί με το κλίμα που δημιουργείται από τη θέρμανση με καλοριφέρ ή ενδοδαπέδια. Η επιλογή για αγορά μιας Αντλίας θερμότητας είναι πολύπλοκη διαδικασία, αλλά είναι μόνιμη ολοκληρωμένη λύση και αναβαθμίζει τη ποιότητα ζωής περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη συγκρίσιμη οικονομικά λύση. Οι αντίες θερμότητας πλέον, ακόμα και οι επωνυμες έχουν πέσει πολύ στις τιμές τους. Προσοχή ωστόσο στην επιλογή του συμβούλου σχετικά με την αντλία θερμότητας. Η πραγματική οικονομία στην αγορά, εκεί βρίσκεται και όχι στο μοντέλο της αντλίας.

 

Σχετικά με τον άλλο φίλο που είχε πρόβλημα με αποψύξεις, αποψύξεις δικαιολογούνται στα σύγχρονα κλιματιστικά από τους 7 βαθμούς και κάτω. Πάνω από τους 7 η απόψυξη δείχνει πιθανότατα διαρροή φρέον, που πρέπει να ψαχθεί από ψυκτικό.

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης να προσθέσω ότι αρκετές ΑΘ έχουν πλέον και αυτόνομες ζώνες για την ενδοδαπέδια θέρμανση. Έτσι από το πάνελ ελέγχου μπορεί κανείς να διαλέξει ποιες θα είναι σε λειτουργία. Όπως είπε ο dal_kos η ΑΘ είναι η πλέον αποδοτική μορφή θέρμανσης εφόσον γίνει η σωστή μελέτη από έμπειρο μηχανολόγο μηχανικό.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε αν έχει απαντηθεί αλλά έχω καταλήξει μεταξύ των FUJITSU ASYG25LLCP ECOLANDIA και LG Libero E E09EK.Εσείς ποιο πιστεύετε πως είναι καλύτερο σε θέμα απόδοσης,οικονομίας και θορύβου?Σας ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας

Ενδιαφερομαι να αγορασω κλιματιστικο για χωρο 60 τμ. στο χωρο υπαρχει και εσωτερικη σκαλα(απωλειες).

Λεω να κοιταξω προς 24αρι.Μου αρεσει το Toyotomi ZEN TZN/TZG-24V3 http://www.gedsa.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=vmj_estore.tpl&product_id=526&category_id=106&option=com_virtuemart&Itemid=2780. Η λειτουργια που το θελω ειναι κυριως θερμανση για να αντικαταστησω το πετρελαιο αλλα και ψυξη οταν πεφτουν οι καυσωνες.Θα ηθελα να ρωτησω πως σας φαινεται το συγκεκριμενο και επισης εαν ειναι οικονομικο στην καταναλωση συγκριτικα με αλλα που αποδιδουν το ιδιο

Το budget ειναι γυρω στα 800 ευρω. Γενικα ειναι καλη αγορα?Κατι αλλο υπαρχει?

Υγ με προβληματισε καπως αυτο που ειχε αναφερει ενα μελος για τα φιλτρα του. οτι ειναι νε μεν καλα αλλα θελουν αλλαγη καθε χρονο και κοστιζει.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

@Johnge

Η ενδοδαπέδια όντως δεν μπορεί να κλείνει και να ανοίγει ανά δωμάτιο και ούτε μπορείς να την κλείνεις το πρωί και να την ανοίγεις το βράδυ, αφού κάτι τέτοιο είναι ενάντια στην λογική λειτουργίας της. Αυτό που μου πρότειναν, ο συνδυασμός ενδοδαπέδιας και κλιματιστικών, είναι μια λύση σχετικά φθηνή για κάλυψη των χώρων που χρειάζεται να θερμανθούν ή να ψυχθούν σχετικά γρήγορα και για μερικές μόνο ώρες μέσα στην ημέρα, ενω η ενδοδαπέδια θα διατηρεί ένα επίπεδο θερμοκρασίας για όλο το σπίτι όλη την ημέρα. Δυστυχώς η επένδυση για ΑΘ κοστίζει αρκετά και δεν μπορώ να εμπιστευτώ την τιμολογιακή πολιτική της ΔΕΗ και να υπολογίσω μακροχρόνιες αποσβέσεις.

Σκέφτομαι λοιπόν να αγοράσω δύο - τρεις καλές μονάδες (9.000 btu inverter) για τα υπνοδωμάτια μόνο και να δουλεύω το τζάκι στο σαλόνι. Θα ήθελα κα΄τι σχετικά αθόρυβο, με καλή απόδοση και αξιοπιστο.

Ευχαριστώ

 

Aφου σαν αποδοση σε καλυπτει η ενδοδαπεδια γιατι να παρεις και αντλια και σπλιτακι?

ειδικα και καλο και αθορυβο μιλαμε για 800€ χ3 .Εγω θα προτεινα μια ωραια μελετη και αντλια με ενα μπαφερ και εισαι σουπερ..

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Οι αντλιες θερμοτητας αερα νερου σε συνδυασμο με σωματα καλοριφερ η με φανοιλ εχουν περιπου την διπλασια καταναλωση απο κλιματιστικα υψ.αποδοσης και κοστιζουν τα διπλα λεφτα.Αρα σε υφισταμενα σπιτια χωρις ενδοδαπεδια τα κλιματιστικα ειναι ο απολυτος μονοδρομος.

Στην ενδοδαπεδια το μεγαλο μεινεκτιμα για τις θερμες ζωνες (Β,Γ) ειναι οτι δεν μπορεις να εχεις διακοπτομενη λειτουργια οποτε παλι ειναι αρκετα πιο ενεργοβορα απο τα κλιματιστικα υω.αποδοσης.

Στις κρυες ζωνες ομως οπου η συνεχη λειτουργια ειναι μονοδρομος τοτε παρολο που ειναι λιγο πιο ενεργοβορα το συζηταμε. Οι αντλιες θερμοτητας αερα-αερα εχουν στην κυριολεξια ξεφυγει στους βαθμους αποδοσης καμια σχεση με αερα νερου οπου ακομα και με χρηση γεωθερμιας δεν μπορουν να προσεγκισουν τα κορυφαια σπλιτακια (δες το καινουργιο ururu sarara και αν βρεις κατι αναλογο σε ανλια νερου πετο μου και μενα)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι οι ΑΘ είναι πιο αποδοτικές σε νέες εγκαταστάσεις, όπου έχει γίνει άρτια μελέτη από μηχανολόγο μηχανικό, σε συνδυασμό πάντα με ενδοδαπέδια θέρμανση, ηλιακούς συλλέκτες, ακόμα και PV πάνελ.

 

Η απόδοση αρχίζει και πέφτει όταν γίνει retrofit σε υπάρχουσα εγκατάσταση. Τα split είναι σίγουρα πιο αποδοτικά ως μονάδες και προσφέρουν μεγαλύτερη αυτονομία και έχουν ευκολότερη εγκατάσταση. Τα μειονεκτήματά τους είναι ότι δεν μπορούν να προσφέρουν την ίδια ποιότητα θέρμανσης με το καλοριφέρ/fancoil, πόσο μάλλον με την ενδοδαπέδια θέρμανση. Επίσης οι τιμές των κορυφαίων σε απόδοση/οικονομία μοντέλων είναι ιδιαίτερα υψηλές.

Ενδεικτικά τα κορυφαία σε απόδοση/οικονομία Daikin Ururu Sarara FTXZxxN με ψυκτικό υψηλής απόδοσης διφθορομεθάνιο R32 κοστίζουν πάρα πολύ.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι αντλιες θερμοτητας αερα νερου σε συνδυασμο με σωματα καλοριφερ η με φανοιλ εχουν περιπου την διπλασια καταναλωση απο κλιματιστικα υψ.αποδοσης και κοστιζουν τα διπλα λεφτα.Αρα σε υφισταμενα σπιτια χωρις ενδοδαπεδια τα κλιματιστικα ειναι ο απολυτος μονοδρομος.

 

Μην είσαι απόλυτος..

Οι ΑΘ με σώματα χαμηλών θερμοκρασιών έχουν θεωρητικά ελάχιστα μεγαλύτερη κατανάλωση από ένα καλό κλιματιστικό. Στην πράξη, μάλλον μικρότερη. Διότι παίζουν ρόλο παράγοντες όπως θερμική άνεση, μείγμα μεταφοράς θερμότητας κλπ.

Το κλιματιστικό δε μπορεί να παρέχει ακτινοβολία, με αποτέλεσμα όσο και να ανεβάσει τη θερμοκρασία, κάτι να λείπει. Έτσι δε μπορείς να νιώσεις την ίδια άνεση που νιώθεις με το καλοριφέρ, ενώ για να νιώσεις παρόμοια ζέστη, πρέπει να το ρυθμίσεις 2-3 βαθμούς παραπάνω από ό,τι θα ρυθμιζες το καλοριφέρ. Αμέσως από εκεί έχεις αυξήσει τη κατανάλωση σου 20-30%.

Μετά επειδή το κλιματιστικό ζεσταίνει μόνο αέρα, αυξάνονται οι απώλειες σου.

Μετά με το μπάνιο τι κάνεις? Ό,τι κέρδισες, αν κερδισες σε κατανάλωση από το σπίτι, το χάνεις στο μπάνιο καίγοντας το αερόθερμο.

 

Μιλάμε για κανονική θέρμανση τώρα, έτσι? Αν πηγαίνουμε σε μεσοβέζικες λύσεις, τότε θα ζεστάνεις και μόνο το καθιστικό και θα βάζεις σκουφί για να πας στο μπάνιο κλπ. Αλλά για μόνιμη, κανονική θέρμανση, τα κλιματιστικά, δεν είναι. Μη παρεξηγηθώ, είναι σαφώς καλύτερα από θερμοπομπούς, ηλ. καλοιφέρ κλπ. Αλλά όχι καλύτερα από μια κεντρική εγκατάσταση με Αντλία Θερμότητας.

 

Οι αντλιες θερμοτητας αερα-αερα εχουν στην κυριολεξια ξεφυγει στους βαθμους αποδοσης καμια σχεση με αερα νερου οπου ακομα και με χρηση γεωθερμιας δεν μπορουν να προσεγκισουν τα κορυφαια σπλιτακια (δες το καινουργιο *** και αν βρεις κατι αναλογο σε ανλια νερου πετο μου και μενα)

 

Αν σκοπός ήταν η διαφήμιση του προηγούμενου, οκ να το δεχτώ. Αλλά λες για κόστος εγκατάστασης διπλάσιο κλπ και παραπέμπεις σε κλιματιστικό που όσο κοστίζουν 3 9άρια, κοστίζει μια αυτονόμηση με αντλία θερμότητας για σπίτι 120τμ. Με θέρμανση και στο μπάνιο. Και χωρίς θέματα για βρέφη. Και χωρίς να πρέπει να ρυθμίζεις κάθε χώρο. Και με τέλεια κατανομή θερμοκρασίας σε όλους τους χώρους.

Και ένα τιπ: Για ψάξε με τι αποδόσεις πιάνουν αυτά τα SCOP τα "κορυφαία σπλιτάκια" που λες.. Γιατί εκεί θα καταλάβεις πως έχει γίνει της ** το κάγκελο από μείωση ισχύος για να επωφεληθούν του partial load. Θα δεις 18άρια Α+++ να έχουν Design Load κάτι λιγότερο από 12000 btu... Με μαγείρεμα πολλά μπορούν να γίνουν. Αλλά εδώ διαβάζει και κόσμος άσχετος από το χώρο. Καλό είναι να προσέχουμε τι λέμε, για να μην παραπλανούμε.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξες μεγάλο θέμα τώρα.

Συμφωνώ 100% μαζί σου και αν ψάξει κανείς στο thread αυτό θα δεί κατά καιρούς posts με τα ΕrP spec sheets τα οποία αποδεικνύουν αυτά που λές.

Τα split κλιματιστικα είναι λύσεις οι οποίες είναι βελτιστοποιημένες κυρίως για ψύξη. Στη θέρμανση για πολλούς λόγους δεν μπορούν να υποκαταστήσουν την κεντρική θέρμανση.

Είναι μια λύση βέβαια για μικρούς χώρους, αρκεί να υπάρχει στοιχειώδης μόνωση.

Edited by gnt
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, μόλις ανακάλυψα το forum αυτό καθώς έψαχνα σχτικά με το κλιματιστικό που θέλω να αγοράσω. Διάβασα αρκετές από τις προηγούμενες σελίδες και μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα και εμπεριστατωμένα τα όσα γράφετε οπότε το θεώρησα χρήσιμο να φτιάξω και εγώ έναν λογαριασμό προκειμένου να παραμένω ενημερωμένος μέσα από τις συζητήσεις αυτές.

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με ένα κλιματιστικό που θέλω να αγοράσω.

Συγκεκριμένα, αφού ήρθα σε επικοινωνία με φίλο ψυκτικό με ενημέρωσε ότι για το μέγεθος του χώρου μου (σαλόνι) θα χρειαστώ ένα κλιματιστικό 18.000 BTU. Κατόπιν έρευνας αγοράς που έκανα, δεδομένου ότι διαθέτω max 1000 ευρώ (για ένα κλιματιστικό που θα ήθελα να μου κρατήσει αρκετά χρόνια, όσο αυτό είναι εφικτό) και μετά από συμβουλές κάποιων φίλων κατέληξα στα εξής κλιματιστικά:

 

1) SAMSUNG AR18FSSKABENEU ( http://www.skroutz.gr/s/2859720/Samsung-Jungfrau-F-AR18FSSKABEN.html?keyphrase=SAMSUNG+AR18FSSKABENEU )

2) TOYOTOMI TZN-18V3 ZEN ( http://www.skroutz.gr/s/3348784/Toyotomi-TZN-TZG-18V3-ZEN.html?keyphrase=TOYOTOMI+TZN-18V3+ZEN )

3) LG Artcool Mirror A18RK ( http://www.skroutz.gr/c/407/klimatistika.html?keyphrase=LG+Artcool+Mirror+A18RK )

 

Η αλήθεια είναι ότι (αν και ξέρω ότι δεν είναι ιδανικό κριτήριο) θέλω να έχει ωραία εμφάνιση λόγω της διακόσμησης του χώρου μου αλλά γνωρίζω ότι αυτό έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Τώρα ως αναφορά τα ανωτέρω κλιματιστικά, για το 1ο (το οποίο είναι η αδυναμία μου) το έχω ψάξει σε αρκετά καταστήματα και μου έχουν πει ότι δεν το διαθέτουν, είτε γιατί δεν "πούλαγε" είτε γιατί η εταιρεία δεν τους το προμηθεύει πλέον χωρίς περαιτέρω λεπτομέρειες. Για το 3ο μου είπαν ότι βγάζει προβλήματα και δεν είναι αξιόπιστο και για το 2ο δεν γνωρίζω τίποτα σχετικά με αξιολογήσεις. (Θα ήθελα να με συγχωρέστε εάν έχετε αναφερθεί παλαιότερτα σε αυτά τα κλιματιστικά και δεν βρήκα εγώ τα σχετικά σχόλια γιατί λόγω του όγκου δεν πρόλαβα να τα διαβάσω όλα).

Σε σύκριση με αυτά τα 3 κλιματιστικά θα ήθελα πολύ να μου πείτε τη γνώμη σας δεδομένου ότι θέλω να συνδυάσω ένα κλιματιστικό με ωραία εμφάνιση και καλά χαρακτηριστικά το οποίο θα χρησιμοποιώ και για θέρμανση σε συνδυασμό με καλοριφέρ (ελπίζω δλδ να μου αρκεί το κλιματιστικό τουλάχιστον για το σαλόνι :) ).

Εκτός και αν έχετε και κάποια άλλη πρόταση εκτός αυτών των κλιματιστικών.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και ελπίζω να μην σας κούρασα με το τεράστιο σχόλιο μου :D

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λέτε τώρα? Και το καλοριφέρ τον αέρα ζεσταίνει κατά κύριο λόγο.

Ελάχιστη ακτινοβολία στον τοίχο και σε 1μ. απόσταση μόνο. Αν σταματήσει η

κίνηση του αέρα στο δωμάτιο (βάζοντας ένα κάλυμμα πχ), παπαλα.

Το a/c το κανει αυτό, πιο βεβιασμενα γιατί έχει σχεδιαστεί για ψυξη, όπου

εκεί η ταχύτητα του αέρα, πρέπει να είναι υψηλή, ώστε να δίνει καλύτερη

αίσθηση ψυξης. Αν μειώσετε τη ταχύτητα του αέρα και κατέβει το σώμα χαμηλά,

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ.

Απλή φυσική είναι αυτό.

 

Τώρα στη πράξη, θέλω να αγοράσω αυτό.

AUX ASW-H18A4/SDR1 18000BTU ΚΛΑΣΗ Α/Α

Κοστίζει 299€ σε 6 δόσεις. Αξίζει για χρήση 2-3 ωρών καθημερινά οταν χρειάζεται?

Εχει ακούσει κάποιος κάτι κακό γι αυτό?

Διάβασα ότι ο συμπιεστής του ειναι hitachi.

Link to comment
Share on other sites

τα φαν κοιλ = βεβιασμενη κυκλοφορια του αερα = ιδια ποιοτητα ψυξης με τα κλιματιστικα με πολυ χειροτερο βαθμο αποδοση.

ενδοδαπεδια αν δεν ειναι καλα μελετημενη (27-28 βαθμους νερο) που στισ περισοτερες περιπτωσεις δεν ειναι χαιρετισματα

 

αν θες ποιοτητα θερμανσης και απολυτη οικονομια με κλιματιστικο κανε τα παρακατω.

 

α.βαλε σε ολους τους βασικους χωρους μηχανημα

β.αναβε τα παντα ολα εστω και με διαφορετικες θερμοκρασιες (στο καλοριφερ η στην ενδοδαπεδια δεν ζεστενεις ενα σωμα η μονο ενα μερος του σπιτιου)

γ,πρεπει να κανεις χρηση τουλαχιστον 12 ωρες την ημερα (ολα μαζι) H MH TA σταματας καθολου απλα οταν λειπεις η κοιμασαι βαλε πχ 19 βαθμους και οταν εισαι μεσα 22 η 21

δ.Οι ανεμιστιρες στο LOW και να μην χτυπανε παρα σε μια ακρη του εκαστοτε δωματιου

 

καντα αυτα και μετα ελα να με βρεις να συζητησεις για ποιοτητα θερμανσης και οικονομια μαζι.

 

υ.γ μετα απο καποιο διαστημα 10 ωρες νομιζεις οτι δεν θα ζεσταθουν οι τοιχοι σου και τα πατωματα ?

υγ 2 εχεις την εντυπωση οτι ολα αυτα τα διαστιμικα μοντελα κλιματιστικων τα βγαζουν για καλυτερη ψυξη απλα κοιτα να δεις τι γινεται στην σκανδιναβικες χωρες...

Link to comment
Share on other sites

φιλοι του φορουμ καλησπερα!

θελω να αγορασω ενα κλιματιστικο για δωματιο 9,5 τμ παιδικο , η περιοχη που μενω ειναι το Χαλανδρι.

θελω να μην ξεπερασω τα 500 ευρω και να κανω μια επιλογη οσο ειναι δυνατο πιο ποιοτικη.

εχω εως τωρα δει τα παρακατω:

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/TOYOTOMI-TZG-09V3-ZEN,99452,397574,685271.html?langId=-18

 

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/MITSUBISHI-9-SRK-25-ZJP,99452,397574,514048.html?langId=-18

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/121844-mitsubishi-msz-hj25va-smart

 

καθως επισης και τα inventor bon kai cosmo.

 

θα ηθελα παρακαλω τις αποψεις σας.

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

θελω να αγορασω ενα κλιματιστικο για δωματιο 9,5 τμ παιδικο , η περιοχη που μενω ειναι το Χαλανδρι.
Μια σκέψη μου είναι πως ίσως είναι προτιμότερος ένας θερμοπομπός ή κάτι αντίστοιχο. Και εξηγώ γιατί. Αν το σπίτι έχει καλή μόνωση ή γενικά είναι ζεστό, χρειάζεται λίγη ενέργεια για να ζεσταθεί εφ' όσον είναι και μικρό. Εκτίμησή μου είναι περίπου 300-500W κατά μέσο όρο. Με αυτά τα δεδομένα δεν ξέρω ποιό συμφέρει περισσότερο.

Πάντως σε κάθε περίπτωση αν επιλέξεις κλιματιστικό να είνα κάποιο που η ελάχιστη κατανάλωσή του να είναι χαμηλή. Π.χ. είχα δει μοντέλο που είχε ελάχιστη κατανάλωση 70W (αλλά δεν το βρίσκω τώρα). Το Mitsubishi που αναφέρεις έχει ελάχιστη κατανάλωση 870W (στη δεύτερη σελίδα, SYSTEM POWER INPUT). Έτσι νομίζω δεν είναι κατάλληλο για μικρό δωμάτιο.

 

Έχω βάλει ένα Mitsubishi σε ένα δωμάτιο 11,5 τμ και δεν είμαι ευχαριστημένος. Με ελάχιστη κατανάλωση 230W στη θέρμανση (βέβαια λόγω του μικρού δωματίου κλείνει για μεγάλα χρονικά διαστήματα). Και η διακύμανση της θερμοκρασίας είναι μεγάλη.

 

Ας πούνε και άλλοι την άποψή τους για το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

φιλοι του φορουμ καλησπερα!

θελω να αγορασω ενα κλιματιστικο για δωματιο 9,5 τμ παιδικο , η περιοχη που μενω ειναι το Χαλανδρι.

θελω να μην ξεπερασω τα 500 ευρω και να κανω μια επιλογη οσο ειναι δυνατο πιο ποιοτικη.

εχω εως τωρα δει τα παρακατω:

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/TOYOTOMI-TZG-09V3-ZEN,99452,397574,685271.html?langId=-18

 

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/MITSUBISHI-9-SRK-25-ZJP,99452,397574,514048.html?langId=-18

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/121844-mitsubishi-msz-hj25va-smart

 

καθως επισης και τα inventor bon kai cosmo.

 

θα ηθελα παρακαλω τις αποψεις σας.

ευχαριστω πολυ!

εχω το toyotomi σε βορινο δωματιο με καλη μονωση στη νεα σμυρνη. το πηρα το καλοκαιρι. πολυ καλο . αθορυβο με πολλα εξτρα σε λειτουργιες. επισης και τα αλλα που εχεις βαλει ειναι πολυ καλα.

καταναλωση τωρα αναφερουν στο χρονο kw.

περσυ ειχα παρει 2 lg 9αριa hero. καταναλωση στη ψυξη απο 0-1-0,6kw στη θερμανση απο 0,1-0,76kw.

οποτε κapoy ekei paizei kai to togiotomi,.

Link to comment
Share on other sites

[quote=pavlitakis1;5035412

Τώρα στη πράξη, θέλω να αγοράσω αυτό.

AUX ASW-H18A4/SDR1 18000BTU ΚΛΑΣΗ Α/Α

Κοστίζει 299€ σε 6 δόσεις. Αξίζει για χρήση 2-3 ωρών καθημερινά οταν χρειάζεται?

Εχει ακούσει κάποιος κάτι κακό γι αυτό?

Διάβασα ότι ο συμπιεστής του ειναι hitachi.

 

Περίεργη μάρκα...:worry:

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Η ενδοδαπέδια όντως δεν μπορεί να κλείνει και να ανοίγει ανά δωμάτιο και ούτε μπορείς να την κλείνεις το πρωί και να την ανοίγεις το βράδυ, αφού κάτι τέτοιο είναι ενάντια στην λογική λειτουργίας της. Αυτό που μου πρότειναν, ο συνδυασμός ενδοδαπέδιας και κλιματιστικών, είναι μια λύση σχετικά φθηνή για κάλυψη των χώρων που χρειάζεται να θερμανθούν ή να ψυχθούν σχετικά γρήγορα και για μερικές μόνο ώρες μέσα στην ημέρα, ενω η ενδοδαπέδια θα διατηρεί ένα επίπεδο θερμοκρασίας για όλο το σπίτι όλη την ημέρα. Δυστυχώς η επένδυση για ΑΘ κοστίζει αρκετά και δεν μπορώ να εμπιστευτώ την τιμολογιακή πολιτική της ΔΕΗ και να υπολογίσω μακροχρόνιες αποσβέσεις.
Λάθος πρόταση έκανα. Πριν λίγο είχα μια μικρή κουβέντα με κάποιον και το συνειδητοποίησα. Δεν είναι σωστή λύση να βάλεις αντλία θερμότητας. Το κόστος του πετρελαίου είναι σχεδόν ίδιο με το κόστος της αντλίας θερμότητας, έτσι δεν έχει νόημα να αντικαταστήσεις με ΑΘ (φαντάζομαι η ενδοδαπέδια δουλεύει με καυστήρα πετρελαίου).

 

Απλά μου φαίνεται ότι η λύση είναι αυτή που σκέφτηκες, να μην θερμαίνεις όλο το σπίτι, αλλά τοπικά όπου χρειάζεται. (Και η ενδοδαπέδια μπορεί να δουλεύει μόνο όσες ώρες χρειάζεται, όταν π.χ. θέλεις να θερμαίνονται όλοι οι χώροι). Δεν έχει νόημα να θερμαίνοντα τα υπνοδωμάτια όταν όλοι είναι στην τραπεζαρία. Όπως επίσης, γιατί να θερμαίνεται η τραπεζαρία όταν όλοι κοιμούνται.

Edited by Johnge
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...