Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, μόλις ανακάλυψα το forum αυτό καθώς έψαχνα σχτικά με το κλιματιστικό που θέλω να αγοράσω. Διάβασα αρκετές από τις προηγούμενες σελίδες και μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα και εμπεριστατωμένα τα όσα γράφετε οπότε το θεώρησα χρήσιμο να φτιάξω και εγώ έναν λογαριασμό προκειμένου να παραμένω ενημερωμένος μέσα από τις συζητήσεις αυτές.

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με ένα κλιματιστικό που θέλω να αγοράσω.

Συγκεκριμένα, αφού ήρθα σε επικοινωνία με φίλο ψυκτικό με ενημέρωσε ότι για το μέγεθος του χώρου μου (σαλόνι) θα χρειαστώ ένα κλιματιστικό 18.000 BTU. Κατόπιν έρευνας αγοράς που έκανα, δεδομένου ότι διαθέτω max 1000 ευρώ (για ένα κλιματιστικό που θα ήθελα να μου κρατήσει αρκετά χρόνια, όσο αυτό είναι εφικτό) και μετά από συμβουλές κάποιων φίλων κατέληξα στα εξής κλιματιστικά:

 

1) SAMSUNG AR18FSSKABENEU ( http://www.skroutz.gr/s/28...AR18FSSKABENEU )

2) TOYOTOMI TZN-18V3 ZEN ( http://www.skroutz.gr/s/33...I+TZN-18V3+ZEN )

3) LG Artcool Mirror A18RK ( http://www.skroutz.gr/c/40...l+Mirror+A18RK )

 

Η αλήθεια είναι ότι (αν και ξέρω ότι δεν είναι ιδανικό κριτήριο) θέλω να έχει ωραία εμφάνιση λόγω της διακόσμησης του χώρου μου αλλά γνωρίζω ότι αυτό έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Τώρα ως αναφορά τα ανωτέρω κλιματιστικά, για το 1ο (το οποίο είναι η αδυναμία μου) το έχω ψάξει σε αρκετά καταστήματα και μου έχουν πει ότι δεν το διαθέτουν, είτε γιατί δεν "πούλαγε" είτε γιατί η εταιρεία δεν τους το προμηθεύει πλέον χωρίς περαιτέρω λεπτομέρειες. Για το 3ο μου είπαν ότι βγάζει προβλήματα και δεν είναι αξιόπιστο και για το 2ο δεν γνωρίζω τίποτα σχετικά με αξιολογήσεις. (Θα ήθελα να με συγχωρέστε εάν έχετε αναφερθεί παλαιότερτα σε αυτά τα κλιματιστικά και δεν βρήκα εγώ τα σχετικά σχόλια γιατί λόγω του όγκου δεν πρόλαβα να τα διαβάσω όλα).

Σε σύκριση με αυτά τα 3 κλιματιστικά θα ήθελα πολύ να μου πείτε τη γνώμη σας δεδομένου ότι θέλω να συνδυάσω ένα κλιματιστικό με ωραία εμφάνιση και καλά χαρακτηριστικά το οποίο θα χρησιμοποιώ και για θέρμανση σε συνδυασμό με καλοριφέρ (ελπίζω δλδ να μου αρκεί το κλιματιστικό τουλάχιστον για το σαλόνι ).

Εκτός και αν έχετε και κάποια άλλη πρόταση εκτός αυτών των κλιματιστικών.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και ελπίζω να μην σας κούρασα με το τεράστιο σχόλιο μου

Παρακαλώ τα φώτα σας.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

**1) http://www.skroutz.gr/s/2859720/Samsung-Jungfrau-F-AR18FSSKABEN.html?keyphrase=SAMSUNG+AR18FSSKABENEU

**2) http://www.skroutz.gr/s/3348784/Toyotomi-TZN-TZG-18V3-ZEN.html?keyphrase=TOYOTOMI+TZN-18V3+ZEN

**3) http://www.skroutz.gr/c/407/klimatistika.html?keyphrase=LG+Artcool+Mirror+A18RK

 

Αγαπητοί φίλοι μια και δε βρήκα στο thread παρόμοια κλιματιστικά, σας παραθέτω την εμπειρία μου:

Εδώ και σχεδόν 1 μήνα έχω στην κατοχή μου 2 κλιματιστικά Samsung Σειρά Κ (Jungfrau Flagship, Inverter).

Συγκεκριμένα το http://www.skroutz.gr/s/448255/Samsung-AQV09KBBN.html

και

http://www.skroutz.gr/s/448252/Samsung-AQV12KBBN.html

Μου στοίχησαν 804 το 12άρι και 726 το 9αρι (σε 24 άτοκες δόσεις). Είχα κάνει χρήση κάποιου κουπονιού electroworld γι'αυτό και η διαφορά σε σχέση με τις τιμές skroutz.

 

Παρότι πήρα τη συμβουλή του starenios πριν την αγορά την αψήφισα και προτίμησα να ρισκάρω αφού βέβαια είχα συζητήσει και με 2 ακόμα άτομα του χώρου. Τον ευχαριστώ πολύ πάντως.

Βασίστηκα κυρίως σε τεχνικά χαρακτηριστικά (ιδιαίτερα για τη θέρμανση με COP 5.2 και τη μηδενική κατανάλωση standby), στη νεότητα των μοντέλων, στο design αλλά και στη δυνατότητα wifi !!!

Φαίνεται πως για την ώρα έχω δικαιωθεί.

Τα κλιματιστικά έχουν άριστη απόδοση για τους χώρους που τα έβαλα. Το 9άρι σε δωμάτιο 13 τετρ. και το 12άρι στο σαλόνι 26 τετραγωνικά + κάτι ψιλά διάδρομος.

Στο 10λεπτο οι χώροι γίνονται ψυγείο. Μετρήσεις αέρα στις θυρίδες μου δίνουν 10 βαθμούς στην ψύξη και 49 στη θέρμανση.

Είναι πολύ αθόρυβα σε σχέση με ότι έχω δει από φίλους και εσωτερικά αλλά και εξωτερικά (2πλός συμπιεστής BLDC). Χαρακτηριστικό που ενδιέφερε πάρα πολύ λόγω του ότι σκοπεύω να κάνω χειμερινή χρήση που σημαίνει ότι θα τα έχω αρκετές ώρες σε λειτουργία και σε ήσυχο περιβάλλον.

 

Έχουν ιονιστή S-plasma και ειδικά φίλτρα HD (αντιαλλεργικά) πράγμα που επίσης με ενδιέφερε πολύ λόγω μικρών παιδιών. Δεν μπορώ για την ώρα να κρίνω τη δουλειά που κάνει ο καθαρισμός του αέρα γιατί δεν μπορώ να το ελέγξω. Το επιλέγω πάντα όμως με τη λειτουργία του κλιματιστικού και υπάρχει και οπτική ένδειξη. Το χειμώνα θα δώ με τις ιώσεις των παιδιών!!!

 

2 επίσης λειτουργίες που αξίζουν προσοχής:

α) οικονομική λειτουργία που βασίζεται στη διατήρηση του υψηλότερου συντελεστή EER μέχρι να επιτευχθεί η επιθυμητή θερμοκρασία (μόνο για ψύξη όμως).

β) Ευχάριστη ατμόσφαιρα (delight cool) που βασίζεται σε ένα μοντέλο παρακολούθησης της υγρασίας του χώρου για την επίτευξη μια ιδανικής θερμοκρασίας που προσφέρει άνεση ανεξαρτήτως της ρύθμισης θερμοκρασίας.

 

όγκος: Η μονάδα και η εσωτερική αλλά και η έξω περισσότερο, είναι λίγο μεγαλύτερες απ'ότι φανταζόμουν και σε σχέση με ένα παλιό 12άρι General που έχω. Αν όμως ο όγκος έχει σχέση με την ποιότητα του έργου που προσφέρουν τότε χαλάλι.

 

Άλλα χαρακτηριστικά:

design: Ήταν και ο μεγαλύτερος φόβος μου. Άλλο να το βλέπεις στο prospectus και σε φωτο στο internet και άλλο να το έχεις live στο σαλόνι σου. Η γυναίκα μου ήταν σίγουρη εγώ διστακτικός! Μιλάμε για μαύρο/μοβ-σκούρο μπλε χρώμα πρισματικών αποχρώσεων!!! Τελικά είναι το κάτι άλλο. Μας αρέσει αφάνταστα στο χώρο. Σίγουρα δεν το προτείνω σε κάποιον που θέλει το κλιματιστικό να μην φαίνεται. Αυτό φαίνεται αλλά με πολύ ωραίο τρόπο.

 

Το κερασάκι; WiFi: Εδώ η samsung είναι ένα βήμα μπροστά. Με την εφαρμογή που έχει για android και iOs μπορείς να χειριστείς τα πάντα εξ'αποστάσεως είτε εντός είτε εκτός σπιτιού. Να δεις πχ από τη δουλειά σου ποια είναι η τρέχουσα θερμοκρασία στο χώρο χωρίς να το βάλεις εμπρός. Αν θες το βάζεις κιόλας και το ρυθμίζεις λεπτομερώς με άνα εξαιρετικό user interface. Για χρήση εντός σπιτιού η ευκολία που βρίσκω είναι μόνο το γενικό έλεγχο όλων των μονάδων χωρίς να είσαι στο δωμάτιο που απαιτείται για τηλεχειρισμό. Εκτός σπιτιού όμως, είτε με 3g είτε με wifi για το κινητό μπορείς να κάνεις παπάδες! Στην εκτός σπιτιού χρήση πρέπει να κάνεις registration των συσκευών σε ειδική σελίδα της samsung. Το aircondition στο cloud εν ολίγοις!

 

Αυτά για την ώρα. Παράθεσα το mini review μια και είδα δε βρήκα καμιά άλλη εμπειρία καταναλωτή είτε θετική είτε αρνητική. Είμαι ικανοποιημένος με την αγορά και ελπίζω να συνεχίσω και σε βάθος χρόνου. Αν έχει απορίες κάποιος ευχαρίστως να απαντήσω σε αυτά που γνωρίζω πάντα!

 

Καλησπέρα φίλε μου, σου έχω στείλει μήνυμα σχετικά με το συγκεκριμένο κλιματιστικό, ελπίζω να μου απαντήσεις..ευχαριστώ.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Αραγε τα κλιματιστικα με εσωτερικη μοναδα δαπεδου σε ποια κατηγορια εντασωνται?στα τυπου φαν κοιλ , αρα ιδιας αισθησης θερμανσης/ ψυξης του χωρου ή σε σπλιτακι δαπεδου?

Θα μπορουσαν καλλιστα 3-4 σπλιτακι δαπεδου να συναγωνιστουν (σε τιμη για πλακα ,την ξεπερνανε κιολας) την ποιοτητα μιας Αθ κεντρικης μοναδας με φανκοιλ?

Γιατι αραγε τα δαπεδου εχουν 30% υψηλοτερη τιμη?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, μόλις ανακάλυψα το forum αυτό καθώς έψαχνα σχτικά με το κλιματιστικό που θέλω να αγοράσω. Διάβασα αρκετές από τις προηγούμενες σελίδες και μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα και εμπεριστατωμένα τα όσα γράφετε οπότε το θεώρησα χρήσιμο να φτιάξω και εγώ έναν λογαριασμό προκειμένου να παραμένω ενημερωμένος μέσα από τις συζητήσεις αυτές.

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με ένα κλιματιστικό που θέλω να αγοράσω.

Συγκεκριμένα, αφού ήρθα σε επικοινωνία με φίλο ψυκτικό με ενημέρωσε ότι για το μέγεθος του χώρου μου (σαλόνι) θα χρειαστώ ένα κλιματιστικό 18.000 BTU. Κατόπιν έρευνας αγοράς που έκανα, δεδομένου ότι διαθέτω max 1000 ευρώ (για ένα κλιματιστικό που θα ήθελα να μου κρατήσει αρκετά χρόνια, όσο αυτό είναι εφικτό) και μετά από συμβουλές κάποιων φίλων κατέληξα στα εξής κλιματιστικά:

 

1) SAMSUNG AR18FSSKABENEU ( http://www.skroutz.gr/s/28...AR18FSSKABENEU )

2) TOYOTOMI TZN-18V3 ZEN ( http://www.skroutz.gr/s/33...I+TZN-18V3+ZEN )

3) LG Artcool Mirror A18RK ( http://www.skroutz.gr/c/40...l+Mirror+A18RK )

 

Η αλήθεια είναι ότι (αν και ξέρω ότι δεν είναι ιδανικό κριτήριο) θέλω να έχει ωραία εμφάνιση λόγω της διακόσμησης του χώρου μου αλλά γνωρίζω ότι αυτό έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Τώρα ως αναφορά τα ανωτέρω κλιματιστικά, για το 1ο (το οποίο είναι η αδυναμία μου) το έχω ψάξει σε αρκετά καταστήματα και μου έχουν πει ότι δεν το διαθέτουν, είτε γιατί δεν "πούλαγε" είτε γιατί η εταιρεία δεν τους το προμηθεύει πλέον χωρίς περαιτέρω λεπτομέρειες. Για το 3ο μου είπαν ότι βγάζει προβλήματα και δεν είναι αξιόπιστο και για το 2ο δεν γνωρίζω τίποτα σχετικά με αξιολογήσεις. (Θα ήθελα να με συγχωρέστε εάν έχετε αναφερθεί παλαιότερτα σε αυτά τα κλιματιστικά και δεν βρήκα εγώ τα σχετικά σχόλια γιατί λόγω του όγκου δεν πρόλαβα να τα διαβάσω όλα).

Σε σύκριση με αυτά τα 3 κλιματιστικά θα ήθελα πολύ να μου πείτε τη γνώμη σας δεδομένου ότι θέλω να συνδυάσω ένα κλιματιστικό με ωραία εμφάνιση και καλά χαρακτηριστικά το οποίο θα χρησιμοποιώ και για θέρμανση σε συνδυασμό με καλοριφέρ (ελπίζω δλδ να μου αρκεί το κλιματιστικό τουλάχιστον για το σαλόνι ).

Εκτός και αν έχετε και κάποια άλλη πρόταση εκτός αυτών των κλιματιστικών.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και ελπίζω να μην σας κούρασα με το τεράστιο σχόλιο μου

Παρακαλώ τα φώτα σας.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

**1) http://www.skroutz.gr/s/2859720/Samsung-Jungfrau-F-AR18FSSKABEN.html?keyphrase=SAMSUNG+AR18FSSKABENEU

**2) http://www.skroutz.gr/s/3348784/Toyotomi-TZN-TZG-18V3-ZEN.html?keyphrase=TOYOTOMI+TZN-18V3+ZEN

**3) http://www.skroutz.gr/c/407/klimatistika.html?keyphrase=LG+Artcool+Mirror+A18RK

 

 

 

Καλησπέρα φίλε μου, σου έχω στείλει μήνυμα σχετικά με το συγκεκριμένο κλιματιστικό, ελπίζω να μου απαντήσεις..ευχαριστώ.

 

Αν και απάντησα προσωπικά, θα το γράψω και εδώ: 1μισι χρόνο μετά, συνεχίζω να θεωρώ ότι έκανα την καλύτερη επένδυση σε κλιματιστικά με τα samsung.

Είναι άψογα!

Link to comment
Share on other sites

http://www.frigohellas.gr/product_detail.jsp?prdId=600260&extLang=

 

Μπορει καποιος να με συμβουλεψει για το παραπανω μηχανημα?????

Link to comment
Share on other sites

Αν και απάντησα προσωπικά, θα το γράψω και εδώ: 1μισι χρόνο μετά, συνεχίζω να θεωρώ ότι έκανα την καλύτερη επένδυση σε κλιματιστικά με τα samsung.

Είναι άψογα!

 

 

καλο το φιατακι αλλα,υπαρχουν πολλοι καλυτερες :lol:

 

Θα ήθελα και την άποψη σας για το daikin ftxn 25l/rx25l.

To έχω βρει στα 500 ευρώ.

Μήπως ειναι παλιάς τεχνολογίας μοντέλο?

 

παλιο ειναι,αν και αδιαφορο.Αυτο ομως Fujitsu ASYG25LLCP, εινι καλυτερο λογω ενεργειακης αποδοσης και οικονομικοτερο.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

http://www.frigohellas.gr/product_detail.jsp?prdId=600260&extLang=

 

Μπορει καποιος να με συμβουλεψει για το παραπανω μηχανημα?????

 

Μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτο....το θελω για οικονομια κυριως και καλη αποδοση

Link to comment
Share on other sites

Ximikos πολυ καλο....
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ximikos πολυ καλο....

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου....ειπα να παρω 2 τετοια για να εχω οικονομια και ποιοτητα αλλα ειμαι πολυ ασχετος σε αυτα τα πραγματα....

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για ένα οικονομικό κλιματιστικό inverter για χώρο 20 τ.μ. κυρίως για θέρμανση .

 

Το CELCIA INVERTER 12.000 btu που εχει το leroy merlin στο φυλλάδιο του σελ 21

http://e-tract.leroymerlin.gr/oikonomiki_thermansi/

στην τιμή 320 € είναι καλό;

 

Κάποιος κάτοχός του αντιμετωπίζει κάποιο σημαντικό πρόβλημα;

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο πιο αξιόπιστο σε χαμηλή τιμή;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ήθελα την γνώμη σας. Για ενιαίο χώρο 65τμ. ποιο από τα δύο 18άρια κλιματιστικά να διαλέξω. Αυτό το mitsubishi ή αυτό εδώ το Fujitsu που βγαίνει 100€ φθηνότερο.

 

Αντίστοιχα για το ίδιο σπίτι, στο 2ο επίπεδο Σαλοκουζίνα ενιαίος χώρος 75-80τμ. ποιο από τα δύο 24άρια BTU να πάρω; Αυτό το Mitsubishi ή αυτό το Fujitsu

 

Μου είπαν ότι είναι στην ίδια κατηγορία από πλευράς ποιότητας κατασκευής και απόδοσης. Αν όμως πάρω τα φουζίτσου γλιτώνω συνολικά 300 ευρώ. Μήπως τα γνωρίζετε τα συγκεκριμένα μοντέλα και ποια θα μου συνιστούσατε να διαλέξω;

Lifestyle σε χάπια έχετε? Γιατί γεννήθηκα μίζερος και κακόμοιρος...
Link to comment
Share on other sites

Αραγε τα κλιματιστικα με εσωτερικη μοναδα δαπεδου σε ποια κατηγορια εντασωνται?στα τυπου φαν κοιλ , αρα ιδιας αισθησης θερμανσης/ ψυξης του χωρου ή σε σπλιτακι δαπεδου?

Θα μπορουσαν καλλιστα 3-4 σπλιτακι δαπεδου να συναγωνιστουν (σε τιμη για πλακα ,την ξεπερνανε κιολας) την ποιοτητα μιας Αθ κεντρικης μοναδας με φανκοιλ?

Γιατι αραγε τα δαπεδου εχουν 30% υψηλοτερη τιμη?

Ειναι ακριβως σπλιτακια τιποτα παραπανω,και ακριβωτερα γιατι δεν εχουν μεγαλη παραγωγη-ζητηση,οπως τα 175/55/R15 στα λαστιχα ειναι ακριβωτερα απο 185/50/R15.

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ήθελα την γνώμη σας. Για ενιαίο χώρο 65τμ. ποιο από τα δύο 18άρια κλιματιστικά να διαλέξω. Αυτό το mitsubishi ή αυτό εδώ το Fujitsu που βγαίνει 100€ φθηνότερο.

 

Αντίστοιχα για το ίδιο σπίτι, στο 2ο επίπεδο Σαλοκουζίνα ενιαίος χώρος 75-80τμ. ποιο από τα δύο 24άρια BTU να πάρω; Αυτό το Mitsubishi ή αυτό το Fujitsu

 

Μου είπαν ότι είναι στην ίδια κατηγορία από πλευράς ποιότητας κατασκευής και απόδοσης. Αν όμως πάρω τα φουζίτσου γλιτώνω συνολικά 300 ευρώ. Μήπως τα γνωρίζετε τα συγκεκριμένα μοντέλα και ποια θα μου συνιστούσατε να διαλέξω;

 

το 18αρι fujitsu ειναι πιο οικονομικο στην θερμανση και εινι 4000 βτυ παραπανω απο το αλλο.

Στο 24ρι το μιτσουμπισι ειναι ειναι πιο οικονομικο στην θερμανση.

Ειναι τα +++ που εχουν στην ενεργειακη κλαση

Ειναι ακριβως σπλιτακια τιποτα παραπανω,και ακριβωτερα γιατι δεν εχουν μεγαλη παραγωγη-ζητηση,οπως τα 175/55/R15 στα λαστιχα ειναι ακριβωτερα απο 185/50/R15.

 

Το θεμα ειναι οτι μονο σοβαρες εταιρειες ασχολουνται με αυτο το σπορ.Ειναι δυνατον να ειναι 30-40% ακριβοτερα?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς θα ήθελα να ευχαριστήσω,σαν νέο μέλος,όλα τα παιδιά που με τις γνώσεις τους μας βοηθούν ανιδιοτελώς στην επιλογή κλιματιστικού. Μπορεί να είμαι νέο μέλος αλλά κυριολεκτικά έχω ξεκοκκαλίσει ολόκληρο το thread.

 

Στο δια ταύτα, αγόρασα πρόσφατα ένα hitachi rak-60ppa το οποίο εγκαταστάθηκε πριν από ένα μήνα περίπου.Ο καιρός ήταν καλός οπότε δε χρειάστηκε να το λειτουργήσω μέχρι πριν από λίγες μέρες.Αυτό που μου έκανε εντύπωση σήμερα είναι οτι ενώ η εξωτερική θερμοκρασία ήταν 7-8 βαθμούς αυτό σταματούσε κάθε μια ώρα περίπου για απόψυξη.Είναι φυσιολογικό;

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς θα ήθελα να ευχαριστήσω,σαν νέο μέλος,όλα τα παιδιά που με τις γνώσεις τους μας βοηθούν ανιδιοτελώς στην επιλογή κλιματιστικού. Μπορεί να είμαι νέο μέλος αλλά κυριολεκτικά έχω ξεκοκκαλίσει ολόκληρο το thread.

 

Στο δια ταύτα, αγόρασα πρόσφατα ένα hitachi rak-60ppa το οποίο εγκαταστάθηκε πριν από ένα μήνα περίπου.Ο καιρός ήταν καλός οπότε δε χρειάστηκε να το λειτουργήσω μέχρι πριν από λίγες μέρες.Αυτό που μου έκανε εντύπωση σήμερα είναι οτι ενώ η εξωτερική θερμοκρασία ήταν 7-8 βαθμούς αυτό σταματούσε κάθε μια ώρα περίπου για απόψυξη.Είναι φυσιολογικό;

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Όχι τόσο.Καλύτερα να το κοιτάξεις.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς θα ήθελα να ευχαριστήσω,σαν νέο μέλος,όλα τα παιδιά που με τις γνώσεις τους μας βοηθούν ανιδιοτελώς στην επιλογή κλιματιστικού. Μπορεί να είμαι νέο μέλος αλλά κυριολεκτικά έχω ξεκοκκαλίσει ολόκληρο το thread.

 

Στο δια ταύτα, αγόρασα πρόσφατα ένα hitachi rak-60ppa το οποίο εγκαταστάθηκε πριν από ένα μήνα περίπου.Ο καιρός ήταν καλός οπότε δε χρειάστηκε να το λειτουργήσω μέχρι πριν από λίγες μέρες.Αυτό που μου έκανε εντύπωση σήμερα είναι οτι ενώ η εξωτερική θερμοκρασία ήταν 7-8 βαθμούς αυτό σταματούσε κάθε μια ώρα περίπου για απόψυξη.Είναι φυσιολογικό;

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

απο το μανιουαλ του ακιρα.

 

Απόψυξη:

* Όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι χαμηλή αλλά η υγρασία υψηλή, μετά από αρκετό χρόνο λει-τουργίας, θα αρχίσει να σχηματίζεται πάγος στην εξωτερική μονάδα, γεγονός που θα επηρρεάσει

την απόδοση της θέρμανσης, και τότε θα ενεργοποιηθεί η λειτουργία αυτόματης απόψυξης και η

λειτουργία της θέρμανσης θα διακοπεί για 8-10 λεπτά.

* Κατά τη διάρκεια της αυτόματης απόψυξης, οι ανεμιστήρες της εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας

θα σταματήσουν να λειτουργούν.

* Κατά τη διάρκεια της απόψυξης, η ένδειξη στην εσωτερική μονάδα θα αναβοσβήνει, και η εξωτερι-κή μονάδα πιθανά να εκπέμπει υδρατμούς. Αυτό συμβαίνει εξαιτίας της απόψυξης, δεν πρόκειται

για δυσλειτουργία.

* Μετά το τέλος της απόψυξης, η λειτουργία θέρμανσης θα αποκατασταθεί αυτόματα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

το 18αρι fujitsu ειναι πιο οικονομικο στην θερμανση και εινι 4000 βτυ παραπανω απο το αλλο.

Στο 24ρι το μιτσουμπισι ειναι ειναι πιο οικονομικο στην θερμανση.

Ειναι τα +++ που εχουν στην ενεργειακη κλαση

 

Οκ, σ΄ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Μάλλον θα πάω για τα fujitsu. 300 ευρώ διαφορά δεν είναι λίγα

Lifestyle σε χάπια έχετε? Γιατί γεννήθηκα μίζερος και κακόμοιρος...
Link to comment
Share on other sites

το 18αρι fujitsu ειναι πιο οικονομικο στην θερμανση και εινι 4000 βτυ παραπανω απο το αλλο.

Στο 24ρι το μιτσουμπισι ειναι ειναι πιο οικονομικο στην θερμανση.

Ειναι τα +++ που εχουν στην ενεργειακη κλαση

 

 

Το θεμα ειναι οτι μονο σοβαρες εταιρειες ασχολουνται με αυτο το σπορ.Ειναι δυνατον να ειναι 30-40% ακριβοτερα?

Οταν λες σοβαρες εταιριες ποιες εννοεις; εγω εχω ενα HAIER, την θεωρεις σοβαρη εταιρια γιατι εγω οχι.

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες σοβαρες εταιριες ποιες εννοεις; εγω εχω ενα HAIER, την θεωρεις σοβαρη εταιρια γιατι εγω οχι.

 

ουτε εγω,πρωτη φορα την ακουω.

Αναφερομαι ομως σε οικιακη χρηση 9-12-18 btu .Οπως ανεφερα και ποιο πριν σε επαγγελματικους χωρους χρησιμοποιουνται κατα κορον,η απορια μου ειναι σε οικιακους γιατι δεν....

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω,πρωτη φορα την ακουω.

Αναφερομαι ομως σε οικιακη χρηση 9-12-18 btu .Οπως ανεφερα και ποιο πριν σε επαγγελματικους χωρους χρησιμοποιουνται κατα κορον,η απορια μου ειναι σε οικιακους γιατι δεν....

Μημπως μπερδευεις τα fancoils με τα split δαπεδου αερα-αερα;

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Μημπως μπερδευεις τα fancoils με τα split δαπεδου αερα-αερα;

 

http://www.skroutz.gr/s/268223/Fujitsu-AGYF09L.html

 

δεν μπερδευω τιποτα...Το αντιστοιχο με εσ.μοναδα τοιχου (τα γνωστα μας) εχει καπου 400€ ,αν θυμαμαι καλα.Με ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα,περα απο τον θορυβο ,που αυτο φτανει 22db!!!!!!!

Για αυτο απορω, σχεδον την διπλη τιμη καποιο λογω θα εχει......

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Με αυτές τις συνεχόμενες βροχές και την απότομη κάθοδο της θερμοκρασίας εμφανίστηκε η υγρασία στα κουφώματα του σπιτιού και όχι μόνο.Οπότε και γω είπα να λειτουργήσω την αφύγρανση του κλιματιστικού.Το ρυθμίζω το κλιματιστικό στην αφύγρανση,ξεκινάει βγάζοντας κρύο αέρα για 2-3 λεπτά και σταματάει για πολλή ώρα.Χθες το άφησα όλο το βράδυ και το πρωί δν είχε ούτε μία σταγόνα νερό ο κουβάς ενώ τα παράθυρα ήταν λες και πήρα το λάστιχο και τα έβρεξα.Το σύστημα αυτό δεν ειναι για να τραβάει την υγρασία;Οι αφυγραντήρες που κυκλοφορούν στο εμπόριο κάνουν άλλη δουλειά;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Η λειτουργία αφύγρανσης στα split κλιματιστικά αφορά την ρύθμιση της υγρασίας σε εσωτερικούς χώρους όταν οι εξωτερικές θερμοκρασίες είναι αρκετά υψηλές, με σκοπό τη δημιουργία μιας πιο υποφερτής ατμόσφαιρας. Όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι χαμηλή η λειτουργία αυτή είναι εξαιρετικά δύσκολο να αποδώσει διότι η εξωτερική υγρασία είναι κατά κανόνα μεγαλύτερη από την εσωτερική.

Αν ανατρέξεις στο manual του κλιματιστικού σου θα διαπιστώσεις ότι η λειτουργία αφύγρανσης έχει κάποιο ελάχιστο όριο εξωτερικής θερμοκρασίας, συνήθως 18°C.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gnt ακόμη μια ερώτηση.Το νερό που βγάζει η εξωτερική μονάδα είναι η υγρασία από μέσα στο σπίτι?Είμαι λίγο άσχετος με το θέμα όπως κατάλαβες:O
Link to comment
Share on other sites

παιδια για σας...

 

τις τελευταίες μερες διαβαζα εντατικα τα μυνηματα σας και μπορω να πω εμαθα πολλα....

 

ειμουν αναμεσα απο το να τα σκασω για Daikin αλλα για το συγκεκριμενο χωρο μεγαλο εννιαιο δωματιο κουζινα, τραπεζαρια καθιστικο προτιμησα το παραπανω Hitachi αφου ανοιγοκλεινουν πορτες σε μπαλκονι κτλ κτλ... μακαρι να ειχα κανει την ιδια ερευνα αγορας πριν αγορασω για το υπνοδωματιο με γραφειο υπολογιστη... σε αλλο οροφο που ειμαι παρα πολλες ωρες χειμωνα καλοκαιρι και ο εξαερισμος θα μου ηταν αρκετα χρησιμος.

 

αυτο που με προβληματιζει ειναι η ασφαλεια που χρειαζεται το Ηitachi. το manual http://www.hapm.hitachi-asia.com/index/techsupp/InstallationManual/INS_RAK-70PPA(EN).pdf δεν μου το λεει ξεκαθαρα για τις απαιτησεις στο ρευμα...ναι μεν λεει χρησιμοποιήστε το νομιμο για τον τοπο σας και αναφερει τη Γερμανια ως παραδειγμα και αντισταση 30Α.

 

το συγκεκριμενο κλιματιστικο θα αντικαταστησει Fujitec 18αρι.... εχω αποκλειστική αντισταση 16Α και αναρωτιεμαι εαν πρεπει να αλλαξω την αντισταση πριν ερθει αυριο το απογευμα ο τεχνικος που μου εχει περασει και τα αλλα μηχανηματα...

παντος ο ηλεκτρολογος μου και ο τεχνικος μου μου λενε οτι 16Α θα κανει μια χαρα.... ο ψυκτικος μου λεει οτι εχει βαλει μια 40Α μονο σε επαγγελματικο μηχανιμα.... πολυ μεγαλυτερο. εχει κανεις εμπειρια?

 

ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το καλωδιο ειναι 2,5

 

ευχαριστω. προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...