Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις μαλλον θα παω στο -Hitachi RAK-60PPA / RAC-60WPA θα βαλω μια 20αρα δεν τειθετε θεμα απλα με τα καλωδια λες να εχω θεμα? μιας και το συμβατικο 18αρι που εχω δουλευει κανονικα ..

 

απο οτι θυμαμαι με 16αρα δουλευει.Το να αλλαξεις εσυ την ασφαλεια ειναι επικινδυνο.Η ασφαλεια προστατευει το καλωδιο και αν δεν ειναι σωστη υπαρχει κινδυνος πυρκαγιας,οποτε καλυτερα να πεφτει η ασφαλεια παρα να καιγεται το καλωδιο.

 

Ούτε στεγνός λαιμός ούτε ξηρά μάτια. Το βράδυ το ρίχνω στους 20.

 

 

 

Τι εννοείς πόσο υγρασία έχει;

 

εννοω τι συστημα εχει για τον ελεγχο της υγρασιας γιατι κοιταξα kai δεν βρηκα κατι..

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

 

εννοω τι συστημα εχει για τον ελεγχο της υγρασιας γιατι κοιταξα kai δεν βρηκα κατι..

 

Από ότι καταλαβαίνω κανένα α/και δεν μπορεί να έχει έλεγχο υγρασίας όταν δουλεύει σε θέρμανση ειδικά (αλλά ούτε και σε ψυξη) .

Το μόνο που μπορεί να γίνει, είναι να δουλέψει λίγο σε ψύξη (τον χειμώνα), ώστε η υγροποίηση να αφαιρέσει λίγο νερό, με επίπτωση βέβαια την ψύξη του χώρου.

Τα υπόλοιπα φαντάζουν παραπλανητική διαφήμιση.

Άλλωστε στην θέρμανση δεν υφίσταται η "ξηρότητα" αλλά η αίσθηση δημιουργείται από την δυνατή ροή του αέρα, καθότι τα κλιματιστικά είναι φτιαγμένα για ψύξη και κατά 2ο λόγο για θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πολύ, στις οικιακές μονάδες (με εξαίρεση τα Ururu Sarara της Daikin και κάποια παλαιότερα Hitachi) δεν υπάρχει αποδοτικός τρόπος συνεχούς ρύθμισης της υγρασίας, υπό όλες τις συνθήκες. Αυτό συναντάται κυριώς σε κεντρικές εφαρμογές HVAC.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πολύ, στις οικιακές μονάδες (με εξαίρεση τα Ururu Sarara της Daikin και κάποια παλαιότερα Hitachi) δεν υπάρχει αποδοτικός τρόπος συνεχούς ρύθμισης της υγρασίας, υπό όλες τις συνθήκες. Αυτό συναντάται κυριώς σε κεντρικές εφαρμογές HVAC.

Και πάλι αντιβαίνει στην φυσική κάθε προσπάθεια ελέγχου της υγρασίας, εκτός αν συνοδεύεται από κατανάλωση κάποιου σημαντικού ποσού ενέργειας.

Όπως δηλ οι τυπικοί αφυγραντηρες.

Link to comment
Share on other sites

Τα συστήματα αυτά συνήθως εκμεταλλεύονται τη διαφορά σε σχετική υγρασία του εσωτερικού με τον εξωτερικό αέρα και με μια αντλία μεταφέρουν τον αέρα στο εσωτερικό, όπου αναμειγνύεται με τον ανακυκλούμενο εσωτερικό αέρα για να αυξηθεί η υγρασία. Δες για παράδειγμα το σύστημα της Daikin.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι πιστευω οτι οι περισσοτεροι βλεποντας υγρο τον εξ.τοιχο το τζαμι η το αλουμινιο θεωρουν οτι το κλιματιστικο υγραινει τον αερα.σου λεει αφου παλιοτερα δεν το ειχα οφειλεται σε αυτο. Ο φιλος παραπανω με τα 4 σωστα κλιματιστικα δεν εχει πια υγρασια και βουαλα -θαυμα- αλλα ειναι η σωστη μεθοδο θερμανσης .σωστα σωματα ,σψστη χρηση δεν εχει αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας.κα.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Η καλή ατμόσφαιρα προέρχεται από την σωστή χρήση - διαστασιολόγηση.

 

Παρόλα αυτά αν δείτε στο τεχνικό του φυλλάδιο αναφέρει την επιτήρηση της υγρασίας.

 

Το επιτυγχάνει με αισθητήρια υγρασίας μέσα και έξω.

 

Αυτό που κάνει είναι να μην ψύχει υπερβολικά το εξωτερικό στοιχείο τώρα τον χειμώνα και να μην υπερθερμαίνει το εσωτερικό.

 

 

 

Αυτό δικαιολογεί το γεγονός ότι βλέπω ελάχιστες σταγόνες έως καθόλου υγροποίηση στην εξωτερική(συλλέγεται σε δοχείο).

 

Το ίδιο συνέβαινε και το καλοκαίρι όπου το νερό ήταν πολύ λιγότερο απο αυτό που συνήθιζα να βλέπω με το παλιότερο που είχαμε πριν.

 

Σημειώνω ότι δεν μπορεί να κάνει διόρθωση ή ρύθμιση όπως η ururu. Απλά έχει κάποιες τιμές υγρασίας και λαμβάνει υπόψη και την υγρασία σαν παεάμετρο ώστε να επιτύχει την επιθυμητή θερμοκρασία.

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by impreza_sti
Google for ever
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Λοιπόν,από την ώρα που έχω ρυθμίσει τις περσίδες στο ανώτερο σημείο του κλιματιστικό μπορώ να πω ότι έχω ομοιόμορφη ζέστη σε όλο το σπίτι.Το κλιματιστικό έχει τοποθετηθεί στο κέντρο της σαλονοκουζίνας και κοιτάει προς το διάδρομο και τα 3 υπνοδωμάτια.Τα 2 δωμάτια όπως είναι λογικό τα έχω κλειστά γιατί δεν τα πολυχρησιμοποιώ.Το ρυθμίζω στο 22 auto και όταν πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία το σαλόνι έχει 20-21 και το υπνοδωμάτιο 19-20.Υπόψιν ότι το δωμάτιο έχει απόσταση σχεδόν 5 μέτρα ευθεία και δεξιά από το κλιματιστικό.Συνολικά μιλάμε για 55τ.μ στη βόρεια Ελλάδα.

Όταν τις περσίδες τις ρύθμιζα στο κατώτερο σημείο,στο σαλόνι είχα την ίδια ζέστη αλλά στο υπνοδωμάτιο μετα βιας έφτανε στους 16.Αυτήν την αίσθηση έχω και ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας.

Να σημειώσω ότι το κλιματιστικό για το οποίο μιλάω είναι το Hitachi-RAK-50PPA-RAC-50WPA.

Το λειτουργώ 24 ώρες συνεχόμενα εδώ και 1 μήνα και κάτι και η καταναλισκώμενη ενέργεια του είναι στις 305kw(τουλάχιστον αυτό γράφει το τηλεχειριστήριο και δεν ξέρω κατά πόσο είναι ακριβές),και νομίζω ότι είναι αρκετά καλά δεδομένου ότι οι εξωτ.θερμοκρασίες φτάσανε πολλές φορές κάτω του μηδενός.

Για όλα αυτά είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος!!!

Καλή χρονιά να έχουμε!

Sorry αν σας κούρασα:)

Link to comment
Share on other sites

Kατά πάσα πιθανότητα υπάρχει εμπόδιο στη ροή του αέρα για να πετυχαίνεις πιο ομοιόμορφη θέρμανση με τις περσίδες ψηλά. Να ξέρεις όμως ότι έτσι ρίχνεις την απόδοση αρκετά διότι για να ζεσταθεί ο αέρας στο χώρο χρειάζεται περισσότερο χρόνο.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Λοιπόν,από την ώρα που έχω ρυθμίσει τις περσίδες στο ανώτερο σημείο του κλιματιστικό μπορώ να πω ότι έχω ομοιόμορφη ζέστη σε όλο το σπίτι.Το κλιματιστικό έχει τοποθετηθεί στο κέντρο της σαλονοκουζίνας και κοιτάει προς το διάδρομο και τα 3 υπνοδωμάτια.Τα 2 δωμάτια όπως είναι λογικό τα έχω κλειστά γιατί δεν τα πολυχρησιμοποιώ.Το ρυθμίζω στο 22 auto και όταν πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία το σαλόνι έχει 20-21 και το υπνοδωμάτιο 19-20.Υπόψιν ότι το δωμάτιο έχει απόσταση σχεδόν 5 μέτρα ευθεία και δεξιά από το κλιματιστικό.Συνολικά μιλάμε για 55τ.μ στη βόρεια Ελλάδα.

Όταν τις περσίδες τις ρύθμιζα στο κατώτερο σημείο,στο σαλόνι είχα την ίδια ζέστη αλλά στο υπνοδωμάτιο μετα βιας έφτανε στους 16.Αυτήν την αίσθηση έχω και ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας.

Να σημειώσω ότι το κλιματιστικό για το οποίο μιλάω είναι το Hitachi-RAK-50PPA-RAC-50WPA.

Το λειτουργώ 24 ώρες συνεχόμενα εδώ και 1 μήνα και κάτι και η καταναλισκώμενη ενέργεια του είναι στις 305kw(τουλάχιστον αυτό γράφει το τηλεχειριστήριο και δεν ξέρω κατά πόσο είναι ακριβές),και νομίζω ότι είναι αρκετά καλά δεδομένου ότι οι εξωτ.θερμοκρασίες φτάσανε πολλές φορές κάτω του μηδενός.

Για όλα αυτά είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος!!!

Καλή χρονιά να έχουμε!

Sorry αν σας κούρασα:)

Σε θερμοκρασιες -στο συγκεκριμενο κλ/κο εχει αποδοση,κανει αποψυξεις; ενα παλιοτερο που ειχα με ιδιο συμπιεστη στο -4 δεν εβγαζε θερμο αερα με συνεχεις αποψυξεις.

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Kατά πάσα πιθανότητα υπάρχει εμπόδιο στη ροή του αέρα για να πετυχαίνεις πιο ομοιόμορφη θέρμανση με τις περσίδες ψηλά. Να ξέρεις όμως ότι έτσι ρίχνεις την απόδοση αρκετά διότι για να ζεσταθεί ο αέρας στο χώρο χρειάζεται περισσότερο χρόνο.

 

Έχεις δίκιο για το εμπόδιο.Ακριβώς από κάτω είναι ο καναπές και η τραπεζαρία.

 

Σε θερμοκρασιες -στο συγκεκριμενο κλ/κο εχει αποδοση,κανει αποψυξεις; ενα παλιοτερο που ειχα με ιδιο συμπιεστη στο -4 δεν εβγαζε θερμο αερα με συνεχεις αποψυξεις.

 

Μέχρι -5 έφτασε η θερμοκρασία και εννοείται πως έκανε αποψύξεις αλλά έβγαζε θερμό αέρα και όχι χλιαρό.Τη στιγμή που κάνει απόψυξη δεν βγάζει καθόλου αέρα.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση όταν θέλουμε να απαντήσουμε σε παραπάνω από ένα ποστ ταυτόχρονα
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις μαλλον θα παω στο -Hitachi RAK-60PPA / RAC-60WPA θα βαλω μια 20αρα δεν τειθετε θεμα απλα με τα καλωδια λες να εχω θεμα? μιας και το συμβατικο 18αρι που εχω δουλευει κανονικα ..

 

ρε παιδια τι λετε αντι να παρω συτο Hitachi RAK-60PPA / RAC-60WPA λετε να κανω την υπερβαση να παω σε αυτο http://www.skroutz.gr/s/3313929/Mitsubishi-MSZ-MUZ-FH50VE.html για πιο οικονομικη καταναλωση ? για ενιαιο χωρο 50τμ

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για το εμπόδιο.Ακριβώς από κάτω είναι ο καναπές και η τραπεζαρία.

 

 

 

Μέχρι -5 έφτασε η θερμοκρασία και εννοείται πως έκανε αποψύξεις αλλά έβγαζε θερμό αέρα και όχι χλιαρό.Τη στιγμή που κάνει απόψυξη δεν βγάζει καθόλου αέρα.

Δλδ ζεστανε το χωρο χωρις να χρειαστει εχτρα θερμαντικο σωμα; Καλη και ζεστη χρονια!

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι λετε αντι να παρω συτο Hitachi RAK-60PPA / RAC-60WPA λετε να κανω την υπερβαση να παω σε αυτο http://www.skroutz.gr/s/3313929/Mitsubishi-MSZ-MUZ-FH50VE.html για πιο οικονομικη καταναλωση ? για ενιαιο χωρο 50τμ

Το mitsubishi δεν είναι αποδοτικότερο σε θέρμανση παρά μόνο σε ψύξη αν θυμάμαι καλά απλά έχει περισσότερους αυτοματισμους. Εμένα δεν μου χρειαστηκαν και είμαι βολεμένος μια χαρά με το hitachi rak60. Ζυγισέ τα και προχώρα αναλόγως. Καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να γράψω ότι το mitsubishi είναι 18000 ενώ το hitachi 20000, το πρώτο έχει μικρότερη εσωτερική μονάδα(πιο στενή) οπότε σε μεγάλο χώρο ίσως είναι καλύτερο το δευτερο σαν όγκο παροχής αέρα
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!

 

@oasis_21 Για χώρο 50 m², χρειάζεσαι κλιματιστικό της κλάσης 6 kW (~21000 BTU/h). To Μitsubishi Electric FH50VE δεν καλύπτει το χώρο σου. Σε Mitsubihsi πρέπει να πάς ή στο Mitsubishi Heavy SRK-63ZK-S ή στο Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-GF60VE. Eίναι και τα δύο ελαφρώς πιο αποδοτικά σε σχέση με το Hitachi, όμως δεν έχουν τις extra λειτουργίες και αυτοματισμούς που έχει η σειρα FHxxVE της Εlectric ή η ZJX-S της Heavy.

 

Aν θες να κάνεις την υπέρβαση και να πας σε flagship μοντέλο με εξαιρετική απόδοση/οικονομία, την καλύτερη ποιότητα παραγόμενου αέρα και πληθώρα αυτοματισμών/λειτουργιών τότε δες το Panasonic Etherea CS/CU-E21PKEW.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα την γνωμη σας για το hitachi rak 70 PPA για χώρο 50 τμ. Κυριως αντοχη και καταναλωση. Φυσικά δεκτες και εναλακτηκες προτάσεις. ..:)
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις το αμέσως προηγούμενο μήνυμα θα διαπιστώσεις ότι για το χώρο σου χρειάζεσαι κλιματιστικό 6 kW. Άρα πας στο 60ΡΡΑ από Hitachi ή σε κάποιο από αυτά που έγραψα.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις το αμέσως προηγούμενο μήνυμα θα διαπιστώσεις ότι για το χώρο σου χρειάζεσαι κλιματιστικό 6 kW. Άρα πας στο 60ΡΡΑ από Hitachi ή σε κάποιο από αυτά που έγραψα.

Λογω διαταξης χωρου θα ηθελα ενα μεγαλυτερο απο αυτο που ανέφερες. ..τωρα αναφορικα με τα hitachi καποια παραπανω πληροφορια...πχ η καταναλωση ανα ετος που γράφει ο κατασκευαστης ισχύει? ???

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας περιγράψεις τη διάταξη του χώρου;

 

Στην ουσια ειναι ρετιρε με τα μπαλκονια να εχουν γινει κοματι του σπιτιού. ...απο το σημείο τοποθετησης του κλιματιστικου υπάρχει και πισω απο το κλιματιστικό χωρος αλλα και απέναντι απο αυτο περιπου 5 μετρα μέχρι τον τοίχο. Αριστερα του κλιματιστικου υπάρχει ναθος εφτα μετρων

Link to comment
Share on other sites

Το Hitachi 70PPA είναι το πιο αποδοτικό κλιματιστικό στα 7 kW. Oι πραγματικές καταναλώσεις βρίσκονται αρκετά κοντά σε αυτές που αναφέρει ο κατασκευαστής (360 kWh/y στην ψύξη και 2060 kWh/y στη θέρμανση σε μέσο κλίμα) εφόσον οι εξωτερικές συνθήκες δεν αποκλίνουν αρκετά από το κλιματικό μοντέλο όπως ορίζεται στην οδηγία ErP/Lot10.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δλδ ζεστανε το χωρο χωρις να χρειαστει εχτρα θερμαντικο σωμα; Καλη και ζεστη χρονια!

 

Ακριβώς.Πέρσι είχα 3 θερμοπομπούς στο σαλόνι συνολικής ενέργειας 6000 watt και δεν μπορούσα να ζεσταθώ,και φέτος μόνο με ένα κλιματιστικό το καταφέρνω αυτό.Καλή χρονιά να έχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...