Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Apple μετά το iPhone πρώτης γενιάς άλλαξε το calibration της οθόνης για πιο αντικειμενική παρουσίαση του χρώματος του ανθρωπινου δέρματος (σε φωτός, video κλπ). Γί αυτό οι καινούριες οθόνες είναι πιο κίτρινες. Ωστόσο κάπου είχα διαβάσει ότι κάποια στιγμή διέκοψε τη συνεργασία της με έναν από τους κατασκευαστές των οθονών γιατί υπήρχαν κάποια προβλήματα στην ποιότητα τους. Αν υπάρχει διαφορα στη γωνια θέασης τότε μιλάμε σίγουρα για οθόνη από εκείνη τη φουρνιά :(

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Θυμάμαι ένα report όταν είχε πρωτοβγεί το 3GS που έλεγε πως μόνο τα μαύρα 3GS έχουν αυτό το πρόβλημα... Εσείς τι χρώμα το έχετε; (Να κάνουμε το δικό μας γκάλοπ :p)
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ένα report όταν είχε πρωτοβγεί το 3GS που έλεγε πως μόνο τα μαύρα 3GS έχουν αυτό το πρόβλημα... Εσείς τι χρώμα το έχετε; (Να κάνουμε το δικό μας γκάλοπ :p)

Δεν έχει σημασία... το πρώτο μου ήταν άσπρο. Στην αλλαγή, μου έδωσαν μαύρο. Και τα 2 με πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία... το πρώτο μου ήταν άσπρο. Στην αλλαγή, μου έδωσαν μαύρο. Και τα 2 με πρόβλημα

Και εγώ το αγόρασα το iphone 3gs εχθές από το oteshop online και το παρέλαβα από Πατησίων 85. Δεν χρειάστηκε να το βάλω δίπλα στο 3g για να καταλάβω την κιτρινίλα. Χωρίς να έχω διαβάσει εδώ τίποτα (εκ των υστέρων τα διάβασα) λέω κάτι δεν πάει καλά με την οθόνη. Μετά όταν φυσικά τα έβαλα δίπλα δίπλα με έπιασε ίκτερος σαν το χρώμα της οθόνης. Δεν μπορείς να σκας 600 ευρώ και να έχεις τέτοια οθόνη..

Kalantz που πρέπει να το πάω για αλλαγή??? Σε οποιοδήποτε oteshop???

Πραγματικά το τηλέφωνο με ξενέρωσε... Η κιτρινίλα είναι πολύ έντονη.

 

iphone 3gs 16gb Μαύρο.

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Να αισθανομαι τυχερος που δεν εχω τετοιο προβλημα; :)

 

παντως στο discussion forum της apple υπαρχει ενα link (δεν το θυμαμαι τωρα) οπου εβαζες το part number/serial (?) και σου ελεγε σε πιο εργοστασιο εγινε και εαν ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ υπαρχει προβλημα με κιτρινιλες (yellow tint)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Από σχετική έρευνα στα forums της Apple φαίνεται ότι το πρόβλημα παρουσιάζεται σε τηλέφωνα 3Gs που έχουν κατασκευαστεί μεταξύ των εβδομάδων 21 και 25 (αυτό φαίνεται από τα ψηφία 4 και 5 στον σειριακό αριθμό που γράφει συσκευή στην 'πλάτη' της). Οι 2 δικές μου (από Vodafone) για παράδειγμα δείχνουν εβδομάδα κατασκευής 28 και γι αυτό από ότι φαίνεται δεν παρουσιάζουν το πρόβλημα.

 

Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε αν το πρόβλημα εστιάζεται επίσης σε συσκευές που διατέθηκαν από 1 από τους 2 ή και από τους 2 επίσημους παρόχους στην Ελλάδα (π.χ. μήπως από την παρτίδα των επίμαχων εβδομάδων παρέλαβε μόνο η Cosmote / Vodafone ή και οι 2).

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Για δωσε ενα παραδειγμα γιατι δε σ'επιασα.

 

Στο κουτι του iPhone υπάρχει το serial number της συσκευής (φαίνεται και στο iTunes με το οποίο έχεις συνδέσει το τηλέφωνο). Σε ένα από τα δικά μου είναι 889280H53QN. Τα ψηφια 4 και 5 δείχνουν την εβδομάδα κατασκευής (στο παραπάνω παράδειγμα είναι η εβδομάδα 28).

 

Συγγνώμη για την αναφορά στο πίσω μέρος της συσκευής παρασύρθηκα από το 2G το οποίο το έγραφε και εκεί.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Στο κουτι του iPhone υπάρχει το serial number της συσκευής (φαίνεται και στο iTunes με το οποίο έχεις συνδέσει το τηλέφωνο). Σε ένα από τα δικά μου είναι 889280H53QN. Τα ψηφια 4 και 5 δείχνουν την εβδομάδα κατασκευής (στο παραπάνω παράδειγμα είναι η εβδομάδα 28).

 

Συγγνώμη για την αναφορά στο πίσω μέρος της συσκευής παρασύρθηκα από το 2G το οποίο το έγραφε και εκεί.

 

 

 

849281Y03NP. Εμένα αυτός είναι. Αγορασμενο απο ΓΕΡΜΑΝΟ την πρωτη μερα.

 

Εαν πας ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ-ΓΕΝΙΚΑ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ εκει που λεει ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΕΙΡΑΣ ειναι το serial number

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Και μένα 28η βδομάδα είναι. Αγορασμένο τη δεύτερη μέρα (Σάββατο) από Γερμανό.

Σίγουρα ισχύει αυτό με τις βδομάδες; Μπαρούφα μου φαίνεται.

Ας μας πει ο kalantz και ο gkp τη βδομάδα τους...

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε τον γολγοθά μου σήμερα.

Πάω στο oteshop του Χαλανδρίου. Μπαίνω μέσα και με στέλνουν στην προϊσταμένη και κάθομαι να την εξηγήσω τι συμβαίνει. Για κακή μου τύχη δεν υπήρχε κάποιο δείγμα στο κατάστημα. Της το δίνω στα χέρια και μου λέει πως ανοίγει?

Κατάλαβα λέω από μέσα μου. Της το ανοίγω της εξηγώ το πρόβλημα και με κοιτάει σα μπούφος. Εγώ τα βλέπω μια χαρά μου λέει. Δεν βλέπω πρόβλημα. Λέω μα δεν βλέπετε που είναι κίτρινο κτλ κτλ… Δεν φαίνεται λέει να έχει πρόβλημα. Την πίεσα λίγο και τελικά πήρε κάποιον στα κεντρικά ο οποίος της είπε να το στείλει για έλεγχο να διαπιστώσουν το πρόβλημα. Μα λέω χθες το πήρα δεν έχει χρησιμοποιηθεί το τηλέφωνο… Τελικά με τα πολλά λέω αφήστε το δεν πειράζει. Στο δρόμο λοιπόν για τη δουλεία βλέπω ένα Vodafone shop και μπαίνω μέσα. Βλέπω το δείγμα το iphone 3gs και λέω δεν τα συγκρίνω μήπως τελικά όλα τα 3gs είναι έτσι. Για κακή μου τύχη όμως εκείνο ήταν άσπρο και φωτεινό. Έτσι ανακάλυψα και κάτι ακόμα που δεν είχα προσέξει. Ότι όταν το κοιτάς με γωνία από κάτω σκοτεινιάζει αρκετά σε αντίθεση με εκείνο που είχαν για δείγμα και ήταν πολύ φωτεινό και ζωντανό. Φωνάζω τον υπάλληλο του λέω βλέπεις καμιά διαφορά στην οθόνη??? (στην πραγματικότητα έπρεπε να τον ρωτήσω αν βλέπει καμία ομοιότητα γιατί ήταν δύο διαφορετικές οθόνες). Και μου λέει το κινητό σου είναι σκοτεινό και κίτρινο… Έχει πρόβλημα. Φεύγω από εκεί και λίγο πριν τη δουλειά βλέπω πάλι ένα vofafon. Μπήκα το αποτέλεσμα ήταν πάλι το ίδιο… Εμένα κίτρινο και εκείνο φωτεινό και ζωντανό…

Έτσι αποφάσισα να το δώσω πίσω πράγμα που θα γίνει σε λίγα λεπτά στο oteshop της Νίκαιας όπου θα με βλέπουν πάλι σαν εξωγήινο.

Εμένα το σίριαλ νο στο 4 και 5 γράφει : 28 επομένως δεν ξέρω αν ευσταθεί αυτό για τις εβδομάδες…

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

για βαλτε κανενα screenshot capture να δουμε διαφορες

 

 

Ακυρο δεν ξεχωριζει.

................................

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κοιτατε την εβδομαδα απο τα δειγματα στα μαγαζια που εχουν φωτεινη οθονη?
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Και μένα 28η βδομάδα είναι. Αγορασμένο τη δεύτερη μέρα (Σάββατο) από Γερμανό.

Σίγουρα ισχύει αυτό με τις βδομάδες; Μπαρούφα μου φαίνεται.

Ας μας πει ο kalantz και ο gkp τη βδομάδα τους...

 

http://discussions.apple.com/thread.jspa?threadID=2048495&start=855&tstart=0

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

εμενα το 3GS ειναι πολυ κιτρινισμενη το εβαλα διπλα σε ενα 3G ενος φιλου, απο το τα 2 μετρα κανει μπαμ. γιατι ειχαν περασει στα χερια μου 2χ 3GS και μετα απο λιγες μερες οπου πηρα το δικο μου, με την μια ειδα οτι τα χρωματα δεν ειναι τοσο ζωντανα και ειδικα στις ασπρες επιφανειες. το καλυτερο τεστ ειναι να τρεξετε το flashlight και να το συγκρινετε με ενα αλλο iphone διπλα διπλα. εχει περασει 1 εβδομαδα που το εχω παρει απο cosmote, ξερει κανεις συμφοριτης εαν απο γερμανο-cosmote servise γινεται αντικατασταση κινητου ή επισκευη?? γιατι απο vodafone το ξερω οτι κανουν αντικαταστηση κινητου, απο γερμνο ακουσα οτι τα επισκευαζουν.
Ειμαι gadgetakias και ειμαι καλα :lol:
Link to comment
Share on other sites

εμενα το 3GS ειναι πολυ κιτρινισμενη το εβαλα διπλα σε ενα 3G ενος φιλου, απο το τα 2 μετρα κανει μπαμ. γιατι ειχαν περασει στα χερια μου 2χ 3GS και μετα απο λιγες μερες οπου πηρα το δικο μου, με την μια ειδα οτι τα χρωματα δεν ειναι τοσο ζωντανα και ειδικα στις ασπρες επιφανειες. το καλυτερο τεστ ειναι να τρεξετε το flashlight και να το συγκρινετε με ενα αλλο iphone διπλα διπλα. εχει περασει 1 εβδομαδα που το εχω παρει απο cosmote, ξερει κανεις συμφοριτης εαν απο γερμανο-cosmote servise γινεται αντικατασταση κινητου ή επισκευη?? γιατι απο vodafone το ξερω οτι κανουν αντικαταστηση κινητου, απο γερμνο ακουσα οτι τα επισκευαζουν.

Eπισήμως γίνεται αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου, το τσεκαρα κιολας και το επισημο site. τωρα δεν ξερω εαν ειναι καλυτερα να περασουν λιγες εβδομαδες ωστε να εχουν ερθει νεα παραλαβη κινητων γιατι στο apple forum οι πιο πολλοι περνουν παλι κιτρινισμενο αλλο λιγοτερο αλλο περισοτερρο.παντως σε καποιες περιπτωσεις οπως το δικου μου κανει τοσο μπαμ που βγαζει ματι!!θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο
Ειμαι gadgetakias και ειμαι καλα :lol:
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το άφησα στο oteshop της Νίκαιας. Θα το στείλουν σαν DOA (dead on arrival). Βλέπω το καινούργιο να το παίρνω το Σεπτέμβρη. Τουλάχιστον ελπίζω να είναι οκ η οθόνη του.

Έβγαλα πάλι από το συρτάρι το παλιό μου 3g και άσπρισε το μάτι μου πάλι.

Καλύτερα πιο αργός αλλά με καθαρή και άσπρη οθόνη...

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έχει κιτρινισμένη οθόνη έχει κατασκευαστεί την 28η εβδομάδα και το πήρα από oteshop. Αν θέλω να το επιστρέψω πρέπει να το πάω στο oteshop που το αγόρασα η μπορώ να το πάω σε ένα οποιοδήποτε oteshop; Επίσης πρέπει να το πάω άμεσα για να μου το αντικαταστήσουν η μπορώ να το πάω και το Σεπτέμβρη για παράδειγμα που θα έχουν έρθει και νέες παρτίδες;
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έχει κιτρινισμένη οθόνη έχει κατασκευαστεί την 28η εβδομάδα και το πήρα από oteshop. Αν θέλω να το επιστρέψω πρέπει να το πάω στο oteshop που το αγόρασα η μπορώ να το πάω σε ένα οποιοδήποτε oteshop; Επίσης πρέπει να το πάω άμεσα για να μου το αντικαταστήσουν η μπορώ να το πάω και το Σεπτέμβρη για παράδειγμα που θα έχουν έρθει και νέες παρτίδες;

 

Τα DOA είναι μέσα σε τρεις ημέρες από την ημερομηνία αγοράς. Μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα πρέπει να σου το αλλάξουν με καινούργιο.

Αν περάσουν οι 3 μέρες τότε μπορούν να στο επισκευάσουν ή να στο το αλλάξουν μερικώς. Δηλαδή πχ μόνο τη συσκευή και όχι όλη τη συσκευασία. Στο iphone όμως επειδή δεν νομίζω ότι μπορούν να το επισκευάσουν λογικά το αλλάζουν...

 

Εγώ το έδωσα εχθές και περιμένω...

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, παλι η ιδια ιστορια με κακη αποδοση του λευκου, κιτρινες οθονες κλπ.

Χρονια τωρα κι εχοντας αλλαξει πραγματικα πολλα κινητα τηλεφωνα, εχω παρατηρησει οτι ειναι πολλες οι περιπτωσεις που το quality control των εταιριων παει περιπατο. Δε θα ξεχασω την περιπτωση του Nokia 7650, που για να "πετυχεις" λευκη οθονη, με σωστη χρωματικη αποδοση του λευκου και του μαυρου δευτερευοντως, ηταν καθαρα θεμα τυχης.

Στην προκειμενη περιπτωση η προσπαθεια μειωσης του κοστους παραγωγης (κι ως εκ τουτου η προμηθεια "φτηνιαρικων" parts και δη οθονων) χτυπησε και το iphone. Πολλοι δε θα το προσεξουν καν, αλλοι απλα δε θα δωσουν σημασια. Για τους υπολοιπους "αρρωστους" (συμπεριλαμβανομενου κι εμου) απλα ειναι μη αποδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 10 χρόνια νοκιάς και είπα να κάνω την κίνηση να γευστώ την εμπειρία της Apple με το 3GS.

 

Από αυτά που διαβάζω και για άλλα προβλήματα, άντε γειά Apple, την επόμενη φορά. Όταν σοβαρευτεί και βγάλει κάτι χωρίς παιδικά προβλήματα.

 

:cool:

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Σαν; Εννοείς για την οθόνη? Σε οποιοδήποτε κινητό μπορεί να τύχει. Αν είναι έτσι ούτε εγώ εμπιστεύομαι την Nokia που ενώ μας έλεγε ότι το SAR του Ν82 ήταν 0.60 κάτι και στο τέλος μας είπαν 1.30+. Αυτό είναι χειρότερο ;) Αν έτυχε μια παρτίδα να είχε πρόβλημα δεν σημαίνει ότι φταίει η εταιρία
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως δεν μπορώ να καταλάβω ρε παιδιά πως είναι δυνατόν 99% των χρηστών του iphone 3gs να δηλώνουν απόλυτα ευχαριστημένοι με την συσκευή και εδώ εμείς να έχουμε αυτά τα προβλήματα.

 

Μήπως μας πουλάνε "δεύτερο" πράμα εδώ στην Ελλάδα? :D

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...